Wc willen niet in een mnzikaaieorset zitten" Platen van zijn vokale muziek PLATEN KLASSIEK DE VIJFDAAGSE VAN VIVALDI VLAAMSE FOLK-GROEPRLMs 99 Nieuw biogwuiiseh boek mwer JoSm Truvoltu Concert-agenda Ultravox De nieuwe plaat van Ultravox, de groep van leider-zanger John Foxx, „Systems of Ro mance" is duidelijk over ge produceerd. Het geluid van de groep, die de productie zelf ter hand heeft geno men, is een beetje een brij, waarin de afzonderlijke in strumenten nauwelijks meer zijn te onderscheiden. Toch is de plaat zeer de moeite van het beluisteren waard. De eerste drie nummers van de eerste kant, „Slow Motion", „I can't stay long" en „Someone elses Clothes" zijn uitstekend, zij het niet direct aansprekende songs, met enigszins bizarre tek sten, die hier en daar aan de vroege Pink Floyd doen denken. Tevens is er een hoorbare invloed van de space-music". Die combina tie wordt door Ultravox uit gewerkt tot een uitstekend geheel, waarin vooral de vo cale prestatie van John Foxx het goed doet Vanaf het laatste nummer van kant een, verandert het ka rakter van de muziek. „Some of Them" is een snel en goed in het gehoor lig gend nummer, wat van het voorgaande niet te zeggen is. Kant twee is, afgezien van het laatste nummer iets minder dan kant een. Het slot nummer, „Just for a Moment" is een ware apo theose. (Virgin/Anola) Cobham Billy Cobham is J een begrip in de drum-we reld De superswinger wordt door velen be schouwd als de nummer-1 drummer van de wereld, 'n Peisoonlijke zaak natuur- lijk. Feit is dat hij na zijn indrukwekkende opkomst, wat betreft muzikale inven tiviteit en originaliteit jaren lang bijna niets te vertellen had. Langzaam ontwikkelde hij zich naast het drum- werk tot een verdienstelijk componist van lekker in het gehoor liggende muziek. Op voorlaatste langspeel plaat, „Inner Conflicts", was hij duidelijk gelnspi- reerd door Afrikaanse rit mes. Op de nieuwste lang- speler „Simplicity of expression/ depth of thought" overheerst in ver reweg de meeste nummers (in ieder geval in de instru mentale) soft-blues met een soul-tintje; uitstekend uitge voerde rustige en zeer gepo lijste muziek met twee on dersteunende groepen blazers en strijkers. Het openingsnummer 'Bolinas' hiervan een goed voor beeld, dat echter erg sterk aan Earth, Wind and Fire doet denken (vooral door de hoge kopstem van de man nelijke lead-zanger). Op de plaat is ook instrumentaal genoeg te genieten. Bijvoor beeld in de nummers 'La Guernica' (spetterend drum- werk, schier onnavolgbare ritmes en een lekkere solo op Fender-piano), en 'Indi go' (met prima gitaar- en vibrafoonsoli). Een zeer ge nietbare plaat (C.B.S.) Julie Covington Het heeft even geduurd voordat we de nieuwe elpee van Ju lie Covington (haar eerste op Virgin) mogen begroeten. Gelukkig is het wachten niet voor niets geweest want Juhe komt tevoor schijn met een prima pro duct. Vooral in het openingsnummer en tevens haar nieuwe single „I want to see the bright lights" toont Julie Covington zich vocaal op haar allerbest. Gesteund door een basis band bestaande uit Richard Thompson (o.m. alle gitaar solo's) Neil Larson, Willie Weeks en Andy Newmark blijkt wat een voortreffelij ke zangeres ze is in zowel de rustige ballades als roc kers. Het enige nadeel van de elpee „Julie Covington" is misschien dat er geen nieuw geschreven materiaal wordt gebruikt Ze zingt al leen covers, die weliswaar vaak zeer mooi worden uit gevoerd zoals de John Len- non ballade ,JIow", maar nieuwe nummers had het album waarschijnlijk inte ressanter gemaakt. Julie Covington is een elpee die je keer op keer opzet zon der dat hij gaat vervelen en dat gebeurt niet vaak. (Vir- gin/Ariola). Cafe Jacques Deze Schotse driemansformatie (Peter Veitch, Chris Thom son en Mike Ogletree) be wijst met de tweede elpee „International" nogmaals dat lichtelijk-symfonische rockmuziek niet vervelend hoeft te zijn. Geen complete symfonische rock dus, want Cafe Jacques maakt in haar muziek ook gebruik van pure rock jazz en Zuidamerikaanse ritmes. Nimmer betreedt deze for matie platgetreden rock pa den of vervalt ze in goedko pe effecten. De produktie is verzorgd en de drie heren beheersen hun instrumenten tot in de vingertoppen. Soms mislukt de opzet, zoals de dromerige ballad „Station of Dreams", waar in de anders zo opvallend aanwezige inspiratie ver te zoeken is. Het geluid van de groep wordt voor een groot deel bepaald door zanger Chris Thomson. Zijn wat monotone, emotieloze stemgeluid krijgt erg veel nadruk, maar past wonder wel in het Cafe Jacques- sfeertje. De groep verdient het een groter publiek aan te spreken. (Epic/CBS). Joan Armatrading Ook deze Engelse zangeres, com poniste en gitariste heeft problemen om hier in Ne derland door te stoten. On begrijpelijk dat ze hier in derdaad een kleine schare fans heeft, want niemand weet zo treffend haar emo ties in woorden en muziek om te zetten dan Joan Ar matrading. Nog een opmer kelijk feit is dat Joan altijd een stel voortreffelijke mu sici om zich heen weet te verzamelen, die de geladen sfeer van haar songs juist weten te taxeren. „To the Limit" haar vijfde elpee al weer, is wederom een ju weel van een plaat Sterk is Joan vooral in de op blues gebaseerde ballads, en in de meer up-tempo werkjes. De plaats telt een misser, en dat is het reggae-achtige „Btoom tot the Top". (AenM/CBS). Kevin Coyne U dacht wellicht dat u Vival di nu wel kende en dat de platenindustrie die de mu ziek van de rode priester uit het vroeg-18e-eeuwse Venetië weer volop in de belangstel ling bracht, nu zo langzamer hand wel met hem gereed zou zijn. Vergeet bet maar, want behalve honderden concerten De Vlaamse folk-groep Rum ontstond in 1972, toen Pol Rans en Wiet van der Leest, die al twee jaar samen in deze muzieksoort actief waren, Dirk van Esbroeck in huh midden kregen. Het Leu vense trio trok langs vele jeugdcentra in België, trad op in het buitenland en maakte twee, redelijk succesvolle elpees. Hierdoor gold men als één der belangrijkste exponenten van de Vlaamse Folk-muriek. „Toen we begonnen vertelt Wiet na afloop van het optreden in het Scheveningse Volksmuziektheater ,De Dansende Beer' „was het allemaal een beetje amateuristisch Tijdens het Scheveningse optreden bleek de groep echter de kinderschoenen reeds lang ontgroeid te zijn. Rum, die zich uitsluitend van akoestisch materiaal bedient, produceerde een uitstekend geluid en het een veelheid aan genres horen. Vooral Wiet, die de viool, de akoestische bas en het harmonium bespeelt, blijkt een fantastisch musicus te zijn. Soms, als hij de viool ter hand neemt, is een sterke jazz invloed in zijn stijl hoorbaar. „Dat klopt", zegt hij „In 1975ging de groep uit elkaar, omdat we op een creatief doodspoor waren aangeland. We hadden alledrie behoefte om ons eens in een andere richting te oriënteren. Pol trok naar het Midden-Oosten, Dirk naar Argentinië, waar hij een groot deel van zijn jeugd heeft doorgebracht en ik richtte een swing- jazz-groepje op. Dat was een erg leuke ervaring, hoewel ik me direct realiseerde dat ik nooi t door zou willen gaan in de jazz. Na anderhalf jaar werd de groep herenigd. Pol had zich volkomen toegelegd op de Renaissance muziek en kon zich in de muzikale lijn van Dirk en Wiet niet meer vinden. ,JHij vond dat we uitsluitend muziek moesten spelen die voor 1700gecomponeerd was.vertelt Dirk van Esbroeck, de zanger, gitaristen fluitist van Rum. Toch was het vertrek van Pol, kort na de hereniging, niet alleen aan deze meningsverschillen te wijten. „Hij woonde in Engeland. Het was voor hem niet meer te combineren, dat reizen, optreden en dan weer terug naar huis. Hij was soms meer op het vasteland dan in Engeland. Zijn plaats werd ingenomen door Ju an Masondo, een Argentijn met wie ik Rum, een Vlaamse folkgroep. naast Rum nog een Argentijns duo vorm "zegt Dirk. Om de groep nog veelzijdiger te maken dan zij al was werd het vierde Rum-lid aangetrokken. Het werd de uit de Internationale Nieuwe Scene afkomstige Vera Coomans. Vera praat niet graag over haar tijd bij die revolutionaire toneelgroep. „Ik had het er niet naar mijn zin. "zegt ze na enige aarzeling. ,JIet revolutionaire, het .sloganistische' stond me tegen. Ik ben er de mens niet naar om anderen te vertellen hoe zij moeten leven. Daar kom t dan nog bij dat niet iedereen van de Nieuwe Scene zich aan die slogans houdt Ik vind het belangrijk om een goed lied goed te zingen. Dat is mijn taak. Als ik daarin slaag, dan ben ik tevreden". houden, of is er, zoals in de pop- business een moordende concurrentie? Wiet van der Leest „De combinatie van inkomsten uit plaatverkoop en optredens steltje in staat er behoorlijk van televen. Alleen optreden is niet voldoende. Een uitgebreide tournee m aken in België is niet mogelijk. Na drie maanden ben je uitgetoerd. Dan heb je overal gespeeld. In het buitenland op tournee gaan, dat gaatje niet in je koude kleren zitten. Veel reizen, steeds weer de apparatuur opbouwen, afbreken, hotelkamers zoeken. Daar komt nog bij, dat een buitenlandse tournee, door de hoge kosten die daaraan verbonden zijn, weinig geld oplevert Het stimuleert in sommige gevallen echter wel de plaatverkoop. Ga maar na, metz'n vieren ergens overnachten en eten, dan moetje voor je optreden wel veel geld vragen. De plaat verkoopt ook weer niet zo goed dat we daarvan kunnen leven. Op dit moment zijn er in België vierduizend exemplaren van onze nieuwe plaatHinkelen verkoch t. Da t is niet zo erg veel, maar als je bedenkt dat we daar nog niet hebben opgetredendan valt het toch wel weer mee. „Specifiek van Rum is dat we ons geen beperkingen opleggen. De muziek die wij spelen is niet gebonden aan plaats, of aan tijd. Wij zingen een Frans lied, een Engels lied, we spelen muziek die beinvloed is op de Griekse, zowel als op de Germaanse traditie. We spelen authentiek en we spelen spiksplinternieuw werk. Ik moet er niet aan denken dat ik in een soort corset kwam te zitten", zegt Wiet, die dan opstaat om zijn harmonium in ,de cabionet'te gaan zetten. HENK MEIJER JR. John Travolta maakte van de films „Saturday Night Fever" waarin bij de rol van de 20-jarige disco-ster Tony Manero speelt en „Grease" waar hij als Danny Zuko een perfecte zomerliefde beleeft, kassuccessen. Hij kon hierdoor uitgroeien tot een superster en een disco-fenomeen, maar werd vooral een van de meest begeerde mannen op deze aardbol. Miljoenen harten gaan sneller kloppen als ze de naam John Travolta horen. Hij is het idool van deze tijd, die op het juiste moment bekend werd. In Hollywood dacht men dat de periode der Grote Sterren (Marlon Brando, James Dean en Robert de Niro, die door John Travolta bewonderd worden) was uitgestor ven Zoals in de hoogtij dagen van Elvis Presley en later The Beatles willen ook nu de fans alles over hun idool weten. Daarom heeft Elsevier Nederland B.V. als tweede in ons land een boek over John Travolta uitgegeven, dat de simpele titel „John Travolta" meekreeg. Het leven van de ster wordt hierin uitvoerig beschreven. Vanaf zijn geboorte in het New Yorkse Englewood ziekenhuis op 12 februari 1954 volgt het 140 pagina's telende boek zijn leven. Familie, vrienden, kennissen en buren maar ook John Travolta zelf, vertellen over zijn leven. Er is een nauwkeu rige beschrijving van de kleine John Travolta en het gelukkige gezin waarin hij opgroeide. Er wordt verteld hoe hij al op jonge leeftijd interesse voor het toneel en de film toonde. John Travolta komt uit een gezin waarin acteren de normaalste zaak van de wereld is. Op jeugdige leeftijd doet hij in provincie-theaters ervaring op om later als 23-jarige zijn eerste grote rol in „Saturday Night Fever" te kunnen spelen. Hij is ondanks al het succes een bescheiden jongen gebleven, die zich het hefst op de achtergrond houdt. Hij houdt van sport maar ook van chocolade-ijs en bonbons (geen bonbon was veilig in zijn ouderlijk huis). John heeft nog een passie: de vliegerij. Hij spaart plakmodellen en heeft een vliegbrevet Het boek geschreven door Peter Cornel sen en vertaald door Ernest D. P. Benèder vertelt ook hoe hij aan de hoofdrollen in de twee succesfilms is gekomen en over zijn vriendin Diana Hyland, die aan kanker is gestorven. „John Travol ta" is een leuk geschreven boek, dat hier en daar door overdreven toevoegingen het leven van John Travolta wat te rooskleurig voor stelt Wat zeker niet onverdienstelijk is, is dat belangrijke gebeurtenissen in het leven van Travolta worden gedocumenteerd met wat er in de rest van de wereld gaande was. Het boek geeft ook uitgebreide informa tie over televisieprodukties waarin hij speelde zoals de serie „Welcome back, Kotter" en over de films en de elpees, die hij maakte. Mochten er nog fans zijn die zijn inmiddels beroemd geworden dans niet kennen, dan is er speciaal voor hen een dansles in het boek afgebeeld. HA NS PIÉT Uitgegeven door. Elsevier Neder land B. V. uitgevers, Amsterdam. Paperback. Prijs: 9,90. veelschrijver nog flink wat boz alle gewijde muziek van vokale muziek na. Daar zijn de meester op te nemen, de platenmaatschappijen ook driftig aan begonnen. kwam met een box met drie platen (STU 71003), waarop Zo verschenen kortelings 'het Magnificat (eerste be twee van Vivaldi's vele ope- knopte versie), Beatus vii ra's. Vittorio Negri die al eer- (beide versies van psalm 111) der voor Philips het prachtige en nog andere werken. Het\ ontrukte, brengt nu de opera neemt, brengt op één plaat hetl Tito Manlio" op liefst vijf populair geworden Gloria (hip platen door Oostberlijnse ra- schreef er nog een, dat nog Een consul in het oude Rome (waarvan hij ook nog een moet zijn eigen zoon ter dood onbekende zetting maakte) en veroordelen wegens overtre- nog andere gewijde stukken ding van het duelleerverbod. in heel acceptabele weerga- Daarbij zijn veel amoureuze ven (SLPX11695). verwikkelingen en toch nog Aparte vermelding verdienen ponist wierp hij de omvangrij- ziek. De Hongaarse sopraan Jee partituur in vijf dagen op Magda Kalmér gooit heel ho- papier, wat het wilde, soms ge ogen met haar interpretatie bijna onleesbare handschrift van psalm 112 en twee wereld- lijkt te bevestigen. lijke motetten (Hungaroton. Ik wil er geen geheim van SLPX 11632). Haar landgeno-' maken dat u nogal wat geduld te, de alt Livia Budai doet moet opbrengen om zonder weinig voor haar onder in het toneelbeeld, alleen met het Stabat Mater maar zij is in tekstboek op schoot, alles in „Longe mala umbrae terro- u op te nemen en telkens te res" veel minder gelukkig dan genieten van de melodische, haar collega Teresa Bergan- harmonische, vokale en in- za, die dit werk ook heeft strumentale vondsten. Daar- opgenomen maar dan gecom- om kan ik begrip hebben voor bineerd met een zetting van Claudio Scimone die voor psalm 126 en nog een ander Erato (STU 71138) niet de motet (respectievehjk Hunga- comDlete ..Orlando Furioso" roton SLPX 11750 en Ensayo bij welke laatste plaat complete „Orlando Furioso (de razende Roeland, paladijn Karei de Grote) wilde men een uitsluitend Spaanse vastleggen. Hij bracht het ook tekst en toelichting voor het vijf, zes uur durende werk moet nemen, terug tot drie platen en ver- Vier motetten „a canto solo |7^ antwoordt precies wat hij con stromenti" zijn in Parijs weghet, al zullen weinigen heel mooi vastgelegd door de kunnen controleren of daar- sopraan Michele Pena (Aris- door veel moois verloren ging. toera te X 7643). Met zijn Sohsti Veneti had Geen van al deze platen pro- Scimone nog wat grotere sohs- beren dus de authentieke uit ten tot zijn beschikking dan voeringspraktijk van de 18e Negri, maar geen van beiden eeuw te benaderen, wat niet streefden naar „authentieke" wil zeggen dat ze niet veel te weergaven. Met moderne genieten geven. Een heel ge zangtechniek en hedendaagse slaagde poging Vivaldi's eigen instrumenten probeerden zij uitvoeringspraktijk wèl zo de barokstijl zo zuiver moge- dicht mogelijk te benaderen, Ujk te benaderen. is gedaan op Archiv 2533385. er bi moet deze opera's verschei- De hier goed bekende Belgi- dene malen beluisteren om uit sche klankverfijning en eei' de formalistische componeer- treffende expressie vier s schema's en de lange recita- kantates, op oude instrumenM tieven de treffende details te ten in historische musiceei halen. Van hoeveel belang de- stijl begeleid door het Corr. ze opnamen voor de musicolo- plesso barooco van Alan Cur-1 veel van het goede". Voor hen magnifieke plaat voor fijn zijn er gelukkig recente opna- proevers! men van kortere werken van J. J Zaterdag 25 november De Amerikaanse Shirts geven een concert in de Eksit in Rotterdam. Maandag 27 november Reggea-speciahst Peter Tost treedt eenmalig op in Paradiso in Amsterdam. Dinsdag 28 november Ex New York Dolls David Jo- banson treedt op in Paradiso te Amsterdam. Woensdag 29 november Optreden van Ian Dury in het Congresgebouw in Den Haag. Aanvang 21.00 uur. Voor programma wordt verzorgd door Mr. Plugb terwijl disc- jockey Andy Dunkley de aankondigingen zal verzorgen. James Brown deze koffiebruine swingende „sexmachine" treedt op in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Donderdag 30 november Peter Gabriel is te zien en te horen in de Jaap Edenhal in Amsterdam. Vrijdag 1 december Wim Hogenkamp is te beluisteren in de Suikerhof te Amsterdam. Zaterdag 2 december Tapper Zukie treedt op in Para diso te Amsterdam. Zondag 3 december Eerste optreden in Nederland van Al Stewart in het Congresgebouw in Den Haag. Aanvang 20.15 uur. Maandag 4 december Tweede concert van Al Stewart in het Concertgebouw in Amsterdam. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag 30 december Optreden van Raymond van bet Groenewoud in het Paard van Troye in Den Haag.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16