Doek valt voor Hans van Helden RIA VISSER KLASSE APART Dries van Wijhe blijft met de rode muts rijden Vijf baanrecords in West-Berlijn Begin de week vers bij AH! In de winkel vol winkeltjes van AH SPORTTRIBUME EIGENZINNIGE SCHAATSER WAGGELEND OVER DE FINISH Russen winnen schaatsduel Schaatsstrijd om Residentie Cup SCHAATSELITE PRESENTEERT ZICH per kilo LEIDSE COURANT/: EINDHOVEN Voor Rlnl Wagtmans breken moeilijke weken aan. De ex-wlelerprof, die na zijn actieve periode belangstelling kreeg voor an dere takken van sport en In de biljarter en dorpsgenoot Chris van der Smissen zijn eerste pupil vond, zal de ko mende tijd al zijn aandacht moeten richten op zijn twee de: Hans van Helden. Het gaat niet goed met Van Helden. De eigenzinnige Fries, die vorig jaar door een conflict met TJaart Kloosterboer uit de kernploeg raakte en zich tij dens de strijd om de Neder landse schaatskampioen schappen belachelijk maakte door weg te lopen en zo een kwalificatie voor het wereld kampioenschap miste, heeft de weg omhoog nog niet ge vonden. Dat van Helden niet geschikt is om zich alleen op een seizoen voor te bereiden, demonstreerde hij vorige week tijdens de wedstrijd om de IJsselcup in Deventer. Maar zaterdagavond viel het doek defini tief. Op dezelfde kunstijsbaan waar Van Helden zichzelf vorig jaar buitenspel zette, werd hij nu door de leden van de kernploeg en een aantal willekeurige b-rijders naar het tweede plan verwezen. Slechts op de sprint bleef Van Helden met zijn tweede plaats achter Hilbert van der Duim goed in het spoor. Echter op de 5000 meter, de eerste confrontatie van de top dit jaar met elkaar, strompelde hij na een aantal acceptabele openingsron den over de baan. Zijn rondetijden liepen omhoog als de koorts bij een ziek kind. Waggelend kwam hij over de finish in een tijd, hem onwaardig. „Het is toch zonde dat het zo met Hans moet aflopen", sprak oud-wereldkampioen Harm Kuipers, die momenteel zitting heeft in de ART, de Adviesraad Top van de KNSB. „Zoals Hans nu rijdt, geef ik hem weinig kans in aanmerking te komen voor de landenwedstrijd tegen Noorwe gen. Misschien dat hij zich later nog herstelt, maar dan moet het wel snel gebeuren". Tjaart Kloos terboer, de conditietrainer van de kernploeg, zei: „Had Hans nou maar naar ons geluisterd. Dan had hij zich nu gespecialiseerd op de korte afstanden. Hij heeft een goede sprint in de benen en mits in conditie kan hij ook een duizend meter erg snel afleggen. Dit lange werk is niet meer geschikt voor hem. Volgens mij heeft hij ver keerd getraind". Hans van Helden exit. Het is vreemd daaraan te moeten wen nen. Geruime tijd was Van Helden de exponent van het Nederlandse schaatsenrijden. Zowel in de pres taties als in praten stond hij prak tisch op gelijke hoogte met Kees Verkerk, al was de kleine Putters- hoeker uit het Veerhuis succesvol ler in het grossieren in Europese KARL MARX STADT De Russische schaatsploeg (dames en heren) heeft de tweedaagse ontmoeting tegen Oost-Duitsland met 179-117 gewonnen. Bij de heren eindigde de Rus Belov als eerste met 168.167 punten, bij de da mes was zijn landgenote Natalia Petroesova de sterkste met 180.627 pun ten. Hans van Helden en wereldtitels. Maar Van Helden zorgde met zijn uitspraken en zijn specifieke levensstijl voor spekta kel. Aan die turbulente periode lijkt een einde te zijn gekomen. Al krijgt Van Helden vanavond tijdens de wedstrijden om de Domtrofee in Utrecht en op 10 december in Groningen, waar een tien kilome ter op het programma staat, alsnog een kans zich te bewijzen. Voor Egbert van 't Oever, die Van Helden liever kwijt dan rijk is, een ontwikkeling die precies in zijn straatje past. Toch denkt de kleine baas van Oranje daar anders over. „Met Leen Pfrommer en een aantal andere KNSB-functionarissen heb ben we Hans aan het werk gezien. We waren er kapot van. Hans was zeker bij de ploeg gekomen als zijn prestaties die keus rechtvaar digden. Het is nog niet zover, hij is nog steeds niet afgevallen. Eer lijk, ik hoop dat het hem wel lukt. Anders blijft een eenling achter". Dank zij de „afwezigheid" van Van Helden, die vorig jaar nog winnaar werd van de Brabantcup, kon de kernploeg rustig zijn gang gaan. Slechts in Joop Pasman had de „Van 't Oeverclan" een concurrent. Een misslag op de 500 meter scheelde Pasman vele tienden van seconden, dus een hoge plaats In het eindklasse ment De zege ging naar de talentvolle Hilbert van de Duim, die zowel op de 500 als 5000 meter eerste werd. Zijn zege op de lange afstand getuigde van mentaliteit en condi tionele vorm. al had de jonge Fries wel een richttijd van de ineens ongecompliceerd rijdende Klaas Vriend voor zich: 7.23,49 voor Vriend en 7.21.89 voor Van der Duim. De contouren van de kern ploeg in de interland tegen de Noren, die op 16 en 17 december in Larvik wordt afgewerkt, krijgen vorm. Van 't Oever zal zeker een beroep kunnen doen op Van der Duim, Vriend, Pol en Kleine, die traditiegetrouw op de 5400 meter weer de nodige punten verspeelde, maar ook in Eindhoven liet zien dat zijn sprint vergeleken bij vorig jaar iets scherper is geworden. Moeilijker wordt het voor Schaly, Kramer en Busser. Dit drietal zal hevig moeten vechten voor een plaats in de ploeg. Zoals de zaak er nu voor staat zal eerder Pasman dan deze drie in de selectie wor den opgenomen. Of dringt Van Helden zich daar alsnog tussen? Met praten alleen zal Rini Wagt mans de prestaties van zijn pupil niet kunnen opschroeven. DEN HAAG Het gewest Friesland heeft zaterdag op De Uithof de Residentie Cup gewonnen met 254.459 punten voor Gro ningen 257.144, Noord-Hol land/Utrecht 258.460, Noord-Brabant/Llmburg 258.587. De vijfde plaats was voor Gelderland. Daarachter kwamen nog Zuid-Holland, Drente en Overijssel. Bij de dames zegevierde in deze junio ren A/B-wedstrljd Rla Vis ser uit Oud-Beljerland en bij de heren Herman van der Pal. Bij de dames ging de meeste aandacht uit naar de eerstejaars B-junior Ria Visser. De zeventien jarige rijdster moest op de 500 meter alleen aantreden en liet een tijd afdrukken van 45.91. Alie Boorsma (45.13), llona Leushuis (45.42) en Thea Limbach (45.75) deden het echter beter. Achter Ria Visser namen Trijnie Nieuwen huis en Janneke Heemstra, ook van Jong Oranje, een vijfde en zesde plaats in. Een ander „kanspaard- je", Coby Borst, was gevallen.Ria Visser moest op de tweede, en laatste, afstand 1500 m.) iets goed maken. De favoriete in deze be langrijke jeugdontmoeting van de gewesten had het weer niet tegen. Regen en soms hagel onder het rijden van Trijnie Nieuwenhuis (Jelsum) en llona Leushuis (Deven ter), maar goed ijs en droog bij de derde rit op de 1500 meter van Ria Visser tegen de zwakke Ellie Schreur uit Wageningen. Ria Visser zegevierde met groot vertoon van overmacht in de tijd van 2.21.02 en dat was zelfs beter dan haar tijd vorige week tijdens de seniorenwedstrijd voor de IJs selcup toen ze 2.21.4 liet afdruk ken. Alie Boorsma liet 2.23.65 noteren in haar rit tegen Janneke Heemstra (2.26.86) en dat bracht haar in het eindklassement op de tweede plaats. Op deze afstand moest llona Leushuis genoegen nemen met een zesde plaats. Haar goede vijfhonderd meter bracht haar toch nog een derde plaats in het eind klassement. Vorig jaar echter was ze voor Ria Visser en Trijnie Nieu wenhuis geëindigd. Spanning Drie vrolijke meisjes van Jong Oranje, v.l.n.r. llona Leushuis (derde), Ria Visser (eerste) en Alie Boorsma (tweede) Ria Visser was tevreden. „De spanning voor de wedstrijd was groot. Vorige week in Deventer hoefde ik niet zoveel af te zien als dit keer. Komt misschien om dat Ik nu voor eigen publiek moest rijden. De weersomstan digheden had ik mee. Jammer dat het weer niet voor allemaal gelijk was. Maar dat weet je nu eenmaal bij het schaatsen. Aan de andere kant mag men ook niet vergeten dat Alie Boorsma bijna zonder wind heeft gereden. Maar bij llona en Trijnie regende het. Of ik anders ook gewonnen had? Ik denk het wel, want ik reed geen 1500, maar 1550 meter". De uitleg van Ria Visser over de vijftig meter meer kwam nadat ze zichzelf had gezien op de video. „De bochten neem ik nog veel te ruim. Ik wilde geen risico nemen. Anders ben ik zeker nog sneller. Maar met deze tijd ben ik tevre den". Op de 1500 meter kwam Coby Borst uit Krommenie op de derde plaats in 2.23.98. „Als ik die val niet had gemaakt, was ik ver gekomen. De vorm is er op het ogenblik", aldus het meisje dat buiten de ploeg van Jong Oranje schaatst. Harm van der Pal, vorig jaar bij de strijd om de Residentie Cup derde achter Sies Uilkema en Theun Busser reed een uitsteken de 500 meter in 40.60. Zijn tegen stander, Oscar Roberti uit Assen, kon niet verder komen dan 42.08 en dat bracht hem na één afstand op de tiende plaats. Fred Rijnders uit Amsterdam liet een tijd noteren van 41.08 in zijn rit tegen Ton Mulders (42.38). Marcel Westra De start van de Marathon: honderd ronden voor de boeg Harm van der Pal won beide afstanden en bezorgde mede daardoor Friesland, evenals vorig jaar, de Residen tie Cup (41.41) uit Langweer stond op de derde plaats na de vijfhonderd meter, vóór Geert Kuiper (Olde- holtwolde) 41.53 en de Nootdorper Menno Boelsma met 41.87, die door een slechte 1500 meter tegen Roelof Schuiling wegzakte in het klassement. Boelsma won de rit, echter in de matige tijd van 2.14.96. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de marathonrij ders stond zaterdagmiddag de derde wedstrijd voor het Nederlands kam pioenschap op het programma. Nadat Rien de Roon (in Amsterdam) en Co Giling (in Groningen) eerder dit sei zoen hadden gewonnen, zegevierde op de Haagse De Uithof met groot vertoon van macht in de tijd van 61.11.14 over honderd ronden „dolle" Dries van Wijhe. Als tweede ging over de eindstreep Arie Eriks. Dit tweetal had één ronde voorsprong op Rien de Roon en Co Giling die op de derde en vierde plaats kwamen. Een kleine tachtig rijders kwamen onder uitste kende weersomstandigheden aan de start. Al snel na het begin was er een kopgroepje van zes rijders met daarin o.a. Arend Klos die later uitviel, Jan Roelof Kruithof, Arend Duijn, Co Giling, Jos Niesten en Ton Groot. Maar het peloton pakte de vluchters terug. Het allemaal nog te vroeg. Na 65 ronden was er een kopgroep van rijders, die een ronde voorsprong hadden, dit groepje van zes gingen Arie Eriks en Dr van Wijhe alleen op avontuur. Ze bouwden grote voorsprong op. Arie Eriks bleef stee in het kielzog van „Dolle" Dries en de tv rijders namen op het verslagen peloton i voorsprong van drie ronden. Een achtervolg van de rijders die een ronde voorsprong hadd genomen op het peloton onder leiding van Ri de Roon mislukte. In de slotfase probeerde Eriks los te komen van Dries van Wijhe. Ev reed hij voor hem uit en toen sloeg de „bei uit Kerkdorp toe en zegevierde alleen, op eindstreep. De uitslag: 1 Dries van Wijhe, 2 Arie Eriks, Rien de Roon, 4 Co Giling, 5 Jaap Jonkma 6 Jeen van der Berg, 7 Jos Niesten. 8 Jos Proi 9 Wim Westerveld, 10 Henk Holland, 11 Roelof Kruidhof, 12 Jos Portengen, 13 I Bloedjes, 14 Arend Duin, 15 Egbert Vossebe Dries van Wijhe blijft leider in het algeme klassement en daardoor de rijder met de ro< muts. De heren gingen onder behoorlijke weersomstandigheden over het ijs. Harm van der Pal won zijn rit in 2.06.01 tegen Hein Vergeer 2.13.09. Met een totaal van 82.603 punten kwam de negentienjarige rijder op de eerste plaats. Marcel Scheperkamp, negende op de 500 meter in 41.99 en tweede op de 1500 meter met 2.06.20, kwam met een puntentotaal van 84.057 nog net op de tweede plaats voor Fred Rijnders uit Amsterdam, tweede op de vijfhonderd meter en vierde op de 1500 meter. De bovenste drie bij deze junioren heren zullen bij de senioren dat is al eens bewezen geen gek figuur slaan. Duidelijk bij de heren is dat Friesland nog steeds een eerste viool speelt en dat bij de dames Zuid-Holland terugkomt. Niet alleen door Ria Visser, maar ook door Marja Struick (zevende) en Mieke v. d. Marei (tiende). ARTHUR VAN RIJSWIJK WEST-BERLIJN Het eerste grote schaat- streffen van dit seizoen, waaraan behalve Eric Heiden de totale internationale sprintelite deelnam, heeft dit weekeinde In West-Berlijn vijf baanrecords en grote successen van de Russische wereldkampioene Ljoebov SadsJI- kova en de Amerikaan Peter Muller opgele verd. Sadsjikova reed op de eerste dag haar 500 meter in 42,21 sec. Daarmee de basis leggend voor haar overwinning in het eindklassement voor de Oostduitse Cornelia Jacobs en de Poolse Edwina Rys. Sadsjikova realiseerde op de 1000 meter bovendien nog een toptijd van '1.26,96. Bij de heren bleek één ritzege voor Peter Muller voldoende voor de eindoverwinning in het totaalklassement. Hij legde de 1000 meter af in 1.18,22. Op de tweede dag legde de Rus Aleksander Safronov de 500 meter af in 39,19. Muller won uiteindelijk met gering verschil voor de Noor Froede Roenning. De beste Nederlandse was Haitske Valentijn, die als negende eindigde. Zij noteerde op de 500 meter respectievelijk 43,75 en 44,01. De 1000 meter voltooide zij in 1.30,13 en 1.29,92. Sophie Westenbroek kwam niet verder dan de tiende plaats. Bij de heren was Bert de Jong met een tiende plaats de beste Nederlander. Zijn sterkste prestatie was 1.19,97 op de 1000 meter. Sies Uilkema, die op de eerste dag de 500 meter had afgelegd in 39,04, kwam op de tweede dag niet meer aan de start. Di/ Wo Versvoordeel: Gesneden.^ ioob1$Q Wl "%k. WJr yeRSBMD1^ faïïifseR M,($J

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20