'xport van potplanten taar Frankrijk relatief et sterkst gestegen Je kunt er van binnen liet van buiten Nieuw snijbloemenproject "n de Verenigde Staten FRJPIT EMEIM B#LLEI\I WEINIG VERSCHUIVINGEN IN PRIJZEN TULPENAREAAL MET TIEN PROCENT UITGEBREID D EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/ BAANDAG 27 NOVEMBER 1978 pagina 9 FOf T CIJFERS BLIJKT: J. [EW RIJS De internationale jdingsmiddelen vakbeurs I, die begin deze maand in Franse hoofdstad is gehou- en volgens eerste indruk* een record aantal bezoe- trok, wint voor de tuin* iwals Immense voedseleta- e iedere keer aan waarde. Is in hoofdzaak te danken de activiteiten van de tie groenten en fruit van Sopexa, het promotlebu* voor Franse agrarische idokten. Franse groente- en fruitex- J1/2 fcteurs presenteren zich na- lijk en bloc en dat geeft een >de impressie van hun eco- nische kracht De Sopexa 7/8 gt daarbij bovendien voor service-apparaat: tolken, >foon, telex, hotelreserver en dergelijke. De Neder- dse groente- en fruitexport s op de Sial vertegenwoor- jd door de Exporteursbond Van Dijk Delft. De Hol- idse bloementeelt wist zich id gerepresenteerd in de nd van de Vereniging „De derlandse Bloemisterij". roentenexport Franse groentenimport tr 1977 bestond voor 15,3% Nederlandse produkten. rer de laatste jaren gere- VDEjnd, neemt deze import toe. t de vergelijking van de noden 1970 1972 en 1975 1977 blijkt dat onze gemid- Ide jaarexport van groenten Frankrijk zelfs met 56% mam. Hierbij zij opgemerkt, de totale Nederlandse uentenexport over de twee noemde perioden met vijf- procent steeg. Onze be- igrijkste exportprodukten n tomaten (58 miljoen gul- f'S n), komkommers (18 miljoen J57m Iden), uien (26 miljoen gul- 07,00- spruiten (5 miljoen gul- 23,00- n) en peen (10 miljoen gul- 3-70- n). Spanje staat overigens leverancier van groenten 19,50- 1 Frankrijk nummer één. *5,5O- t geeft te denken, wanneer De heer Dirk Schuitemaker in de Hollandse bloemenstand op de Sial. Sierteeltexport Over de gehele linie zit de sierteeltuitvoer naar Fran krijk in 1978 vergeleken met 1977 in de lift. De meest recen te cijfers betreffen de eerste acht maanden van 1978. De snijbloemenexport op Fran krijk ligt over die periode ver geleken met de eerste acht maanden van 1977 13,5 miljoen gulden hoger en die van pot planten 5,5 miljoen gulden. Bij potplanten kan men bijna van een verdubbeling spreken. Van 1976 op 1977 werd al een stijging van 50% geboekt In 1977 lag het Franse aandeel in de Nederlandse snijbloeme nexport 6,8%. Voor 1969 staat een percentage van 7%, maar voor 1972 vermelden de statis tieken 3,1%. Dus gezien over de laatste vijf jaar toch een behoorlijke stijging. De Fran sen kochten in 1977 voor 76 miljoen gulden aan Hollandse snijbloemen. Bij potplanten ziet men het zelfde verschijnsel. Eerst loopt het marktaandeel terug en daarna stijgt het weer. In 1969 bedroeg het Franse aandeel in de Nederlandse potplantenex port 9,8%. Het dieptepunt werd bereikt in 1974: 4,1%. Maar in 1977 lag het percentage weer op 6,2%. In geld uitgedrukt: 9,3 miljoen gulden. Ondanks de daling van het Franse aandeel in de Nederlandse potplante nexport over 1972, '74 en '75 is de waarde van deze uitvoer sinds 1970 voordurend geste gen. Ter vergelijking: in 1970 ging het nog maar om 1,5 miljoen. De extra aandacht van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" voor de promo tie van potplanten is derhalve wel begrijpelijk. Op de Sial liet public relationsman Dirk Schuitemaker ons de plaatjes collectie zien van de belang rijkste potplanten. Op zeven bladen (bestand tegen vuil en water) staan 96 soorten afge beeld, met de namen plus le veringsperioden. De impor teur kan zo zijn keus zeer snel maken en doorgeven. Het is een duidelijke zaak: er zit groei in de Franse markt voor potplanten. En wie ziet dat een eenvoudige cyclaam in een Parijse bloemenzaak nog 25 gulden moet kosten, be grijpt dat bij een daling van de detailhandelsprijs de vraag wel eens sterk zal kunnen toe- !N HAAG Het exportbedrijf Sie- spfl for N.V. uit Rijnsburg opent in de igerdLp van december een vestiging voor oemkwekerijproducten in Detroit in Amerikaanse staat Michigan. Dit ngen sluit is genomen om de export van >pelei derlandse snijbloemen naar de Vere nde Staten te vergroten uitgebreide studies van de Ameri- geve anse afzetmarkt is gebleken dat het io< rbruik van bloemen en planten in huis, het zogenaamde eigen verbruik, nauwelijks ontwikkeld is. De nieuwe dochteronderneming, Sierafor USA Inc., zal zich richten op de Amerikaanse su permarkten, omdat dit afzetkanaal de meeste mogelijkheden biedt tot het be vorderen van het eigen verbruik. De uitbreiding van Sierafor in Detroit heeft geen gevolgen voor de bestaande samenwerking tussen Sierafor en Agrexco USA. Dit Israëlische verkoop kantoor blijft voor de levering van Ne derlandse bloemen aan afnemers in de regio New York samenwerken met Sie rafor N.V. In het afgelopen jaar werd dankzij deze samenwerking een aan zienlijke exportstijging naar Amerika bereikt. De sterke verlaging van de luchtvrachttarieven voor bloemkwekerij producten naar de Verenigde Staten, die door dit project mogelijk zijn ge worden, betekenen een aanzienlijk voor deel voor alle exporteurs. De afgelopen week zijn er maar weinig verschuivingen in de prijzen geweest. Voor een groot aantal gewassen veranderden de prijzen daarom nagenoeg niet. Verder was het opvallend dat er voor de tijd van het jaar zo'n groot sortiment binnenlandse ge wassen werd aangevoerd. Komkommers Het eind van de komkommeraanvoer komt nu snel in zicht. Binnen twee weken zullen alle gewassen afgeoogst zijn en zal de export van dit gewas geheel door Griekenland overgenomen worden. De hoge prijzen ma ken het aantrekkelijk om zoveel mogelijk te oogsten en aan te voeren. Dit heeft tot gevolg dat vooral de kwaliteit van de lichtere komkommers nogal eens te wensen overlaat. Ook de afgelopen week kwamen er weer goede prijzen tot stand, dit blijkt duidelijk uit de gemiddelde prijs voor alle gewichtssorteringen. Deze lag op ruim 1,10 per stuk. Voor het restant van de aanvoer worden goede prijzen verwacht Tomaten goed betaald. Voor de tomaten bleef de veilingklok op een goede prijs steken, te weten gemiddeld 15,75 per bakje van 6 kilo. Dat er zulke aantrekkelijke prijzen tot stand komen, komt voor een deel door de kleinere export van Spanje naar West-Duitsland. Voor de A-I-tomaten lag de gemiddelde prijs op 2,62 per kilo. Dit leverde een prijsverschil op van 80 cent per kilo in vergelijking met vorig jaar. Er moet toch nog aardig gestookt worden om de laatste tomaten te oogsten. De temperatuur mag niet beneden de 12 graden C dalen om het afrij pingsproces niet te stagneren. Als de kwaliteit van de aange voerde tomaten goed blijft dan zullen de prijzen zich waarschijnlijk goed weten te handhaven. Paprika's duurder van paprika's begint nu duide lijk kleiner te worden. Vooral de aanvoer van groene paprika's loopt sterk terug. De kleinere aanvoer van rood heeft ertoe bijge dragen dat er betere prijzen tot stand kwamen. De rode sorteringen liepen in prijs op naar 3,35 per kilo. Eindelijk is de prijs nu boven die van vorig seizoen gekomen. Voor de groene sorteringen kwam er een prijs van 4,25 tot stand. De betere prijzen worden niet veroorzaakt door een kleinere concurrentie, want Italië exporteerd nog steeds behoorlijke hoeveelheden naar West- Duitsland. De prijsverbetering mag voor een belangrijk deel op de goede kwaliteit geschoven worden. Door het kleiner worden van de aanvoer van zowel groene als rode paprika's lijken de prijzen vast te blijven. Sla-prijs onveranderd. De totale aanvoer van sla in West-Europa valt op het ogenblik kleiner uit dan vorig jaar. Zowel Nederland, België en Frankrijk voeren minder aan. In Frankrijk speelt de aanhoudende droogte waarschijnlijk een rol. De afgelopen week lag de gemiddelde prijs voor een krop sla op 39 cent. Vorig jaar lag deze prijs op 21 cent. De binnen landse aanvoer zal verder groeien, maar of dit tot een aanzienlijk prijsverval zal lijden is lang niet zeker. Er wordt ook voor de komende week weer op goede prijzen gerekend. Overige gewassen Prei is voor de consument voor een redelijke prijs te koop. Afgelopen week werd er gemiddeld 50 cent voor een kilo prei be taald. Door het aanhoudend zachte weer moeten de preitelers in een versneld tempo oogsten, hierdoor zal de aanvoer ruim blijven. De prijzen krijgen waarschijnlijk geen gelegenheid om op te lopen. Spruiten worden nog steeds tegen matige prijzen verkocht. Ook voor dit gewas is het weer aan de zachte kant, waardoor de aanvoer groot blijft De gemiddelde prijs bedroeg 60 cent per kilo. Als de temperaturen weer gaan daden is er kans op hogere prijzen. Door het steeds kleiner wordende aanbod van andijvie, blijven de prijzen verder oplopen. De afge lopen week had dit een gemiddelde prijs van 1,02 tot gevolg. De prijs lijkt verder op te lopen. Bloemkool werd weer beter betaald dan de week ervoor, er kwam een prijs per stuk tot stand van 2,12. Een kilo spinazie bracht gemiddeld 2,70 op. Ook de postelein bleef goed aan de prijs, nl. 2,30 per kilo. Ook voor een aantal kleine gewasjes bleven de prijzen goed. Selderij en pieterselie brachten gemiddeld 32 cent per bosje op. Voor koolrabi werd er gemiddeld 59 cent pier stuk betaald. Ijsbergsla bracht gemid deld 1,13 per krop op. Raapstelen werden vlot verkocht voor een prijs van 40 cent per bosje. De radijs daalde wat in prijs, nl. naar gemiddeld 73 cent p)er bosje. ZACHT WEER BRACHT GROTER BLOEMENAANVOER De ruim vijf miljoen bos of stuks méér snijbloemen vergeleken bij de aanvoer van dezelfde week in het vorig jaar, brachten rond een miljoen gulden meer in het laatje bij de CCWS. Niet dat die cijfers op zichzelf veelzeggend zijn want dat hangt weer af van de prijzen voor de bloemen afzonderlijk en die verschillen nogal wat in negatieve en positieve zin. De gerbera bijvoorbeeld heeft momenteel een sterke prijsvorming die zich aardig weet te handhaven. Genoem de cijfers wijzen er ook op dat aanvoer hoger ligt dan vorig jaar, hetgeen voorna melijk is te danken aan de nog voortduren de zachte weersomstandigheden. Afgelopen week een totaal van 23.676.500 bos of stuks met opbrengst van 10.586.565,40 tegen een aanvoer van 18.484.764 bos of stuks en opbrengst van 9.428.360,03 in dezelfde week van vorig jaar. Die cijfers spraken een woordje mee in de totale omzet aan de CCWS van 11.861.220,40 tegen 10.419.427,95 vorig jaar. Merkwaardig is, dat de bijna dubbele aanvoer van buiten landse bloemen, namelijk 228.836 bos of stuks tegen de 108.226 vorig jaar een vrijwel gelijk bedrag opleverde, 103.837,20 en vorig jaar 103.947,82. Dit wijst dus wel op een sterk gestegen invoer vooral uit Israël maar geen evenredige stijging van de prijs. Als geheel kan worden gesproken van een redelijke prijsvorming in de bloe men, waarbij die voor de normaal chrysan ten niet tegen valt. Er is nogal wat wisseling geweest, na een aanvankelijke terugval herstelden de prijzen zich weer bijzonder van de trossoorten. Ondanks de wat groter aanvoer van anjers, bleef ook hier de prijs namelijk stabiel. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van de dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 32 (43) trosanjers 41 (40) anthurium 1,56 (1,51) snijgroen 17 (15) jaarrond troschry- santen 41 (52) idem geplozen 71 (70) normaal tros 1,58 (1,54) geplozen normaal 58 (59) freesia 24 (26) gerbera 69 (62) irissen 33 (39) leliekelken 75 (70) lelietakken 46 (47) grote cymbidia 1,16 (1,19) idem klein 36 (38) grote rozen 56 (54) idem klein 36 (38) sonia 52 (51) belinda 35 (34) red garnette 26 (29) tulpen 39 (42). Uit deze cijfers blijkt dus wel dat er weinig verschillen zijn met de cijfers van het vorig jaar. Het zou altijd slechter kunnen! Ook de topprijzen geven weinig verschillen te zien. Wanneer de weersomstandigheden nog niet naar win ters overgaan kan worden verwacht, dat deze week er weinig of geen verandering zal komen in dit beeld. Ook de potplanten handhaven zich in prijs waarbij in het bijzonder de poinsettia mag worden ge noemd waarvan het aanbod nog niet over matig is te noemen. Het voorlichtingsbureau voor bloemen en planten heeft een folder het licht doen zien over verzorgen van kamerplanten waarin ook melding wordt gemaakt van diverse ziekten en hoe deze te bestrijden. De folder is gratis verkrijg baar bij de winkelier en anders bij het bureau Koninginnegracht 102 in Den Haag. Bij de toenemende belangstelling voor bloeiende planten kan de folder een goede handleiding zijn bij het verzorgen van de winterse kamerplanten. - ME UWE PROMOTIEFILM PRODUKTSCHAP: reedi EN HAAG Het Produkt- k£f chap voor Groenten en Fruit nCI eeft donderdag zijn nieuwste romotiefilm uitgebracht on- piy er de titel: „Je kunt er van f innen niet van buiten". De I, lm dient om een zo groot ■"eilijk publiek op een on houdende manier opnieuw ennis te laten maken met de eweldige rijkdom aan groen- tnen fruit en j i deze produktie komen ook yana e nieuwe groente- en fruit- t g_ oorten aanbod, zoals venkel, n 0 oolrabi, courgette, papaya, lit A en dergelijke. Hoof- em rolspeler is Keith Barron. cel in de eerste meters film jwe la^en we kennis met de "oofdpersoon. Een eigentijd- aardige man die zich op 'n onbewaakt ogenblik heeft Aten verleiden tot het sluiten S ini an een weddenschap. Hij zou 16- est een week zonder groenten c n fruit kunnen. Het valt ech- jes or niet mee. Het ziet er zo fckker uit en overal kom je gezonde produkten wel igen. Een ware tantaluskwel- jtiJtog. Natuurlijk raakt de man v; o tal van grappige situaties. ece <n even natuurlijk probeert £an tij stiekem toch een appeltje, on sinaasappeltje of iets der- folijks te verschalken. Maar on is er nog de stem van zijn Een dubbele verleiding. geweten vertelt door Kees Brusse. Uiteraard overleeft de man die groente- en fruitloze week wel. Maar prettig was het niet. Voor zijn lijden wordt hij overigens royaal beloond met veel, heel vele groente- en fruitgeschenken. De vertoning op de bekende voorlichtings avonden van het Produkt- schap alom in den lande zal zeker goed aanslaan. Woorden, wóórden, een stortvloed van woorden! De kweker uit Noord-Holland stond in de Hillegomse bloembollenbeurs en draaide zijn rad-ratelende spraakwater val wijd open. Hij sprak met zó veel overtuiging, dat geen mens er ook maar aan twijfelen kón, toen hij verkondigde dat het tulpenareaal is uitgebreid en dat het hem niets zou verbazen als er 10% meer tulpen de grond in zijn gegaan dan vorig jaar. En dat was dat! Hoewel het natuurlijk een grote gok is om vandaag voorspellingen te doen over de omvang van het tulpenareaal, klinkt het geluid over uitbreidingen niet vreemd in de oren. Ook in deze rubriek is enkele weken geleden reeds melding gemaakt van het feit dat met name in De Beemster en enkele andere polders in Noord-Holland dit jaar 8% meer land is 'zwart' gemaakt voor de tulpenteelt dan in 1977. Dat men voor de huur de kleinigheid van 6500,- per ha op tafel moet leggen, is blijkbaar geen hinderpaal. Mooi weer Afgezien van de vraag of de man uit Noord-Holland het gelijk aan zijn zijde heeft, vast staat dat het fraaie, droge weer van deze herfst zeer wel een bijdrage aan een uitbreiding kan hebben gegeven. Het planten ging immers vanzelf. Men was vroeg klaar en als er dan nog wat plantgoed in de schuur ligt of er is land over, dan is men zo gauw geneigd om nog maar wat te planten. Vooral als de zon dag-in, dag-uit blijft schijnen. Sommetje Een uitbreiding van 10% is echter niet niks. Een eenvoudig sommetje leert dat er dan nu een areaal geplant moet zijn als in geen jaren is voorgekomen. Dit jaar stond er 5600 ha tulpen; dat was al ruim 6% meer dan in 1977. Een uitbreiding van 10% nu betekent dus 560 bunder meer en dan komt men in 1979 op een totaal oppervlakte van 62?^ ha. Zo'n uitbreiding in een periode bloemen thuisbezorgd moeten krijgen. Bloe men horen er tegenwoordig helemaal bij en het lijkt zeker niet onmogelijk om op deze wijze een verruiming in de afzet te krijgen. In de huidige samenleving spreekt het weer sterk aan wanneer men alles thuisbezorgd krijgt door een kleine zelfstan dige die nog tijd en aandacht heeft voor het artikel en ook de consument van advies kan dienen. Wanneer een dergelijk idee inhoud kan worden gegeven, wordt ook tegelijkertijd de stelling doorbroken dat een grotere afzet alleen mogelijk is wanneer de grootwinkelbedrijven en de supermar kets zich meer voor (bol)bloemen gaan interesseren. De uitvoerbaarheid van bloe men bij-abonnement zou natuurlijk nader bestudeerd moeten worden, maar het lijkt in ieder geval de moeite waard de mogelijk heden eens onder de loupe te gaan nemen. Corso Bolbloemen straks bij abonnement? dat de export nauwelijks kan toenemen, waar moet dat heen? De enige hoop kan alleen maar gevestigd zijn op een zeer vlot verloop van de broeierij met hoge prijzen. Alleen dat zou kunnen resulteren in een grote kooplust bij de broeiers. De tijd zal 't leren of het zo ver komt Bloemen bij abonnement De omvang van het areaal (bol)bloemen blijft groeien. Daarom bestaat de noodzaak nieuwe wegen te zoeken om dat grote pakket aan de man te brengen. Op de vergadering van de groep bolbloemenkwe- kers heeft de heer Henk van Dam, een zeer grote broeier uit Niedorp, gepleit voor de invoering van (bol)bloemenverkoop bij abonnement. Abonnementen zouden afge sloten kunnen worden voor 5,-, 10,- of 15,- per week. Voor die prijs zou 'de juffrouw' de donderdag of vrijdag haar Het bloemencorso dat in de lente van 1979 om precies te zijn: op zaterdag 21 april door de bollenstreek zal paraderen, is op papier al weer klaar. Morgen (dinsdag)- avond zullen de ontwerpers, de heren Jos en Kees van Driel, de tekeningen voor de karavaan van 1979 aan de openbaarheid prijs geven. Nu het bollenvak als geheel een goed jaar achter de rug heeft, zal het vermoedelijk niet veel moeite kosten vol doende deelnemers te krijgen. Over het corso gesproken: dit evenement, dat jaarlijks honderdduizenden kijkers trekt, komt ook op de tocht te staan wanneer de vakheffings-affaire niet tot een bevredi gende oplossing wordt gebracht. Immers: het corso kan alleen blijven draaien als de Bloembollenraad in staat is de jaarlijkse subsidie van enige tienduizen den guldens te blijven fourneren. En de Raad moet op zijn beurt dat geld weer uit de vakheffingspot halen. Geen vakheffing, geen subsidie en dus geen corso. Het zou doodjammer zijn als het inderdaad zo ver zou komen. De bloembollenstreek en het bollenvak zouden een attractie van wereld formaat kwijt^ijn!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9