RAAD KEURT BEGROTING GOED LEIDSE BEGROTING 1979 Een eindeloze reeks van stemmingen Subsidieregeling onaanvaardbaar' Shakespeare slechts voor kenners BURGERLIJKE STAND Niet voordringen. Ü3TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 Jo<] ild< ar (Vari onze raads verslaggever) LEIDEN Zonder al te veel moeilijkheden heeft de gemeenteraad van Leiden zich gisteren Sa' geschaard achter de eerste begroting die door het socialistisch-liberale college is ingediend. Stemden in de tijd van de polarisatie nog wel eens hele fracties tegen de begroting, dit keer volstond een enkeling met de opmerking tegen één bepaalde post te zijn, maar ging overigens akkoord met het huishoudboekje van de Sleu telstad voor 1979. De afronding van de begroting bestond gister avond voor het overgrote deel uit meer dan honderd stemmingen over moties en amende menten. Bij de afhandeling van de algemene en financiële beschouwingen die aan deze stem mingen marathon nog vooraf ging kwam al even weinig vuurwerk als in de hele begrotings behandeling het geval is geweest. Alleen me vrouw Passchier (PSP) kwam kort terug op de affaire-Verboom, de wethouder van volks huisvesting en milieu die vorige week bij de behandeling van zijn portefeuille het bijltje er bij neergooide toen het hem te moeilijk werd. Mevrouw Passchier vroeg het college of het niet verstandiger was uit dit voorval de conse quentie te trekken de portefeuille van wethou der Verboom te wijzigen en milieuzaken aan een partijgenoot van hem toe te vertrouwen. Het college weigerde daar echter in dit stadium al een concreet antwoord op te geven. Overigens nam mevrouw Passchier wethouder Verboom nog even in bescherming door hem niet persoon lijk een verwijt te maken maar de hele PvdA kwaad aan te kijken: „Deze partij is verantwoor delijk voor de afgang van de wethouder. Zij heeft een man naar voren geschoven van wie bekend was dat hij zich achter zijn ambtenaren verschuilt en hen het werk laat opknappen", meende mevrouw Passchier. Enige consequen tie van het bizarre optreden van de wethouder bleef verder uit. CDA-leider Diressen ging zelfs zover Verboom nog impliciet een pluim te geven door te stellen dat hij veel meer waarde hechtte aan het geven van informatie dan aan de presentatie van het beleid LEIDEN De Leidse raad deed gisteravond bij de einde loze reeks van bestemmingen een serie uitspraken inde rich ting van de rijksoverheid, die vandaag per post naar de ver- schillende ministers, staatsse- cretarissen en zelfs het hele kabinet gestuurd zullen wor- den. Onder de moties, die op het rijksbeleid betrekking heb ben is onder meer een raad- I suitspraak, waartegen alleen 1 de fractie van het CDA verzei aantekende en waarin Bestek '81 wordt aangemerkt als een ernstig gevaar voor de uitvoe ring van het beleidsprogram- fjj ma van dit college. De motie, ingediend door de PvdA. vraagt het college onverwijld in overleg met de regering te treden, om deze met kracht van argumenten te overtuigen van de voor Leiden onrecht vaardige consequenties van het regeringsbeleid. Een wijzi- J gingsvoorstel van de PPR om de afkeuring van Bestek '81 een meer algemeen karakter te geven en niet alleen op Leider van toepassing te laten zijn, werd deels om politieke rede nen door een raadsmeerder heid afgewezen. Een groot aantal moties uit de raad werd gisteren met unani miteit aanvaard. Deze hadden onder meer betrekking op: - het toekennen van een subsi die ad 1.800 gulden aan de afdeling Leiden van de Nederl. Vereniging voor blinden en slechtzienden (voorstel Lange- rak-WD). - toekennen van een subsidie ad 3.500 gulden aan de speel-o- theek Pinokkio (voorstel Pas schier -PSP). - het uitbouwen van de peuter speelzalen tot een basisvoorzie ning (motie Van Dongen - Pv dA). - het pleiten bij de rijksover heid voor meer geld voor on derwijs aan buitenlandse kin deren, de stimulering van het tweede-kans-onderwijs en het vormingswerk voor volwasse nen (moties Passchier -PSP en Beijen - PPR). - de herinvoering van het prac- tisch verkeersexamen te onder zoeken (motie Van Akkeren -CDA). - beleidsplan met betrekking tot de ligplaatsen van woonbo ten en de mogelijkheid deze op de riolering aan te sluiten (mo tie Kokxhoorn -CDA). - de mogelijkheid van subsidie voor het inzamelen van oud papier te onderzoeken (motie Kuijers - WD). - de mogelijkheid meer afval bakken in de stad (bij voor beeld om de 25 meter) te onder zoeken (motie Kuijers -WD). - de mogelijkheid te onderzoe ken om Cortona en St. Maarten Hoeven (CPN) aan, waarin het college gevraagd wordt, om vóór 1 maart van het volgend jaar een voorstel aan de raad te doen om een terrein voor het plaatsen van bedrijven bouwrijp te maken. Voor dit voorstel stemden CDA, drie leden van de WD, D'66, de CPN en de PSP. Tegen waren PvdA, PPR en het college, inclusief de beide WD-wet- houders. Twee leden van de WD-fractie onthielden zich van stemming en gaven daar mee de doorslag. Opvallend Mr. H. Driessen (CDA) Drs. J. Peeters (PvdA) Or. F. Kuijers (WD). gebreid (motie Van Zijp.-CDA). - plannen te ontwikkelen met onder meer de Stichting Leidse Binnenstad en de VW om na het voltooien van de werk zaamheden in de binnenstad de stad nieuwe impulsen te geven om de aantrekklijkheid van Leiden als koopcentrum te ver hogen (motie Bleijie -CDA). - een plan in te dienen om een bedrijfscontactman aan te stel len (motie Van Duyn -VVD). - een actiever hotelaccommo- datiebeleid te gaan voeren met speciale aandacht voor over nachtingsruimte voor jongeren (motie Van Duyn - WD). - het rijk te vragen extra steun te verlenen aan bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden (motie Van Duyn - WD). - een onderzoek in te stellen naar het arbeidsaanbod onder het vrouwelijk deel van de bevolking (motie Ranner -Pv dA). - een plan in te dienen om de K.W.J., de beweging van wer kende jongeren vóór 1 april duidelijkheid te verschaffen over nieuwe huisvestingsmoge lijkheden (motie Passchier -PSP). Verder besloot de gemeente raad met algemene stemmen, dat actieve medewerking" door de gemeente moet worden ge geven aan de verbetering van ook niet economisch gebonden geluids- en warmte-isolatie, alleenstaande ouders met kin deren te laten opvangen (motie Passchier-PSP). - meer rijwielklemmen bij bus haltes te plaatsen en te bezien, of het aantal bewaakte fietsen stallingen niet kan worden uit zoals bij nieuwbouw als reno vatie (motie Kokxhoorn -CDA) en sprak de raad als zijn me ning uit, dat huiseigenaren ook verplicht moeten worden, ach terstallig onderhoud uit te voe ren als dit niet rendabel geacht kan worden (motie Beijen -PPR). Een voorstel van het raadslid Langerak (WD) om de minister van ruimtelijke or dening te vragen een einde te maken aan onduidelijke en on zekere toestanden rond de goedkeuring van renovatie- plannen werd eveneens door de hele raad ondersteund. Dat gold ook voor een voorstel van Van Zijp (CDA) om de moge lijkheid te onderzoeken het he le parkeerbeleid onder te bren gen in een parkeer-NV. Politie De gemeenteraad aanvaardde een fiks aantal moties, die be trekking hebben op het beleid inzake de openbare orde en veiligheid. Daaronder was een motie-Hes (PvdA), die meer aandacht vraagt voor het insti tuut wijkagent, waar de hele raad zich achter kon scharen. Een raadsmeerderheid stemde in met een motie-Walenkamp (CDA), waarin opnieuw bij de minister van binnenlandse za ken wordt aangedrongen op een uitbreiding van het Leids politiecorps met 25%. Voor de ze motie stemden 22 raadsleden (CDA, WD, D'66, CPN en wet houder Van Dam (PvdA). Te gen stemden de fracties van PvdA (met uitzondering van Van Dam), de PPR en PSP. Een andere motie-Walenkamp werd weer door alle raadsfrac ties gesteund. Daarin wordt gevraagd, om een nota inzake de taak en positiebepaling van de gemeente-po li tie. Een motie van het WD-raadslid Zonne- vylle om bij het rijk een com pensatie te bepleiten voor het afstaan van mankracht in het kader van de bijstandsverle ning, werd met 27 tegen 11 stemmen aanvaard. Tegen ver klaarden zich alle PvdA-raad- sleden, met uitzondering van de socialistische wethouders. Buitenland De gemeenteraad keek gisteren ook een aantal malen over de landsgrenzen heen. Dat ge beurde onder meer bij het aan nemen van een motie-Glaubitz (D'66), waarin wordt gepleit voor het aangaan van banden tussen Leiden en een stad in Polen in het kader van een actieve vredes- en ontspanning- spolitiek. Naast D'66 verklaar den zich het CDA, de WD, de PPR, PSP en de PvdA-ers me vrouw Koning en Mentij voor dit voorstel. Tegen was de rest van de PvdA, de CPN, het CD A-raadslid Vink en de beide WD-wethouders mevrouw Fa se en drs. Schoute. Met 30 tegen 8 stemmen ging de raad ak koord met een PSP-motie, waarin wordt gevraagd de 10.000 gulden, die op de Leidse begroting zijn uitgetrokken voor internationale solidariteit in de eerste plaats te bestem men voor een Zuid-Afrika pro ject. De tegenstemmers waren acht CDA-ers, die de motie te eenzijdig gericht vonden. Verkeer den de meeste (uiteraard) be trekking op het verkeersbeleid, vooral in relatie tot de binnen stad. Om het de burger nu eens goed duidelijk te maken, waar al die rommel in de binnenstad nu eigenlijk voor dient, zal een plan van actie moeten worden gemaakt, waarin ook middelen die dat doel kunnen bereiken worden aangedragen. Bij deze propagandacampagne kan een externbureau worden inge schakeld. Een aangepaste mo tie Mentzij (PvdA) haalde het gisteren met 24 tegen 14 stem men (tegen waren het CDA, PPR, CPN, de D'66-er Hoeke- ma en mevrouw Koning (Pv dA). De laatste wilde uitdruk kelijk opgenomen zien, dat de ze actie buiten het bestaande bureau voorlichting van de ge meente om gevoerd zou wor den. Maar een wijzigingsvoor stel van haar fractieleider Pe ters, om een eerdere versie van dit voorstel aan te passen en wat genuanceerder te maken werd met 22 tegen 16 stemmen aangenomen. Op voorstel van de WD komt er verder een onderzoek naar de bereikbaarheid van het in dustrieterrein de Waard als de reconstructie van de Sumatra- straat is afgerond. Een voorstel van D'66 om in elk geval een tweede ontsluiting van het in dustriegebied in het verlengde van de Kanaalweg aan te leg gen, werd gisteravond door fractieleider Glaubitz weer in getrokken. Met een uiterst krappe meer derheid van 18 tegen 17 stem men nam de raad een motie- Bij de stemmingenmarathon valt één raadsbesluit bijzon der in het oog. Een meerder heid van 20 tegen 18 stemmen weigerde gisteravond in te stemmen met een verzoek van het CD A-raadslid mevrouw Kokxhoorn, om een raadsbe sluit uit 1977 nu eens eindelijk te gaan uitvoeren. Het gaat hier om de verbetering van het woon- en leefmilieu aan de Haarlemmertrekvaart. De raad besloot al meer dan an derhalf jaar geleden geld uit te trekken om een einde te maken aan de onhoudbare si tuatie, die zich hier voor doet, maar tot nog toe is er niets gebeurd. Mevrouw Kokxhoorn wilde daarin verandering brengen, door het college te vragen om volgend jaar dit besluit te gaan uitvoeren. De meerderheid van haar colle ga's blijkt maar weinig waar de te hechten aan de uitvoe ring van raadsbesluiten in een redelijk tijdsbestek: PvdA en WD, die bij de vorming van hun gezamenlijk college zo duidelijk uitspraken dat de genomen raadsbesluiten uit de vorige periode moeten worden uitgevoerd, verklaarden zich gisteren unaniem tegen de CDA-motie van deze inhoud. Stadsbouwhuis Tenslotte verdiepte de raad zich gisteren ook nog eens in de Stadsbouwhuis-rel, of wel de moeilijkheden rond de naam voor het stadskantoor aan de Langegracht, waarheen in de loop van deze maand de sector wonen van de gemeente gaat verhuizen. Zoals bekend, heeft een aantal ambtenaren bezwaar tegen de naam Stads bouwhuis, omdat deze regel recht uit het Duits is afgeleid. Een eerder verzoek van deze gemeentedienaren aan hun baas, om een andere naam in overweging te nemen, werd door het college afgewezen. De gemeenteraad nam gisteren echter tegen de zin van het college in een PPR-motie aan met 24 tegen 14 stemmen, waar in de naam "Stadsbouwhuis" als een voorlopige wordt aan gemerkt en wordt gesteld, dat gezocht moet worden naar een andere naam, die bij de betrok ken ambtenaren meer instem ming ontmoet.... jEIDEN Tussen Leiden en de "King Lear" van The European Group of Cambridge University lagen gisteravond zoveel dat slechts een select gezelschap de weg naar het Lyceum had kunnen vinden. 'ij hadden de kou getrotseerd, stelden zich bloot aan het Engels wat men zich kan bedenken, namelijk iet Engels van de grootste to- ieelschrijver aller tijden - alt- volgens de Engelsen -: Shakespeare. Zij accep- een belichtingskamer ie tegen alle regels van theater- ouw geen zicht heeft op het - maar dat schijnt een mode; de Schouwburg ent die merkwaardige opstel- ng ook. Zij waren tenslotte ereid meer dan drie uur lang aar een theatervoorstelling te waarbij men meer aan- is op zijn gehoor dan p zijn gezichtsvermogen. tekstbehandeling van de En- groep was namelijk voor- Ritmisch uitgespro- G. J. Prevo geridderd De heer G. J. Prevo kreeg gisteravond uit handen j van burgemeester Vis links een koninklijke on- i derscheiding wegens I zijn 40-jarige ambtsjubi- I leum als hoofd van de Eerste Leidse Schoolver eniging. Hij werd tot Rid- der in de Orde van Oran- je Nassau geslagen on- j der toeziend oog van vele belangstellenden, j Als bijzondere verdienst- I en van de heer Prevo i noemde burgemeester zijn grote inbreng en ac- titiviteit in het Leidse sportleven. De heer Vis noemde de ASC voetbal vereniging waar de heer Prevo van '56 tot '62 actief aan de organisatie heeft deelgenomen en waar hij nu erelid van is. In 1934 startte hij het schoolvoetbal toernooi taris lid van de raad van j beheer van de sport- ken werden alle lagen van de zo prachtige tekst recht gedaan. Zo voortreffelijk bleek de be handeling van de tekst dat The European Theatre Group of Cambridge University aan het gebaar slechts de meest noodza- kelijke aandacht had besteed, e" sinds '71 is hij als enkele vrijheden daargelaten j penningmeester/secre- die men zich in het deel vlak na de pauze veroorloofde. Zodoende werd het voor de niet stichting, in de eerste plaats in Shakes peare geïnteresseerde een zwa re avond. Maar van de studen ten Engels - tenslotte was de avond door de vakgroep Engels georganiseerd - had men wel wat meer belangstelling ver wacht. Al was het maar omdat men in de doktoraalfase nog zoiets als een Shakespearetenta- men moet doen. Paul van der Plank LEIDEN Geboren: Maatje dr. v. M. L Remmelzwaal en J. de Vries. Steven Franciscus Pieter Johannes zn. v. J. J. L. Broers en L. G. M. Kolk, Henriëtte Rebecca dr. v. H. J. Klein en W. C. de Haas, Wendy Babette dr. v. H. J. Klein en W. C. de Haas, Wilma dr. v. D. van Duijn en C. Star, Joanne Arlette dr. v. J. van der Plas en J. C. Brandsma, Dionysa Maria dr. v. A. Harmsen en T. J. M. van der Velde. Rutger Louis zn. v. Jonkheer W. R. Wichers en A. J. M. Adriaansz, Maarten Cornelis zn. v. C. J. M. van Ruiten en C. L. M. Dekker, Mirjam Agnes Joanna dr. v. A T. J. van den Anker en V. A. Groenendijk. Peter Paul Johannes Ma ria zn. v. H. G. M. Stol en M. H. M. Hoek. Overleden: R. van der Plas. geb. 27 jan 1900, man; J. van der Plas. geb. 20 nov. 1913, man; A. F. M. van der Geld. geb. 17 nov. 1926. echtgenote van R. O. Beeldsnijder; M. Colpa, geb 28 nov. 1908, man; A. Mus. geb. 21 ^n 1900, gehuwd geweest met H. Gehuwd: N. A. van Es en A. B. G. Edman, A. A. S. ten Kate en W. Vroon, L. H. M. J. ter Haar en M. C. Groenenwe- Gruppo Sportivo De Haagse popgroep Gruppo Sportivo treedt op donderdag 7 december op in de Stadsgehoorzaal van Leiden, Breestraat 60. Het optreden is een onderdeel van de landelijke toer „Back to '78", georganiseerd in het kader van de nieuw verschenen LP „Back to '78". De Groningse groep „Street- beats" verzorgt de support-act. Het optreden begint om 20.15 uur, de toegangsprijs is 7,50. De voorverkoopadres sen zijn Elpee, Vismarkt 4 in Leiden en de Leidse VVV. Kleine dieren Het LAK-theater brengt op zondag weer kindertheater: dit keer de groep Spektakel met „Kleine dieren". Zoals de titel doet vermoeden spelen dieren een belangrijke rol. Aanvang 15.00 uur. Promotie Aan de Leidse Universiteit is deze week de heer C. J. J. C. van Nispen cum laude gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Het rechter lijk verbod en bevel". Promotor was prof. dr. A. R. Bloembergen. Oraties Respectievelijk vandaag en volgende week vrijdag zullen dr. L. R. A. van Rompay en prof. dr. G. M. J. Veldkamp het ambt van onderscheidenlijk gewoon lector in de Aramese taal- en letterkunde en bijzonder hoogleraar vanwege de Stichting mr. H. P. L. C. de Kruyff-Fonds in de leer der sociale zekerheid aanvaarden met het uitspreken van een oratie. De bijeenkomsten vinden plaats in het Groot Audito rium, Academiegebouw, Rapenburg 73, en beginnen om kwart over vier. Belangstellenden worden verzocht tien minuten tevoren aanwezig te zijn. L'Innocente" Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 in Leiden geeft op. maandag 4 december de eerste voorstelling in het kader van een cyclus Italiaanse Neo-Realistische films. Dan wordt de film „L'Innocente" (de onschuldige) uit 1976 vertoond van Luchino Visconti. De film behandelt de decadentie van een aristocratische klasse. Aanvang 20.00 uur. Toegang/ 4,-; leden 2,-. ,,En nou ik" Toneelgroep Centrum speelt morgen twee éénacters in het LAK-theater aan het Levendaal 150, „En nou ik en „Vergeet het maar". In „En nou ik..." betrapt de leerling van een school een leraar en een lerares bij him illegale verhouding. Hij gijzelt het tweetal (en later ook de rector) in zijn haat tegen alles wat „schools" is. In „Vergeet het maar" staat de uitzichtloosheid van drie schoolverlaters centraal, uitzichtloosheid die hen tot misdaad brenct Aanvang 20.30 uur. Zijlpoort In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt dinsdag 5 december weer een mis voor de overledenen opgedragen. De H. Mis begint om negen uur 's morgens. LEIDSE PEUTERSPEELZALEN LEIDEN De Leidse peuterspeelzalen hebben zich in een brief aan de gemeente uitgesproken tegen de subsidieregeling voor de peuterspeelzalen zoals die wordt voorgesteld door de gemeente ingestelde werkgroep. De peuterspeelzalen stellen voor dat de gemeenteraad een nieuwe werkgroep formeert die een subsidiére geling uitwerkt die voor alle peuterspeelzalen aanvaardbaar is. De Leidse peuterspeelzalen worden onderscheiden in zelf standige peuterspeelzalen, De peuterspeelzalen stemmen wel in met het uitgangspunt dat de subsidiëring van de salaris- geëxploiteerd door organisaties lasten van de peuterspeelzalen die meestal bestaan uit de ou ders van de kinderen die de zalen bezoeken en de ingebouw de peuterspeelzalen, die bestaan als activiteit van de buurt- en clubhuizen. Alle peuterspeelza len genieten een vorm van sub sidie, en combinatie van ge meentelijke en rijkssubsidie. De werkgroep „Subsidiëring Peu terspeelzalen" heeft in een nota een algemene subsidieregeling ontwikkeld voor alle peuter de hoogste prioriteit heeft. Dit om de continuïteit in de leiding van de peuterspeelzalen te. waarborgen. De vier zelfstandi ge peuterspeelzalen Peuterpa- let, Harlekijn, Klein Duimpje en Het Meerkoetje hebben een al ternatief subsidievoorstel ont wikkeld dat gebaseerd is op dezelfde uitgangspunten als het voorstel van de werkgroep. Al leen wordt een regeling voorge steld die gelijk voor alle peuter speelzalen in Leiden. Volgens de speelzalen geldt en die niet uit peuterspeelzalen is de werk- gaat van een prioriteitenstelling groep echter vergeten het deel, tussen de peuterspeelzalen on waarvoor de ingebouwde peu- derling. terspeelzalen werden gesubsi dieerd bij de algemene midde- De brief aan de gemeenteraad len te trekken waardoor het js ondertekend door vertegen- oorspronkelijk budget van de 11 woordigers van de peuterspeel- zelfstandïge peuterspeelzalen zaien De Glijbaan, Harlekijn, werd belast met nog een 11 Klein Duimpje. Klein Matilo, De ingebouwde peuterspeelzalen. Kleine Urt, Het Klinkertje, Het Dat bedrag moet alsnog bij de Meerkoetje, Duimelot, Olleke algemene middelen worden be- Bolleke, Peuterpalet en Vogel- trokken, aldus de speelzalen. nest ADVERTENTIE WARMOND De commissa ris der Koningin mr. M. Vrolijk zal met zijn echtgenote maan dag 4 december een werkbe zoek brengen aan Warmond. De commissaris zal de volgende Warmondse bedrijven bezoe ken: handelskwekerij Humako BV. houtindustrie Padox BV, Vrolijk in Warmond Tevens zal een bezoek worden gebracht aan het onlangs gere noveerde bejaardentehuis St. Liduina. Verdèr is er om kwart over een een rondrit door War mond en is er een openbare aannemingsbedrijf Panagro raadsvergadering om half vier BV en scheepsbouwbedrijf in de raadszaal van het gemeen- Schottel Nederland BV. tehuis. Uw fotohandelaar doet echt z'n best om ieder op z^n beurt te helpen aan zo'n gratis KADO AGENDA. Met een wedstrijd voor jong en oud; veel kansen op weekend-reizen. Met een reeks van tips voor inkopen en inpakken. Met tientallen kado-sugges- ties. Met reductie op NS-fotozwerftochten. Met decemberkalender, volop schrijfruimte en verlanglijstjes. Gratis bij uw fotohandelaar. Kinderen lol 12 jaar komen de Kado Agenda

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3