Frankrijk neemt wetsontwerp tegen Rijnvervuiling terug CRM blokkeert steun aan betaald voetbal RVD bouwt milj oenenpr oj eet in Zoeterwoude wJ CONFLICT BIJ PHILIPS DEN HAAG VdA wil opheldering over Velser affaire Nader onderzoek naar Aantjes' oorlogsverleden Sociale partners kunnen Bestek '81 veranderen 24* \y NEDERLAND DIEP TELEURGESTELD A BEWERINGEN VAN MENTEN: Avondje Noord-Amerika 225.- Donderdag 23 november 1978,69e jaargang no. 21205 Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - nementen: ikwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. De Kazakken „De Kazakken", documentaire van de Nederlandse cineast Joris Ivens op Ned.I om 22.10 uur. Om 20.35 uur ,De werke lijkheid van de media'. Ned.II om 20.27 uur „Wie be taalt de veerman?" en om 22.10 uur Televizier-magazine over gebeurtenissen in Guya- Aanhoudend zacht Vrij veel bewolking en overwe gend droog. Matige tot krachti ge, aan de kust nu en dan harde wind uit zuidwest tot west Middagtemperaturen om streeks 11 gr. Morgen zon op: 08.14, zon onder: 16.39. Hoogwater: 9.32 en 22.09. Laagwater: 4.56 en 17.33. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met grote teleurstelling heb ben gisteren de Nederlandse regering en het parlement kennisgenomen van het besluit van de Franse regering om het wetsontwerp tot ratificatie van het Rijnzoutverdrag in te' trekken. De Franse Nationale Vergadering had dit gisteren moeten goedkeuren. Daar dreigde echter volgens de Franse regering de verwerping van het wetsontwerp, reden waa rom zij het beter oordeelde het terug te ne men. De bedoeling is het ontwerp in de vol gende parlementaire zitting opnieuw in te dienen, liever dan het thans te laten verwer pen. Vanuit Den Haag is de Franse regering ge vraagd om nu in elk geval al de technische maatregelen ter voorbereiding van de „ontvui- ling" van de Rijn te hervatten. In het Neder landse parlement ontmoet de Franse houding zeer ernstige bezwaren. Dit temeer, omdat al enige jaren een gerechtelijke procedure loopt tegen de vervuiling van de Rijn door de Fran se kalimijnen. Als gevolg daarvan dreigt de Westlandse tuindersgrond steeds meer te ver zitten met alle gevolgen vandien voor het voortbestaan van een aantal tuindersbedrijven. Het grootste verzet tegen het Franse wetsont werp komt uit de Elzas, waar men ernstige werkloosheid vreest, wanneer maatregelen te gen de kalimijnen getroffen moeten worden als gevolg van de nieuwe wettelijke bepalin gen. De procederende Nederlanders blijven echter doorgaan zolang er geen goede wettelij ke regeling is, die het storten van afval uit Franse kalimijnen minstens aan banden legt. CUj- t de (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Ondernemingsraad van Philips Data Systems BV in Den Haag is gisteren opge stapt wegens gebrek aan vertrouwen in de directie. Alle overleg met de bedrijfsleiding is opgeschort. De raad van Bestuur is per telex van het besluit op de hoogte gebracht. Het besluit werd met ruime meerderheid genomen, nadat van verschillende kanten gebrek aan vertrou wen in de bedrijfsvoering was uitgesproken.Zes le den stemden voor, een tegen en een lid onthield zich van stemming. De directie van Philips was van morgen niet voor commentaar bereikbaar. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De PvdA-fractie in de Twee- Kamer wil opheldering over de zogenaam- Velser-affaire. Roethof heeft minister De iter (Justitie) gevraagd het rapport open- ir te maken, dat de in 1947 ingestelde com- aie-Versteeg over deze zaak gemaakt ft. Minister de Ruiter van Justitie weigert i's op Schiphol rijden te hard IRDAM Tachtig procent van de automobilisten rijdt op de van Schiphol te hard. Dat is de luchthavenpolitie de afgelo- weken gebleken bij experimenten met nieuwe radarapparatuur snelheidsmeting, dat aan de bumper van de wagen wordt op langen. Met het nieuwe apparaat, dat 20.000 gulden heeft ge- kan het verkeer in beide richtingen worden gecontroleerd. IN VERBAND MET SHIRT—RECLAME DEN HAAG Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft vanmorgen in een gesprek met alle betrokkenen in het shir treclameconflict op het ministerie te ken nen gegeven dat de overheidssteun van 14 miljoen gulden niet doorgaat indien de veelbesproken shirtreclame inderdaad per 1 juni 1979 wordt ingevoerd. Vanmorgen heeft Wallis de Vries afgevaar digden van de KNVB om opheldering ge vraagd over het definitieve karakter van de invoering van de shirtreclame. De be windsman heeft in ieder geval de KNVB al meegedeeld dat in afwachting van de bespreking van vanmorgen alle middelen van de overheid aan het betaalde voetbal zijn geblokkeerd. Door deze beslissing heeft Wallis de Vries in deze affaire de gang van zaken geheel naar zich toe getrokken. Met deze stellingname heeft de staatssecretaris tevens te kennen gegeven, dat hij het oneens is met de gevolgde procedure in het afgelo pen weekeinde gehouden vergadering van het betaalde voetbal. Daarbij werd voorbij gegaan aan het argument van onder andere voorzitter Jacques Hoge woning, dat er eerst overleg met de externe geldgevers plaats zou moeten vinden alvorens tot definitieve invoering van shirtreclame te besluiten. Mies Bouwman in astrologische sferen Televisie-presentatrice Mies Bouwman en de astroloog Jack Chandu hebben samen een se rie van 12 elpees gemaakt die uitleg geven over de betekenis van de dierenriem. Dat gebeurt aan de hand van door Mies Bouwman afgenomen interviews met bekende Nederlanders. Jack Chandu gebruikt deze vraagges prekken als leidraad voor een uitleg van de 12 tekens in de dierenriem. Gisteren was het tweetal in Laren aanwezig bij de presentatie van hun gezamenlijk produkt. dit echter, zich beroepend op de Archiefwet, waarin vastgelegd is, dat overheidsdocumen ten vijftig jaar geheim moeten blijven. De socialist Roethof daarentegen meent, dat openbaarmaking van het rappport ervoor kan zorgen, dat er meer klaarheid komt in deze kwestie, nu zij opnieuw tijdens het proces- Menten deze week in Den Haag aan de orde gekomen is. Pieter Menten beweerde dat mi nister Donker (Justitie) in 1952 beloofd heeft hem niet meer te zullen vervolgen wegens oorlogsmisdaden, als hij zijn mond hield over de affaire. Het gaat bij deze Velser-affaire zoals giste ren in deze krant is beschreven, over onder meer de kunstschatten in Velsen destrijds van Pieter Menten. Een deel van deze kunstschat ten zou toen uit de villa van Menten geroofd zijn. Menten heeft altijd gesuggereerd, dat er diverse hooggeplaatste Nederlanders bij de zaak betrokken zijn geweest, die hij eventueel met name zou kunnen noemen. Dat is de reden, dat de socialisten het rap port-Versteeg openbaar gemaakt willen zien, om na te kunnen gaan wat er van de bewe ringen van Menten precies waar is. Recordprijs Deze 20,56 karaats diamant werd gisteren in het Zürichse filiaal van het Londense veilinghuis Sotheby verkocht tegen de recordprijs van 1,38 miljoen Zwitserse Frank ruim een en driekwart miljoen gul den) aan een Duitse fabrikant. GEEN PARLEMENTAIRE ENQUÊTE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drie tot vijf onafhankelijke deskundigen gaan een onderzoek instellen naar de gedragingen van mr. Aantjes gedurende de Tweede Wereldoorlog. De bijzondere Tweede Kamercommissie die zich met de zaak Aantjes bezighoudt besloot daar gisteren toe, en Aantjes zelf verklaarde „uiter aard" tot medewerking aan dat onderzoek bereid te zijn. De Tweede Kamercommissie besluit volgende week over de vorm waarin het onderzoek zal worden gegoten. De fracties in de commissie werden het gisteren niet eens over de vraag op welke wijze er moet worden onderzocht wie van Aantjes' ver leden hebben geweten, en of er sprake was van een complot tregen Aantjes. Een voorstel van de PvdA om hiernaar een parlementaire enquête in te stellen (een onderzoek door het parlement zelf, waarbij getuigen onder ede in het openbaar kunnen worden gehoord) werd niet gesteund door CDA en WD. De PvdA toonde zich hierdoor „ontgoocheld", en over- weeegt om een nieuw kamerdebat over de zaak-Aantjes aan te vragen, opdat CDA en WD hun argumenten tegen een parle mentaire enquête publiekelijk moeten uiten. CDA' en WD zeiden gisteren geen enquête te willen omdat dan kamerleden andere kamerleden zouden moeten gaan ondervragen. De bij zondere kamercommissie praat volgende week verder over dit tweede mogelijke onderzoek. zit wel in het hoekje waar slagen vallen. 'eeg het gisteren in Hongarije Ier een pak slaag. 's duidelijk dat de grote dagen *>Ajax voorbij zijn. DEN HAAG De minister van sociale zaken. Al bed a, heeft aan de vooravond van het overleg met de werkgevers en werknemers extra benadrukt dat de om buigingsplannen van de regering in het kader van Bestek '81 voor wijziging vat-, baar zijn. „We zullen zeggen: hier ligt een voorstel, heeft u een alternatief?", zei de minister gisteren in de Tweede Kamer over het omstreden plan om per 1 januari aan staande al te beginnen met een korting van een half procent op de sociale uitke- intCHSlcf ringen. Hij wees een motie van de oppo- Lubbers: „overleg sitie van de hand, waarin werd gevraagd om dat voorstel al voorafgaande aan het overleg van tafel te halen. De waarnemend fractievoorzitter van het CDA, Lubbers, deed gisteravond in de t.v.-uitzending voor politieke partijen een dringen beroep op de gesprekspartners van morgen om intensief met elkaar te overleggen. Er moeten volgens Lubbers méér zaken aan de orde komen dat al leen Bestek '81. Hij noemde onder ande re méér werk, minder arbeidsongeschikt heid, minder ziekteverzuim, loonmatiging in bepaalde groepen. ADVERTENTIE Zie advertentie op pagina 6 ZOETERWOUDE In Zoe terwoude wordt een bedrijfs gebouw met woonruimte ge bouwd ten behoeve van de afdeling Tentoonstellingen van de Rijksvoorlichting sdienst. Dit project gaat on geveer 5,3 miljoen gulden kosten. Het schetsplan is in middels gereed gekomen en bij het ministerie van Alge mene Zaken ingediend. Dit blijkt uit het vandaag ver schenen jaarverslag van de Rijksgebouwendienst. Tegen de gekozen vestigings, plaats zijn bezwaren gerezen in het kader van de verlening van de SIR-vergunningen (Se lectieve Investerings Rege ling), een complex van maa tregelen om -de overbelasting in de randstad aan banden te leggen door de overheidsdien sten meer over het gehele land te spreiden. De Rijksge bouwendienst schrijft in het jaarverslag, dat Zoeterwoude in het verstedelijkingsbeleid van het rijk geen enkele groeifunctie heeft gekregen; dit in overeenstemming met het beleid dat is gericht op de bescherming van de cen trale open ruimte. De bedrij ven die tot dusverre op het Zoeterwoudse industriegebied ""De Grote Polder' zijn toegela ten, zijn voor het grootste deel afkomstig uit de Leidse regio. De Rijksgebouwen dienst zal, omdat geen vesti gingsplaats voor dit gebouw in Den Haag gevonden kan worden, aan de SIR-werk- groep een uitvoerige uiteen zetting geven van de urgentie van vestiging in Zoeterwoude. studio/hobbylamp verste.jaar, donkerbruin massief AVCA grenen 2 =0 JLt- wijnrek voor 10 flessen bosch combikit bestaande uit 2 toeren klopboor machine boxer, boorstandaard en machineklem .ueren «iuuuuoi- cf V" v Jf -i

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1