Kopers Zeeburg willen inspraak in bouwplannen GROND AANKOPEN IN KATWIJK Winkeliers Noordwijk boos over vervuiling Berekening Noorlander klopt niet Uitbreiding scholen in Noordwijk zit vast op grondaankoop Raad Warmond schuift beslissing over fietspad Lommerlust voor zich uit RAAD NOORDWIJKERHOUT STEUNT VERLANGEN REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 PAGINA 4 NOORDWIJK Het zit de openbare school niet mee. Zij wil uitbreiden, maar kan niet uit de voeten. Met het oog op de integratie van het kleuteronderwijs ligt het in de bedoeling om op een aangrenzend perceel grond een drie-klassige kleuterschool te bouwen ter vervanging van „Hummelhof'. De ontwikkeling van dit plan ondervindt echter stagnatie. Het benodigde perceeltje ter grootte van ongeveer 500 m2 maakt deel uit van een grondcomplex in het Middenge bied-Noord, dat in eigendom toebehoort aan de Noord wij kse kweker W. Plug. Deze blijkt tot nog toe niet bereid om de grond, die hij aan derden heeft verpacht, aan de gemeente te verkopen. Hierbij gaat het niet zozeer om de prijs, maar over door Plug bij de onderhandelingen gestelde voorwaar den, waarop de gemeente meent niet te kunnen ingaan. Naar verluidt zit de zaak momenteel muurvast. Niet alleen de openbare school, maar ook voor de bouw van een nieuwe openbare bibliotheek, een sport-spelzaal, en een even tuele uitbreiding van de R.K.-Mavo „Sint Willibrord" is het van belang dat de grond- transactie spoedig haar beslag krijgt. Als de eigenaar echter het been stijf houdt, kan het, gezien de beroepsmogelijkheden die voor hem openstaan, nog jaren duren voor dat de grond middels onteigening kan worden verkregen. Het gemeentebestuur hoopt evenwel dat alsnog langs minnelijke weg een oplossing zal worden gevonden. Ook de nieuwbouw van een openbare school in Boerenburg houdt met een en ander verband. De huidige openbare school telt momenteel twaalf klassen, waarvan er vier in een noodgebouw in Boerenburg zijn ondergebracht. Volgend jaar vindt in ieder geval de splitsing van de school plaats, deelde wethouder Bedijn mede in een verga dering van de onderwijscommissie. Men begint volgend jaar ook met de bouw van de tweede school op een complex grond aan de Stakman Bossestraat tussen de Schapedel-school en de achterzijde van de winkels aan het Rederijkersplein. Het wordt een zogenaamde geïntegreerde school, waarin plaats is voor zowel het kleuter- als het basisonderwijs. NOORDWIJKERHOUT De raad van Noord- wijk erhout heeft gisteravond het college ver zocht de verlangens van de kopersvereniging Zeeburg (het verkrijgen van het bestek en de daarbij behorende bestektekeningen) aanhangig te maken bij de Haarlemse projectontwikkelaar „Spaarne Veste". Al voor de raadsvergadering was het duidelijk, dat de zaak van de kopersvereniging in de vergadering een rol zou gaan spelen. Voor het raadhuis stonden enkele leden van deze vereni ging pamfletten uit te delen. Hierin vroeg de vereniging steun in het verkrijgen van controle en inspraak op hun gekochte onroerend goed in het plan Zeeburg. Voor de controle en inspraak zo stelt de vereniging, is het wel nodig het bestek en de bestektekeningen te verkrijgen. Dit was hen door de projectontwikkelaar geweigerd. Daarom vroeg de vereniging de raadsleden een motie te steunen, die door de heer Kuyper (D'66) ingediend zou worden. In deze motie werd het college uitgenodigd namens de raad aan de projectontwikkelaar te vragen alsnog de gevraag de stukken te overhandigen en ook de bouwkun dig adviseur toestemming te verlenen om op het bouwterrein te komen. In' een toelichting op zijn motie verklaarde de heer Kuyper, dat de bouwkundige controle door de opzichter geen garanties bood. „Deze opzichter wordt namelijk betaald door de architect die op zijn beurt betaald wordt door de projectontwik kelaar". Ook de gemeentelijke controle vond hij te weinig garanties bieden. Hij legde verder uit, dat „Spaarne Veste" het verzoek geweigerd had op grond van het koop- kontrakt. Daarin wordt namelijk bepaald dat een technische omschrijving aan de koper voldoende is. Wethouder Heemskerk had in een vorige week gehouden vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening toegezegd nog eens te probe ren „Spaarne Veste" tot andere gedachten te brengen. Hij kreeg echter nul op het rekest Wethouder Heemskerk verklaarde toch wel moei te met de motie te hebben. Hij zei dat hij al voor zijn laatste poging op het standpunt stond, dat hij zich bij het antwoord van de projectont wikkelaar zou neerleggen. Verder stelde hij, dat het bestek ter inzage ligt op het gemeentehuis en in de bouwkeet Verder vond hij het toezicht ruim voldoende. De heer Sluis (CDA) wees de motie af en vond het treurig, dat men bij voorbaat twijfelde aan de goede bedoelingen van de projectontwikkelaar. De heer Knapp (WD) ver klaarde dat hij zijn motie wilde veranderen in een verzoek om zo de scherpe kanten van de motie wat af te zwakken. De heer Van Konings veld (PvdA) betreurde het dat de motie zo werd afgezwakt „Juist nu is het een goede zaak dat de raad de kopersvereniging de psychologische en morele steun in deze zaak geeft", zo stelde hij. Het verzoek werd met algemene stemmen aanvaard. Burgemeester Bosma beloofde het verzoek in te brengen in de stuurgroep, waarin ook de projectontwikkelaar zitting heeft Langdurig werd stilgestaan bij een verordening, die het irischrijvings- en toewijzingsbeleid van woningen bepaalt Na een wat verwarde discussie bleek, dat de leeftijd van de ingeschrevene daarbij het belangrijkste criterium is. Daarnaast spelen mee de tijdsduur van de inschrijving, de gezinssamenstelling en het inkomen. De inge schrevenen worden verdeeld in 5 categorieën. Als eerste voor de toewijzing komen dan aan bod de personen die van woning ruilen, inwonen de gezinnen of echtparen en gedwongen ontrui mingen. Vervolgens komen aan bod aanstaande echtparen en tweepersoonshuishoudens (mits zij ingezetenen zijn en niet over een woning beschik ken) en economisch gebondenen (deze moeten wel aan een aantal voorwaarden voldoen). Als derde komen in aanmerking de alleenstaanden (mits zij ingezetenen zijn) die zelfstandig willen wonen. Als laats ten komen aan bod de mensen waarvan de ouders niet in Noordwij kerhout wonen en ook niet economisch gebonden zijn. Deze laatsten moeten echter 5 jaar onafgebroken in het bevolkingsregister van Noordwijkerhout opgenomen zijn en niet ergens anders als econo misch gebondenen ingeschreven zijn. De raad nam de verordening aan met het recht onjuisthe den in de toekomst te kunnen bijschaven. Fietsers zijn hun leven niet zeker op de Oranje Nassaulaan WARMOND Hoewel de raadsvergade ring gisteren tot na middernacht duurde, kon er nog geen beslissing worden genomen over de aanleg van een fietspad in plan Lommerlust. De VVD-fractie kwam plotse ling met een geheel nieuw plan. Niet de fiets zou om moeten rijden maar de auto. Het probleem dat dit plan met zich mee brengt is echter dat bij het eindpunt van de alternatieve autoweg aan de Haarlem mertrekvaart een brug zou moeten komen, hetgeen financiële consequenties met zich brengt Het fietsen over de Oranje Nassaulaan in de richting Oegstgeest kwam bij de meeste raadsleden wel als veilig over maar in omgekeerde richting achtte men de situatie geenszins ongevaarlijk. Halverwege de Oranje Nassaulaan zouden de fietsers dan toch de rijweg moeten gaan gebruiken omdat daar ter plaatse niet voldoende grond beschikbaar is voor de aanleg van een fietspad. De raadsleden vroegen tenslotte bedenktijd tot de volgende vergadering die 21 december wordt gehouden. De WD-fractie acht het onjuist de onroe rend goedbelasting met 3,5 te verhogen op een tijdstip dat de cijfers voor het komende jaar niet bekend zijn en nu veel inwoners van Warmond kortgeleden zijn opgeschrikt door een aanslag OGB die veel hoger was dan men had verwacht. In vergelijking met omliggende gemeenten zou Warmond volgens de WD extreem hoog zitten met de belastingdruk. Per inwoner, rekende deze fractie uit, zou men 66 meer belasting betalen dan elders. De overige fracties betreurden het dat er belasting maatregelen genomen moesten worden los van de begrotingsbehandeling. Zij schaar den zich echter achter de voorgestelde verhoging van 3,5 met uitzondering van de reinigingsrechten die slechts met 1 zullen stijgen. ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse jeugd van 12 tot en met 16 jaar kan vanaf zondag 3 december iedere zondagmid dag swingen. Tot het voorjaar organiseert Soos de Ruine elke zondag vanaf twee uur disco. Er hoeft geen entree betaald te worden. ZOETERWOUDE Progres sief Zoeterwoude viert feest j vanavond. Alle leden en oud-le den van deze politieke partij zijn dan uitgenodigd om het eerste lustrum vanaf halfnegen j in de kleine zaal van Ons Huis te vieren. Progressief Zoeter- j woude is een samenwerkings verband van PvdA, PPR, PSP en D'66 en is ontstaan uit de in die tijd erg actieve werkgroep j „Vrede". OEGSTGEEST Woning bouwvereniging „Buitenkist" heeft gisteravond haar trouwste leden in de bloemetjes gezet. De 88-jarige heer Baars, de 77-jari- ge mevrouw Olivier en het echt paar Kerkhof bewonen vijftig jaar een huis van de woning bouwvereniging. Namens de vereniging werd hen door me vrouw Mededorp een fraai boe ket azalea's aangeboden. WARMOND Manon van Baarle en Conny van den Dool exposeren vanaf morgen gedu rende twee weken ir, galerie De Pomp. Manon van Maarle toont gehaakte lampekappen wandkleden. Conny van den Dool, die in het dagelijks leven verloskundige in de Bollen streek is, heeft een vitrine in de galerie gevuld met fraai ke ramiek. De galerie is dagelijks open van een tot vijf uur en van zeven tot negen uur. Op woensdag ook van tien tot twaalf uur. WOUBRUGGE De Usclub Woubrugge gaat morgen naar de Uithof in Den Haag, om aan Sint Nicolaas de vorderingen van de jeugdleden te tonen. I Zoveel mogelijk jeugdleden en hun ouders worden door de IJsclub uitgenodigd bij dexe happening aanwezig te zijn. KATWIJK Langzaam maar zeker krijgt de gemeente Katwijh de grond in handen, die nodig is voor de verwezenlijking van het bestemmingsplan voor het centrum van het Zeedorp. Gister avond ging de raad akkoord met de door b en w voorgestelde aankoop van de panden van Jamin hoek Voorstraat/Badstraat en van de drogist W. C. Kruyt in de Badstraat Ook hel schildersbedrijf van de heer C. Kruyt in de Badstraat wordt ontruimd: de gemeente zal de huurovereenkomst met Kruyt beëindigen. Voorts wordt een onbebouwd terrein aan de Schelpen- dam aangekocht en wordt de huurovereenkomst betreffende twee opslagruimten aan de Meerburgkade voor strandhokjes, tenten en ligstoelen met de heer J. Guyt opgezegd. Tenslotte wordt het pand van de heer A. C. van Duyn aan de Sluisweg no. 7 gekocht, dit moet tz.t. worden afgebroken, maar zal voorlopig als „wisselwoning" worden gebruikt voor „renoveringsslachtof- fers". Geen van de raadsleden had bezwaren tegen al deze voorstellen; alleen de heer G. J. Minnee (D'66/Gem. Bel.) vroeg of voorzien kon worden in noodwinkels, omdat middenstanders die hun pand moeten verlaten op een moment dat ze nog niet kunnen herbouwen anders gedupeerd worden. Als voorbeeld noemde hij drogist Kruyt: „Waar Kruyt nu zit is een pleintje geprojecteerd, dat in de eerste fase van de bouw zal worden gerealiseerd. De drogisterij zal echter worden voortgezet op de plaats waar nu Jamin staat en Jamin zal dat pand pas tegen december 1980 hoeven op te leveren." Wethouder J. van Dijk (SGP) vond dit niet zo'n punt: „Als Krut in dat saneringsgebied niet goed zaken meer kan doen, zoekt hij wel een oplossing.Intussen wil Jamin een stuk grond terugkopen halverwege het te saneren deel van de Voorstraat en zal het schildersbedrijf van Kruyt onderdak krijgen in een door Kruyt aan te kopen deel van de voormalige bedrijfsgebouwen van Ouwehand aan de Randweg. De autospuiterij en de verfwinkel van Kruyt worden niet voortgezet Strandexploitant Guyt zal bij de Randweg een stuk grond met daarop een lattenschuur van de gemeente kopen. De grondruil die zal plaatsvinden tussen de gemeente en de Ver. van Christelijke Scholen voor Basis- en Voortgezet Onderwijs ontlokt nogal wat commentaar. De schoolvereniging, die in de wijk Rijnsoever een MAVO-school wil stichten heeft daar grond, maar gezien het met het .ministerie overeengekomen ontwerp is het perceel niet geschikt voor de bouw. De grondruil gaat echter ten koste van de voetbalvereniging „Katwijk", die een trainingsveld zal moeten missen. Hoewel het bestuur van „Katwijk" geen bezwaren heeft laten horen, vonden diverse raasleden dat de voetbalvereniging letterlijk en figuurlijk het veld moet ruimen, terwijl de gemeente geen oplossing voor haar problemen biedt Wethouder Van Dijk antwoordde hierop: „Het is niet zeker of de bouw doorgaat maar is dat wel zo dan kan het nog even duren. In dat geval zijn er geen problemen, want dan kan „Katwijk" naar de aan te leggen sportvelden bij „De Krom". De CDA-er C. Berkhey merkte sceptisch op: „Die school had er natuurlijk allang moeten staan, maar ik begrijp niet waarom er nu ineens bouwplannen worden gelanceerd: deze MAVO-school komt zelfs nog niet voor in de bouwstroom van het rijksscholen- plan. Hoe kunnen ze dan nu plotseling zo zeker zijn van een toezegging door met ministerie. „Burgemeester mr. C. A. Bos: „We nemen de mededelingen van het schoolbestuur serieus en daarom werken we mee. De school is belangrijker dan de voetbalvereniging en dus moeten we een eventueel tijdelijke dupering van „Katwijk" onder ogen zien." De panden aan de Badstraat die worden aangekocht. NOORDWIJK De winkeliers en andere zakenlieden van „Noordwijk Actief" zijn bijster slecht te spreken over de toenemen de vervuiling van de straten in de bad plaats. Afval wordt zonder meer op straat neergegooid, de bevuiling door honden neemt steeds toe en het vandalisme geeft aanleiding tot veel ergernis. Enkele leden klaagden daarover in de vergadering van de Noordwijkse middenstand' Talrijke voorbeelden van straatschenderij werden aangehaald, zoals het omver gooien van bloembakken, beschadigen van auto's, diefstal van vlaggen, het meenemen van terrasmeubilair, en dergelijke. Aan de ver ontreiniging van straten en tuinen doet het publiek dapper mee. Achteloos werpt men papier, bekertjes, en andere rommel op straat neer. Niet alleen de Noordwijkers, opstapplaatsen van bussen uit het buiten land ligt gebruikt maandverband vaak voor het oprapen. De winkeliers vroegen om een krachtige aktie en wezen in dit verband op het buitenland, waar het neergooien van een patatzakje of ander afval een fikse boete kan opleveren. Men bepleitte de invoering van een milieu-politie om tegen al dit wangedrag op te treden. Dienst Gemeentewerken Zoeterwoude: ZOETERWOUDE De dienst gemeentewerken van Zoeterwoude is tot de conclu sie gekomen dat Noorlander b.v. onterecht de koopprijs van premiekoopwoningen in het plan Westeinde II met tienduizend gulden heeft ver hoogd. Uit een overzicht van de dienst blijkt dat de prijs verhoging niet, zoals Noor lander beweert, ruim f 14.000,- moet zijn maar f 5450,-. Aan de hand van de reactie van Noorlander op dit rap port zal worden bekeken of de gemeente verdere stappen tegen het Leiderdorpse bouw bedrijf zal ondernemen. Tij dens de raadsvergadering ver klaarde de heer Engelkes (CDA) zich voorstander van het stante pede ondernemen van juridische stappen tegen het bouwbedrijf. Het college wil evenwel eerst de reactie van Noorlander op het rap port van Gemeentewerken af wachten. Tevens werden gisteren de al gemene beschouwingen ge houden door de drie fracties in de Zoeterwoudse gemeente raad. Opvallend was dat waar het CDA financiële ruimte zag om de onroerendgoedbe- lasting niet, zoals voorgesteld, met 13% te verhogen, de WD sprak van „De rek is er uit". Om genoemde verhoging ach terwege te laten wil het CDA de reserves aanspreken die de laatste jaren fors zijn geste gen. De fractie Progressief Zoeterwoude noemde nog geen cijfers, maar ging uitge breid in op het welzijn van de Zoeterwoudse bevolking in 1979. Het verzoek om de organisa tie V.O.S. te subsidiëren werd gedeeltelijk gehonoreerd. Het komend jaar kan de V.O.S. rekenen op een subsidie van f 1250,-. Eerste paal gehandicapten woningen in Duivenvoorde LEIDSCHENDAM - Burge meester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam heeft gister middag de eerste paal geslagen voor vijf woningen speciaal voor gehandicapten, zg. MIVA- woningen, met daarboven tien maisonnettes. De aanvang van de bouw heeft enkele maanden uitstel ondervonden vanwege de financiering. In Leidschendam zijn enkele jaren geleden in de wijk zuid tien van dergelijke woningen gebouwd. Meer Leidschendam- se gehandicapten dan het ge meentebestuur verwachtte heb ben toen wegens de naar hun mening te hoge huren geen wo ning aanvaard. Vijf van de tien in Leidschendam-zuid gebouw de woningen zijn toen aan de inwoners van Den Haag toege wezen. Voor de vijf woningen in Duivenvoorde hebben zich Leidschendammers aangemeld die gisteren bij het slaan van de eerste paal aanwezig waren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4