HTS wil te veel en verliest Gorter kansen liggen Rugbyteam wint van Belgen BIRGIT VOS TURNT STERK 'agenaar laakt 100 vol Tennistitel voor Fleming ZIJDELINGS Flora-loop voor Van Hoorn PAGINA 13 Niet dringen? Een weekblad heeft de moeite genomen onder tweeëntwintig firma's een enquête te houden hoe men denkt over shir treclame. Dat waren fir ma's die handelen in fris dranken, geluidsappara tuur, jeans, motoren, fo tomateriaal, kleding, si garetten, olie, sterke drank en voorts uitzend bureaus en banken. De uitslag ziet er niet zo florissant uit voor het betaald voetbal, hoewel de doorsnee niet als maatstafgevend mag worden beschouwd om dat het een keuze is en andere firma's die in de zelfde branches opere ren wel belangstelling zouden kunnen hebben. Van de tweëentwintig geënqueteerden zijn er slechts vijf radicaal voor, dertien tegen of de me ning toegedaan „niet in teressant voor ons" ter wijl er drie nog geen oordeel hadden gevormd en een zaak het geld er niet voor heeft. Toch kan de enquête als een vin gerwijzing worden be schouwd dat de firma's die wel geld hebben niet zo staan te dringen als men de betaald voet balorganisaties mis schien denkt. Wachtkamer? In dit verband is het be sluit dat het bondsbe- stuur afgelopen vrijdag avond nam om de defini tieve beslissing van het invoeren van shirtrecla me op te schorten posi tief te noemen maar evenzeer negatief ten aanzien van de FBO (clubs) die de zaak wilde doordrukken en nu in de wachtkamer is gezet. Vooral bondsvoorzitter Meuleman doet moeite om de breuk te lijmen. Het zou voor de FBO ronduit rampzalig zijn als van het drietal Hogewo- ning-Tripels-Zwikstra een of meer zou(den) terugkomen. In dat geval wordt de geloofwaardig heid van het betaald voetbal nog geringer na de verwarring die al bij het grote publiek is ont staan na het geharrewar over de shirtreclame. Klare taal Lord Killanin, de presi dent van het Internatio naal Olympisch Comité, heeft de afgelopen week in Londen klare taal ge sproken ten aanzien van de Olympische Spelen 1980 in Rusland. Het is de vraag of tegenstan ders van de organisatie van de Spelen in dat land zich het t.z.t. nog herin neren. Killanin heeft er geen twijfel aan laten bestaan dat de Spelen zonder meer doorgaan. „Wie er tegen is, blijft maar thuis. Er is geen enkele verplichting om aan de Spelen deel te nemen" aldus de Ierse lord. Niettemin kan men tegenstander blijven, maar atleten die worden uitgezonden, blijken daarover anders te den ken. Velen hebben hun (grote) bedenkingen maar gaan toch, omdat ze het evenement niet willen missen dat zij als hoogtepunt van hun loopbaan beschouwen. Inderdaad, een twees lachtige houding waar van eventuele actiegroe pen niets wijzer worden. BOSKOOP Martin van Hoorn (Hollandla Leiden) heeft zaterdag de Flora-loop In Boskoop gewon nen. Hij legde de negen kilometer af in 28 minuten en 47 seconden. De dames liepen drie kilometer. Hier was de winnares Marika Ze- thof (AYA'64) in 12 minuten 46,4 seconden. De uitslag bij de heren: 1. Martin van Hoorn (Hollandia Leiden) 28.47.0; 2. Ruud van Schooten (AAV) 28.56.6; 3. Mari- nus Drewes (GAC) 29,06.4; 4. Jos Renne (Hollandia Leiden) 30.10.6; .5 Piet de Kooter (AV'47) 30.10.9. HILVERSUM De Nederlandse rugbyploeg heeft gisteren in Hilversum een 103 overwinning be haald op België. Bij rust hadden de Betgen nog een 30 voorsprong. De wedstrijd, die onder slechte weersomstandighe den werd gespeeld, leverde weinig spectaculair rugby op. De Nederlandse ploeg trok uiteindelijk aan het langste eind door het sterke spel van zijn voorwaart- sen. Toch waren het de Belgen, die de leiding namen. D'Hondt schopte na zeven minuten een penaltykick tussen de palen. In de tweede helft kregen de Nederlanders echter meer vat op het spel. Door een try van Altink kwam men op een 43 voorsprong. Kort voor het einde van de wedstrijd scoorde Van Dam de tweede Nederlandse try en benutte Koemans de conversie. Nederland won zodoende met 10—3. Papendrecht De Nederlandse jeugdploeg turnen (tot en met veertien jaar) heeft op Papend recht een interlandwedstrijd tegen Groot-Brittannlë ge wonnen met 178.50 tegen 176.70 punten. De dertien jarige Birgit Vos, die eerste werd in het eindklasse ment, turnde een uitstekende wedstrijd. Op alle onderdelen reikte zij tot een waardering van meer dan negen punten. Op de brug ongelijk draaide ■zij bovendien als eerste in Nederland een Korbut-sal- to. Voor dat onderdeel kreeg Birgit Vos dan ook 9.35. Marijke Aarnoutse viel tegen. De turnster, dié lid was van de nationale ploeg bij het WK, ging een keer van de brug en kwam bij de afsprong ten val. De uitslag: 1. Birgit Vos (Ned) 36.70 punten, 2. Laura Wynne (Gbr) en Debbie Amson (Ned) 35.75 pnt., 4. Sara Gaheme (Gbr) 35.40 pnt., 5. Garla Duplessis (Ned) 35.35 pnt., 6. Marijke Aarnoutse (Ned), 35.25 pnt. LLiDSE COURANT/, jen de de ge bal n erink rechte Dick S iaar jDSCNENDAM Ondanks het feit dat hij de tweede ronde van het Master*toernooi l uitgeschakeld is de Oostenrijker Robert dinlnger winnaar geworden van het tweede gebied elietcircuit, dat in ons land is gehouden, was afgelopen weekeinde slechts één iler die hem nog van zljr topklassertng afhouden: Theo Gorter. Maar de Amster- ee^mmer ging zaterdagmiddag in de halve :hop k 'le onderuit tegen de Brit John Palsh. De hljdste deelnemer aan het circuit zette Gorter wee sets aan de kant, hetgeen de Neder- niet alleen de tien ATP-punten kostte de waardering voor de eerste plaats ^de hele reeks), maar tevens een plaats het proftennistoemooi in Rotterdam ko nd voorjaar. inaar van het afsluitende toernooi werd Nrtarwip .fjgens Reiningers landgenoot Philip Krajcik, gisteren met de licht geblesseerde Paish enkele moeite had. Deze toernooizege irde Krajcik zo veel punten op dat hij in eindklassement op de gedeelde tweede lats eindigde. Die leverde hem, evenals Theo ter, zeven ATP-punten óp alsmede de fdprijs van bijna tweeduizend gulden. Theo Gorter is het slottoemooi dus toch een desillusie geworden. De Amsterdam die de voorgaande weken zo constant gespeeld, kon tegen de waarlijk niet "merend, maar wel degelijk spelende Paish dat niveau niet bereiken. Hij liep weliswaar idene keren een achterstand in, zowel de eerste als in de noodzakelijk geworden Veak, maar de beslissende punten nam ih voor zijn rekening. Daarmee boekte Paish beste resultaat, want tot „Leidschendam" de op de baan gebrilde Brit nog weinig vol geweest. Zijn eindsprint leverde hem an onze sportredactie) LVERSUM Jan Wagenaar had gisteren de Hllversumse baan de kans boven de lam pans van honderd overwinningen in dit sei- •1, 2(Pen te komen. Maar in het hoofdnummer 'n hij met favoriet Manza Buitenzorg niet de prijzen komen. Erg verrassend zegevier- Melndert O met Luut Dooper voor Ussy Kameraad. torvoor had Wagenaar al twee ererondjes is twee keer winst achter de rug met Buitenzorg en Pacemaker W. Bouwhuis afgelbpen weekeind niet tot een overwin- h9, waardoor de stand tussen de twee tamphanen" voor het kampioenschap nu 100 oscfi ®en 'n het voorc'eel 's van Jan Wagenaar. grote sensatie gistermiddag was de zege j hi P e'9enaar"r'jder Floor met Mente S in de ins Hazelaarprijs. Winnend bracht deze grote 'utsider voor elke gulden winnend 58,00 gul- lop lerschot werd met een stick in zijn gezicht geslagen en ging tegen het ijs. Her Harry Wielheesen kon de strafbank voor vijf minuten opzoeken DEN HAAG HYS Inter- vam wilde zaterdagavond op De Uithof tegen Menken Leiden meer dan een ge lijkspel en verloor met 7—6. Van de vier ontmoe tingen twee vriend schappelijk en twee beker tot nu toe die de teams tegen elkaar speelden, won de Leidse ploeg er maar liefst drie. Ongeveer 2000 toeschouwers wa ren getuigen van een snel le en uitstekende wed strijd. Dat Menken won heeft de ploeg te danken aan de Hagenaars. Met nog 35 seconden te spelen ging de Haagse doelman André Lockhorst bij de stand 66 van het ijs. HYS bracht een veldspeler méér in stelling. De sterkste spe lers van de Haagse formatie ston den op het ijs: achter Dave Bell en McSheffrey, voor Harrewijn. Turk, McKenzie en Van Kemenade HYS wilde met alle geweld het winnende doelpunt maken, want alleen dan bleef het in de race voor het bekerkampioenschap. Maar Menken hield dapper stand en met nog vijftien seconden te spelen bracht Frank Dobbelaar uit een combinatie met Harry Wielhee sen en Paul Domm de stand op 6-7. HYS Intervam werd door de eigen supporters uitgefloten. Oud-voor zitter Edu Hopman: „Zoiets mag je toch nooit doen tegenover je publiek. Je moet toch dat gelijk spel pakken". De overwinning van het technisch mindere Menken was zonder meer verdiend. De ploeg speelde bijna de gehele wedstrijd met drie lijnen. Het is leuk om te constateren dat vetera nen als Rudie Bakker, Rob Ver boom en Theo Dietz zich op deze manier kunnen handhaven in de hoogste klasse van het vaderland se ijshockey. In de eerste periode ging het spel snel op en neer. De wedstrijd was bijna zeventien minuten oud toen Paul Domm, de trainer/coach van de gasten. Menken op 0—1 bracht. Hij had de puck ontvangen van de matig spelende Haagse achter speler Piet van Amelsfoort. Twintig seconden later moest Harry Wiel heesen voor vijf minuten van het ijs. Zijn oud-clubgenoot Joop ler schot, die tegen een stootje kan, had hij met zijn stick in het gezicht geslagen. Er moesten pleisters aan te pas komen. Terwijl Joop ler schot voor behandeling in de kleedkamer was en Wielheesen in de strafbank verbleef, maakte HYS met één man meer gelijk, na achttien minuten en 42 seconden, na een combinatie tussen McShef frey en Harry Turk: 1—1 Leiding In de tweede periode nam HYS zelfs de leiding door Carl van Harrewijn. Daarna miste Leiden drie kansen op rij, eerst Anton, daarna Wielheesen en tenslotte Hagendoorn tegen de paal. Bin nen twee minuten nam Menken de leiding, door Dave Mathewson en Ivan Kocanda: 2—3. Vier minu ten voor het eind van de tweede periode leek de wedstrijd beslist. Anton bracht de stand op 2—4, terwijl de HYS-speler Phil McKen zie in de strafbank verbleef. In de tweede periode waren nog 47 seconden te spelen toen Dave Bell de puck voor de stick van Mc Sheffrey bracht en deze voor 3—4 zorgde. Eenentwintig seconden later was het weer raak uit een combinatie tussen McSheffrey en Harry Turk, die de stand even later nog in evenwicht bracht: 44. Leiden was in deze fase nergens en de gong voor de derde ronde kwam voor de ploeg net op tijd. Binnen zes minuten in de laatste periode stond HYS achter met 4—6 door treffers van Theo Dietz en Rob Hagendoorn. Door Leon van Kemenade en Phil McKenzie kwam HYS met nog een kleine drie minuten te spelen terug tot 6—6. In de slotfase waren de Hagenaars duidelijk sterker. Met kunst en vliegwerk kon Leiden het hoofd boven water houden. Menken had in de aantrekkelijke ontmoeting meer kansen gehad dan HYS Intervam. Maar HYS wilde meer en verloor met 6—7. Bij de Hagenaars stond André Lockhorst in het doel. Coach McS heffrey had om duistere reden de voorkeur aan deze doelman gege ven boven Cor Hoogendoorn die de laatste wedstrijden tegen Bondsspaarbank en Roswell als de held van de avond van het ijs was gegaan. André Lockhorst maakte geen blunders maar stond wat onzeker in zijn doel. Het is duide lijk: Menken Leiden is voor HYS Intervam een moeilijke tegenstan der. In de Nederlandse competitie zal Leiden een behoorlijk woordje •mee gaan spreken en zal HYS tegen deze formatie steeds hon derd procent inzet moeten heb ben. ARTHUR VAN RIJSWIJK De Brit John Paish schoot in de finale tekort, mede door een blessure evenwel nog 32 punten op, waardoor hij in ht eindklassement op de vierde plaats eindigde, en voor de ATP-wereldranglijst vier punten kreeg. Redelijk Nadat afgelopen zomer voor het eerst in Nederland een satellietcircuit was gehouden werd deze indoorreeks sportief een redelijk succes. Weliswaar was de publieke belangstel ling niet al te groot. Maar het evenement was voor de Nederlandse spelers een uiterst nuttige ervaring. Tevens werd echter (opnieuw) bewe zen dat wat doorgaat voor onze nationale top een zeer mager niveau heeft. Bij afwezigheid van Louk Sanders, die in Azië trouwens ervaart dat zijn poging aansluiting te vinden bij de top honderd van de wereld een vergeefse is, en Rolf Thung, die overingens in de aanloop naar Leidschendam ook weinig succesvol was, bleek de rest zelfs ver verwijderd te zijn van het peil van de spelers die in dit circuit de dienst hebben uitgemaakt. En dan te bedenken dat mannen als Kracjik, Reininger en Paish bij de eerste driehonderd van de wereldranglijst vergeefs gezocht moeten worden. In dat licht bezien is het optreden van de vaderlandse spelers van wie Fok dan nog de kwartfinales haalde en in het eindklassement als zesde eindigde, veelbetekenend. Maar hoe dan- ook het "is in ieder geval een goede zaak, dat er volgend jaar opnieuw een satellietcircuit wordt gehouden. Dames In het laatste toernooi van het winterclrcult van de dames (zonder de voor de Federation Cup in Nieuw-Zeeland verblijvende speel sters), slaagde de zeventienjarige Rotterdam se Marianne van der Torre er in de hoofdprijs van 375 gulden(lll) In te palmen. De Rotter damse versloeg haar plaatsgenote Marietta Pakker in een partij, waarin de beslissing al in de tweede set had kunnen vallen. Maar Marianne van der Torre kon de voor sprong van 53 na winst van de eerste set niet omzetten in de definitieve winst. Uiteinde lijk kwam de zege toch terecht bij degene die er het meeste recht op had: Marianne van der Torre, die in de halve finale had afgerekend met Nora Blom. Mariette Pakker, die goede slagen te veel afwisselde met ongecontroleerde missers, had in de semi-eindstrijd Jeske van Erven uitgeschakeld. Opvallend feit was het terugtreden van Anne- loes Schothorst, die eerder de toernooien in Enschede en Amsterdam op haar naam had gebracht. In haar partij voor de tweede ronde tegen Mariette Pakker trok de Limburgse indoorkampioene zich na 67, 0—1 terug, zonder overigens bij de wedstrijdleiding een verklaring te geven voor haar uitvallen. De winst van Marianne van der Torre betekende haar tweede achtereenvolgende triomf, nadat zij vorige week in Heemskerk van Nanette Schutte had gewonnen. Inge Korsten kan trouwens op een weinig gelukkig circuit terugkijken. De speelster van Leimonias hoorde één dezer dagen dat de knieblessure die haar al sinds enige weken plaagt, waarschijnlijk een „menis cus" is. Uitslagen herenenkelspel halve finales: Krajcik (Oos- t.)—Wilms (Wdl) 6—1,6—3; Paish (Eng Gorter 7—6, 6—3; finale: KrajcikPaish 61, 6—4. Damesenkel spel finale: Marianne van der Torre—Mariette Pakker 7—6, 6—3. Herendubbelspel finale: Paish /Beven (Eng.)Pils/Reininger (Oost) 75,6—4. r>rry>+ lor» \A/«non99r naat pi<s riopr de finish Marianne van der Torre speelde constanter dan haar tegenstandster DEN HAAG Peter Fleming, Jim my Connors en José Clerc hebben de Grand Prixtennistoernooien van de afgelopen week op hun naam gebracht. Fleming greep de titel in Bologna door de gebles seerde Adriano Panatta te ver slaan, met 6—2,7—6. Connors was in Tokio te sterk voor llie Nastase, die met 62, 6—4 ten onder ging. José Clerc tenslotte won de titel in Buenos Aires door Victor Pecci te verslaan, de score was 6—4, 6—4. Tracy Austin is winnares geworden in Tokio door in de finale Martina Navratilova te verslaan. De eind strijd damesdubbelspel werd een prooi voor Betty Stöve en Martina Navratilova, die de Amerikaanse meisjes May en Austin versloegen. Betty Stöve en Martina Navratilova brengen zonder omwegen in beeld dat er met tennis tegenwoordig een aardige grijpstuiver is te verdienen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13