GERDA VERGAART EN SLIJT f. EBRUIKTE KINDERSPULLEN hond zoekt: huis „HET BUITENHOF" WEET RAAD Uitkomst biedend reis bureau voor geestelijk defecte en bejaarde mensen Maar ze let op kwaliteit Irenda durft haar '■ancien niet te tonen pu/cfö é/ct#.'.' 'AGlf AC AciAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 Met vakantie gaan. Wie kan daar nu nog buiten? Volgens de indexcijfers geen mens, natuurlijk. Dus geen mens. Ook niet de sterveling die een defect heeft, want de zon gaat voor ieder van ons op. Daarom vond ik het tref fend, dezer dagen (en dat was in feite een jaar te laat) in aanraking te komen met een instelling die de geestelijk onvolkomen mens een stuk levens vreugde kan bieden. Ik was te gast op het kantoor van Philip Verstraaten, dagelijks werkzaam als hoofd van de Afdeling Ontspanning van de Leidse psychiatrische instelling Endegeest in Oegstgeest. Geestgronden waar iets op bloeit en groeit. Philip Verstraaten is buitendien voorzitter van de befaamde Leidse voet balvereniging Lugdunum, maar dat komt in dit stuk niet ter sprake. Dat is allemaal een bijkomstig heid. Zo ook z'n toevallige verband met het verhaal dat nu volgt. Bij Verstraaten op kantoor sprak ik met de heer W. Degreef, die je zou kunnen aanmerken als onbezoldigd directeur van het reisbureau „Het Buitenhof", en direct veroonden met de Stichting Vakantiebesteding Welzijns zorg Nederland. Degreef: „In de wereld van de psy chiatrische zorg en die van de dementen bejaarden ook, bleek een jaar of vier geleden, dat er een grote - behoefte bestond aan een ierda Knijnenburg is een j zeldzaam handeltje begonnen in een garage. De jharmante Leidse, die niet lelden aantrekkingskracht iitoefent als fotomodel, fungeert sinds een week of jes als „tussenpersoon" bij e in- en verkoop van nét [ven gebruikte kinderkle- j en annexe artikelen, weedehands is een te lel aden woord bij deze ipzet; afgedragen kleertjes yorden door haar gewei- jerd, want daar kan ze niets ifiee beginnen. Het moet memaal punctueel in orde ajn, van een best merk u" 7oorzien, hygiënisch ge- paroch|to°md en nog onvermin- hoognjerd in de mode mee- eren, %aaiend. Gerda, die op- iroeide aan de Pi^terskërk- u.. later 0011 tijdje uit |et stadsbeeld verdween, naar een jaar of drie releden naar Leiden terug- ■EMKeerde, liep al geruime tijd j^aHond met de suggestie die nBüt Amerika was komen |^0>verwaaien. In de States ïamelijk is men vrij radi- 17 ds. <aal op sommige punten. Zo i! - Ne<ok in het van de hand /olie E^oen van overtollige of 'erbodige spullen. ierikanen die geen heil t zien in hun inventaris •llen gewoon vrienden en laties op, of zetten een ivertentie in „the local aper", het plaatselijke keiaar. trantje, met de mededeling ds. Stdat dan en dan in hun «garage een overvloed aan kelen te koop zal worden geboden. „Ontzettend am. zieilim van die Amerikanen", jindt Gerda, „het zijn prima nevTvtruikbare spulletjes die ze fienr' liet meer nodig hebben en «licolai, ïie ze van de hand willen Kerk -loen. „Garage-verkoop" heet 19 ziejat, want iedere Amerikaan ostert ■(,eeft wel een garage-" ma, Wofer^a Knijnenburg werd _Joor dit voorbeeld gegrepen, fe kocht, na veel vijven en ;sen, een autobox achter Houtlaan (tussen de lers 10 en 42). Met itentie van 15-jarige hter Rosanna verfde ze Dienst" 3f. 10 Die<| - Gerd Kerk. 1 ot. BorX Gerda Knijnenburg in haar ,,'t Schooiertje". de muren en plafond met olieverf enw achtte, na de eerste reeks artikelen te hebben gerangschikt, met vertrouwen de klandizie af. Nou, ze is niet teleurgesteld. Het liep meteen al bést. Moeders, die na een „baby periode" van de uitzet afstand wilden doen, vonden al snel ,,'t Schooiertje", zoals Gerda haar in- en verkoop punt in de box heeft ge noemd. Spulletjes brengen en aan schaffen. Op kindergebied is dit in deze streken een precedent. Bij Gerda vind je de leukste hebbedingetjes: houten speelgoed, een kinder-opklapstoeltje, boxen, een wieg, wagens, broekjes en jasjes, flessenwarmers, kinderboeken ook, puzzel tjes. Gewoon alles wat met kinderen te maken heeft. „En allemaal van erg goeie kwaliteit. Dat moet wel. Ik breng een „oude" kindergar derobe van het vorige seizoen, maar dan wel punktueel gaaf. Voetbal schoentjes zelfs. Het is kwaliteit, die men voor minder dan helft van de winkelprijs hier kan krijgen. Je kunt bij mij een comple te baby-uitzet kopen. Het is geen hobby, maar gewoon een zakelijke onderneming die ik overigens met de instelling van liefhebberij heb opgezet. Het zijn drie partijen die eraan meedoen: de verkoopster, de koopster en ikzelf." Amerikanen bieden soms de helft van hun af te danken hebben en houwen aan: planten, klokken, sieraden, schilderijen, gordijnen en lopers of karpetten. Gerda Knijnenburg beperkt zich tot kinderwaar, al lopen er wat min of meer volwassen legpuzzels en een elpee van Boney M tussen door. Van 't één komt 't ander, moet je maar denken. Maar met een klein budget kun je bij Gerda uitstekend terecht. En nogmaals: wat de kleren betreft blijf je in de laatste mode, want daar let ze scherp op. Het is wel zo, dat ze, mét veel ouders, van mening is dat veel kinder spullen soms te kostbaar zijn om elke keer weer nieuw te kopen. Ex-aan- staande moeders kunnen bij Gerda ook hun positiekle ding van de hand doen. En daar zijn fraaie specimina bij, heb ik gezien. Het walletje blijft bij 't schuurtje. Het ziet er alle maal zakelijk uit, dat is een voordeel voor koper en verkoper. Beide partijen staan in relatie met elkaar, via een nauwgezette admini stratie. Want Gerda Knijnen burg let op de kleintjes, zo goed als op de grotere begrippen. „Kassa", zegt ze weieens, want ze hoopt een echte broodwinning van dit soort zaken van vraag en aanbod te kunnen maken. De hobby is daarbij onder geschikt. Worden de artike len (nogmaals: ze zijn erg aantrekkelijk en de aankoop ervan alleszins verantwoord) binnen drie maanden niet verkocht, dan gaan ze terug naar de eigenaresse of eigenaar. Als die daar geen prijs meer op stelt en er afstand van doet, komt het Leger des Heils aan bod. Maar tot nog toe is dat niet voorgekomen. ,,'t Schooiertje" trekt pu bliek. Voorlopig alleen op woensdagmiddag van half twee tot half vier en 's zater dags van elf uur tot drie uur. Of na telefonische afspraak (071) 76.84.22; 't liefst niet 's zondags, want dan trekt Gerda, die soms van een beetje rust, meestal de stekker uit de stop. f reisbureau dat speciaal voor ueze mensen iets kon onder nemen. Iéts dergelijks bestond er toen nog niet. Philip Verstraaten: „Uit een marktonderzoek in die sfeer hebben we toen een reisor- ganisatietje opgezet. Stich ting en reisbureau zijn gescheiden gebleven, maar men werkt nauw samen. We begonnen met het inventari seren van hoteliers in bin nen- en buitenland. Het betrof een uiterst gevoelige materie, zeker in het begin". Na het eerste reisjaar, in 1976, met een paar duizend deelnemers, groeide het aantal tot ongeveer het dubbele. Voor '78 waren er steeds meer hoteliers bereid gevonden om deze gehandi capte mensen onder te brengen". Degreef: „We organiseren nu alle mogelijke toeristi sche reizen, naar zowat alle landen in Europa, hoewel de meeste niet verder komen dan Oostenrijk. Maar er is ook Spanje in ons program ma, en Hoovercraft-overste ken naar Engeland, we gaan per trein naar Italië. Het is een kleine neerslag van wat „normale" tour-operators te bieden hebben. Helaas is het werk van de stichting bij de kleine vijfduizend instituten, sociale werkplaatsen en tehuizen nog niet erg be kend, moet ik zeggen". De Stichting Vakantiebeste- ding Welzijnszorg Nederland is thans bezig met een experiment om de individue le deelnemer in te laten schrijven voor reizen, in het kader van de „integratie" met de maatschappij. De heer Degreef: „Het is dit jaar erg goed gelopen met vier individuele aangepaste reizen, met een gemiddelde van dertig person' n per trip. Het zijn men n die even uit hun eigen omgeving zijn gehaald". Inmiddels kan het Reisbureau voor Groeps reizen „Het Buitenhof" r'n gang gaan, want de goede weg is aangegeven. Inmid dels hebben enkele duizen den mensen met een geeste lijke handicap en ook bejaarde mensen van een heerlijke vakantie genoten. Als je die gidsen nakijkt, met die aanbiedingen in zonnige plaatsjes (en daar is bijna geen woord van gelogen, als er geen meteo rologisch spaak in het wiel wordt gestoken) dan moet je alleen maar constateren, dat al die minder bedeelden naar geest volledig aan hun trekken kunnen komen. Geen hotelier die de gezel schappen zal discrimineren. Integendeel zelfs. Er zijn mogelijkheden te over sinds de stichting met die „vlieg- er-eens-uit"- mogelijkheden begon. Een duidelijk licht punt in dit opzicht biedt het Bureau voor Groepsreizen „Het Buitenhof", Van Alke- madelaan 7, den Haag, tel. 070-245488. Het is een reis bureau dat erg „gevoelig" is en bovendien ter zake kundig. at I tof1**3, 6611 bastaard herde- htine pauzer, mag zo langzamer- I 0jyi wel tot de oud-gedienden funet$et asiel gerekend worden, nda zit al vanaf 15 septem- in één van de hokken en. amen f*#04 er- ondanks al haar Jwel Be wil, genoeg van te krij- 1 Het zag er voor Brenda op de tiende september echter nog veel beroerder uit dan nu. Ze werd door de politie in het holst van de nacht van de straat opgepikt en meteen naar het daarvoor bestemde nachthok van het asiel gebracht. De poli tie deed Brenda nog vergezeld gaan van een briefje waarin r, GeiVekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond na-Napekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te ut... tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek ichreven bonden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel •acht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar ing flMns ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre- t van'en dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur decemlDder£aan en zÜn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 schaul!'dei1 ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: -tsen (,euvv Le,ds Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. culDtiC0,'end dit/m vr 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van en fcP'00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. vermeld stond dat Brenda wel medische verzorging nodig zou hebben. En daar bleek de vol gende morgen inderdaad geen woord van gelogen. In tegendeel zou men haast zeggen. Brenda verkeerde, zacht uitgedrukt, in miserabele toestand. Ze was volkomen vervuild, mager en wat het meest opviel was dat Brenda's haar bij bossen tege lijk uitviel. Er waren veertien dagen voor nodig om haar wat dat betreft weer enigszins toon baar te maken. De eerste dagen was Brenda er zelf doodziek van, want de gegantische haar- ballen die ze opgaf, kunnen haar nooit lekker hebben geze ten. Als Wil Tiele, de beheerder, al Brenda's haar had verza meld, zou hij gemakkelijk een perzisch tapijtje van meer dan middelmatige afmetingen kun nen knopen. In totaal had Tiele ruim drie weken nodig om Brenda weer in haar oorspronkelijke staat te herstellen. Het resultaat was ronduit verassend. Niemand had ooit gedacht dat van het scharminkel uit het nachthok zo'n prachthond te maken zou zijn. Brenda heeft nu een prach tige zwarte licht golvende vacht van de allerbeste kwaliteit. Ook haar lichaamsgewicht is weer op een bij haar grootte passend peil gebracht. Maar het is mis schien nog belangrijker dat Brenda geestelijk geen „letsel" van haar zo slecht afgelopen avontuur heeft overgehouden. Ze is nog steeds even aanhanke lijk en speels als voorheen, hoe- 1 wel ze misschien iets terughou- Brenda heeft zich geheel van haar ziekte hersteld dender is geworden bij het be groeten van vreemden. Van eni ge agressiviteit is echter geen spoor te ontdekken. Wel is het mogelijk dat Brenda, eenmaal wat langer bij haar nieuwe baas, waaks wordt, ondanks haar forse formaat gaat ze zeer behoedzaam met kleine kinde ren om, hetgeen gezien haar leeftijd, twee jaar, een bijzon derheid genoemd mag worden. Ook autorijden roept bij Bren da geen weerstand op. Waarom üheeft Brenda, gezien al deze voordelen, dan nog geen nieuw thuis gevonden, vraagt u zich af. Het antwoord ligt voor hand. Er blijkt toch nog een nadeel aan Brenda te kleven: Haar gebit is bijzonder lelijk. De oor zaak hiervan is dat Brenda vroeger hondenziekte moet heb ben gehad. Hiervan is ze hele maal hersteld, maar een ken merk van deze ziekte is dat het gebit later niet doorgroeit en een akelige gele kleur krijgt. Het dier heeft er zelf geen last van en het gebit is als zodanig dan ook gezond. Het is alleen niet prettig om te zien. En dat is dan ook de reden dat verschillende adspirant-eigenaars van Bren da het op het laatste moment toch lieten afweten. Wel merk waardig dat mensen en dergelij ke prachthond laten schieten voor zo'n futiliteit. Brenda kreeg weer goede hoop toen ze vernam dat ze in deze rubriek een kans kreeg, want ze ging er vanuit dat de trouwe lezer van deze rubriek een heel wat vtuimer oordeel over haar „han dicap" zouden hebben. Ik hoop dat ze'gelijk heeft. Michel, de spaniel van vorige week is inmiddels naar Rijpwe- tering verhuisd. De huidige ei genaar van Michel had net zo lang gewacht tot er in deze rubriek weer een Spaniel ver scheen en hij reageerde afgelo pen zaterdag dan ook zeer snel. Zodoende was hij de eerste van een reeks „bewonderaars" van Michel, en daarmee ook de ge lukkigste. Bart Spijker Grease is the word. Vet is de plaats en de tijd en het gevoel. Vet is hoe we ons voelen. Ziehier de onwankelbare filosofie van de ver nieuwde disco-rage. En als vanouds beperkt het verschijnsel zich niet tot de dansvloer, maar wordt door slimme jon gens onmiddellijk verhe ven tot een hoogstaande visie op het leven. Met andere woorden: om het een beetje leuk te doen, moet er In de beurs getast worden. En het ie net alsof een bepaalde leeftijdsgroep met het kleinste budget de gróót ste financiële inbreng heeft in het disco gebeu Je kunt tegen woordig geen dansvloer betreden zonder schuldgevoelens te hebben over het ontbreken van je vetkuif. Voor dames is er een heel aparte coupe. Vanaf de middellijn van het hoofd wordt het haar voorover gekamd in een soort Shetland-achtige pony. Wat er met de rest van het haar gebeurt is mij niet helemaal duide lijk. Sommige dames stoppen het in een paar- destaart, weggestopt achter de pony die te vens dienst doet als zonneklep. Verder zie je slobbertruien, wijde rokken en korte rokjes. Het is alsof ik mijn moe der zie op een foto daterend van voor de oorlogsjaren. Derhalve voel ik me niet geroepen er nu een valse opmer king over te maken. Een mens is een mens, nietwaar? Verder kun je, in elke zichzelf respecterende boetiek, in Leiden je een nieuwe „Greaso-outfit" laten aanmeten of gepre fabriceerd uit de rekken plukken. Glitter, leer en zuurstok-roze zijn weer „in" of waren nog niet „uit". Mijn bijdrage aan de modernisering is een bandplooibroek, maar ik weet niet zeker of ik mij daarin wel kan vertonen. Om de zaak wat zinvol af te ronden moeten er nog wat „disco-buttons" gekocht worden. Met een nieuwe pen, sticker, embleem, langspeelplaat en schoolagenda ben je weer het heertje of vrouwtje en lijken schijn baar onoverkomelijke verschillen kleiner of zijn verdwenen als sneeuw voor de lach van Jan Travolta. Ook in de dansscholen sluipen deze „Saturday night fever" verschijnse len binnen. Muziek uit beide disco films hebben voor een groot gedeelte de plaats van de „goodies" inge nomen. Dan wordt er ook nog onderricht gege ven In dansen die on miskenbaar behoren bij bovengenoemde rage. Er gaan stemmen op om begrippen als „bus-stop" en „latin-hustle" op te nemen in het Aap, noot, mies.... En dat allemdal onder de klanken van „How deep Is your love" en „Hopelessly devoted tot you". Je houd je ogen er niet bij droog. Zoals alles ook zijn positieve kanten heeft, kun je van de disco-rage zeggen dat het de „punk" met een slap handje van tafel heeft geveegd. Aan de andere kant was dat een rede lijk goedkope hobby, want een oude spijker broek hebben we alle maal. Zou Ik nu die veiligheidsspeld eigenlijk al uit m'n neus kunnen halen? Ed OQvter

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5