\or Parkeren wordt kwartje duurder D'66 wil Pesthuis restaureren Meeraandacht parttimers Meijer (PvdA) haalt uit naar CDA 1 .El DSE B EGI IN G1 979 Daklozen- centrum laat nog even op zich wachten Begrotingsbehandeling donderdag voortgezet SYMBOLISCHE SLEUTEL /OOR OUDSTE BEWONER Leidse kunstenaar exposeert in Alphen Residentie Orkest zet alle registers open Hijskraan omgevallen Onduidelijkheid in Dimanch NZH-bus in Oranje wijk Rijnsburg ÊTpaTAD LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 TER ill /III .0° Nvvi ortret. J )n gesp 4.00 Nd ND/I S)Vrt. Sexuel ucharis AVRO:] 7.00 V isterda, S) VanI bedele :ert9 20.30 se. Vat Leiden Parkeren in Leiden wordt een kwartje duurder. De gemeenteraad ging hier gisteren mee akkoord in de eerste van meer dan honderd stemrondes over de begroting voor 1979. Een voorstel van het CDA om de parkeergelden extra te verhogen werd daarbij afgewezen. Mevrouw Van Dee (CDA) kwam bij de behandeling van de tariefsverhoging met een amendement op het collegevoorstel dat uitging van een algemene verhoging met 25 cent per uur. Het CDA wilde een grote differentiatie in de parkeerta rieven aanbrengen om het uiterst kort parkeren in het stadscentrum te bevorde ren. Op de Vismarkt, Botermarkt, Aal markt, Nieuwe Rijn en Breestraat zou het tarief dan komen op twee gulden per uur. Op de Boommarkt Apothekers- dijk, Langebrug en Steenschuur zou 75 cent per half uur (1,50 gulden per uur) moeten worden betaald en in de rest van de stad een gulden per uur. Verder wilde het CDA het parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat tot een testcase maken voor een parkeergarage door hier een dagtarief van 3 gulden te gaan invoeren. Dan zou bekeken kunnen worden of VERKEER hierdoor inderdaad het gebruik van dit parkeerterrein zou toenemen. Wethouder Van Dam (financiën) ont raadde beide CDA-voorstellen. De extra tariefsverhoging wees hij van de hand omdat deze onverkoopbaar zou zijn bij het rijk, dat al zo veel moeite schijnt te heben met het kwartje extra dat het college wil gaan heffen. Ook vond hij het CDA-voorstel niet overeenkom stig het beleid van geleidelijke verhogin gen zoals dat door het college wordt voorgestaan. Het plan om op de Ir. Driessenstraat parkeren voor 3 gulden per dag mogelijk te maken vond Van Dam in strijd met het verkeerscirculatie plan, zonder dit nader uiteen te zetten. De extra parkeerverhoging werd daarop door de raad met 22 tegen 14 (CDA met uitzondering van Vink, PPR, D'66 en PSP) afgewezen. Voor het experiment op de Ir. Driessenstraat stemde alleen de voltallige CDA-raadsfractie. De tariefsverhogingen werden daarop ongewijzigd door de raad goedgekeurd. Alleen CPN en PSP verldaarden zich tegen de verhoging van de Reinigings rechten met 15 en de boventrendmati- ge verhoging van de onroerend goed belasting met 5 AL 98 MOTIES INGEDIEND LEIDEN Donderdag aanstaande gaat de Leidse gemeenteraad verder met de behande ling van de Leidse be groting voor 1979. Na ball acht zullen in twee de instantie de algeme ne en financiële be schouwingen worden afgehandeld. Daarna moet worden gestemd over de ware zondvloed van moties die de afge lopen week zijn inge diend. Gisteren werd uiteindelijk het aantal van 98 genoteerd bij de afsluiting van de laat ste ronde sprekers. De 98-ste motie kwam van D'66-leider Glaubitz die de stad Leiden toch banden wil laten onder houden met een stad in Polen. Dit in het kader van de ontspanningspo- litiek tussen oost en west. Algemeen wordt verwacht dat bij de voortgezette debatten aanstaande donderdag ook nog een honderdste motie zal worden inge diend. Daarmee zal sprake zijn van een re cord. De geplande raadscommissieverga deringen van donder dag worden zoveel mo gelijk op woensdag ge houden. ".'oh; oor de 1st op iek. 1 VAR S^KIi 10.301 ombol! [S) EK* 6.02-7 0 (S) lise. 13 vs. 14.1 >dag, (9 05 3 Grai LEIDEN Het D'66-raad- slid B. Oosterman heeft gis termiddag bij de behande ling van de begroting cul tuur voor 1979 er bij het college op aangedrongen te bevorderen dat het Pesthuis aan de Pies manlaan wordt gerestaureerd. Het Legermu seum zal volgend jaar uit dit gebouw zijn verdwenen. In een motie vroeg het D'66- raadslid of in de begroting van 1980 een post kan wor den opgenomen om dit mo nument ingrijpend aan te pakken. Wethouder P. H. Schoute wilde deze motie gaarne overnemen maar hij wees er wel op dat een en ander in hoge mate afhanke lijk is van rijkssubsidies. Een groot deel van de frac ties in de Leidse gemeente raad vroeg het college ernaar te streven de Leidse binnen stad rondom het Stadhuis plein een meer culturele functie te geven. Door de heer Oosterman werd voor gesteld een muziektent op het plein neer te zetten en om zomers gastbeiaardiers uit te nodigen het stadhuisbeiaard te bespelen. Tevens brak het D'66-raad- slid een lans voor de orgels in de verschillende kerken in Leiden. In een motie vroeg hij het college te bevorderen dat er een soort orgelfonds ontstaat, waardoor het moge lijk zal zijn in de toekomst de muziekinstrumenten snel te kunnen restaureren. Het WD-raadslid N. Lange- rak drong er in een motie bij het colege nomaals op aan ervoor te zorgen dat de Stadsgehoorzaal zijn con certfunctie blijft behouden. Het CDA vroeg bij monde van de heer Van der Waals naar de mogelijkheden om de streekmuziekschool te de centraliseren. Wethouder Schoute stelde dat er voorals nog geen uitzicht is op een nieuwe huisvesting van het hoofdgebouw van de streek- ■Mum muziekschool. Wel kon hij de mededeling doen dat het be stuur van de school streeft naar dependance-vorming in Leiden. Nu de Merenwijk een eigen bibliotheekfiliaal heeft, wordt het langzamerhand tijd dat ook in het Morskwar- tier een dergelijk filiaal wordt gevestigd, aldus de mening van enkele fracties. De wethouder kon hierover evenwel geen beloftes doen. Ten aanzien van de Schouw burg merkte de heer Van der Waals op dat het beleid bij de Schouwburg-directie er op moet zijn gericht voorstel lingen te geven die bij de bevolking aanspreken. „Er zal tevens voor gezorgd moe ten worden dat bijvoorbeeld in samenwerking met het LAK-theater en de Stadsge hoorzaal een voor elke mani festatie meest geëigende ac commodatie wordt gekozen", aldus de heer Van der Waals, die stelde verontrust te zijn over de forse stijging van de uitgaven in de Schouwburg- begroting. PERSONEELSZAKEN LEIDEN Mevrouw J. Hes (PvdA) wil dat de gemeente Leiden het personeelsbeleid meer gaat richten op het in dienst nemen van parttimers. Bij de behandeling van het hoofdstuk personeelszaken van de begroting 1979 kwam zij gisteren met een motie waarin het college wordt gevraagd om bij de werving van nieuw personeel veelvuldig de mogelijkheid van deeltijd-arbeid op te nemen. Bij de behandeling van het personeelsbeleid vroeg mevrouw Hes aan personeelsethouder Fase ook de nodige aandacht te besteden aan het schokkende rapport over het gedrag van de Leidse ambtenaren tegenover de burgerij, zoals dit vorige week door de beide burgerraadslieden werd uitgebracht. Mevrouw Hes vroeg ook een onderzoek naar de gesignaleerde verschijnselen zoals het onbehoorlijk gedrag en de oorzaken die daartoe aanleiding geven, met de mogelijkheden die er zijn om deze weg te nemen. Voor 1 april van het volgend jaar zou het college hieromtrent moeten rapporteren. Het schokkende rapport van de burgerraadslieden kreeg bij het hoofdstuk personeelszaken van de Leidse begroting gisteren noal wat aandacht Verschillende raadsleden betoog den dat dit rapport in de pers eenzijdig zou zijn weergegeven: de Leidse ambtenaren zouden er te slecht van af zijn gekomen. Van Duyn (WD) weigerde te geloven dat de publicaties over het gedrag van de Leidse ambtenaren zouden opgaan voor het hele ambtenarencorps. Mevrouw Hes (PvdA) en mevrouw Passchier (PSP) plaatsten evenals PPR-woordvoerder Beijen ook vraagtekens bij deze publikaties. Het CDA-raadslid Bleijie noemde het echter helemaal niet verwonderlijk dat de pers zo veel aandacht heeft besteed aan de negatieve conclusies van de burgerraadslieden: „Het taalgebruik in hun rapport heeft daar alle aanleiding toegegeven", meende Bleijie. Als je de zaken zo voorstelt zoals de burgerraadslieden hebben gedaan, roep je automatisch deze reacties en perspublicaties op, stelde het CDA-raadslid. Bleijie vond dat de burgerraad slieden zelf bewust het risico van deze publiciteit hadden genomen. D'66 woordvoerder Oosterman kwam gisteren met twee moties ter verbetering van de positie van het gemeentelijk personeel. Hij wil van het college vóór de volgende begroting een plan voor de instelling van een personeelsraad, een soort onderne mingsraad van gemeenteambtenaren. Ook vroeg hij de moge lijkheid van werktijdverkorting voor gemeenteambtenaren van 55 jaar en ouder nader te onderzoeken. De WD-er Van Duyn vroeg de wethouder in navolging van Rijnmond alle verschillen in beloning en rechtspositie van ongehuwde, samenwonende en gehuwde ambtenaren op te heffen. In haar antwoord toonde mevrouw Fase zich ten opzichte van dit voorstel nogal positief. Wat de mogelijkheid van meer parttimers in gemeentedienst betreft vroeg zij meer tijd om op deze zaak te studeren. De suggesties van D'66 over een personeelsraad wees de wethouder van de hand. Zij achtte het georganiseerd overleg en de medezeggenschapsverorde- ning voldoende garantie voor inspraak van het gemeenteperso- neel. VOLKSGEZONDHEID VRAGEN OVER OPTREDEN HÖPPENER „VERONTRUSTEND" LEIDEN De voormalige PvdA-fractie-voorzitter in de gemeenteraad, L. Meijer, heeft gistermiddag tijdens de behandeling van de begroting gezondheidszorg uitgehaald naar zijn collega's van het CDA. De heer Meijer verweet de CDA-raadsleden dat zij vragen hebben gesteld over het waarheidsgehalte van het rapport dat de onderzoekscom missie van „Endegeest" dit voorjaar heeft uitgebracht. „Ik had het logischer gevonden als de CDA-raadsleden zich druk hadden gemaakt over het feit dat slechts één van de vier getuigen decharge in de zaak tegen de leerlingver- pleegkundige B., die geneesheer-directeur Mojet heeft be dreigd, wilde verschijnen voor de rechtbank (het oud-raadslid A. Höppener-red.). De rest was bang voor repressailles", aldus het PvdA-raadslid. Hij vond dat het CDA beter aandacht had kunnen besteden aan de oorzaak van die angst Hij noemde de twijfels aan de eerlijkheid van zijn oud-mede- fractiegenoot een uiterst bedenkelijke zaak. Door het PPR-raadslid Beijen werd betoogd dat het gemeen tebestuur ook nadat er een commissie ex artikel 61 is ingesteld, die het psychiatrisch ziekenhuis gaat besturen, attent moet blijven op de ontwikkelingen in Endegeest. Mevrouw H. Passchier (PSP) uitte haar bezorgdheid over het chronisch gebrek aan mankracht in het ziekenhuis. Zij stelde verheugd te zijn over het binnenkort oprichten van een leerlingenraad in „Endegeest". In zijn antwoord benadrukte wethouder P. H. Schoute dat de reorganisatie op „Endegeest" tijd en inspanning vergt. Hij deelde mee dat de staatssecretaris van volksgezondheid de toezegging heeft gedaan de ontwikkeling van plannen voor wisselpaviljoens in „Voorgeest" te willen versnellen. Ook over de omvang en de afstemming van de bij het psychiatrisch ziekenhuis te realiseren poli-kliniek is, volgens de wethouder, overeenstemming bereikt MAATSCHAPPELIJKE AANGELEGENHEDEN LEIDEN De verwezenlijking van een daklozencentrum in Leiden zal nog wel een tijdje op zich laten wachten. Dat bleek gisteren uit de antwoorden die wethouder Schoute gaf op vragen die hem hierover door verschillende raadsleden werden gesteld. „Het probleem is zeker niet de behuizing. We hebben nog wat moeilijkheden betreffende de beheers structuur. Ik wil graag de rust bewaren om de partijen niet te frustreren en om zodoende tot een gemeenschappelijke oplossing te kunnen komen", verklaarde Schoute tijdens de behandeling van de begroting maatschappelijke aangelegen heden. Het probleem met de beheersvorm wordt voornamelijk ge creëerd door de complexe samenstelling van de werkgroep daklozen. Aan deze werkgroep wordt deelgenomen door zowel particuliere als ambtelijke instellingen. Van de particuliere instellingen is het vooral het Leger des Heils dat zich moeilijk kan vinden in een beheersvorm waarin het niet zelf de belangrijkste stem heeft. „Het is voor de gemeente belangrijk dat het leger meedoet vanwege de grote ervaring die het heeft op het gebied van de daklozenopvang en omdat het leger op korte termijn deskundig personeel kan leveren", legde de wethouder aan de raadsleden uit. Het CPN-raadslid D. Hoeven meende dat de wethouder als de lokatie geen moeilijkheden opleverde daar dan alvast een beslissing over zou kunnen nemen, zodat er wat de behuizing betreft in ieder geval meer duidelijkheid zou zijn. Laurens Beijen (PPR) vroeg zich af of er niet een tijdelijke oplossing mogelijk was voordat men kwam tot een definitieve oplossing. Dit in verband met de dringende noodzaak dat er in Leiden zo'n centrum komt I) And iman. BEIDEN Wethouder A. Verboom (volkshuis- SuPeyfesting en milieu) beeft gisterochtend in bet 'eestzaaltje ,,'t Kabinet" in de Maria Gijzensteeg it symbolische sleutel overhandigd aan de 'odste bewoner van bet nieuwbouwcomplex aan Ie Langegracbt, de beer Hendrik Bink. Het 'tpaar Bink (Hendrik en Gessie) woonde trdien 46 jaar lang in een buisje aan de 'Menburgerstraat in Leiden-Noord. Evenals de ste bewoners, die onlangs in de flats aan Langegracbt zijn gaan wonen, moest de 'uuilie Bink baar buis verlaten in bet kader de stadsvernieuwing, die in Leiden-Noord t stand wordt gebracht Via wisselwoningen deze bewoners in bun huidige 2, 3, of terwoningen (sociale sector) aan de Lange- t terechtgekomen. 30 (S) Met name de vertegenwoordigers van de Leidse Woningstichting en van de bewonerscommissie Sophiastraat-Noord uitten hun tevredenheid over het huisvestingsbeleid van de wethouder. De wethouder, die deze dagen zowel door links als rechts op grond van zijn beleid wordt aangeval len, was met de complimenten erg content. Niet alleen de wethouder en het echtpaar Bink werden tijdens de gezellige bijeenkomst in de bloemetjes gezet, maar ook Martine Bronmeijer en Jan van der Vloet van de bewonerscommissie gold deze eer. Beide vertegenwoordigers van Sophiastraat-Noord kregen namens de LWS een boekwerk aangeboden, over het Leiden van weleer. Wethouder Verboom (rechts) overhandigt de „sleutel" aan het echtpaar Bink. Gerard de Vos, de beheerder van de Kunstuitleen Alphen, in gesprek met Willem Breddels. ALPHEN AAN DEN RIJN De wethouder voor Cul turele Zaken, me vrouw H. Donker, beeft gisteravond in Alphen een tentoon stelling geopend van olieverfschilde rijen en zeefdrukken van de Leidse kunst enaar Willem Bred dels. De expositie die gehouden wordt in de ruimte van de „Kunstuitleen" aan de Rijnkade 11 te Alpben aan den Rijn is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 12 uur, op vrijdag avond van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 13 uur. De tentoonstelling duurt tot en met za terdag 9 december. Wethouder Donker nam gisteravond ook het eerste exem plaar van een zeef druk in de serie „grafiek van kunste naars uit Alphen aan den Rijn en om geving" in ontvang st LEIDEN Als een al lang van tevoren „gereserveerde" diri gent opeens niet op kan komen dagen, zorgt dat voor grote problemen. Dit gebeurde het Residentie-Orkest, dat inder haast een nieuwe dirigent moest zoeken toen het Hongaar se impresariaat opeens liet we ten dat Medveczky van 20 tot 25 november niet beschikbaar was. Edward Downes bleek be reid om de twee concerten over te nemen die Medveczky moest laten schieten. Downes is een Engelse dirigent die zijn sporen al heeft verdiend, vooral met operadirektie (hij was onder meer verbonden aan de opera van Covent Garden). Het programma van het concert van gisteravond was uiteraard veranderd. In plaats van Liszt en Erkel: Borodin en Mendels sohn. Een bekender en gemak kelijker repertoire derhalve. Verheugend is dat ondanks alle moeilijkheden het concert ge slaagd is te noemen. De voor zichtig aftastende Downes deed zijn best om er al het mogelijke uit te halen. Geen hoogstandjes, behalve bij Borodin's Steppe- schets van Midden-Azië, dat prachtig werd opgebouwd. De geheimzinnige subtiliteit werd voortdurend vastgehouden. Het eerste en het laatste stuk van „De pijnbomen van Rome" van Respighi vormden de hoog tepunten van de vier. Het schel le, spottend-lichte eerste deel werd vol schittering en leven slust neergezet. Het triomfante lijke slotdeel maakte indruk door de kracht waarmee het gespeeld werd. Het orkest speelde regelmatig met alle registers open en dat mocht gehoord worden. VEREN A KOPERDRAAT. NOORDWIJK Piet van Bohe- men zette gisteravond een punt achter zijn werk als bestuurder van de Voedingsbond FNV. Na een ruim veertigjarig lidmaat schap en bijna een kwart eeuw beheer van het afdelingssecre tariaat vond hij het welletjes. Maar het werd geen vertrek met stille trom. Halverwege de ver gadering verscheen burgemees ter mr. Bonnike met de echtge note en kinderen van de schei- Koninklijke onderscheiding dende secretaris in „De Stalles" van hotel-restaurant Royal en speldde na een inleidend speechje de heer Van Bohemen de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau op. LISSE Door onbekende oor- Het circa een ton wegende hijs zaak is gistermiddag een enor- blok denderde naar beneden en me kraan aan de Achterweg boorde zich net naast een arbei- omgevallen. De kraan stond bij der in de grond. De arbeidsin- de nieuwbouw van de MVO- spectie stelt een onderzoek in school om een andere (bouw)- naar de toedracht van het onge- kraan te verwijderen. val. LEIDEN Globe speelde gis teravond in de Leidse Schouw burg een merkwaardig stuk. „Dimanche" van Michel Deutsch is vrij mistig: herhaal delijk blijken handelingen ach teraf symbolisch te moeten worden opgevat, die op bet moment zelf zuiver illustratief en reëel leken. Af en toe steekt LEIDEN Met ingang van morgen wordt de route van lijn 31: Leiden-Rijnsburg-Katwijk te Rijnsburg door de Oranje- wijk gelegd. Komende van Lei den rijden de bussen van lijn 31: Rijnsburgerweg, linksaf Floralaan, rechtsaf Koningin Julianalaan, rechtsaf Christi- nalaan, linksaf Oranjelaan, linksaf Sandtlaan. De route via de Splitsing vervalt hiermee. Halten worden ingesteld op de Floralaan nabij de Frederik- soordlaan en de Nassaulaan voor de richting Katwijk, op de Koningin Julianalaan nabij de Nassaulaan voor de richting Leiden en op de Christinalaan voor beide richtingen. De NZH beoogt door bovengenoemde routewijziging de loopafstan den voor de bewoners van de Oranjewijk en de aangrenzende Bomenwijk aanzienlijk te ver- minderen. ironie de kop op, dan weer moeten we de dingen serieus nemen. De personages zijn zeer summier ingevuld; maar soms zeggen of doen ze iets dat voort komt uit een veel rijker en dieper gevoelsleven dan tot dusver werd getoond. Het thema bood echter moge lijkheden tot een veel betere uitwerking: het meisje Ginette wil het majoretteconcours win nen, en traint als een bezetene. Deze fanatieke houding blijkt voort te komen uit angst voor de mannen en de seksualiteit. Waar nu die angst van Ginette vandaan komt, is niet duidelijk. Ze wordt niet simpelweg als een neurotisch type afgebeeld, even min geven haar ouders of overi ge omgeving aanleiding daar de oorzaak te willen zoeken. Zo lijkt ook het besluit van Ginette om van huis weg te gaan, op niets te stoelen. De vele onduidelijkheden in het stuk liggen mede aan de aanpak van de toneelgroep. Globe heeft voor prachtige decors en theate- reffekten gezorgd, maar heeft weinig gedaan om de persona ges levensecht te maken. Het stuk eist dat ze meer zijn dan de lege stereotypen die ze nu geworden zijn. Maar als blijkt dat een toneel schrijver bepaalde aspekten niet goed uitgewerkt heeft, dan zou een groep dat moeten kun nen opvangen. Biedt, zoals hier, de tekst weinig houvast, dan dient de speltrant aanvullende mogelijkheden tot interpretatie te bieden. JACQUELINE MAHIEU

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3