lonsumentenbond in geweer tegen onduidelijke rekeningen garages age sociale uitkeringen :el weinig matigen C: GETROKKEN VOORSTELLEN- \KKET ALBEDA: Wet in de maak om misbruik bv's aan te pakken £eidóe@ou4a*it Mislukt overleg Onderzoek Aantjes noodzakelijk Meerderheid Kamer voor kortere studieduur Lissenaren gearresteerd wegens miljoenenzwendel Volkshuisvesting levert staat miljarden op weer LEIDSE COURANT DINSDAG 28 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 )M an onze sociaal-economi sche redactie) EN HAAG Gara- moeten hun reke- cjnsen veel duidelijker ij stellen en veel meer [Schrijven welke kos- "n bij de reperatie 1 ja gemaakt. Nu de 'oudei j. ïnen, Ie ind Bovag aan zo'n rege ling niet wil meewer ken, moet het ministe rie van economische zaken met een voorstel komen. Dat schrijft de Consumentenbond in zijn vandaag versche nen blad. Aanleiding tot de publicatie is een onderzoek onder een aantal leden. Dat onderzoek maakte duidelijk dat de con sument bij de presentatie van de rekening met veel vraagtekens blijft zitten. In veel gevallen wordt aan de juistheid van de opgevoerde kosten getwijfeld, maar om dat de rekening veelal geen specificatie bevat, is het moeilijk verhaal halen. Volgens de Consumenten bond moet op elke rekening worden aangegeven welke onderdelen zijn gebruikt, welk deel van de reparatie eventueel door een andere garage is uitgevoerd en wel ke garage dat dan is ge weest. Voorts moet arbeids loon vermeld worden en ook BTW. Ook wil de consumentenbond dat garages voortaan vooraf een prijsopgaaf geven. De bond heeft deze voorstel len al herhaaldelijk aan de orde gesteld in het overleg dat sinds twee jaar met het ministerie wordt gevoerd over de tarieven in de dien stensector. Het ministerie heeft aangekondigd over de nu door de bond gevraagde regeling voor garages een ad vies te vragen aan de Soci aal-Economische Raad. n uitslaande lompenverwer- ledrijf in het m van Tilburg is voor miljoe- juldens schade icht. De fabriek, honderden ton- impen lagen op en, werd volle- de as gelegd, bben zich geen mlijke ongeluk- iet de assisten- van weerkorpsen uit iliggende ge in kon worden ■tynen dat de oversloeg naar ende fabrieks- ixen, zoals een groothandel, een andel in kan- fiodigdheden en ilagplaats voor pnze sociaal economische redactie) \G - Ook in het pakket voor dat minister Albeda (Sociale Za- Fkisteravond aan de vertegenwoordi- van centrales van werkgevers en nemers presenteerde was sprake ^een korting op de sociale uitkerin- ij het dat deze aanzienlijk geringer ijn dan in de aanvankelijke voor- §|n van de regering. In het nieuwe ptel over deze korting (zie ook de agina) was sprake van een zekere differentiatie (meer korting de hogere uitkeringen, minder voor Hfere), wat voor het eerste halfjaar 179 neerkwam op 0,15 procent voor ïste en 0,65 voor de hoogste. oedig bleek dat dit voor de vakbe- g (zowel FNV als CNV) een onver- lar brok was. Een ander struikel- d was dat in het voorstellenpakket Mbeda in het geheel niet over de problematiek rond de uitwerking van de bouw-c.a.o. werd gesproken, wat inhield dat het kabinet vasthield aan zijn „oude" standpunt: ontkoppeling van de verho ging van ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen van de bijzondere verhoging in de bouw c.a.o. Een derde strijdpunt was de verhoging van het minimumloon. In zijn voorstel lenpakket schreef Albeda dat de rege ring van mening is dat er op dit moment geen aanleiding bestaat het minimum loon extra te verhogen. Verder wordt erin gesteld, dat, uitgaande van de koopkrachthandhaving voor de modale werknemer, bewerkstelligd moet worden dat de ontvangers van sociale uitkeringen tot het modale niveau voor 1979 niet in koopkracht achteruit gaan. Volgens Albeda moet de koppeling tus sen de inkomstenontwikkeling van actie ven en niet-actieven niet verbroken wor den. Wel moet deze koppeling „geschoond" worden van onzuivere ele menten; daarmee moet al in 1979 worden begonnen. Het kabinet vindt dat zo snel mogelijk gesproken moet worden over aanpassingen van de koppelingsmecha nismen van lonen en uitkeringen. Een belangrijk deel van het stuk was ge wijd aan het arbeidsmarktbeleid. Het ka binet geeft voorkeur aan een arbeidstijd verkorting per dag (mede om een bijdrage te leveren aan de verwezenlij king van de emancipatiegedachte). De ar beidstijdverkorting mag niet leiden tot kostenverhoging, (ook al een moeilijk brok voor de vakbeweging). Overwerk moet, waar mogelijk, worden vermeden. „De regering is bereid voorstellen voor te bereiden om de arbeidswet zo te wijzi gen dat door een verlaging van het aan tal te werken uren de drempel wordt verlaagd waarbij het verrichten van overwerk is onderworpen aan een ver gunning",aldus de nota. UTRECHT De bedrijsfve- renigingen en de belastingen hebben in 1976 een strop ge had van 68 miljoen gulden door niet afgedragen loonbe lasting en premies van BV's. Ten opzichte van 1974 is dat meer dan een verdubbeling. Dat werd gisteren duidelijk op een bijeenkomst in de Utrechtse jaarbeurs, waar ruim 700 betrokkenen zich bogen over het probleem van de zwendel met besloten ven nootschappen. Onder de aanwezigen bevon den zich onder meer de staat secretarissen Haars van justi tie, Nooteboom van financiën en mr. J. van Rijn Alkemade, die uit hoofde van zijn func tie als raadsadviseur van het ministerie van justitie er op wees dat de overheid al wet ten in voorbereiding heeft om de zwendel tegen te gaan, maar dat de overheid niet moet worden gezien als een „Big Brother die alles kan". Staatssecretaris houdt roet bij stuk: D. Sahalessy geen vluchteling DEN HAAG (ANP) De 39-jarige Zuidmolukse onderwijzer D.Sahalessy, die eind vorig jaar uit Indonesië naar ons land vluchtte, krijgt niet de status van politiek vluchteling. Staatsecretaris Haars heeft een verzoek hiertoe opnieuw afge wezen. Eerder had de staatssecretaris dat al in mei gedaan, maar Sahalessy diende bij haar een verzoek in totherziening van het besluit. De onderwijzer beschikt overigens wel over een verblijfsvergunning. De toenemende verslechtering van de economische si tuatie maakt het zeer gewenst dat de regering en de sociale partners tot afspraken komen over het voor 1979 te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid, in samenhang met het te voeren sociaal-economische beleid. Terecht begon het pakket voorstellen, dat minister Albeda van sociale zaken gisteravond aan de sociale partners voor legde, met die zmssnede. Maar nu het centraal overleg falikant is mislukt, is de vraag op zijn plaats of de gesprekspartners van gis teren wel genoeg doordrongen waren van die noodzaak om tot afspraken te komen. Want waarop is het overleg nu eigenlijk gebroken? Op het plan om per 1 januari een half procent te korten op de sociale uitkeringen, en op het plan om de technische toeslagen in de bouw- c.a.o. niet door te berekenen in de minima, de sociale uitkeringen en de ambtenarensalarissen. Het zijn in fei te - hoe belangrijk ook - slechts marginale zaken, waa rover-de gesprekspartners het met wat meer tijd best eens hadden kunnen worden. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat over de echt funadamentele onder werpen zoals de arbeidstijdverkorting ook gemak kelijk overeenstemming had kunnen worden bereikt Het frustererende nu is echter dat over die zaken niet of nauwelijks is onderhandeld. De onderwerpen waarop nu het overleg is afgespron- §en waren dat niet waard. Het stugge vasthouden van e vakbeweging aan de doorwerking van de toeslagen in de bouw-c.a.o. in andere salarissen was onterecht, omdat het in de bouw om een louter technische aan passing ging, waarvan werknemers in de bouw geen cent beter zijn geworden. De starre houding van het kabinet ten aanzien van de (gedeeltelijke) korting op de sociale uitkeringen was ook minder gelukkig, omdat er enig uitzicht bestond dat de sociale partners na grondi ge studie ook overtuigd zouden raken van de rechtvaar digheid van deze rechttrekking van een scheefgegroeide verhouding. In dat licht gezien had het kabinet er. wel licht toch beter aan gedaan om de korting, die per 1 januari moet ingaan, uit te stellen en een gefundeerder plan te maken om de scheefgroei te herstellen. De conclusie moet zijn dat zowel kabinet als vakbewe ging te snel hebben willen handelen en oordelen. De vakbeweging had zeer wel wat uitgebreider op de voor stellen van het kabinet kunnen studeren. Het kabinet heeft te zwaar het accent gelegd op de wenselijkheid van ombuiging per 1 januari aanstaande, vooral ook om het psychologisch effect, zoals minister Andriessen bij herhaling heeft gezegd. Dat psychologische effect dreigt nu in het tegendeel te verkeren: door de breuk tussen regering en vakbeweging gaat het land in deze economisch toch al zo moeilijke tijd een periode van dreigende arbeidsonrust tegemoet, waarin het uitvoeren van het ombuigingsplan van de regering uiterst moei lijk is geworden. UTRECHT Vijfenveertig buitenlandse werknemers in dienst bij Honig zijn gisteren in staking gegaan, uit protest tegen een dreigend ontslag. Het is een wilde staking die niet door de vakbonden is uitgeroepen, maar wel door de FNV wordt ondersteund. Het overige personeel (200 man) kan door de staking maar een derde van de nor male produktie halen. Komen de vrijdag, zo is gisteren be- Wilde staking bij Honig kend geworden, zullen directie en bonden over de staking besprekingen voeren. De stakers eisen behalve be houd van hun baan, ook ver hoging van de ploegentoeslag en een dertiende maand. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie heeft het on derzoek tegen mr. W. Aantjes willen doorzetten, omdat „het voor de geloofwaardigheid van een democratie noodza kelijk is dat- de mensen niet kopschuw voor de politiek worden gemaakt door het feit dat voor aanstaande politici de hand boven het hoofd wordt gehouden". Dit blijkt uit het verslag van ir. L. Troost uit Aerden- hout over zijn gesprekken met dr. L. de Jong aan de hand van gegevens, waaro ver ir. Troost ten aanzien van het oor logsverleden van mr. Aantjes beschikte. Dit verslag is thans openbaar geworden. Uit het verslag blijkt, dat dr. De Jong de bekend geworden feiten met mr. Aantjes in de persoonlijke sfeer had willen be praten om deze de gelegenheid te geven, wanneer hij de bezwaren niet zou kun nen ontzenuwen, zich in betrekkelijke korte tijd uit de politiek terug te trek ken. Ir. Troost heeft, voordat de feiten be kend werden, een gesprek met mr. Aan tjes gehad over de gegevens waarover hij beschikte en die voor de heer Aan tjes bezwarend waren. In dat gesprek zou Aantjes volgens het thans vrijgege ven verslag gezegd hebben dat hij eer lijk moest bekennen in de periode in Duitsland, waar hij volkomen geisoleerd van Nederland en Nederlanders had ge leefd, geen illegale bladen had gelezen en geen Engelse zender hoorde, tensalot- te behoorlijk onder invloed van het nati- onaal-socialisme was gekomen en daar om bij zijn opleiding in Nederland nog niet aan onderduiken toe was". Mr. Aantjes zou in een gesprek in 1967 met ir. Troost volgens het verslag ook gezegd hebben dat toen zijn kandidatuur voor een ministerspost speelde hij op medisch advies de post geweigerd had en niet vanwege verhalen die over hem de ronde deden. ee jaar ist tegen ll's Angels ERDAM (ANP) De ,a|reur-generaal bij het ge- hof in Amsterdam gisteren twee jaar ge- irknisstraf geëist tegen de acht Heli's An- iie ervan worden ver mei jl. in hun lis in Amsterdam een g meisje te hebben ver en mishandeld, f vroeg hiermee bevesti- ian een eerder door de rdamse rechtbank geda- praak. ;els die gisteren terecht zijn een 25-jarige een 20-jarige Hage- De overige zes, die in- ook tot twee jaar wer- ireroordeeld, zijn allen Hun zaak wordt over- n in hoger beroep be- per toestel M wordt geleverd cono (ID (AFP) De 20-jari- G. uit Utrecht, die augustus het KLM-toe- J'ty of Arnhem kaapte, |f s' t binnenkort aan Neder- deuitgeleverd, zo wordt ■j gewoonlijk betrouwbare hi Madrid vernomen, idenlan zit i° Barcelona ge- in?n- Hij probeerde inder- pe gezagvoerder van de naar Algiers te laten je wil zetten, maar hij werd drie passagiers over- erd en in Barcelona aan (toriteiten overgedragen, ity of Arnhem vloog de Amsterdam-Madrid. DEN HAAG (ANP) Een meerderheid in de Tweede Kamer is er in principe voor stander van de studieduur aan universiteiten en hoge scholen te bekorten tot vier jaar. Dat bleek gisteren tijdens de discussie die de vaste Tweede Kamer-commissie voor onder wijs wijdde aan de nota „Ho ger Onderwijs voor Velen". In deze door onder wijs-minister Pais uitgebrachte nota staat een vierjarige studieduur in het hoger onderwijs centraal. In samenhang hiermee wordt voorgesteld het wetenschappe lijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs in één stel sel voor hoger onderwijs on der te brengen. Woordvoerders van CDA en WD lieten weten dat de plannen van minister Pais op tal van punten moeten wor den bijgevijld maar stemden in met de principes ervan. PvdA-woordvoerder Klein - voormalig staatssecretaris van onderwijs- had ongezouten kritiek op de nota. „Een slecht en irreë.el voorstel", zo luidde zijn oordeel. Het CDA- Kamerlid Beinema wees erop dat de voorgestelde verwezen lijking van de nieuwe struc tuur binnen twee jaar door velen in het hoger onderwijs als onmogelijk dan wel als ui terst ongewenst wordt gezien. (Van een onzer verslaggeef sters) LISSE De rijkspolitie in Lisse heeft giseren in sa menwerking met de dis trictsrecherche-Den Haag twee Lissenaren aangehou den, die worden verdacht van oplichting en flessen trekkerij. De mannen, de 46- jarige WJVI. en de 33-jarige J. van N. zouden een groot aantal mensen en bedrijven hebben opgelicht voor onge veer 3,5 miljoen gulden. Volgens de politie gaf Van N. zich tegenover M. uit voor directeur of mede-eige naar van een vrachtlucht vaartmaatschappij. Hij ver telde dat aan een „geheimzinnige handel" in het Verre Oosten veel geld verdiend kon worden. M. zag daar wel wat in en be gon om de zaak te financie ren geld te lenen bij relaties en kennissen in de Bollen streek (bij elkaar ongeveer een half miljoen gulden), waarvan tot nu toe niets is terugbetaald. Doordat M. dacht met zijn mede-eigenaarschap spoedig multimiljonair te worden be gon hij bovendien voor mil joenen guldens goederen te kopen, zonder daarvoor ge heel te betalen. De spullen waren vooral bestemd voor een boerderij in het noorden van het land die hij onlangs had aangeschaft Van N. bleek regelmatig in hotels te logeren waar hij een gefingeerd adres in Frankrijk opgaf. De hotelre keningen betaalde hij nooit De politie vermoedt dat het bedrag van 3,5 miljoen nog wel hoger kan worden om dat nog niet alle benadeel denzijn gehoord. VERRASSENDE BEREKENING GEMEENTE-ECONOOM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is een ernsti- ?e misvatting dat volkshuisves- ing de staat geld kost. Niets is minder waar. Ondanks de miljar den, die er elk jaar aan premies, subsidies en belastingaftrek (we gens hypotheekrente) worden uit gegeven, verdient het rijk op elk huis dat gebouwd wordt, en niet zo weinig ook. In totaal kan deze winst, berekend over vijftig jaar, zelfs tot acht miljard oplopen Deze winst, berekend over een periode van vijftig jaar, varieert van 53.000 gulden op een woningwetwoning tot ruim 175.000 gulden op een vrije-sec- torwoning. Aangezien er per jaar ruim honderdduizend huizen worden ge bouwd, komt er derhalve in zo'n peri- ode ruim acht miljard gulden in de schatkist. Dit blijkt uit een berekening van drsi T. K. Hübner, econoom bij de Ge meentelijke Dienst Volkshuisvesting van Amsterdam. Hübner is als eerste op de gedachte gekomen niet alleen naar de uitgaven, maar ook naar de inkomsten van de staat te kijken. De conclusie daaruit is, dat alle gedebat- teer over hoeveel er aan woningbouw moet worden besteed,, zoals over eni ge tijd zal gebeuren in het parlement bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke, volstrekt zinloos is. Het gaat er in fei te om, hoeveel het ene of het andere beleid opbrengt, aldus drs. Hübner. Rekening houdend met allerlei finan- cieel-technische factoren heeft drs. Hübner het volgende becijferd: woningwetwoning. Bouwkosten 75.000, grondkosten 14.000. Op brengst/ 53.000 15.000 in bouwjaar door BTW op bouw- en grondkosten). premiehuurwoning. Bouwkosten: 75.000, grondkosten: 19.000. Op brengst: 82.000 23.000 in bouw jaar). premiekoopwoning. Bouwkosten: 75.000, grondkosten 21.000. Op brengst 114.000 Cf 26.500 in bouw jaar) vrije-sectorwoning. Bouwkosten 90.000, grondkosten: 46.000. Op brengst 175.300 37.000 in bouw jaar). nister Tuijnman van en Waterstaat heeft gister middag tijdens een gesprek met het Zeeuwse provinciale SllCllCrC DOUW bestuur gezegd voorstander te zijn van een vervroegde bouw van een vaste oever verbinding over de Wester- schelde. Dit omdat het in de metaal sector zo slecht gaat en om dat de Zeeuwse bootdiensten in moeilijkheden dreigen te komen bij een nog verder uitstel van de bouw. Minister Tuijnman zei tijdens het gesprek definitief „nee" op het vewrzoek van het Zeeuwse bestuur om de doorstroomope- ning van de pijlerdam in de Oosterschelde van 14.000 tot 20.000 m3 op te voeren. oeververbinding Westerschelde Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Ook morgen zullen nog winterse buien vallen, omdat de aanvoer uit het noorden blijft voortdu ren. Deze noordelijke stroming wordt in stand gehouden door een rug van hogeluchtdruk bo ven de Britse eilanden en een omvangrijk gebied met lage ba rometerstanden boven Dene marken en Midden-Europa. De rug van hogeluchtdruk ver plaatst zich langzaam naar het Noordzeegebied terwijl het la gedrukgebied wat naar het zuid en beweegt. Deze ontwikkeling heeft voor het weer bij ons tot gevolg dat de wind naar de noordoosthoek zal gaan en ge leidelijk in kracht gaat afne men. De kansen op matige vorst in de nacht en ochtend worden hierdoor groter. Vooruitzichten voor donderdag: Afnemend buiig en geleidelijk meer opklaringen. In de nacht en ochtend meest lichte vorst Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 8 Min.temp.: omstreeks min 2 gra den Max.temp.: omstreeks 3 graden Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Madrid Mallorca München

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9