De Vier Azen Jacht op heroïne weinig enerverend simn Bruce Lee is niet kapot te krijgen Gezelligheid is troef Veertig jaar Sempre Avanti Gelukkige Dagen EN VERDER De Turkse non: een wanprodukt Vrouwelijke Kunst in de Lakenhal Café-Bar „De Vier Azen" Open: alle dagen van de week, behalve op woensdag, van 's middags twaalf uur tot de gebruikelijke sluitingstijden van één of twee uur na middernacht. Wie bezwaren heeft over het mijne Gaat naar huis en kijkt naar 't zijne Heeft hij/zij geen gebreken Dan pas mag hij/zij over het mijne spreken Spreuk van De Vier Azen Gracht De Vier Azen is een gezellig cafeetje. Volgens Peet is het het oudste café van Leiden. Dat zou best wel kunnen, maar we zijn met dat soort uitspraken wat voorzichtiger geworden, omdat er maar weinig kasteleins in Leiden te vinden zijn, die dat niet van hun zaak beweren. Maar goed. In ieder geval is het een van de mooiste en wat interieur betreft oorspronkelijkste café's van de stad. Uit maar weinig dingen valt op te maken, dat het een kroegje uit deze tijd is, want het zou gemakkelijk (met behulp van een tijdma chine dan wel) in de dertiger jaren kunnen staan, zonder dat iemand het ook maar in de gaten krijgt Aan de wand achter de bar hangen de fotootjes uit de vergeelde tijd. Een epoque waarin het Levendaal nog gracht was en er naast De Vier Azen een bruggetje liep, de destijds bekende Schooiersbrug. Ooit heeft de eerste kastelein, Harteveld was zijn naam, aan de brug een draak gehangen, uit protest tegen het vieze water van de gracht. Dat was in 1934. Niet veel later werd de gracht gedempt en kon de draak naar huis terug. Lachen Peet vind het vak van kastelein het mooiste vak wat er bestaat. „Lachen datje hier kan, dat hou je niet voor mogelijk. Het meeste misschien nog wel met de slopers uit Den Haag, die hier bijna iedere dag langskomen. Het zijn net de Wama's. Ze zijn allemaal lid van de Postduivenclub in Den Haag. Zulke toffe jongens heb ik nog nooit gezien. We zijn pas, Bep en ik, met vakantie naar Portugal geweest en toen hebben we al die jongens een kaart gestuurd met een mooie meid er op. Je houd het niet voor mogelijk, maar we hebben om alles waanzinnig veel plezier. Ik zal nog maar eens proosten. Daar gaat ie weer, proost, santé". Als een volleerd zeeman zet Peet het glas aan de lippen, terwijl hij met vaste hand het roer van de tap vasthoudt LEIDEN Het muziekgezelschap Sempre Avanti bestaat veer tig jaar. Een groot feest zal niet gegeven worden, maar voor de vele trouwe bezoekers 'die al jaren meeleven met het reilen en zeilen van dit muziek- en showgezelschap, bestaat de mogelijkheid om één van de twee jubileumavonden te bezoeken. Deze avonden worden op 14 en i5 december in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest gegeven. Kaarten voor de voorstellingen kunnen gekocht worden bij ondermeer de muziekhandel Servaas en op het secretariaat aan de Witte Singel 76a. De prijs bedraagt 6,50. Het gezelschap kent een bewo gen geschiedenis. In 1938 werd een mandolinevereniging opge richt uit de Christelijke Jonge renvereniging door onder an dere de heer Chaudron die ook nu nog als secretaris in de vereniging actief is. Al gauw volgde een flinke uitbreiding. In 1940 voegde Koos Kukler, de huidige leider van het gezel schap, zich als gitarist bij Sem pre. Na de oorlog, in 1948, waren er al ongeveer 40 leden. In 1950 koos de vereniging voor een bredere opzet: behalve mandolines en zang k./amen er nu accordeon, piano en slag werk bij. Een ander lid dat genoemd dient te worden is Wim Bergman, die van 1950 tot 1975 optrad als zanger en solist bij Sempre. Aanvankelijk wer den er ook kluchten opgevoerd, maar men begreep dat een verandering noodzakelijk was en begon zich op een meer muzikaal vlak te bewegen met populaire en operetteliedjes. Tussen 1950 en 1978 werden er zo'n 700 uitvoeringen gegeven door het hele land. Het decor-ontwerp was vanaf het begin in eigen handen. De kostuums werden tot 1975 ge huurd. In dat jaar is een kle- ding-commissie ingesteld, be staande uit een aantal leden, die vanaf dat moment de kle ding ging verzorgen. Ongeveer 200 kostuums zijn er in het korte tijdsbestek van drie jaar al uit hun handen gekomen. Ook het koor is in de loop van de tijd niet „stil blijven staan": de voordracht werd verleven digd met dansen en danspasjes. De vaste kern van spelers en zangers bestaat op dit moment uit ongeveer 50 leden, waaruit blijkt dat Sempre Avanti niet in zijn groei is blijven steken. Voor de organisatie zijn er natuurlijk problemen te over. Al genoemd zijn de decors en kostuums, maar ook moet zorg gedragen worden voor een voortdurend aangepast reper toire. Koos Kukler is wat dit betreft in meer dan één opzicht de drijvende kracht. De mees tal alleen uit pianobegeleiding bestaande partituur wordt door hem gearrangeerd en uit geschreven. Zoals men zich voorstellen kan, een tijdverslin dende aangelegenheid. Het he le bestuur offert veel van zijn vrije tijd op om de amateurver eniging te laten bloeien en niet zonder succes: met een gemid delde van 25 voorstellingen per seizoen blijkt Sempre in een belangrijke behoefte te voor zien. Het jubileumprogramma is ge titeld „met Sempre Avanti rond de kerstboom". Deze titel is eigenlijk alleen van toepas sing op de laatste drie kwartier, die zich in een kerstsfeer zullen voltrekken. Daaraan vooraf gaand vermeldt het program ma onder meer tophits uit de jaren twintig, een potpourri van country and westernsongs en een aantal operetteliederen. VERENA KOPERDRAAT Kitty Jansen. LEIDEN Katrijn Theaterprodukties brengt op vrijdag 1 de cember twee toneelstuk ken in de Leidse Schouwburg. „Gelukki ge Dagen" van Samuel Beckett behandelt de menselijke liefde. In de hoofdrollen Ank van der Moer en André van de Heuvel. Het tweede toneelstuk is „Vele We gen" van de Engelse au teur Edward Albee. Al- bee schetst een echtpaar van middelbare leeftijd, dat de balans opmaakt van een langdurig hu welijk. In dit stuk wor den de hoofdrollen ver vuld door André van de Heuvel en Kitty Jansen. Aanvang 20.15 uur. VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 PAGINA 7 LEIDSE COURANT LUXOR - Grease (a.l.) John Travolta en Olivia Newton John in een lieve, vriendelij ke musical die pretendeert een beeld te geven van de schooljeugd in de jaren vijf tig (achtste week). CAMERA - Easy Rider (12) Een aangrijpende film uit het midden van de zestiger jaren, die toonaangevend kan worden genoemd. De hoofdrolspelers, Peter Fon da en Dennis Hopper trek ken op hun motor door Amerika. Zij worden ge confronteerd met de uiterst intolerante houding van de plattelandsbevolking, het geen nodige beklemmende scenes oplevert (reprise). LIDO I - Death on the Nile (a.l.) Briljante film met veel klinkende namen naar de gelijknamige detectivero man van Agatha Christie. Drie uur lang kijkplezier (vijfde week). LID O II - Piranha (16) Hui veringwekkend verhaal over vleesetende vissen, die eigenlijk nooit ontwikkeld hadden mogen worden. In tegenstelling tot de soortge lijke film „Jaws" is in „Pi ranha" de subtiliteit ver te zoeken, (tweede week). LIDO III - Medusa Touch (16) Richard Burton veroor zaakt talloze rampen. Een mengeling van een para psychologische rolprent en een „normale" rampenfilm (derde week). REX - Hete meiden uit het koude noorden (16) Matig EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Aasgieren vallen aan (16) Richard Bur ton en Roger Moore in een onoverzichtelijke geweld film, die speelt in het mo derne Afrika waar blanke huurlingen het vuile werk moeten opknappen voor rij ke speculanten. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Death on the Nile (al.) Zie Lido I. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) Medusa Touch (16) zie Lido HL TRIANON De Turkse non (16) met Florinda Bolkan. Regie: Gianfranco Mingozzi. De bioscooptheaters wachten op de naderende laat de Italiaan Gianfranco Mingozzi zien, hoe kerstdrukte. De betere filmpremières zullen de non Flavia, die haar gelofte constant aan dan plaatsvinden en tot dat moment zullen haar laarsje lapt, profiteert van de geregelde wat mindere produkties in roulatie genomen Turkse invasies op de Italiaanse kusten. Zij worden. Een duidelijk voorbeeld daarvan is collaboreert en copuleert er lustig op los, laat de film De Turkse non, die in Trianon van haar medenonnen rustig verkrachten en helpt start is gegaan. Voorafgaande aan een „kerst- haar vader vermoorden. Haar haat tegen man film" met Lucky Luke, Maar de zoveelste nenheerschappij neemt hysterische vormen nonnenfilm is ditmaal niet eens zwak: onder aan en nadat zij met interesse heeft toegekeken het mom van de emancipatiedrang van een bij de castratie van een hengst, past zij dit nonnetje is een sloom verhaal dermate sadis- ook toe bij een edelman, die haar niet aanstaat, tisch in beeld gebracht, dat hier sprake is van Mingozzi laat geen gelegenheid voorbijgaan een wanprodukt. martelingen, hangpartijen en ontelbare soorten De emancipatie-gedachte leefde kennelijk al doodslag minitieus en met kennelijk wel beha bij vijftiende eeuwse nonnen, wie de onder- gen in beeld te brengen. Een walgelijke affaire, drukking van de vrouw een doorn in het oog' nog versterkt door hysterische uitbarstingen was. In één van de meest onsmakelijke kloos- in het klooster en religieuze koortsvisioenen, RH Bep en Peet van de Eikhof in het OUÜSte CSfê van terfilms van de laatste tijd, „De Turkse non", die opzettelijk ongezonde associaties oproepen. ffft. LEIDEN Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel heeft een speciale expositie gewijd aan Beeldende Kunst door Vrouwen. Dit ter gelegenheid van het vierde nummer van Openbaar Kunstbezit 1978. De tentoonstelling omvat werken van kunstenaressen uit de 17e eeuw tot aan werken van hedendaagse kunstenaressen toe. Het gaat hoofdzakelijk om grote schilderijen van Suzanna van Steenwijck-Gaspoel (leefde omstreeks 1600), Catharina Bader (1700), Thérèse Schwartze (1900), Coby Ritsema (1900), Suze Robertson (1900), Helena Christina van de Pavord-Smits (1900), Henriëtte van Traa-Van der Burg (1908), Lucia Steinbach-Jansen (1922), Hanneke Kop (1947) en Grea Kalksma (1953). De laatste kunstenares is vertegenwoordigd met een fotoserie. Van Hanneke Kop is ook moderne kunst, gemaakt van zeildoek te zien. STUDIO: Dog Soldiers met Nick Nolte en Tuesday Weld. Regie: Karei Reisz. itoor Peter r*riaft Nick Nolte schijnt zijn image van gekwelde held nog niet kwijt te willen raken. Televisie kijkend Nederland zal zich hem nog herinneren als het recalcitrante broertje uit de Jordache-familie, die achter volgd door zijn haat voor zijn oroer Rudolph de wijk neemt naar Europa. In „Dog Soldiers" wordt Nolte alweer achter volgd. Nu is het evenwel niet zijn verleden dat hem parten speelt, maar het bezit van een zak met twee kilo heroïne, die corrupte FBI-agent en zijn helpers om laakbare redenen willen hebben. In Vietnam wordt Nolte door NlCkNoltG. een vriend (Michael Moriarty) benaderd met het verzoek de Vanaf het moment dat hij voet heroïne bij diens vrouw in de op Amerikaanse bodem zet, Verenigde Staten af te leveren, wordt Nolte evenwel gevolgd. Hoewel hij aanvankelijk zo snel mogelijk van het spul af wilde zijn, wekt dit dermate de woede van de verbitterde oor logsveteraan op dat hij met de vrouw -van zijn vriend (Tues day Weld) op de vlucht slaat. Regisseur Karei Reisz sugge reert nu een romance tussen die twee, die overigens weinig invoelbaar is. Het verdriet van de vrouw, wanneer Nolte sterft, lijkt dan ook onecht. Misschien was het Reisz meer te doen om een actiefilm. Hie rin is hij evenwel niet helemaal geslaagd. Behalve de mishan deling van Michael Moriarty en het grote treffen tussen de FBI- agent en zijn kornuiten en Nol te, kent de film weinig enerve rende momenten. ELISABETH VOGELS „Als je een café drijft dan moet je van de mensen alle stemmingen aanvoelen. De één komt bij je uithuilen en de ander wil zijn vreugde vertellen. Er komen hier personen binnen waarvan je gelijk ziet dat je ze niet hoeft aan te spreken en dat je ze maar beter rustig kunt laten sudderen, terwijl iemand anders er behoefte aan heeft om direct een praatje te maken. Jaren geleden kwam er hier op een avond een man binnen. Hij sprak met een vreemde tongval. Eerst had hij een paar uur voor zich uit zitten staren zonder haast iets te zeggen. Maar opeens brak hij los. Met veel moeite kwam zijn verhaal eruit. Zijn vrouw was pas overleden en hij bleef alleen over met zijn dochtertje. Hij was er helemaal nog kapot van. Ik heb hem al die tijd laten uitspreken en hem daarna een beetje opgebeurd. Na een paar uur ging hij weg. Maar niet veel later stond hij weer voor mijn neus. Op straat wachtte een taxi, die was volgeladen met bloemen. „Hier, zei hij, dat is voor jou, omdat je me zo hebt geholpen". Jaren later is hij hier nog eens geweest, heel onverwacht en al weer met een taxi vol bloemen. Hij omhelsde me en ging gelijk weer weg. Ik heb hem na die dag nooit meer teruggezien Weinig geheimen Voor Bep van de Eikhoff en haar levensgezel Peet heeft het café-bedrijf weinig geheimen meer. Haar leven lang heeft Bep langs de kust in zo'n beetje alle horeca-zaken, die er zijn te tellen, gewerkt. Peet heeft ze wie weet allemaal weieens bezocht, want hij voer er ruim 17 jaar langs met zijn schip. De ene keer een tanker met kerosine en de andere keer een vrachtschip, telkens op weg van werelddeel naar werelddeel. Elf jaar geleden kocht Bep De Vier Azen. Een goedlopend café met een vaste klanten kring. En hier heeft zij ook Peet leren kennen. Iedere avond kwam hij op zijn BMW vanuit Alphen naar het Levendaal afzakken. ,Mijn klanten stonden er wel vreemd van te kijken toen zij hem voor het eerst op die grote motor hierheen zagen rijden. Hij kwam zo maar ineens uit de lucht vallen, want we hadden hem hier nog nooit eerder gezien. Dat trok me wel aan, dat stoere en onverwachteZo doende wonen we nu samen en dat gaat al negen jaar achtereen erg goed. Peet staat nu het meest achter de tap, terwijl ik mijn broodjeszaak aan de Beestenmarkt run. Broodje Bep, die ken je toch wel?" EUROCINEMA III (Alphen) Game of death (16) met Bruce Lee en Gig Young. Regie: Robert Clouse. Bruce Lee, de vader van de Chinese vechtfilm, mag dan overleden zijn, hij leeft nog voort met na-volgers die zich Bruce Li noemen en films samengesteld uit scènes, die men nog op de vloer van de montagekamer heeft gevonden. „Games of death", de film waaraan Lee onder regie van Robert Clouse net begonnen was toen hij overleed, is het verhaal van een gevierde en rijke ster van vechtfilms, die weigert mee te gaan met de misdadige praktij ken van Dr. Lord (Dean Jagger) en dientenge volge al spoedig zodanig aan het hoofd gewond raakt door een kogel, dat plastische chirurgie noodzakelijk is. Een goed motief om een andere vechtjas de rol van Lee te laten overnemen. Nou, die jongen kan er ook wat van en slaat op spectaculaire wijze een bende motorrijders in puin om tenslotte zijn krachten te meten met een boomlange lijfwacht. M En zo lukt het Bruce Lee om iemands hoofd te verwijderen. Een vervaardigd; goed gelijkend gemaakt; Bruce Lee rukt het af; en ontstelt ontdekt de ster dat het allemaal nep is. In de film komt het natuurlijk levensecht over.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7