1221 13i Duitse staalindustrie orden uitgesloten JAPAN VERWACHT GEEN WIJZIGINGEN VAN OHIRA takende werknemers L \mnestv: China herbergt politieke gevangenen mod< ennia Konstant Krediet ITENLAND oont;, ljzigingen m 2iissische top Burgemeester San Francisco vermoord Israël door Unesco veroordeeld De zachte glans van feestelijk raconné. 89.- Koning Juan Carlos brengt gastheer Videla in verlegenheid 3ER LEIDSE COURANT I0EROV RUIMT VELD ilaatsing lorden itters) méér 26 O xclusief 4\ dine isel "koü (REÜTER-ÜPL-AP) De sovjet eer- ce-premier Kirill Mazoerov is gisteren in fiodem ifolitburo van de communistische partij nanentenlBgen door Konstantin Tsjernjenko (67), een ^an nieu medewerker van president Leonid Brezn- Dama (aar het persbureau TASS meedeelde, is oogeren, tr0v afgetreden in verband met zijn ge- tel. I23j ejdstoestand. 123666. lCht wordt dat de 64-jarige Mazoerov ook ot de K (ost van eerste vice-premier zal opgeven, uitbreid ai waarschijnlijk gebeuren als, later deze :e dienst de Opperste Sovjet (parlement) bijeen- uur. Za fsoonüjk jqv, een witrus en partizanen-leider tijdens 90 5, Lak rlog, is lang beschouwd als waarschijnlijke lee....vooi »er van premier Alexej Kosygin (73). 0n 9o« njenko, die secretaris was in het Centrale derland. g werd vorig jaar kandidaat lid van het ange 80 ur0< !0rvf£?Jjcentrale Partij-comité benoemde voorts dag Eduard Sjeverdnadze, partijleider in 'at Georgië, en Nikolai Tikhonov tot kandi- .117.'Pa eden van het Politburo. De laatste is samen eisgeldv lazoerov sedert 1976 eerste vice-premier, cine). Ko pvolger van Tsjernjenko als secretaris in entrale Comité is benoemd Mikhail Gorbats- il ~BÖ W is partijleider in het belangrijke land- ederiand -gebied van Stavropol in zuidelijk Rusland, jn, vergi ieuweling, die 57 jaar is, wordt een van joédkopx :n secretarissen. Door zijn snelle opkomst I geld. V 'sjernjenko in aanmerking kunnen komen ervice n de opvolging van de 71-jarige Breznjev, Het Boi de westerse bronnen. Westerse diplomatie- i. Rottei jnnen zeggen dat er geen directe aanwijzin- Reisge jjn dat Mazoerov op slechte voet zou staan avonden jjn collega's van het Politbureau. Ongeveer aanden geleden gingen er de geruchten dat 'k zou zijn, maar deze berichten zijn nooit tigd, aldus de bronnen. -695810 grote ia. Komt KAUIO j gereed, f onze correspondent Amie van Vree) A N Het overkoepelend orgaan van de gevers in de ijzer- en staalindustrie van drijn-Westfalen heeft gisteren eenstemmig mes caèten met de uitsluiting van 28.000 werkne- 20 in acht bedrijven te reageren op de 9 Tni ^acties van de Metall die vandaag l tegonnen. Bij deze staking (de eerste sinds :G Am g jaar) zijn in eerste instantie 37.000 georga- waflo rde staalarbeiders betrokken. i )e ba! f; ad| a rois idkra! >t Burgemeester George Moscone (rechts) en zijn medewerker Harvey Milk in het bureau van eerstgenoemde. (UPD De burgemees ter van San Francisco, George Moscone, is gis teren in zijn kantoor doodgeschoten. Een ho ge functionaris van het stadsbestuur kwam bij de schietpartij eveneens om het leven. De ver moedelijke dader, een onlangs ontslagen amb tenaar, is aangehouden. Moscone was eens een politieke medestander van de leider van de secte People's temple, Jim Jones, die ruim een week geleden zichzelf met ongeveer 900 mede standers in Guyana om het leven bracht. Moscone had Jim Jones in 1976 aan het hoofd gesteld van de dienst huisvesting van de ge meente. Het tweede slachtoffer is Harvey Milk (47), sinds vorig jaar lid van de raad van bestuur van de stad. Deze raad, de board of supervisors, telt elf leden, die elk een bepaald deel van de stad beheren. Milk was eige naar van een fotozaak en leider van een vereni ging van homoseksue len. De van de dubbele moord verdachte is Dan White, tot een paar we ken geleden ook lid van de raad van bestuur. Hij nam ontslag omdat hij vond dat hij te weinig verdiende, maar vroeg drie dagen later zijn baan terug. De burge meester was niet van plan hem opnieuw te benoemen. Er zijn geen aanwijzin gen dat de moorden ver band houden met de zaak van „the peoples temple" van Jim Jones. Wel hebben enkele oud leden van de secte ge zegd dat Jones een plan had opgesteld om politi ci te laten vermoorden als er wat met hem zou gebeuren. TOKIO (UPI) Masayoshi Ohira, die hoogst waarschijnlijk volgende maand de nieuwe pre mier van Japan zal worden, zal naar verwach ting in Japan geen ingrijpende koerswijzigin gen doorvoeren. Hij verschilt in richting niet van premier Takeo Fukuda, die gisteren een onverwachte nederlaag leed bij de voorverkie zing voor het partijvoorzitterschap. De functie van voorzitter van de regeringspartij is in Japan automatisch gekoppeld aan het pre mierschap. Toen Fukuda gisteren danook zijn nederlaag zag aankomen vrijdag moet de parlementsfractie van de partij de definitieve keuze maken trok de premier zich terug. Fukuda heeft twee jaar de leiding van de rege ring gehad. Elke twee jaar kiest de partij haar voorzitter, zodat de premier" gedwongen is voortdurend rekening te houden met de stem ming in zijn partij. Ook bestaat de afspraak dat de premier eerst overeenstemming bereikt met de de voormannen van de partij, alvorens hij belangrijke besluiten neemt. Ohira is, anders dan Fukuda, gekant tegen een versterking van het Japanse leger. Ohira staat ook bekend als voorstander van toenadering tot China. Als minister van buitenlandse zaken in de regering-Tanaka deze moet terecht staan als gevolg van het Lockheedschandaal be zocht Öhira in 1972 Peking. Op economisch ter rein wil Ohira Japan meer openstellen voor produkten uit het buitenland, om op die manier tegemoet te komen aan de kritiek uit de Vere nigde Staten, Europa en de Aziatische landen. Waarnemers menen dat Ohira zijn verkiezing te danken heeft aan de steun van Tanaka, die nu een onafhankelijk lid van het parlement is, die de Liberaal-democratische regering evenwel steunt Tanaka heeft een massale campagne voor Ohira gevoerd, mogelijk om op die manier een come-back voor te bereiden. Masajosji Ohira heeft alle reden tot lachen; hij versloeg namelijk de Japanse premier Takeo Fukuda tijdens de verkiezingen voor het voorzitterschap van de Japanse liberaal-democratische partij. Dit betekent dat hij begin december tot premier gekozen zal worden. iuur va sluiting gaat vrijdag in. Het betekent dat MS. Bel kbond ook voor deze mensen de uitkering en-cenl igen zak moet betalen. De IG Metall heeft irkgevers herhaaldelijk gewaarschuwd voor iiting als tegenmaatregel bij de stakingsac- Het ziet er nu dan ook naar uit dat het me - delict langdurig zl zijn en verbitterd zal worden uitgevochten, temeer daar de inzet van de strijd de uiterst principiële kwestie is van de geleidelij ke invoering van een 35-urige werkweek. Een politieke bemiddelaar heeft zich vooralsnog niet aangediend. Niet geheel toevallig is het dat de staking is uitgeroepen op de dag dat voor het Constitutio neel Hof in Karlsruhe de mondelinge behandeling begint van de klacht die de Westduitse werkge vers hebben ingediend tegen de nieuwe wet op de medezeggenschap. Deze voorziet in de gelijk waardige vertegenwoordiging van de werkne mers in de raad van commissarissen van grotere bedrijven. Het feit dat de ondernemers deze door het parlement goedgekeurde wet nietig willen verklareti, heeft in vakbondskringen grote ver ontwaardiging opgeroepen. kl leer financiële armslag, oor die stereo-installatie, lijvoorbeeld. welk doel dan ook, et het Ennia Konstant iet hebt u altijd geld de hand dat u op ewenst moment «steden. En wat de ndelijkse aflossing ift: u krijgt 2 unieke ellingskaaiten om in len wanneer betaling gelegen komt. raag uw (verzekerings)advisei het Ennia Konstant Krediet, igelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. PARIJS (UPD De plenaire conferentie van de Unesco heeft in Parijs met 55 tegen 6 stemmen, bij 27 onthoudingen, een resolutie aangenomen waarin Israël wordt verweten dat het onderwijs aan Arabie ren in het bezette gebied te wensen overlaat. Het hoofd van de Israëlische delegatie, Amiel Najar, zei dat het onderwijs beter is gewor den, maar volgens hem gaat het hier niet om het onderwijs, maar om politieke oorlogvoe ring van de Arabieren tegen Israël. ADVERTENTIE Elegante lijnen in zacht inzend polyester-jersey, in de kleuren zwart en bordeaux. En in de maten 36 t/m 48. Makkelijk, deze feestelijke fa^onné japon met ceintuur. U kiest uit de licht glanzende kleuren écru, zwart óf bordeaux. In de maten 36 t/m 48. Leiden: Haarlemmerstraat 163a (donderdag-koopavond); Leidsenhage: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). Meer dan 50 vestigingen. Dramatische dood Frank Rosolino LOS ANGELES (AP) De vermaarde jazz-trombonist Frank Rosolino heeft zelfmoord gepleegd na, naar alle waar schijnlijkheid, zijn 11-jarige zoon Justin te hebben doodge schoten en diens zevenjarige broertje Jason ernstig te hebben gewond, aldus is in Los Angeles door de politie bekendgemaakt. BUENOS AIRES (AFP) - Het officiële bezoek van het Spaanse koningspaar, dat zondag in Buenos Aires nog werd beschouwd als een di plomatiek succes, heeft sind sdien de Argentijnse autori teiten in verlegenheid gebracht. Koning Juan Carlos en zijn gevolg bewaren dui delijk afstand tot hun gasthe ren. De houding van een deel van het koninklijk gevolg, dat Vermogen van familie sjah onderzocht TEHERAN (UPI) Drie leden van het Iraanse hooggerechts hof gaan een onderzoek instel len naar het vermogen van de leden van de keizerlijke fami lie. Volgens het persbureau Pa- na zullen de rechters die zondag deze opdracht hebben gekre gen, binnen twee maanden ver slag uitbrengen. De sjah had op 8 november de vorming van een dergelijke commissie van onderzoek ge last Zondag hebben werkne mers van de centrale bank in Teheran een verklaring uitgege ven, waarin staat dat in de maanden september en oktober voor een totaal bedrag van bijna 1.9 miljard dollar door leden van de keizerlijke familie en hoge militaire en regeringsfunc tionarissen naar buitenlandse banken is overgemaakt. Behal ve via dergelijke persoonlijke overschrijvingen zou ook nog voor een onbekend bedrag met behulp van zakelijke overboe kingen naar het buitenland zijn verdwenen. zondagmiddag langs president Videla defileerde zonder hem te groeten, was de eerste val se noot. Zondagavond bena drukte de koning tegenover vertegenwoordigers van de Spaanse gemeenschap het de mocratische karakter van de ontwikkelingen in Spanje. Maandag werd de droom van de Argentijnse diplomaten, die hadden gehoopt de koning te winnen voor een bemidde lingspoging in het conflict met Chili rond het bezit van het Beagle-kanaal, wreed ver stoord. Een bèricht van het officiële persbureau Telam had de indruk gewekt dat er een akkoord was bereikt, maar de Spaanse minister van buitenlandse zaken Oreja liet zijn Argentijnse collega, generaal Carlos Pastor, prompt een afgemeten „nee" horen. Gistermiddag vroeg de koning aan president Videla om vrij lating van verscheidene ge vangenen van Spaanse af komst. De koning zou een lijst bij zich hebben gehad, maar ouders van gevangenen zouden hem een completere lijst hebben overhandigd. Na het onderhoud werd een toe ristisch reisje naar het noord oostelijk deel van Argentinië, dat voor vandaag op het pro gramma stond, afgelast. Gisteravond aan een officieel diner vroeg Videla om begrip van de koning voor een land „dat als doelwit is gekozen door het ondermijnend terro risme". De koning benadrukte vervolgens dat een wijziging op vreedzame wijze mogelijk is, en dat politiek en sociale vrede alleen gestoeld kunnen zijn op de waardigheid van de mens, de onschendbare rechten die hem toebehoren en de eerbiediging van de NAVO neemt rapport De Vries aan voor kennisgeving LISSABON (ANP) Het NA-. VO-parlement, bestaande uit parlementariërs uit de vijftien landen van het bondgenoot schap, heeft maandag in Lissa bon het rapport van het Twee de Kamerlid Klaas de Vries (PvdA) niet goed- of afgekeurd, maar alleen voor kennisgeving aangenomen. Tot grote teleurstelling van De Vries bleek een meerderheidr van de militaire commissie van oordeel, dat de neutronenbom i wel degelijk het afschrikwek-. kend vermogen van het bondge- nootschap kan vergroten. Zij :r was het evenmin met hem eens, j dat met de verkoop van militair materieel aan China de grootste - terughoudendheid moet worden betracht. De Guiringaud kondigt zijn vertrek aan BONN (Reuter-DPA) De Franse minister van buitenland se zaken Louis de Guiringaud heeft gisteravond zijn vertrek aangekondigd. Tijdens een di ner in Bonn dat zijn Duitse ambtgenoot Genscher hem aan bood, zei De Guiringaud: „Dit is mijn laatste bezoek als minis ter van buitenlandse zaken aan de Bondshoofdstad aan het einde van mijn ambtstermijn, waarvan ik zelf heb gewenst dat hij begrensd zou zijn." CD A-Kamerlid: meer doen voor Vietnamezen OEGSTGEEST (ANP) Naar de mening van het CDA-kamer- lid Gualtherie van Weezei zou de Nederlandse regering zijn inpanningen met betrekking tot de Vietnamese vluchtelingen "op verschillende wijze" kun nen vergroten. In een spreekbeurt in Oegst- geest zette hij uiteen, dat over wogen moet worden een extra aantal van deze mensen tot ons land toe te laten, nu blijkt dat voor deze mensen geen andere opvang mogelijk blijkt. Somoza wijst ultimatum van bemiddelaars af MANAGUA (AFP) De Nica raguaanse president Anastasio Somoza heeft via de staatsradio bekendgemaakt, dat hij er niet over piekert akkoord te gaan met het voorstel binnen 72 uur tot een regeling te komen met de oppositie van Nicaragua. Deze ultimatieve periode van 72 uur was vervat in een voorstel van de internationale bemidde lingscommissie van de organi satie van Amerikaanse staten OAS. Det commissie heeft ge dreigd zich terug te trekken, als haar voorstel niet aanvaard zou worden. ïlse m? (pe? vol- Sport sr- De medewerkers van de Ne derlandse afdeling van Am nesty International tijdens de presentatie van het rapport over de politieke gevangenen in China. Van links naar rechts Peer Baneke, Charlotte van Rappard, Hans de Vrij en Jan Postema I HAAG (ANP) Amnesty Internatio- de organisatie die zich inzet voor tieke gevangenen, heeft vandaag een ebreid rapport gepubliceerd over poli- i gevangenen in de Volksrepubliek ia. Amnesty zegt dat vele duizenden sen in China om politieke redenen den vastgehouden. Volgens de organi- is er sprake van klassejustitie terwijl eklaagden nauwelijks of geen verdedi- kunnen voeren. Politieke leiders bepa- in feite wat er gebeurt met „contra-re- ef "tionairen". toesty International heeft het rapport in van dit jaar aan de Chinese regering inkthandlgd om deze de gele8enheid te IGn Bn commentaar te leveren. Peking heeft pnks herhaaldelijk verzoek niet gerea- d. De voorzitter van het opperste ge- itshof in China, Tsjiang, Hwa, heeft de ste tijd echter herhaaldelijk verklaard er in China nog steeds veel mensen onrechte worden gevangen gehouden, festy heeft in een brief aan partijleider a Kwo Feng een beroep gedaan om alle len m *e trekken waarin op het niet-ge- Idadige wijze uiten van overtuigingen ^rechterlijke of administratieve sancties worden gesteld, om officiële waarborgen te geven ter voorkoming van marteling of wrede, onmenselijke of vernederende be handeling van gevangenen, om er zorg voor te dragen dat alle gevangenen die momen teel op politieke gronden worden vastgehou den op korte termijn worden voorgeleid voor een onpartijdige rechtbank, waarbij het recht op verdediging is gegarandeerd, om de internationaal erkende maatstaven toe te passen in overeenstemming met de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, de Standaard Minimum Normen voor de Behandeling van Gevangenen van de Verenigde Naties en andere overeenkom sten op het gebied van de mensenrechten en om de doodstraf af te schaffen. Het rapport van Amnesty International is gebaseerd op gegevens van politieke gevan genen in China die door Amnesty zijn geadopteerd en op getuigenverklaringen van voormalige gevangenen. De organisatie is bijzonder bezorgd voor de bestaande wetgeving die zeer vaag is zodat ze ruim geïnterpreteerd wordt om zeer veel mensen op politieke gronden gevangen te zetten. Volgens de Chinese grondwet kunnen bepaalde categorieën mensen uitsluitend op grond van hun „klas- se-afkomst" of politieke achtergrond van hun politieke en burgerlijke rechten worden beroofd. De autoriteiten in Peking hebben weliswaar te verstaan gegeven dat het wettelijk systeem nog niet geheel naar hun wens wordt uitgevoerd, maar in de praktijk is er nog nauwelijks iets veranderd met vroeger hetgeen betekent dat de processen nauwelijks iets voorstellen. Amnesty zegt dat de voortdurende campagnes voor mas samobilisatie sinds het begin van de vijfti ger jaren zijn gebruikt om te bepalen welke mensen ideeën hadden die afweken van de officiële politiek. In elke campagne zijn weer nieuwe categorieën mensen tot wets overtreders bestempeld, al naar gelang de politieke wind van de betreffende periode. In 1957 was er een „anti-rechtse" campagne waarbij meer dan 300.000 mensen werden opgepakt. In april van 1978 hebben de Chinese autoriteiten besloten deze mensen te rehabiliteren en vrij te laten in zoverre dat nog niet gebeurd was. Het is echter niet bekend of deze gevangenen nu ook vrij zijn. Voor en na de culturele revolutie, die duurde van 1966 tot 1968, was er een nieuwe storm van repressie. Veel mensen werden op politieke gronden gearresteerd, of zelfs gedood door kleine rivaliserende groepjes. Een muurkrant in de straten van Kanton van 1974 meldde dat alleen in de provincie Goeangdong al 40.000 revolutionairen wer den gedood terwijl een miljoen mensen gevangen genomen werd. Dit gebeurde in het begin van de jaren zeventig. Vanaf 1976 is er een campagne begonnen tegen de aanhangers van de „bende van vier", waar toe ondermeer de weduwe van voorzitter Mao behoort Hierbij zijn talloze mensen gearresteerd en de campagne duurt nog voort. Als men het heeft over politieke gevangenen maakt men onderscheid tussen: „Histori sche contra-revolutionairen". Zij zitten al vast van voor 1949. „Actieve contra-revolutionairen". Deze rm slaat op mensen die hebben meege- daam aan de „lopende oppositie-activiteit". De derde categorie wordt simpelweg aange duid met „non-conformisten". Dit zijn men sen die enige kritiek laten horen op de politieke lijn die gevolgd wordt. Bij processen wordt overleg gepleegd met partijfunctionarissen die beschuldigingen inbrengen en voorstellen doen voor de straffen. De rechters wijken daar meestal niet van af. Er zijn gesloten processen, waarbij de beklaagde niemand mag mee brengen. Bij de open processen mag de verdachte wel familieleden en vrienden meebrengen. Deze processen worden echter alleen gehouden bij kleine zaken. Dan zijn er nog de openlijke massaprocessen waarbij tot duizend beklaagden tegelijk kunnen worden berecht. Het gaat hier voornamelijk om mensen die van dezelfde zaak beschul digd worden. Er zijn verschillende straffen: „Werk onder toezicht van de massa's". Dit betekent dat de gestraften wel in de maatschappij kun nen blijven, maar dat zij volledig gecontro leerd worden. „Rehabilitatie door arbeid". De bestraften moeten dan naar werkkam pen waar ze een heropvoeding krijgen. Levenslange gevangenisstraf. De doodstraf waarbij de beklaagde twee jaar de kans krijgt om executie te ontkomen door goed gedrag. De doodstraf waarbij de executie meteen volgt na de uitspraak.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11