verzet verbaasd, ontzet en teleurgesteld ERWARRING EN iCHIJNBEWEGINGEN lOND VRIJLATING 'IETER MENTEN £cid6cSomont Toezegging Donker zeer ongeloofwaardig" Kamer moet beleid drastisch ombuigen '3ure auto's flitsten door Den Haag De onderste steen boven Minister Donker was onkreukbaar" PROF. SCHöFFER: .Medische zorg voor zieke pasgeborenen is onvoldoende Archief Kortenhorst en rapport Velser-af faire moeten opengesteld Christoffel blijft in lift INNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 DECEMBER 1978 PAGINA 9 UEl een onzer verslaggeef sters) >EN HAAG De organisa- ies van het voormalig verzet en van ex-politieke gevange nen zijn teleurgesteld over de 'uitspraak die de Bijzondere *ki strafkamer gisteren heeft ge- '""l|flaan in de zaak-Menten. Maar nu Menten wordt vrij- ft gelaten omdat minister Don- ier van justitie hem in 1952 bes ran rechtsvervolging ont- loeg, moet het parlement de 'aj Pelser affaire boven tafel 'r tyrengen", is de mening van le voorzitter van de Nationa le Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland, de generaal-majoor b.d. J.L. Bosch. De heer Bosch noemde de be slissing om Pieter Menten niet te vervolgen voor zijn oor logsmisdaden in Polen „niet alleen een enorme schok voor de Nederlandse verzetsmen sen, maar ook voor het Pool se volk waartegen Menten zijn misdrijven heeft begaan". De heer Bosch meent dat mi nister De Ruiter van justitie er nu niet onderuit zal kun nen de Velser affaire in de openbaarheid te brengen. „Als dat niet gebeurt, zou mijn rechtsgevoel een extra dreun krijgen". Hij voegde er aan toe dat de beslissing tot vrijlating bij een aantal ex-ge vangenen uit concentratie kampen zeker psychische pro blemen zal veroorzaken. Via de televisie riep hij gisteren een ieder op „geen onbezon nen daden te doen en het recht niet in eigen hand te nemen". De heer J. Teengs Gerritsen, voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet, was verbaasd, ontzet en enorm teleurgesteld over de uitspraak. „Het is onbegrijpe lijk", aldus Teengs Gerritsen, „dat iemand die eerder ver oordeeld werd tot vijftien jaar voor oorlogsmisdaden, nu op een niet bewezen standpunt wordt vrijgespro ken. Het argument waarop de rechtbank haar uitpraak stoelt wordt niet ondersteund door zwart op wit gestelde documenten. Het is toch in Nederland onmogelijk dat daar iemand op wordt vrij gesproken". Het Centraal Or gaan Voormalig Verzet, dat gisteren over de affaire ver gaderde zal, aldus de heer Teengs Gerritsen, nader over leg plegen over een eventueel gezamenlijk protest. Voor de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevange nen uit de bezettingstijd (Ex- pogé) kwam de beslissing niet als een verrassing. De heer mr. J. van Zaayen, voorzitter van Expogé, verklaarde giste ren dat de leden van de vere niging de uitspraak zullen on dergaan als een grote schok. J. Teengs Gerritsen. „Juist voor die mensen is het erg te betreuren dat er geen recht kan worden gedaan". De heer Van Zaayen ver klaarde dat de beslissing wel te verwachten was toen dè Hoge Raad de zaak Menten op 29 mei wegens „vormfou ten" bij de Amsterdamse rechtbank verwees naar de Haagse rechtbank. „Vanaf dat moment namen wij aan dat uiteindelijk tot vrijlating zou worden beslist", aldus de heer Van Zaayen. (Van een onzer verslaggeefsters) fcCHEVENINGEN Pieter Menten kan niet Worden vervolgd voor de oorlogsmisdaden pie hij in Polen zou hebben gepleegd, zo luid de gistermorgen rond half tien de uitspraak Ivan de Bijzondere Strafkamer in Den Haag. 79-jarige Blaricumse kunstverzamelaar, werd vastgehouden in de gevangenis van icheveningen, moest onmiddellijk in vrijheid worden gesteld. Een simpele aahgelegenheid eou men kunnen denken: koffertje pakken, >ewakers gedag zeggen en de poort uitlopen, als je Menten heet gaat dat niet zo kei ijk, zo bleek gisteren. ientallen verslaggevers, fotografen en andere odjnieuwsgierigen waren direct na de uitspraak iet gezwinde spoed naar het Scheveningse pifHuis van Bewaring getogen, in de verwach ting dat wel snel de grote poort aan de >oJ,l .Pompstationsweg zou opengaan en dat een -1 alende Pieter Menten zou vertellen dat dit Ie enig juiste beslissing was en dat eindelijk [erechtigheid was geschied. Maar niets was ider waar. De poorten gingen om half elf tog niet open. Nog lang niet. Het werd elf I uur, half twaalf, twaalf uur. ue Eindelijk, om kwart over twaalf gebeurt er 'eijiets. Over de Pompstationsweg komt mr. L. flitjvan Heijningen, de advocaat van Menten, fiet- onsend in de richting van het gevang, dat inder- iet tijd ook ver buiten Nederland bekend werd als „Oranjehotel". Hij verdwijnt langs een zij deurtje achter de.dikke muren om er vrij vlot laarna weer uit te komen. „Toen u hier alle maal op mij stond te wachten, is de heer Menten via een andere uitgang stilletjes ver trokken", zo spreekt mr. Van Heijningen. Het enige wat hij kwijt wil is, dat de heer Menten zijn invrijheidstelling bijzonder rustig heeft opgenomen, dat hij zijn koffers, die al waren ingepakt, heeft opgenomen en dat hij volgens een van te voren gemaakt plan het pand heeft verlaten zonder dat iemand er iets van be merkte. „Wilde de heer Menten nog een scha declaim indienen tegen degenen die hem enige jaren van zijn vrijheid hadden beroofd?" Op deze vraag kan mr. Van Heijningen geen ant woord geven, want „dat is een zaak van mijn cliënt en niet van mij". Vriendelijk glimla chend fietst hij vervolgens naar zijn kantoor en zijn woonhuis. Weggaan of blijven is dan de hamvraag voor de wachtenden voor de poort. „Wachten", zo luidt de algemene opvatting. Een telefoontje met Justitie bevestigt de juistheid van dit be sluit. „Mevrouw Meta Menten heeft om kwart over twaalf haar villa in Blaricum verlaten en is op weg naar Scheveningen om haar echtge noot af te halen". En jawel, om kwart over een arriveert een donkergrijze BMW voor het gevangeniscomplex. Aan het stuur een star voor zich uit kijkende Meta Menten. Weer gaat er enige tijd voorbij. De wachten den hebben inmiddels kans gezien hun auto mobielen vlak bij de poort te parkeren. On middellijk springt iedereen tevoorschijn uit de auto's, waarin tijdelijk enige warmte was ge zocht, met pennen en camera's in de aanslag. Menten verborg het gelaat gisteren achter zijn hoed bij het verlaten van de Sche veningse gevangenis. Achter het stuur mevrouw Menten. Om die attributen direct weer te laten zakken als blijkt dat wel de BMW, maar geen Pieter Menten naar buiten komt rijden. Achter het stuur zit een onbekende. Weer een nieuw en onverwacht onderdeel van het „vluchtplan" dat de heren Menten en Van Heijningen heb ben opgezet om volk en vijand te misleiden. Een vlugge verslaggever met een snelle bolide zet evenwel toch de achtervolging in. Aan de Koninginnegracht stapt een tweede onbekende man in de wagen bewuste wagen. Het tweetal in de BMW zet er een behoorlijk tempo in. Zo behoorlijk dat de achtervolger de strijd moet opgeven. Hij rijdt terug en doet zijn relaas aan de wachtende collega's. En opnieuw moet de vraag beantwoord wor den: Is 'ie nou nog binnen, of is hij via een van de vijf uitgangen van de gevangenis ver dwenen, samen met zijn echtgenote? Opnieuw een telefoontje met justitie: Menten moet nog steeds binnen zijn... Wachten dus. Rijden van de ene poort naar de andere in de hoop iets erachter te ontwaren. En jawel, achter de gro te deuren aan de kant van de Van Alkemade- WaT velen verwachtten of vreesden, sinds de zaak- Menten in mei van dit jaar wegens „vormfouten" terug verwezen werd naar een bijzondere kamer van de Haagse rechtbank, is gebeurd: Menten is gistermiddag op vrije voeten gesteld. Niet omdat hij onschuldig is verklaard aan de massamoord in Polen, waarvoor hij vorig jaar tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maar wegens juridisch-technische fouten in de proces gang. DEZE voorlopige afloop van de zo geruchtmakende af faire van de kunsthandelaar uit Blaricum is voor velen uiteraard zeer onbevredigend. Menten werd vorig jaar schuldig bevonden aan massamoord tijdens de Tweede Wereldoorlog in Polen, gepleegd in dienst van de Duitse SS. Dat hij gisteren de Scheveningse gevangenis mocht verlaten, heeft uitsluitend als grond dat de rechtbank aanneemt dat Mentens zaak in 1952 door de toenmalige minister van justitie Donker persoonlijk is geseponeerd. Het gevoel overheerst nu, dat door juridische haarklo verij over verondersteld gesjoemel van autoriteiten in 1952, geen recht meer kan worden gedaan. Bij die onbevredigende gevoelens moet overigens wel in aanmerking worden genomen, dat de zorgvuldige rechtsgang in Nederland een groot goed is, dat nauwge zet in ere gehouden dient te worden. Zaken als deze mogen niet leiden tot pleidooien om de zorgvuldigheid in de rechtsstaat aan te tasten, ook al heeft in dit geval dit belangrijke beginsel van de democratie in feite in het voordeel gewerkt van iemand die de rechtsstaat in dertijd bedreigde. Maar dat neemt niet weg dat het in de gegeven om standigheden van het grootste belang is, dat alles over de juiste toedracht in 1952 boven tafel komt. Dat is no dig om het huidige gevoel van onbehagen over de on mogelijkheid om het recht te laten zegevieren, weg te nemen. Volgens Menten zelf zou minister Donker zijn zaak hebben geseponeerd, omdat Menten beloofde zijn mond dicht te houden over de Velser affaire, waarbij vooraanstaande Nederlanders betrokken zouden zijn ge weest. Zwart op wit blijkt dat nergens uit En professor Belinfante, die nauw bij de werkzaamheden van de in middels overleden Donker betrokken is geweest, ver- I klaart met stelligheid, dat deze minister zo iets nooit I zou hebben gedaan. Nu onder meer die Velser affaire, waar het doofpot deksel nog steeds bovenop zit, anno 1978 aanleiding blijkt te zijn voor een ingrijpend feit in de Nederlandse I rechtspleging, is het zaak dat daarover, en over alles wat er rond het sepot van de zaak Menten in 1952 laan wordt een tweede grijze BMW gesigna leerd. De wachtenden verspreiden zich. Hier kan hij uitkomen, daar kan hij uitkomen. Maar nog zijn de schijnbewegingen niet uitge- S.BJawd,^fdarm^k^aIHÏÏ'^l wal .f r°na sepot van ae zaait aenten m mz niet is. Snel schiet hij naar binnen. Bij de sPeelde> ten spoedigste algehele openbaarheid komt hoofdpoort aan de Pompstationsweg nemen I Haar ligt een taak voor regering en parlement. De on- twee motoragenten van de Haagse politie 1 derste steen moet nu boven, plaats. De motoren worden niet afgezet; de agenten zijn startklaar om wie dan ook te be geleiden. Staan zij hier misschien om ene heer Menten te escorteren? Ze zouden het niet we ten. Is Menten nog binnen? Ook dat zouden ze niet weten. Het tweetal wisselt wat geheim zinnige blikken en draait van tijd tot tijd de gaskraan wat verder open om het motortje, goed warm te houden. En dan gebeurt het. Niet aan de Pompstati onsweg, maar aan de Van Alkemadelaan wor den plotseling de deuren opengegooid. Twee wagens schieten met een noodvaart naar bui ten. En in de tweede wagen, de reeds eerder gesignaleerde BMW, zit hij dan. Menten heeft de gevangenis in Scheveningen om half vier 's middags op topsnelheid verlaten. Zijn vrouw Meta stuurt de BMW. Prof. Schöffer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is en blijft zeer on waarschijnlijk en ongeloofwaardig, dat Pieter Menten in 1952 en 1953 van de ;oenmalige minister van Justitie mr. Donker te horen zou hebben gekregen, dat er geen strafvervolging meer tegen hem zou worden ingesteld. Dit is de me ning van prof. mr. I. Schöffer, voorzitter van de döor de regering ingestelde com missie die het opsporings- en vervol gingsbeleid inzake Menten tussen 1945 en 1976 onderzoekt. In een reactie söp de gisteren door de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank gedane uitspraak, dat Menten niet meer vervolgd kan worden op grond van bovengenoemde toezegging van mi nister Donker, zegt prof. Schöffer dat hij blijft bij de conclusie van zijn commissie (in een rapport van juni j.l.) dat die toe zegging van Donker hoogst onwaar schijnlijk is. Volgens het juni-rapport van de commissie-Schöffer bestaat er geen enkel schriftelijk bewijs van die vermeende toezegging. Ook staat vast, dat minister Donker niet bepaald welwil lend tegenover Menten stond. Onder zijn ministerschap waren er zelfs plannen tot nieuwe onderzoekingen en getuigenverho ren inzake Menten's oorlogsverleden. Bo vendien wees de commissie^choffer erop, dat het merkwaardig is, dat Men ten pas vrij laat in zijn tweede politieke strafzaak (eind 1977) de toezegging van minister Donker te berde bracht. Voor die tijd heeft Menten daar, zelfs in per soonlijke gesprekken met prof. Schöffer, niet over gerept, terwijl toch de naam van minister Donker daarbij wel ter sprake is geweest. Volgens prof. Schöffer doet de onder zoekscommissie nog steeds verwoede po gingen om inzage te krijgen in de archie ven van de vooi^nalige advocaat van Menten, wijlen mr. Kortenhorst. Tot nu toe is dit door de nabestaanden van Kor tenhorst geweigerd. Het is de bedoeling dat de commissie- Schöffer volgend voorjaar een nieuw in terim-rapport uitgeeft Daarin zal onder meer de Velser affaire ter sprake ko men. Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde: UTRECHT In Nederland zijn slechts 48 centra waar intensieve zorg kan worden gegeven aan zeer zieke pasge- boren babies. Er is echter be- K hoefte aan 125 van die cen- g tra. Dat is g schrijnender omdat zo'n be- w handeling niet alleen sterfte doet dalen, maar ook in grote mate voorkomt dat kinderen met een ernstige handicap het leven ing^ap TEr moet dan ook, vindt de ^ederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde, meer dan een verdubbeling komen van het aantal plaatsen waar in tensieve zorg kan worden ge geven. De vereniging stelt in een gisteren gepresenteerd rapport „Regionalisatie van de diagnostiek en behandeling van de zieke pasgeborene in Nederland" voor de hoogst noodzakelijke voorzieningen uit te breiden en regionale werkgroepen een grondplan te doen uitwerken, waarin een regionale taakverdeling in drie graden van klinische zorg voor de pasgeborene .vast ligt De vereniging be veelt de ministers van Volk sgezondheid en Milieuhygiëne en Onderwijs en Wetenschap pen aan beleidsmaatregelen te ontwikkelen om zo'n regiona lisatieplan te verwezenlijken. De vereniging van kinderge neeskunde denkt aan een ver deling van Nederland in twaalf regio's met ongeveer een gelijk aantal geboorten per jaar (circa 15.000). Binnen zo'n regio zou een taakverde ling moeten komen tussen huisartsen, specialisten en zie kenhuizen, die aan zieke pas geborenen de zorg garandeert die zij nodig hebben. PREMIE AUTO VERZEKERINGEN OMHOOG DEN HAAG (ANP) De premies van de verzekering van auto's, vrachtauto's, mo toren, scooters en landbouw- trac toren voor 1979 gaan om hoog. Voor personenauto's varieert de verhoging van de WA-premie van 26 tot 73 gul den per jaar. De WA-casco premies gaan omhoog met bedragen varië rend van 59 tot 269 gulden per jaar. Voor vrachtauto's tot een cataloguswaarde van 70.000 gulden stijgt de premie met 50 tot 102 gulden. Voor vrachtauto's met een hogere cataloguswaarde kan op een verhoging van 5,9 procent ge rekend worden. Voor motoren en scooters bedraagt de ver hoging 25 tot 130 gulden en voor landbouwtractoren 6,25 gulden (eigen bedrijf) en 17,25 gulden (loonbedrijf). Reactie politieke woordvoerders: (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Volgens het Tweede Kamerlid Aad Kosto (PvdA) toont de uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak-Menten aan dat het archief van wijlen de heer Korten horst zo spoedig mogelijk moet worden opengesteld. Kosto wijst erop dat de commissie-Schöffer, die belast is met het historisch onderzoek naar het verleden van Menten, een heef andere mening heeft dan de rechtbank. Zij acht het zeer onwaarschijnlijk dat de minister van justitie Donker Menten in 1952 heeft beloofd geen verdere vervolging te zullen instel len. „Nu worden we dus geconfronteerd met twee volstrekt tegenstrijdige opvattingen", aldus Kosto. Hij weet vrijwel zeker dat zich in het persoonlijk archief van Kortenhorst stukken bevinden die het bewijs leveren voor de juistheid-van hetzij de ene, hetzij de andere opvatting. Ook in CDA- en VVD-kring wordt aangedrongen op het toe gankelijk maken van tot nu toe geheime stukken die duidelijk heid kunnen verschaffen over de wijze waarop uit de oorlog daterende affaires zijn afgedaan. De WD pleit in dit verband andermaal voor openbaarmaking van de stukken inzake de zogenaamde Velser-affaire. WD en PvdA-woordvoerders spe len zelfs al met de gedachte naar de na-oorlogse behandeling van dit soort affaires een politieke enquête in stellen. Een onderzoek door het parlement dus, waarbij getuigen onder ede kunnen worden gehoord. Het CDA-Kamerlid mevrouw Corne- lissen ziet hierin vooralsnog geen heil. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Prof. mr. A.D. Belinfante acht het hoogst onwaarschijnlijk dat minister Donker in 1952 de zaak-Menten zou hebben gese poneerd. Belinfante is oud hoogleraar in het strafrecht, was na de oorlog nauw be trokken bij de bijzondere rechtspleging tegen oorlogs misdadigers, en was ten tijde van het veronderstelde sepot van de zaak-Menten in 1952 werkzaam op het departe ment van justitie. Wel acht hij de volgende gang van zaken voor de hand liggen: „Ik denk dat de offi cier van Justitie de zaak in dertijd heeft voorgebracht Minister Donker heeft toen zijn adviseurs geraadpleegd. Het was moeilijk om aan be wijs te komen. We zaten juist midden in de koude oorlog en de bewijzen moesten uit Po len komen. De minister zal daarom besloten hebben: laat ons voorlopig Menten niet vervolgen; laat ons wachten totdat we bij het bewijs kun nen. Meer is er niet aan de hand geweest". De gedachte dat minister Donker Menten heeft laten glippen in ruil voor stilzwij gen over de Velser affaire, wijst prof. Belinfante veront waardigd naar het rijk der fabelen. „Toen Donker minis ter was, ben ik bijna dage lijks met hem opgetrokken. Hij was volkomen onkreuk baar. Hij was niet vatbaar voor zulke dingen. Wanneer men nu gaat denken dat hij een soort knoeier was die een of ander handeltje heeft ge dreven, zou ik dat het schan delijkste effect van de zaak- Menten vinden." (Van onze so- ciaal-economi- I sche redactie) ROTTERDAM Christoffel Reizen in Rot terdam is met 148.194 reizi gers dit jaar in grootte de tweede touroperator van Nederland gebleven. Dit aantal pas sagiers betekende een stijging van 7 procent ten opzichte van 1977. In het nu lopende winterseizoen wordt een stijging ver wacht van 3 procent en in het komende zomerseizoen 1979 van 9 procent. Christoffel Reizen heeft in zijn zomerprogramma 1979 nu ook twee luxe bungalow-parken op Gran Canaria en op Tenerife. Nieuw zijn ook de bungalow-vakanties in Misr Village aan de Rode Zee in Egypte, aantrekkelijk met name voor diepzeedui kers. Ook is dit jaar het aantal kortingsmogelijkheden uitge breid voor kinderen en voor grotere gezinnen of groepen. Boekt men met een groep van vier personen een appartement of bungalow, dan geniet de vierde vijftig procent korting. Reist men met zes mensen, dan betaalt de zesde niets. (van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM-UTRECHT De grote vakcentrales FNV en CNV hebben aan de voor avond van het Tweede Ka merdebat over het sociaal- economisch beleid een drin gend beroep op het parle ment gedaan om het rege ringsbeleid in aanzienlijke mate bij te sturen. Beide vakcentrales overwegen om met extra looneisen te komen nu het overleg is opbebroken. Het CNV denkt aan tenmin ste één procent extra loons verhoging; het FNV vindt dat nog te krap berekend. De FNV stuurde gisteravond een brief aan de Tweede Ka mer, waarin gevraagd wordt het in Bestek '81 aangekon digde beleid drastisch om te buigen.Het CNV liet zijn ge luid horen in een hoofdartikel in zijn blad "De Gids". Daar in staat dat in het Kamerde bat een poging ondernomen moet worden om dreigende ongust te voorkomen. FNV EN CNV OVERWEGEN EXTRA LOONEISEN De FNV wijst met grote kracht het verwijt van minis ter Albeda (Sociale Zaken) van de hand dat het centraal overleg van vorige week maandag door de opstelling van de FNV zou zijn mislukt. „De ware oorzaak is dat de regering de vakbeweging niets of nauwelijks iets te bieden had". De FNV is bereid mee te werken aan een studie over het aanpassingsmechanisme van sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen,, „maar het is voor ons onaanvaard baar dat vooruitlopend op die. studie al een half procent op de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen wordt gekort". Het CNV concludeert: „Loo neisen liggen voor de hand. Door deze ontwikkelingen wordt het de vakbeweging nauwelijks mogelijk gemaakt de „ïullijn te handhaven.' Als de gemeentelijke heffingen omhoog gaan als door het Konsumenten Kontakt is ge constateerd wordt een lasten stijging van 50 tot 100 gulden vrij normaal, wat voor de modale werknemer een netto aandeel inhoudt van 0,4 pro cent Daar komt dan mogelijk nog het eigen risico bij en dan zit men om de koop kracht voor modaal te kun nen handhaven al op een ex tra loonsverhoging van ten minste 1 procent".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9