ISombere spanning rond loonoverleg Politie rukt niet meer uit bij inbraakalarm Van der Stee eist jaarlijkse vangst van 5000 ton haring {EGERING MET SOCIALE PARTNERS ROND DE TAFEL Vermiste man blijkt verdronken M&fet MoMiuis ootmoeder Z128 jaar Staking Duitse metaal lijkt onafwendbaar Verzekering ziektekosten 7,5 duurder EI VAN 121 GRAM IN DUBBELE SCHAAL AMERIKAAN UET BANK SPRINGEN Grote schade in nieuwbouw Gewelddadige benden maken Brabant onveilig Lubbers vrijwel zeker voorzitter van CDA-fractie inaI icidóe 0oinant jnburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas acteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - fienten: ikwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 24 november 1978,69e jaargang no. 21206 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kant aan m'n broek Eerste aflevering van de 6-de- lige comedy-serie „Kant aan m'n broek" op Ned.II om 21.25 uur. Om 22.05 uur Brandpunt over sekten in Ne derland. Ned.I om 18.59 uur Peter Blanker in „De muziekwin kel" en om 23.10 uur „Na mens onze ouders". Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Vrij krachti ge tot harde wind uit zuidwest tot west. Temperaturen van 10 tot 13 graden. Morgen zon op: 08.15, zon onder: 16.38. Hoogwater: 10.53 en 23.31. Laagwater: 6.22 en 18.49. HA (Sicilië) Italiaanse ina op Sici- i 28-jarige "grootmoe- irorden toen haar 14-jarige dochter gisteren een kind kreeg. Mevrouw Angela Sarao was eve neens op veertien jarige leeftijd moe der geworden nadat zij, zoals haar dochter in mei van dit jaar, uit het ouderlijk huis was weggelo pen omdat de ou ders zich tegen haar huwelijk had den verzet. De jon ge grootmoeder kreeg daarna nog negen kinderen. BONN In een laatste poging om de dreigende staking in de ijzer- en staalindustrie in de Bondsrepubliek af te wenden, zijn vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers vandaag in Duisburg bijeen geweest. Zou hun gesprek opnieuw niet tot overeenstemming leiden, dan wordt komende dinsdag het werk 's morgens al neergelegd. (Over het waarom van deze staking zie pag.11,23) DEN HAAG (ANP) De parti culiere ziektekos tenverzekeraars hebben toestem ming gekregen van de betrokken mi nisters om hun ta rieven voor het jaar 1979 met min stens 7,5 te ver hogen. De verhogingen dienen hoofdzake- lijk als een tege- van de kosten in moetkoming in de de gezondheids- verwachte stijging zorg in 1979. (Van een onzer verslaggevers) BEEKBERGEN Het Instituut voor Pluimvee-onderzoek Spelderholt in Beekbergen heeft een project afgesloten dat kippen opleverde die ongebruikelijk zware eieren leggen. Het tot dusver zwaarste ei weegt 121 gram en heeft twee schalen. Een normaal ei weegt 55 A 60 gram. Volgens Spelderholt- onderzoekers duurt het nog wel even voor het zware ei te koop is. H (Van onze verslaggevers) EN HAAG Regering, ferkgevers en werknemers iwamen vanochtend in het ge- K>uw van de Sociaal Economi- che Raad in Den Haag onder literst sombere omstandighe den bijeen om met elkaar de irbeidsvoorwaarden voor het - tomende jaar te bespreken, lan het begin van de bijeen- lomst was vrijwel niemand optimisch over een gunstige afloop van het gesprek, waar van voor zowel de uitvoering van het ombuigingsplan Be stek '81 als voor de arbeids- rust in het komende jaar veel afhangt. „Het mes ligt op tafel", zei de vice- voorzitter van het FNV, Spit, gistera vond over de indiening door minister Albeda van sociale zaken van het wet sontwerp, dat regelt dat er per 1 janua ri aanstaande een half procednt wordt gekort op de sociale uitkeringen, ter correctie van een te grote stijging in de laatste jaren- Dat wetsontwerp diende Albeda gister middag bij de Tweede Kamer in, met het verzoek om het nog vóór de kerst vakantie te behandelen. De indiening kwam nadat de Tweede Kamer een motie van de socialist Van der Doef had verworpen, waarin het kabinet werd gevraagd om de indiening van het wetsontwerp achterwege te laten. Volgens de PvdA betekent het indie nen van het wetsontwerp een blokkade voor een goede afloop van het gesprek dat vandaag begon, omdat de vakbe weging de korting op de sociale uitke ringen als een van de moeilijkst ver teerbare punten uit Bestek '81 ziet. De oppositie-motie kreeg echter geen steun van de regeringspartijen CDA en WD (samen een kamermeerderhgeid). Deze fracties vonden dat de indiening van het wetsontwerp louter een techni sche zaak is, omdat minister Albeda eerder deze week heeft toegezegd dat hij afhankelijk van het resultaat van het gesprek met de sociale partners het wetsontwerp wil veranderen. Maar omdat 1 januari met rasse schreden nadert, moet het wetsontwerp riu wel formeel worden ingediend, omdat an ders de wet niet meer voor de jaarwis seling van kracht kan zijn. FNV-voorzitter Kok schreef vandaag in de Vakbondskrant dat Nederland „een sociaal-economisch mijnenveld" tege moet gaat. „We zullen de komende winter een flinke robber moeten knok ken met de ondernemers over de ar beidstijdverkorting en het eerlijk ver delen van werk. Als het kabinet bovendien doorgaat met het blokkeren van een goed sociaal klimaat, dan zal dat ons niet in de kouwe kleren gaan zitten", aldus Kok, die het slechte soci ale klimaat toeschreef aan de rege ringsplannen voor kortingen op de so ciale uitkeringen, en door minimumloners de verbeteringen te onthouden van de doorwerking van de bouw-cao. Oppositieleider Den Uyl zei gisteren er van overtuigd te zijn dat de vakbewe ging met concessies aan werkgevers en regering tot het uiterste wil gaan, maar dat de regering niets nalaat om de vakbeweging gevoelig op de tenen te gaan staan. erikaanse baptisten-predikant Hans Mullikin is sinds gisteren een paar pijnlijke knieën rijker en isie armer. De 39-jarige predikant had er ruim anderhalf jaar over gedaan om vanuit Texas naar He Huis te kruipen, maar president Carter weigerde hem gisteren te ontvangen omdat hij het had. Mullikin: „Ik was bezorgd over het geestelijk welvaren van het land en besloot daarom kruipen om mijn boodschap te dramatiseren aak in iwkeet EBMEER Uit een ip een bouwterrein aan tzieklaan in Zoetermeer ir zevenduizend gulden en aan sanitair en on- van een centrale rming. >raak moet tijdens het >en weekeinde zijn ge- maar men heeft pas n bij de politie aangifte UIPEN •jarige predikant is vanuit naar het Witte Huis gekro- stand van 2575 kilometer, "j ruim anderhalf jaar over Ihington aangekomen had int Carter geen tijd om hem- 'angen. Pi terug naar Texas is gegaan,, ^dtde historie niet SAN REMO (Italië) Een Amerikaan uit Detroit in Michigan, de 53-jarige William Morris, heeft woensdagnacht de bank van het casino van San Remo aan de Italiaanse Riviera laten springen, toe hij 224 miljoen lire had gewonnen. Morris, die aan de Riviera op vakantie is, had 22 keer achter elkaar gewonnen en het meest gespeeld op nummer 27. KATWIJK De politie van Katwijk heeft gistermiddag in samenwerking met de Rijkspolitie te water het lichaam opge vist van de sinds 14 november vermiste Katwijker Inthom. De man is uit het Uitwateringskanaal ter hoogte van de brug in de secundaire weg nabij Hoornes uit het water gehaald. De man verliet op 14 november in depressieve toestand zijn wo ning De politie neemt aan dat de man zelfmoord heeft gepleegd. LEIDEN-In de in aanbouw zijnde huizen aan de Van Be- uningenlaan in Leiden is in de nacht van woensdag op donderdag voor ongeveer. 15.000 gulden schade aange richt In ongeveer tien van de dertig in aanbouw zijnde wo ningen zijn riolen en kozijnen vernield .terwijl in een drietal huizen nog grote schade is aangericht aan het metsel werk. ADVERTENTIE General Motors zal ongetwijfeld voor 1979 de prijzen van Opel en Vauxhall moeten verhogen. Bij Het Motorhuis koopt u zo'n nieuwe auto nu nog voor de oude prijs. Ook wanneer wij de auto pas in januari 1979 aan u afleveren. Dat scheelt u al gauw honderden guldens. Koop daarom nu uw nieuwe auto bij Het Motorhuis of laat u eens vrijblijvend informeren over de inruilwaarde van uw huidige auto. Voorschoten, Kon. Julianalaan 46, tel. 01717-2559 Katwijk, Ambachtweg 1, tel. 01718-29203 Leidschendam, Oude Raadhuisstraat 1, tel. 070- 200004 ^eiden^Vondellaar^8Mel^071-76931^^^^^y (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De confrontatie tussen de politie en enkele grote dievenbenden in Noord-Brabant neemt zulke vormen aan, dat de politie-autoriteiten in deze pro vincie besloten hebben de directe confrontatie niet meer aan te gaan. Inplaats hiervan komen er speciale teams voor de opsporing van de benden, die zich vooral bezighouden met grote bontdief stallen en het roven van electri- sche en electronische apparatuur in deze provincie. De politie-autoriteiten hebben tot de maatregel besloten, omdat zich deze maand al dertièn keer een schietpartij heeft voorgedaan tussen politie en die venbenden. De laatste deed zich gis ternacht voor, nadat een bende in Mill bontjassen tot een waarde van 220.000 gulden gestolen had. De dieven richt ten toen aldus de politie een aantal gerichte schoten op rijkspolitieman nen, die de benden achtervolgden. Deze schoten terug, maar de bontdie- ven wisten te ontkomen. Deze maand is bij een aantal inbra ken in Noord-Brabant al voor bijna een miljoen gulden aan bontkleding en leren jassen gestolen. De politie heeft intussen enkele sporen van de mogelijke daders van deze inbraken gevonden, maar doet er voor de rest het zwijgen toe. Volgens de autoritei ten heeft men te doen met keiharde roversbenden, die bij onraad onmid dellijk hun wapens gebruiken. Bij ach tervolgingen ontsnappen zij met snelle wagens, die met snelheden van min stens 180 km voor het andere verkeer levensgevaar opleveren. Dat is mede de oorzaak, dat de Brabantse politie afziet van een directe confrontatie met de benden. Voor John F. Kennedy Op de begraafplaats Arlington bij Washington leg gen de zoons van Edward Kennedy, Patrick en Ted rozen op het graf van wijlen president John F. Kennedy. Deze week was het vijftien jaar gele den dat Kennedy in Dallas door een sluipschutter werd vermoord. Wasbenzine staat weeklang bij brandende c.v.-ketel VOORBURG De jerrycan met wasbenzine is te recht. Terwijl de publiciteitsmedia vorige week rui me aandacht be steedden aan de vergissing van een Voorburgse dro gist, die wasbenzi ne in plaats van gedistilleerd water had verkocht, stond tien liter van dit ontvlam bare goedje in een jerrycan in de c.v.-kast van een woning aan de Mendelssohnrode in Zoetermeer. Eergisteravond had mevrouw Lans wat gedistil leerd water voor haar stoomstrijkij zer nodig. Ze kon echter de dop van de jerrycan niet loskrijgen. Haar man, die 's a- vonds wat later thuiskwam, klaar de dit karwei zon der veel moeite, maar wachtte met het overgieten tot de volgende dag. Tijdens het vullen van een paar fles sen rook hij ech ter direct dat de inhoud wasbenzi ne was. BRUSSEL (ANP) Ne derland moet in de ko mende twee of drie jaar jaarlijks ongeveer 5000 ton haring kunnen van gen. Dit standpunt heeft minister Van der Stee gis teren in Brussel ingeno men tijdens een nieuw Europees mmistersberaad dat wellicht eindelijk een Europees visserijbeleid gaat opleveren. Acht van de negen EG-landen heb ben de Britse minister van visserij, John Silkin. er tenslotte toe gebracht zijn eisen duidelijk naar voren te brengen. In de loop van vandaag zou duidelijk worden die ei sen zijn. Overigens is gisteren al iets bekend geworden: de Britten willen alle historische visserij rechten binnen een 12-mijlszo- ne rond de Britse kust in vier jaar tijd afbouwen. Dat zou betekenen dat de Nederlandse haringvangsten voor een groot deel kunnen worden af geschreven, aldus minister Van der Stee: „het summum van onredelijkheid". Uit wat gisteren uitlekte, bleek ook dat Silkin vrijwel niets heeft teruggenomen van zijn eerder, zij het vaag ge formuleerde eisen dat in een 50-mijlszone rond Engeland het overgrote deel van de vis gereserveerd moet worden voor Britse vissers. Ook dit zou voor Nederland een aan zienlijk verlies betekenen. Als het Nederlandse pleidooi voor een jaarlijkse Nederland se haringvangst van 5000 ton gehoor vindt, betekent dit dat per jaar een totale vangst van vijftig tot zestigduizend ton toegestaan moet worden. Ne derland vraagt een kwantum om straks, als er weer vol doende vis zal zijn, toch nog rechten en ook vissers te heb ben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat drs. R.F3I. Lubbers (KVP) de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamerfractie van het CDA wordt. De enige serieuze kandidaat vanuit de ARP voor de opvolging van mr. Aantjes, AR-partijvoorzitter Hans de Boer, heeft laten weten zich niet voor het fractievoorzit terschap beschikbaar te stellen. Daarmee is Lubbers de enig overgebleven kandidaat Waarschijnlijk beslist de fractie van daag of dinsdag over het voorzitterschap.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1