m m deTijd eveel algemeen vormend weinig beroepsonder wijs ifpvolgers van Mao op lange, harde weg naar de toekomst _F deHPENE 21 gMRüjiENLAND/ BUITENLAND" NISTER ALBEDA VAN SOCIALE ZAKEN: (TING IN CHINA (4 EN SLOT) VERMOEDELIJK FLESSETREKKERU" ilinisterie CRM jnderzoekt >tudentenleningen LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 !VNI\ ter verslaggevers) BT Herwaardering van de iid, een minder nadrukkelijke g van inkomen aan opleiding herverdeling van de omvan- hoeveelheid ongeschoold, on- aam en monotoon werk is vol» ninister Albeda van sociale Inngend noodzakelijk, om het "J'-/cht tussen schoolverlaters en enigszins terug te krijgen, deze weg kan wellicht een op- gevonden worden voor het ,jn dat we naast de grote T^f'josheid ook te maken hebben igroot aantal onvervulde va- aldus de minister gisteren jaarvergadering in Utrecht van ZON impen. F de Protestants-Christelijke Onderwijs Organisatie. De bewindsman toonde zich vooral be zorgd over de positie van de jeugdige schoolverlaters met weinig of geen vooropleiding, (de zogenaamde drop outs, zoals hij ze noemde), die langdu rig werkloos blijven. Voor deze cate gorie jongeren blijft op kortere ter mijn alleen de weg van het scheppen van extra werkgelegenheid over. Maar voor het creëren van kwantita tief voldoende werkgelegenheid is her- verhouding onderwij s-arbeid er teveel schoolverlaters van het algemeen vor mend onderwijs komen en te weinig van het lager en middelbaar beroep sonderwijs. Niet dat hij het accent sterk wil verleggen van algemeen vor mend naar beroepsonderwijs (ook be roepsonderwijs moet voor een deel al gemeen vormend blijven). Maar jongeren met de geringste vooroplei ding en zonder een beroepsgerichte vooropleiding nemen thans een uiterst zwakke positie in op de arbeidsmarkt, verdeling van schaarse werkgelegen- aldus Albeda. Daarom hecht hij ook heid -via vervroegde uittreding, educatief verlof en vooral deeltijd-ar beid- meer en meer actueel aan het worden", aldus de minister. Hij stelde verder vast, dat gezien de sterk aan nieuwe onderwijsvoorzienin gen voor 16 - 18jarigen. Ook het be staande leerlingwezen moet als zelf standige opleidingsmogelijkheid, maar dan levensvatbaar- blijven bestaan Conclusie van minister Albeda: teveel jeugdigen verlaten het volledig dagon derwijs zonder enige vorm van be roepsgericht onderwijs te hebben ge volgd. Op grond van het algemeen vormend onderwijs zijn zij onvoldoen de voorbereid op de beroepsuitoefe ning in engere zin. Daarom moet de groeiende voorkeur voor het algemeen vormend onderwijs ten nadele van de beroepsopleiding doorbroken worden. De beroepsopleiding moet meer aange past worden aan de praktische nood zakelijkheden voor het beroep. „Ik pleit daarom voor evenwichtige pro gramma's waarbij het beroepsgerichte element duidelijk herkenbaar is", al dus de minister van sociale zaken in Utrecht. Stakers Stakende staalarbeiders verdringen zich in Duis burg in het plaatselijk bureau van hun vakor ganisatie om zich te la ten registreren voor uit betaling uit de stakingskas. Ongeveer 37000 werknemers in de Duitse staalindusti ie hebben voor het eerst in vijftig jaar het werk neergelegd. De staking skas betaalt maandelijks 40 miljoen mark uit alle toeb es móét u. Zoek inaf vrijd rkt 1. Leii aljaard. d (Van onze correspondent John Gittings) [G Voorzitter Mao wordt in de ranten, die de laatste tijd in Pe- ijn opgehangen, meer en meer be- •rd. Niet alleen zou de „gTote :er" te zacht zijn opgetreden te- Bende van Vier, hij zou ook een sche wanboel" hebben nagela- intig jaar geleden nam China de Sprong Voorwaarts", maar het is jk dat de erfgenamen van Mao lange weg voor zich hebben. jaar zal China honderd miljoen iwe olie produceren. Niettemin ligt ere Chinese winter achter elk kan en elke flat een berg steenkool, Étmelijk gruis met hier en daar wat kooltjes. De steenkool dient als stof voor oude boilers en rokerige Is. iddagmaal bestaat voor het perso- mijn hotel uit een kommetje rijst cool, en een stukje vlees. De rijst in de keuken achter opgehaald en idelend naar de slaapzaal opgege- ?at ik en de Verantwoordelijke Per- i die mijn bezighielden te eten kre- (Jeft niet omschreven te worden. velden drie kilometer buiten de fsiteit van Peking wordt het koren iteeds met houten dorsvlegels ge- i In een dorp vlak in de buurt van Inoderne Shengli-olieveld doen de lelijke boeren hun dagelijkse be- bovfen een open beerput, terwijl kd over de zoutmoerassen snerpt, kool en kool staan in de Chinese mie nog centraal. Miljoenen en mil- s Chinezen maken zich in de eerste zorgen om hoe ze overdag aan loeten komen en hoe ze zich its warm moeten houden. Iturele Revolutie, vinden de meeste heeft deze acute problemen •erkelijk aangepakt. De Bende van lacht wat tweeslachtig over de rol productie: in theorie wilde ze de :tie wel verhogen, zolang het maar de weg kwam te staan van de re- Het tijdschrift Jeugd van China •ijft hoe de logica van de Bende in zat: „Vindt het maar niet erg als nu wat moeilijk hebt Hebt u hon- Dat is om de terugkeer van het re- ichaftfsme af te wenden! Voelt u zich •Tgesteld in uw geestelijk leven? Dat uw geest te z Vier Moderniseringen De opvolgers van Mao hebben, dertig jaar na de revolutie, zich aan de oplos sing van deze reële problemen gewijd, en zij zullen beoordeeld worden naar de wijze waarop ze die problemen aanpak ken. Aan het eind van iedere toespraak wordt gesproken over de „Vier Moderni seringen" op het gebied van de weten schap, de industrie, de technologie en de defensie. Tegen het jaar 2000 moeten de moderniseringen afgerond zijn. Reeds lang voor mijn bezoek aan China had ik een lijstje ingeleverd bij de Chi nese autoriteiten, waarop ik de punten had aangestreept waarvoor ik het meest belangstelling had. Helemaal bovenaan mijn verlanglijst had ik de „Vier Moder niseringen" gezet. Vooral een gesprek met de staatscommissie voor planning trok mij aan. Aangezien de Chinezen dat ook bovenaan hun lijst hadden gezet, leek het een voor de hand liggend onder werp om mee te beginnen. Maar alle mensen van de commissie met wie ik een gesprek zou kunnen hebben, waren toevallig de stad uit voor onder zoek, zo werd mij verteld. Het mag dui delijk zijn dat niet alle vraagstukken die deze grootscheepse moderniseringen met zich meebrengen, zijn opgelost, en dat het hele probleem nog een zeer heet hangijzer is binnen het leiderschap. De hervormingen die tot nu toe zijn doorgevoerd zijn zeker belangrijk, maar toch op te kleine schaal om nu echt te zeggen dat het aanzien van China er ra dicaal door veranderd is. Op het lokale front werden voornamelijk stappen on dernomen om beter gebruik te maken van overtollige capaciteit en de productie doelmatiger te laten verlopen, vooral op het gebied van de industrie. De fabrie ken werden weer in handen gegeven van de bedrijfsleiders en er worden allerlei premies aan de arbeiders uitbetaald. Fabrieken worden aangemoedigd effi ciënter te werk te gaan, zich te speciali seren op een deel van de productie, in plaats van te streven naar „zelfstandig heid". Er zullen provinciale „ondernemin gen" opgericht worden, die de productie van de verschillende fabrieken in een be paalde tak van de industrie zullen coör dineren. Dit is in feite een terugkeer naar het „economisch trustsysteem", een beleid dat tijdens de Culturele Revolutie werd verguisd. Ook het ingewikkelde interne handelssys teem van China was hard aan vernieu wing toe. De producten bereikten de consument via.een veel te lang netwerk van kanalen. Met opwinding in hun stem vertellen de bewoners van Peking dat vis tegenwoordig direct van de volkscommu ne in de buitenwijken van de hoofdstad gekocht kan worden. De commune, die een viskwekerij drijft, heeft een eigen winkel in de stad. De vis heeft nu een goede kans vers te blijven, in tegenstel ling tot vroeger, toen de vis van de com mune naar het staatsinkoopburèau en \an het inkoopbureau naar de markt verhuisd 3. Verder wordt er geëxperimen teerd niet kleine coöperatieve winkeltjes, die direct van de staatsleveranciers mo gen kopen en op straat verkopen. Zorgen om de landbouw De hervorming van de landbouw baart meer zorgen. Op het ogenblik wordt de jaarlijkse winst op de collectieve boerde rijen uitgedeeld op basis van „werkpun ten", die op hun beurt weer verdiend worden met hard werken. Toch schijnt deze aansporing niet groot genoeg te zijn. Er wordt nu gewerkt aan een nieuw qu ota-systeem. Wie meer levert dan zijn persoonlijk quotum zou een premie kun nen krijgen. Maar er is nog grote one nigheid over de vraag hoe de quota be rekend moeten worden: per dorp, per kleinere werkgroep of zelfs per gezin. Dat laatste zou wellicht het einde kun nen inluiden van het coöperatie-systeem. De vraag blijft echter of al deze vrij kleinschalige hervormingen de enorme extra productie kunnen opleveren die no dig is voor echte moderniseringen op na tionale schaal, en of er met name genoeg geld op tafel zal komen om de enorme invoer van buitenlandse technologie te Chinese boerderij, waar in de tijd van de Grote Sprong Voorwaarts wel heel sterk de nadruk lag op het collectieve karakter. bekostigen. Het meest gehoorde antwoord op die vraag is dat het tekort op de betaling sbalans zal worden opgeheven met het nieuwe „toverwapen" van China: olie. In de provincie Hopei in het noorden en in de Zuidchinese Zee zouden nieuwe vond sten gedaan zijn. De olie zou zo „zoet" en vrij van zwavel zijn, dat de Japan ners ervan zouden smullen. Maar zelfs om die olie uit de grond te halen zou al een enorme kostbare investering in bui tenlandse technologie nodig zijn. De olie winning slokt ook veel geschoolde man kracht en machines op, die anders elders ingezet zouden kunnen worden. Een ander probleem waar nog nauwe lijks openlijk over wordt gepraat, is de concurrentieslag om de schaarse bronnen van bestaan. In het verleden werden in Sinkiang, in het verre westen van China, pogingen ondernomen de Gobi-woestijn te ontginnen. Er zouden daar landverhui zers en nieuwe industrieën moeten ko men. Nog steeds ontvangt Sinkiang ieder jaar even veel subsidie van de staat als de gezamenlijke productie van de land bouw en industrie van het gebied waard is. Zelfs de model-stad Shihhotzu, de „parel van de Gobi", waar het eerste werk door gedemobiliseerde soldaten met hun blote handen verricht werd, draait met verlies. Voorzitter Hoea Kwo-feng, die na zijn re cente bezoek aan Iran een bezoek afleg de aan Sinkiang, vertelde daar dat de subsidies aan dit gebied stukje bij beetje verminderd dienden te worden. Sinkiang zal, evenals andere gebieden die achter- geraakt zijn op de Chinese ontwikkeling, weinig kunnen profiteren van de Vier Moderniseringen. Plaatselijk kader Dergelijke vraagstukken komen in de ge sprekken met de plaatselijke functiona rissen nooit ter sprake. Zij zijn het zelf die de Vier Moderniseringen in de weg staan. Ik kan niet zeggen dat ik ook maar één vooruitstrevend kaderlid ben tegengekomen. Zelfs in privé-gesprekken worden er te veel ontwijkende antwoor den gegeven. Wat de Bende van Vier ook gedaan heeft of nagelaten heeft, hun beleid werd uitgevoerd door de communistische par tij. Hoe kon dat nu? Het antwoord op die vraag is onthullend: „Omdat zij het centrale leiderschap vormden. Wij moes ten doen wat op hoger niveau beslist werd. De documenten kwamen naar ons via de juiste kanalen, en we konden ze dus niet aanvechten". Willen de Vier Moderniseringen enige kans van slagen hebben, dan zal vooral die houding moeten veranderen. Het Chi nese volk, dat veel meer geneigd is zelf standig te denken en te handelen dan door zijn eigen leiders en de buitenland se waarnemers erkend wordt, heeft nu de regeringsleus „Ken de feiten, leer de waarheid"- letterlijk opgevat. En alleen als het volk dat mag blijven doen, kan het China van het jaar 2000 echt een nieuw China zijn. Copyright The Guardian (van onze parlementaire redactie) EN HAAG Het ministerie van CRM is bezig met in spoedonderzoek naar de handel en wandel van de ganisatie Interstudent, die via een landelijke adverten- ecampagne aan studenten renteloze" leningen aan- edt. Volgens het departement werkt de organisatie inder de vereiste vergunningen en stelt zij voorwaar- :n bij een lening, zoals een persoonlijke borg en het veren van arbeid bij niet nakomen van de verplichtin- tn, die bij de wet verboden zijn. i de advertenties van de „Coöperatieve Waarborgvereni- ng Interstudent u.a." wordt gesteld, dat iedere student in bedrag van drieduizend gulden kan lenen, dat terug etaald moet worden in zestig maandelijkse termijnen in 50 gulden. Wie echter het bonnetje uit een krant üpt en opstuurt, krijgt een folder in de bus, waaruit ijkt dat de lening bepaald niet renteloos is. e aanvrager moet om te beginnen participant worden, at hem 500 gulden kost. Bovendien moet hij nog een riere participant aanwerven, die ook 500 gulden moet orten. Dit geld is vijf jaar lang niet opeisbaar. Vervol- ins dient de aanvrager 250 gulden „administratiekosten" voldoen. De Afdeling Volkskredietwezen van CRM Beft berekend dat er door het een en ander in feite eertien procent rente in rekening wordt gebracht Bo- sndien is er geen enkele zekerheid dat het participatie- B<irag van 500 gulden ooit wordt teruggegeven, e Erasmus Universiteit in Rotterdam heeft ontdekt dat hterstudent" is opgericht door de heer J.A.M.Hendriks, ie twee jaar geleden ontslagen werd als directeur van b studenten-uitzendorganisatie ASA. Volgens de univer- iteit staat Hendriks zeer ongunstig bekend in de studen- inwereld. Er is dan ook alle reden, aldus de universiteit, een lening bij Interstudent af te sluiten, omdat men dan oogstwaarschijnlijk het slachtoffer wordt van flessetrek- In ELSEVIER aandacht voor „De terreur van de doofpot" ofwel de Velser affaire. „Ge vestigde reputaties zullen op nieuw wankelen." Bij het mislukken van het centraal akkoord plaatst het blad de voorspelling: „Als dè vakbeweging in de onderhan delingen via de verschillende bedrijfstakken in deze starre houding volhardt, zal de werkloosheid nog meer toene men." Het omslagartikel is gewijd aan „de dolle wereld" van mi- nistér Van der Klaauw. „Ik ben er vast van overtuigd, dat we na de periode van het kabinet Den Uyl moeten zor gen, dat het Nederlands bui tenlands beleid, om effectief te zijn, weer in wat rustiger vaarwater moet komen. Dat betekent, dat je veel minder gaat zoeken naar: welke voor pagina's kan ik halen, welke uitspraken kan ik doen in de trant van tjonge tjonge, dat is weer eens flink gezegd. Ik zit veel meer te denken aan con crete Nederlandse belangen." Ook een interview met de be kroonde TROS-regisseur Jan Keja. „Nederland scheldt al tijd op de tv. Maar wat wil men nou eigenlijk voor 108 gulden kijkgeld per jaar? Voor een dubbeltj.e op de eer ste rij." In de HAAGSE POST een commentaar op de voorgestel de abortuswet met de conclu sie: „Als de liberalen de vijf dagen en het medebeslissing srecht van de arts accepteren, dan weten we hoeveel waarde we aan liberale principes kunnen hechten: net zo wei nig als aan de christelijke." In de reeks PvdA-strategen komt Bram Peper aan het woord. „Een zinvolle discussie over samenwerking met de WD zie ik volstrekt niet zit ten. De suggestie als zouden wij op de duur met de WD kunnen samenwerken, wordt eerder ingegeven door een frustratie ten opzichte van het CDA dan door enig politiek aanknopingspunt." Het omslagartikel analyseert het verschijnsel commune of woongemeenschap anno 1978. „Je leert zeggen wat je op je lever hebt. Als je dat niet doet, stapelen de kleine irrita ties zich op tot een hoge bet Het is zeker waar dat de om gang met de anderen veel tijd en energie kost." Een gesprek tenslotte met Hugo Claus. „Wat kan een schrijver, in vergelijking met Shakespeare of Dante, anders doen dan krassen. Hij moet zich dat bewust zijn: vandaar de twijfel. Hij moet minachtend glimlachen ove*- hetgeen hij geschreven heeft." In VRIJ NEDERLAND een beschuldigend artikel over corrupt Zuid-Limburg waar dertig miljoen verdwenen zou zijn door het wanbeleid van tientallen politici. „Maar is het wel wanbeheer? Is het niet persoonlijke verrijking?" Andere krasse uitspraken over dit gewest: „Je komt er niet tussen. Alleen met een kruiwagen geld. Oeganda is heilig, vergeleken bij Zuid Limburg." En: „met name de sexclub La Comparsa in Va- esrade wordt dikwijls afge huurd door zakenlieden uit de aannemerswereld, om burge meesters en wethouders te be lonen voor de aanleg van de zoveelste autobaan die Zuid- Limburg moet ontsluiten." Elders zegt de communist Ge- rben Wagenaar over de Vel ser affaire: „Voor mij is de koude oorlog niet in 1948 be gonnen. In Nederland begon dat al in 1944. Het linkse ver zet 'werd in de ogen van de rechtsen te sterk. Het ging om ons. Ze hebben onze men sen neergemaaid tot aan het einde. En de verantwoorde lijkheid voor de slachtingen onder de communisten lag bij de regering in Londen." Tenslotte een onvriendelijk profiel van Lubbers. „Hij zal vanaf nu zijn gezicht moeten laten zien. Niet alleen letter lijk (dat gaat hem goed af) maar ook figuurlijk. Mis schien is hij inderdaad de aangewezen leider van een partij, die zijn ware uiterlijk het liefst verbergt." DE TIJD praat met WD-ka- merlid Joekes. Hij verklaart de geluiden binnen zijn partij over samenwerking met de PvdA als volgt: „Het is een reactie op bepaalde ervarin gen met de CDA-fractie. De interne spanningen in die fractie zijn zodanig, dat daar wel eens bokkesprongen wor den gemaakt Het hele Be stek-debat was nou niet een glorieus staaltje van eensge zindheid binnen het CDA, wat toch vervelend is." Bas de Gaay Fortman schrijft over het abortuswetsvoorstel: „Het lijkt wel alsof het CDA zijn verlies in de principiële strijd heeft willen compense ren met voor vrouw en arts onnodig kwellende bepalin gen Het resultaat is het meest ongelukkige abortus- wetsontwerp dat tot nu toe in bespreking is gekomen. Daar mee is ook de geloofwaardig heid van christen-democrati sche politiek geschaad." Het blad heeft veertig pagi na's over boeken. De GROENE AMSTERDAM MER over het mislukt cen traal akkoord: „De confronta tie die kabinet en ondernemers hebben uitge lokt, zal er wel komen. De uitkomst van die botsing zal beslissend zijn, niet alleen voor de invulling van de cao's, maar ook voor de poli tieke perspectieven in de na bije toekomst" Voorts een beschouwing over ons aardgas en de economie. „Wat ligt er meer voor de hand dan de strategie te vol gen die de OPEC-landen ont worpen hebben: minder ex porteren, maar tegen hogere prijzen? Het her-onderhande len van de contracten met de EEG-partners zou jaarlijks 1,7 miljard op kunnen brengen, meer dan de helft van Dat wat volgens Bestek '81 bezui nigd zou moeten worden." Het dubbelartikel gaat over trouwen en scheiden. „Met name alimentatie-procedures kunnen levenslang levens ver zieken. Alimentatie die langer duurt dan de huwelijksdlfur, is psychisch. Ze berust' op een onverwerkt scheidingspro ces."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11