Misdaad iet moord op Hoffa niet uitgeroeid Zelfs dolfijnen helpen je niet van je zeeziekte af c Lidy Carree, die samen met haar man Jan een wereldreis maakt per zeilboot, heeft de eerste mlsmaking met zeeziekte achter 1 "li" si» haar eerste reisverhaal ze nu haar bevindingen ontvangst in Engeland en de oversteek vandaar naar door de gevreesde Golf van Biscaje. i een van de laatste foto's van van de Teamsters, voor hij in 1 verdween. zijn hulp voeren we enkele nog nodige ver beteringen en reparaties aan de boot uit. We monteren een rem op de schroefas, zo dat de schijf tijdens het zeilen niet voortdu rend meedraait, de koppelingsplaat tussen motor en keerkoppeling wordt vernieuwd, de radar wordt nagekeken en de bezaans mastkoker wordt steviger gemonteerd tegen de achterkajuit. Ondanks al het werk heb ben we een leuke tijd. De reparaties worden uitgevoerd onder het genot van sterke koffie of Berenburg bij ons aan boord, en de plannen ervoor worden gesmeed aan boord van de Cenerea, het schitterende schip dat Reg en zijn vrouw Hilda enkele jaren gele den zelf bouwden en waar ze nu op wonen. Maar de tijd dringt en zo varen we na een week hard werken snel door naar Falmouth, vanwaar we de sprong over de Golf van Biscaje zullen wagen. Uitgebreid hebben we in alle lectuur die aan boord is bekeken, hoe collega-zeilers door de Golf kwamen en iedereen, wanneer ze ook gingen, lijkt wel slecht weer te hebben gehad. Ik maak me er nogal druk over. Voor mij zal het de eer ste „grote" oversteek worden. Maar het weer werkt mee. Het is rustig en stabiel met af en toe zelfs wel wat erg weinig wind. Desondanks zie ik kans behoorlijk zeeziek te worden en voor Jan is het min of meer een eenmans-oversteek geworden. Zelfs de dolfijnen die in schitterende forma ties rond het schip zwemmen, af en toe met enkele tegelijk opspringend, waren maar nauwelijks in staat mij mijn ellende te doen vergeten. Regelmatig komen vissersschepen even kij ken. Gedurende de laatste nacht naderen we de Spaanse kust en het kost heel wat moeite Cqbo Vilano te ronden. Van 's a- vonds twaalf tot 's morgens zes uur zien we het licht van Cabo Vilona onder dezelf de hoek, waaruit blijkt dat we geen enkele vooruitgang maken. Hoewel er een gunstige wind, circa windkracht 5 is, is de stroom te gen zó sterk dat we er niet tegenin komen. Verwonderlijk is hoeveel vissersschepen juist hier varen: vrolijk geschilderde boten voor zien van enkele bijbehorende roeibootjes van 5 6 meter, vanwaaruit het eigenlijke vissen gebeurt. Hoewel ze alle voorzien zijn van een buitenboordmotor wordt hiervan maar zelden gebruik gemaakt. De roeirie men hebben de voorkeur. Als de volgende dag aanbreekt zien we waarom de lichten van Cabo Finisterre steeds maar niet in zicht kwamen; de hele kust is in mist ge- voornamelijk over het verleden, maar de lijnen naar de dag-van-vandaag zijn onmiskenbaar. Oud-president Nixon zou buiten zijn Watergate- verleden alleen al door een zeer innige relatie met een man als Hoffa waarschijnlijk in geen enkel ander democratisch land nog aan de bak komen. In de Verenigde Staten verschijnt Nixon de laatste tijd weer volop in het openbaar. Zo hier en daar wordt hij zelfs weer hartstochte lijk toegejuicht. Frank Fitzsimmons, Hoffa's opvolger bij de Teamsters, die zó populair werd bij de grote misdaadfamilies dat ze Hoffa niet meer terug wilden. leidt de ruim twee miljoen Teamsters nog steeds. Fitzsimmons viel onlangs nog op door eerst Carters anti-inflatieplan te steunen om het een paar weken later weer categorisch af te wijzen. Zeker door zijn vrienden op de vingers getikt, denk je dan onwillekeurig met de beide boeken in het achterhoofd. Moldea, Brill en de FBI weten tot in de kleinste details te vertellen wie Hoffa vermoord heeft, hoe en waar, en wie er allemaal bij betrokken waren. Er is echter nooit iemand voor de moord op Hoffa veroordeeld. Het ontbreekt aan een getuige, die zijn mond open durft te doen. Zo'n getuige leek Salvatore Briguglio te wor den, de vroegere naaste medewerker van Hoffa Hij werd in maart van dit jaar op de stoep van een Italiaans restaurant in New York vanuit een rijdende auto doodgeschoten. Zes kogels in het hoofd, één in de borst. De meeste betrokkenen zitten wel vast, maar allemaal vanwege andere misdaden. Het brein achter de „verdwijning" van Hoffa, is volgens beide auteurs: Tony Provenzano, een voormali ge Teamster-leider uit New Jersey, ooit een dikke vriend van Hoffa. Hij is onlangs veroor deeld wegens een moord die hij al in 1961 pleegde op een rivaal. De onmin tussen Hoffa en Provenzano ontstond in de gevangenis. Hoffa was daar in 1967 eindelijk terecht gekomen, nadat ondermeer was gebleken dat geld uit het pensioenfonds van de Teamsters was aangewend voor maffia doeleinden. Provenzano zat er op dat moment wegens afpersing. Onderwerp van discussie was de terugkeer van Hoffa bij de Teamsters als hij door zijn oude relatie Nixon voortijdig zou zijn vrijgelaten. De maffia-leiders waren intussen echter zó verguld geraakt met de activiteiten van Hoffa's opvolger, dat ze Hoffa niet meer terugwilden. Fitzsimmons, in beide boeken beschreven als een voormalige bood schappenjongen van Hoffa, was bang voor de maffia. Om zelf ieder contact met de misdaad families te vermijden, voerde hij een sterke decentralisatie door, die de maffia vrij spel gaf in een groot aantal afdelingen van de Teamsters. Het bleek zeer profijtelijk te werken. Hoffa werd uiteindelijk eind 1971, later dan verwacht, vrijgelaten onder de belofte dat hij niet meer zou trachten de macht bij de Teamsters terug te winnen. De slimme Hoffa slaagde er echter toch in, zonder daartoe officieel pogingen te doen, steeds meer popula riteit bij de Teamsters te herwinnen. Toen Hoffa's dreiging te groot werd, is hij zeer letterlijk uit de weg geruimd. Steven Brill's boek is ongetwijfeld het meest zakelijk en het best gedocumenteerd. De grote tragedie van de huidige Teamsters, concludeert Brill, is dat enkele hardwerkende en eerlijke leiders van lokale afdelingen hun mond nauwe lijks durven open te doen en Fitzsimmons leiderschap niet openlijk durven te betwisten uit pure angst te worden vermoord. Dan Moldea bewandelt in zijn boek veel meer De Teamsters vertegenwoordigen een grote macht In de Verenigde Staten. Met hun vrachtwagens zijn zl] In staat effectief actie te voeren en wegen te blokkeren, zoals In 1974 nog eens bleek. zijpaden. Hij vertelt in zijn vier jaar omvattend onderzoek bij voortduring te zijn gestuit op relaties met de moord op president Kennedy en de geplande aanslag op Fidel Castro. Zo zou Hoffa volgens hem zijn opgetreden als belangrijkste tussenpersoon tussen CIA en maffia. De CIA zou de maffia, die na Castro's intrede verdreven was uit de Cubaanse gokpa leizen, hebben willen gebruiken om Castro en zijn regime ten val te brengen. Volgens Moldea haatte Hoffa de Kennedy's, vooral Robert, die als minister van Justitie fel ten strijde trok tegen de georganiseerde misdaad. Hoffa stond hoog op het „verlanglijstje" van Robert Kenne dy en Hoffa zou ooit openlijk gedreigd hebben Robert Kennedy tot zwijgen te zullen brengen. De relaties tot de moord op John Kennedy put Moldea uit het feit, dat Hoffa een fervent aanhanger was van Nixon, die hij bij zijn mislukte campagne in 1960 krachtig had ge steund, uit de contacten van Lee Harvey Oswald met de pro-Castro beweging en de innige relatie van Jack Ruby met enkele naaste medewerkers van Hoffa. Volgens Moldea worden er in de Kennedy-zaak nog steeds feiten over het hoofd gezien, verborgen of verzwegen. Moldea komt niet met echte harde feiten, maar na het lezen van beide boeken wekt zelfs de meest boude bewering geen verbazing meer. „The Teamsters" door Steven Brill; 399 pag. uitgever: Simon and Schuster, New York. Prijs 11,95 dollar. „The Hoffa Wars" door Dan E. Moldea; 421 pag. uitgever: Paddington Press, New York. Prijs 10,95 dollar. (Van onze correspondent DICK TOET) Washington Op 30 juli 1975 verdween Jimmy Hoffa, berucht en gevreesd vakbonds leider. Amerika toonde zich nauwelijks ge schokt. Erg populair was Hoffa niet meer. Niet bij de Teamsters, de grote vakbond van transportwerkers, die hij in de vijftiger en zestiger jaren met straffe hand had geleid. En ook niet bij de grote maffia-families met wie hij ooit zulke innige contacten had onder houden. Veel Amerikanen zullen ongetwijfeld iets gedacht hebben in de geest van „opge ruimd staat netjes". De verbijstering kwam pas later, toen duidelijk werd dat Hoffa op gruwelijke en onbarmhartige wijze uit de weg was geruimd en er steeds meer details over zijn snode loopbaan bekend werden. Hoffa is op de dag van zijn verdwijning vermoord, in een leeg olievat gestopt en vervolgens in een metaalafvalinstallatie vernie tigd. Ergens in de Verenigde Staten moet een auto rondrijden met een wieldop, of wellicht een spatbord waarin nog de resten van Hoffa aanwezig zijn. De details over Hoffa's handel en wandel zijn bijna even gruwelijk. Kort na elkaar zijn er deze herfst twee lijvige boeken verschenen over Hoffa en de Teamsters: „The Hoffa Wars" door Dan Moldea en „The Teamsters" door Steven Brill. Voor wie erin slaagt temidden van de duizeling wekkende feiten in beide boeken op de been te blijven - voor niet-Amerikaanse lezers een nogal hachelijke zaak - rijst een schokkend beeld op van de allerrotste plekken uit de Amerikaanse samenleving. Beide boeken gaan Anthony Provenzano (Tony Pro voor zijn vrienden), wiens naam in verband werd ge bracht met de verdwijning van Hoffa. Een zeezieke Lidy Carree weggedoken onder het regenscherm van de zeilboot, die nog wereldzeeën moet veroveren huid. Die zal ook overdag niet optrekken en we betreuren nu, niet een gedetailleerdere kaart van deze kust gekocht te hebben. Laat in de middag van de zesde dag komen we in Vigo aan, waar we afmeren bij de jachtclub. Ons wordt een plaats aangewezen naast een stenen trap. We meren af, drin ken een glas wijn op de goede aankomst en om de eerste 1000 mijl die we afgelegd hebben te vieren en gaan slapen. Onrust Van een goede nachtrust komt echter niet veel terecht. Als 's avonds de vloed opkomt worden we een paar keer met een enorme dreun tegen de trap aangeduwd. Na veel Lidy Carree bezig aan haar reisverslag in de „kajuit" van de Namastell geklungel vinden we hiervoor een remedie. De spinakerboom wordt op de zeerailing vastgemaakt, met twee touwen vastgezet en uitgeboomd tegen de wal aan. Een oude lap om de punt moet het akelige schuren tegen de stenen muur opheffen en we kun nen, hoewel niet erg ongestoord, weer ver der slapen. In Vigo halen we onze post op en nemen een kijkje in het uiterst luxueuze gebouw van de jachtclub. Mochten we in Hier sluiten we ook de eerste vriendschap pen met mensen die we later waarschijnlijk in allerlei havens weer zullen tegenkomen. Op deze wijze reizend, helemaal weg uit fa milie- en vriendenkring, is het belangrijk en plezierig nieuwe vrienden te maken. Ervarin gen worden uitgewisseld, reisschema's be sproken. pilots en kaarten over en weer uit geleend. De mogelijkheden worden nagegaan onderweg iets te verdienen door het meenemen van betalende bemanningsle den, er komen informaties over betrouwbare adressen om post naar toe te laten zenden en er zijn twijfels over het welslagen van de reis en zorgen over de zwakke punten van het schip, verzekeringsvoorwaarden worden vergeleken, allemaal zaken die voor deze le venswijze van het hoogste belang zijn. Na een uurtje praten ken je de mensen, lijkt het, vaak beter dan thuis je vrienden na ja ren. Je beseft geheel andere waarden; een wereld die beheerst wordt door „natuurlij ke" dingen als het weer en de zee en de elementaire zaken als eten, drinken en sla pen. maar ook een wereld waarin je door jouw houding tegenover dat alles jezelf moet kunnen handhaven. LIDY CARREE Engeland onze ogen al uit kijken in dit soort gebouwen, hier staan we helemaal versteld. Schepen hebben ze hier nauwe lijks, maar een clubgebouwl Het heeft de vorm van de brug van een schip. Brede marmeren trappen, met langs de wand scheepsmodellen en kostbaar scheepsantiek. leiden naar boven, naar een immense zaal met lederen fauteuils en een open haard. Ook een zwembad, gymnastiekzaal en sauna behoren tot het complex. Onze ligplaats in de smerige haven van de Vigo is niet zoda nig dat we er lang willen blijven en al na één nacht gaan we door naar de schitteren de baai van Bayona, slechts enkele mijlen van Vigo verwijderd. Je ligt er meestal rede lijk beschut en hebt een prachtig uitzicht op het oude fort. Ook het gebouw van de Monte Real International Club de Yates mag er wezen en biedt in het weekend warme douches, altijd een belangrijk punt. Bayona is de plaats waar we veel zeilers met gelijk soortige plannen als de onze zullen treffen. Engelsen, Fransen, twee Amerikanen, een Zweed, een Noor en Nederlanders ontmoe ten wij daar, allen op weg naar de Middel landse Zee. Vrienden VILAMOURA (Portugal) Het is echt En gels weer; de lucht is grauw en er staat een harde wind als we van Cowes naar Yar mouth varen, op weg naar de herfst-rally van de Seadog Owners Association. Het is windkracht 6. pal tegen. Af en toe lijkt ons schip meer op een onderzeeër dan op een zeilboot. Gelukkig is Yarmouth niet ver weg, slechts circa acht mijl. Door de havenmees ter worden we naar een plaats achter in de haven venwezen, waar we dan al twaalf Sea- dogs zien liggen. Daar worden we door de secretaris van de Association als de verlo ren zoon ingehaald en uitgebreid welkom geheten. Hij verzoekt ons lid te worden en het gehele programma van de rally mee te maken. Dit programma bestaat uit dineren in de bar van de Royal Solent Yacht Club en de volgende dag eikaars schepen bekij ken. maken, goede raad geven en een borrel aanbieden. Tijdens het diner zitten we aan tafel met de leden van de hele club en we amuseren ons al met al opperbest tijdens deze oer-Engelse happening. De volgende dag komen verscheidene men sen ons schip bekijken en wij worden her en der uitgenodigd allerlei snufjes te komen zien zoals een handig afvalbakje, een in klapbaar, uitschuifbaar en ook nog tot tafel om te bouwen stuurstoeltje en een 12 Volts sodastream, een apparaat dat water om vormt tot het voor een Engelsman zo on misbare sodawater. Al gauw staan we bekend als de Nederlan ders die naar het Caraibisch gebied zullen gaan. ledereen komt een praatje met ons Ontwerper Bijzonder plezierig is, dat we op deze rally kennismaken met de ontwerper van ons schip, Reg Freeman. Reg blijkt een krasse zeer bij de tijdse 73-jarige baas te zijn die in het familiebedrijf (scheepsmakelaardij, ex pertisebureau en handel in scheepsartikelen) de touwtjes nog stevig in handen heeft. Met

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15