Situatie Rhodesië sinds "interne regeling" ernstig verslechterd Hervormde kerk verdiept zich in kerkelijk gemengd huwelijk Duitse metaal gaat staken voor 35 urenweek Delicate Britse missie naar Rhodesië Egypte maakt dit weekeinde nieuw standpunt bekend Sandinisten: oorlog begint binnen 36 uur Mao oogst waardering en kritiek Alleen morele steun gereformeerde kerken aan actie van IKV kerk wereld - J1TENLAND LEIDSE COURANT/' VRIJDAG 24 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 OOR HET EERST IN VIJFTIG JAAR onze correspondent Ami van Vree) iN Vijftig jaar geleden werd er voor het st gestaakt in de ijzer- eh staalindustrie van Ruhrgebied. De kwestie van de arbeidstijd- [orting speelde daarbij een belangrijke rol. precies een halve eeuw na de novembersta- 5 van 1928, ziet het er naar uit dat hetzelfde dpunt opnieuw tot het massaal neerleggen het werk in de „Huetten" aan Rijn en Ruhr leiden. De omstandigheden zijn drastisch ijzigd: de arbeiders van toen zijn werkne- ■s geworden die het veelvoud verdienen van loon van hun grootvaders en die in een auto t hun werk komen. Een ander kenmerkend schil is dat de stembiljetten waarop de [bondsleden zich in het begin van deze week ssaal voor een staking hebben uitgesproken, naar liefst zeven talen waren gesteld: behalve het Duits ook in het Grieks, Turks, Servo- natisch, Spaans, Portugees en Italiaans. Maar inzet van de strijd is dezelfde gebleven en wordt met dezelfde argumenten en met Klfde hardheid als toen gevoerd, mals vorig jaar bij de langdurige stakingen ie grafische industrie, waarbij het vooral ging de invoering van nieuwe computertechnieken, elt bij het huidige conflict in de grootmetaal verschil van inzicht over loonsverhogingen iwelijks een rol. Over het aanbod van de rkgevers van 2 pet loonsverhoging om de jontwaarding te compenseren tegenover de van de vakbonden die minstens 5 pet meer het loonzakje willen zien, is nauwelijks gespro- i. Inzet van de huidige strijd is wederom een condaire" aangelegenheid, namelijk de „gelei- ijke" invoering van de 35-urige werkweek. En die principiële kwestie zijn de onderhandeling- artners geen haar breed van hun eerder ingeno- n standpunten afgeweken, t aanbod van de werkgevers om de vakantie' it twee dagen te verlengen is door de machtige Metall onvoorwaardelijk van de hand gewe- j. Het gaat deze vakbond helemaal niet meer een om een langere vakantie (die in de Bonds- lubliek mét gemiddeld zes weken al ruim- loots die in Nederland overtreft). Eugen Lode- de voorzitter van de IG Metall, wil eindelijk breekijzer zetten in de starre formule van veertigurige werkweek, waarbij hij ongetwij- een speerpuntpositie inneemt t.a.v. de overi- bedrijfstakken. laatste speelt ongetwijfeld een rol bij de rdheid waarmee het conflict wordt uitgevoch- Als de ijzer- en staalbaronnen (in werkelijk heid de managers van internationale onderne mingen) zouden zwichten voor deze eis, zou dit ongetwijfeld een sneeuwbaleffect hebben op alle andere industrieën in de Bondsrepubliek en wellicht ook daarbuiten (vergelijk bijvoorbeeld de afwachtende houding van het Nederlandse FNV inzake de 35-urige werkweek). De werkge vers weten zich dan ook verzekerd van de steun van de overkoepelende ondernemersorganistie, waarbij ze overigens niet zijn aangesloten. De IG Metall wil de 35-urige werkweek om twee redenen invoeren: in de eerste plaats om de nog altijd zeer zware en ongezonde 3arbeid in de staalfabrieken te verlichten en daarnaast om werkgelegenheid te scheppen. Bij een kortere werkweek moet immers het aantal ploegendienst en worden uitgebreid waardoor nieuwe arbeids krachten moeten worden aangetrokken. De werk gevers verzetten zich daar fel tegen. Ze hebben uitgerekend dat een dergelijke verkorting van de werktijd per bedrijf neerkomt op een loonkos tenstijging van ca. 15 pet. en dat niet een keer maar jaar op jaar. Ze menen dat met name de ijzer- en staalindustrie, waarvan grote delen met ernstige structurele moeilijkheden te kampen hebben, zich dat het minst van alle bedrijfstakken kan permitteren. Over de voor en tegens van beide argumenten wordt de laatste tijd heftig gediscussieerd in de Bondsrepubliek. Beide partijen vinden hun me destanders onder politici en economen (al zijn de laatsten in meerderheid op hand van de werkgevers). Nu bijna 90 pet van de georganiseer de metaalarbeiders zijn „ja" tegen een staking heeft uitgesproken, dreigt het conflict een grim mig karakter aan te nemen. Temeer nu de ondernemers olie op het vuur hebben geworpen door de aankondiging om in geval van staking zeker als tegenmaatregel de (in Duitsland omstre den maar nog altijd rechtsgeldige) „uitsluiting" van werkwillige arbeiders toe te passen. Deze „provocatie" heeft de staalarbeiders pas goed in de stemming gebracht. Deze week beslist het bestuur van de IG Metall of er gestaakt zal worden en zo ja, waar en wanneer. Of de ca. 300.000 werknemers in de zware metaalindustrie van Noordrijn Westfalen, Bremen en Osnabrueck van acties kunnen wor den afgehouden, ligt eigenlijk alleen nog maar in handen van een politieke bemiddelaar. Uit eigen beweging komen de partijen elkaar niet meer nader. Maar een dergelijke vredesapostel heeft zich vooralsnog niet aangediend, en het ziet er niet naar uit dat dit spoedig zal gebeuren. teeds meer betitelingen lit Vietnam DEALA LOEMPOER (AFP) De vluchtelingenstroom uit etnam heeft de afgelopen we ll een ongekende omvang ngenomen. Sinds augustus is aantal vluchtelingen dat in ileisië in opvangkampen is idergebracht, verdubbeld en 40.000 gekomen. 1 afgelopen 48 uur zijn er 800 lootmensen", zoals de vluchte den vaak worden genoemd, Maleisië aan wal gestapt en zijn er nog veel meer onder- eg. In Koeala Loempoer heeft kustwacht gisteren een vloot n ongeveer 30 Vietnamese ssersschepen waargenomen, e richting Maleisië koerst. MANAGUA (UPI) Het Sandinistisch Bevrij dingsfront In Nicaragua beeft vanmorgen bekend gemaakt dat het binnen de komende 36 uur een offensief zal ontketenen tegen het bewind van president-dictator Somoza. Volgens guerrilla-lei der Victor Tirado zal het hele volk van Nicara gua tegen de regering van Somoza vechten. Gis teren is het al tot gevechten gekomen tussen guerrillastrijders en troepen van de Nationale Garde aan de grens met Costa Rica. Daarbij zou den drie regeringssoldaten zijn gesneuveld. Afgelopen dinsdag is het ultimatum verstreken dat de opposi tie in Nicaragua aan Somoza had gesteld om af te treden en met zijn clan het land te verlaten. Sindsdien is de spanning aan de grenzen met Costa Rica en Honduras toegenomen. De oppositie in Nicaragua heft gisteren een Amerikaans plan om de crisis te verhelpen door een referendum over het be wind van Somoza van de hand gewezen. Somoza had het plan al verworpen. 1'**toffe In Georgetown zijn gisteren de stoffelijke overschotten van leden van de Peo ple Temple Secte waaronder secteleider Jimmy Jones in metalen kisten gebor gen om vervoerd te worden naar de Verenigde Staten. In het afgelopen wee keinde pleegden ongeveer 400 leden van de secte om raadselachtige reden zelfmoord. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN GrootBrittannië gaat nog eens een poging doen om met Rhodesië en andere Afri kaanse landen te praten over de mogelijkheid van onderhandelingen op hoog niveau een con ferentie in Groot-Brittannië, waaraan ook deel genomen zou worden door de Verenigde Staten. De Britse premier Callaghan kan kennelijk geen beter initiatief meer opbrengen dan deze versle ten formule, die in het verleden al zo vaak zon der resultaat gebleven is. Volgende week trekt de door alle Britse Lagerhuisleden geres pecteerde Welse afgevaardigde Cledwyn Hughes naar Afrika voor „nieuwe" besprekingen over de Rhodesische kwestie. Het is een delicate missie. Hughes zal praten met alle betrokkenen en zal daarna verslag uitbrengen bij premier Callaghan. Afgevaardigde Hughes is een wijs man, een geboren diplomaat en bemiddelaar, sterk in het bewerken van verzoeningen en bevriend met leden van alle Britse politieke partijen. Met toe stemming van president Carter zal de Britse afgezant verge zeld worden door Steven Low, Amerikaans ambassadeur in Zambia. CAIRO (Rtr, UPI) President Sadat en president Carter zijn overeengekomen dat zij de stand van zaken bij het Egyp- tisch-Israëlisch vredesoverleg opnieuw zullen bezien en dat zij volgende week hun opvattingen zullen uitwisselen. Dit heeft het Egyptische staats hoofd gisteren verklaard na af loop van een besloten bijeen komst van zijn Nationale Democratische Partij. De voor naamste Egyptische onderhande laar in Washington generaal Ka- mal Hassan Ali wordt vandaag in Cairo terugverwacht. Sadat zei dat hij tot een dergelijke pauze had besloten in het tele foongesprek dat hij woensdag met Carter had gevoerd. Tegen zijn gewoonte in bewaarde Sadat het stilzwijgen op bepaalde vragen van journalisten. Kern van de moeilijkheden bij het vrede soverleg is het feit dat Israël na lang aarzelen het Amerikaanse compromis voorstel heeft aanvaard, maar de Egypti sche eis voor een duidelijke band tussen dit akkoord en een regeling van het Pa lestijnse vraagstuk - afwijst. Met name wil Israël niet weten van een gedetail leerd tijdschema voor de verlening van zelfstandigheid aan de bevolking van het bezette West-Jordanië en de strook van Gaza. De woordvoerder van Sadat deelde giste ren nog mee dat Egypte het Amerikaan se compromis-voorstel (dat een politieke band tussen het ontwerp-vredesverdrag en de Palestijnse kwestie veronderstelt) niet heeft aanvaard of verworpen. Egyp te acht een tijdschema voor het verdere overleg onontbeerlijk omdat zij V Het Israëlische kabinet heeft zich wel be reid getoond voorbereidende stappen te ondernemen ten aanzien van een gedeel telijk in te voeren zelfstandigheid van de sinds 1967 door Israël bezette strook van Gaza, ten zuidenwesten van Israël. Vol gens Egypte zouden daar de Palestijnen een eigen staat moeten kunnen stichten. Gisteren verzette zich daar tegen echter de leider van de Israëlische Arbeider spartij, Sjimon Peres, „zelfs als dit de val van de regering zou betekenen". Pe res zei niet te geloven in de mogelijkheid van een samenleven van Israëliërs en Arabieren in eenzelfde bestuurskader. De reacties op een dergelijk plan zijn trou wens alleen maar negatief en de Pales tijnse nationale sentimenten worden er door versterkt, aldus Peres. Staatsgreep in Bolivia LA PAZ (AFP) In de Zuidamerikaanse staat Boli via is vanmorgen een militai re staatsgreep gepleegd. De strijdkrachten hebben presi< dent Juan Pereda afgezet. Het is de tweede staatsgreep in Bolivia in vier maanden. De militaire autoriteiten heb ben verklaard dat onmiddel lijk verkiezingen zullen wor den georganiseerd. Zij zeggen president Juan Pereda te hebben afgezet om „een nati onale confrontatie te voorko men. Er zullen nieuwe ver kiezingen worden gehouden.De verkiezingen waarbij Pereda in juli aan de macht kwam, worden een farce genoemd. Mijnwerkers in Gr.-Brittannië eisen 40 pet LONDEN (RTR) De mijn werkers in Engeland hebben een loonsverhoging van niet minder dan veertig procent geëist. Dit betekent dat ze het loonbeleid van de Labour-rege- ring volledig aan hun laars lap pen. Premier James Callaghan en zijn ministers zijn van me ning dat de loonsverhogingen in Groot-Brittannië tot vijf pro cent per jaar beperkt moeten blijven. De 260.000 leden tellende bond heeft verder een werkweek van vier dagen geëist, alsmede door betaling van de tijd die met wassen en verkleden heengaat. Spanje verbiedt demonstraties MADRID (UPD De eerstkomende 17 dagen mag er op last van de Spaanse regering niet worden gedemonstreerd in het land. Madrid hoopt daarmee zoveel mogelijk de rust te kunnen bewaren rond het referendum dat op 6 december wordt gehouden over de nieuwe democratische grondwet. De grootste Spaanse vakbond, de vroeger illegale Arbeiderscom missies, en de grootste oppositiepartij, de socialistische, hebben de regering eerder deze week gevraagd alles te doen om bijeenkom sten van extreem-rechts te voorkomen. Zij stelden hun eis, nadat het afgelopen weekeinde op diverse plaatsen extreem-rechtse groepen de derde verjaardag van de dood van dictator Franco hadden herdacht Z.-Afrika verbiedt biografie van BB KAAPSTAD (RTR) De ver spreiding van een biografie over de Franse filmactrice Brigitte Bardot van de hand van Willi Frischauer is in Zuid-Afrika door de autoriteiten verboden. Voor het verbod werd geen reden opgegeven. Eerder waren in Zuid-Afrika boeken over Ma rilyn Monroe en Jean Harlow op de lijst van verboden publi- katies geplaatst. Warschaupact roept op tot kemgesprek MOSKOU (DAP) Met een oproep aan de vijf kemmogend- heden (Sowjet-Unie, V.S., Enge land, Frankrijk en China) zo spoedig mogelijk besprekingen te beginnen over het verbod op kernwapens, is gisteren in Mos kou de topconferentie van de landen van het Warschaupact geëindigd. Dit heeft het Sowje- trussische persbureau Tass ge meld. In een verklaring van de zeven lidstaten werd onder meer ge steld dat alle geschillen op vreedzame wijze opgelost die nen te worden en dat de laatste sporen van de koude oorlog geheel en al uitgewist moeten worden. Voorts verwierpen de communistische landen de wes terse kritiek op hun beleid inza ke de rechten van de mens. (UPI/AFP) In Peking is gisteren een muur krant op gehangen waarin Mao Tse- Tung en president Hoea Kwo-Feng, die sinds zondag openlijk bekritiseerd wor den, worden verdedigd. Een man, die voor de muurkrant een pro-Mao rede hield, werd door een vijftigtal mensen uitgejouwd. Het Japanse persbureau „Kyo- do" meldt dat in bijna alle muurkranten die sinds zondag in de Chinese hoofdstad zijn verschenen, kritiek wordt gele verd op Mao en zijn opvolger Hoea Kwo-Feng. Deze muur- krant, waar onder andere te lezen stond: wie zich verzet te gen Mao, zal het nooit tot een goed einde brengen" werd on middellijk het doelwit van kri tiek op Mao, die het land 27 jaar heeft geregeerd, tot zijn dood in 1976. De toenemende golf van dood en vernieling in Rhodesië en de verspreiding van de oorlog naar de naburige staten zal pas afnemen, wanneer er een politieke oplossing voor het conflict komt. De regering in Rhodesië weigert dit in te zien, wat blijkt uit de aanvallen op Mozambique en Zambia. Zij denkt hiermee haar onderhandelingspositie te versterken. Het re sultaat is, dat rassenhaat nu sterk escaleert. Aldus een brochure getiteld „Rhodesië na de interne regeling", die is uitgegeven door het katholiek instituut voor internationale betrek kingen (CIIR) in Londen in samenwerking met de commissie „Justitia et Pax" Rhodesië. Het CIIR ziet niets in de interne regeling tussen premier Smith en de zwarte leiders Muzorewa, Sithole en Chirau, maar verdedigt het optreden van het Patriottisch Front (ZAPU en ZANU), die na jaren van vruchteloze pogingen om een meerderheidsbewind via vreedzame weg te be reiken, nu gedwongen is het pad van gewapende strijd te kiezen, aldus het CIIR. Over het doden van burgers door het Patriottisch Front zegt de brochure, dat dezelfde tactieken toegepast door geallieerde troepen gedurende de tweede wereldoorlog volledig geaccepteerd waren. En als we dode babies gaan tellen, zal het Smith-regiem met zijn gevechtsvliegtuigen en napalm schuldig bevonden worden aan mas sale kindermoord, aldus de brochure. De brochure poneert zes stellingen met betrek king tot de interne regeling. Ten eerste garan deert de regeling geen echte overdracht van macht aan de Afrikaanse meerderheid. Sinds het tekenen van het verdrag is duidelijk gewor den, da» de meerderheid van de zwarte Rhodes- iërs de regeling afwijst Ondanks zware verliezen en beperkte middelen heeft het Patriottisch Front zijn steun weten te versterken. De zwarte leiders binnen de interne regeling hebben zich gecompromitteerd door zich aan Smith te binden. Zelfs al zouden de ZAPU en de ZANU zich overgeven aan Smith, wie garandeert dan dat Smith zich aan zijn woord houdt: Smith heeft bewezen, dat hij niet te vertrouwen is. De leiders binnen de interne regeling hebben de strijd en de binnenlandse onderdrukking op een nog wredere manier voortgezet. Aldus de stellingen van het CIIR, die in de brochure nader worden uitgewerkt. Tenslotte noemt de brochure twee doelen, waar op actie van het westen gebaseerd moet zijn. Ten eerste moet premier Smith ervan overtuigd worden, dat de enige manier om een toekomst voor de blanke bevolking van Rhodesië te verzekeren is om zich te onderwerpen aan het gezag van de Britse regering. Het CIIR doet daarbij tevens een aanval op de houding van Engeland, die in het verleden volgens het CIIR laks is geweest. Rhodesië was immers een kolonie van Engeland en Engeland had krachti ger moeten optreden toen de „rebel" Smith met Engeland brak. Ten tweede moeten de beide partijen binnen het Patriottisch Front, ZAPU en ZANU, bij de onderhandelingen worden betrokken. Een wig drijven tussen de twee zou rampzalige gevolgen hebben. Pogingen hiertoe worden steeds door Smith ondernomen. Maar geen overeenkomsten tussen Smith en aparte groepen kunnen werke lijke vrede brengen, zo meent het CIIR in zijn brochure. De hervormde kerk gaat zich diep gaand bezighouden met de problema tiek van het kerkelijk gemengde hu welijk, een problematiek waarmee elke pastor dagelijks in alle kerken wordt geconfronteerd. Ze heeft haar raad voor Kerk en Gezin tijdens de laatste dag van haar synodale na jaarsvergadering te Driebergen be sloten te vragen een poging te doen om een nieuw rapport op te stellen, waarbij de actueel-maatschappelijke en theologische discussies zullen wor den verwerkt. Met twee stemmen tegen nam de synode dit besluit Voordien had zij gediscussieerd aan de hand van een drietal documenten: een gezamenlijk rapport vanuit de Lutherse Wereldfe deratie, de Hervormde Wereldbond en de rooms-katholieke kerk, welk dia- loog-rapport de neerslag is van een gesprek, dat vertegenwoordigers van deze internationale lichamen hebben gehouden en de resultaten uit een veertigtal hervormde gemeenten van een kleine enquête naar kerkelijk gemengde huwelijken en een com mentaar op het internationaal rapport en enige stellingen van de kant van de hervormde raad voor kerk en gezin. Door een aantal synodeleden werd sterk gepleit voor het ook betrekken van andere relatievormen dan het huwelijk bij een dergelijke studie. Een aantal synodeleden verklaarde, dat zij zoals ook bij en- enquête werd ver meld, weigeren om aan de aanvraag tot het inzegenen van een gemengd huwelijk te voldoen. Anderen daaren tegen waren, hoe moeilijk het ook vaak was in verband met de korte tijd van voorbereiding, die het huwen de paar hen doorgaans liet, toch altijd daartoe bereid. Het volledig integreren van de ge mengd gehuwden in het kerkelijk leven, het scheppen van ruimte voor hen, het meer aandacht schenken aan de geloofsopvoeding als basis voor een juiste keuze, de oecumenische beteke nis van het gemengde huwelijk, de onkerkelijkheid als gevolg van het gemengde huwelijk, ook waar er een niet-kerkelijke partner bij betrokken is, de liturgische vormgeving van hu welijksdiensten en vele andere aspec ten van deze problematiek kwamen aan de orde. De synode ervoer dit als een eerste aanzet tot een studie die met gebruikmaking van weten schappelijke verantwoorde gegevens, binnen niet al te lange tijd er toe kan gaan bijdragen om deze problematiek zichtbaarder en hanteerbaarder te maken. De Gereformeerde Kerken zullen geen geld uit de al gemene kerkelijke fondsen beschikbaar stellen voor de actie „Help de kernwa pens de wereld uit, te be ginnen uit Nederland", van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV). Wel zal de actie geplaatst worden op de zogenaamde advieslijst steunaanvragen. De plaat selijke kerken kunnen dan zelf beslissen of zij, ook fi nancieel, willen bijdragen aan deze speciale actie van het IKV. Motief om geen geld aan de algemene kas te onttrekken, is de verdeeldheid in de Gere formeerde Kerken ten aan zien van het IKV en de speciale actie. Voordat het besluit werd genomen spraken diverse afgevaardigden hun voor en tegen uit Ouderling H. Ottevanger uit Buitenpost kwam met een tegenvoor stel dat uitmondde in een totale weigering steun te verlenen. Als reden hier voor noemde hij het feit dat er grote verschillen van mening bestaan over de wijze waarop de af schaffing van middelen tot massavernietiging dient te gebeuren. Ds. P. Riemersma uit Har- li ngen zei tegen te zullen stemmen als de steun een soort kerkelijke ijk zou be tekenen. Een positief punt van het plaatsen op de ad vieslijst vond hij dat de kerkeraden dan wel gehou den zijn over het IKV te spreken. Van diverse colle ga's weet hij, dat er kerke raden zijn die om de een of andere reden niet over het IKV willen spreken. Deputaten meenden, bij monde van dr. J. Verdonk, dat het IKV het geld hard nodig heeft Ze vertelden voorts dat de actie er op gericht is een bewustwor ding op gang te brengen in de kerken en in heel Ne derland, „om de weg die naar de dood leidt te verla ten." Deze actie is daartoe slechts een middel. „Je kunt ook andere middelen bedenken." Uit de ervaringen vanuit het IKV blijkt zo vertelde de heer Verdonk, dat waar deze actie in werking is, er niet gepolariseerd wordt. In de gesprekken over de kernwapens maakt men el kaar deelgenoot van de angst voor de massavernie tiging en van de hoop, er toch nog aan te ontkomen, aldus de heer Verdonk.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11