tnvoering plan- Hof str a zeer onzeker Kabinet stelt besluit opvolging Neptune uit AT IN FINANCIERING VAN 300 MILJOEN Werkbezoek Winst voor oppositie, verlies voor CDA en VVD WEEDS MEER BELANGSTELLING mOR KLEINE EETHUISJES Wegenwacht Waarde van bijlen Tjerk Vermaning blijft onduidelijk Lubbers maakt zakelijke belangen openbaar Overval met schaar INNENLAND" LEIDSE COURANT" VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 PACINA 9 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Volgens het sleede Kamerlid Van Rooyen DA), staatssecretaris van Fi- inciën in het vorige kabinet, is st volstrekt onzeker of de rege- dg de zogenaamde Hofstra- aatregelen ooit zal invoeren, ij concludeerde dit uit een in- rruptiedebat, dat hij gistera- ind (donderdag) voerde met inister Andriessen (Financiën). in Rooyen kondigde aan, dat hij de be- ndsman volgende week, bij de voort- Iting van de behandeling van het be lastingplan, daarover scherp zal ondervragen. „Als ze het niet door willen laten gaan, dan moeten ze dat ook zeg gen. Dan weten we tenminste waar we aan toe zijn". De ex-staatssecretaris betrapte Andries sen ook op het spreken van onwaarheid. Enige maanden geleden antwoordde de minister dat er voldoende geld was om (in 1980) een start te maken met het Hofstra-plan. Nu erkende hij dat er een tekort was van driehonderd miljoen gul den. Het plan van oud minister van Financiën Hofstra, gemaakt op verzoek van het vo rige kabinet, is bedoeld om een einde te maken aan een onrechtvaardige belasting van het bedrijfsleven. Nu worden de winsten volledig belast, terwijl ze voor een deel bestaan uit schijnwinsten, ver oorzaakt door de inflatie. Maar als men in één opzicht rekening houdt met infla tie, dan moet men dat ook in ander op zicht doen, vindt Hofstra. Vandaar dat hij tevens voorstelde de rente, die be taald moet worden over schulden, niet meer aftrekbaar te stellen voor de belas ting. Het ene deel van het plan is onlosmake lijk verbonden met het andere, vooral omdat een deel van de belastingverlich ting gefinancierd zou moeten worden door de meeropbrengst van de mensen, die nu aftrek genieten. Het is nu juist dit laatste, waar de huidige regeringspar tijen grote moeite mee hebben. Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek aan de provincie Limburg afgesloten. Bij een bezoek aan Schaesberg moest de vorstin, vanwege de gladheid, ondersteund worden. Minister Van der Klaauw: „Nederland op de bres voor mensenrechten Argentinië" DEN HAAG Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) is gisteren voor zijn doen zeer fel van leer getrok ken tegen de PvdA-Tweede Kamerleden Van den Bergh en Ter Beek die hem ge vraagd hadden waarom ze niets meer vernomen hadden na de toezegging van de mi nister afgelopen voorjaar dat hij zou opkomen voor de mensenrechten in Argentinië. „Ik voel me pijnlijk door deze vragen getroffen", zei Van der Klaauw. „Als liberaal en als christen zet ik mij uiter aard niet alleen met woorden in voor de mensenrechten. Van belang is wat je voor de mensen doet, niet wat je in de openbaarheid brengt". De minister deelde mee dat Nederland zich bereid heeft verklaard zestig Argentijnse ballingen op te nemen. eerderheid ederlanders ens met itwijzing AF-leden (STERDAM (ANP) De twijzing van de RAF-leden tckernagel, Schneider en lkerts heeft de instemming q 76 procent van de Neder- idse bevolking. blijkt uit een enquete die NIPO in de eerste week november heeft gehou- n. Veertien procent was het :t eens met de beslissing staatssecretaris Haars en procent had over deze ak geen mening. Negentien ocent van de ondervraag- n was van mening, dat iars de uitspraak van de sad van State had moeten vachten. KAMERLID DOET BEMIDDELINGSPOGING DEN HAAG Het kabinet zal, op verzoek van de defen sie-commissie uit de Tweede Kamer, niet vandaag maar pas volgende week vrijdag een definitief besluit nemen over de aankoop van Franse of Amerikaanse marinevlieg tuigen ter vervanging van de 13 Neptunes van de Konink lijke Marine. De week daar opvolgend zal de Tweede Ka mer over het genomen kabinetsbesluit debatteren. Het uitstel van de kabinetsbe slissing betekent een neder laag voor defensieminister Scholten. Hij had vandaag al een keuze willen maken tus sen de aankoop van de Fran se Breguet Atlantic of de Amerikaanse Orion. Minister van Aardenne (economische zaken) en de Kamercommissie voor defensie wilden echter enig uitstel vanwege de hou ding van de Fransen. Als het kabinet zou kiezen voor de Brequet Atlantic (een stuk duurder dan de Orion) zou Frankrijk in ruil daarvc" moeten bijdragen aan de ont wikkeling van een nieuw ver keersvliegtuig van Fokker, de F28 Super. De Fransen zijn hier niet toe bereid, maar om dat Fokker de ontwikkeling van de F28 Super niet alleen aankan, loopt door de Franse weigering het voortbestaan van Fokker gevaar. Het CDA- tweede kamerlid Van Zeil heeft gisteren de Franse am- basadeur in ons land een compromis-voorstel voorge legd. Dat voorstel worde van daag in hewt kabinet bespro ken. ENQUêTES TONENAAN: DEN HAAG Als er op dit moment verkiezingen zouden plaats vinden, zou den PvdA en D'66 forse winst boeken en CDA en WD sterk teruglopen. Dit blijkt uit een enquê te die het onder zoeksbureau Lagen dijk in opdracht van de AVRO-radio gedu rende de afgelopen vier weken heeft ge houden. Volgens de resultaten van de opiniepeiling (verricht onder 1750 stemgerechtigden) zou de PvdA stijgen van 53 naar 57 Ka merzetels en D'66 van 8 naar 15 Ka merzetels. Het CDA zou het aantal Ka merzetels zien zakken van 49 naar 44 en de WD van 28 naar 23. Verder zou de kiezer- saanhang van PPR en PSP licht groeien. Een enquête die het NIPO in opdracht van de VARA heeft gehouden vertoont hetzelfde beeld, zij het dat de winst- en verliescijfers iets la ger uitkomen. Zater dag worden deze cij fers in het radioprogramma „In de rooie Haan" be kend gemaakt. Volgens bureau La gendijk is in de maand november het vertrouwen van de Nederlandse bevol king in het kabinet- Van Agt gedaald. Bij een onderzoek in au gustus bleek dat 77,5 procent van de kie zers vertrouwen had in het kabinet. Nu is dat percentage met tien gedaald. Lagendijk wijst erop, dat de onderzoeksre sultaten niet veel te maken kunnen heb ben met de „kwestie- Aantjes", omdat het verlies van de rege ringscoalitie en de winst van de opposi tie zich al duidelijk aftekende voordat dr. De Jong zijn pers conferentie over Aan- tjes gaf. «STERDAM (ANP) Het ntal bedrijven in de hore- ^ector is in de afgelopen n jaar met drieduizend, of- «1 tien procent, toegenomen, ze groei kwam vooral voor kening van de kleine ee- oisjes, bistro's, pizzeria's, illrooms en steakhouses. vertelde gisteren drs. A.W. erk, secretaris van het Be- ijfschap Horeca tijdens een rsconferentie in Amsterdam verband met de komende fcmationale vakbeurs Hore va '79 die van 8 tot en met januari in de RAI in Am- rdam wordt gehouden, werkgelegenheid in de ho- abranche bleef echter ge- ondanks de groei van het ntal eethuisjes. Volgens de er Merk komt dit doordat [enover deze groei sprake is minder werkgelegenheid in de hotelsfeer. Veel kleine hotels hebben moeten plaats maken voor grote hotelbedrij- ven, die veel minder arbeid sintensief zijn. Wel is er een verschuiving waar te nemen van' werknemers naar zelf standigen door de vele kleine familiebedrijfjes in de restau rantsector. De ontwikkeling van groot schaligheid is volgens drs. Merk ook. waar te nemen in de camping- en bungalowbe drijfstak. Door het terugdrin gen van de menselijke arbeid en de toenemende hoeveelheid vrije tijd in de toekomst zal er evenwel naar de verwach ting van de heer Merk steeds meer behoefte komen aan re creatieve voorzieningen. Daar mee zal ook de werkgelegen heid in de horeca toenemen. De ANWB heeft twee wegenwachtauto's aan Suriname ge schonken. De wagens werden gistermiddag in de Amster damse haven overgedragen aan de Surinaamse ambassa deur in Nederland, de heer M.W.F. Van Eer. Molukker stierf natuurlijke dood AMSTERDAM (ANP) Uit sectie op het stoffelijk overschot van de eergisteren in de Bijlmerbajes in Amsterdam tijdens het sporten overleden Zuidmolukker is op geen enkele wijze gebleken van een niet natuurlijke doodsoorzaak. De overleden man behoorde tot een groep- van vier die in september bij een politie-actie in Breukelen werden gearresteerd. LEEUWARDEN (ANP) Ook de giste ren gehouden zitting van het Leeuwar der gerechtshof heeft geen duidelijk heid verschaft over de vraag of de door Tjerk Vermaning gevonden vuist bijlen en andere voorwerpen nu wel of niet uit de steentijd dateren. Getuigenissen van beroepsarcheologen pleit ten tegen de echtheid van de Vermaning vondsten, terwijl de verklaringen van ama teur-archeologen aannemelijk maakten dat de voorwerpen wel degelijk authentiek kun nen zijn. Het proces-Vermaning wordt in Leeuwarden in hoger beroep behandeld. Eerder is deze Drentenaar door de rech tbank in Assen wegens vervalsingen veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar. De amateur-archeoloog A. van der Lee die een pleidooi hield ter verdediging van Ver maning stelde gisteren dat deze niet de eni ge is die in Drente vondsten heeft gedaan uit de oude en midden-steentijd. Hij haalde fel uit naar de beroepsarcheologen die naar zijn oordeel in de zaak-Vermaning tegen strijdige verklaringen hebben afgelegd. Nederland voor olie- embargo Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) Neder land zal voor een olie-embar go tegen Zuid-Af rika stem men, als de resolutie hierover in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ter stemming komt. Dit heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Za ken gisteren in de Tweede Kamer verklaard tijdens het wekelijkse mondeling vrage nuurtje. „Een drukmiddel op Zuid-Afrika is noodzakelijk. Wij hebben grote zorgen wat betreft de situatie in Nami bië", aldus de bewindsman. streeks 2 graden; max. temp. omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een geheel droog etmaal 40 procent Het winterse weer zal morgen blijven voortduren. De lucht die dan wordt aangevoerd is af komstig vanuit een gebied dat zich uitstrekt van Noord-Fran krijk tot Midden-Duitsland. Op de dag stijgt de temperatuur in deze lucht niet verder dan rond het vriespunt. De laagste tempe raturen die in de afgelopen nacht in het genoemde gebied werden gemeten lagen rond de zes graden onder nul. Ook in ons land zullen morgen verge lijkbare temperaturen voorko men. In de aangevoerde lucht bevindt zich veel bewolking en het is mogelijk dat er plaatselijk enige lichte sneeuw valt. De mistkansen zijn klein door het geleidelijk toenemen van de wind, maar tegelijkertijd zal hier door de koude zich duide lijk te laten voelen. Vooruitzichten voor zondag: van het zuidwesten uit invallen de dooi. Op veel plaatsen sneeuw of ijzel gevolgd door regen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon 1 tot 5; min. temp. om- DEN HAAG (ANP) Drs. R. Lubbers, waarnemend fractie voorzitter van het CDA in de Tweede Kamer en oud-minister van Economische Zaken heeft gisteren zijn zakelijke belangen in bedrijven of onroerende goederen openbaar gemaakt. Deze gegevens worden opgenomen in het kamerregister van neve nactiviteiten van kamerleden. Deze belangen aldus de brief van de vroegere bewindsman aan de kamervoorzitter, zijn rechtstreeks eigendom of indirect middels aandelen in een besloten vennootschap, een comman ditaire vennootschap of middels certificaten van aandelen. De belangen van de heer Lubbers bestaan ondermeer uit 34 procent van de aandelen van een bedrijf in Krimpen aan de IJssel, 50 procent van de aandelen van een fabriek in Slikker veer, 50 procent in een kantoorgebouw in Krimpem aan de IJssel, 35 procent in panden aan de Leyweg en Hengelolaan in Den Haag en 35 procent van enkele panden in Bleiswijk. AMSTERDAM (ANP) De houder van een postagentschap op de Haarlemmerdijk in Amsterdam heeft gisterochtend met hulp van omstanders een man overmeesterd, die hem even tevoren van een geldcassette had beroofd. De verdachte, een 28-jarige Amsterdammer, was gewapend met een grote schaar. Hij rukte de cassette uit de handen van de agentschaphouder toen deze van zijn auto naar zijn zaak liep. De man werd aan de politie overgeleverd. De zorgen van een .onverbeterlijke kindervriend Kort nadat het blinde vertrouwen in Sinterklaas mij dooreen hardvochtige ingreep van mijn ouders was ontnomen - ze waren op een gegeven moment tot de conclusie gekomen, dat mijn twijfels aan de synodale goedzak langzamerhand te talrijk waren geworden om een dreigende geloofscrisis nog langer te kunnen bezweren - kreeg ik de begeerte om zelf de rol van de Spaanse prelaat op mij te nemen. Zodra de dagen weer gingen korten hulde ik mij na schooltijd in het namaak-Perzische tapijt, dat ik van de tafel in de achterkamer had getrokken en plakte ik de douche-cel een pluk medicinale watten uit de gezinsverpakking van Uhtermohlen aan mijn kin. Steunend op de steel van de stofzuiger betrad ik even later de huiskamer, waar ik de aanwezigen eerst berispend toesprak en vervolgens overlaadde met de huishoudelijke voorwerpen, die ik links en rechts in het huis had gevonden. Dat verlangen naar een kortstondig bisschopsambt heeft mij daarna nooit meer verlaten. Op het gymnasium, waar ik gedurende zes jaar vruchteloos de wonderlijke opbouw van een Parallellopipedum trachtte te doorgronden, was ik bijvoorbeeld één van de eersten, die zich bij de rector opgaf om na schooltijd en tijdens de weekends als Sinterklaas op huisbezoek te gaan. Met twintig andere vrijwilligers meldde ik me daartoe in de aula. waarde portier de tabberds, oaaraen en mijters ai op lange schraagtafels had uitgespreid. Hij was het ook, die ons met pijpjes vette schmink in korte tijd honderd en tachtig jaar ouder maakte en er nauwlettend op toezag, dat wij de mijter niet als een vechtpet op het hoofd zetten. Na die massale metamorfose begeleidde hij ons ook nog naar de schoolpoort, waar de taxi's al gereed stonden. Het geloof der buurtkinderen, die zich daar verzameld hadden om een glimp van de Goedheiligman op te vangen werd in die ogenblikken naar ik vrees, al te hardhandig op de proef gesteld. Zij zagen immers in een kort tijdsbestek twintig hoogbejaarde prelaten langsschrijden. die in woord en gebaar claimden, dat zij de enige, echte Sinterklaas waren. Zelfs voor iemand met een onwaarschijnlijk groot geloof in de alomtegenwoordigheid van Sinterklaas was zo'n aantal in die dagen toch te veel. Uit die periode herinner ik me, dat ik mij tijdens èèn van de visitatiereizen moest melden op een adres in de Tweede Jan van der Heydenstraat, waar volgens de opgave een gelovige kinderschare reikhalzend naar mijn komst uitkeek. Het was een oud pand met een lang en donker trapgat vol bochten. Toen ik al halverwege was, werd er van boven geroepen: „Wie is daar?". Naar waarheid antwoordde ik met gedragen stem: „De Goedheiligman in hoogst eigen persoon". Tot mijn verbazing hoorde ik daarna een mannenstem, die riep: „Sodemieter op. D'r zit er al één. Wat is dat daar voor een rotzooitje bij jullie?". Inderdaad had hij gelijk. Door een administratief abuis in onze clericale verhuurinrichting waren zowel Sinterklaas nummer elf als nummer vijftien naar hetzelfde adres gestuurd. Door mij schielijk uit de voeten te maken, met de mijter diep ove'r mijn ogen getrokken, kon ik de schade aan kinderzielen van derden gelukkig tot een minimum beperken. Enige maanden na mijn eindexamen werd ik door de rector opnieuw in actieve dienst opgeroepen. Ditmaal kreeg ik de herderlijke klusjes toegewezen, die de leerplichtige Sinterklazen niet konden opknappen. Ik zat onder meer op werkdagen in het filiaal van de BATA in de Kalverstraat. waar ik bij het rek van de kaplaarzen ballonnen uitdeelde aan kinderen van klanten, die meer dan vijftien gulden aan schoeisel hadden besteed. Een hoogst ondankbare taak, want het kroost van ouders, die slechts een paar kniekousen van vijfvijfennegentig hadden gekocht, moest ik met lege handen wegsturen. Nog zie ik soms in mijn dromen de verwijtende blikken van dreumessen, die toen rondom mijn troon stonden. Ze wilden ook een ballon en konden terecht niet begrijpen, dat ook de goedheid van een heilige aan strenge, commerciële regels gebbnden is. En vaak hoor ik ook in mij slaap nog de kreet van het kind, dat ik, afgaande op de kassabon, slechts met een bemoedigend woord moest heen zenden: „VUILAK". In zulke nachten ben ik vroeger wakker dan gewoonlijk. Toch heb ik me in de jaren daarna herhaaldelijk achter een baard van uitgeplozen watten verscholen en ben ik, gehuld in een vermeende geur van heiligheid, op pad gegaan om het eeuwenoude mysterie van Sinterklaas nieuw, overtuigend leven in te blazen. Eén belletje van een bevriende relatie, die omhoog zat, bleek al voldoende voor mij om mijn werk in de steek te laten en de tabberd aan te schieten. Ik wist dan weliswaar, dat ik een gemijterde bedrieger was, die op andermans kosten de goedzak uithing. Maar gelukkig had ik inmiddels geleerd om met het kleine bedrog te leven. U weet derhalve, wat U te doen staat. Elke dag is het weer vroeger donker en dat betekent iets: de schaduw van de kindervriend doolt weer door stad en land. Ik zit aan de telefoon en wacht op uw oproep. Als een kinderhand gevuld moet worden, ben ik uw man.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9