iegel knel tussen DA en ambtenaren Snelverkeer aan banden door spiegelgladde wegen Meningsverschil in kabinet over vervanging van Neptune „CDA is geen communistische mantelorganisatie radio katwijk uit de ether 2eidöc <3owuvnt Lenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas icteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - ■enten: jkwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 30 november 1978,69e jaargang no. 21211 Voor een briefkaart Honderdste uitzending van de filmkwis „Voor een briefkaart op de eerste rang" op Ned.I om 20.25 uur. Om 19.49 uur „Wat heet beter". Ned.II om 19.05 uur „Top- pop" en om 22.20 uur Televi- zier-magazine over jacht op Mengele. Wolkenvelden Wolkenvelden en in het noordén"" hier en daar een sneeuwbuitje. Weinig wind. Maximumtempe raturen omstreeks plus een graad. Morgen zon op: 8.25, zon onder 16.33. Hoogwater: 3.25 en 15.40. Laagwater: 11.27 en 23.48. maller Haagse garage gegrepen De politie van Soest heeft gistermiddag in Soest r aangehouden van de schietpartij in de Haagse gara- rbij dinsdagavond twee personeelsleden ernstig wer- yond. Het is een 20-jarige Amsterdammer die gistera ar Den Haag is overgebracht voor verhoor. adelende politieman die geen dienst had, zag gister-, de bij de garage gestolen wagen rijden. Hij waar- t zijn collega's, die zonder problemen de auto in Soest klemrijden. De verdachte bekende dat hij zijn slach- heeft willen doodschieten omdat hij geen geld had auto, die hij toch wilde hebben. Vondeling boos op eigen partij (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tweede Kamervoorzitter Vondeling heeft zich gisteren weer eens boos gemaakt op het vergadergedrag van de kamerleden. In dit geval bleek zijn boosheid nogal hard aan te komen bij zijn eigen partij, de PvdA, omdat deze fractie tijdens de debatten over ontwikkelingssamenwerking in haar geheel verstek liet gaan. Zelfs haar woordvoerder in dit debat oudminister Jan Pronjc van ontwikkelingsamenwerking was niet aanwezig, toen minis ter De Koning het woord tot de kamer, dus ook tot de PvdA en Pronk richtte. Voorzitter Vondeling hamerde af, verdween achter de groene gordijnen en haalde zijn partijgenoten terug naar de kamer Zuidmolukker overleden in Bijlmerbajes AMSTERDAM (ANP) De 23-jarige Zuidmolukker A.L. uit Tiel die bij de politie-actie tegen een groepje Zuidmolukkers in Breukelen op 16 september werd gearresteerd, is gister middag overleden tijdens sportoefeningen in de Bijlmerbajes in Amsterdam. In opdracht van de Amsterdamse officier van justitie mr. H. van Renesse wordt sectie op het stoffelijk overschot verricht. De Zuidmolukker, die bij de actie een schotwond in één van zijn armen opliep en nog met een verband liep, raakte tijdens het sporten onwel en ging aan de kant zitten. Toen hij na enige tijd toch weer mee deed zakte hij iri elkaar en overleed enkele minuten later. Aanduiding scharrelei verboden ZEIST (ANP) De aanduiding „scharreleieren" mag niet meer op eierverpakking worden aangebracht, omdat dit in strijd is met een EEG-verordening. Het tuchtrecht voor de groothandel heeft dit uitgesproken. De groothandelsonderneming De Noordster uit Wormerveer werd tot een berisping veroordeeld. Het Ministerie van Land bouw ziet in deze uitspraak geen aanleiding, de publikatie op te schorten van een landbouwkwaliteitsbesluit scharreleieren, dat de consument zekerheid wil verschaffen over de herkomst van als scharreleieren aangeduide eieren. Ambtenarenbonden eisen doorwerking bouw-cao i onze parlementaire redactie) 1 HAAG Tegen de -vankelijke verwachting is vanmorgen om half aalf op het ministerie Binnenlandse Zaken verleg tussen minister iegel en de ambtenarenor- anisaties over het arbeids- oorwaardenbeleid begon- q. Algemeen werd in Den weinig of geen resul- van dit overleg ver acht omdat de minister de organisaties scherp genover elkaar staan op voorlopig moeilijkste punt van het pakket: de doorwerking van de bouw- c.a.o. in (onder meer) de ambtenarensalarissen in 1979. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer heeft gisteravond minister Wiegel onder druk gezet om met de bonden tot overeenstemming te komen, of om anders zelf knopen door te hakken. In het volgende week te houden kamerdebat over het mislukte loonoverleg wil het CDA duidelijkheid over wat er met. de ambtenarensalarissen gebeurt. Anders is het CDA ook niet bereid om te praten over het kabinets wetsontwerp om te korten op de sociale minima per 1 januari aan staande. CD A-kamerlid Weijers: „Het is niet redelijk als je in de Kamer alleen kunt spreken over aanpassingen in de sfeer van de sociale zekerheid, als er niet tege lijkertijd zicht is op wat er in an dere beleidssectoren gaat gebeu ren". Met name de ABVA en de NCBO hebben zich in de afgelopen dagen sterk gemaakt voor de door werking. van de bouw-c.a.o. in de ambtenarensalarissen Het kabinet heeft echter juist woensdag het al verwachte wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend waarin de doorwerking van de bouw-c.a.o. in de minimumlonen en sociale uit keringen tenietgedaan wordt. Zoals bekend zou doorwerking van de bouw-c.a.o. ertoe leiden dat de uit keringen volgend jaar tweemaal een half procent omhooggaan. Als dit naar de ambtenarensalarissen doorgetrokken zou worden zou dat op een verhoging van ruim ander- 'half procent in 1979 neerkomen, waardoor een zware extra druk op de rijksbegroting gelegd zou wor den. Het zag er vanmorgen naar uit dat het gesprek tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de ambte- narenorganisaties niet tot enig re sultaat zou komen. De organisaties eisen „absolute duidelijkheid" óver de bouw-c.a.o.; minister Wiegel kan daarbij slechts op het bij de Ka mer ingediende wetsontwerp wij zen. Bliksem Stel ft ac^jarige Engelse Dean Buch staat hier gereed voor een bliksemstart ter opening van de schaatsplankbaan (voor kleine Dean het skateboardpa- lace) gisteren in Almelo. De baan is ondergebracht in een niet meer ge bruikte fabriekshal in deze stad. Vijftig liefhebbers kunnen er hun sport in alle veiligheid beoefenen. Automobilisten onaangenaam verrast Twee figuren waren gisteren tijdens de wekelijkse audiëntie in Vaticaanstad het duidelijk middelpunt van aller aandacht: het jongetje, jong genoeg om nog opgetild te worden en de paus, jong genoeg om nog hoog te kunnen tillen. Een dergelijk tafereel maakte niettemin de audiëntie tot een weinig „zwaartillende" aangelegenheid. (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Sneeuw, op gevroren wegen en hier en daar ook nog dikke mist hebben vanmorgen in een groot deel van Nederland ge zorgd voor veel vertraging, aanrij dingen met in hoofdzaak blikschade en zeer lange files op rijks- en pro vinciale wegen.Volgens de verkeers dienst van de rijkspolitie in Drie bergen had het verkeer zich verheugend-snel aangepast aan de si tuatie, zodat voorzover bekend zich geen ernstige ongevallen hebben voorgedaan. In de Randstad vormden zich veel fi les door het langzaam rijdend verT keer en door tal van botsingen van auto's, die doorgeslipt waren.De kans is groot, dat de wegen tegen de avond weer zullen opvriezen, waar door zich opnieuw opstoppingen en vertragingen op vooral de in- en uit valswegen van de woongebieden kun nen voordoen. In Den Haag is vanmorgen nogal wrevel ontstaan over het feit, dat kort vóór of tijdens de gladste perio de in het spitsuur op de meeste plaatsen nog niet gestrooid was, in tegenstelling tot de omnliggende ge meenten. Dit had tot gevolg dat tal van verkeersdeelnemers, die van di verse kanten Den Haag naderden en meenden, dat ook daar gestrooid was, soms in slippartijen terechtkwa men. In de spitsuren kan deze stad toch al moeilijk het binnenkomend verkeer verwerken, maar vanmorgen ontstond geruime tijd een soms chao tische verkeerssituatie. Het ziet er volgens De Bilt niet naar uit, dat het winterse weer in deze vorm snel zal verdwijnen. De wegen zullen daarom, aldus de rijkspolitie, de komende dagen voor de nodige problemen blijven zorgen. iGLOPERS de televisie al niet goed Bren schorste kamervoor- Vondeling de vergade- i de weggelppen PvdA'ers Ie roepen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kan morgen in de vergadering van de ministerraad tot een scherpe confrontatie komen over de vraag op welke wijze de dertien verouderde Neptunes van de Marineluchtvaartdienst vervangen moeten worden. Een deel van de ministers staat erop dat het besluit nu al valt (en dan waarschijnlijk ten gunste van de Orion van de Amerikaanse Lockheedfabrieken), een ander deel wil nog wat speelruimte om de onderhandelingen met de Fransen over de aankoop van de Breguet Atlantic voort te zetten. Zoals bekend is de Amerikaanse Orion aanzienlijk minder duur dan de Franse Atlantic, maar daar staat tegenover dat er een kans is dat de Fransen gaan deelnemen in de financie ring van de ontwikkeling van de Fokker 28 Super, die op ongeveer één miljard gulden worden geraamd. Minister van Defensie Scholten, gesteund door o.a. premier Van Agt en minister van Financiën Andriessen heeft vorige week vrijdag, toen het resultaat van de onderhandelingen met de Fransen bekend was, zijn voorkeur uitgesproken voor aan koop van de Orion. Scholten wil vasthouden aan het plan om uiterlijk op 31 december te komen tot de definitieve keuze; daarvoor is nodig dat het kabinet op 1 december een principe beslissing neemt om de Tweede Kamer enkele weken te geven om die beslissing te beoordelen. Minister Van Aardenne van Economische Zaken, gesteund door minister van Sociale Zaken Albeda en naar verluidt ook minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, wil dat de beslissing nog uiterlijk één week uitgesteld wordt om dé Fran sen een laatste kans te geven alsnog met een voor Nederland aanvaardbaar bod te komen. In politieke kringen wojdt erop gewezen dat zich daarvoor een uitstekende kans voordoet: de maandag en dinsdag te houden „topconferentie" van de Euro pese Gemeenschap in Brussel, waar president Giscard d'Es- taing en premier Van Agt elkaar zullen ontmoeten. Christendemocraat Hans de Boer woedend op Luns LISSABON (ANP) Volgens het CDA-Tweede Kamerlid Hans de Boer heeft de secretaris-generaal van de NAVO mr. J. Luns gisteren gesugge reerd dat het verzet binnen het CDA tegen invoering van het neutronenwa pen communistisch zou zijn geïnspi reerd. De Boer is hierover in woede ontstoken. Luns heeft de integriteit van zowel het CDA als de PvdA in twijfel getrok ken, zo stelde hij gisteren en voegde' daar boos aan toe „Wij zijn niet uit op een ruzie met Luns, maar het CDA laat zich niet in de hoek van de com munistische mantelorganisaties du- De bij De Boer in het verkeerde keel gat geschoten verklaring werd door mr. Luns afgelegd in het Navo-parle- ment in Lissabon. Letterlijk zei hij daar „er acte van te nemen" dat in Nederland „niet slechts door commu nisten maar ook door pacifisten, anti-atoombomgroepen en enkele ker kelijke leiders dezelfde argumenten worden gebruikt als die welke in de Sowjet-Unie worden aangevoerd. Er is enig verband", aldus de secretaris-ge neraal, die en passant de Nederlandse pers ervan beschuldigde niet altijd op recht te zijn. KATWIJK De Katwijkse politie is er gisteravond in geslaagd de illegale zender ,>Radio Katwijk" het zwijgen op te leggen. Leden van het politiekorps vielen de ruimte van waaruit uitgezonden werd binnen en betrapten een 17-jarige electromon- teur uit Katwijk op heterdaad. Voor de inbeslagname van deze illegale zender behoefde de politie niet de hulp van de PTT in te roepen. Aan de hand van klachten van bewoners uit een flat aan de Hoornselaan hoek Biltlaan, over ernstige storingen op radio én tv-toestellen was duidelijk geworden waar gezocht moest worden. De jonge zendpiraat bleek zijn apparatuur te hebben ondergebracht in het ketelhuis op het dak van de flat, waar hij ook de zendantenne had geplaatst. De politie heeft de apparatuur in beslaggenomen en tegen de jongeman proces verbaal opgemaakt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Ernstig ongeval op Rijks straatweg WASSENAAR Een 52-jari- ge inwoner van Voorschoten is gisteravond rond half ze ven ernstig gewond geraakt toen hij op de Rijksstraatweg in Wassenaar door een auto werd gegrepen. De man liep daarbij een schedelbasisfrac- tuur en diverse arm- en been breuken op. In zorgwekkende toestand is hij opgenomen in de Ursula-kliniek. Het ongeval gebeurde toen de man op zijn fiets - volgens ooggetuigen door het rode verkeerslicht- de Rijksstraat weg bij het verkeersplein Den Deijl overstak. Een 29-jarige automobilist uit Den Haag kon de fietser niet meer ont wijken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1