hoogheem aadschap Verhuist januari ,,We wachten met politiek vuurwerk op de daden van het nieuwe college' Lelijk eendje kan 24 studenten bevatten lij zonder e pntroleur -een ferklozen jager' >ïfV: LEWS COLLEGE WEET TE WEINIG VAN VAKBONDEN euwbouw breestraat 'bïJ december klaar 17 recteur sociale dienst sjec boot: LUITCONCERT ONDER DE MAAT ELS neemt nieuw onderkomen in gebruik CDA-fractievoorzitter op ledenvergadering LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 e Bra|y De ledenvergadering van bet NVV, 1 (1% Leiden beeft gisteravond besloten om naarbouders ie informeren over de structuur metafc vakbonden. Het is het NVV in de en O^eo 4 zittingsjaren van het vorige college en dat er te weinig bekendheid is bij bet "heiitebestuur over de organisatie van de '1 djdea Het NVV wil daarom in januari of begin februari een kennismakingsgesprek organiseren zonder formele agenda. Op de vergadering kwam voorts de Leid se Federatie van Nederlandse Vakbewegingen aan. de orde. Ook bij het NW in Leiden is niet iedereen tevreden over het functioneren van de federatie. De landelijke problemen trekken zich. door op plaatselijk niveau. Voor het NKV staat het NW nog steeds te boek als „die rooie organisatie" hetgeen de samenwerking niet be vordert. Samenwerking is plaatselijk nog moeilij ker dan landelijk omdat men hier direct met de leden te maken heeft en niet alleen met bestuurders. Wel heeft men besloten het overle gorgaan CNV. NKV en NW in Leiden te laten bestaan om uiteindelijk toch de samenwerking tot stand te kunnen brengen. Om een en ander soepel te kunnen laten verlopen heeft de vakbe weging in Leiden wel dringend een vakbondsge bouw nodig. De eisen die aan dit gebouw gesteld worden liggen al bij de officiële instanties, waar men ook mee in onderhandeling is. - al. 16 land. aam ook) oubli ove ■den), 1 rhe I V jen onzer verslaggevers) n De technische afdeling van het hoogheemraadschap •4 .ijnland verhuist in de loop van januari naar de nieuwbouw Ie Breestraat, die op 22 december zal worden opgeleverd, d, wertelde dijkgraaf Baron van Knobelsdorff gisteren aan lóndlrenigde vergadering van het hoogheemraadschap van hepd d'e over begroting voor 1979 boog. In deze ie, aiüig zijn de eerste financiële gevolgen van dit nieuwbouw- 19.3pt merkbaar: in totaal is met de nieuwe huisvesting een geng van 21 miljoen gulden gemoeid. Wanneer de officiële ng zal worden verricht is nog niet bekend. Volgens dijkgraaf (mefnobelsdorff zullen eerst de „kinderziektes" in het gebouw ilpen moeten zijn, voor het officiële lint wordt doorgeknipt, alitei felegenheid van de nieuwe landen uit Zuid-Holland die in fcsting voor de technische 1979 gehouden zullen worden, t van Rijnland (de secreta- n het hoogheemraadschap Bewaking in het Rijnlandshuis ge- jd) zal een boekje worden Dijkgraaf Van Knobelsdorff je ven. De vertegen woordi- vertelde gisteren op vragen over rle an Leiden in de verenigde de begroting, die overigens on- 1er dering, wethouder mr. C. gewijzigd werd goedgekeurd, vroee de diikeraaf het vroeg de dijkgraaf het hetdkomen van de nieuwe fcndtfsting aan te grijpen om peer en op grotere schaal )dheid te geven aan het «■en laten van het hoog- raadschap. Volgens Waal at bij de burger nog veel _^Jl onkunde over de functie ^pjnland, waaraan iedereen pjn financiële bijdrage le- p de vorm van de milieube- in®"g. Ook pleitte de vertegen- uger van Leiden voor een •reide voorlichting voor de verkiezingen voor inge- rt vc dat Rijnland de hulp in heeft geroepen van de particuliere bewakingsdienst Hoogenboom om vernielingen in de zeereep tegen te gaan. De laatste jaren liep de schadepost aan de duin begroeiing ontoelaatbaar op ten gevolge van vernieling en be schadiging van het helmgras door illegale recreanten. Rijn land zelf kon de controle niet goed aan, maar met de diensten van dit particulier bewakings bedrijf is een effectiever toe zicht volgens de dijkgraaf goed mogelijk gebleken. 12 Don» (S))EN Niet alle raadsle- 22.4Öjn even blij met de bijzon- ij? ^controleur die de Gemeen» 23 Ke Sociale Dienst wil gaan lellen. Uit de reacties tij de commissie Maatschap- ke Aangelegenheden bleek Den niet helemaal gelukkig et de aard van de werk- lk j^heden die de controleur (S) I, verrichten. Niettemin zal (S) bmmissie de gemeenteraad ?lPyef adviseren wat betreft 00 Instelling. pijzondere controleur zal specifiek gaan bezighouden "^het misbruik van de sociale zieningen. Het gaat met na- om de fraude die wordt ■*eegd door werkelozen die h trekken van de Sociale nd. 1st en onderhand "zwart" igen.1 verrichten, dus inkomen Éten dat niet aan de Sociale 1st wordt opgegeven. De So- Dienst laat zich bij de ijding van dit "eten van walletjes" nog wel eens 1 door anonieme tips over 1 ijl werkers. PSP-raadslid Passchier dat de taak van de bijzon controleur in het raads- rstel te vaag wordt omschre- 1 Zij vreesde dat de man een «uk op de privacy van de 9 &eloze za' betekenen en dat Midfcel eens als een soort super- ||'A aan de slag zou kunnen lO.oP- Het PvdA-raadslid me- iass.'w J- Hess achtte het niet Contsloten dat de bijzondere toflyoleur willekeurig te werk fmeifaan aan band van ano- derfie tips van personen die er Mu»n maar op uit zijn om de keloze een hak te zetten. Zij eiste dat de controleur verslag gaat uitbrengen van zijn werk zaamheden. Verschillende raad sleden zagen meer in activitei ten om te voorkomen dat de werkeloze zwart gaat werken. Wethouder Schoute merkte op dat Leiden in verhouding met andere gemeenten in den lande erg weinig controleurs heeft. De heer C. Boot, voorzitter van de Sociale Dienst meende dat het met de activiteiten van de bij zondere controleur niet zo'n vaart zal lopen. "Hij is geen mensenjager. Het enige wat hij eigenlijk doet is de andere amb tenaren controlewerk uit han den nemen zodat zij zich meer kunnen richten op de begelei ding van werkelozen om te voor komen dat ze zwart werk gaan verrichten. Voor wat betreft de anonieme tips zou ik willen opmerken dat in de regel ano nieme reacties alleen geen aan leiding zijn om een onderzoek in te stellen. Dat gebeurt wel als we zelf reeds het vermoeden hadden dat een werkeloze zwart werkt, door bijvoorbeeld be paalde uitlatingen of de manier waarop hij zijn inkomstenbrief je inlevert. Overigens krijgen we maar een stuk of 50 anonie me reacties per jaar en een gedeelte daarvan is zo belache lijk dat we er totaal geen aan dacht aan besteden", aldus de heer Boot, die tenslotte nog eens de verzekering gaf dat de bij zondere controleur niet als een soort James Bond achter de .Leidse werkelozen aan zal gaan zitten. "Ook zijn we bereid ver slag te doen van zijn activitei ten", aldus de heer Boot. De kroon op het werk: nummer 24 wordt op haar plaats getild NATIONAAL RECORD „CANARD A LA BAL LEIDEN Leidse studenten hebben gisteren bet landelijk record „eend vullen" behaald. Op het Rapenburg werden 24 mannelijke en vrouwelijke eerstejaars in een Citroen 2cv gepropt. Of waren bet er 23?: de tien koppen tellende jury telde er 24, maar kon na afloop niet meer dan 23 namen noteren. Het kostte al met al wel moeite. Niet alleen het erin proppen van alle lichamen, niet eens van die kleintjes, maar de Leidse student moet zich blijkbaar een tijdje bezinnen voordat hij tot prestaties komt. Onder grote belangstelling van de politie en het rode kruis werden verschil lende mogelijkheden uitge dacht en geprobeerd. Maar de grootste stimulans bleek ui teindelijk het bericht dat men er in Arnhem in geslaagd was een vulling van 23 studenten te brouwen. De hele manifestatie was geor ganiseerd door het studente nuitzendbureau ASA wegens het 10-jarig bestaan. Onder de naam „Operatie Gevulde Eend" wordt in de verschillen de studentensteden in het land geprobeerd een record te vesti gen. De beloning voor degenen die zich gisteren op het Rapen burg in een 2cv lieten stampen, bestond uit benzinebonnen ter waarde van 25 gulden. Een geschenk dat een Citroendea ler uit Leiden welwillend had aangeboden. Om 3 uur 's middags begon het festijn. Allereerst kon men zich bedrinken in het ASA-kantoor om de souplesse wat te bevor deren. Om 4 uur werd de eerste poging gewaagd. Men kwam niet verder dan 10 „ballen", in hun beste zooipak gestoken en het animo onder de toeschou wers was nog niet groot. Uit de auto klonken kreten als schiet op lafaards, trék je jasje uit en kom erbij". De sportlieden van Asopos en Njord, studentenroeiverenigin gen moesten uitkomst bieden, maar pas de 4e poging bracht het gewenste resultaat. Onder luid gejuich werd de 24ste op de al ingeblikte 23 gestampt, het dakje met veel kracht dicht getrokken en de motorkap en de achterklep aangedrukt Dit is het recept voor Canard a la Bal: 2 zittend in de achterbak, drie daarbij en hun benen en lijven over de 18 gestapelden in de inzittendenruimte en één bal in de motorkap. De eerste poging om de bagagebak te vullen. Literatuurfestival Cces Buddingh, Guus Luijters, Mischa de Vreede, Sjoerd Kuiper en Jules Deelder nemen woensdag 6 december deel aan het literatuurfestival '78 van de Literaire Workshop In het LAK-theater aan het Levendaal. Zij zullen allen uit eigen werk voordragen. Na afloop is er voor het publiek de gelegenheid uit eigen werk voor te dragen. Het festival begint om half negen. De toegangsprijs is zes gulden en vier gulden voor CJP-houders, 65-plussers en LAK-kaartbe- zitters. Benoeming Dr. D. Suurmond is benoemd tot gewoon hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Leidse Universiteit. De heer Suurmond is sinds 1965 gewoon lector in die leerop dracht in Leiden. Schrijf avond De werkgroep Leiden van Amnesty International houdt donderdag 7 december weer een schrijfavond in het gebouw van de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. Deze keer worden brieven geschreven aan de geloofsgevangenen in de Sovjet-Unie. De schrijfavond begint om acht uur. Gevonden In oktober zijn de volgende voorwerpen bij de Leidse politie als gevonden aangegeven: rekenmachine, diverse jassen, dameshorloge, tas met kle ding, jack, kinderjurkje, zwarte tas, fietstas, gympakje, zilveren armband, herenbril, 2 schoolboeken, geldbedrag, zonnebril, platenbon, paraplu, aansteker, portemonnee, herenhorloge, bromfietshelm, waszak, gouden plaatarm band, dwarsfluit, gouden damesring met steen, judopak, jopper, paar herenschoenen, postzegels, regenpak, emmer stopverf, schooltas, driewieler, shawl, damesmantel. Tevens is aan het bureau gebracht een medaillon met twee foto's. Dit is „enkele jaren geleden" gevonden en nu pas aangegeven. Inlichtingen ma. t/m vrij. van 08.00-20.00 uur bij de afd. gevonden voorwerpen Zonneveldstraat 10, tel. 071-149961, LEIDEN Een luit is een zeer gevoelig, snel ontstemd instru ment. Dat een luitist niet altijd kristalzuiver kan spelen is dus een gegeven en niet zozeer aan hem te wijten, alswel aan omge- vingsfaktoren. Dat evenwel een luitist een mindere prestatie le vert is een heel andere zaak en helaas moest gisteravond in de Kapelzaal worden vastge steld dat Kees Dirkx over het algemeen niet het niveau haalde waar hij, getuige eerdere con certen, toe in staat is. Het programma gaf voor de pauze werken van renaissance- komponisten (Dowland, Huwet e.a.) en na de pauze van barok- komponisten (Weiss Reusner) voor de respectievelijke luiten te zien. Dirkx' spel was zoals eerder gezegd, niet imponerend. Het leefde wel af en toe op, maar werd nooit tot het einde toe op- niveau gehouden. De helderheid ontbrak, de melodische lijnen hadden een fragmentarisch ka rakter, loopjes en versieringen, werden niet uitgespeeld of te snel genomen, kortom, de in druk drong zich op dat de solist toch een wat te korte voorberei dingstijd had genomen. Een aardige inbreng was de uitleg en informatie, die Dirkx tussen de diverse werken inlaste en waar het talrijke publiek duidelijk geboeid naar luister-* de. Dirkx' affiniteit met het instru-' ment was duidelijk voelbaar' het is jammer dat zijn techni sche prestatie minder was. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN Onderwijswethouder D. Tesselaar nam gistermiddag het nieuwe onderkomen van de Eerste Leidse Schoolvereniging aan de P. C. Hooftlaan 12 officieel in gebruik. De wethouder deed dat door de letters ELSA (afkorting Eerste Leidse Schoolver eniging) op een schoolbord te kalken. Oorspronkelijk was het de be doeling dat Tesselaar, oud-leer ling van deze bijzondere neutra le lagere school een door hem zelf uitgedacht motto voor de school op het bord zou neerkrij- ten maar de wethouder ver klaarde niet op tijd de inspiratie te hebben gevonden om de schooi een verantwoord motto mee te geven. De Eerste Leidse Schoolvereni ging werd in 1922 opgericht. Een statig woonhuis aan het Noord einde werd tot schoolgebouw gebombardeerd en bleef tot in 1978 het onderkomen van de school, hoewel het pand de laat ste tien jaar al niet meer ge schikt was voor het moderne onderwijs en men met de be schikbare ruimte moest woeke ren. De ELS beijverde zich veer tien jaar voor een nieuw ge bouw totdat uiteindelijk ruim een jaar geleden de eerste paal kon worden geslagen. De stichtingskosten van de school liggen rond de drie mil joen gulden. Het royale gebouw is ontworpen door de gemeen tearchitect Temme en in onge veer één jaar tijd door de firma Noorlander neergezet. De ELS omspant een lagere school en een kleuterschool, die gezamen lijk weer zijn verdeeld in een onderbouw van 4 tot 8 jaar en een bovenbouw van 8 jaar en ouder. De kleuterschool werd lange tijd voor eigen rekening geëx ploiteerd. Aan die situatie is met de komst van het nieuwe ge bouw een einde gekomen. LEIDEN „Wij willen eerst de daden van dit college afwachten. Vandaar dat we tot nog toe geen vuurwerk hebben laten horen". Op deze manier verdedigde CDA-fractievoorzitter H. Driessen gisteravond tijdens een ledenvergade ring van het Christen Democratisch Appèl de houding van de CDA-fractie tijdens de begro tingsbehandeling van vorige week. „Als de tijd er rijp voor is, zullen we een aantal zaken aankaarten, op het gebied van verkeer en bin nenstad. Dan zal de VVD moeten laten zien waar zij staat", voegde het CDA-raadslid Vink eraan toe. i Vooralsnog is de CDA-fractie ingenomen met de nieuwe (WD-)wethouders in het college. Minder te spreken is zij over de houding van de WD-raadsfractie. „Reeds aan het einde van de vorige raadsperiode werden wij geconfron teerd met een grote terughoudendheid van de WD-fractie om onze moties te ondersteunen. Dit heeft zich in deze periode nadrukkelijk voortge zet", aldus de CDA-fractievoorzitter „De toe komst zal uitwijzen of de WD het belangrijker vindt in het college te participeren dan haar programma uit te voeren". Het raadslid mevrouw E. van Dee stelde gister avond de stellige indruk tijdens de begrotingsbe handeling te hebben gekregen dat de WD zich door de PvdA laat inpakken. „Met name op het terrein van de parkeervoorzieningen, spreekt de WD een heel andere taal dan in de vorige raadsperiode", aldus mevrouw Van Dee. De heer Driessen voegde hier aan toe dat het CDA" bepaald niet lijdelijk zal toezien wanneer het tot een confrontatie tussen PvdA en WD komt. „Wij zijn er politici genoeg voor om wanneer dit college uiteen dreigt te spatten, een duwtje in de goede richting te geven". Met name op het gebied van verkeer en volkshuisvesting zit het volgens de CDA-fractievoorzitter nog niet helemaal goed tussen de coalitiepartijen. Financiën-expert Vink lichtte de financiële posi tie van de gemeente nog eens nader toe. Hij stelde onder meer dat de onroerend goedbelas- ting in Leiden op de huiseigenaren onevenredig zwaar drukt In totaal wordt deze belasting met vijf procent verhoogd. De Leidse huiseigenaren betalen 97% van de maximaal door het rijk toegestane verhoging terwijl de huurders 36,2% van het maximum betalen. Ten aanzien van de onderwijstekorten stelde de heer Vink dat deze met name worden veroorzaakt door het feit dat het grootste deel van de Leidse scholen voor voortgezet en buitengewoon onderwijs bevolkt worden döor kinderen van buiten Leiden, zonder dat de gemeenten waaruit zij afkomstig zijn, bijdragen in de kosten. Kritiek kwam er van de leden over het feit dat de CDA-fractie in grote meerderheid heeft ge stemd voor verhoging van de parkeertarieven. Mevrouw Van Dee verdedigde het fractie-stand punt door te stellen dat ook de winkeliers gebaat zijn bij deze verhoging. Door deze maatregel zal „het blik" uit de binnenstad verdwijnen, waar door deze aantrekkelijker wordt voor de consu ment „Wij zijn voor differentiëring van de parkeertarieven. Vlak bij het centrum moet veel en iets verderop minder worden betaald. In dit kader hebben wij ook voorgesteld als proef het parkeerterrein aan de Ir. Driessen open te stellen voor drie gulden per dag. Dit voorstel is door het college, inclusief de WD, wethouders, ontra den". Aan het begin van de vergadering werd de heer' J. Bosch bij acclamatie gekozen tot voorzitteP.. van het CDA-verband Leiden. Hij volgt in deze functie de heer Bonda op die vier jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. De heer Bosch was tijdens de vorige raadsperiode onder wijs en sportspecialist van de CDA-fractie Hij is thans voorzitter van de AR-afdeling Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3