Vrees voor Moskou blijft sleutel tot beleid Peking Groeiende weerstand tegen sekten in VS sedert drama Guyana Britse regering koopt jaar lang geen Fords GISTING IN CHINA (3) ^vallende afwezigheid Tisteuropese diplomaten ntjel «"Roemeense hoofdstad iltse Bundeswehr semt ontslag voordringen. BERËNLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 •riaal ictatori 'S>g ?oddel JqJ. a oemen n lied tfefh, 'GtKtrt-De "'•'"be3, trijsen nieuwe aen, die frisser en de hm a lijn dan de ïj<f j"ri 'wMeu'w-Chin* jevolki ,ries van ondewi* 'OU \V ettelijke en mens kleren te voor jonge nep )n waardoor l^rTtotaa, 120 ontwerpen hop v \v kbewii id tege eleger .vantro (Van onze correspondent John Gittings) PEKING Buitenlandse correspondenten die in Peking moeite hebben de nieuwste muurkranten te ontcijferen, worden daarbij sinds kort vaak geho en door Chinezen die, in tegenstelling tot vroeger, best bereid blij ken een en ander uit te leggen. Op een muurkrant wordt Amerika beschreven als een „kapitalistisch land en het meest ontwikkelde ter we reld", terwijl de „geestelijke muur", die door de „eerste feodale Chinese keizer" werd opgeworpen om nieuwe ideeën buiten te houden, verworpen wordt. Het is nau welijks een geheim dat met de „keizer" Mao bedoeld wordt. Voor het eerst sinds de dagen van de „Honderd Bloe men", nu 20 jaar geleden, toont het Chinese volk be langstelling voor de buitenwereld. Voor het eerst is dit geen belangstelling uit eigenbelang, die bijvoorbeeld bleek uit Mao's beroemde uitspraak: „Wij hebben in de hele wereld vrienden" vrienden, wel te verstaan, die het altijd eens waren met de Chinese politiek. De Chinese leiders hebben toegegeven dat China „lering moet trekken uit de vergevorderde ervaringen van het buitenland". Daarmee doelen zij dan op Westerse tech nologie, bedrijfskunde, en intensieve landbouwtechnie ken. De schrijvers van de muurkranten zijn een étapje verder gegaan. „Waarom zou de democratie", werd op een muurkrant vorige week retorisch gevraagd, „be perkt moeten blijven tot de Westerse bourgeoisie? Waa rom zou het Oosterse proletariaat er niet van mogen proeven?" Meer zelfvertrouwen Sedert de dood vasn Mao en de val van de Bende van Vier heeft geen radicale koerswisseling van het buiten lands beleid plaatsgevonden. Mao zelf zag toe op de op ening naar het westen. Hij was het ook die de Sovjet- Unie „gevaarlijker dan Amerika" noemde. De bende van vier hield zich weinig met de Chinese diplomatie bezig. Albanië, dat nu China de rug heeft toegekeerd, werd te vriend gehouden, en de groei van de buiten landse handel werd op vrij kleinzieligewijze tegenge houden. De laatste tijd heben de Chinezen echter veel zelfver trouwen gewonnen. Ze keren zich meer en meer tegen Rusland, en verwerpen iedere suggestie dat het opportu nistisch zou zijn om investeringen uit het buitenland aan te moedigen of om betrekkingen te onderhouden met de sjah van Perzië. Ten tijde van de Culturele Revolutie, zeggen de Chine zen, toen Mao's aangewezen opvolger Lin Piao (die in 1971 tijdens een vluchtpoging de dood vond) nog aan de macht was, dacht China al haar vijanden tegelijkertijd aan te kunnen. De wereld is sindsdien veranderd: Ame rika heeft dan nog wel voorposten in het buitenland, en het is nog steeds een imperialistische macht, maar Ame rika staat in een verdedigingspositie. De Sovjet-Unie is in de aanval gegaan. Uit deze vijandige houding tegen het „sociaal-imperialis- me" van de Sovjets kan het hele Chinese buitenlands beleid worden verklaard, van Vietnam tot Chili. Het conflict tussen China en Vietnam van dit jaar heeft in feite dan ook niet zo heel veel te maken met de posi tie van de Chinese bevolking in Vietnam. Waar het om gaat is het fundamentele verschil in opvatting over de Sovjet-Unie. Vietnam vindt dat Rusland nog socialistisch genoemd kan worden. Toen Vietnam nog oorlog voerde tegen Amerika, en vooral toen China-vriend Ho Chi Minh nog in leven was, had Hanoi China nodig, en het hield zich daarom rustig. Toen de oorlog ten einde was kwam het geschil naar boven drijven. Wat volgens de Chinezen nog olie op het vuur wierp, was de Vietname se ambitie heel Indochina te overheersen. Om dat te be reiken, zegt Peking, had Vietnam de hulp van de Sov jet-Unie nodig. Dat mag dan waar zijn, maar hoe zit het nu met Chili? Er waren maar een paar dagen dat ik de ambassadeur van dit land niet in Peking zag. Alweer zo'n buitenlan der die er niets van begrijpt, denken de Chinezen wan neer de naam Chili valt. „Kijk eens", zeggen ze, „de Sovjet-Unie is het meest fascistische land ter wereld, en Aan de rivier de Oessoeri vond enkele" jaren ge leden een treffen plaats tussen Russen en Chi nezen. Het ging om het bezit van enkele eiland jes. we onderhouden diplomatieke betrekkingen met Mos kou, dus waarom niet met Santiago?" China steunde de linkse president Allende voor de coup van 1973. Maar toen was er reëel gevaar dat de Sovjet- Unie Chili als basis in Zuid-Amerika zou overnemen. Het Chili van vandaag, vinden de Chinezen, is een Der de Wereldland dat geen aggressie pleegt tegen enig an der land. Bovendien is er ook binnenlands veel verbe terd. De regering heeft een grootaantal politieke gevangenen vrijgelaten. Ook daar valt weinig op te zeg gen, maar je vraagt je wel af of ze werkelijk geloven v/at ze zeggen. Geen zorgen Als de Sovjet-Unie dan de sleutel vormt tot het buiten lands beleid van China, dan is het natuurlijk logisch te vragen of de betrekkingen met Moskou ooit beter zullen worden. Noch in Peking, noch in het aan Rusland grenzende deel van China (Sinkiang), kreeg ik de indruk dat men zich echt zorgen maakt over een Russische dreiging op korte termijn. Maar op langere termijn zijn de Chinezen wel degelijk bang voor oorlog, en ze bereiden zich er ook op voor. Ze hebben daar een fijne uitdrukking voor: „Als je een put begint te graven als je al dorst hebt, is het te laat". In Sinkiang wordt alleen post en klachten over ver meende grensschendingen uitgewisseld. Verder is de grens gesloten. Een ldein aantal kinderen leert nog steeds Russisch op de middelbare school. Op het eerste gezicht zou Rusland alleen het Chinese grondgebied hoeven te respecteren en het grensconflict te beëindigen om te komen tot een „vreedzame coëxistentie" met Chi- Hoewel het maar om een klein gebied gaat, zouden de Russen zich bij de gesprekken in Peking star hebben opgesteld en zelfs geweigerd hebben te erkennen dat er onenigheid kan zijn over de vraag van wie het land is. De Chinezen zelf, vermoed ik, hebben geen haast het conflict op te lossen. Voorlopig is hun eerste taak Wes terse technologie aan te trekken, om China zo goed mo gelijk te helpen zich te moderniseren. Pas dan zullen de Russen China weer au sérieux nemen, denkt men in Pe king. Niets mag daarom in de weg staan van de Chinese toe nadering tot het Westen. Op zeer zakelijke wijze zijn de Chinezen op zoek naar het beste „koopje" dat ze kun nen vinden. Zoals vice-premier Teng tijdens zijn recente bezoek aan Japan opmerkte, kan Europa nu in China een concurrentieslag leveren met Japan. Frankrijk en West-Duitsland doen dat al, en Engeland ligt niet ver achter. Nederland neemt een bescheiden plaats iri. Copyright The Guardian 24 cl el 4% >244utEST (AP/ïttr) De sadeurs van drie War- aktlanden hebben gis- id een receptie van de ivische ambassade in rest bijgewoond, waar- ïds maffen eind kwam aan de ten dat alle ambassa- van Oosteuropese lan- sori® Roemeense hoofdstad verlaten uit protest het onafhankelijke do nut van president Ce- id geojy bijeen het Warschau- De ambassadeurs van bia uitsland, Polen en o-Slowakije bezochten 30 tot ANTIBipiie. leek dat de ambassa- van de Sovjet-Unie, aje en Hongarije niet in Boekarest waren. De che ambassadeur was E ioskou vertrokken voor "jwonen van de. bijeen- van het Centrale Comi- maandag plaats vond. iulgaarse ambassadeur een bijeenkomst bij van het Bulgaarse parlement, waarvan hij afgevaardigde is en de Hongaarse ambassa deur zou in Boedapest deelne men aan het werk van de Deze motieven om afwezig te zijn hebben de waarnemers evenwel niet kunnen overtui gen. Naar hun mening willen de Oosteuropese landen hun ambassadeurs geleidelijk te rugtrekken voor 1 december, de verjaardag van de stich ting van de staat Roemenië. President Ceausescu heeft voor die dag een belangrijke rede over de buitenlandse po litiek aangekondigd, waarin hij ongetwijfeld opnieuw de onafhankelijke standpunten van zijn land naar voren zal brengen. Vorige week weiger de Roemenië, op de topconfe rentie van het Warschaupakt, akkoord te gaan met een gro ter aandeel in de militaire kosten van het Pakt. Fleurop voor... 600 kilo marihuana in schoorsteen ANTWERPEN - In de haven van Antwerpen zijn gisteren zeshonderd kilo marihuana uit de schoorstenen van het Pana mese schip Ciudad de Perreira gehaald. De kapitein van het schip had de havenmeerster om hulp gevraagd omdat zijn schoorsteen zo slecht trok. Ar restaties zijn niet verricht. Het schip kwam van Hamburg en Amsterdam. De waarde van de marihuana wordt op vijf mil joen gulden geschat. tudenll dlonze correspondent) uur WN - De inspecteur-generaal P en v^de Duitse Bundeswehr, ge- Harald Wust (57) heeft fD ontslag genomen uit functie. De hoogste mili- van de Bondsrepubliek zijn besluit genomen om- hij van mening is dat de ouwensbasis tussen hem linister Apel van defensie "eekt. toemde daarbij zes voor- 'en waaruit zou moeten fn dat verdere samenwerk- 'nmogelijk is. Apel toonde gisteren „verrast en getrof- door de onslagaanvrage Wust. Diens verwijten wees achter met kracht van de l en hij noemde ze „er met :REN( e.n bijgetrokken". Van ^crisis in de Bundeswehr is Apel geen sprake. De j^ijjtste tijd was er steeds meer iek op de inspecteur-gene raal te horen, vooral van de kant van de sociaal-demokraten. De ze betrof in de eerste plaats de behandeling van de grote spio- nage-affaire Lutze-Wiegel, die enkele SPD-politici waaronder minister Leber de kop kostte, maar waarbij ook Wust duide lijk in gebreke was gebleven. Ook binnen de strijdkrachten zelf zouden er al geruime tijd bezwaren bestaan hebben tegen de leiding van Wust. AWACS De defensie-commissie van de Bondsdag heeft gisteren on danks een groot aantal bezwa ren toch besloten toestemming te geven voor de aankoop van het vliegende radar-systeem Awacs. Het Duitse aandeel daarin komt de bondsrepubliek te staan op een bedrag van 1,6 miljard mark. WASHINGTON Steeds meer Amerikanen lijken vastberaden van plan te zoe ken naar mogelijkheden om herhalingen van het drama rond de „People's Temple" van Jim Jones te voorko men. Terwijl leiders van al lerlei religieuze groeperin gen geschrokken waarschu wen voor „een heksenjacht", formeren zich in tal van Amerikaanse steden groepe ringen die zich vooral willen beijveren de publieke opinie wakker te schudden en de overheid te bewegen de ont wikkelingen in omstreden sekten nauwlettender te vol gen. In Boston vluchtte de Ko- reaan Sun Myung Moon, lei der van de zogenaamde Een- makingskerk, afgelopen weekeinde via de achterdeur uit een hotel, nadat ex-volge lingen en leden van een anti- cult-organisatie zich met spandoeken voor het hotel hadden geposteerd. Jean Merritt, hoogleraar aan de universiteit van Boston, zei tijdens een door tegenstan ders van Moon belegde pers conferentie onder meer: „Ik heb met honderden Moonies gewerkt. Ze zeggen allemaal dat ze willen sterven voor vader Moon. En ze willen in zijn naam ook doden". Tij dens diezelfde persconferen tie vond Allen Tate Wood, tot voor kort een hoogge plaatst lid van de beweging van Moon, dat de sekte het best is te vergelijken met „de nationaal-socialistische be weging van HitLer". Moon sprak in Boston een bijeenkomst toe van weten schapsmensen die via zijn kerk aanzienlijke financiële steun krijgen. Onder de aan wezigen waren vijf Nobel prijs-winnaars. Buiten het hotel deelden demonstran ten pamfletten uit, waarin Moons beweging wordt be schuldigd van taktieken als hersenspoeling, uithonge ring en marteling met het doel een wereldheersende kerk te vestigen. Volgens dr. William Winter, een zenuwarts uit Florida, hebben religieuze sekten een meesterschap ontwikkeld om kwetsbare figuren tij dens zogenaamde „wer- vings-weekeinden" er me teen uit te halen. „Ze worden dan gesmoord in liefde en aanhankelijkheid", aldus dr. Winter. Molly Koch, die een anti- cult-organisatie in Baltimo re heeft opgericht, vindt dat na Guyana een streng over heidstoezicht op religieuze sekten onvermijdelijk is. „Als die groepen niets te verbergen hebben, zal dat geen enkel probleem opleve ren. Van Jones was al sedert zijn jeugd bekent, dat hij hongerde naar absolute macht over mensen. Het is onbegrijpelijk, dat hij bijna zijn hele leven mensen tot op het hoogste niveau zand in' de ogen heeft kunnen strooien", aldus Molly Koch. Eugenia Mandelkorn, die in Virginia-Beach een anti- cult-groep op touw heeft ge zet, meent dat Guyana een keerpunt zal zijn. „Na Guya na mag het niet meer moge lijk zijn dat mensen als Jo nes hun vernietigend werk kunnen doen. Hij liet zijn volgelingen door de inge wanden van kippen te tonen, geloven dat hij mensen van kanker had genezen. De ver klaringen over afschuwelij ke toestanden in zijn ge meenschap stapelden zich op zonder dat er iemand in greep", aldus Eugenia Man delkorn. De bemoeiingen van de Amerikaanse over heid met religieuze groepen draaien op dit moment nog voornamelijk om financiële kwesties. Kerkelijke genoot schappen zonder winstoog merk zijn in de Verenigde Staten geen belasting ver schuldigd. Het onderzoek naar de miljardenoperaties van Moon en de dubieuze financiële handel en wandel van de zogenaamde „Church of Scientology" zijn na vele jaren nog steeds in het on- derzoeksstadium. ADVERTENTIE Niet Uw fotohandelaar doet echt z'n best om ieder op z'n beurt te helpen aan zo'n gratis KADO AGENDA. Met een wedstrijd voor jong en oud; veel kansen op weekend-reizen. Met een reeks van tips voor inkopen en inpakken. Met tientallen kado-sugges- ties. Met reductie op NS-fotozwerftochten. Met decemberkalender, volop schrijfruimte en verlanglijstjes. Gratis bij uw fntfthatiHftlaar HARIGE PEUTER Vorig jaar heeft een Chinese vrouw het leven geschonken aan een baby, die volledig behaard is. Het kereltje is verder volkomen normaal, groeit als kool en praat zelfs al een beetje. Zijn ouders maken deel uit van een volkscommune in de provincie Laioning. De foto is gemaakt en verspreid ter gelegenheid van Ju Sjeng-hongs eerste verjaardag. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse staat zal een jaar lang geen Fordwa gens meer bestellen, omdat de Amerikaanse Ford Motor Com pany in Groot-Brittannië het loonbeleid van de regering-Cal- iaghan genegeerd heeft. De 57.000 arbeiders van de 22 Britse Ford-fabrieken zijn pas sinds enkele dagen weer normaal aan het werk na een staking van negen weken, die eindigde met de aanvaarding van een loonsverhoging van 17 procent. Ontvoering in Baskenland SAN SEBASTIAN (AFP, DPA) Drie gemaskerde mannen hebben gistermiddag de pro vinciale gedelegeerde van het ministerie van cultuur in San Sebastian in Spaans Basken land ontvoerd. Het betreft de 39-jarige José Javier Crespo Verisa. Dit heeft de politie in San Sebastian bekendgemaakt. De politieke afdeling van de extremistisch Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering van Javier Crespo. De ETA heeft zich ook verant woordelijk gesteld voor een bo maanslag op een gebouw van een transportonderneming in Pamplona. Priester gedood bij zoekactie Schuitema SAN SALVADOR De politie die in San Salvador huiszoekin gen deed in verband met de ontvoering van de directeur van de Philips-vestiging F. Schuitema, heeft gisteren een priester en twee stadsguerri lla- strijders doodgeschoten tijdens een vuurgevecht dat drie urn- geduurd heeft. In de mededeling van de politie wordt niet gezegd of de guerril lastrijders betrokken waren bij de ontvoering. De politie zegt dat de geestelijke, pater Ernesto Berrera Motto, bij wiens woning de schietpartij plaats vond, door een gevangengenomen guerril lastrijder werd herkend als de leider van een groep guerrilla strijders. Vijf jongemannen renden het huis van de priester uit toen de politie aanstalten maakte het te doorzoeken. Zij begonnen de politie te beschieten. De agenten beantwoordden het vuur, waar op de jongelui de woning weer binnengingen. Na drie uur was de politie de toestand meester. Het loonbeleid van de rege ring tracht tot volgende zo mer alle verhogingen te be perken tot 5 procent. Firma's die deze limiet overschrijden, worden bedreigd met sancties. De Britse staat koopt jaar lijks ongeveer 25.000 wagens van Ford voor een bedrag van 400 miljoen gulden, wat neerkomt op bijna ééntiende van Ford's totale verkoop in Groot-Brittannië in het voor bijejaar. Ford heeft een zeer dure sta king achter de rug, waaraan slechts een einde gemaakt kon worden door de 57.000 arbeiders veel meer te geven dan wat ze volgens de rege ring mochten krijgen. Hoewel die concessie aan het perso neel ook veel geld kost, is dit volgens de Ford-directie een nadeel dat op lange .termijn weer goed gemaakt zou kun nen worden door verhoogde produktiviteit en het uitblij ven van nieuwe stakingen. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat Ford tegen maatregelen zal nemen, zoals het intrekken van haar voor nemen om in Wales een groot nieuw bedrijf te bouwen. De hiervoor uitgekozen plaats be vindt zich in het kiesdistrict van premier Callaghan. Iraanse regering belooft aanpassing wetten aan Islam TEHERAN (Reuter) De rege ring van Iran heeft gisteren een grote concessie gedaan aan de Islamitische leiders van het land met de aankondiging dat alle wetten die tegen de princi pes van de Islam indruisen zullen worden herzien. De Ayatollahs kunnen dan in de toekomstige wetgeving lei ding geven inzake religieuze vraagstukken. De religieuze lei ders hebben meer aandacht voor Islamitische zaken in wet geving en landsbestuur geëist, met daarbij volledige uitvoering van een grondwetsartikel dat voorziet in een raad van vijf Ayatollahs met recht van veto die elke wet kan onderzoeken. Over instelling van die raad wordt in de aankondiging van gis" ;ren niet gerept.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7