<IBBWPI> „IK GA ER VANUIT DAT IK EERSTE WORD" üJJiJjUüOi Sleutels één... Hoge verwach tingen Pernix en Ons Eiland -andacht voor Zevenvoudig Leids damkampioen Albert Huisman: LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 NOVEMBER 1978 PAGINA li 'FLUKS GERICHT OP BEHOUD (Van onze korfbal medewerker) LEIDEN Pernix en Ons Eiland zullen in dit microkorfbalsei- zoen hoge ogen gaan gooien. Dat is tenminste de verwachting van de beide coaches Flip van der Kooy en Piet Weerheim. Cees Zuurmond, coach van Fluks, de derde tweede klasser, heeft minder hooggespannen verwachtingen. Het behoud van het vorig seizoen veroverde tweedeklasserschap acht hij al ruim voldoende. Voor Pernix is de noodzaak van een hoge eindklassering het grootst. Flip van der Kooy, vroeger speler en nu trainer van Pernix beaamt dit: „als oud-eersteklasser moet je in ieder geval meedraaien in de kop van de ranglijst. Als dat je niet lukt is het wel heel erg". De selectie van Pernix blaakt in ieder geval van zelfvertrouwen. Misschien een kwestie van jeugdige overmoed want het team telt maar liefst vier jeugdspelers: Carla van de Vegte, Denise Smits, Kees Hortensius en Peter Kuipers. Aangevuld met de routine van Janco Breedveld en Alice Tieleman en Liesbeth Brokaar, Jet Boter, Kees Brokaar en Kees van der Kraan is een sterke ploeg ontstaan. De ruime 7-12 overwinning op KVR was hier al een eerste demonstratie van, maar voedde ook de nu al binnen de ploeg levende 'hoera-stemming'. Verontrustend vindt Van der Kooy dit nog niet, want hij meent, dat zijn ploeg mentaal gezien redelijk stevig in de schoenen staat. „Er wordt vóór een wedstrijd erg veel aandacht besteed aan de mentale instelling. Het is voor een jonge ploeg soms moeilijk om een geroutineerde tegenstander de baas te worden en zich niet te laten intimideren. Voordeel hierbij is dat ik alle spelers al jarenlang ken en precies weet, wanneer en hoe iemand in de fout gaat. Ze accepteren het dan ook als ik ze op zo'n moment wissel". „We zijn één van de sterkste ploegen in deze klasse, zeker technisch gezien en het zal mij tegenvallen als we onder de tweede plaats eindigen. Maar er hoeft onder de zes tegenstanders maar één ploeg te zijn, die gelijkwaardig is en waarvan je verliest, en je blijft in de tweede klasse hangen. Heel wat minder voorzichtig is Piet Weerheim van Ons Eiland. „Ons Eiland is zonder meer de sterkste ploeg uit II A'. De wil om kampioen te worden is er en we hebben er de spelers voor". Weerheim baseert zijn uitspraken grotendeels op de resultaten van het vorige seizoen. Ook toen was Ons Eiland volgens Weerheim de sterkste, maar miste helaas het kampioenschap. „Blessures en vakantieafspraken van spelers" vormden vorig seizoen een onneembare hindernis op weg naar de eerte klasse. Spelersgebrek zal Ons Eiland dit seizoen in ieder geval niet van de titel afhouden. Het volledige veldteam vormt de selectie voor de micro en Weerheim is vastbesloten er volledig gebruik van te maken. „Het damesviertal is met Barrie van Duyn, Julia Arnoldus, Yvonne van der Steen en Olga Soudan al een uitgemaak te zaak. Bij de heren zijn allien Patrick Verra en Wim Nijenhuis vrijwel zeker van hun plaats. Jan van Kalkeren, Piet Beekman en Rob en Huib Hasselbach zullen moeten knokken voor de twee overige plaatsen. De bond geeft vijf weken de gelegenheid tot spelerswijziging. „Ik zal er indien nodig driftig gebruik van maken". Het debuut van Fluks in de tweede klasse afgelopen zaterdag tegen NIO stemde Cees Zuurmond redelijk tevreden. „We waren qua spel geenszins de mindere van NIO en elf doelpunten is een teken van een goede schotvaardigheid". Niettemin ziet Zuurmond wel in, dat voor Fluks geen rol van betekenis is weggelegd. „Handhaving in de tweede klasse is natuurlijk het hoofddoel. We zullen met NIO, KOAG en DES moeten strijden om de laatste plaats. Misschien dat we in eigen huis nog voor verrassingen kunnen zorgen". Frans Graatsma van de Oegstgeester derde klasser Fiks acht zijn ploeg in staat een gooi te doen naar één van de twee promotieplaatsen. Of zo als hij het zelf zegt: „met goed korfbal hoog proberen te eindigen, minimaal bij de eerste drie en als het lukt bij de eerste twee". Programma voor de Leidse regio: zaterdag: TOP-Ready, Wasbeek 18.30 uur; Fluks-Kinderdijk, Northgo 15.10 uur; Ons Eiland-NIO, 4 Meihal 16.15 uur; Fiks-Phoe nix, Apollohal 17.00 uur. zondag: De Danaïden-DEVO, 5 Meihal 13.25 uur; Fides Pacta-Sa- mos, 5 Meihal 19.35 uur. [orp Binnen tuten was het al jn. Een zelfverze- Albert Huisman •t een paar simpele r mijn stelling ver- d in een puinhoop, iet zo'n blamerende laag. Huisman is s zevenvoudig damkampioen en geen enkele moeite ivinnen, laat staan een huis, tuin en indammer. Van- gaat het pas werke- iannen, in het kader et Leids kampioen- speelt Huisman erste partij tegen ase. De Leiderdorp- pmer ziet die strijd iet kampioenschap rens met het volste juwen tegemoet: a er vanuit dat ik word". Die voor- ing is niet helemaal undeerd, van de ne- leer dat Huisman am, won hij zeven Zes dammers gaan jf ronden uitmaken zich de beste van i mag noemen: Burgerhout en Jan hier zijn al bij voor kansloos. Met Jan Hans Vermin en Noordoven zal ik wat meer moeite en". Maar Huisman niet de indruk zorgen te maken le einduitslag. Huisman begon pas op iarige leeftijd met u Zijn vader, ook een il dammer, haalde hem rer om toch eens te gaan ,Jk had helemaal geen jlen mijn vader heeft me vraagd mee te doen aan lisdamtoernooi. Ik werd langzamerhand kreeg lezier in". Het wereldre- Idammen is nog steeds bezit van Huismans' va- bert Huisman begon zijn e bij damvereniging Lei- p. Na een jaar verander- twee jaar uit voor het woudse Samen Sterk, iteel speelt Huisman voor j ïede seizoen bij RWC uit rg: „Ik kan daar op iaal niveau mijn krach- eten". De dammer heeft hoge dunk van het damgebeuren: „Laat ik dat het spelpeil in de Hoofdklasse van een be- in eenllijk laag niveau is", aldus inelijk aorzichtig formulerende 3 van an. iderdorper is geen theo- ner: „Mijn vader heeft et begin wel wat a an wij- jegeven, zoals bepaalde ijke velden bezet te hou- bjjperder zet ik gewoon wat d lijkt. In het begin kreeg wel links en rechts om oren. Maar je gaat dan n lieli van fouten en het is dan enscfc lie fouten na een keer of eerfniet meer te herhalen", raining van zijn pupillen ing sclsman toch enigszins in de von 0 verzeild geraakt: „Die fit: Kt „Ik ben geen theoriedammer, ik zet gewoon wat me goed lijkt" training van de jeugd is begon nen in die periode bij Samen Sterk. Die vereniging had nogal wat jeugd en we zijn toen ge start met een jeugdtraining. We gaven theorielessen en hielden een onderlinge competitie. We hanteerden daar een zeer strak systeem om de kinderen verant woordelijkheid te leren. Ik ben een strenge leraar en vind pres taties toch wel belangrijk. Het liep op den duur erg goed, we hadden een jeugdvijftal dat bij de top van Nederland behoorde. Ondertussen had ik twee andere pupillen waar ik mee ben door gedaan, toen ik Samen Sterk verliet". Huisman heeft de ge broeders Hamers onder zijn hoede. De vijftienjarige Chiel is tweevoudig jeugdkampioen van Zuid-Holland. Edwin is volgens Huisman een nog groter talent: „Die jongen is pas elf jaar maar als hij zo doorgaat wordt hij een tweede Ton Sij brands. De vraag bij de jeugd is altijd, blijven ze dammen? Het spel is voor het grootste gedeelte te leren, heb je daarbij nog een dosis aanleg dan kun je een heel eind komen". Huisman speelt niet graag tegen dammers die vanaf het begin van de partij al uitgaan van een remise: „Spelers, die dat doen, noem ik geen dammers. Als ik tegen Sijbrands of Wiersma zou spelen dan zou ik mijn uiterste best doen te winnen. Je moet er echt voor vechten vind ik". Huisman tracht zijn tegenstan der ook wel eens te intimideren: „Officieel is intimidatie verbo den, maar als ik tegen een bepaalde tegenstander zeg, joh wat stink jij uit je mond dan wil dat nog wei eens succes opleveren". Uitgaande van de sterkste tegenzet van zijn oppo nent kan Huisman ongeveer ze ven tot tien zetten van tevoren beredeneren. Dat de dammer een goed geheugen heeft bewijst hij wel als hij een aantal stellin gen van een jaar geleden op het bord zet. Aan de hand van zo'n stelling legt hij duidelijk uit wat de beste oplossing voor een bepaald probleem is. De vieren- dertigjarige rijksambtenaar, werkzaam bij de Universiteits bibliotheek, vindt dammen moeilijker dan schaken: „Als je bij schaken een verkeerde zet doet dan kun je dat gemakkelijk herstellen. Bij dammen is een naar voren geplaatste schijf niet meer terug te trekken. Wanneer je bij dammen een schijf achter staat dan verlies je normaal gesproken je partij. Huisman, vorig jaar twaalfde bij heé Nederlands kampioen schap, is van plan na dit dam- seizoen een punt achter zijn carrière te zetten. Hij blijft doorgaan met het trainen van zijn pupillen: „Het interesseert me niet meer, de tegenstanders kunnen me niet meer inspire ren...". KEES VAN HERPEN Uit De tegenstelling was toch wel opvallend. Vooraf kenmerkte het Noordwijkse standpunt zich door eep soort onverschillig heid. „Leuk dat we tegen Volen- dam gaan voetballen", meer niet. Zelfs werd door oefen- meester Eelman gesteld dat hij hoopte „op een 0—6 nederlaag". Dan zou de toestand zich ten minste weer normaliseren, zou den tegenstanders weer alleen Noorwijk zien, en niet een te genstander die had gewonnen van Vlaardingen en Haarlem. Maar toch. Achteraf, na die verwachte 1—3 nederlaag tegen dat betaalde Volendam. Een ge vóel van onvrede, een forse kater zelfs, bleef. Werd ver woord met „er had meer ingeze ten, die vierde ronde was niet onbereikbaar". Toch benieuwd met welke in stelling Noordwijk zaterdag nu echt dat veld is ingegaan. ,,Last" Leiden is in last. Beter gezegd, de Leidse Mixed Hockey Club is zo langzamerhand wel dege lijk in de overbekende hoek beland waaruit het moeilijk wegkomen is. In de hoofdklasse bezet het debuterende Leiden, met Schaerweyde, de laatste plaats. Vijf nederlagen op rij moesten worden geïncasseerd. En hoewel coach Rein Gnppe- ling al bij aanvang van het seizoen stelde dat vooral de openingsfase van de competitie voor zijn team erg moeilijk zou worden, zal hij ook waarschijn lijk niet hebben verwacht dat de totale oogst na elf westrijden slechts drie winstpunten zou bedragen. Met de tweede helft van de competitie nog te gaan, is degradatie nu toch wel een reële mogelijkheid geworden. Maar, positieve punten zijn er altijd te vinden, ook in dit geval. Gesteld dat Leiden komend jaar de eerste klasse weer zal moeten betreden, resteert juist dan de versterkte promotie. Zeker drie, misschien wel vier elftallen kun nen dan een plek verwerven in de, haar twintig teams uit te breiden hoofdklasse. Herman Filippo: ,,AI moet ik tot m'n veertigste doorgaan. Toch wel weer een fijn vooruit zicht. Karakter (1) Dat gewichtheffers over een verschrikkelijke dosis karakter beschikken, mag al jaren als bekend worden verondersteld. Herman Filippo, de topman van het Leidse LKV De Spartaan, kent dat doorzettingsvermogen ook. In trainingen de Leidse gewichtheffers oefenen vier maal in de week minstens twee uur maar ook in wedstrijden. Neem nu afgelopen zaterdag. In het belangrijke, door LKV De Spartaan gewonnen treffen met het Alkmaarse SSS (Sport Staalt Spieren?) ondernam Fi lippo voor de tweede maal een aanval op het Nederlandse re cord stoten dat al sinds de jaren vijftig op naam staat van Jan Smeekens met 153 1/2 kilo. Dit alles in de gewichtsklasse licht- zwaargewicht. De poging mislukte. Iets waar Filippo duidelijk even mee „zat". Maar hem vervolgens de opmerking ontlokte dat hij „dat record zal pakken" al moest hij „tot z'n veertigste doorgaan- Kijk: dat is nou karakter. Karakter (2) Datzelfde LKV De Spartaan mag dan zo'n beetje over de sterkste (en de grootste) jeug dafdeling van Nederland be schikken, in het eerste team kom je dat aspect met helemaal tegen. Sam Holswilder is nu 39 jaar, Dick van 't Riet wordt 35, Arie Swagers en John ten Brin- ke én Filippo zijn zelf ook al Jonge" dertigers. Soort veteranenteam dus. Zeker als reserve Theo Sanders (36) nog even bij de groep wordt getrokken. Maar verwacht van ons niet dat we het woord „veteraan,, zullen laten vallen waar Sam, Dick, Ane, John, Herman en Theo bij zijn. Per slot van rekening dient deze rubriek volgende week weer te verschijnen. En weten we ook dat coach Thomas Brandt komend seizoen de ver jongen echt wil doorvoeren. 1 e EN' De Leidse Courant Bal, door Sporthuis Wout Bergers no ikbaar gesteld, is dit keer terecht gekomen bij een stan- Iteam. Sleutels één is het gelukkige elftal geworden dat eekeinde met een LC-Bai in de slag kan. 'r taris De Laaf laat weinig twijfels over de reden van de 1 van het Sleutels-bestuur. „Het eerste draait dit seizoen kend, een gedeelde koppositie is tot nu toe het resultaat", end naar de derde klasse wofdt nog een oorzaak van deze ldyvung bekend gemaakt. „Eigenlijk vinden we dat de regionale te weinig aandacht besteed aan de prestaties van dit team. ar. foto trainer Thijs Balkhoven (staand rechts) met zijn selectie. i v.I.n.r: leider Dick Barnhoorn, Jan Groeneweg, Dennes Bart Montaonje (aanvoerder), Peter Boot, Jaap Dubbeleman, Schreuder en Thijs Balkhoven. Zittend: v.I.n.r.: Ab de Klerk, Huis, Pirn Iterson, Jan van der Berg, Hans Bos, res. Jin 'fer. Op de foto ontbreekt de geblesseerde Ronald Wuller

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11