Katteneigenaren veroorzaken problemen zwerfkatten L.Flora leent 69 miljoen voor nieuwbouw veiling oortbestaan huize Nieuw foordorp verzekerd ?4 nthousiasme van Noordwijkse K.A.N. wekt irritaties op \1 Teleurstelling over hernieuwd uitstel van verbouwing toneelzaal Kuip %'SBURGSE VEILING VERWACHT OMZETSTUGING VAN TWAA Bejaarden flats Leidschendam Ton voor verbetering drainage SJZ-sportveld (wjSjtmam Niet voordringen. 'AGiJ PS3I0 LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 01 n on, iett lorsta n op, zuil 5BURG De algemene ledenvergadering Dee Flora-veiling in Rijnsburg is gisteravond goed d gegaan met het sluiten van een lening v Algemene Bank Nederland voor een be- Ctyan 69 miljoen gulden. De gelden zijn be- bere voor de nieuwbouw van de veiling. Met de Pgdwerkelijke nieuwbouw is overigens ge- dezc tijd geleden al begonnen, maar een en an- an vrerd uit eigen middelen betaald. Nu het ei- eld op dreigt te raken, sluit men een lening af voor het overige deel. Het sluiten van de kolossale lening wordt door het Flora-bestuur als een transactie zonder veel risico gezien. Ten eerste krijgt men een belangrijk deel van het be drag terug uit rijkssubsidies en tevens ziet de Flora-toekomst er rooskleurig uit. Dit laatste werd door voorzitter J. Vianen onderstreept met de melding, dat vorige week de omzet van vorig jaar werd gehaald. Met de omzet in de maand december zal het totale resultaat over 1978 onge veer twaalf procent hoger liggen dan gedurende het afgelopen jaar. De thans in uitvoering zijnde nieuwbouw vordert gestaag. De bouwers zijn zelfs voor op het sche ma. Voorzitter Vianen deelde mee, dat voor het te lenen bedrag om de werkzaamheden te conti nueren bij vier banken om offerte is gevraagd. De ABN kwam als goedkoopste uit de bus: de offerte was ongeveer een ton goedkoper dan die van de Rabo-bank, de bankinstelling met wie de meeste veilingleden nauwe banden onderhouden. Het Flora-bestuur moest dan ook uitgebreid in gaan op de keuze voor de ABN, en verklaren waarom men niet in zee was gegaan met de bank met wie al jaren een uitstekende relatie was opgebouwd. De veiling Flora hoopt dit jaar een omzet te ha len van 180 miljoen. In 1981 hoopt de veiling een omzet van 230 miljoen te halen. Hierbij wordt re kening gehouden met een prijsstijging en een om zetstijging van vijf procent. De veilingkosten zul len in '81 5,4 procent bedragen. Uit overheidssubsidies krijgt het veilingsbestuur 21 miljoen gulden, waarvan tien van de EG en elf uit de WIR-regeling. Verwacht wordt dat de hui dige veilinggebouwen zo'n veertien miljoen zullen opbrengen. ie >ntsi ircu< :da lent, ies Drdef* iCHOTEN De onderhandelin- n de gemeente Voorschoten en van het buiten, Bagon b.v. itelveen, een gezamenlijke doch- •rneming van Ballast-Nedam en o-verzekeringsmaatschappij, heb- volgens een woordvoerder van de ite toe geleid dat Bagon een res- iplan heeft opgesteld. Volgens n wordt het huidige gebouw, de van wat eens een prachtig land- was, gesloopt. Daarna wordt Voordorp opnieuw gebouwd met making van de bij de sloop be komende bouwmaterialen, zo- compleet in oude stijl en met <r -.bouwmaterialen wordt. Over de 5 van een kantoor en woningen op 'ferrein van het landgoed moeten verdere onderhandelingen worden ,rd. Zowel de gemeente als de eige- 'prijdit geen verder commentaar wil- everen, verwachten echter de be- ingen binnen enkele maanden af te et (tronden- am ytnaanden geleden zag de toekomst r dilfieuw-Voordorp er nog duister uit. Frhs een woordvoerder van de ge- 's gje Voorschoten zijn de onderhande- r uit| met Bagon enige weken geleden 1 bathd. Over de restauratie van het »reenuis werd men het snel eens. Bagon eerde de gemeente dat het „Huize rd v^.Voordorp" in de oorspronkelijke dat de gevels en de vloeren van het huis niet meer zijn te vertrouwen, werd beslo ten het huis in zijn geheel af te breken en het vervolgens weer op te bouwen. Over het tijdstip waarop met de werk zaamheden kan worden begonnen is ech ter nog niets bekend. Eerst moeten de twee partijen het eens worden over het op de rest van het landgoed geplande kantoor en de eventuele bouw van wo ningen. Volgens de woordvoerder van de gemeente Voorschoten moet die bebou wing volledig ingepast worden in de ste- debouwkundige bepalingen van het voor het gebied geldende bestemmingsplan Krimpwijk. Een voorwaarde die bij Ba gon bekend is en waar bij de opstelling van de plannen, zo verklaarde men, re kening mee wordt gehouden. Beide par tijen verwachten dat de onderhandelin gen over niet al te lange tijd tot een goed einde kunnen worden gebracht. Moeilijkheden De moeilijkheden rond Nieuw-Voordorp ontstonden zo'n drie jaar geleden, toen het sinds de vorige eeuw op het land goed gehuisveste kindertehuis werd ge sloten. Het in die tijd al verwaarloosde buiten, een monumentaal landgoed met een groot landhuis, voetbalveld, bos, boomgaard en vijver, werd verkocht aan een projectontwikkelaar. Deze wist te be werkstelligen dat het huis, dat sinds 1967 op de voorlopige mohumentenlijst stond, van die lijst werd geschrapt. De gemeen te Voorschoten werd buiten de onder handelingen gehouden en zodoende, toen het pand van die lijst was gevoerd, voor een voldongen feit gesteld. Voorschoten liet het er echter niet bij zitten en gaf de toenmalige eigenaar te kennen dat er vastgehouden zou worden aan de restauratie van het inmiddels in steeds slechtere staat verkerende, voor malige kindertehuis.Dit kon de gemeente doen omdat er een bestemmingsplan voor het gebied bestond waarin de toe komst van Nieuw Voordorp was vastge legd als jongensinternaat. Voorstellen Aan de hand van een gewijzigde bestem mingsplan heeft de gemeente de eigenaar van het landgoed eerder dit jaar voor stellen gedaan om te komen tot de opzet van een bouwplan. Als dat niet mogelijk was zou men volgens de gemeente, voor uitlopend op een bouwplan, alvast met de restauratie van het vervallen landhuis kunnen beginnen. Volgens een woord voerder van de gemeente is op die voor stellen niet gereageerd. De besprekingen die momenteel worden gevoerd, lijken echter op niet al te lange termijn resultaat te kunnen opleveren. En volgens de gemeente Voorschoten is het de hoogste tijd dat er iets gebeurd: „We moeten nu heel snel iets doen, an ders is het voor Nieuw-Voordorp te laat." Het vroegere kindertehuis Nieuw-Voordorp is momenteel een grote rüine. Wanneer de plannen doorgaan wordt het landhuis, na afbraak, geheel herbouwd. LEIDSCHENDAM Midden volgend jaar zal in Leidschen dam worden begonnen met de bouw van 105 bejaardenflats, allen geëxploiteerd door de Stichting Duivenvoorde. Vijfen zestig daarvan komen bij het Verpleeghuis Prinsenhof, de overige veertig aan de Tol in Leidschendam-zuid. Het wach ten, aldus gisteravond wethou der J. M Kranenburg in de commissie voor sociale zaken en volksgezondheid, is op het groe ne licht van burgemeester en wethouders en de gemeente raad, die weinig bezwaren zul len hebben, en de toestemming van de minister. De woningen zullen in premiebouw worden gebouwd en de huren komen waarschijnlijk rond de 400 gul den te liggen. derf ZOETERWOUDE Als de Zoeterwoudse raad een krediet van 101.000 gulden be schikbaar stelt in de raadsvergadering van vanavond zal aan het eind van dit seizoen het hoofdveld op sportpark Haasbroek opgeknapt kunnen worden. In verschillende gesprekken tussen het be stuur van SJZ en de gemeente is de proble matiek rond de gebrekkige drainage van dit veld ter sprake gekomen. In opdracht van de gemeente heeft de stichting Stiboka uit Wageningen een onderzoek naar de bodemgesteldheid van dit terrein verricht Hieruit bleek dat een snelle afvoer van regenwater niet mogelijk is door de geringe doorlatendheid van de humusrijke zware kleilaag. De werkzaamheden die Stiboka ter Verbetering wil verrichten zullen er op gericht zijn het overtollige hemelwater snel ler naar de drainagebuizen af te voeren. Het terreintje van de zuiveringsinstallatie aan de Nassaulaan zal opnieuw ingericht worden. Hier is een bedrag van 49.200 voor uitgetrokken. Momenteel is dit terrein tje een geliefde, maar gevaarlijke speel plaats voor de kinderen. Omdat de zuiver ingsinstallatie al geruime tijd buiten ge bruik is gesteld ligt dit terrein braak. Voor bovengenoemd bedrag zal aan het terrein een recreatieve bestemming worden gege ven, naar een ontwerp van het bureau voor tuin- en landschap-architektuur Huib van der Hoven in Hendrik Ido Ambacht. is op» JtDWIJK Sinds enige tijd is JOIN- lir vervangen door de Stichting Kultu- gngkktiviteiten Noordwijk, kortweg het Deze nieuwe ster aan het culturele «■ment bleek enthousiast aan de slag nBB) gegaan, onder meer met het uitbrei- HSyan haar werkzaamheden voor de m. Men wilde zo een aanzet geven lot rele vorming. Maar de enthousiaste tk heeft irritaties verwekt. Dat bleek ravond in de Noordwijkse raadscom- sse (I*. werkgroep uit de stichting stelde een ^headlamma samen voor de schooljeugd. Dit voorzag in een achtmalig optreden van het poppentheater Francine Abbing, het tot drie maal toe optreden van Potvoordrie en het tweern alig optreden van Rob van Reijn (mime). Bij elkaar zou dit programma 12.000.- gaan kosten, een overschrijding van het budget met 2000.-. Daartegenover stond dat voor het eerst alle kleuters van de Noordwijkse scholen een voorstelling zouden krijgen. Voorts zou het K.A.N. voor de jeugd een zondagmiddagconcert organi seren, terwijl ook nog andere aktiviteiten op stapel stonden. Volgens het K.A.N. zou over een ander overleg gepleegd zijn met het hoofdenconvent van de Noordwijkse scholen en met de afdeling welzijnswerk van de gemeente. Woordvoerders van het hoofdenconvent hadden echter laten weten dat het K.A.N. het convent met dit programma had over vallen. Men was zover nog niet. Ook de afdeling welzijnswerk bleek niet, althans niet voldoende op de hoogte te zijn. Van overleg was in ieder geval geen sprake geweest en dit was tegen het bekende zere been. Men had zeker waardering voor de aktiviteit van het K.A.N., maar het eigenge reid optreden van de werkgroep riep frusta- ties op. Men verweet de nieuwe stichting gelden naar zich toe te trekken, bestemd voor de schoolconcerten, die tot nog toe door de culturele commissie werden georga niseerd. De vertegenwoordigster van het K.A.N. in de raadscommissie stelde dat het hoofden convent wel degelijk op de hoogte moest zijn, aangezien een tweetal leden van het convent in de werkgroep zitting hebben. Verder zou er volgens de K. A.N.-woordvoer- ster wel een bespreking met de ambtenaren van welzijnswerk zijn geweest Dit werd echter door deze laatsten met stelligheid ontkend. In de raadscommissie werden over de werkwijze van het K.A.N. harde noten gekraakt. Men vreesde voor voldongen fei ten te worden gesteld. Als het K.A.N. reeds contracten heeft afgesloten, dan dient de stichting daar zelf voor op te draaien, meende een van de commissieleden. Verder irriteerde het de commissieleden, dat het K.A.N. in een circulaire gewag maakte van „ons budget", terwijl het ging over gelden voor uitvoeringen, die door anderen plach ten te worden opgezet De communicatiestoornis was duidelijk. Burgemeester mr. Bonnike meende dat het K.A.N. wat al te vlotjes had gehandeld.,Ht zijn vrijwilligers, die dit werk al jaren doen en ze kunnen dus beter weten, reageerde het raadslid Fieke van Dam pinnig. Men werd het tenslotte eens over een suggestie van raadscommissielid Wijnands, dat het K.A.N. op korte termijn met het hoofdenconvent en ambtenaren van wel zijnszorg rond de tafel gaat zitten om de zaak uit te praten. ADVERTENTIE pae»s Bezoek dit spek «.Bc/'""»»20,31 Vondellaan 41 tel. 071-76931 gels; KORTWEG erwoude De KPJ organi- morgenavond een „heer avondje". Wat er allemaal en valt is nog geheim. Vast wel dat de Sint een bezoek gt en dat de aanvang 20.30 is. Er is muziek van Studio im In de jeugdsöcie- Stormbal" aan de Ie wordt morgenavond ipaanse avond gehouden, n twee Spaanse pieten «moten gaan bakken. Er muziek en Spaans Aanvang is 20.00 uur. Za- javond wordt er in „De ibal" een film gedraaid, een 12-jarig meisje dat is van de duivel. De film hzpI om half negen. Zianf 580: i De speeltuinvereniging lijenkorf houdt morgen 1 ïmber haar grootse feest- nd in gebouw 't Trefpunt Lent de Schoolstraat. Opnieuw vad it de toneelvereniging op echt av°nd voor het voetlicht, asserl161 blijspel „Engel in nood" Dordr brengen. De aanvang van ninge feestelijke avond is 20.00 eems en de toegangsprijs voor 'leden van de speeltuinver- png bedraagt 3,50 per per- Een aantal zwerfkatten dat zich te goed doet aan hun toegeworpen voedsel. WERKGROEP ZWERFKATTEN OVER MOEILIJKHEDEN VOORSCHOTEN „De eigenaren van katten zijn er zelf de oorzaak van dat het aantal zwerfkatten zich drastisch uitbreidt. Hun katten zijn niet gecastreerd of gesteriliseerd. Zwangere katten worden zonder meer op straat gezet. Ongewenste jonge katjes laten ze in een doos achter in het park. Wil len we een constante uitbrei ding van nieuwe zwerfkatten voorkomen, dan zullen we onze propaganda meer moe ten gaan richten op het la ten steriliseren of castreren van dë huiskatten. Mensen moeten daarnaast ook stop pen met het voeren van de zwerfkatten."Aldus mevrouw lepma, lid van de sedert ok tober van dit jaar in leven geroepen Werkgroep Zwerf katten. In deze werkgroep hebben onder meer zitting een advies te komen voor de oplossing van het zwerfkat- tenprobleem, waarom een aantal gemeenten en de Commissie van de Centrale Asielraad heeft gevraagd, de Dierenbescherming, een afgevaardigde van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten en een bioloog. De opzet is binnen een jaar tot Overlast Voorschoten schaarde zich, zoals deze krant reeds meld de, vorige week in de rij van gemeenten die wordt ge confronteerd met een over last aan zwerfkatten. Hierop reageert mevrouw lepma dat de werkgroep tot dusver niet over cijfers van het to taal aantal zwerfkatten be schikt, die de klachten uit de diverse gemeenten zou den kunnen ondersteunen. Zij ontkent niet dat er een toename van het aantal zwerfkatten is. Maar de term „zwerfkattenplaag" wil ze met de nodige voorzich tigheid hanteren. Vorige week zijn tijdens een vergadering van de Voor- schotense commissie voor openbare werken een aantal klachten van bewoners van Voorschoten bekendgemaakt, met name uit de wijk Ade- geest en de omgeving van het gemeentehuis. Brief schrijvers hadden geconsta teerd dat „de katten zich voortplantten met de snel heid van het licht". Een woordvoerder van de ge meente Voorschoten spreekt zelfs van een exponentiële groei onder de zwerfkatten. Dat gevaar 'acht mevrouw lepma niet denkbeeldig, als men in aanmerking neemt dat een kat driemaal per jaar jongen kan werpen. Een nest kan per keer uit vijf a zes jongen bestaan. Maar aan de andere kant is uit voorlopige gegevens ge bleken dat zwerfkatten niet veel ouder worden dan twee jaar. Ze wil niettemin nog maals benadrukken dat de katteneigenaren in deze een grote verantwoordelijkheid hebben. De Dierenbescherming zal de gemeenten met het pro bleem van zwerfkatten pas in de loop van het volgend jaar kunnen adviseren, als het eindrapport van de Werkgroep Zwerfkatten is verschenen. 99 NOORDWIJK In de commissie voor culturele zaken is gisteravond uitvoerig van gedachten gewisseld over de voorgenomen verbouwing en aanpassing van de toneelzaal in „De Kuip". De kosten gaan ruim drie ton bedragen. Enkele commissieleden wilden over deze zaak nog eens diep nadenken alvorens definitief hun standpunt te bepalen. Daarom werd besloten de problema tiek van „De Kuip" in de januari-vergadering van de commissie opnieuw aan de orde te stellen. Met dit hernieuwde uitstel ook in november werd de zaak verdaagd zullen de belangheb bende verenigingen bepaald niet gelukkig zijn. Slechts met een snelle oplossing van hun accom modatieprobleem zijn zij gebaat, want nu Noord- wijk-Binnen, na de sluiting van het Royal-theater, over geen enkele zaal van voldoende capaciteit beschikt, dreigen de uitvoeringen en voorstellin gen in de verdrukking te komen. In plaats van de thans voorgestelde verbouwing, zou de bouw van een grote ruimte met een capaciteit van zo'n vierhonderd vijfhonderd bezoekers kunnen worden overwogen. Een derge lijke bouw zou echter aanzienlijk meer kosten, terwijl „De Kuip" blijft zitten met een gebrekkige, en dan bijna overbodige toneelzaal. Bovendien is het nog zeer de vraag of de betrokken verenigingen een grotere zaal op prijs stellen- Uit opmerkingen in de wandelgangen bleek, aat zij er de voorkeur aan geven hun uitvoeringen over meerdere avonden te spreiden. De bezoekers kunnen dan een avond kiezen, die hen het beste past. Met een aantal clubs als de toneelvereniging HTIOS, het Operettegezelschap Mozaïek, het Fanfarekorps Excelsior, de Oranjevereniging Noordwijk-Binnen, de Stichting Kulturele Aktivi teiten Noordwijk (voorheen JOIN-cultuur), en andere potentiële gebruikers is op een hoorzitting over de voorgenomen verbouwing gesproken. Het plan voorziet in het maken van een goede toneelzaal, die plaats zou bieden aan zo'n 240 personen. Zonder uitzondering zou men enthou siast over dit plan zijn geweest In de commissievergadering kwamen thans ech ter bedenkingen naar voren aangaande de doel treffendheid van een aantal voorzieningen. Ook viel teleurstelling te beluisteren over de destijds bij de bouw van „De Kuip" gemaakte fouten. Ter verontschuldiging kan aangevoerd worden, dat toen gewerkt moest worden met beperkte financiële mogelijkheden. Verder zou de adviserende provinciale instantie hebben mis getast In ieder geval kunnen de thans bestaande manco's het stichtingsbestuur niet aangerekend worden. Daarbij komt nog dat de meeste vereni gingen in die tijd onderdak vonden in Royal en zich aan de accommodatie van „De Kuip" weinig gelegen lieten liggen, In de komende weken gaat de commissie nog eens grondig bekijken of de verbouwing en de aan te passen voorzieningen inderdaad tot een verbetering zullen leiden. In januari hoort men de resultaten van dit onderzoek. ADVERTENTIE Uw fotohandelaar doet echt z'n best om ieder op z'n beurt te helpen aan zo'n gratis KADO AGENDA. Met een wedstrijd voor jong en oud; veel kansen op weekend-reizen. Met een reeks van tips voor inkopen en inpakken. Met tientallen kado-sugges- ties. Met reductie op NS-fotozwerftochten. Met decemberkalender, volop schrijfruimte en verlanglijstjes. Gratis bij uw fntnVi anHpl a ar Kindoren tol 12 jaar kbmen de Kado Agenda natuurlijk met hun vader oi moeder halen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5