egevens over veiligheid \alkar lagen op straat Boeren in El Salvador vluchten voor het leger Rijbewijs, viskaarten rekenmasjien. JAM IN De eerstëroisprogramma's zijn binnen! K i onthult s over e Thorpe ïus van ragua ïuldigd (de Sint wil 't wel es in marsepein zien.) Persen van Times tot stilstand gekomen Toppen wolken krabbers slaan tegen elkaar Luns vraagt NAVO om herziening ontwikkelingsbeleid Spaanse vissersboot overvallen Geweld en ontvoeringen aan de orde van de dag 0V«*01) Komt ueven langs ^0||Q||Q|||2 als u in de buurt bent? ;r|NLAND_ LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 e correspondent) Afgelopen zondag hebben twee jongens in Essen op straat een htatiemap gevonden, waarin uit- n gedetailleerd alle gegevens staan Ier andere de inrichting, werking fheidsmaatregelen van het zoge- „snelle kweekreactor-projekt" in lan de Nederlandse grens. Van deze ntatie bestaan slechts 500 exempla ar minister Hirsch van binnenland- van de deelstaat Noordrijnwestfa- dit gisteren meedeelde, was het g om scherpe kritiek uit te oefe- [e lichtvaardige manier, waarop de uitvoerende instanties met gegevens over de fel omstreden kernreactor omgaan. De bouwers van Kalkar echter stellen, dat het helemaal niet gaat om geheime gegevens, maar dat deze vrij beschikbaar zijn. Hirsch maakte de vondst bekend tijdens een door de oppositie aangevraagd debat over de snelle kweekreactor, dat gisteren in het parlement van Dusseldorf werd gehouden. Eens te meer bleek, dat de meningen binnen de sociaal-liberaie regerings coalitie over het projekt uiteenlopen. De FDP, onder' aanvoering van de ministers Hirsch en Riemer (econo mische zaken) is tegen Kalkar, omdat het de gevreesde stap in de „plutonium-economie" betekent. Een min derheid van de SPD deelt dit standpunt Beiden willen dan ook de al geruime tijd opgeschorte derde bouwver gunning niet verlenen. Een meerderheid van de SPD- fractie wil, evenals de CDU-oppositie, met het miljar- denprojekt doorgaan. Ahaus Minister-president Rau (SPD) liet tijdens het debat weten, dat voor de regering van Noordrijnwestfalen de aanleg van tussentijdse opslag van hoog radioaktief 'afval in het plaatsje aan de Nederlandse grens bij Enschede geen punt van discussie meer is. Een dergelijke opslagplaats is nodig, zolang het omvangrij ke projekt voor de opwerking van radioaktief mate riaal en de definitieve opslag van het afval in de zoutkoepels van Gorleben nog niet is voltooid. De regering van Noordrijnwestfalen wil voor Ahaus de komende jaren zeven miljoen DM per jaar uitgeven. ■hze correspondent tiger Simons) De homofiele re- Lagerhuis-afgevaar- «my Thorpe (nu 49), van de Britse libe- zijn gewezen vriend Jcott (35) in de jaren :t elkaar gehad heb- steren voor de rech- n Minehead uitvoe- toegelicht door lige Scott zelf. •rklaringen zijn van i,»ng voor de rechters |ructie, die aan het n dit geruchtmaken- roces zullen beslis- de zaak verwezen irden naar een ge- proces in Minehead ruim een week. Gis- het echter de eerste Scott in de rech- de getuigenbank De kleine zaal was »m zijn confrontatie rpe mee te maken. ;el intiem detail van werd verzwegen, rtelde hoe Thorpe 161 had meegenomen huis van zijn moe- ïr Scott gebruik •an een valse naam. cht Scott van Thor- ëns rekening kleren ien kopen. In 1962 lorpe voor hem een ftitbij het parlement. I Scott daar iedere Boeken tussen of na piszittingen. 12 kwam Scott tot de dat hij Jeremy loest vermoorden en plegen. Beide po- üslukten, maar Scott pervraagd door de fij overhandigde de rieven van Thorpe, jn Scott de brieven Eoeg, ontkende de hem brieven te gen. gestrand huwelijk Scott ook een tljd- èn met een weduwe, lanraadde alles over vertellen aan ande- ïente liberalen. In •ergezelde de wedu- zelfs naar Londen, onder meer ontvan- door« David Steel, jaar later Jeremy 'U opvolgen als par- Scott toonde Steel an Thorpe en docu- waaruit bleek dat (Scott) geld betaald zwijgen. Het resul- lit gesprek was een Itmoeting met de po- reduwe die in dit al belangrijke rol ge pleegde later ADVERTENTIE De permanente voor de rechten mens in Nicaragua nuntius van het f. Gabriel Montalvo, :d van collaboratie bewind van presi- noza tegen het epis- van het land, met en de aartsbisschop tagua, mgr. Obando missie zegt onder de nuntius zich op- het regiem van So-' t gedrag wordt door evolking van Nicara- een schandaal erva- leiding tot de verkla- het bezoek van de lan Rome om de Hei- over Nicaragua te (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Nadat vanmor gen de laatste edities van de Times van de persen waren gerold, zijn de machines tot stilstand gekomen. Als de Ti- mes-directie vandaag voet bij stuk houdt, en haar bedrijf voor onbepaalde tijd sluit, kan het weken en zelfs maanden duren eer het meest gerespecteerde Britse dagblad opnieuw verschijnt. Hetzelfde geldt voor de befaamde zon dagskrant Sunday Times en de hooggeroemde literaire en opvoedkundige weekbladen van deze uitgever. De Times-groep is eigendom van de Canadese krantenmag naat Lord Thomson, die de Britse vakbonden eens en voorgoed een voet dwars wil zetten. Hoofdredacteur Wil liam Rees-Mogg van de Times zei gisteren, dat het onmoge lijk was de Times, Sunday Ti mes en de twee weekbladen nog te publiceren, zolang de vakbonden geen garanties ge geven hadden voor ongehin derde voortgang van de pro- duktie. Ongeveer 50 hoof zakelijk con servatieve afgevaardigden zijn erin geslaagd van om de voorzitter van het Lagerhuis de vereiste toestemming te krijgen voor een spoeddebat van drie uur over het Times- drama. Dit debat zal van avond plaats vinden. De meeste Lagerhuisleden vrezen, dat het dan al te laat zal zijn om de sluiting bij de Times te voorkomen. Zowat 500 journalisten van de Times-uitgaven zijn gister avond samengekomen in een brasserie aan de sjieke Bond Street Het was geen feest. „In omstandigheden zoals deze ga je niet rechtstreeks naar huis. Wij moesten elkaar een hart onder de riem ste ken." De 4.300 mannen en vrouwen, die bij de Times en Sunday Times hun brood verdienen, hebben nu geen prettige jaar wisseling in het vooruitzicht. Hoewel voor vanavond nog enkele afzonderlijke groepen de nieuwe Times-cao zullen ondertekenen, wat tot gevolg zal hebben dat ze voor de duur van de sluiting hun loon zullen blijven houden, zal de grote meerderheid van het personeel toch haar ontslag brief in de bus krijgen. De opzeggingstermijn schommelt tussen twee en een halve week en vier maanden. Zodra hij verstreken is, hebben deze arbeiders geen recht meer op de speciale vergoedingen, die normaal door de Times toege kend zouden worden bij de afdanking van overtollig ge worden personeel. Het drama van de Times ver oorzaakt ook problemen bij de Guardian, die voor Lon den, het zuiden van Engeland en het buitenland gedrukt wordt op de persen van de Sunday Times. Aangezien dit niet langer zal kunnen, heeft de Guardian al een afspraak gemaakt met de uitgevers van de Londense Daily Mail en Evening News. ZWARE AARDBEVING IN MEXICO MEXICO CITY (Reuter/UPI-AP) Mexico City is gisteren getroffen door vier aardschokken, waarvan de derde zo zwaar was (7,5 Richter), dat de toppen van de wolkenkrabbers heen en weer zwaaiden en zelfs tegen elkaar sloegen. Er zijn zes doden gevallen en de schade is aanzienlijk. Volgens niet bevestigde berichten zouden er 500 gewonden zijn. Twee gebouwen zijn ingestort en 750 liepen ernstige schade op. Een groot aantal balkons stortte in. Het metroverkeer kwam tijdelijk tot stilstand, maar kon alweer spoedig hervat worden. Hier en daar ontstond paniek. Volgens het geofysisch instituut in de Mexicaanse hoofdstad lag het epicentrum van de beving op ongeveer 650 km ten zuidoosten van de hoofdstad in de Stille Oceaan voor de kust van de staat Oaxaca. Het zuidoosten van México werd op 28 augustus 1973 door een aardbeving getroffen, die een kracht had van 6,5 Richter. Er vielen toen 573 doden. Ambassadeur dr Saul F. Rae van Canada heeft gisteravond in zijn ■mn nnn Wassenaarse residentie Groot Haesebroek met kopstukken uit de 1 UU.UUU IN6Q0rlanOS6 toeristische wereld het koperen jubileum van het Canadees Natio naal Verkeersbureau in Nederland gevierd. Met de directeur van dit bureau, de rijk besnorde Peter Fraser hief hij tevens het glas op ♦Qorjetgn het groeiend leger van Nederlandse toeristen, die Canada als een grenzeloos gevarieerd vakantieland leren kennen. Volgend jaar zul len voor-het eerst in de geschiedenis meer dan 100.000 vaderlan- noorPanaHa ders de sprong over de oceaan wagen om zelf te ontdekken, dat Maar Ldlldua wat Canada kan Canada alleen maar kan. LISSABON (ANP) - De secre taris-generaal van de NAVO, oud-minister Luns, heeft giste ren in het NAVO-parlement in Lissabon een „ingrijpende her ziening" van het ontwikke lingsbeleid van de NAVO-lan- den bepleit, ten gunste van de armere lidstaten. De economische toestand van Turkije wekt nog groter zorg dan die van Portugal, die al veel te wensen overlaat. Voor deze landen, „onze vrienden en bond genoten", zouden dezelfde crite ria moeten worden aangelegd als die welke gelden voor de ontwikkelingslanden, aldus mr. Luns. „Als men zich bewust is dat de hulp aan de derde wereld jaar lijks in de miljarden dollar loopt, en dat landen als Portu gal, Turkije, en in mindere mate Griekenland, veel geringer be dragen kunnen ontvangen, om dat jegens hen veel scherpere criteria worden gehanteerd, moet men zich afvragen of wij niet het gevaar lopen onze be langen op te offeren aan onze idealen". Mr. Luns zei deze kwestie ter sprake te zullen brengen in de NAVO-ministerraad, die vol gende week in Brussel bijeen komst. Het is bekend, zo werd in krin gen van het NAVO-parlement opgemerkt, dat mr. Luns altijd weinig begrip heeft getoond voor ontwikkelingshulp aan derde wereld-landen, die, dank zij deze hulp, wapens kunnen kopen welke mogelijk tegen het Westen zullen worden gebruikt Het NAVO-parlement nam niet met zo veel woorden Luns' plei dooi voor een herziening van het ontwikkelingsbeleid over, maar vroeg de regeringen der vijftien NAVO-landen wel de economi sche positie van de minder ge fortuneerde bondgenoten door „financiële en andere" hulp te verbeteren. LAS PALMAS (UPI) Een Spaanse vissersboot is gister avond voor de kust van Afrika door overvallers geënterd, waarna acht bemanningsleden werden doodgeschoten. Het schip werd geplunderd en opge blazen, waarna het zonk, zo heeft de Spaanse marine mee gedeeld. Drie opvarenden slaagden erin met een bootje te vluchten en werden door een andere vissers boot aan boord genomen. De drie zeiden te menen dat de overval door guerrillastrijders van Polisario is gepleegd. Directeur Frits Schuitema van de Philips-vestiging in El Salvador is de vierde buitenlandse zakenman die binnen korte tijd in deze Middena- merikaanse staat is ontvoerd. Ver scheidene internationale concerns ne men maatregelen om hun vestigingen in het land in te krimpen. El Salva dor telt veel internationals, die profi teerden van de lage lonen en het de sondanks harde werken van de arbeiders. Er zijn weinig landen waar het grootste deel van de grond en de rijkdommen in handen zijn van zo weinigen: 60 procent van de bruikba re grond is in handen van 2 procent van de bevolking, terwijl de land bouw verreweg de voornaamste bron van inkomsten is (60 procent van de deviezen is afkomstig van de uitvoer van koffie, katoen en suiker). De lan deigenaren houden alle maatschap pijhervormingen tegen. Door de ontwikkeling van de indus trie en de groei van de arbeiders stand is het tot acties voor verbete- De 33-jarige ontvoerde Philips- manager Schuitema. ringen gekomen. Maar omdat die niet konden leiden tot politieke resul taten, verschenen guerrillagroepen op het toneel, waartegenover zich fascis tische groepen stelden. De gematigde eisen tot hervorming, die ook door de kerk gesteld worden, worden door de extreme groepen verworpen. In achttien maanden tijd is de strijd tussen beide uitersten uitgemond in een groot aantal geweldplegingen en moorden. De ontvoering van de Phi- lips-vertegenwoordigêr is er slechts (Van onze correspondent) SAN SALVADOR Het landschap lijkt op een dromerig Chinees schil derijtje, met het dorpje bovenop de in mist gehulde bergen. In werke lijkheid ligt Cinquera in El Salva dor, en net als de rest van het land is het omringende gebied overbe volkt en overbewerkt. De meeste boeren zijn eigenaar van het stukje grond onder hun huis, met mis schien nog een lapje erbij waarop ze mais en bonen verbouwen. Wie geen land bezit gaat in dienst bij een van plaatselijke pachtheren. In ruil voor een klein stukje land geeft de pach ter dan de helft van alles wat hij produceert aan zijn landheer. In de afgelopen herfst werd Cinque ra omsingeld en vervolgens bezet door 300 Nationale Gardisten. Eerder was al een ander nabijgelegen dorp, El Cacao, bezet door de militairen, te weten 200 Gardisten en ongeveer 80 leden van de „ORDEN", een rechtse, pa ra-militaire boerenorganisatie die in 1968 door de regering in het leven geroepen werd. Weken later kon Cinquera nog met bereikt worden. De weg was afgezet door militairen. Een aantal vluchte lingen uit het dorp, 20 mannen als vrouwen, legden om beurten uit waa rom hun deel van El Salvador bezet was door de militairen. Ze waren al lemaal lid van de Federacion Cam- pesina Christiana de El Salvador (FECCAS), de christelijke boerenvak- bond. FECCAS zit in een federatie met de andere boerenvakbond Union de Trabajadores del Campo (UTE). Evenals andere vakbonden is de fe deratie FECCAS-UTE verboden. „Het leger is bang voor onze bond omdat die de mensen aan het den ken zet", zei een ander. „Wij kunnen de regering niet bedreigen met wa pens. We kunnen niet tegen de rege ring vechten, maar we laten de men sen wel zien dat we niet arm zijn omdat we lui zijn, maar omdat we van zes uur 's morgens tot zes urn 's avonds werken en alleen de lan deigenaar rijk maken". „Dit land heeft zijn rijkdom te danken aan de boeren en de arbeiders. De regering wil niet dat wij dat weten, en daar om probeert ze de vakbonden de nek om te draaien". „Een van ons werd vorig jaar neer geschoten", vertelde een derde. Met drukke handgebaren beschreef hij hoe de Nationale Garde systematisch het dorp omsingelde, de huizen door zocht en vervolgens in brand stak. „Zijn borst sprong als een bloem open. Hi] werd helemaal doorzeefd door de kogels. De mensen van de ORDEN hebben hem verraden als vakbondorganisator". Weer een andere boer vervolgde het verhaal: „De regering richtte de OR DEN op om de boeren onder de duim te houden", omdat het leger niet overal tegelijkertijd kan zijn om te zien wat we aan het doen zijn. Dus doen de ORDEN-boeren het voor hen. Ze sturen die mensen zelfs op ons af om ons uit de tent te lok ken. Aangezien wij de regering nooit gewelddadig aanvallen, moet zij een excuus vinden om ons aan te vallen. Als de ORDEN ons provoceert en wij reageren, dan kan het leger ko men om „vrede" te stichten". Behalve een politieke organisatie bie den de vakbonden hun leden niets dan risico's. De ORDEN biedt de boeren geld, wapens en zekerheid, al thans een soort zekerheid. De boeren van Cinquerra schatten dat er in dit gebied ongeveer 2000 FECCAS-leden en misschien 1000 ORDEN-leden zijn. „Sommige boeren worden lid van de ORDEN omdat ze ons als een soort monsterachtige beesten beschouwen", zei een boer. „Ze zijn ervan over tuigd dat wij communisten zijn. An deren worden lid eenvoudig omdat ze bang zijn voor wat er gebeurt als ze geen lid worden". En met recht. De boeren die arrestatie geriskeerd hadden alleen om met eer. buiten landse journalist te kunnen praten, hadden vier dagen en nachten onder de blote hemel en stromende regen doorgebracht „Gelukkig hebben we een waarschu wingssysteem om te weten te komen wanneer de Nationale Garde er aan komt We weten dus wanneer we er vandoor moeten gaan", vertelde ie mand. In de dichtbevolkte bergstre- ktn van El Salvador is het moeilijk je te verstoppen. Je kunt geen vuur maken en geen onderkomen bouwen. „Onze vrouwen mogen het dorp ook niet uit, daarom kunnen ze ons ook geen eten brengen", legde een boer uit. „Huis na huis wordt doorzocht Alles wat we hebben wordt geplun derd of kapot gemaakt De jonge vrouwen en alle vrouwen waarvan bekend is dat re lid van de vakbond zijn, moeten met ons mee. Anders worden ze verkracht". Dt bezetting van Cinquera en het omringende gebied, die uitgevoerd werd op bevel van de in juli vorig jaar in dienst getreden president Carlos .Romero, lijkt vooral bedoeld te zijn als bangmakerij. De beschieting van het dorp San Pe dro Perulapan was echter meer dan dat Daar werden minstens 16 men sen door geweervuur van het legei gedood. Zelfs de begrafenis van een van de boerenleiders werd toen on der vuur genomen door een helikop- Copyright The Guardiar. ter. ADVERTENTIE geld en goede raad

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7