Vijftigjarige Mickey Mouse is eigenlijk al een kwart eeuw met pensioen gras groeit al tussen de stenen Cinecitta Potten en pannen dienden voor de ouverture van in „Steamboat Willie". In 1928 maakte Mickey Mou se als tekenfilmfiguur zijn debuut en dat was voor de Disney-studlo's aanleiding om dezer dagen diens vijftig ste verjaardag op uitbundige wijze te vieren. Een anderhalf uur durende tv-ultzendlng met als levende figuren o.a. Bette Davis, Bob Hope en Elton John van kust tot kust en het openstellen van de Disney-parken in Californië en Florida voor alle vijftigjari gen, omlijsten het feestelijk gebeuren, maar wie de car rière van 's werelds be roemdste muls nagaat zal tot de ontdekking komen dat de ze Mickey al in de jaren dertig volledig naar de ach tergrond verdrongen werd door zijn speelmakkers Do nald Duck, Pluto en Goofy en dat hij dank zij de persoonlij ke bemoeienissen van zijn geestelijke vader Walt in 1940 nog eens een hoofdrol kreeg toegemeten in het "To- venaarsleerling"-fragment op muziek van Paul Dukas uit "Fantasia". Sedert 1941 kreeg hij zelfs oren die zich eindelijk eens aan de wetten van de perspectief hielden, maar met het verdwijnen van de korte tekenfilms was zijn rol op het doek uitgespeeld en fungeert hij nu nog alleen als dartelende gastheer in Disneyworld en Disneyland. Toch is de viering van Mic key's vijftigste verjaardag niet zo verbazingwekkend, want het was dit nog vrij primitief getekende figuurtje, die voor de grote doorbraak zorgde maal niet het oppassende voor Walt Disney en de zijnen, muisje zoals we hem uit latere Na een redelijk succes te films kennen. Hij was ronduit hebben geboekt met filmpjes ondeugend met hier en. daar rond Oswalt het konijn, bleek een sadistisch trekje, dat ech- dat de rechten van Oswalt in ter heel spoedig zou verdwij- handen waren van zijn produ- nen. cent Charles Mintz, die van Zo spelen in "Steamboat Wil- plan was het de serie goedko- lie" Mickey en Minnie een per voort te zetten zonder improvisatie van "Turkey in Disney. the straw" waarbij zij de le- Mickey Mouse was het resul- vende have aan boord als taat van de gemeenschappe- instrumenten gebruiken. En lijke inspanningen van Disney lang niet zachtzinnig. Aan de en Ub Iwerks, ongetwijfeld de staart van de kat wordt flink beste animator van zijn tijd. getrokken om er een strijkin- Toen de eerste Mickey Mouse- strument van te maken en er filmpjes in produktie gingen wordt zo hard aan de staart - "Plane crazy" was al klaar van een geit gedraaid dat deze en "Gallopin Gaucho" lag op in een draaiorgel verandert, de tekentafel - nam Disney. Een groot deel van de muziek die er op gebrand was dat wordt uit de uiers van een zijn Mickey een doorslaand koe gehaald - later zou de succes zou worden, een revo- censuur er op staan dat Dis- lutionair besluit. Met de ge- ney's koeien uierloos en pas- luidsfilm in opmars wilde hij send gekleed zouden zijn - zijn volgende film van stem- maèrhet publiek vond het men, muziek en geluidseffec- prachtig en Mickey's naam als ten voorzien. Na veel experi- filmster was gemaakt, menten - de geluidsfilm draait Overal ter wereld, of men hem op 24 beeldjes per seconde nu Miki Kuchi noemde in - kon een ruwe geluidsbege- Japan dan wel Topolino in leiding bij de beweging wor- Italië, vond de muis een warm den verkregen en zo ontstond onthaal. Ook als stripfiguur, de eerste sprekende tekenfilm met een tot een beerachtig "Steamboat Willie". Voor de wezen uitgroeiende rat als stem van de muis werden directe tegenstander en als diverse artiesten geprobeerd, troetelpop. Mickey was een maar het werd tenslotte dui- bijna niet meer weg te denken deiijk dat alleen Walt Disney figuur in de samenleving ge- zelf, die precies wist welk worden. piepend falset hij wilde heb- Naarmate de jaren verstreken ben, deze Mickey kon inspre- en Mickey steeds „vollere" ken. Wat hij dan ook twintig vormen ging aannemen, ver jaar trouw deed. anderde ook Mickey's karak- Aanvankelijk was Mickey hele- ter en de tekenaars kregen maar al spoedig was een gebit een xylofoon. en een giet een draaiorgel. de volgende opdracht mee: "Hij is geen clown. Hij is dom noch stom. Zijn grappen wor den bepaald door de situatie waarin hij verkeert. Zijn leef tijd wisselt per keer. Nu eens is hij een jongen, dan weer - bij voorbeeld in een avontu renverhaal - lijkt hij wel vol wassen". Daarna volgen nog een serie instructies en wie zich daar aan zou houden, moet ook wel begrepen hebben dat het komisch effect van mee ren moest komen, gebeurde dan ook. V draaiden meer om Goofy - Clarabelle 0 de, censuur-geremd ms was, de reis niet Mickey zelf, maar nn/sn rivaal zou in 1934 h ,.UQ slicht zien in "Orphó' fit", een driftige e tijdens zijn optreder 1 pest wordt door zijn publiek bestaande Porti maal kleine Mickey jes. Maar Donald D zich niet wegpesten al spoedig "de eers van de Disney-studio tueel geassisteerd d ondeugende neefjes de eekhoorntjesChip Niettemin is Mickey f zijn rol in "Jack en taak" In "Fun al Free" als filmheld sioen gestuurd, m kwart eeuw na zijn optreden een begrip, noniem is met Wall studio's. Vandaar diel dige viering van zijnBIL verjaardag. Mickey was in zijn begintijd uit cirkeltjes samengesteld, maar later zouden zijn spillebeentjes meer volume krijgen. Let op de oren, die in iedere stand rond bleven. Geen dorp in het Wilde Westen van Amerika, maar een filmset voor een spaghetti-western in de Cinecitta in Rorne. Balletoefeningen in een kale hal vopfcrifeMrftjBftccacio. (Van 'onze correspondent in Rome, Piet Tummers) Rome Het Is stil geworden in de schijnwereld van de fllmstad Cinecitta aan de Via Luscolana in Rome. Geen flgurantenleger van Romein se soldaten groet meer met opgeheven rechterarm impe rator Charlton Heston tussen de marmeren tempels en pa lelzen, die, als men even achterom loopt blijken te be staan uit stelgerwerk, spaan plaat, gips en plastic. De klapdeuren van de „saloon" In de bljna-echte Western- town uit dé tijd van de gold- rush, achtergrond voor menige spaghetti-westerns piepen in de herfstwind zon der dat een In zijn roes gestoorde cowboy uit protest zijn revolvers leegschiet. Te vergeefs wacht de bezoeker In het bedrieglijk echte step- pendorp op het hoefgetrap pel van een door Janitsaren opgezweepte paardenstoet. Cinecitta, eens het grootste cinematografische complex in Europa dat zowel artistiek als commercieel en technisch kon wedijveren met de groot ste Hollywoodse studio's, is op sterven na dood. Twee weken geleden heeft awocato Emilio Lo Pane ontslag geno men als algemeen administra teur, zeg maar: directeur van Cinecitta, zeggende dat hij niet de beheerder wil zijn van een failliete boedel. Intussen verdringen de projectontwik kelaars en grondspeculanten zich als aasgieren rond de muren van het tientallen hec taren grote terrein, dat bij de stichting der Cinecitta in de jaren dertig buiten de stad was gelegen, maar tengevolge van de stadsuitbreidingen tus sen de woonwijken verzeild is geraakt. Glorietijd Nog rond 1960 zijn er perio den geweest waarin in Italië elke 36 uren een film uit de studio's kwam. Cinecitta was de grootste, maar niet de enige filmstudio van het land Ruim dertig kilometer ten zuiden van Rome staan nog de studio's van Dino de Lau- rentiis, de producer die nog wel wat onderneemt in Lon den of in de Verenigde Staten maar die zijn eigen studio's tussen Rome en de Pontijnse polders leeg laat staan. De oude politicus Fanfari be waart er nog de onwelrieken de herinnering aan een illusie aan. Hij was het die als minis ter terwille van Dino de Lau- rentiis de grens van het subsi- diegebied de Mezzogiorno een eindje naar het noorden opschoof, teneinde Dino te kunnen laten meegraaien in de door het ijvere Noordita- liaanse industriegebied gevul de subsidiepotten. Zeker, de studio's hebben toen wel wat werkgelegenheid geschapen, maar de grootste geldleveran- ciers hebben hun schatten allang in Zwitserse bankklui zen opgestapeld. De artistieke medewerkers en technici var. de studio's lopen thans in hel Italiaanse equivalent van de W,W. Datzelfde staat de laatste 326 werknemers van de Cinecitta te wachten. Tot hen behoren cameramensen met een we reldfaam, maar ook kostuum naaisters, decorbouwers, gri meurs, licht- en geluidstechni ci, timmerlieden, schilders, na-synchroniseurs en klusjes mannen, van wie d<^iamen zelden of nooit in dt iftiteling van de films worden vermeld. Heilige grond Mussolini persoonlijk is in de bloeitijd van het facsisme een der grote animators van de Cinecitta geweest. Films wa ren voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog machtige pro pagandamiddelen. Voorzover ze geen politiek doel dienden waren het aardige zoethou dertjes. Bovendien was de filmwereld een belangrijke ba sisindustrie die niet alleen in de studio's maar ook in distri butiekantoren en bioscopen werk verschafte aan duizen den mensen. Tenslotte be schikte Italië in ruime mate over het moeilijk definieerba re artistieke en commerciële talent om een filmindustrie tot bloei te brengen, iets dat in ons calvinistische polderland nog altijd niet wil lukken. Op de Heilige Grond van de Cinecitta heeft zich heel wat afgespeeld. Vittorio de Sica lanceerde er een onbekend zangeresje dat in de film door haar amant in de steek werd gelaten. Haar rauwe uitroep: „Lasciare una signora come me, quel porcol" (welk een varken, om een dame zoals ik te laten zitten) is klassiek geworden. Anna Magnani met haar verwilderde haren, haar vurige blik en haar door het leven getekende gezicht is later een beroemdheid gewor den. Zij was de personificatie van Rome, van Italië. Twee jaar geleden verdrongen zich b!j haar begrafenis evenveel Romeinen voor de kerk als op zondag tijdens het Angelus van de paus op het St. Pieters plein. Dichterbij in het geheugen liggen Fellini's La Dolce Vita. La Strada, 8 1/2, De Nachten van Cabiria of Visconti's, Roc- co en zijn broers en De Ver doemden. Antonioni heeft hier gewerkt en Bertolucci en Rosselini. Actrices en acteurs van wereldfaam hebben er onder de gloeiend hete lam pen voor de camera's ge staan, terwijl nooit tevreden regisseurs het ondprste pro beerden te halen uit de kan van hun artistieke vermogen: Alida Valli, Sylvano Magnano, Monica Vitti, Sofia Loren, Claudia Cardinale, Gina Lolïo- brigida, Vittorio Gassman, Ni no Manfredi, Marcello Ma- stroianni, Rossano Brazzi, maar ook import als Alain Delon, Romy Schneider en Anita Ekberg. Voorbij Tussen de jaren 1950 en 1965 capituleerden zelfs de groot ste Hollywoodse filmbazen voor de mogelijkheden van de Cinecitta, toen de grootste industrie van Rome. Ze draai den er massaprodukties als Quo Vadis?, Cleopatra met o.a. Richard Burton en Elisa beth Taylor, Ben Hur en vele andere. De ontwikkelingsla boratoria draaiden op volle toeren, orkestlieden repeteer den de ene filmmuziek na de andere, de decoratiers werk ten soms in een drieploegen- stelsel. Het is voorgekomen dat in de Cinecitta een half dozijn volkomen verschillen de films tegelijkertijd werd opgenomen. Producenten uit de hele wereld vochten om voorrang bij het huren van opnametijd en faciliteiten. Topfiguren uit de Amerikaan se filmwereld genoten in de Verenigde Staten aanzienlijke fiscale voordelen als ze een tijd lang buiten de States gingen wonen. Waar was het dan beter toeven dan in „La bella Italia?" Bovendien wa ren in Rome voor een habbe- krats figuranten bij de vleet te recruteren uit het eeuwige werklozenleger, totdat ook zij zich van hun waarde bewust werden en lid werden van de vakbond. Toen werden ze te duur. Tegelijkertijd bracht de opkomende televisie de klad in het bioscoopbezoek en daarmee de filmindustrie. Om bij Italië te blijven: In 1976 trokken de bioscopen nog 454 miljoen bezoekers. In 1977 daalde dit aantal tot 400 mil joen. Verleden jaar sloten weer 140 bioscopen voorgoed hun deuren, meest in de klei ne steden en op het platte land. In de grote steden zitten de bioscopen tijdens de week einden nog vol, maar tussen maandag en donderdag is het er een slappe boel, zeker als er op de tv gevoetbald wordt. Gaat iedere Italiaan gemid deld acht maal per jaar naar de bioscoop, de Fransman gaat 3,5 maal, de Duitser en de Brit slechts twee maal per jaar naar de film. Gras tussen de stenen Kleinere studio'smetpart-time- krachten hebben nog wel werk, maar reuzen als de Hollywoodse studio's en de Cinecitta met hoge exploita tiekosten vinden de dood in de pot. In de reu! complexen in Rom< momenteel één film' Amerikaanse produce" nomen. Daar kan dev van altijd nog 326 men van leven. Verleden je te de Cinecitta een vei 5 miljard lire. Er is spi geweest dat het comp worden overgedragen staatstelevisie-omroep die voortdurend opnan te moet huren. Onm lieten de RAI-technj meest rond de studio' buurt van de Pizzale aan de voet van de Marino wonen, een spellend gegrom hoi voorbaat eisten ze plaatsingstoeslag vooi val ze zich naar de kant van de Tiber moeten begeven. De staat, eigenaar Cinecitta-complex, isi uit de problemen. B gewerkt aan een opi maar op de terreinen Via Tuscolana groeit! al tussen de stenen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14