Steeds duidelijker machtstrijd in China CeidócSouAont met gelopen, iemand zal wruitbetaalde rente iet meer aftrekbaar ïESTOWN: Verkiezingen in Bolivia Passende reactie van de politie uueer mteNLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 ;n he Aipi De 33-jarige Odel Rhodes, een van de ooggetuigen die de moordpartij in Jonestown overleefden, wees gisteren tijdens een persconferentie in Georgetown de plaats aan waar de leider van de secte, Jim Jones, zich met een kogel door het hoofd schoot. Rhodes wist kort na de aanvang van het dramatische zelfmoordritueel te ontspappen. getown Tien van de 32 die aan ^5?%meenschappelijke moord van Jo- wn in Guyana zijn ontsnapt, heb- let relaas van hun verblijf daar .„Peoples town" was een tro- concentratiekamp, gewijd aan de van een grootheidswaanzinnig ied leider, zo vertelden zij. Voor standers liet sectieleider Jim zich Bisschop of eerwaarde noe- raaar binnen de commune eiste it men hem aansprak met vader, jelovigen, voor elkaar broeders isters, moesten hem begroeten met terarm en gebalde vuist, was een gevangenkamp en wij ten als slaven", aldus Chris al, een Californiër van 20 jaar. r aan rerkweek duurde zeven dagen, van meer ur 's morgens tot zes uur 's avond. na waren er cursussen voor poli- e mo religieuze indoctrinatie die soms nings! de nacht duurden. vissJJones verrichtte geen handenar- Hij zei dat hij ziek was. Maar .Ongelijkheid zat hij onder de ver- nde middelen. Hij oefende in zijn eving een macht uit die wel eens ïetisch genoemd werd. De slach toffers van zijn hersenspoelingen wa ren gebroken van vermoeidheid en waren bevangen door vrees. Zelden werden Jones' beslissingen bestreden. Degenen die het waagden Jim Jones niet te gehoorzamen, zelfs kinderen, werden gedwongen te werken onder het wakend oog van een dozijn zwaar bewapende mannen. Zo nodig maakten de artsen van het kamp, onder wie mevrouw Jones, hun patiënten rustig met injecties met kalmerende midde len. Mishandelingen en dreigementen wa ren aan de orde van de dag. Elke opwelling om te ontvluchten werd ontkracht door de overtuiging dat poli tie en leger van Guyna de ontsnapten naar het kamp zouden terugbrengen. Degenen die wel eens afwezig mochten zijn, waren over het algemeen onvoor waardelijke volgelingen van de secte- leider. Maar om aan elke mogelijke ontsnapping het hoofd te bieden wer den hun ouders of kinderen in gijzeling gehouden. Verklikken kwam veelvuldig voor. Een van de ontvluchten, de 33-jarige Robert Paul, zei dat zijn eigen vrien din, die in de macht van Jones Was, hem verscheidene keren had aangege- Slecht onderdak Johnny Franklin, die in het kamp zijn dode vrouw en (drie) kinderen achter liet, deelde mee dat de gevangenen slechte voeding en slecht onderdak kregen. Hij verloor 15 kg aan gewicht. Franklin en zijn vriend Robert Paul, die sedert april in Jonestown waren, besloten zaterdagochtend (Verleden week) heel vroeg te vluchten, gebruik makend van de aanwezigheid van het Amerikaanse congreslid Leo Ryan dat zijn onderzoek naar de situatie later op de dag met de dood moest bekopen. Zij „doken onder" in het dichte kreupel hout en volgden de richting van een oude spoorweg die niet meer in gebruik was. Zij volgden die tot aan Matthews Ridge, 50 km verder. Drie dagen later besloten zij zich over te geven aan Guyanese soldaten die duidelijk maak ten dat men niets van hen te vrezen had en die verslag deden van de tragi sche gebeurtenissen van vorige week zaterdag. Chris O'Neal en zijn metgezellin Bren- da Parks, een 18-jarig meisje, de ogen roodomrand van vermoeidheid en van het huilen, hadden vermoed dat de zaterdagavond zou eindigen met een „revolutionaire collectieve zelfmoord om de Amerikaanse fascisten te belet ten ons in handen te krijgen" zoals „eerwaarde" Jones had gezegd. Zij verlieten daarom onder bescherming van Ryan zaterdagmiddag met een 15-tal anderen de commune. Vijf leden van het gezin Parks leven sedert die bewuste zaterdag tussen de muren van twee kamers in een hotel in Georgetown dat door gewapende militairen bewaakt wordt. Een bange; vrees voor wraakoefeningen en de her innering aan de vergiftigingsdood van de moeder zorgen ervoor dat de nacht merrie waarin zij een jaar leefden, voortduurt. „Het is niet afgelopen", zo' zeggen zij, „Niemand zal het ooit begrij pen..." (Zie ook onze bijlage Finale: pag 13). elendieven rehouden ;n onzer verslaggevers) De rijkspolitie isteravond in de buurt ige bij Apeldoorn een angehouden met drie die een grote hoe diefstal afkom- welen met zich mee- De drie mannen zijn nis genomen. Zij zijn ae betrokken bij een weiendiefstal in Steen- órige week wist de po- verband met deze I twee mannen aan te zonder vaste woon- of (plaats. inwerking met de ge- politie van Deventer en [spolitie in Apeldoorn aanhouding van de I/jannen bij Teuge plaats Prinses Beatrix en prins Claus bezoch ten gisteren op de laatste dag van hun vijfdaags bezoek aan Jordanië de ou de, deels tot ruïnes vervallen stad Petra. Het prinselijk paar keert waarschijnlijk nog vandaag in Ne derland terug. BINET „REPAREERT" BELASTINGWET (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet heeft besloten óegenomen oneigenlijk" gebruik van de baarheid van rente voor de belasting alt toe te roepen. Staatssecretaris Noo- (Financiën) komt met een wet, die een eind maakt aan de aftrek van tbetaalde rente, van voorwaardelijk «ildigde rente en van zogenaamde mee- ite obligatierente. maatregelen zullen, als het parlement akkoord gaat, met ingang van vandaag racht worden. „Dat is om te voorkomen mensen zich nog gauw even strotvol met vooruitbetaalde rente", aldus Noo- Q op de wekelijkse persconferentie van linister-president. De staatssecretaris de opbrengst van zijn wet op ongeveer t an j wa! Wat betreft de vooruitbetaalde rente wil Noo- teboom alleen nog volledige aftrek toestaan in het geval de vooruitbetaling een periode be slaat van niet meer dan zes maanden. Over langere perioden betaalde rente komt nog slechts in aanmerking voor aftrek tot ten hoogste vierduizend gulden per jaar. Voorwaardelijk verschuldigde rente komt vooral voor bij beleggingen in buitenlands on roerend goed. De financiering is dan zodanig geregeld, dat een koper slechts een betrekke lijk gering bedrag aan eigen geld nodig heeft. Het restant wordt gefinancierd door middel van een lening, waarvan de rente niet contant 'wordt betaald maar bijgeboekt bij de hoofd som. Nieuwe machthebbers beloven: LA PAZ (DPA, Rtr) Het Boliviaanse leger dat gistermor gen in een bloedeloze staats greep president Juan Pereda van Bolivia heeft afgezet, heeft de commandant van de land macht, generaal David Padilla, benoemd tot president en kolo nel Raul Lopez Leyton aange steld als de nieuwe minister van binnenlandse zaken. In een communiqué deelden de nieuwe machthebbers mee dat er in de eerste helft van 1979 algemene verkiezingen gehou den zullen worden. De oppositie in het land heeft zich achter de staatsgreep gesteld. De linkse democratische volksunie stelde in een verklaring de coup te steunen en riep op tot een alge mene staking en massale de monstratie om uiting te geven aan deze steun. De afgezette Pereda verklaarde enkele uren na de staatsgreep in zijn woning in La Paz dat hij geen weer stand had geboden om bloed vergieten te voorkomen. Pereda zelf is ook door een staatsgreep aan de macht geko men. Op 21 juli van dit jaar nam hij middels een coup de macht over van president Hugo Ban- zer. Eerder die maand waren er in Bolivia algemene verkie zingen gehouden, nadat Banzer te kennen had gegeven te willen aftreden. In deze verkiezingen ging het vooral om Pereda en de kandidaat van de democrati sche volksunie, Silez Suaso. Pe reda werd toen gekozen, maar het was overduidelijk dat er bij deze verkiezingen fraude was HONGKONG De muurkrantcampagne die de laatste dagen in China en met name Peking gevoerd wordt, rechtvaardigt het vermoeden dat er momenteel een duidelijke machtstrijd aan de gang is tussen partijleider Hoea Kwo-Feng en vice-premier Teng Hsiao-Ping. Chinadeskundi- gen in Hongkong hebben al eerder meningsver schillen over hdt te voeren beleid tussen de twee leiders ontdekt. Sommigen van hen vragen zich af of de muurkranten, waarop Hoea openlijk aangevallen wordt, hem al niet buitenspel hebben gezet. Niet alleen Hoea, maar ook zijn politieke mentor, de overleden partijvoorzitter Mao Tse-Toeng, wordt nu voor het eerst bloot gesteld aan scherpe kritiek. Op een van de muurkranten wordt hij zelfs uitgemaakt voor een fascistische dictator. Mao zou Hoea indertijd persoonlijk hebben aangewezen voor het leiderschap van de partij. Kritiek op Mao zal daarom ook het prestige van Hoea aantasten. De muurkranten tonen meer sympathie voor het gematigde beleid van Teng en de vroegere partijleider Tsjoe en-Lai. Chinadeskundigen gelo ven dat Teng of zijn aanhangers de muurkranten- campagne hebben opgezet om meer invloed in de machtstrijd te winnen met het doel enkele aanhangers van Hoea uit het partijbureau te verwijderen. Onder de mogelijke slachtoffers van de machtstrijd bevinden zich vier tegenstanders van Teng uit het 23 leden tellende partijbureau, te weten: Wang, Toeng-Hsing (63), de vroegere leider van Mao's lijfwacht en nu de tweede vice-voorzitter van de partij, Woe Teh (70), de zojuist ontslagen burgemeester van Peking, gene raal Tsjen Hsi-Lien (65), aanvoerder van het in Peking gelegen legergarnizoen en tenslotte een duister figuur uit de veiligheidsdienst van de partij, Tsjie Teng-Kwei. Formeel gezien is Hoea (57) de hoogste leider van China, maar Teng (74), die vanwege zijn pragmatische standpunten al een paar keer is aangevallen dooi- radicalen uit de partij, wordt algemeen beschouwd als de meest gezaghebben de persoon in de politiek. Teng, die evenals veel van zijn medestanders het slachtoffer is geweest van de partijzuivering tijdens de culturele revolutie, heeft bij zijn terugkeer op het politieke toneel ook zijn aanhan gers in ere hersteld. De muurkrantencampagne zou daarom eerder door zijn aanhangers dan door Teng zelf zijn opgezet. Zolang Teng aan de macht is kunnen zij zeker zijn van hun positie. Als Teng verdwijnt, zijn er geen garanties of hun tegenstanders niet opnieuw zullen toeslaan. Om dit te voorkomen oefenen zij druk uit op Teng om zijn positie te versterken en zodoende hun toekomst te verzekeren. Den Haag (ANP) De drie oppositiepartijen, PvdA, D'66 en PPR, in de tweede kamer zijn ontstemd ovër het feit, dat minister Van der Klaauw (Bui tenlandse Zaken) in het alge meen debat van de Verenigde Naties niet het vraagstuk van de neutronenbom aan de orde heeft gesteld. In schriftelijke vragen zeggen kamerleden van de drie betrok ken partijen dat dit stilzwijgen niet in overeenstemming is met de in ons land levende gevoe- Volgens de kamerleden had het voor de hand gelegen, dat de Nederlandse regering speciale aandacht had gevraagd voor de gevaarlijke gevolgen van de in troductie van dit wezenlijk nieu we wapensysteem. Zij hebben Inzake neutronenwapen Oppositie laakt stilzwijgen Van der Klaauw de minister gevraagd bij de eerste daarvoor geschikte gele genheid alsnog de mening van de Tweede Kamer ter kennis van de algemene vergadering te brengen. Het afgelopen jaar zijn we regelmatig opgeschrikt door terreurdaden, waarmee de politie werd geconfron teerd. Niemand zal de schietpartijen in Den Haag, Utrecht en recent bij de grens in Kerkrade tussen poli tiemensen en Westduitse terroristen, al vergeten zijn. OOK de politie leek door de terreur opgeschrikt. Men werd indringend geconfronteerd met het feit, dat de be wapening en de vaardigheid van de politiemensen niet altijd meer zijn opgewassen tegen die van de misdadi gers, die in sommige gevallen getraind zijn in het ge bruik van de modernste wapens. Dat politie en justitie de waarschuwingen niet onopgemerkt hadden laten pas seren bleek uit de wijze, waarop anderhalve maand ge leden opgetreden werd bij de arrestatie van enkele Mo- lukkers in Breukelen. Daar werd duidelijk dat de politie bezig is met het zoeken naar een antwoord op het toenemende harde geweld. MAAR behalve een beperkt gevoel van voldoening riep dit politieoptreden toch ook enig onbehagen op. Achteraf bleken er allerlei onvolkomenheden aan het politieoptreden te kleven. Zo werd er volgens goed in gelichte bronnen onder meer geschoten met Uzi's, auto matische wapens van het leger, waarmee de betrokken rijkspolitiemensen nog nooit hadden gewerkt. Dat doet achteraf veronderstellen dat er binnen de politie-organi- satie ongenuanceerd en in paniek werd gereageerd op de plotselinge confrontatie met het harde geweld. Dat is overigens van de doorsnee politieman best begrijpe lijk. Hij wordt tenslotte op een zaak afgestuurd, waar van hij met gevaar voor eigen leven het beste moet zien te maken. Maar voor de leiding van de politie kan dat begrip toch niet gelden. Zij moet altijd een beheerst en afge wogen beleid voeren. Er zijn echter, behalve de enkele panieksignalen, gelukkig ook tekenen dat er wel dege lijk een genuanceerd beleid gevoerd wordt bij het poli tioneel apparaat. Zo'n teken kwam gisteren, toen de po litie van Eindhoven bekend maakte niet meer te allen tijde op een zwaar bewapende inbrekersbende af te gaan. Dat duidt erop dat de politie en de justitie zich niet ongeremd werpen in wat cynici al eens de bewape ningswedloop tussen politie en georganiseerde misdaad noemden. Men wil ook tactische wegen blijven bewan delen. Wegen voor een speciaal daarop gericht opspo ringsbeleid. Men grijpt niet in op een wijze, die en voor de politie, en voor onschuldige derden onverantwoord grote risico's met zich meebrengt, maar traqht zwaar bewapende misdadigers op een andere wijze in handen te krijgen. Dit alles neemt overigens niet weg, dat het noodzake lijk is de bewapening van de politie te verbeteren. Want waar de misdaad zich kennelijk tot in de perfec tie organiseert, moet op de juiste momenten passend gereageerd kunnen worden. Maar dat moet wel uitge wogen gebeuren, en daarom is een aan de verbeterde bewapening gekoppelde betere organisatie en training van het politieapparaat strikt noodzakelijk. Vooruitzichten voor zondag en maandag: winterse buien en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 4 Min. temp.: omstreeks 2 gr. Max. temp.: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 4 Min. temp.: omstreeks 0 gr. Max. temp.: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN - De Gerefor meerde Synode betreurt de gift van de Wereldraad van Kerken aan het Patriottisch Front van Rhodesië omdat deze gift een afwijzing bete kent van hen die op een an dere wijze streven naar een vrij en onafhankelijk Rhode sië. Dit was gisteren de belang rijkste uitkomst van ongeveer drie uur praten in de Gere formeerde Synode in Lunteren.Ondanks dit stand punt blijft de synode echter trouw aan het speciale fonds voor de rassenbestrijding (PCR) van de Wereldraad van Kerken. Uit Genève wordt overigens Gereformeerde Synode betreurt PCR-gift gemeld dat de Wereldraad van Kerken besloten heeft zijn beleid ten aanzien van schenkingen uit het rassen- fonds op de helling zal zetten. Op de vergadering in Jamai ca in januari zal een en an der besproken. 'ENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNEN i onze parlemen taire redactie) 'INTERVIEW 1 de beëdiging van Bert de uit het Zuidhollandse Berkel lenrijs is de Tweede Kamer en dinsdag, na drie weken it 149 leden te hebben be weer op de organieke sterk- 150 gekomen. De Vries ver- de sinds 1 november 'fallen plaats van CDA- ver- xirdiger Jaap Boersma. 1st van het nieuwe CDA-Ka- heeft verschillende harten ,j t Binnenhof iets sneller doen ..«F1- Enkele weken geleden na drukte het blad „Quod No- van de Rotterdamse Eras universiteit (waar De Vries noglschappelijk hoofdmedewerker ech opmerkelijk interview met de 40-jarige econoom af. Daar in liet De Vries onder meer weten dat hij van Kamerleden niet zo'n hoge pet op heeft. Volgens de géi n- terviewde zouden de meeste Ka merleden er een dubbele moraal op na houden. Hij illustreerde dit onder meer met het voorbeeld van de koopsompolissen:„Daar hebben ze wel bezwaar tegen, maar tege lijk houden ze hun inkomen laag en hun onkostenvergoeding hoog. Dat is fiscaal puritanisme met een dubbele bodem". Ook had De Vries het er blijkens het universiteitsblad moeilijk mee, dat Kamerleden vroeger voor een slippertje of voor het drinken van iets teveel alcohol moesten aftre den, terwijl er nu Kamerleden zijn die er drie vrouwen op na houden of dronken in de Kamer staan te oreren. Tenslotte had De Vries ook nog gezegd, dat hij „bijna niets" heeft hoeven doen om op de kan didatenlijst van het CDA te komen.- „Ik was nauwelijks actief binnen het CDA. Ze hadden ge- woon een algemeen econoom nodig", aldus De Vries. NEP INTERVIEW2 Begrijpelijk, dat al deze weinig vleiende woorden, die ook de dag bladpers bereikten, zowel binnen als buiten het CDA heel wat wenk brauwen omhoog brachten. De Vries, in zijn parlementaire werk kamer bezig met het nakijken van tentamens („Ik heb nog tot 1 janu ari bepaalde onderwijsverplichtin gen") zei ons donderdag:„Ik ben me rot geschrokken. Dat verhaal had nooit in Quod Novum afge drukt mogen worden. Het was ge woon een nep-interview, een inter ne grap. Een collega van mij had. dat interview in maart met mij ge maakt voor een personeelsblad van ons, dat „Jobstijdingen" heet. Toen bekend werd dat ik Kamerlid zou worden, hebben ze dat stuk buiten mijn medeweten afgedrukt in het officiële universiteitsblad. Je kunt nagaan wat ik kreeg te horen toen ik hier dinsdag geinstalleerd was. Zeker twintig Kamerleden kwamen op me af om te vragen wat mij had bezield. En ik maar uitleggen. Enfin, men begrijpt nu wel dat ik die uitlatingen nooit echt gemeend heb, hoewel een discussie erover natuurlijk nooit weg is". RAMP Een van de felste opposanten in de Tweede Kamer is Nora Salomons van de PvdA. Gebeurt er in de vergaderzaal iets op haar terrein (midden-en kleinbedrijf, stadsver nieuwing) wat haar niet bevalt, dan dribbelt de blonde zwaar ge bouwde sociaal-democrate zo snel ze kan naar de interruptiemicro foon en trekt fel van leer. Donder dagavond, tijdens de behandeling van de begroting voor economische zaken leverde ze kritiek op de wij ze waarop minister Gijs van Aar- denne over de problemen van win keliers in stadsvernieuwingsgebieden heen- gleed. Van Aardenne, door velen niet ten onrechte aangeduid als holle bolle Gijs, toonde zich gëirriteerd. „U moet hiervoor bij de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zijn. Elke keer komt u bij mij met dit soort problemen aanzetten". Waarop Nora repliceer de: „De huidige minister van VRO vinden we niet zo geweldig, maar als u op die post zat, zou dat een ramp voor het land zijn". Jammer voor Nora was. dat de be windsman, die nog na zat te genie ten van zijn eigen snedige opmer king, slechts met een kwart oor luisterde. Opgeschrikt door het ge lach in de Kamer vroeg hij of Nora haar interruptie nog eens wil de herhalen, waarmee hij echter zijn tegenstandster, die zich toen pas realiseerde wat ze in een op welling had gezegd, ernstig in ver legenheid bracht. Met een rood hoofd keek Nora hulpeloos rond en zag toen voorzitter Vondeling bemoedigend knikken. „Ik eh....ik zei dus...", hakkelde ze „ik be doelde dus dat u als minister van VRO een eh... ramp zou zijn". Van Aardenne keek peinzend voor zich uit en sprak verstrooid:„Juist ja, een hele goeie opmerking, zou ik zeggen". ^TENSTEBINNENHOFBIflNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBUITENSTEBINNENHOFBINNENSTEBUITENHOFBINNENSTEBUITEN Russen willen geen VN-commissaris mensenrechten VERENIGDE NATIES (AFP) De Sovjet-Unie heeft zich gisteren uitgesproken tegen een Costaricaans voorstel een VN- hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens aan te stellen, in de sociale commissie van de VN-assemblee zei de Russische ambassadeur Troya- novsky dat instelling van een dergelijke post „een flagrante s"hunding van het VN-hand- vest" zou betekenen. Zo'n post zou slechts leiden tot „hypocrie te campagnes tegen lidstaten en de internationale sfeer vergifti gen", meende de Russische am bassadeur. Hij vond dat waar borging van de mensenrechten is voorbehouden aan de lidsta ten zelf, en uitsluitend onder hun nationale wetgeving valt. Overvallers kozen het hazepad LOENEN Twee gemasker de en vermoedelijk gewapen de mannen hebben gister avond even voor acht uur het postagentschap annex si garenzaak in Loenen probe ren te overvallen, maar wer den met zoveel nuchterheid geconfronteerd dat ze ijlings het hazepad kozen. De overvallers riepen volgens de beheerder Dit is een overval, handen omhoog", ter wijl ze hem met een jachtge weer onder schot hielden. Op het laconieke „We zijn geslo ten, we hebben niets meer" van beheerder E.H. Elzenaar sloegen ze hem de bril van de neus, maar toen deze herhaal de „stomme ezels, er is niets te halen", sloegen beide over vallers op de vlucht, waarbij gebruik werd gemaakt van een gereedstaande auto. De overvallers zijn door de poli tie i iet meer teruggevonden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7