mateurvoetbal denkt mee over shirtreclame .au Veldt zonder spanning kampioen iudoclub Den Haag beheerst titelstrijd DUBBEL SUCCES VOOR JAN TIMMAN 'IEEN GELD VAN NOC MEER VOOR AMATEURVOETBAL WHOLLANDSE SENIORENKAMPIOENSCHAPPEN Wie wil er 'n trekkie van dit lekkere sjekkie? Een leeuw van een shag. JUDOKA'S KANSLOOS IN TOKIO PORTTRIBUNE LEIDSE COURANT PAGINA 19 e"> 1ST Voorzitter Jo van Marle liet eds in zijn openingswoord blijken rpj itopde algemene najaarsvergade- cijfe g van de sectie amateurvoetbal was Zeist één van de belangrijkste snie; nten van discussie zou kunnen >nde oe problemen in het betaalde ï®n etbal met betrekking tot shirtrecla- i, Vrijdagavond j.l. had het bonds- Stuur het besluit genomen op de smene vergadering betaald voet- In dat bondsbestuur heeft ook i Marle zitting. Zijn verklaring: eek Ijadat wij, als bondsbestuur, de idho ndopnamen van de algemene ver- Sj1 dering betaald voetbal hadden n° luisterd, kwamen we tot de conclu- !enn i dat de uitleg, gegeven door het r ti ctlebestuur betaald voetbal juist wei is. De problemen zijn slechts te "asi ten aan de interpretatie van het nomen besluit. Het bondsbestuur ,akt eft daarom gemeend het besluit sMt te moeten schorten zodat de 3 „ij trokken partijen het overleg weer 'P.s nnen openen, in ieder geval vóór jjjl bondsvergadering van 9 decem- den izo probleem waarmee de amateursectie wel Slif slijk, te maken heeft met dertig afgevaardig- noz i in de bondsvergadering naast evenzovele evaardigden van het betaalde voetbal, werd mmm srdag eigenlijk maar door één amateurverte genwoordiger aangepakt, de heer Troost uit Rotterdam. Voorzitter Jo van Marle wist zijn vraag handig in te kleden, zodat verdere discussie over dit punt erg moeilijk werd. Troost wees het bestuur erop dat de betrokken partijen wel eens niet tot overeenstemming zouden kunnen komen, en op de daarmee gepaard gaande nieuwe problemen. Tijdens de bonds vergadering van 9 december zou het dan wel eens kunnen gebeuren, dat het betaald voetbal voor stemt en de amateurs tegen, dertig tegen dertig. Jo van Marle: „Indien men niet zelf op het besluit terugkomt, zal in dat geval een buitengewone algemene vergadering amateur voetbal plaatsvinden vóór de bondsvergadering van 9 december". Voorzitter Meuleman: „De meningen liggen niet ver uit elkaar, dat bleek wel uit de banden die we vrijdagavond hebben afgeluisterd met het bondsbestuur. En dat was toch eigenlijk wel het voornaamste punt waarom wij het genomen besluit hebben opgeschort. Het risico is ook te groot om de shirtreclame ineens door te voeren wanneer je aan subsidie van het rijk en vragen in de Tweede Kamer denkt. Herman Choufoer (FBO) stond trouwens even eens achter het besluit van het bondsbestuur". Geen geld meer Het tweede belangrijke punt van de vergade ring van zaterdag was het besluit dat het Nederlands Olympisch Comité heeft genomen om geen gelden meer beschikbaar te stellen voor reizen bulten Europa van het Nederlands Amateurelftal. „Dit besluit werd genomen naar aanleiding", volgens Van Marle, „van de negatieve berichtgeving over de reis naar China". Van Marle over dit ingrijpende besluit van het NOC: „Wel moet ik nog kwijt, dat wij er uiteraard op zullen toezien, dat dit besluit in de praktijk niet alleen voor de KNVB zal gelden". Van Marle stelde bovendien dat hij het jammer vond dat enkele spelers in het .openbaar kritiek over de reis naar China hadden gespuid omdat hij vindt dat door de bond steeds ruimte is gelaten voor een open discus sie tussen spelers en begeleiders. Van Marle erkende dat er organisatorische fouten zijn gemaakt, ook van de kant van de KNVB. Hij benadrukte daarnaast dat er van de door de KNVB gedane reis-reserveringen uiteindelijk niets bleek te kloppen. „Het laatste woord", bésloot hij, „met ons reisbureau is hierover nog niet gesproken". Dat het Nederlands Amateurelftal buitenlandse reizen moet blijven maken werd door Van Marle bevestigd in verband met het opdoen van internationale ervaring van topspelers uit het amateurvoetbal. Op de vraag van de heer Koppen (Limburg) hoe het zit met de overgang van een amateur speler naar het buitenland en omgekeerd en de daarmee gepaard gaande vergoedingen antwoordde Van Marle dat hij de afgelopen week was benoemd in een commissie van de UEFA die zich met dit soort zaken zal gaan bezighouden. Zaken die alleen behandeld kun nen worden binnen EEG-verband. De heer Balten had in de rondvraag nogal wat kritiek op Herman Choufour in verband met zijn „reddingspoging van het betaalde voetbal" en het televisievoorstel van de tien gulden verhoging van het kijk- en luistergeld. Balten verzocht de KNVB te laten blijken dat zo'n voorstel slechts van toepassing is en steun kon vinden bij een kleine groep. Nico de Doelder, ex-voorzitter van de Haagsche Voetbalbond werd benoemd tot lid van het sectiebestuur, met de heer Remmers. Jo van Marle werd voor een periode van drie jaar herkozen als voorzitter. In zijn openingswoord haalde Van Marle een brief aan van de vereniging WSV'30 (Wormer) waaruit hij citeerde: „het In de bedoeling van WSV een discussie op gang te brengen, die ertoe leidt, dat voor werkzaamheden voor verenigingen betaalde krachten worden aan gesteld. Wij denken in dit verband aan het steeds groter wordende aantal Jeugdige werk lozen". Van Marle haalde deze brief aan „omdat de KNVB, en met name het amateurvoetbal, de ogen niet mag sluiten voor de problemen, die zich in de toekomst ongetwijfeld zullen aandie nen. De brief van WSV is typerend voor de zorg over de toekomst. Een van de hardnekkig ste signalen is de vraag of het amateurvoetbal in de loop der jaren nog wel over voldoende kwalitatief goed kader zal kunnen beschikken om de verenigingen en in het bijzonder de jeugdafdelingen daarvan te leiden en/of te begeleiden. De rijksoverheid heeft tijdens het dertigjarig bestaan van het CIOS in scherpe bewoordingen het ontbreken van rechts- en sociale zekerheid voor de werknemers in de sport gehekeld. Het is zeker niet mijn bedoeling om op dit punt de zwarte piet alleen naar de overheden toe te spelen. Wel vraag ik mij af hoe de rijksoverheid de sport verwijten zou kunnen maken wanneer zij enerzijds duidelijk het grote belang van de sport als onderdeel van het maatschappelijk welzijn onderkent, anderzijds in de CRM-begroting voor 1979 geen cent méér voor de sport uittrekt". KARELJANSEN algemene vergadering amateurvoetbal. pRAVENZANDE Bij de pro file judokampioenschappen f senioren in de fraaie West- Ihal te 's-Gravenzande toonde jjudo Club Den Haag gisteren |i momenteel de sterkste ploeg 9 Zuidhollandse regio op de jt te kunnen brengen. Van de it beschikbare titels werden er plotte niet minder dan vijf lemaakt. In totaal namen de jerieure leden van de JC Den pg zelfs elf prijzen mee naar lee vierde men, zij het mis- ien onbewust, in grootse stijl eerste verjaardag. Precies |f maanden geleden immers de zogeheten federatie-ver- jing officieel in het leven ge- Diverse stedelijke judo- olen stelden hun beste krach ter beschikking van grondleg- Wim Lut, die aldus een gewei- sterke selectie rond zich wist lerzamelen. De resultaten ble- vervolgens geenszins achter- |e. De opzet bleek geslaagd. Lut. nu in de functie van ch: „We liepen in feite geen risico. Het idee is destijds staan op het moment dat de 10 Bond Nederland de verschil- fe gewichtsklassen van vijf zeven uitbreidde. De meeste snigingen konden het toen niet sr opbrengen een in alle klas even sterk team te formeren, mijn eigen club, Guan-Lin, fa fcrom werd besloten de krachten bundelen. Geen nieuw plan rigens, omdat in Vlaardingen ds de samenwerkingsvorm Bu- 11 Rijnmond bestond. „Daar is echter mis gegaan", aldus Wim „De onderlinge samenwerking (t niet te kloppen. Bij de Judo Den Haag kennen we derge- Henk Pleizier werd Zuidhol lands kampioen in de ge wichtsklasse van 91 tot 95 kg. lijke problemen niet. Het gaat allemaal nog steeds in goede har monie. Natuurlijk moeten we nog wel eens oppassen de partij-poli tiek niet uit het oog te verliezen. De eenheid moet bewaard blijven". De provinciale kampioenschappen van Zuid-Holland waren niet het eerste evenement waar de Judo Club Den Haag met kop en schou ders boven de concurrentie uit stak. „Het Zuidhollands kampioen schap A-teams werd door onze vereniging behaald en voorts wer den we bijna derde van Nederland. Plus natuurlijk nog de nodige individuele successen", somt Wim Lut zonder al te veel moeite op. Nationaal Op nationaal niveau blijkt de Judo Club Den Haag dus ook al een hartig woordje mee te spreken. „Maar voorlopig is en blijft Sport school Boersma uit Amersfoort oppermachtig. Die bundelen judo ka's uit heel midden Nederland. Hetgeen vorig seizoen trouwens ook resulteerde In een finale plaats in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen". De toekomstplannen voor de JC Den Haag liggen al gereed op tafel. „Het Nederlands kampioenschap staat binnenkort, op 14 januari in Naaldwijk, weer te wachten. Daar worden alle districtskampioenen naar toe afgevaardigd. De JC Den Haag zal daarom opnieuw moeten zien Zuidhollands kampioen te worden. Maar dat zal naar ver wachting geen al te zware opgave blijken", aldus coach Wim Lut. De Zuidhollandse judo-kampioen schappen in 's-Gravenzande wer den overigens een al even groot succes. Ondanks het wat matige aantal deelnemers normaal ruim tweehonderd tegen ditmaal hon- derdzeventig werd toch op hoog peil strijd geleverd. De organisatie, onder leiding van Simon Kattes- taart uit Vlaardingen, had er de handen vol aan. Men bracht het echter deskundig tot een goed einde. De eerste twee uit iedere gewichts klasse plaatsten zich voor de Ne derlandse titelstrijd, die op zater dag 9 december in sporthal Veld wijk te Hengelo (O) wordt georga niseerd. De Judo Club Den Haag zal er rijkelijk vertegenwoordigd zijn. „De topjudoka's voelen zich bij onze vereniging thuis", aldus Wim Lut ten slotte. „Het is toch beter zo dan wanneer een klasse man steeds moet trainen met lou ter recreanten. Ook de andere clubs vonden deze oplossing des tijds een geweldige uitkomst. Het is nu wel definitief gebleken: niet ten onrechte". DICK KIERS De uitslagen: Klasse tot 60 kg: 1. R. Hoogendijk (Vlaardingen), 2. J. van Eerdenburg (Vlaardingen), 3. F. Swikker (Den Haag), 60 tot 65 kg: 1. H. Hoogen dijk (Vlaardingen), 2. F. de Geus (Hoog vliet), 3. B. Nooteboom (Middelhamis). 65 tot 71 kg: 1. H. Denkers (Den Haag), 2. T. Witjes (Hoogvliet), 3. J. van der Hol (Brielle). 71 tot 78 kg: 1. R. Bakker (Brielle), 2. G. Moerman (Krimpen aan de IJssel), 3. J. de Brabander (Den Haag), 78 tot 86 kg: 1. L. van Oosten (Vlaardingen), 2. P. Kneteman (Den Haag), 3. M. Staakman (Den Haag). 86 tot 95 kg: 1. H. Pleizier (Wassenaar). 2. E. Koenders (Leidschendam), 3. J. Rapmund (Den Haag). Boven 95 kg: 1 H. van Ginkel (Den Haag), 2. T. Kooten (Spijkenisse), 3. B. Schimmel (Oegstgeest). Alle categorieën: 1. H. Pleizier (Wassenaar), 2. I. Kars (Maas sluis), 3. R. Bakker (Brielle). Lekker pittig als altijd en zachter dan ooit. Hoog rijst onze landgenoot Peter Adelaar uit boven zijn tegenstander in de kwartfinales van de strijd om de Jigoro Kano-beker, de Fransman Jean Pierre Tripet. Adelaar dolf het onderspit. TOKIO Het Internationale Judo toernooi van Tokio Is voor de Japanners een groot succes ge worden. In zeven van de acht klassen legde een Japanner be slag op de hoofdprijs. Dletmar Lorenz uit Oost-Dultsland, die In de klasse tot 95 kilo de sterkste was, voorkwam een volledige Ja panse victorie. De Europese afvaardiging, met diverse Europese en wereldkam pioenen, kwam er niet aan te pas. Hetzelfde gold voor de Nederlan ders. Peter Adelaar en Henk Nu- man werden respectievelijk in de derde en eerste ronde uitgescha keld in de vrije klasse (alle catego rieën). In de klasse tot zestig kilo was het voor Jan van Hees ook snel afgelopen. Tegen de Italiaan Felice Mariani was het in de twee de ronde bekeken. Voor Hellegers (tot 71 kg) en Van Brand (tot 65 kg) was het in de eerste ronde al gebeurd. AMSTERDAM Jan Timman heeft na twee ronden de leiding genomen In het Amsterdamse zonetoer- nool. Hij won van de Fransman Louis Roos en de Ier Eamonn Keogh, welwillende liefhebbers, die In ruil voor hun start In de hoofdstad een „echte" rating hebben gekregen, maar daarmee nog geen grote schaakcapacitelten. Dat trof, want Tlmman heeft te maken met lichte aanpassingsmoeilijkhe den na de schaakolympiade In Buenos Aires. Als hij geweten had dat er nog een zónetoernooi In de maak was, zou hij in Argentinië hoogstwaar schijnlijk hebben ontbroken. Roos en Keogh waren er echter de tegenstanders niet naar om voor vuurwerk te zorgen. Zaterdag volgde Roos in een Grünfeldindïër een te passief verdedigingsplan. De Fransman kreeg een konings- aanval over zich heen en zag zich voor een niet te pareren matdreiging geplaatst, toen Timman met een tussenzetje de weg vrij maakte voor zijn dame. De opening waarvan de Ier Keogh zich bediende, ondervond gisteren in de volle demonstratiezaal op de eerste verdieping van het Cresthotel van commen tator Lex Jongsma weinig waardering. Onwetend van dat feit schaakte de geblokte Ier dapper verder tot een lichte zenuwtrekking aan het rechterbeen be wees. dat het hachelijke van de positie ook tot hem was doorgedrongen. Aqrbiter Constant Orbaan dekte de geruïneerde stelling liefdevol af met de Ierse vlag. Met Timman zijn ook Genna Sosonko en Anthony Miles nog zonder verliespunten. Zij hebben beiden één uit één! Miles was vrij in de eerste ronde en Sosonko in de tweede. De Nederlander won zaterdag in een Siciliaan met zwart van de Luxemburger Feller. Miles dwong gisteren even voor het afbreken de Spanjaard Bellon tot capitulatie. Die afloop had veel van een anti-climax. De Brit was de dag tevoren door de plaatselijke winkeliersvereniging tot Prins Henri de eerste uitgeroepen. De pointe van de onderscheiding was hem weliswaar ontgaan, maar zijn optreden tegen Bellon had toch iets carnavalesks. De Spanjaard, die algemeen bekend is onder de naam Juan, maar blijkens de verzekeringspapieren Ivan heet, kreeg in een aangenomen dame-gambiet zomaar een pion meer zonder dat er van een reële compensatie van wit sprake was. Van dat moment stopte Miles de vingers in de oren en siste vervaarlijk als er desondanks enig geluid tot hem doordrong. De periode van het grote denken was begonnen. Hij pakte de pion terug en met zijn vlag op vallen weefde hij een matnet, waaruit geen ontkomen mogelijk was. Jan Timman (links) en opponent Roos tijdens hun eerste partij van zaterdag in het zoneschaaktoemooi. bereikten. Titelverdediger Lau Veldt ondervond in de halve eind strijd nauwelijks tegenstand van Jan Langstraat, en zijn belangrijk- sta tegenspeler van de laatste jaren Sjaak Pieters wees het jonge talent Hans Vonk eveneens In twee ritten terug. TERDAM Het onderdeel nt voor amateur* la In Neder- I langzamerhand een routlne- geworden. Bl| het nationaal larbaankampioenschap giste- In sportpaleis Ahoy' In Rotter- i waren het weer de twee inde gezichten die de finale Veldt (midden) geflankeerd door Hans Vonk (derde) Pieters (tweede). Hierdoor kon de finale een herha ling worden van die van vorig jaar en van het kampioenschap in de open lucht in Utrecht afgelopen juli. Het tweetal wisselt elkaar al enkele jaren achtereen af bij het behalen van de sprinttitel. De laat ste tijd heeft Lau Veldt die twee strijd in zijn voordeel beslist. Even als de twee vorige keren was hij ook nu sneller dan Pieters. Veldt zegevierde zelfs zonder bovenma tige inspanning in beide ritten. Twee keer zette hij een spurt vroeg in en Pieters had geen antwoord, kon zelfs niet dreigend worden. Al met al een routineuze, voorspel bare finale. Hans Vonk veroverde de derde plaats. De ontdekking van Utrecht bleek in de halve eindstrijd nog niet ver genoeg te zijn om de ervaren Pieters te kloppen. Maar in de troostfinale fietste Vonk beide keren van kop af. Jan Lang straat echter volledig weg. Hennie Stamsnijder heeft zaterdag in het Zwitserse Yverdon een goe de prestatie geleverd door in een sterk veld als vierde te eindigen in een 21 kilometer lange veldrit. De zege ging naar drievoudig wereldkampiopen Stefan Zweifel. Herman Snoeijink uit Denekamp zegevierde in Son. Hans Steekers uit Noordwijkerhout kwam op de derde plaats. Zijn plaatsgenoot Nico Slingerlandt won in De Zilk voor Ruud Onos en Jan van Dijk beiden uit Lisse.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19