orster vrijgepleit van misbruik geheime gelden Doctoren vechten voor het leven van de sfinx van Algerije -Nederland voelt niet eel voor 2e brigade n West-Duitsland leausescu demagogisch Khomeiny mag naar Iran terugkeren' litieke emiddeling Duitse aalstaking h-ê\ Definitieve eis tegen Ponti: 70 min gulden Herrera Campins nieuwe president van Venezuela Egypte boos over optreden Israël op westelijke Jordaanoever JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 PAGINA 11 4PSTAD Een commissie een onderzoek heeft inge- naar het misbruik van :ime fondsen van het Zuid- kaanse ministerie van voor- ting, is tot de conclusie »men dat ex-minister Con- Vlulder onbekwaam was en plicht verwaarloosde, dat president John Vor en premier Pieter Botha eze zaak geen blaam treft. ninister Connie Mulder, al- dus het rapport, dat gisteren is gepubliceerd heeft zijn plicht verwaarloosd toen hij dr. Rhoo- die, destijds staatssecretaris van voorlichting, in feite blanco volmacht gaf bij de besteding van miljoenen dollars over heidsgeld. Het ministerie van voorlichting van Mulder werd echter eerder dit jaar opgehe ven toen het misbruik van de gelden uitlekte. Hij werd tot minister van plurale betrekkin gen (betrekkingen met de zwar te bevolking) benoemd, maar trad de vorige maand als zoda nig af en nam ook ontslag als leider van de aan het bewind zijnde Nationale Partij in de provincie Transvaal, een zeer belangrijke post. Zijn naam was genoemd in verband met het plan een rechts engelstalig blad „The Citizen" op te richten. Het rapport, waarover het Zuid- afrikaanse parlement zich mor gen en vrijdag zal beraden, is mild tegenover John Vorster, destijds premier en nu presi dent van Zuid-Afrika. Hem, zo zegt de commisssie, kan slechts verweten worden dat hij geen maatregelen heeft genomen om de uitgave van „The Citizen" stop te zetten toen men hem had laten weten dat er overheids geld was gebruikt voor de op richting van het blad in 1976. Blijkens het rapport was Vor ster zo gedeprimeerd door de geheime activiteiten van het mi nisterie van voorlichting dat hij echt ziek werd tijdens een con frontatie hierover met onder anderen Connie Mulder en dr. Eschel Rhoodie. Vorster trad in september om gezondheidsredenen af als pre mier. Het pTdh om „The Citizen" op te richten had ten doel de „Liberale" opvattingen te be strijden die vertolkt worden in de overige Engelstalige kranten van Zuid-Afrika. Strenge vorst veranderde de veertien stand beelden voor het station van St-Louis in de Amerikaanse staat Illinois in ijsbeelden. De bronzen beel den van Carl Millers dragen de naam „Ont moeting der wateren" en symboliseren de samen- vloeïng van de Missouri en de Mississippi. Unse premier ontkent orgdheid over regime IERAN (AFP.UPI) De premier van Iran, generaal Gho- Reza Azhari heeft gisteren verklaard dat de Iraanse itelijke leider Khomeiny „zoals elke andere Iraniër" naar vaderland kan terugkeren, vooropgesteld dat hij zich dt aan de wetten van het land. verzeker de wereld dat hij niet zal worden aangehouden", is Azari op een persconferentie waarin hij verzekerde dat nu al 38 jaar durende regime van de sjah in het geheel gevaar is en er ook geen kans is dat zijn regering eedt. mier Azari noemde de religieuze opppositieleider Khomeiny instrument in handen van de vijanden van de natie die bedienen van zijn naam. reactie daarop verklaarde Khomeiny in zijn verblijfplaats Parijs dat hij naar Iran zal terugkeren als hij van mening lat de revolutie ermee gediend is. Deze verklaarde verder de Iraanse aardgasindustrie door stakende arbeiders volle- is .lamgelegd. Gisteren hebben zich in Iran opnieuw dui- ien arbeiders aangesloten bij de staking in de olieindustrie, olieproductie zou met 2,2 miljoen vaten gedaald zijn tot 3,7 loen vaten per dag. Braziliaanse oppositie verzet zich tegen uitverkoop van Amazonewoud RIO DE JANEIRO - Brazili- aanse oppositiepartijen en natuurbeschermers zijn sinds begin deze week heftig in het geweer gekomen tegen een plan van de regering voor het verlenen van een vergun ning aan buitenlandse maat schappijen voor de exploita tie van een deel van het Amazonegebied. Volgens een Braziliaanse krant zou de regering 56 mil joen hectare dicht regenwoud ofwel 20 procent van het hele Amazonegebied in Brazilië in exploitatie van multinationale ondernemingen willen geven. De opbrengsten van naar schatting 18 miljard dollar zouden moeten worden ge bruikt voor de delging van de enorme buitenlandse schuld van Brazilië die tegen het ein de van het jaar zal zijn geste gen tot ongeveer 40 miljard dollar (ongeveer 80 miljard gulden). jJSSEL (ANP) Begin volgend jaar zal de erlandse regering een beslissing nemen over al dan niet legeren van een tweede brigade :lest-Duitsland. Het heeft alle schijn, dat het net zich tegen het zenden van nog meer ndse troepen naar de Bondsrepubliek zal een. lister van defensie, Willem Scholten, heeft ;sel zijn collega's uit andere NAVO-landen ield dat de studie van een rapport over •rse mogelijkheden om de reactiesnelheid Öjhet eerste Nederlandse legercorps te vergro- Dijna is voltooid. leze studie, opgesteld door deskundigen uit en met troepen in het noorden van West- pland (Nederland, België, Engeland, Canada en West-Duitsland) worden ook andere mogelijk heden ter vergroting van de reactiesnelheid dan het stationeren van een tweede brigade nagegaan. Hiertoe behoren verdere mechanisatie, aanpas sing van mobilisatiesystemen, verbetering van opmarsroutes en modernisering van transport- materieel en het aanleggen van voorraden. De ministers van defensie van de NAVO-landen nemen mogelijk vandaag nog in Brussel een besluit over AWACS, het uitrusten van een vloot Boeing-vliegtuigen met radarschermen om over de horizon te kijken en zo tijdig vijandelijke activiteit te signaJeren. Dezer dagen is bericht, dat de betrokken Boeings voorlopig op de grond staan vanwege een ondeugdelijke brandstof- pomp. IEZJNEV: KOU (Rtr) De Russi- president en partijleider id Brezjnev heeft giste- openlijke veroordc- uitgesproken over wat „demogogische argumen- noemde vodr veranderin- in het defensiebeleid van Pact van Warschau. Vol- waarnemers is het ge- ik van de term „demago- h" met betrekking tot een lieerd staatshoofd (presi- Ceausescu van Roeme- uitzonderlijk. zjnev zei dat de vrede slecht gediend kon zijn met eenzijdige stappen tot ontwa pening door de communisti sche landen. Ceausescu heeft de laatste weken herhaalde lijk geweigerd de militaire uitgaven van zijn land te ver hogen, mede 'omdat de situa tie in de wereld een dergelij ke verhoging niet rechtvaardigt. Met de uit spraak van Brezjnev lijkt het geschil tussen Moskou en Boekarest zich te hebben ver scherpt. Brezjnev deed zijn uitspraak tijdens een diner voor de pre mier van het buurland Afgha nistan, die een vriendschaps verdrag met de Sovjet-Unie getekend heeft. In Afghanis tan heeft in april een bloedi ge revolutie plaats gevonden, waarna de toenadering tot Moskou is gegroeid. Overi gens wordt in het noorden van Afghanistan nog hevig gevochten tussen regering stroepen en islamitische op standelingen. LHEIM (REUTER) De bondsonderhandelaars ben ermee ingestemd een politieke bemidde- 1 helpt bij de oplossing het arbeidsconflict in staalindustrie. Bijna KX) arbeiders zijn al een k in staking, besluit werd genomen na vruchteloze vergadering, tndagavond, van de vakver- Jing en de werkgevers, waar- Ie laatsten opnieuw de voor- mste eis van de vakvereni- I, verkorting van de wer- iek, verwierpen. De werkge- stelden voor een beroep op bemiddelaar te doen. De erhandelingscommissie van werknemers stemden daar- ROME (Reuter) Tegen de filmproducent Carlo Ponti is gisteren wegens overtredin gen van de deviezenbepalin- gen drie jaar gevangenis straf en boeten van in totaal meer dan 70 min geëist. Tegen de verwachting in werd gevraagd Ponti's vrouw, de actrice Sophia Lo- ren, haar Amerikaanse colle ga Ava Gardner en de Ierse filmster Richard Harris bui ten vervolging te stellen. Ponti en zijn vrouw die bei den de Franse nationaliteit bezitten, en de twee andere verdachten woonden de rechtszitting in Rome niet bij. Zaterdag was Ponti ten laste gelegd dat hij onwettig in totaal meer dan 20 min uit Italië naar het buiten land had overgebracht, naar zijn zeggen om er internatio nale co-produkties mee te financieren. Volgens officier van justitie Paolino dell'An- no was echter een deel van dit geld op persoonlijke re keningen van Ponti bij Zwit serse banken overgeschre ven. DelI'Anno eiste tegen de producent boete van in to taal 30 miljard lire (ongeveer 74 min). Naar in Rome werd ver wacht, lopen ook twee com pagnons van Ponti, de ban kier Giorgio Baldini en de Westduitse financier Robert van Daalen, de kans veroor deeld te worden. Tegen Sophia Loren, Ava Gardner en Richard Harris waren in eerste aanleg boe ten van in totaal ongeveer 38 min geëist. CARACAS (Rtr) Luis Her- rera Campins, de kandidaat van de sociaal-christelijke partij Copei, wordt de nieu we president van Venezuela. Zijn verkiezing is door de Wereldunie van christende mocraten als een positieve stap naar de democratische ontwikkeling van Latijns- Amerika begroet. De regering van Venezuela heeft de ne derlaag van Luis Pinerua, die kandidaat stond namens de partij „Accion Democratica" van de aftredende president Carlos Andres Perez, erkend. Perez moexht zich krachtens de grondwet niet opnieuw kandidaat stellen. Herrera, een robuuste man, heeft een agres sieve campagne gevoerd om de aanhang van de sloppenbewoners te winnen. Hij voorspelde dat de hoge kosten van het levensonderhoud, de ontoereikende sociale voorzieningen en de woningnood onder de vier miljoen Venezola- nen tot de nederlaag van de regering zou lei den. Hij beloofde dat zijn regering zich zal concentreren op verbetering van het onderwijs en de armoede van de bevolking zal opheffen. Tegenstanders noemden zijn campagne Ballingschap In zijn buitenlandse politiek zegt Herrera zich te zullen laten leiden door de beginselen van sociale rechtvaardigheid. Hij prijst president Carter vanwege zijn campagne voor de men senrechten en hij wil de politiek van de huidi- Zoals de meeste ervaren politici in zijn land heeft de 53-jarige Herrera gevangen gezeten en ballingschap gekend. Hij ving zijn loop baan van advocaat en journalist aan in 1942, hij werd in 1945 voorzitter van de unie van studenten en na de machtsovername door naar links neigende officieren kreeg hij een actieve politieke functie. Hij richtte Copei op, maar toen rechtse krachten van het leger de macht grepen, werd Herrera gevangen geze' na het schrijven van een kritiek op de suur. Toen hij werd vrijgelaten uit de gevan genis, ging Herrera met andere vooraanstaan de politici, onder wie de huidige presiden Andres Perez in ballingschap om pas naar zijn land terug te keren na de omverwerping van de dictatuur van generaal Perez Jimenez. Tijdens zijn ballingschap rondde hij zijn rech tenstudie in Europa af. CAIRO (UPI) Egypte heeft gisteren zijn „zeer sterke afkeuring" uitgespro ken over het opblazen door Israël van de huizen van twee Arabieren op de westelijke Jordaanoever. Volgens Egyp te is het „een schending van de mensen rechten en een slag voor de huidige vredesonderhandelingen tussen beide landen". Egypte waarschuwt tegen „herhaling van deze schendingen, die de vrede en veilig heid in het gebied in gevaar brengen". Intussen duurt de impasse in het vredes overleg tussen Egypte en Israël voort. Beide landen blijven op hun standpunt staan, waardoor het onwaarschijnlijk is dat een vredesverdrag kan worden on dertekend tegen de streefdatum in de akkoorden van Camp David, 17 decem ber. Grote hinderpaal is de eis van Egypte dat een datum wordt vastgesteld waarop De burgemeester van El Bireh op de onthouden. westelijke Jordaanoever verklaarde dat Het Israëlische militaire gezag op de de Israëliërs met het opblazen van het westelijke Jordaanoever heeft gezegd dat het de order van het hooggerechtshof niet bijtijds had ontvangen. (Van onze correspondent David Hirst) ALGIERS Als het waar is dat president Houari Bourne- dienne, zoals hardnekkige ge ruchten ^willen, op zijn sterf bed ligt, dan zou hij, als hij dat tenminste nog kan, zich wellicht willen verontschul digen voor de lange duur van zijn ziekte. Ondanks de oppervlakkige gevoelloos heid, waarom de Algerijnen bekend staan, maken zij zich toch danig zorgen om de ge zondheid van hun president. De „Sfinx van Algiers", zoals Boumedienne wel werd ge noemd, is dan wel niet echt geliefd onder zijn volk, maar de mensen hebben wel veel respect voor hem. Van alle Arabische leiders leek hij het hardst te werken, het soberst te leven en het minst corrupt te zijn. Maar tijdens zijn per soonlijk, autoritair regime, dat dertien jaar duurde, heeft Boumedienne minstens één kapitale fout gemaakt, en ook om die fout liggen zijn landgenoten nu wakker. De president heeft altijd na gelaten een opvolger aan te wijzen. Officieel ligt Boumedienne niet op sterven. Er is nog hoop, wordt er gezegd. Maar zelfs de meest welwillende Algerijn gelooft dat niet meer. Vanaf het eerste mo ment, dat er sprake was van moeilijkheden met Boume- dienne's gezondheid, hebben de autoriteiten met veel ver ve geprobeerd de geruchten de kop in te drukken. Maar het enige wat ze hebben be reikt is dat de mensen nog wantrouwender werden. In oktober verdween de presi dent plotseling uit het open bare leven. In het buitenland werd toen, niet altijd met kwade bedoelingen, gesugge reerd dat Boumedienne mis schien te kampen had met ernstige politieke moeilijkhe den, en misschien zelfs bang was voor een coup. De Alge rijnse autoriteiten wisten dit Houari Boumedienne in gelukiger dagen met Fide! Castro. alleen op te lossen door plot seling te onthullen dat de president voor een zeer ge heim bezoek in Moskou was. Dat was echter niets meer dan een „werkbezoek", en in het dagblad Al-Mujahid ver scheen een vreemde foto van Boumedienne, samen met een adviseur gezeten voor Brezj- new en andere Sovjet-groten. Bij de terugkeer van de pofe- sident in Algiers noemde Al- Mujahid de geruchten „laster van de vijanden van Algeri je", en drukte nog een foto van Boumedienne af. Deze was niet minder vreemd dan de eerste. De „glimlachende en ontspannen" president was op de foto aan het spre ken met een aantal advi seurs. Drie dagen later, op 19 no vember, kon de staatspers- dienst niet langer ontkennen wat de „imperialistische en reactionaire" propaganda al die tijd al had gezegd. Bou medienne had in Moskou in derdaad een „rustkuur en een medische behandeling" ondergaan. Bij zijn terugkeer was „de behandeling voortge zet". Dat laatste was overigens een vrij zachte omschrijving van iets dat tegen die tijd al veel serieuzer was. Boume dienne was opgenomen in het Mustapha-ziekenhuis, het grootste hospitaal in de hoofdstad. Daar werden uit alle hoeken van de wereld medische experts en appara ten naar toe gevlogen, maar het leven van de president bleef aan een zijden draadje hangen. Bulletins Sedertdien hebben de Alge rijnen middels drie medische bulletins nieuws over hun president gekregen. In het eerste rapport werd toegege ven dat de toestand ernstig was. De president was in een coma. Maar de technische termen waarin het bericht gesteld was moesten de ware ernst verbergen. Volgens een tweede bulletin had zich een duidelijke ver betering voltrokken. Op za terdag kwam er een derde bulletin: Boumedienne's ge zondheid was „stabiel", en hij lag „in een neurologische coma, die niet afgewend kon worden. De electro-encepha- lograpische grafiek was sub normaal". Hierop volgde een scherpe aanval op de „psy chologische oorlogsvoering" van de buitenlandse media. De president was geen mo ment in een „hersencoma" geweest, en zijn hersenschors had ten alle tijde normaal gefunctioneerd. Dat bericht was bedoeld de mensen gerust te stellen, eve nals de aankondiging dat een bekwaam internationaal me disch team aan het vechten was voor Boumedienne's le ven. Op zondag werd nog be-, kend gemaakt dat zich nog eens een ploeg van Chinese doktoren gevoegd had bij het al uit zo'n 50 man bestaande team. Wat de Algerijnen, althans officieel, niet weten, is dat een aantal doktoren zich al teruggetrokken hebben, waa ronder ook de 72-jarige Zweed, dr. Jan Walden- stroem. Boumedienne zou lij den aan de ziekte van Wal- denstroem, een immunologische aandoening. Waldenstroem heeft voor zichzelf Boumedienne's geval als bijna hopeloos opgegeven. Ook als hij er weer bovenop komt, dan nog zou hij nooit meer zijn ambt kunnen uitoe fenen. De„seanner", een ap paraat voor geluidsdiagnos tiek dat helemaal uit Amerika was aangevlogen, is ook teruggestuurd. De „scan ner" is wel gebruikt, maar voor andere patiënten, want de president mocht zelfs niet worden vervoerd. De bloedk lonters in zijn hersenen wer den blijkbaar gelokaliseerd door een ander, Duits, appa raat, dat in Boumedienne's eigen kamer werd gezet. Kranten verboden zijn de Algerijnen aangewe zen op de buitenlandse radi ostations. Sindskort zijn de buitenlandse kranten name lijk verboden. Ze worden op het vliegveld zelfs afgepakt van reizigers. Tot vorige maand werden in Algiers 27.000 exemplaren van Le Monde verkocht, en dat is meer dan in enige Franse stad, met uitzondering van Parijs. Het enige Franse blad dat nu nog gekocht kan wor den, is de sportkrant L'Equi- pe. Soms wordt er in Al-Mujahid stoutmoedig gesuggereerd dat de diep bezorgde Algerijnen wellicht recht hebben op wat meer informatie. Voor het grootste deel worden de pagi na's van de krant echter ge vuld met sympathiebetuigin gen uit de hele wereld: van de Engelse koningin tot het presidium van de Mongoolse Revolutionaire Volkspartij en de unie van Jordaanse vrou- Ook binnenlandse notabelen maken hun gevoelens van medeleven kenbaar in de krant, en zij spreken altijd de wens uit dat de president spoedig zal herstellen. Onder tussen blijven zij vastbesloten het volk te mobiliseren ter verdediging van het socialis me en al wat de revolutie heeft bereikt. Sommige sympathiebetuigin gen getuigen van een ontroe rende ongekunsteldheid: boe ren die hun bloed aanbieden (compleet met bloedgroep), of diverse lichaamsdelen, zoals levers van de Soedanezen, die er zelfs vier menen te hebben. In geen van de spontane uit ingen is er iets te merken van het optimisme, dat de re gering blijkbaar wel heeft. De meeste Algerijnen schij nen zich er al mee verzoend te hebben dat „Broeder Hou ari" door zijn schepper al tot zich geroepen is. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11