Zet Moskou Roemenië voor het blok? Mistlampen hebben geen enkel nut. Wijzigingen in anti-racisme programma van Wereldraad waarschijnlijk geacht De man uit Polen", snel boekje over nieuwe paus Shell helpt,deel 10 KORTE METTEN CURSUS THEOLOGIE IN HONGARIJE OVERTEKEND BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT SPI LAND VIERT VANDAAG ZESTIGSTE VERJAARDAG VAN ONAFHANKELIJKHEID (Van onze correspondente HellaPick) MOSKOU Hoeveel staande ovaties Leonid Brezjnev ook krijgt van de opperste Sovjet, ze kunnen zijn grote bezorgd heid om het „opstandige" Roemenië (dat deze week on der meer weigerde bij te dra gen tot de verhoging van de defensieuitgaven van het Warschau-Pact, red.) niet wegnemen. De problemen met Roemenië staan niet op zichzelf; zij zijn de meest op vallende uiting van de diepe onrust binnen het Warschau- Pact De vergrijzende Sovjet leiders blijken er de grootste moeite mee te hebben de een heid te bewaren van het Oostblok op politiek, econo misch en militair terrein (om nog maar te zwijgen over de ideologische eenheid). Niet alleen met de andere Warschau-Pactlanden hebben Brezjnev en de zijnen onenig heid, ook binnen de Sovjet- Unie zelf groeien de moeilijk heden. Al die problemen zijn terug te voeren tot een enkele oorzaak: de Sovjet-leiders zijn en blijven fel gekant tegen ie dere vorm van decentralisatie. De binnenlandse economische zwakheden willen de leiders oplossen door het centrale planning-apparaat nog meer te versterken, en zeer zeker niet met decentralisatie. verplichtingen en de lasten die de Sovjet-Unie haar klei nere zusters probeert op te dringen. In tegenstelling tot Roemenië spreken die andere landen zich niet openlijk uit over hun weerzin tegen het Russische aantrekken van de teugels. Niettemin zijn er dui delijke tekens die er op wij zen dat er onrust heerst on der de communistische landen en dat zij meer ruimte voor eigen inbreng verlangen. Roemenië voelt er, met de an dere landen, weinig voor om de defensiebegroting te ver groten, wanneer daar toch al leen of voornamelijk de Sov jet-Unie van zou profiteren. Ook voelen de communisti sche landen er niets voor Moskou in nog grotere mate te laten beslissen over hun troepenmacht of zelfs hun al gemeen defensiebeleid. Ze willen niet meer troepen dan nu afstaan aan de Sovjet- Unie of aan haar vrienden in Azië en Afrika, als dat ten koste gaat van hun eigen worstelende consumptiemaat schappij. ideeën van de Italiaanse com munistenleider Enrico Berlin- guer, die denkt aan een soort losse „gemeenschap" van communistische landen. Voor lopig hebben ze zich echter rond de Sovjet-Unie ge schaard en ze wachten met spanning de verdere ontwik kelingen in het conflict tussen Boekarest en het Kremlin af. Onafhankelijkheid President Ceausescu houdt vandaag een toespraak ter ge legenheid van de Roemeense dag van de onafhankelijkheid. Ongetwijfeld zal de president dan nog eens met kracht op de Roemeense zelfstandigheid wijzen. Maar het is nog te vroeg om te zeggen of het tot een breuk tussen Boekarest en Moskou zal komen. De meeste kenners van het Oostblok geloven dat er over en weer met woorden ge schermd zal worden, maar dat geen van de twee landen van plan is een echte breuk te riskeren, zoals in 1968, toen Roemenië zich uitsprak tegen de inval op Tsjecho-Slowaki- Sedert 1968 is de wereldsitua tie echter anders geworden. Het zou best kunnen dat Ce ausescu denkt dat hij interna tionaal genoeg aanzien heeft om zich te kunnen terugtrek ken uit het Warschau-Pact. Veel zou afhangen van de binnenlandse situatie in Roe menië, en de vraag of Ceau sescu het land wel volledig in de hand heeft Roemenië wordt zo strak geregeerd, dat het voor buitenstaanders on mogelijk is te weten te komen hoeveel macht de president heeft, en of een breuk met Moskou een interne oppsitie teweeg zou brengen. In dat laatste geval zou Moskou, net als destijds met Tsjecho-Slo- wakije, een .reden" hebben om Roemenië binnen te val len. De Sovjet-Unie wil Roemenië zeker niet kwijt uit het War schau-Pact Ceausescu staat geen troepen van het War schau-Pact toe op zijn grond gebied, maar qua ligging is Roemenië uiterst belangrijk, omdat het land een doorgang biedt tot Bulgarije, Joegosla vië, de andere Balkanlanden, en verder door naar het NAVO-grondgebied. Behalve een echte invasie, zou de Sov jet-Unie zeker economische sancties tegen Roemenië kun nen ondernemen als dwang maatregel om binnen het communistische kamp te blij- Een van de meest betrokken „omstanders" bij de gang van zaken is Joegoslavië. Destijds brak president Tito met Sta lin over dezelfde zaken die nu Ceausescu aangaan: de vrij heid zelf beleidsbeslissingen te nemen op nationaal niveau in plaats van ze opgelegd te krijgen vanuit Moskou. Maar Joegoslavië wil nu duidelijk een crisis in zijn buurland vermijden. Tito valt dan ook Ceausescu bij, maar hij moedigt hem niet aan te breken met het Warschau-Pact Tito heeft ook niet beloofd Roemenië militair te steunen. Russische troepen in Roemenië, en dus aan de Joegoslavische grens, is wel het laatste wat Tito wenst. En het is misschien juist om deze reden dat de Sovjet-Unie mis schien op een dergelijke ont wikkeling zou willen aanstu ren. Het is mogelijk dat Brezjnev een beetje hoopt dat eenling Ceausescu zijn ruzie met Mos kou zo ver zal doorvoeren, dat de Sovjet Unie „gerecht vaardigd" is haar troepen naar de Joegoslavische grens testuren. Copyright The Guardian Tegelijkertijd wil het Kremlin de Oostbloklanden nog verder integreren. Hoewel Roemenië zeker het hardst roept om grotere zelfbeschikking bin nen het Warschau-Pact, heb ben ook de andere lidstaten grote bedenkingen teggen de Leiders van Afrikaanse bevrijdings bewegingen bij paus ROME Paus Johannes Paulus heeft woensdag vier leiders van Afrikaanse be vrijdingsbewegingen ontvan gen. Dit is gisteren meege deeld door Oliver Tambo, voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres. De andere drie waren George Silundika, een lid van de uit voerende raad van het Patri ottisch Front uit Rhodesië, Koembira Kangai van het Na tionale Front en Sam Nujo- ma, voorzitter van de Swapo. De audiëntie was niet van te voren bekendgemaakt Zij ge schiedde op verzoek van de bezoekers. ADVERTENTIE U zult het misschien niet willen geloven, maar van mistlampen zult u over hetalgemeen weinigplezier hebben.Dit komt niet alleen omdat de kombinatie mistlampen/groot- of dimlicht verboden is, maar ook om dat in ons land de mist meestal lapg bij de grond hangt. Welk licht u nu het beste kunt voeren bij mist en wat u nog meer moet doen om veilig thuis te komen, wanneer het weer te wensen over laat,leest u in „Shell helpt" deel 10. 11 helpt Shell verkoop^rijden bij*» punt. Zon batterij mistlampen voorop staat wel aardig maar het voordeel ervan is minimaal. .GRI DEN HAAG Ongeveer anderhal ve maand na de verkiezing van de Poolse kardinaal Karol Wojtyla tot paus Jan-Paul II brengt de Vlaam se uitgeverij Altiora in samenwer king met uitgeverij J. Gottmer te Haarlem een pieus boekje uit waar mee deze uitgevers de eerste in drukken rond de nieuwe paus en het land waarmee hij verbonden is, bijeenbrengen. Een eerste exem plaar is vandaag aan kardinaal Al- trink overhandigd. Wie graag nog even wil terugblikken op de dagen rond pauskeuze en ambtsaanvaarding komt dan ook, niet het minst door het vele fotomateriaal, ruimschoots aan zijn trekken. Alle fotografisch belangrijke momenten va naf de aankomst van de Poolse kardinaal in Rome zijn in het boekje opgenomen. In een begeleidende tekst zet de Vlaamse journalist Jef de Roeck nog eens op uiterst bevattelij ke wijze de voornaamste feiten en veronder stellingen voor én achter de coulissen van het conclaaf op een rij. Bovendien zijn alle toespraken afgedrukt die de nieuwe paus in de eerste week na zijn verkiezing hield. Ze bevestigen nog eens de indruk van paus Jan Paul II als de ro buuste intellectueel én de priester die met al zijn vezels verbonden is aan de kerkelijke traditie. Vervolgens passeren in het tweede hoofd stuk nog eens summier (en jammer genoeg ook met dezelfde hiaten als waarmee hiero ver al eerder werd bericht) de voornaamste feiten uit het leven van paus Jan Paul II de De paus toen hij kardinaal was. Een van de vele foto's uit het boekje „De man uit Polen". revue de geboorte en jeugd in Wadowice, de gymnasiumtijd in hetzelfde stadje, de door arbeidsdienst en oorlog vertraagde priesterstudie; tenslotte de wijding en voort gezette studie in Rome, gevolgd door zijn te rugkeer in Polen en zijn benoeming aldaar tot studentenpastor, later tot professor in de theologie aan de universiteit van Lublin waarna hij in 1958 tot bisschop en in 1967, op 47-jarige leeftijd, tot kardinaal van Kra- kau werd verheven. Dat alles is verlucht met foto's, enkee ge tuigenissen en een aantal anecdotes. Een voorbeeld. De nieuwe paus is, zoals bekend, een goed skiër, maar op een dag verdwaal de hij in het Tatragebergte; zonder het te beseffen overschreed hij de Pools-Tsjechi- sche grens en prompt werd hij door grens wachten aangehouden. Ze verdachten hem ervan dat hij het paspoort van de kardinaal van Krakau had gestolen. Zo heeft de sa mensteller meer amusante anecdotes bijeen gesprokkeld, waarvan het waarheidsgehalte echter soms twijfelachtig lijkt. Het derde en laatste hoofdstuk is ongetwij feld nog het meest informatief. Daarin wor den enkele kanten belicht van de nog im mer voortdurende strijd tussen communistische staat en kerk in Polen. Het boekje wordt afgesloten met een waardevol le bibliografie van de boeken en artikelen die kardinaal Wojtyla schreef. Wie niet al leen genoegen wil nemen met indrukken over de nieuwe paus, kan daarmee verder. De man uit Polen Uitgave J.H. Gottmer, Haarlem. Prijs ƒ19,50 De kleine Karol Wojtyla als eerste- communicant PAUL VAN VELTHOVEN der )e et leef ymp; regei iooi each Tedei lok) ïxe i ind 1 an e K< rijev )e te: wan: 'anu oelp choo n Ell ileei e Joi Be ra ieke leefl )el Het anti-racisme programma met diens vooral in West-Europa onstreden „speciale fonds" en de activiteiten van de Wereldraad van Kerken met betrekking tot Zuidelijk Afrika zullen „een beslissend punt van discussie" worden op de vergadering van het Centraal Comité van de Werelraad van Kerken. Dit is de mening van de vice-secre- taris-generaal van de wereldraad, dr. Kon rad Raiser, zoals hij die uitgesproken heeft tegenover vertegenwoordigers van Zwitser se kerken. De 134 leden van het Centraal Comité hebben in hun komend overleg van 1 tot 11 januari op de campus van de Caribische universiteit in Kingston de tweevoudige opdracht om het werk van de Wereldraad van Kerken tussen twee assemblees vast te leggen en daarin de zwaartepunten aan te geven. Op de zitting van het Centraal Comité volgt op 29 en 30 januari de bijeenkomst van de topleiding van de Wereldraad van Kerken. Ten behoeve van het overleg over de activitei ten van de wereldraad inzake Zuidelijk Afrika -daarbij hoort ook het omstreden speciale fonds tegen het racisme- bereidt het secretariaat-generaal een uitgebreid werkstuk voor. Het is de bedoeling van de staf om het Centraal Comité de gelegenheid te verschaf fen te onderzoeken in hoeverre de aktivitei- ten van de wereldraad overeenstemmen met de lijn, die de wereldraad al vele jaren trekt. Het Centraal Comité heeft dan tevens de mogelijkheid om de „politiek" van de Wereld raad van Kerken en eventuele consequenties voor zijn programma's te formuleren. Daarbij zal de strijd om het anti-racisme fonds, die met name in enkele Westeuropese landen tot scherpe aanvallen op de wereld raad heeft geleid, een speciale rol spelen. Vooral West-Duitsland heeft zich nogal scherp opgesteld. Dr. Konrad Raiser vindt het echter gewaagd om te veronderstellen, dat deze Westeuropese, vooral Westduitse. houding de discussie binnen het Centraal Comité zal bepalen. Er bestaat volgens Raiser geen twijfel over, dat de lidkerken in Afrika, Latijns-Amerika, Azië en Noord-Amerika op grond van haar andere politieke en maatschappelijke situatie een andere voorstelling hebben van de priori teiten in het werk van de wereldraad. Dit geldt ook voor de orthodoxe kerken. Raiser acht wijzigingen in het anti-racisme program zeer waarschijnlijk. Hij wijst in dit verband op het proces van „onderzoek, nieuwe oriëntatie en nieuwe opvatting van de activiteiten van de wereldraad met het oog op Zuidelijk Afrika". Dat proces is binnen de staf van de wereldraad al enige tijd op gang. Het wordt volgens Raiser ook beïnvloed door kerken buiten Afrika, die op bijzondere wijze in het vraagstuk geïnteres seerd zijn. Aartsbisschop Carlo Furno (57), sinds 1973 nuntius in Peru, is benoemd tot apos tolisch nuntius in Libanon. Hij volgt aartsbisschop Al fredo Bruniera op, die dezer dagen is benoemd tot vice- president van de pauselijke raad „Cor Unum", die de coördinatie verzorgt van de kerkelijke hulpverlenende organisaties, zoals de bis schoppelijke vastenacties in de verscheidene landen. De nieuwe nuntius is ook ver bonden geweest aan de raad voor de openbare aangele genheden van de kerk en is docent geweest aan de pau selijke opleiding voor diplo maten. Theologen en juristen uit acht islamitische landen heb ben in Niamey, de hoofdstad van Nigeria, geconfereerd over het thema „Vrijheid, rechten en waarden van de mens binnen de islam". De conferentie weigerde zich uit te spreken voor een islamiti sche erkenning van algeme ne vrijheid van godsdienst. Er kon veeleer slechts spra ke zijn van een recht op het ware geloof, de islam. Al leen de islam kan aanspraak maken op het recht op ver kondiging en missionaire verbreiding. Volgens de koptische patri arch van Egypte, Shenouda III, zijn de stoffelijke res ten, gevonden onder het koptische Makar-klooster, niet de relikwieën van de Heilige Johannes de Doper, maar behoren zij toe aan een plaatselijke bisschop of een patriarch van Alexan- drië. Johannes de Doper im mers werd onthoofd, maar het gevonden lichaam is volledig intact. Wel schijnt het volgens oude hand schriften, die in het kloos ter werden gevonden, vast te staan, dat het stoffelijk overschot van Johannes naar Egypte is overgebracht en onder een of andere kerk is bijgezet De patriarch heeft wetenschappers in de hele wereld gevraagd aan het onderzoek deel te ne men, opdat een en ander kan worden opgehelderd. De Molukse protestantse kerk heeft voor haar syno devergadering, die van 3 tot 13 december in de stad Am- bon wordt gehouden, de Ne derlandse hervormde kerk uitgenodigd een of meer ver tegenwoordigers te sturen. De Molukse kerk is de oud ste „dochter" van de Neder landse hervormde kerk in Zuid-Oost-Azië. Ook de Mo lukse kerken in Nederland zijn uitgenodigd voor de sy nodevergadering. Het mode- ramen van de Nederlandse hervormde kerk heeft drs. G. Boer, predikant voor het contact met Molukse kerken en groeperingen, aangewezen om de vergadering bij te wonen. De katholieke kerk in Hongarije heeft voor haar schriftelijke cursus theologie voor leken meer aanmeldingen gekregen dan zij aankan: zeshonderd leken zijn geïnteresseerd, maar voor de cursus kunnen slechts 145 mensen in aanmerking komen. Het is de eerste van een dergelijke cursus in een communistisch land en de Hongaarse bisschoppen kregen twee jaar geleden toestemming om de cursus op te zetten. De voorbereidingen hebben al die tijd geduurd. Tot nu toe waren de katholieke leken, die iets aan hun theologische vorming wilden doen, aangewezen op hun eigen initiatieven. Zo kwa men kleine groepjes vooral in de steden, die samen de bijbel bestudeerden en over theologi sche problemen discussieerden, als paddestoe len uit de grond. De regering kwalificeerde deze groepen lange tijd als staatsvijandig en nam dan justitiële maatregelen tegen hen. De laatste tijd heeft de overheid het kennelijk zinniger gevonden om de wensen van de katholieken te kanaliseren via deze cursussen en is de opvatting, dat deze vorm van geloofsverdieping een bedreiging van de staatsveiligheid zou zijn, niet meer zo sterk, aldus waarnemers in het westen. Het r.k. Hongaarse weekblad „Uj Ember" zegt over de cursus, dat de professoren verrast waren met de „enorme honger van de gelovigen naar het woord van God en hun niet-aflatende geloofsijver om op hun vragen een antwoord te krijgen". Medewerker van Helder Camara weer gevangen Een maand na zijn vrijlating is Edival Caja Nunes da Silva, medewerker van aartsbis schop Helder Camara, voor de tweede maal gearresteerd. Een reden voor de arrestatie gaf de politie niet. Nunes da Silva is student aan de universiteit van Recife. In zijn vrije tijd werkt hij mee aan de maatschappelijke initiatie ven van Helder Camara. Hij is bovendien lid van het pasto rale team van Recife en van de bisschoppelijke commissie voor Gerechtigheid en Vrede (Justitiaet Pax). Op 26 oktober werd Nunes da SUva vrijgelaten na zes maan den gevangenschap. In die pe riode werd hij geestelijk en lichamelijk gemarteld. Tegen zijn arrestatie en gevangenhou ding was uit de hele wereld geprotesteerd. Nunes da Silva zal geruime tijd in voorarrest moeten zitten, voordat hij voor een militaire rechtbank kan verschijnen. De militaire rechtbanken zijn na melijk sedert enkele dagen op hun jaarlijkse en langdurige reces gegaan. Zij hervatten hun werkzaamheden pas in februa ri van het volgend jaar. Dom Helder Comara zelf zal binnenkort in Europa zijn. Op 11 december zal hij onder meer een persconferentie geven in Den Haag. U

Leidse Courant | 1978 | | pagina 12