rafrechtelijk )treden tegen rij Nederland egens aj esteitsschennis Rampbestrijding op grote rivieren moet snel verbeterd £cidóe (Sou/iont Behandel huiseigenaren soepeler 'Tekortkomingen van kabinet vallen wel mee' Te glad voor schimmel Bejaarde vrouw vermoord Sociaal-rechercheur oneervol ontslagen PVDA EN VVD TOT KABINET: Marinevliegtuigen Uitstervende natuur Minister De Koning in conflict met eigen CDA-fractie Sneeuw weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 PAGINA 13 ERDAM De rdamse politie snel mogelijk on- ken in hoeverre ike is van majes- iiennis, gepleegd et weekblad Vrij and. Het gaat om het het ar- „Jan Eter over koninklijk Huis, i Beatrix en Claus" in het ïr van vorige jerzoek, waartoe de amse hoofdofficier titie, mr. A.N. Mes- schaert, opdracht heeft gege ven na overleg met minister De Ruiter van justitie, zal worden uitgevoerd door de afdeling van het bureau bij zondere zaken der centrale recherche op het hoofdbure au, die ondermeer drukpers- delicten behandelt. Bij dat on derzoek zullen de hoofdredacteur van Vrij Ne derland, Rinus Ferdinandusse, en de schrijver van de co lumn, Jan Eter (pseudoniem voor dr. Hugo Brandt Corsti- us), worden gehoord. Hoofdredacteur Ferdinandus se wil met zijn commentaar nog even wachten. „In het verleden is al vaker met ge rechtelijke stappen tegen ons gedreigd en daar is achteraf niets van- gekomen", aldus Ferdinandusse. Een meerderheid van de vas te kamercommissie voor justi tie staat achter een vervolging van Vrij Nederland wegens majesteitsschennis. De voorzit ter van deze commissie, mr. A. Geurtsen (WD) heeft dat vanmorgen voor de NCRV-ra- dio gezegd. Voorzitter Van Cortenberghe van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten vraagt zich af wat het motief van de regering kan. zijn om tot een strafvervolging tegen VN over te gaan. „Als de koninklijke familie zich door het artikel beledigd zou voelen, kunnen ze zelf om een strafvervolging vragen", zo meent hij. De gladheid was vanmorgen zo erg, dat Sinterklaas zijn schimmel voor alle veiligheid op stal had gelaten en met al leen de steun van zijn staf en van de onafscheidelijke Piet zijn tocht voortzette. BREDA (ANP) - Een 68-jari- ge vrouw is gisteren in haar woning in Breda om het le ven gebracht. De vermoede lijke dader, een 27-jarige man uit Oosterhout, heeft zich bij de politie aangegeven. Hij meldde zich bij de politie omdat hij ,naar zijn zeggen, zijn tante zou hebben ver moord. De Bredase gemeentepolitie heeft het stoffelijk overschot van de alleenwonende wedu we in haar woning aangetrof fen. De doodsoorzaak is ver moedelijk verstikking. Over achtergronden en motieven is nog niets bekend. Op last van de officier van justitie van Breda zal sectie worden ver richt. (Van een onzer verslaggeef sters) NIJMEGEN - De sociale dienst van Nijmegen heeft een sociaal-rechercheur (ie mand die nagaat of er geen misbruik wordt gemaakt van sociale uitkeringen) oneervol ontslagen, omdat hij een zwartwerkende WW-er had ingeschakeld bij het verbou wen van zijn huis. De man zal worden overge plaatst naar een andere be trekking in gemeentedienst. De ambtenaar zegt de WW-er in dienst te hebben genomen om. op die manier toegang te krijgen tot het wereldje van zwartwerkers in de gemeente Wychen, waar zijn huis staat. Volgens de gemeente Nijme gen is deze manier van han delen onjuist Twee collega's van de man, die van de misstap afwisten, zijn ook bestraft. De een werd berispt; de andere is een jaar in de salarisschaal teruggezet orizon" üto van et jaar ERDAM (ANP) luto van het jaar s gekozen de Chry- 'mca van het type e tweede plaats in 'aarlijkse verkiezing, yordt georganiseerd 10 Europese autobla- iindigde de Fiat Rit- et was de twintigste jat de „auto van het werd aangewezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ka binet heeft gisteravond zowel van de oppositie (PvdA) als van een re geringspartij (VVD) scherpe kritiek moeten incasseren op belangrij ke onderdelen van het belastingplan. Beide fracties maakten zich sterk voor de eigenaars- bewoners van huizen, zij het dat de PvdA meer oog had voor de lage en de VVD voor de hogere inkomens groepen. Het CDA kwam pas vanmiddag aan het woord. De belangrijkste belas tingverhoging, die per 1 januari in werking zou moeten treden, betreft de overdrachtsbèlasting op onroerend goed. Mi nister Andriessen en Staatssecretaris Noote- boom willen het tarief daarvan, dat al sinds 1942 vijf procent be draagt, optrekken tot zes procent. PvdA- woordvoerder Kombrink diende een amendement in om het tarief slechts met 5,5 procent te ver hogen. De PvdA wil bij de be rekening van het huur waardeforfait verschil maken tussen huizen van beneden en boven de 90.000 gulden. Bene den die grens zou het forfait ongeveer 1,5 pro cent moeten bedragen en daarboven moeten oplopen tot twee pro cent. Het effect daarvan zou zijn dat de lagere inkomens meer buiten schot blijven dan via de verhoging van de over drachtsbelasting, zoals de regering wil. Wat be treft het huurwaarde forfait voor tweede wo ningen wil de PvdA dat dit 0,3 procent hoger wordt gesteld dan voor gewone woningen. WD- woordvoerder Portheine meent dat het kabinet zich tegenover huiseige naars-bewoners „hard en onjuist" opstelt en zich niet bewust is van de noden onder deze mensen. De woordvoer der van de WD consta teerde dat zij momen teel „driedubbel gepakt" worden, door de onroe- rend-goedbelasting (waarbij verhogingen van honderd procent in één jaar voorkomen), de vermogensbelasting en het huurwaardeforfait, dat in het voorstel van de regering nog „uitge schoven" wordt. us bij politie laus stelde gisteren in Assen het nieuwe districtsbureau rijkspolitie in Assen in gebruik. AAW- g werkende wde vrouw AAG S taatssec reta- Graaf (Sociale Zaken) iet mogelijke doen om n wetsontwerp niet be- g tot de regeling van gemene arbeidsonge- eidsuitkeringen voor le werkende vrouwen Tweede Kamer in te ;lde dit gisteren in een n deze Kamer mee. De stelt zich voor dat in iwe regeling zal staan nnen en vrouwen gelij- ïten op een AAW-uitke- rijgen mits zij in het at aan de arbeidsonge- ïeid voorafgaat tenmin- 5 uren in het bedrijfs- beroepsleven hebben it etters school gen hun zin DAM (ANP) De die vorige week de Bauer school bezet en hun zin. De on- L. Haverkamp, benoemd tot hoofd basisschool. van B en W van fdstad houdt vast aan cipe dat onderwijzers chtgeld het eerst in komen voor ver van een vacature. De lijk benoemde on- |zer, die door de ouders iverd gewenst, was een gelder. Hij heeft een ;bij een andere school (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De brandweerkorpsen en andere rampbestrijdingsorganisaties langs IJssel, Waal en Rijn zijn niet in staat grote branden en milieu-incidenten op de rivieren afdoende het hoofd te bieden. De bestaande voorzieningen rei ken momenteel meestal niet verder dan het verlenen van hooguit eerste hulp bij ongevallen. Om die reden is het drin gend gewenst dat rampbestrijdingsorga nisaties door doeltreffende opleidingen en door uitbreiding van het materieel beter op calamiteiten worden voorbe reid. Deze algemene conclusie is één van de aanbevelingen van de Overijssels-Gelder se provinciale werkgroep, die zich heeft gebogen over de noodzakelijkeverbete ringen bij de rampbestrijding op de ka nalen en rivieren in deze provincies. De werkgroep meent dat, hoewel de rivier de IJssel onder andere bij de scherpe bocht bij Gorssel en de spoorbrug in Zutphen gevaarvolle punten kent, de ver keersintensiteit en de lage ongevalscijfers het niet rechtvaardigen speciaal gecon strueerde blusboten en bestrijdingsvaar- tuigen op een aantal punten te statione ren. Wel vindt men dat de regionale brandweerkorpsen langs de IJssel finan cieel in staat moeten worden gesteld zich toe te rusten op een betere rampbestrij ding. Wanneer men iets wil doen aan de ge vaarlijke situatie op de Bovenrijn en Waal, de gevaarlijkste rivieren in ons land, waarover jaarlijks 97 procent van het brandbare propyleengas uit ons ge hele land naar West Duitsland wordt vervoerd, zal men zich volgens de werk groep ook primair moeten richten op verbetering van de verkeersveiligheid. Verkeers regelende schepen moeten daartoe bij Weurt en Tiel worden gestati oneerd, en zij moeten tevens volledig worden uitgerust voor calamiteiten-be- strijding. Overigens heeft de rijkspolitie te water gisteren bij een controle op de Waal ge constateerd dat veel schepen gevaarlijke stoffen vervoeren zonder over de daar voor benodigde papieren te beschikken. Van de 113 bezochte schepen waren er 69 in overtreding Daarvan hadden 36 overtredingen betrekking op het vervoer van gevaarlijke stóffen. De Nederlandse marine heeft dringend behoefte aan nieuwe vliegtuigen, ter vervanging van de sterk verou derde Neptune. De Nederlandse Fokkerfabrieken heb ben dringend behoefte aan internationale samenwer king, om op de been te blijven in de zelfscheppende vliegtuigindustrie, en dus om de werkgelegenheid op peil te houden. ZlEDAAR het dilemma waarvoor het kabinet staat bij de keuze voor het nieuwe marine-vliegtuig. Zouden de Fokker-problemen geen rol spelen, dan was de keuze eenvoudig genoeg: De Amerikaanse Orion als opvolger voor de Neptune is het goedkoopst, en wordt bovendien door de marine technisch beter gevonden. De andere kandidaat, de Franse Atlantique, is duurder, en er moet worden afgewacht of dit type echt goed zal vol doen. MaAR zo simpel is de keuze niet. De toekomst van de Europese vliegtuigindustrie, en een blijvende werkgele genheid in de Nederlandse vliegtuigbouw, moeten voor het kabinet minstens even zwaar wegen als de financië le overwegingen. Met de Franse fabriek kan een sa menwerking tot stand komen, gekoppeld aan het ver koopcontract van de Atlantiaues, waarmee Fokker uit dreigende problemen geholpen kan zijn. DAAROM is het nodig, dat het kabinet desnoods te rugkomt op haar belofte nog voor het einde van het jaar een beslissing te nemen. De mogelijkheden voor samenwerking met de Franse industrie moeten verder worden uitgezocht. De belangen die daarmee gediend zijn zijn te groot om nu tot een niet volledig uitgewo gen keuze voor de Amerikaanse toestellen te komen. Dat is een vertraging van een paar weken wel waard. WANNEER de terugloop van flora en fauna zo snel blijft gaan als minister Gardeniers van CRM consta teert, dan ziet het er voor natuurminnend Nederland slecht uit. Van het uitsterven van de zeehond is Neder land al geruime tijd op de hoogte. In het deltagebied komt hij al lang niet meer voor, in het Waddengebied liep het zeehondenbestand in vijftien jaar tijd terug van 1200 naar 400. Van de vogels zal een aantal binnen niet al te lange tijd ook al verdwenen zijn. Straks geen nachtegaal, tureluur, roerdomp, strandplevier, korhoen- der, ooievaar, karekiet, of kemphaan meer. Van de 1400 plantensoorten, die Nederland rond de eeuwwisseling nog kende, is bijna zestig procent al verdwenen of dreigt binnenkort niet meer voor te komen. VOOR de Nederlandse natuurliefhebbers, die er toch nog genoeg zijn, is dit een trieste balans. Milieubescher mers, die al zo dikwijls tegen deze ontwikkeling ge waarschuwd hebben, zullen zich geenszins gelukkig voe len met het feit, dat zij het gelijk inderdaad aan hun kant krijgen. Integendeel, voor hen is alleen maar triest dat al hun ijveren voor het behoud van een goed mi lieu en van een zo gevarieerd mogelijke natuur, in de praktijk nauwelijks iets heeft uitgehaald. De constatering van overheidswege dat flora en fauna dreigen te verdwijnen ligt er nu. De vraag rijst thans onmiddellijk wat nog gedaan kan worden, om het nog maar kleine restant van deze flora en fauna te redden. Het zal niet eenvoudig zijn, hoewel alle deskundig heid gemobiliseerd kan worden voor het behoud van wat is overgebleven. En daartoe kan de minister van CRM ongetwijfeld bijdragen, als een noodzakelijk ver volg op haar sombere conclusies. Bioscoop werd 17 duurder DEN HAAG (ANP) Het bi oscoopkaartje is vorig jaar gemiddeld zeventien procent duurder geworden. De redactie van Koopkracht, het maandblad van Konsu- menten Kontakt, zegt dat te hebben gelezen in een geheim rapport van de Nederlandse Bioscoopbond. Het blad vindt dat het ministerie van Econo mische Zaken zich bij het verlenen van toestemming voor de prijsverhogingen, heeft laten misleiden door een rapport van onderzoeksbure au Berenschot, waarin met cijfers wordt gegoocheld over verbouwings- en andere kos ten en waarin de winstpositie van de bioscopen zo slecht mogelijk wordt voorgesteld. Speciale hulp aan Colombia omstreden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamenwer king) is niet van plan, terug te komen op zijn besluit om de landen Colombia, Cuba, Jamaica, Peru en Tunesië te schrap pen van de lijst van 18 „concentratielanden". Hiermee wor den de landen aangeduid, die een zeer intensieve sociale en economische hulp van Nederland krijgen. De minister wil zelfs niet voldoen aan een motie van het CDA, met het verzoek, een uitzondering te maken voor Colombia, het arm ste van de vijf geschrapte landen. De bewindsman had vanuit alle fracties flinke kritiek gekre gen op zijn besluit om het aantal concentratielanden te ver minderen. De Kamer was het wel eens over de noodzaak van vermindering (het aantal concentratielanden is te groot en dat gaat ten koste van de kwaliteit van de hulp), maar men vond dat De Koning de keuze van de geschrapte landen te gemak kelijk had bepaald: hij had eenvoudigweg de minst arme lan den uitgekozen. De Koning benadrukte in de Kamer, dat de genoemde landen niet zonder meer verstoken zullen raken van Nederlandse hulp. De hulpprogramma's worden alleen wat minder inten sief. „Ontwikkelingshulpméér particulier" AMSTERDAM Minister De Koning van Ontwikkelingssa menwerking wil in de toekomst meer gaan samenwerken met organisaties in de particuliere sector. Dat zei de bewindsman vanmiddag tijdens een ledenvergade ring van het Koninklijk Instituut voor de Tropen.' De minister zei bevreesd te zijn voor een uitgroei van de ontwikkeling shulp-administratie tot „een apparaat als rijkswaterstaai". Daarom wil hij geleidelijk aan meer taken gaan overdragen aan andere rijksinstanties, semi-rijksinstellingen, medefinancie- rings- en andere particuliere sectoren. Winterse beelden doemen weer op: hier een foto van het Burgers dierenpark in Arnhem, waar topische viervoeters in de voor hen wezensvreemde sneeuw staan. CONCLUSIE VAN AGT SENAATSDEBAT IN DEN HAAG „Na twee da gen algemene politieke en fi nanciële beschouwingen in deze Kamer concludeer ik dat het met de tekortkomin gen in het beleid van dit ka binet waarachtig wel mee valt." Dit zei minister-president Van Agt gisteravond aan het slot van het jaarlijkse politieke debat in de Eerste Kamer. De Senaat had zich tijdens de al gemene beschouwingen inder daad opvallend mild ten op zichte van het kabinet getoond; ook de woordvoer ders van de oppositie maak ten het de regering niet moei lijk. Opmerkelijk was ook dat tijdens het debat geen enkele motie werd ingediend. Van Agt betoogde in zijn be antwoording dat Bestek '81 nog steeds als het beste en meest realistische beleidsplan voor vandaag, morgen en overmorgen beschouwd mag worden. Natuurlijk kan men niet zeggen dat Bestek '81 on feilbaar is, maar wel dient men te constateren dat het nog steeds op zijn rivaal wacht", aldus de premier. Hij zei het zeer te betreuren dat het overleg tussen rege ring en sociale partners maandag is vastgelopen. „De reacties waren echter bepaald niet allemaal negatief, er was zeker geen sprake van een unanieme afwijzing van de voorstellen van de regering", verklaarde de premier, die daaraan toevoegde dat men niet mag zeggen dat overleg alleen zin heeft als het een akkoord oplevert. „Zonder twijfel speelt het centraal overleg ook zonder akkoord nadien een rol, onder meer omdat men dan meer inzicht heeft in eikaars mogelijkhe den." Bij interruptie zei minister Albeda (Sociale Zaken) dat de mislukking van het centraal overleg naar zijn mening niet alleen aan de FNV te wijten is. De luchtstroming boven onze omgeving blijft zwak, zodat er geen ingrijpende weersverande ringen te verwachten zijn. Van nacht kwamen er plaatselijk in perioden met opklaringen vrij lage minimumtemperaturer* voor. Op het vliegveld Deelen bij Arnhem werd 8 graden on der nul gemeten. Op andere plaatsen in ons land daarente gen was er veel bewolking en daalde de temperatuur maar tot 1 a 2 graden onder nul. De minimumtemperaturen kunnen ook morgen van plaats tot plaats sterk variëren. Plaatse lijk kan er ook nog weer sneeuwval voorkomen terwijl er ook mistbanken kunnen wor den gevormd. Kortom een weer beeld met een winters karakter. Vooruitzichten voor zaterdag: overwegend droog en later wat minder koud. Weersvooruitzich- in cijfers voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 4; min.- temp.: omstreeks —1 graad; ma- x.temp.: omstreeks +3 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent. Weerbericht van gisteravond 8 uur Wmt Mix. Neer- Den Helder Luchth. R'dar Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Innsbnick Klagen furt Kopenhagen Istanboel Las Palm as NewYor*

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13