Gladheid ontregelt verkeer in ochtendspits abinet zoekt koortsachtig naar uitweg gering om iltijd te ilen met de d bekocht iren- cherming financiële iblemen Te weinig kerstboter EMMING IN LOONOVERLEG NOG VERDER VERSLECHTERD ouw erleden rit op iperial auto Fietser geschept Massale staking in Westduitse metaalindustrie Treurnicht partijvoorzitter in Transvaal ïeiclae Couximt jenburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Jcteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - snten: ikwartaal 41,75: jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 27 november 1978,69e jaargang no. 21208 Een groot uur ,,U" „Een groot uur „U" over ster vensbegeleiding op Ned.I om 21.55 uur. Om 20.45 uur onbe kende artiesten in „VARA's voorstelling. Ned.II om 20.27 uur „De fa milie Bellamy" en om 21.17 uur de vierde wedstrijd in de „Minivoetbal Show". Koud met buien Wisselend bewolkt met winterse buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelij ke wind. Max. temp. ongeveer vier graden. Morgen zon op: 8.20. Onder: 16.36. Schev. hoogw.: 1.17 en 13.36. Laagw.: 9.19 en 21.30. r op de egane ccuken, HU)AM (ANP) De e Engelsman D.I^ng rdagavond in Anister- dodelijk verongelukt jj, op de vlucht voor kelners van een res in de P.C.Hooftstraat e vaart tegen een pas- gemeentebus opliep. i werd door de kelners olgd toen hij, na sa- et enkele vrienden uit- te hebben getafeld, itaurant verliet zonder èringen te betalen. Het ffer was rugbyspeler gisteren met zijn team aar Engeland terugke- 'RDAM (ANP) De indse Vereniging tot rming van Dieren wil overheid de volledige ering voor haar reke- *mt van het inspectie- at van de vereniging. litengewone ledenverga- de „Dierenbe- die zaterdag in lam bijeenkwam, heeft ens neergelegd in een- i minister Garde- an CRM. De vereniging niet in staat de stijgen den van het inspectie- at nog langer te dra- staat in het telegram, bewindsvrouwe wordt gd de financiële proble- 'an de Dierenbescher- >ij de behandeling van Toting voor CRM aan te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De door de EEG dit jaar aan Nederland toegestane hoe veelheid kerstboter, groot 3400 ton, die voor 1.79 verkocht mag wor den, is veel te klein. Er is aldus het Landbouwschap zoveel vraag naar, dat Nederland een grotere hoeveel heid moet hebben. Minister V. d. Stee van landbouw zal alsnog in Brussel proberen meer kerstboter te krijgen. Meer dan 500 doden door storm Sri Lanka COLOMBO (REUTER) - Het dodental als gevolg van de wervelstorm die donderdagnacht het oostelijke deel van Sri Lanka (het voormalige Ceylon) ge troffen heeft is de 500 gepasseerd, zo heeft de staatsradio bekendgemaakt. Volgens onofficiële kringen kan dit cijfer echter nog wel stijgen tot dui zend. De cycloon die met windstoten tot 160 km per uur over het eiland trok, heeft meer dan 500.000 huizen vernield. Een miljoen mensen heeft van het noodweer te lijden gehad. TALRIJKE SLIPPARTIJEN EN BOTSINGEN Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De winter heeft dit weekeinde onverwachts toegeslagen en vooral het snelverkeer geteisterd. Van morgen bleek duidelijk dat het snelverkeer, ondanks de waarschuwingen van gistera vond, er nog steeds niet op te zijn ingespeeld. Gladde weggedeelten in praktisch het gehele land, voornamelijk op viaducten en brughellin- gen, waren vanmorgen oor zaak van vertragingen en kilometers lange files. Rond negen uur ontstonden als ge volg daarvan op de Neder landse wegen files van in to taal ruim zestig kilometers, die in de loop van de och tend nog groter werden door dat verscheidene provinciale wegen door ongelukken ver sperd raakten en het uitwij kende verkeer van de hoofd wegen gebruik ging maken. De rijkspolitie in Driebergen meldde dat het vanmorgen met de ongelukken op de gro te doorgaande wegen nogal meeviel. Voornamelijk op pro vinciale wegen deden zich slippartijen voor die in enkele gevallen tot vrij ernstige on gelukken leidden. Zo slipte er op de weg Hilversum-Utrecht een veewagen met honderd mestkalveren waardoor de De weg Hilversum-Utrecht was vanochtend urenlang gebokkeerd omdat een vee wagen met honderd mestkalveren door de gladheid slipte en omsloeg. Dit was trouwens ook in Gou da en omgeving lange tijd het geval. Gisteren kreeg het snelver keer al een duidelijke waar schuwing, toen bij Rotterdam een aantal auto's door de gladheid in een slip raakten. Bij de daardoor onstane bot singen kwam een vrouw om het leven, terwijl later op de avond een baby als gevolg van de opgelopen verwondin gen bij de slippartijen over leed. Zaterdagavond had on der meer de Noordoostpolder veel te lijden van hagel en sneeuw. Hierdoor onstonden verschillende botsingen in deze polder. Volgens het KNMI te De Bilt ziet het er niet naar uit dat het weertype zal veranderen. Er komen mooie dagen, maar voor het verkeer verraderlijke nachten met wellicht een na sleep in de ochtenduren. Luis teren naar de weerberichten wordt de vroege verkeersgan- gers daarom dringend aange raden. Een 21-jarige automobilist uit Hazerswoude is gisteravond op het gladde wegdek van de Zoeterwoudsesingel in Leiden in de slip geraakt en in het water van de singel terechtge komen. De man kon zich zelf standig uit de auto bevrijden. Hij liep alleen een nat pak op. (Van een onzer verslaggevers) IAAG De ministers van sociale za- cónomische zaken en financiën hebben i? de gehele dag intensief met elkaar ;d over de voorstellen, die die zij va- in het voortgezette loonoverleg aan reging en werkgevers zullen voorleg- at overleg was vooral gebaseerd op on- topberaad, dat zaterdagmiddag rood tussen minister Albeda (sociale FNV-voorzitter Kok en werkgever- itter Van Veen. De stemming tussen regering en werknemers, die samen met de werkgevers proberen tot een centraal akkoord te komen, is het afgelo pen weekeinde zo mogelijk nog verder ver slechterd. Dat blijkt uit verschillende uitspra ken, die deelnemers aan het afgelopen vrijdag gestarte overleg dit weekeinde deden. Premier Van Agt verdedigde zaterdagmiddag in Utrecht bij het CDA-bestuur nog steeds de door de vakbeweging fel bestreden maatregel van de korting van een half procent per 1 ja nuari aanstaande op de sociale uitkeringen. Van Agt zei dat de regering zich daarmee strikt aan het CDA-verkiezingsprogram houdt. FNV-bestuurder Drabbe zei evenwel zaterdag voor de radio dat men niet wenst te onder handelen met „het mes op tafel". Dat „mes" is het wetsontwerp tot korting op de sociale uitkeringen. Minister Andriessen van Financiën zei giste ren voor de Avro-radio dat het volstrekt on mogelijk is om volgend jaar de belastingen verder te verhogen. Zo'n verhoging zou nodig zijn om het gat in de begroting dat zou ont staan door de korting op de sociale uitkerin gen niet te laten doorgaan, te dichten. De vice-voorzitter van het FNV Spit noemde het evenwel zaterdagmiddag op een FNV-bijeen- komst in Arnhem onverteerbaar dat het kabi net de inflatiecorrectie niet van honderd pro cent naar tachtig procent wil verlagen. Zo'n verlaging zou een belastingverhoging voor' vooral de hogere inkomens inhouden. Spit noemde overigens het overleg in de Stichting van de Arbeid nog niet geheel uitzichtloos. Biggen verstoren verkeer Boze Bretonse var kensfokkers in Rennes hebben, als protest tegen de in voer van varkens uit de EG-landen, in de vroege ochtend van zaterdag hon derden biggen in de straten losgela ten. Een enorme verkeerschaos was het gevolg en de politie was uren be zig om de krulstaar ten van de straat te halen. tENDAM (ANP) Een ije vrouw uit Munten- k gisteravond overleden kn rit op de imperial een auto die haar had ept. vrouw fietste met haar er op een verkeersweg Untendam, toen zij plot- door de achteropko- le auto werd geschept, wam op de imperial te- en werd enkele kilome- meegevoerd. Naar zijn zeggen ontdekte de automobi list pas dat de vrouw bove nop de auto lag toen hij bij zijn ouderlijk huis in Veen- dam was aangekomen. Hij liet zijn moeder een arts en een ambulance waarschuwen. Het slachtoffer overleed ech ter aan haar verwondingen voordat de arts was gearri veerd. De 20-jarige bestuurder van de auto was er inmiddels vandoor gegaan. De politie kon hem een paar uur later aanhouden. Geen krant ontvangen? Bel •tussen 18.00 en 19.00 uur- nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Wapens gestolen in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onbekenden hebben vrijdagnacht een aantal wapens gestolen uit een wapenhandel aan de Zoutmanstraa- tin Den Haag. Vermist worden: vier hageljachtgeweren, een karabijn en een punt 22 revolver met patronen. De daders kwamen de wapen handel via de achterzijde binnen. LEIDERDORP Een 66-jarige inwoner van Leiderdorp is za terdagmorgen omstreeks elf uur gewond geraakt bij een ongeval. De man, die op de Vronckenlaan op zijn fiets reed, werd door een achteruit rijdende automobilist ge schept. Hij kwam te vallen en liep een beenbreuk op. De man is naar het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp overge bracht. ADVERTENTIE mew WmNSLfiPPGN (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het staat nu vast dat morgenochtend 37.000 werknemers in de ijzer- en staalindustrie van Noordrijn-Westfalen, Bremen en Osnabnlck het werk neer zullen leggen. Zaterdag wees de grote tariefcommissie van de IG Metall het nieuwe aanbod van de werkgevers (drie tot negen dagen meer vakantie al naar gelang de leeftijd en een loonsverhoging van drie procent) af; een allerlaatste poging om tot overeenstemming te komen was daarmee mislukt. Het gaat de vakbond vooral om de trapsgewijze invoering van de 35-urige werkweek met behoud van het volledige loon, welke eis door de werkgevers om principiële en materiële reden fel wordt afgewezen. De eerste speerpuntacties worden uitgevoerd in acht bedrijven van de firma's Thyssen, Mannesmann, Hoesch (de zusteronderne ming van Hoogovens), Krupp en Stahl Süd-Westphalen. Aangezien een groot deel van deze bedrijven toeleverancier van de Zuidduitse automobielindustrie is, wordt aangenomen dat de stakingen op vrij korte termijn ook daar hun uitwerking zullen hebben. Bij langdurige acties worden ook de kolenmijnen getroffen, omdat deze sterk afhankelijk zijn van de orders uit de staalindustrie. Vanavond komen de werkgevers bijeen om zich te beraden over tegenmaatregelen in de vorm van uitsluiting. De regering heeft bij monde van de minister van Economische Zaken Graf Lambs- dorff aangekondigd vooralsnog niet als bemiddelaar te willen ingrijpen. In totaal zijn ongeveer driehonderdduizend mensen bij het arbeidsconflict, het eerste sinds vijftig jaar in deze sector, betrokken. PRETORIA (Reuter-DPA) De ultraconservatief Andries Treurnicht is zaterdag gekozen tot voorzitter van de Nationale Partij, de regeringspartij van Zuid-Afrika, in de provincie Transvaal. Treurnicht, onderminister van „plurale betrekkingen" (Ban toezaken) versloeg met 63 tegen 45 stemmen zijn meer „verligte" tegenstander, minister van mijnbouw en arbeid Fanie Bo- thie. Het partijvoorzitterschap van Transvaal wordt vanouds gezien als een van de invloe drijkste posten in de Zuidafri- kaanse politiek. rechter dood gestoken DEN HAAG Dronken suppor- g ters hebben in de Joegoslavische plaats Modrica kort I voor het einde van amateurwed- l strijd scheidsrech- ter Danilovic dood gestoken. Deze zond kort voor het einde twee spelers van de bezoekende i club uit het veld, waarna dronken bezoekers het veld in stormden. Toen de met fietskettingen t en stenen gewapende kluwen uiteen ging lag Danilovic dood op het veld, omgebracht door messteken. Supporters van de thuisclub hielden zich afzijdig, omdat zij ver in de minderheid waren. In Nabloes (westelijke Jordaanoever) moest Abdulla Birham het maken van een doelpunt in een schoolvoetbalwedstrijd met de dood bekopen, nadat woedende aanhangers van de tegenpartij de 19-jarige Arabier hadden aangevallen. Een 16-jarige jongen werd gearresteerd op verdenking Birham met een stok op het hoofd te hebben geslagen. Oude wijf Met de eerste sneeuw kwamen ook de eerste afgelaste amateurwed strijden. In het betaalde voetbal zagen FC Den Haag en Ajax er beiden geen gat in: O—O. en helemaal onderaan de ranglijst leden FC VW en Volen- dam onfortuinlijke nederlagen. Zo liep gisteren de grensrechter in het Zuiderpark te soppen. Door het slechte weer was vooral dit veelbelopen stukje van het terrein snel veranderd in een modderbad. WAGENINGEN „Dat oude wijf moet niet zeuren", was gisteren het commentaar van trainer Henny Hollink van Heracles aan het adres van zijn collega van Wageningen, Frans Körver. De laatste had over Hollink gezegd dat hij niet kon begrijpen waarom deze het veld was ingelopen om bij scheidsrechter Jan Manuel zijn beklag te doen. Hollink voelde zich niet veilig in de slechts door een zeildoek afgedekte dug-out op het terrein van Wageningen, waarin voortdurend vuurwerk en stenen werden gegooid. Het liep op de Wageningse Berg overigens met een sisser af, want nadat Manuel had laten omroepen de wedstrijd te staken als het publiek zich niet rustig zou houden gebeurde er niets meer. Knobel terug BRUSSEL George Knobel is weer terug in de voetbal lerij. De oud-bondscoach is de vorige week bij de Belgi sche club Beerschot vertrok ken Rik Coppens als trainer opgevolgd. Knobel zat giste ren al op de bank bij de wedstrijd die zijn nieuwe club met 5—0 verloor van Waterschei. De Hongaar Andres Bercs is Ernst Happel opgevolgd als trainer bij Club Brugge. Hap pel nam vorige week ontslag George Knobel. bij Brugge na onenigheid met het bestuur van de Bel gische kampioen. Monique Kauffmanswielercontract (Van onze sportredactie) DEN HAAG De zestienjarige Monique Kauffman uit Den Haag heeft een contract getekend voor de dameswie lerploeg van Beek. Het talentvolle rijdstertje heeft deze uitnodiging te danken aan haar uitstekende rijden In haar eerste seizoen. in Monster ging ze achter Keetie van Oosten-Hage als tweede over de eindstreep en bij het Nederlands kampioen schap. waarvoor ze met dispensatie mocht rijden, kwam ze bij de eerste vijftien. Afgang Van Helden EINDHOVEN Het moet wel heel gek lopen wil Hans van Helden niet hebben afgedaan in de schaatswereld. Hij beleefde een com plete afgang tijdens wedstrijden in Eindhoven, waar hij de 5000 meter strompelend uit reed. Daarmee be wijzend dat hij niet in staat is zich al leen voor te berei den op een sei zoen. „Het is zonde dat het met Hans zo moet aflopen", zei Harm Kuipers. Niet temin krijgt Van Helden vanavond in Utrecht nog een kans zich te bewij zen op een tien ki lometer. al kwam trainer Tjaard Kloosterboer tot de conclusie, dat het „lange werk niet meer geschikt voor hem is". rnmam

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1