Tsjernjenko nieuwe ster laan de Sovjet-hemel Uitsluiting van 29.000 werknemers verscherpt Duits metaalconflict Spaanse primaat keert zich tegen nieuwe grondwet (O Elfjarige met auto op snelweg Broertjes (13 en 10) gappenjuHobussen Vrouwsteektaanrander dood^geen^ervolging i Sadat gaat niet ^naar Oslo Ontmoeting Schmidt en Van Agt Times verschijnt niet langer, maar redactie werkt Somoza stemt in met volksstemming China rehabiliteert slachtoffers van Culturele Revolutie Cadeau Suggesties bijRandei: Pander 97 "BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 DECEMBER 1978 PAGINA 11 MAINZ (Reuter) De verkeerspolitie heeft gisteren na een wilde achtervolging een elfjarige knaap van de autobahn tussen Kaiserslautern en Mannheim gehaald. De jongen had een auto van een parkeerplaats in Kaiserslautern gestolen en was er de snelweg mee opgereden. Een politiepatrouille viel het op dat de bestuurder nauwelijks boven het stuurwiel uitkwam en had een achtervolging ingezet. De knaap wilde echter niet zomaar een eind aan zijn avontuur laten maken en hij drukte het gaspedaal diep in. Toen hij tenslotte klemgereden kon worden had hij enkele door de politie opgezette versperringen weten te passeren en vier auto's beschadigd. SAN FRANCISCO (AP) De 13-jarige Darryl Myrick uit San Francisco wilde zijn tante in New York bezoeken en toen gapte hij een autobus in San Francisco en begaf zich naar de grote stad in het oosten. Er waren twee voertuigen van de politie, acht politie mannen en een wegversperring voor nodig om Darryl tot staan te brengen, kort nadat hij de staat Nevada was binnengereden, 240 kilometer van huis. Ondertussen had een 10-jarig broertje van Darryl ook een bus gegapt. Het voertuig werd in noord-Oakland onbeheerd aangetroffen. De dief is nog niet opgespoord. STOCKHOLM (Reuter) De 23-jarige Zweedse vrouw die, na te zijn verkracht, haar aanrander heeft doodgestoken, wordt niet vervolgd. De openbare aanklager in Uppsala ten noorden van Stockholm, waar de verkrachting in oktober heeft plaatsgehad, zei dat de daad van de vrouw gerechtvaar digd is wegens het feit dat zij in een shocktoestand verkeerde. De aanrander, een man van 27, was al driemaal wegens verkrachting veroordeeld. De vrouw was er na de verkrach ting in geslaagd zich van het mes meester te maken, waarmee de man haar bedreigd had. Toen hij zich een tweede keer aan haar wilde vergrijpen, stak zij hem dood. (Van onze correspondent Robert Evans) en MOSKOU De man die twin- aar tig jaar lang de persoonlijke ad- ïenviseur was van Ueonid Brezj- 5tadnev, maakt van nu af aan grote nid. kans de opvolger te worden van Ge-de Russische partijleider en pre- '®£®sident. De 67-jarige Konstantin ^.Tsjernjenko is deze week be noemd tot lid van het 13 man tellende Politburo van de Com- ,o0Imunistische Partij, dat over alle turoaspecten van de Russische poli tiek beslist. Volgens buitenland se diplomaten is Tsjernjenko's nd« benoeming een aanwijzing dat ershij uitgekozen is om Breznjev u.ar1op te volgen. Tsjernjenko, wiens politieke loopbaan al sinds 1950 nauw verbonden is geweest we post benoemd door het Centrale Co mité van de partij, dat tegelijkertijd eer ste vice-premier Kirill Mazoerov uit het Politburo stootte. Mazoerov zou om gezondheidsredenen verwijderd zijn, maar volgens politieke waarnemers blijkt uit het feit, dat Brezj- nev voor het Centrale Comité scherpe kritiek heeft geuit op het economisch be leid van de regering, dat de werkelijke oorzaken dieper liggen. Mazoerov, die met zijn 64 jaar het jong ste lid van het Politburo was, is sedert 1965 verantwoordelijk voor de industrie, die in het bijzonder werd aangevallen door Brezjnev. In 1976 werd Dimitri Po- lianski, die tien jaar lang de post van eerste vice-premier voor de landbouw had bekleed, ontslagen en uit het Polit buro gezet Dit gebeurde nadat de graa noogst voor een groot deel mislukt was. Mazoerov, de voormalige partijleider van Wit-Rusland, maakte ooit goede kans de opvolger te worden van premier Kosy- gin. Nu wordt verwacht dat hij bij de vandaag geopende zitting van de Opper ste Sovjet (het parlement van de Sovjet- Unie) zijn regeringspositie zal opgeven. Tsjernjenko is meteen een van de meest invloedrijke personen binnen het Politbu ro geworden. In feite komt hij vlak na Brezjnew zelf, partij-ideoloog Soeslov en Andrei Kirilenko, de enige andere leden die ook een secretariaatspost bezetten. Tsjernjenko is echter vijf jaar jonger dan Brezjnev, die volgende maand zijn 72-ste verjaardag viert. Kirilenko is 72 en Soeslov 76, en zij zijn dan ook geen waarschijnlijke kandidaten voor het voorzitterschap en de presidentspost, be halve dan misschien tijdelijk. Tsjernjenko heeft snel carrière gemaakt. Pas in 1971 werd hij benoemd tot lid van het Centrale Comité (280 leden) en pas in 1976 werd hij secretaris. Zijn pro motie wordt gezien als een bewijs dat Brezjnev, ondanks zijn zwakke gezond heid. nog veel macht heeft. Tsjernjenko lijkt de plaats ingenomen te hebben van de vorig jaar juli overleden Fyoder Koe- lakov, de man die destijds de meest waarschijnlijke opvolger van Brezjnev leek. Copyright The Guardian Voor uitreiking Nobelprijs die CAIRO (Rtr) President Sa-' dat van Egypte zal niet naar Oslo reizen om daar op 10 december zijn deel van de No belprijs voor de vrede in ont vangst te nemen die hem en premier Begin van Israël is een verleend. Naar het persbureau voor het Midden-Oosten gisteravond meldde, zendt Sadat zijn assis tent Sayed Marei. Het persbu reau noemde geen reden, ma^r men neemt aan dat het besluit gebaseerd is op de overtuiging dat een Israëlisch-Egyptisch vredesverdrag dan nog niet zal zijn getekend. Sadat heeft gisteren zijn eerste minister naar Washington ge zonden om president Carter te vragen een oproep te doen tot hervatting van de vredesbespre kingen met Israël. De onderhandelingen, waarvan men in eerste instantie dacht dat zij spoedig een vredesver drag zouden leveren, zijn thans uitgesteld omdat de beide par tijen het niet eens kunnen wor den over de manier waarop Palestijns zelfbestuur gevestigd zou moeten worden op de westë- lijke Jordaanoever en strook van Gaza. Gelijktijdig met het bezoek van premier Moestafa Khalil aan Washington stuurde Sadat een boodschap aan de Israëlische premier Begin. In de boodschap die Khalil aan Carter overhan digde wordt de nadruk gelegd op het belang van de hervatting van de vastgelopen Egyptisch- Israëlische vredesbesprekin gen, zo heeft het gezaghebbende dagblad Al Ahram vandaag be kendgemaakt. Volgens waarne mers is Egypte nu meer dan voorheen geneigd water in de wijn te doen. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Sch midt en premier Van Agt heb ben elkaar vandaag in Haus Roekoek in het plaatsje Kleef, even over de grens bij Nijme gen ontmoet. Een uur tevoren waren de minister van buiten landse zaken Genscher en Van der Klaauw bij elkaar geko men. Hoofdthema van de gesprekken is de vorming van een nieuw Europees monetair systeem (EMS) dat op 1 januari van het volgend haar zou moeten in gaan en waarover de Bondsre publiek en Nederland slechts op onderdelen met elkaar van me ning verschillen. Na het gesprek bracht de bondskanselier een privé-bezoek aan Van Agt in iMienc hnnoalnw hii Nii Deze van bolhoed voorziene Engels man leest met aandacht het laatste nummer van de Times, die voorlopig haar drukpersen heeft stil gezet. LONDEN - Honderdduizenden Britten, die de Times zo'n beetje als een bijbel beschouwen, moeten het nu stellen zonder hun lijfblad. En het ziet er naar uit, dat de Times alsmede de zondagskrant Sunday Times, heel lang niet meer zullen verschijnen. Slechts vier van de 54. afdelingen van de negen vakbon den, die betrokken zijn in het drama van de Times, heb ben de nieuwe cao goedgekeurd. Dit wil zeggen, dat am per 350 van de 4300 personeelsleden het eisenpakket van de directie aanvaarden. Aan de schorsing van de publi- katie van beide kranten en drie Times-weekbladen zal pas een einde komen, als de andere werknemers het voorbeeld van de 350 volgen. Het kan. dus nog maanden duren eer de Times en de an dere bladen weer verschijnen. Werknemers, die het direc tiepakket afwijzen (het bevat schikkingen voor de rege ling van loongeschillen, maatregelen voor een meer efficiënte bemanning van de nieuwe apparatuur en een reorganisatie van de loonstructuur), zullen over veertien dagen ontslagen worden. De directie wil er nog zolang mee wachten, om de vakbonden een extra kans te geven tot het aanknopen van onderhandelingen. In afwachting daarvan moet het personeel zich toch iede re dag melden op het werk. Hoewel de vakbonden het tegenovergestelde beweren, is de actie van de Times-di- rectie dus geen echte „lockout", waarbij het personeel volledig buitengesloten wordt. Het grootste deel van de werknemers zal echter niet veel kunnen uitvoeren. Alleen de 500 journalisten zullen normaal werken. Hun opzeg gingstermijn bedraagt minimum vier maanden. Zij kun nen zich de weelde van een langdurige verwerping van het directiepakket gemakkelijker veroorloven, omdat zij zelf niet zo gauw in de kou zullen staan. Ook al verschijnt er geen Times of Sunday Times meer, toch zullen de reporters én buitenlandse correspondenten van beide kranten elke historisch^ gebeurtenis verslaan. Zij zullen informatie en achtergrondmateriaal blijven ver zamelen over dingen, die ook in de toekomst de aandacht kunnen trekken. Hun directie organiseert conferenties en discussie-avonden over toekomstige Times-projecten. Som mige journalisten zullen taalcursussen volgen. Ook de technische opleiding van de Times-grafici wordt niet onderbroken. De militante nationale grafische bond, die weigert onder dwang te onderhandelen over de nieu we cao, heeft de Times-directie zelfs gevraagd de lessen in het gebruik van de nieuwe apparatuur voor fotozetten niet te schorsen. Deze vakvereniging verbiedt geen enkel lid zich door de Times te laten opleiden om later de dure nieuwe machines te kunnen bemannen, die al twee jaar geleden zijn aangekocht en geïnstalleerd, maar nog niet gebruikt werden. Samenwerking EG-landen tegen terrorisme BONN (DPA) De ministers van de EG-landen die verant woordelijk zijn voor de binnen landse veiligheid hebben op een conferentie in Bonn beslo ten de internationale samen werking in de strijd tegen het terrorisme te vergroten. De ministers spraken zich uit voor de invoering van paspoor ten die niet te vervalsen zijn en automatisch te controleren. Door middel van bilaterale af spraken moet de terreurbestrij ding aan de grenzen worden verbeterd. Basken laten ontvoerde vrij MADRID (AFP-UPI) Baski- sche separisten hebben gisteren bij een station in Madrid een hoge ambtenaar van het minis terie van onderwijs vrijgelaten, die zij drie dagen tevoren in het noorden van Spanje hadden ontvoerd als protest tegen wat zij noemden 'culturele genoci de'. De Basken vinden dat de overheid in Madrid hun taal en cultuur doodt. De ontvoerde is de 41-jarige Jose Javier Crespo, waarnemend hoofd van het bu reau in de provincie Guipuzcoa van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. MANAGUA (Reuter) - Presi dent Anastasio Somoza van Ni caragua heeft ingestemd met het houden van een volksstem ming over zijn toekomst zoals een internationale bemidde lingscommissie heeft voorge steld. Het brede oppositiefront in de Middenamerikaanse staat was al akkoord gegaan met het voor stel om binnen twee maanden een referendum te houden over het al of niet aanblijven van president Somoza, maar het Sandinistische bevrijdingsfront wijst iedere regeling van de hand.. Het heeft al eerder ver klaard dat Somaza alleen via strijd tot aftreden kan worden gedwongen. De guerrilleros vre zen dat Somoza, wiens familie de helft van het land in bezit heeft, met de uitslag van het referendum zal knoeien. Sprekend van een "vaderland slievend besluit" deed Somoza de bekendmaking aan verbou wereerde journalisten. Politieke analytici zeiden echter dat een oplossing nog niet helemaal in zicht was omdat de oppositie een aantal voorwaarden had gesteld zoals de eis dat Somoza en zjn familie tijdens het organi seren en het uitvoeren van de "olkstemming niet in het land Postende stakers bewaken hier het terrein van een staalfabriek in Dortmund (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Met de uitsluiting van 29.000 metaalarbeiders van acht bedrijven van het Roerge bied zijn de werkgevers van daag begonnen aan de derde ronde in het tarief conflict over de nieuwe CAO in de ijzer- en staalindustrie van Noord-Rijn- Westfalen, Bremen en Osna- brück. Sinds dinsdag wordt er door 37.000 leden van de IG-Me- tall gestaakt. De acties zijn tot nu toe, dankzij de goede voor bereiding en de gedisciplineer de aanpak van de vakbond zonder enig incident verlopen. Gisteren zijn circa 10.000 geor ganiseerde metaalarbeiders de monstratief in Bochum bijeen gekomen om te protesteren te gen uitsluiting als tegenmaatre gel van de werkgevers. Bij deze gelegenheid heeft stakingslei der Kurt Herb de werkgevers opgeroepen aan de onderhande lingstafel terug te keren en de principiële bereidheid van de IG-Metall naar voren gebracht om „te allen tijde en op iedere plaats" met de werkgevers over de geleidelijke invoering van de 35-urige werkweek en een loons verhoging van 5 procent te pra ten, als daar een „realistisch aanbod" van de ondernemers aan ten grondslag zou liggen. Deze wijzen een werktijdver korting echter af. Herb bena drukte dat het de vakbond niet om meer vakantie maar om het beveiligen van arbeidsplaatsen gaat Het is niet uitgesloten dat de strijd in de metaal zich als gevolg van de uitsluitingen zal verscherpen en dat de acties van de vakbond volgende week zullen worden uitgebreid. De IG-Metall beschouwt uitsluiting namelijk als een amorele maat regel en als een „gevaarlijke dwaalweg die het klimaat alleen maar kan vergiftigen". De werkgevers daarentegen vinden uitsluiting een volstrekt legitiem middel om zo snel mogelijk alsnog tot overeenstemming te komen. Door de uitsluiting die vandaag is begonnen moet de IG-Metall naar schatting circa 5 miljoen wekelijks meer aan uitkeringen betalen. PEKING (AP/AFP) - De onthullingen over terreur en gewelddaden ten tijde van de door Mao geïnspireerde ulturele Revolutie in de tweede helft van de zestiger jaren zijn gisteren gewoon doorgegaan. De radio van de provincie Sjantoeng meldde dat tijdens de Culture le Revolutie in deze provincie, bij gewelddadigheden die kennelijk op aansporing van het provinciale revo lutionaire comité waren uitgelokt, 94 mensen op het leven zijn gekomen. Bijna 11.000 mensen werden „op wrede wijze afgerost", en behalve de dodelijke slach toffers raakten er volgens de radio nog eens bijna ze venhonderd mensen ernstig verminkt. Het bericht wordt beschouwd als een voorbeeld van wat de huidige Chinese leiders doen om het trauma van de Culturele Revolutie en haar uitwassen weg te nemen en diegenen te rehabiliteren die toen het slachtoffer werden van extremisten. In Hongkong neemt de intocht van uit de Volksrepubliek uit geweken Chinezen thans onrustbarende vormen aan. Volgens de autoriteiten van de stad zijn in de eerste tien maanden van dit jaar al meer dan 50.000 immigranten met een geldig visum de stad binnengekomen, naast de duizenden vluchtelingen die zonder papieren arriveerden. Radarvliegtuigen wegens defect aan de grond WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse Awacs-vloot, de vliegende radar die tot diep in vijandelijk gebied kan kijken en waarvan de plannen voor verkoop van dit soort toestel len aan de NAVO vrijwel rond zijn, staat aan de grond. De luchtmacht heeft een vlieg verbod opgelegd voor de omge bouwde Boeing 707-toestellen met een grote radar-schotel bo venop nadat defecten waren ontdekt aan de brandstofpom- pen van een van de toestellen. Een woordvoerder van de lucht macht zei gisteren dat de meeste operaties met de 14 toestellen, die de luchtmacht tot nog toe heeft, zijn afgelast Zij zouden 1 januari in operationele dienst worden genomen. MADRID De primaat van Spanje en aartsbisschop van Toledo, kardinaal Marcelo Gonzalez Martin, heeft zich in een herdelijke brief die zondag in alle kerken van zijn diocees wordt voorgele zen, scherp gekeerd tegen de nieuwe democratisch getinte grondwet van Spanje waar volgende week woensdag in een landelijke volksstemming •ver wordt heslict T>e kardi naal heeft snel steun gekre gen van acht andere bis schoppen waaronder die van Burgos. De kardinaal schrijft in zijn brief dat elke verwijzing naar God in de nieuwe grondwet ontbreekt en dat zij de weg opent naar een samenleving zonder normen die onverenig baar is met een ethische maatschappij. Inmiddels heeft scherp op de kritiek van de kardinaal gereageerd. Namens de partij van premier Suarez, werd verklaard dat de brief erop gericht is het constitutio nele proces in Spanje aan het wankelen te brengen. De brief van de kardinaal is ook in tegenspraak met het afzij dige, niet-politieke standpunt dat het Spaanse episcopaat eerder inzake de grondwets herziening heeft ingenomen li Prachtige klassieke tafellampen. ^Amerikaans 'noten, antiek bewerkt pine of bronskleurig messing in antique finish. Strakke kap pen van écruzijde op vinyl. Compleet met kap slechts f149,-. Jl 45Bx45D*74H Mahonie commode in satijn glans finish. Met vier ruime bergladen. Fronten en bovenblad in bloemmaho- nie. Goed idee voor in de hall (er zijn overigens ook mooie spiegels). De commode kost f595,-. F65Bxl84Hx40D Markant (Georgian) hoek kastje van mahonie. De afsluitbare deur is uitge voerd ip bloemmahonie. liet glas van dc bovendeur op de traditionele manier met sponninkjes ingezet. Ideaal voor verzamelaars van snuisterijen f695,-. Kom kijken bij Pander (er is nog veel meer) Den Haag - Amsterdam Rotterdam - Eindhoven Leiden - Groningen - Enschede Galerie Lieve hemel stoot je hoofd niet. Vijzelgracht 6 Amsterdam, viert het tienjarig bestaan van 2 december - 10 januari met een jubileumten toonstelling met werk van een aantal neo-realistische kunste naars. Galerie Siau, Keizersgracht 267 Amsterdam, exposeert van 3 - 30 september versier de borstbeelden van Madeleen brinkman

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11