Handbalteam te afhankelijk van een speelster Sonnema Schaatsdames beginnen met conditie-achterstand aan eerste grote test Timman nog op honderd procent ÏïiïZIENS OP PAKJESAVOND. 'SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 PAGINA 13 ^GROTE NEDERLAAG TEGEN RUSLAND: 26—12 BRATISLAVA De eerste dag van iet toernooi om het wereldkampioen schap handbal voor dames in de A-groep heeft een bevestiging van de ermoede krachtsverhoudingen gege- en. In de sporthal Druzba in Trnava rerden de Nederlandse dames, vorig aar als vijfde in het toernooi van de J-groep geplaatst voor het belangrijk- ite toernooi, door Rusland wegge- peeld: 26—12. Dat is geen schande. >e Russinnen zijn zowel Olympisch tampioen als favoriet voor de eindzege n dit toernooi. )e tweede bevestiging komt de Nederlandse iloeg beter uit In de eerste ontmoeting van de vond, TsjechoslowakijeAlgerije, bleek de ge- lachte, dat de Algerijnse dames zich op laag iandbalniveau bewegen juist. Met maar liefst 15 (19—1) veegde het gastland de vloer aan iet de continent-vertegenwoordigsters van Afri- cL )ndanks de grote nederlaag noemde coach Alma ich ..zeer tevreden". Hij vergeleek het met de restatie van Nederland in juni 1977 toen het erschil tegen Rusland zes punten bedroeg: 5— 21. „Toen was het maar een toernooitje moet s denken, nu is het het wereldkampioenschap". )e eerste periode, van zo'n achttien minuten, leef Nederland aardig bij. Daardoor werd de ympathie van de Slowaakse toeschouwers ver regen, die met 1100 man de zaal bezetten. Hoe ïooi zou een eerste nederlaag van de sterker eachte ploeg niet uitkomen. Twee keer kwam federland op een voorsprong: 1—0 (Hannie de [ok) en 2—1 (Miep van Beek), daarna zou die ixe niet meer voorkomen. Tot 7—6 kon Neder- ind het verschil nog klein houden door treffers an Marijke Barth, Ellen de Jong en Hannie e Kok uit een strafworp en een slim genomen rije worp. )e tere punten in vooral de Nederlandse aanval wamen toen haarzuiver aan de oppervlakte, 'anuit de hoeken was het onmogelijk om tot oelpunten te komen, zodat het gevaar slechts chool in de afstandsschoten van Hannie de Kok n Ellen de Jong. Reen onderbroken door een treffer van Ellen e Jong stoomden de speelsters uit Rusland door naar de ruststand: 157. Met vijf doelpunten was de vers ingebrachte Tatjana Kotsjergina de hoofdschuldige. De afbraakfase in de eerste helft bewees eens te meer de grote afhankelijkheid van het dames team van slechts een persoon: Hannie de Kok. Zij leidde de aanvalsreeksen en produceerde het grootste aantal treffers van alle speelsters door zes keer te scoren. In die afhankelijkheid schuilt een essentieel gevaar. Ingrid van Koppen, clubgenote van Hannie de Kok: „Het enige wat wij kunnen doen is ons een beetje optrekken aan haar niveau". De kracht van de Russische ploeg verhinderde dat. Door de wissel van Nederlandse spelmaak- ster konden zij zo ver uitlopen. Met twee treffers bracht Hannie de Kok haar ploeg vlak na rust weer terug op zes punten verschil: 1610. Meer dan tien minuten werd er niet gescoord, terwijl de geroutineerde krachtfiguren van de tegenpartij daar juist heel weinig moeite mee hadden. Pas bij 21—10 kon Diane van Gelderen wat terug doen, gevolgd door Miep van Beek, die twee minuten later de twaalfde treffer voor Nederland het aantekenen. De kracht van de tegenstander resulteerde in de tweede helft in elf doelpunten, voornamelijk op het conto te schrijven van Toertsjina, de vrouw van de brullende en corpulente coach. Tempo- en krachtsverschil hadden Nederland gebroken, volgens Alma. „Door dat enorme gewicht dat je in de verdediging steeds moet verdragen krijgt je conditie natuurlijk een gewel dige deuk. En als ze dan ook nog dat walgelijk hoge tempo gaan draaien, is er niets meer aan te doen". Toch zal het erg vreemd moeten lopen als Nederland zich niet als derde in groep B kan plaatsen voor de strijd om de zevende,tot en met de negende plaats. Tsjechoslowakije verplet terde het nietige Algerije op zo'n meedogenloze en gemakkelijke wijze (315), dat Nederland geen videobanden meer hoeft te verspillen aan het Noordafrikaanse land, waar zondag tegen moet worden gespeeld. Tegen Tsjechoslowakije zal het vandaag niet gemakkelijk worden, zeker als de sleutelpositie van Hannie de Kok zo duidelijk aanwezig blijft. Oost-Europa kent „Hannie Kokova" inmiddels. Uitslagen andere wedstrijden: Joegoslavië AMSTERDAM In het zonnetoernooi te Amsterdam is Jan Timman tot dusverre in staat gebleken tegenstanders van zeer uiteenlopend kaliber succesvol te bestrijden. Toch moest er gisteren een tweede zitting aan te pas komen om zijn score op honderd procent te houden: 5 uit 5. De bebaarde en besnorde Spanjaard Xavier Sanz was slechts met moeite ertoe te bewegen de superioriteit van de Amsterdamse grootmeester te erkennen. De met zwart spelende Spanjaard verdedigde zich hardnekkig en dat was te verwachten, gezien de hoge positie op de ranglijst, die hij inneemt. Timman was gedwongen een in een vroeg stadium veroverde plus-pion weer prijs te geven en toen was het de vraag of het overgebleven materiaal: aan beide zijden dame, toren en zes pionnen nog een serieuze winstpoging van de met wit spelende Timman zou rechtvaardigen. Dat bleek wel het geval. Toen de echtgenote van Sanz en de vriendin van Timman de schakers van achter het bord haalden voor het avondeten, stond de Spanjaard opnieuw een pion achter, hetgeen in tweede zitting de zaak besliste. Mede als gevolg daarvan konden Miles en Sosonko wat meer in de buurt komen van de hun van tevoren toegedachte posities. Feller (Lux)—Stean (Eng) 0—1; Sosonko (Ned)—Keogh (Ier) 1—0; Rivas (Spa)—Roos (Fra) 1/2—1/2. Stand: 1. Timman 5; 2. Speelman 4; 3. Sanz 3,5; 4. Sosonko, Rivas 3 uit 4; 6. Stean 3; 7. Langeweg 2,5 uit 4; 8. Miles 2,5 1 afgebr. uit 4; 9. Morrison 1,5; 10. Roos, Ligterink 1,5; 12. Meulders 1; 13. Bellon 1 uit 4; 14. Keogh 1; 15. Feller 0. Hannie de Kok bewees opnieuw de enige Nederlandse speelster te zijn die zich op hoog internationaal niveau kan meten. Zuid-Korea 28-21 (14-10), Polen-Canada 28—16 (144), West-Duitsland—Hongarije 13—25 (5—10), Oost-Duitsland—Roemenië 13—9 (76). Standen: Groep A: Joegoslavië 1 1 0 0 2 28—11 Oost-Duitsland 1 1 002139 Roemenië 1 0 0 1 0 913 Zuid-Korea 10 0 10 11—28 Groep B: Tsjechoslo wak- Rusland Nederland Algerije Groep C: Polen Hongarije West-Duitsland Canada 1 1 0 0 2 31— 5 1 1 0 0 2 26—12 10 0 10 12—26 10 0 10 8-31 1 1 0 0 2 28-16 I 1 1 0 0 2 25—13 10 0 10 13-25 10 0 10 16-28 Heren Hellas klimmen na zege (Van onze handbal medewer ker) VOORBURG De heren van Idem Hellas hebben de inhaal wedstrijd in de eerste divisie tegen Gewa Ancora gister avond met 19—10 gewonnen. De Hellenen domineerden de gehe le wedstrijd het spelbeeld door een grote inzet, sterker verdedi gen en trefzekerheid bij het schieten. Via een voorsprong van 3—0 en 61 leidde Idem Hellas in de rust met 8—3. De Hellenen druk ten krachtig door tot liefst 14—5 en toen lieten de Rotterdamse gasten, die tot deze wedstrijd op de derde plaats stonden, definitief het hoofd zakken. Hel las hoefde toen niet meer zo nodig, zodat de laatste fase van de wedstrijd kwalitatief minder werd. Zo won Hellas met 19—10. Daardoor zijn de Hellenen van de negende plaats naar de zesde plaats gestegen, een niet onaan zienlijk resultaat wat Hellas voor de komende wedstrijden misschien het nodige vertrou wen geeft ADVERTENTIE Sasketbalzege ran Juventud jonden Juventud, concur- ent van Parker Leiden voor ien plaats in de eindronde van iet toernooi om de Europese leker voor landskampioenen, ïeeft gisteravond een ruime iverwinning behaald. Juventud rersloeg Crystal Palace met 120- Door deze overwinning heeft uventud nog een kans de eind- onde te bereiken, wanneer op december met ten minste waalf punten verschil van Par iër wordt gewonnen. In het ;eval van gelijk eindigen is het mderlinge resultaat beslissend. )e Leidse ploeg heeft de eerste wedstrijd tegen Juventud, in ligen huis, met 101-89 gewon- ien. )e stand: Leiden 5 5 0 10 14-428 Fuventud 5 4 1 9 501-426 iodertalje 5 1 4 6 396-463 tal Pal. 5 0 5 5 418-512 ong Den Haag in uiderpark )en Haag Jong FC Den Haag peelt morgenmiddag in het uiderpark, indien de weergo- en het toelaten, tegen Haarlem Aanvang is half drie. Steures begint met verbes QUIERSCHID De Nederlandse deelnemer aan het toernooi om de Europese biljarttitel anker kader 71/2 in het Westduitse Quierschid bij Saarbrücken, Willy Steures, heeft op de eerste dag twee nederlagen geleden. In de eerste ronde verloor hij van de Westduitser Hose (300—250 in veertien beurten) en vervolgens moest hij zijn meerdere erkennen in de Fransman Connesson: 30048 in zes'beurten. Uitslagen: eerste ronde: Ceuleman (Bel)—Kusters (Bel) 300—58/3; Steures Hose (Wdl) 250—300/14; Muller (Wdl)—Mastny (Oos) 300—30/3; Connesson (Fra)Arenaza (Spa) 30088/10; tweede ronde: Connesson—Steures 30048/6; Hose—Kusters 300145/8; Muller—Arenaza 300—22/2; Ceuleman- s—Mastny 300—98/7. Stand: 1. Muller 4—120,00 (resp. pnt en gem 2. Ceuelemans 460,00; 3. Connesson 4—36,87; 4. Hose 4—27,27; 5. Kusters 018,45; 6. Steures 0—14,90; 7. Mastny 0—R80; 8. Arenaza 0-9,16. llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Portugese winst tegen Schotland LISSABON In een wedstrijd van groep twee voor het Euro pees kampioenschap voor lan denploegen heeft Portugal in Lissabon Schotland met 1—0 verslagen. In de 29e minuut maakte Alberto de winnende treffer. Er waren 60.000 toe schouwers. Stand groep 2: Portugal Oostenrijk Schotland Noorwegen 3 2 10 5 3 2 0 1 4 3 10 2 2 2 0 2 0 2 3 0 12-1 Ubertsen een duel geschorst EIST Roger Albertsen van FC Den Haag zal zaterdagavond wedstrijd tegen AZ'67 moeten missen. De Noor, die afgelopen •ndag tégen Ajax de gele kaart kreeg, werd voor één wedstrijd ïschorst met een boete van 200 gulden. e MW'er Jo Quaden werd voor twee wedstrijden geschorst iet een boete van 150 gulden. De clubs van beide spelers moeten e kosten van de mondelinge behandeling betalen. Ook één edstrijd buitenspel staan onder meer de volgende spelers: George laarlem), Morgan (Sparta), Van der Veen (Go Ahead), terwijl ulshoff van Heracles voor drie wedstrijden werd geschorst. OTTO/TOTO )EN HAAG In toto 47 en lotto 47 waren de resultaten: [Otto 47: Er vielen in totaal 21.533 prijzen; inleg: 3.513.659,-; rag: 1.814.325,24; eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat envijfde deel naar de jackpot van lotto 48 van zondag 3 december, het verige deel wordt gedeeltelijk verdeeld over de tweede tot en met de ijfde prijs. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto 104.265,10 ontvangen; ;rde pnjs: 24 winnaars, die elk bruto 1942,30 ontvangen; vierde prijs: 504 ^winnaars, uitkering 53,20; vijfde prijs: 12.322 winnaars, uitkering oto47: r riejen e in totaal 116 prijzen; inleg: 709.990,-; prijzenbederag: 337.245,25; eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat eenderde eel naar de jackpot van toto 48 van zondag 3 december, het overige Tt wordt gelijktijdig verdeeld over de tweede en de derde prijs, tweede ijs: 8 winnaars, die ieder bruto 16.159,60 ontvangen; derde prijs: 108 innaars, die ieder bruto 1509,20 ontvangen. PORTWERELD LAREN Op 76-jarige leeftijd is overleden de oud-atleet Jan Zeegers, die ook bekendheid genoot als schaatsenrijder en roeier. Tennisdames in kwartfinales tegen Aussies MELBOURNE Het Neder- landse damestennisteam heeft in Melbourne de kwartfinales bereikt van het toernooi om de Federatiebeker. In de tweede ronde versloeg Nederland Chili met 30. Betty Stöve zegevier de met tweemaal 6—4 over Leyla Musalam en nationaal kampioene Elly Vessies had weinig moeite met de Chileense nummer twee Sylvana Urroz: 60 64. In het dubbelspel gunden Betty Stöve en T ne Zwaan hun opponente Leyla Musalam en Sylvana Urroz slechts twee games: 6—1 6—1. In de kwartfinales speelt Neder land tegen de Australische da- Heylens ook weg bij de club KORTRIJK Kortrijk is de derde Belgische club die in korte tijd afscheid van zijn trainer heeft genomen. Gisteren stapte Georges Heylens op bij Kortrijk, de nummer laatst uit de hoogste klasse. Eerder verdwenen Coppens bij Beerschot en Happel bij Club Brugge. Kortrijk en Heylens zijn, volgens het communiqué dat werd verstrekt, „vriendschappelijk" uit elkaar gegaan. Heylens heeft inderdaad zelf een keuze kunnen maken uit twee mogelijkheden, of aanblijven en een technisch directeur naast zich aanvaarden, of vertrekken. De oud-international koos voor de tweede mogelijk heid. De Joegoslaaf Marja Brncic is aangesteld tot technisch leider, hij zal worden bijgestaan door veldtrainer Mertens. ADVERTENTIE Sonnema Berenburg. De hartverwarmende kruidenborrel die de Friezen lang voor zichzelf hebben gehouden. - Maar deze krasse opkikker naar het aloude recept van Fedde^ Sonnema is hard op weg heel Nederland te veroveren. Omdat het misschien wel het beste gezelschap is dat u zich kunt wensen. Tot ziens dus. e OOST-BERLIJN Ab Krook en zijn schaats- meisjes zijn komend weekeinde in Oost-Ber- lijn neergestreken om deel te nemen aan de eerste internationale krachtmeting van het nieuwe schaatsseizoen, de strijd om de Dynamo cup. De Nederlandse da mes zullen zaterdag en zondag de Oostduitse en Russische schaatstop ontmoeten. De prestaties zullen een eerste indica tie moeten vormen voor de toekomst van het Ne derlandse damesschaat- sen. De sinds het vertrek van Atje Keulen-Deel stra opgelopen achter stand zou door de nieuwe lichting moeten worden weggewerkt. Coach Ab Krook beseft dat hij dit seizoen voor een zware opga ve staat. Vooral met het oog op de Olympische Winterspelen in het Amerikaanse Lake Placid (1980) en het wereldkampioen schap 1979, dat in februari op de Haagse kunstijsbaan De Ui thof wordt gehouden is Krook welhaast gedwongen om met zijn ploeg iets goed te presteren. De teleurstelling van het afgelo pen schaatsseizoen, toen slechts twee van de vier Nederlandse dames bij het wereldkampioen schap in Helsinki zich bij de laatste zestien plaatsten, ligt nog vers in het geheugen. Alleen Sijtje van der Lende (twaalfde) en Sophie Westerbroek (dertien de) kwamen in Helsinki tot aan vaardbare prestaties. Ina Steen- bruggen en nationaal kampioe ne Joke van Rijssel werden achttiende en negentiende. De jonge schaatscoach uit Loosdrecht, die de ondankbare taak van Gerard Maarse had overgenomen, is door de matige start van zijn trainerscarrière niet in paniek geraakt Hij be seft dat de prestaties tijdens bet WK ver beneden de ver wachtingen waren gebleven maar baseert zijn optimisme toch op de regelmatige presta ties in het gehele seizoen. Op de kunstijsbaan van het grauwe en sfeerloze Dynamos tadion zullen Joke van Rijssel, Ina Steenbruggen, Sijtje van de Lende, Sophie Westerbroek, Haitske Valentijn-Pijlman en Ab Krook met twee van zijn pupillen: Ina Steenbruggen (links) en Haitske Pijlman. Annie Borckinck moeten bewij zen, dat het werk van Ab Krook niet voor niets is geweest. De Loosdrechtse trainer houdt ech ter een slag om de arm. „Wij zijn net als vorig jaar pas half augustus aan de conditietrai ning begonnen. De trainings achterstand hebben we in West- Berlijn gedeeltelijk kunnen wegwerken. Ik verwacht hier geen topprestaties van de Ne derlandse meisjes, maar ik ben wel benieuwd naar de tijden van de Russische en Oostduitse rijdsters. Zondagavond kan ik de eerste balans opmaken." Ab Krook heeft in West-Berlijn enkele trainingswedstrijden georganiseerd en liet de Neder landse meisjes ook deelnemen aan de internationale sprint wedstrijden. De Russin Ljoebov Sadsjikova en de Oostduitse Cornelia Jacob bepaalden het prestatieniveau. Krook: „Haits ke Pijlman was de beste Neder landse, maar vergeet niet dat de afstanden (500 en 1000 meter) in haar voordeel waren. Haitske heeft dit seizoen bewust voor de korte afstand gekozen, mede met het oog op de Olympische Winterspelen in Lake Placid. Zolang Haitske Pijlman zich ook in de all-roundklasse kan handhaven, laat ik haar gewoon mee trainen, maar het mag niet ten koste van de ploeg gaan. Ik denk dat ze bij het wereld kampioenschap in Den Haag uit de ploeg zal worden gelaten. Hoe ik de selectie zal maken is me nog niet duidelijk. Ik heb nog geen totaalbeeld van de Nederlandse prestaties," aldus Krook. Die bewust „ik" zegt, want sinds kort hebben de trainers Egbert van 't Oever, Henk Gemser en Ab Krook het beslissingsrecht bij de samenstelling' van de nationale kernploegen. De LTC (Landelijke Technische Com missie) heeft immers plaats moeten maken voor een trainer sadviescommissie binnen de KNSB. „In West-Berlijn hebben we op éen dag na (regen en wind) voluit kunnen trainen. De sfeer binnen de groep is uitstekend en ik heb het gevoel dat de meisjes bereid zijn om er dit seizoen een goed jaar van te maken. Sophie Westerbroek heeft zich goed aangepast. Jam mer genoeg mist Ina Steenbrug gen nog wat conditie. Ina is nog lang niet in topvorm en liet dat bij de sprintwedstrijden in West-Berlijn ook duidelijk zien. Ina Steenbruggen werd acht tiende in het eindklassement. Misschien gaat het komende weekeinde beter, omdat hier een meerkamp (500, 1000. 1500 en 3000 meter) wordt gereden," aldus Ab Krook die ook optimis tisch is over Annie Borckinck. De 26-jarige schaatster uit Lo- chem draait nog wat moeilijk, maar heeft volgens Krook toch een trainings vooruitgang ge maakt. „Het trainingskamp van veer tien dagen in West-Berlijn heeft niet alleen Annie Borckinck erg veel goed gedaan, maar de gehe le ploeg," zei Ab Krook direkt na aankomst in het Dynamo- Sporthotel aan de rand van de kunstijsbaan. Volgens Ab Krook kan het vrie zen of dooien, maar de strijd om de Dynamo Cup, die eens door Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen-Deelstra werd gewon nen, zal duidelijk moeten aange ven of de dameskernploeg „on der nul" of „boven nul" zit WILVAN DER PLAS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13