Edele handwerk Toekomst sigarenindustrie in nevelen gehuld De huidige, jachtige tijd is niet alleen nadelig voor individuele personen, in ons land kampt een hele bedrijfstak ermee: de sigarenindustrie. Steeds minder mensen gunnen zich de tijd een sigaar op te steken, als gevolg waarvan en de anti-rook-campagnes hebben dit proces versneld het sigarenverbruik in ons land sedert enkele jaren dalende is. Weliswaar hebben de vaderlandse sigarenmakers hun export kwantum van vijf procent verhoogd tot vijftig pro cent van de totale produktie, een en ander neemt niet weg dat er grote problemen opdoemen. In Frankrijk en Italië, waar de overheid over tabaks monopolies („regies") beschikt, ondervindt de Neder landse sigarenindustrie steeds meer moeilijkheden, omdat het prijsregiem aldaar geen rekening houdt met. stijgende loonkosten hier te lande. In West- Duitsland heerst een moordende concurrentie en nieuwe exportmarkten brengen grote valuta-risico's met zich mee, zoals de tuimelingen van het Britse Pond Sterling en de Amerikaanse dollar hebben la ten zien. Ondanks de problemen gaat de sigarenproduktie in Nederland op onverminderde voet voort. Daarbij stre ven de fabrikanten naar nog verdergaande mechani sering, waarbij met de werknemersorganisaties is af gesproken dat dit proces geen gedwongen ontslagen tot gevolg zal hebben. Trouwens, de verhouding werkgevers- en werknemersorganisatie in de sigaren- makerij is goed. Dat is ze al jaren, want werkgever en werknemer trokken in het verleden bijvoorbeeld samen op om bij de regering voor de sigaren een lager accijnspercentage dan voor sigaretten te be pleiten op grond van het feit dat de sigarenproduk tie een veel arbeidsintensievere zaak is dan de „aan maak" van sigaretten. De goede verstandhouding ten spijt maakt men zich in werknemerskringen wel degelijk bezorgd over de toekomst, waarbij het onafwendbaar lijkt dat de hand-madesigaar zal gaan verdwijnen. Zoals ook grote sigaren steeds minder gemaakt worden, omdat er (vanwege de prijs?) minder vraag naar is. Welis waar zijn de bolknaks uit de elite-sfeer gehaald Nederlandse sigaren behoorden lange tijd tot de standaard-uitrusting van bijvoorbeeld Nederlandse ambassadeurs en gezanten de nieuwe generatie sigarenrokers prefereert vooralsnog senoritas, sprie ten, wilde Havana's of hoe die andere machinaal ge maakte sigarentypes mogen heten. Daarnaast maakt men zich in kringen van sigarenfa brikanten maar daar niet alleen zorgen over de invloed van anti-rook-campagnes. Er wordt alom gevraagd om „nader onderzoek" en wetenschappelij ke analyses. Opmerkingen over eventuele reclamever boden worden beantwoord met mededelingen over landen, waar (als gevolg van dergelijke verboden?) het verbruik van rokerswaren met sprongen omhoog is gegaan: Italië en Polen. „Een matig mens is zijn vrijheid waard", is de algemeen gehoorde uitspraak, waar dan meteen aan toegevoegd wordt dat hetzelf de geldt voor alcoholische dranken en koffie. Op deze pagina een overzicht van de huidige stand van zaken. beeld van een vroegere sigarenmakerij, I grote investeringen op het programma. Doel is het sigarenmaken ge heel en al langs mecha nische weg te doen ge schieden. Voor een belangrijk deel gebeurt dat nu reeds, maar met een aantal types sigaren, bijvoorbeeld de veel ge roemde bolknak, is dat nog niet het geval. Het zgn. Van der Molen project moet daarin ver andering brengen. Deze Van der Molen, een ma chinefabrikant uit Zaan dam, bracht een paar jaar geleden een machi ne op de markt die in speelde op de toene mende behoefte aan automatisering in de si garenindustrie. Met zijn apparaat worden alle ga ten en scheuren in de tabak weggewerkt, waar door het mogelijk is het dekblad machinaal om het binnengoed heen te leggen. Dat betekent nóg minder arbeids krachten in de sigaren industrie, die betrekke lijk veel oudere werknemers telt. „Het natuurlijk verloop be draagt zo'n 400 man en dat is 10 procent van de gehele bedrijfstak", licht Cleven toe. Weliswaar zullen er geen gedwon gen ontslagen vallen, aan de andere kant wor den de vrijgekomen ar beidsplaatsen niet opge vuld. Dat betekent dus dat de Nederlandse siga renindustrie aan steeds minder mensen werk zal gaan bieden. „We heb ben dan ook met de werkgevers afspraken gemaakt dat zij eens op een rijtje zullen zetten wanneer en welke ma chines zij willen aan schaffen en wat de ge volgen voor de totale werkgelegenheid zullen zijn", zegt Cleven. „Want het verlies aan arbeidsplaatsen in de produktiesector wordt niet goedgemaakt door de nieuwe in de techni sche sector. Alles bij el kaar genomen krimpen we in". Buitenlanders Is de toekomstweg van de vaderlandse sigaren industrie allesbehalve geplaveid met zekerhe den, in het midden van de zestiger jaren ver drongen buitenlandse firma's zich aan de be- drijfspoorten om een be lang in de Nederlandse bedrijven te verwerven. Amerikaanse, Zweedse en Engelse tabaksindus trieën probeerden via de Nederlandse sigarenma kers voet op de Europe se (EEG)-markt te krij gen. Zo viel het grootste sigaren makende bedrijf in ons land, WilleYn II in Valkenswaard (met vesti gingen in Budel, Ge- mert, Reusel, Roosen daal, Bocholt en Overpelt) in handen van het Amerikaanse Conso lidated Cigar, Ritmeester verhuisde naar het Brit-, se Callaghar, Elisabeth Bas en La Paz gingen naar Svenske Tabac en Schimmelpenninck werd onderdeel van het En gelse Carreras concern. Zelfstandig bleven de kleinere bedrijven als Derk de Vries en Her mans, terwijl ook Agio buitenlandse aandeel houders kon weren. Douwe Egberts hand haafde zich met Smit Ten Hove en Panter op de Nederlandse sigaren- markt, al is het een pu bliek geheim, dat de di rectie graag van deze loot af wil. Vandaar dat er een akkoord is geslo ten met Agio, dat be helst dat het sigarenma ken in wezen vanuit Duizel gerund zal wor den, zowel wat betreft de technische ontwikke lingen als het manage ment. Ook Hofnar ten slotte heeft tot nu toe de buitenlanders buiten de deur weten te hou den. Zegt vakbondsbes tuurder Cleven in Eind hoven: „Natuurlijk zijn we soms wat bang voor die buitenlandse kapi taalverschaffers. Het ge vaar bestaat altijd dat zij het sigarenmaken in Ne derland als louter en al leen business zullen gaan zien en beslissin gen gaan nemen, onge acht de sociale gevol gen. Ik heb daar tot dusver nog niets van gemerkt, maar de kans daarop blijft natuurlijk aanwezig". Vier miljard Er worden jaarlijks in ons land een royale 4 miljard sigaren gefabri- Bosjes dekbladeren worden opgestoken op rekken en daarna „aangevocht". Als het blad zijdezacht is, komt het voor bewerking in aanmerking ceerd. Daarvan gaan er zo'n 2,4 miljard in ons eigen land in rook op, terwijl het buitenland goed is voor zo'n 1,8 miljard stuks. Alleen Frankrijk, Engeland en West-Duitsland zijn al goed voor een goeie 900.000.000 sigaren. Een club als die van dr. Van cjer Boomen probeert nu het dalende binnenland se gebruik „de oude notoire sigarenrokers sterven uit en er komen niet voldoende nieuwe voor terug" te com penseren door nieuwe exportmarkten aan te boren. Van den Boomen denkt dan met name aan Japan. Omdat dat land een tabaksmonopo lie bezit is het niet zo heel gemakkelijk om de Japanner over te halen tot het roken van siga ren. Hetzelfde is het ge val met Spanje en Tur kije. Een dergelijk, avontuur in Amerika is min of meer een zachte dood gestorven. Willem II had grote verwachtin gen van een mogelijke export naar de Verenig de Staten, waar de zgn. „moist cigar" (natte si gaar) wordt gerookt. Dat wil zeggen dat het bin nengoed (bosje) van de sigaar in de lengte wordt gesneden, het geen de Amerikanen in staat stelt een sigaar be halve te roken ook te kauwen. Toen de man nen van Uncle Sam dat probeerden met de geu rige Havana's en bol knaks uit Valkenswaard hadden ze in de meest letterlijke zin meteen de mond vol van het Hol landse produkt.... Van den Boomèn: „Ik durf de stelling aan dat, waar mogelijk, de Ne derlandse sigarenindus trie alle exportkansen aangrijpt. Daarbij gaan we er vanuit dat we ons geen kwaliteitsverlies kunnen veroorloven. Wat goed is moet goed blij ven. Aan de andere kant zou de overheid wel eens iets mogen doen, al is overheidsdeelne ming in de bedrijven niet nodig. Maar ze zou de omzetbelasting op het produkt op hetzelfde niveau kunnen brengen als in België. Zoals ik er nu tegenaan kijk, moet en kan de hoofdzetel van de Nederlandse si garenindustrie evenals dat met de kerftabak het geval is, in Nederland blijven. Aan de andere kant zal het personeels bestand in deze bedrijfs tak nog wel blijven zakken, al zal de me chanisatie geleidelijk worden ingevoerd. Waar bij het de vraag is of alle bedrijven zullen gaan mechaniseren op een schaal, zoals nu wordt verondersteld". Oud imago De vaderlandse sigaren industrie is niet alleen in Nederland, maar ook in België gevestigd. In totaal werken daar zo'n dikke 2000 mensen in Nederlandse sigarenfa brieken, waarbij nog eens komt dat het me rendeel van de werkne mers in de Brabantse si garenfabrieken ook Belgen (vrouwen) zijn. Het oude imago van stoffig en stinkend kleeft nog steeds aan het siga renmaken ook al is dat grotendeels verdwe nen door de ingevoerde mechanisatie en Ne derlandse vrouwen pas sen er op dit ogenblik voor zich te gaan bezig houden met binnengoed, omblad en dekblad. Misschien dat ook de beloning daaraan debet is, want volgens Cleven behoren de Nederlandse sigarenmakers nu niet bepaald tot de best be taalden in onze samen leving, ondanks het feit, dat de werknemers in deze bedrijfstak een van de oudste vakbonden van- Nederland hebben. „De meesten komen met zo'n 420,- tot 425,- bruto per week thuis", zegt Cleven, die vroeger zelf sigarenmaker was. Hij is er trots op dat, ofschoon de lonen dan niet tot de hoogste in Nederland behoren, er nog nooit mensen op straat zijn gegooid bij bedrijfssluitingen. „Een jaar of tien geleden zou dat gebeuren toen Karei I naar de knoppen ging. Honderd man zouden op straat komen te staan. Maar we hebben het zo kunnen plooien dat er een sociale afvloeiing sregeling werd getroffen met vervroegde pensio nering. In 1973 zouden er 60 tot 70 mensen op de keien gaan tijdens een sanering bij Schim melpenninck. Ook die ontslagen hebberi we kunnen afremmen in die zin dat men op vrijwilli ge basis ontslag kon ne men, of in dienst kon blijven". Of Hofnar inder daad naar Ierland zal gaan? Cleven haalt de schouders op. Praat over de 130 man, die in dat geval in Valkens waard overbodig zouden worden, een aantal dat mogelijkerwijs opgevan gen zou kunnen worden door natuurlijk verloop. „In elk geval zijn we overeengekomen dater geen gedwongen ontsla gen zullen vallen", her innert hij zich. Het klinkt i alsof hij een zucht van I verlichting slaakt. KLAAS GOINGA I I dikke vierduizend erlanders verdient ogenblik 'zijn ld in de sigarenin- rle. Een bedrijfstak, rln werkgevers en (nemers zijn over gekomen dat de tschrijdende mecha- tle gesproken zelfs van een chanlsatlegolf" gedwongen ont- en tot gevolg zal en hebben. Toch le de Nederlandse sl- nlndustrie een be- kelijk somber tje op en daar kan apo (arbeidsplaat- ivereenkomst) wat veranderen. De re- voor deze, de ikbrauwen fronsende statering is driele- het dalende bin- landse verbruik, de niet over cijfers, die het tegendeel bewijzen", zegt H.G. Cleven van de Voedingsbond FNV in Eindhoven. „Aan de an dere kant verwonder ik me toch wel over de grote investeringsplan nen van sommige fabri kanten. Men motiveert die met het argument: desnoods maar in 't rood, maar zij zijn nood zakelijk voor de conti nuïteit in de toekomst. Tja, dat kun je dan na tuurlijk niet bekijken. Want je wordt toch wel zeer zorgvuldig buiten de bedrijfsresultaten ge houden". Geen vetpot Eenzelfde soort opmer king maakt dr. A. H. E. M. van den Boomen, stringente overheidsbe- palingen van een aantal exportlanden en de pro blemen bij het vinden van nieuwe exportmark ten. Daarnaast is een ontwikkeling waar te nemen dat de Neder landse sigarenindustrie probeert voet aan de wal te krijgen in lage loonlanden. Agio zit reeds In het in de Mid dellandse Zee gelegen Malta en Hofnar over weegt een dependance in het met subsidies en werkgelegenheidsgaran- ties strooiende Ierland te vestigen. Of dit een oplossing voor de moei lijkheden zal brengen...? voorzitter-directeur van de Nederlandse vereni ging voor de sigarenin dustrie. „De rentabiliteit verschilt sterk van be drijf tot bedrijf", zegt hij. „Vorig jaar werd plotseling bekend dat Smit Ten Hove in Kampen verlies leed. Dat hadden we toch nooit verwacht. Desondanks heeft de sigarenindustrie zich in zijn algemeen heid in weerwil van de hoge inflatie goed ge weerd. Ook met het oog op de relatief hoge ar- beidsquote die deze be drijfstak nog steeds kent. Al met al gaat het, al is 't geen vetpot". Ondanks de veronder stelling van Van den Boomen dat het geen vetpot is, staan er zoals eerder opgemerkt „Ik moet wel geloven dat de netto-bedrijfsre sultaten kantje boord zijn, want ik beschik

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19