15 Spaanse jongeren verloren in nieuwe maatschappij yan mocht niet vend vertrekken, aassamoord in mmune onder dwang Thorpe beantwoordde chantage van Scott met contra- chantage VERLEVENDEN VAN OEDBAD VERKLAREN: Frankrijk contra EEG-landen over rol Europees parlement Spaanse legerstaf bevestigt complot iRIEJAAR JA DE DOOD VAN [FRANCO II) Militairen ingeschakeld bij Iraanse krachtcentrale Rampzalige droogte in Frankrijk ITENLAND LEIDSE COURANT/" WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 Het lichaam van het vermoorde Congreslid Ryan wordt door Amerikaanse militai ren in San Francisco uit het vliegtuig naar een auto gedragen. Links kijken kinde ren en andere familieleden toe. (Van onze correspondent) JNGTON In de Verenigde Sta- irobeert men de feiten op een rij te »n die hebben geleid tot een van de |t bizarre massagraven van de ge- jenis: dat van ae volgelingen van Jones, de leider van People's Tem- Church in een afgelegen oord in Uit getuigenverklaringen is in- lels gebleken dat de scnietpartij. /an het Amerikaanse Congreslid het slachtoffer is geworden en die leiding was tot de massale slach- geen mcident was. Volgens Odell jes, een van de weinigen die aan bloedbad in de commune wist te legatie niet levend zou vertrekken. Vol- §ens Rhodes was een van de secteleden ie met de Amerikanen wilde vertrek ken, een gewapende medewerker van Jo nes, die de opdracht had de piloot van het toestel in de lucht dood te schieten. De zoon van de secteleider, Stephen Jones, meent dat de leden van de secte niet uit zich zelf zelfmoord hebben gepleegd, maar ge dwongen werden het brouwsel van sinaasap pelsap en cyaanzout te drinken dat de arts van de commune, Schacht, had bereid. Zijn verklaring komt overeen met die van de advo caat van de commune, Mark Lane eerder bekend als verdediger van James Earl Ray, de moordenaar van Martin Luther King dat leden van de commune die aan de massa moord probeerden te ontsnappen, door trouwe volgelingen van Jones werden beschoten. Nadat bekend was geworden dat bij de aan slag op Ryan niet alle Amerikaanse bezoekers waren gedood, had Jones de communeleden via luidsprekers laten weten: „De tijd is geko men om op een andere plaats weer bijeen te komen". Vervolgens vergiftigden de moeders hun baby's en anderekinderen, voor zij zelf het gif innamen. De meesten stierven al na vijf minuten. Volgens een van de verslaggevers die aan de inspectietocht van het Congreslid Ryan delna men, zijn in de commune 800 paspoorten ge vonden. 409 Communeleden zijn dood aange troffen, dus ongeveer 400 leden moeten erin geslaagd zijn te ontvluchten. Of ze nog in le ven zijn, is niet bekend. Het zoeken naar de vermisten wordt belemmerd door de aanhou dende regen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft helikopters en troepen gestuurd om bij de zoekactie te assisteren. Vandaag hebben de Amerikanen een begin gemaakt met het vervoer van de lijken van de Amerikanén naar de Verenigde Staten. Een aantal lijken zal ter plaatse moeten worden begraven. In het kamp van de commune heb ben de Amerikanen een bedrag van ongeveer 500.000 dollar en een even grote waarde aan goud aangetroffen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS, BRUSSEL Over de toekomstige rol van het Euro pese parlement waarvoor volgens plan in de negen EEG- landen komend voorjaar Europese verkiezingen moeten wor den gehouden, is de afgelopen week een discussie ontstaan tussen een aantal regeringsleiders. Daarbij is vooral een eventuele uitbreiding van de bevoegdheden van het huidige Europese parlement in Straatsburg in het geding. De Franse president Giscard d'Estaing verklaarde gisteren dat Frankrijk tegen iedere wijziging in die bevoegdheden is en dat een- dergelijk voorstel op een Frans veto kan stuiten. Met dit te verklaren heeft Giscard enigszins de vrees gesust van de Gaullisten die kopschuw worden als er naar hun mening spra ke is van het prijsgeven van een deel van de nationale souve- reiniteit. Frankrijk is voorstander van een statenbond in Euro pa „zodat dan niemand zijn wil kan opleggen aan anderen" aldus Giscard. De verklaring van de Luxemburgse premier Gaston Thorn dat zeven van de negen EEG-lidstaten behalve Frankrijk is ook Groot-Brittannië tegen) voor uitbreiding van de bevoegdheden zijn, wees Giscard af met de opmerking dat de „Europese verdragen niet door de verklaringen van een of andere regeringsleider kunnen worden veranderd. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Henri Simonet mengde zich gisteren eveneens in de discussie. Voor de radio verklaarde hij dat „als het parlement uit topmensen bestaat, het zijn eigen bevoegdheden zal produceren waar" waar natio nale regeringen niet langs kunnen. De strijd over de toekom stige bevoegdheden van het Europese parlement brandde vori ge week los toen de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zei niet te geloven dat het nieuw te kiezen parlement „tevreden zal zijn met de beperkte rechten waarover het mo menteel beschikt. 1RID (AF) De Spaanse generale van de strijdkrachten heeft gisteren en communiqué bevestigd dat verle- week militairen en politiemensen len samengezworen met als doel de ring omver te werpen, reel mensen er bij betrokken waren J niet gezegd, wel dat de samenz- rders met behulp van een „speciaal hte" groep politiemensen op pre mier Suarez en diens kabinet, in het buitenverblijf van de regering, een „ver rassingsaanval" hadden willen uitvoe ren. Dat had op 17 november moeten gebeuren, op de dag dat koning Juan Carlos voor twee weken naar enige La tijns-Amerikaanse landen is vertrokken. De koning vond het niet nodig na het bekend worden van de mislukte staats greep naar Spanje terug te keren. In het communiqué staat dat bij de sa menzwering wel 200 officieren van leger en politie betrokken zijn geweest. Van officiële zijde is uiterst omzichtig op de mislukte staatsgreep gereageerd. Franco- aanhangers hadden beweerd dat het hele complot verzonnen was door premier Su arez. Waarschijnlijk daarom is het com muniqué van de strijdkrachten gepubli- Massale toeloop naar de Madrileense universiteit... Sjiprr *S. X »- -E (Van onze correspondent J ohn tlooper) IADRID - De ontwrichting van de paanse samenleving na de dood van 'ranco is nergens zo duidelijk als in Ie wereld van de kunst. In zekere zin hadden de kunstenaars het onder Fran co eenvoudig. Als ze bereid waren de verschillende beperkingen na te leven, en als ze een beetje wisten wat ze deden, dan kon den ze zich aansluiten bij de culturele orde. Vonden ze echter dat het hun plicht als kunstenaar was oppositie te ren, dan konden ze twee dingen in. Of ze gingen in ballingschap, vat het gevaar met zich meebracht dat hun band met de Spaanse werkelijk- leid zouden verliezen, öf ze bleven om e proberen het systeem van binnenuit «n te vallen. Wie dat laatste koos, riskeerde loge straffen. De jaren van onderdruk king creërden een soort onderduiker- teal. Niemand zei ooit wat hij werke- jjk bedoelde. Forges, misschien wel de grootste spot- irenttekenaar uit de tijd van Franco, «elde niet één maal een politicus af in lijn tekeningen. Zijn wapen was een steeds terugkerend typetje: Don Maria no, de kalende falangistische de Fa- lange was de fascistisch georiënteerde ■^[partij die de politiek van Franco onder steunde, red.) bureaucraat, die totaal geen kijk op de werkelijkheid heeft en die zijn nota's, waar niemand aandacht voor heeft, probeert te verfraaien met archaïsch proza. Achter elke boom ziet hij een communist of jood,op zijn werk Wordt hij geplaagd door werklieden en thuis door zijn vrouw, die zich niets van hem aantrekt, en zijn kinderen, die constant in opstand komen. Onderzoek Niet alleen onder de kunstenaars, maar ook onder de jongeren heerst grote ver warring. Vorig jaar hield een groot re clamebureau een onderzoek over de op vattingen onder jonge stadsbewoners van Europa. De resultaten van het on derzoek in Spanje waren opvallend. Het bleek bijvoorbeeld dat de Spaanse jon geren minder seksistisch waren inge steld dan zij de naam hebben te zijn: slechts 22 procent vond dat de vrouw in de keuken hoort te blijven. Niettemin kwamen de Spaanse jongeren als de minst zelfverzekerden van heel Europa naar varen. Maar liefst 74 pro cent vond dat het „moeilijk" was te voorspellen hoe de wereld er in de toe komst zou gaan uitzien. Het Europese gemiddelde was 21 procent. De Spaanse jeugd voelt zich ook onze ker over het genoten onderwijs. In alle andere landen waren er meer jongeren die zich positief uitdrukten over hun opleiding dan negatief. In Spanje vond meer dan de helft dat hun scholing „vrij slecht" of „zeer slecht" was. Niet meer dan 2 procent van hen vonden dat ze uitstekend onderwijs hadden ge volgd. Die cijfers zijn niet zo verbazingwek kend. De staat heeft eenvoudig geen ge volg kunnen geven aan de groeiende, vraag naar beter onderwijs die de eco nomische opleving met zich meebracht Vooral op universitair niveau is de situ atie ronduit chaotisch. Tien jaar gele den waren er 15.000 studenten in Ma drid. Dit jaar zijn dat er 200.000. De collegezalen zijn overbezet en er zijn studenten die 10 of 11 jaar doen over een studie die eigenlijk 5 of 6 jaar in beslag zou moeten nemen. Enige aandacht voor het individu is nauwelijks mogelijk. Een werkgever klaagde: „Het vervelende van een graad aan een Spaanse universiteit is dat deze zo weinig zegt over de persoon. Als ie mand hier bij mij binnen komt voor een baan en me zijn diploma toont, dan weet ik niet meer dan dat hij een brief aan zijn moeder kan schrijven". Niette min wil iedereen in Spanje graag leren. Wat dat betreft zijn de jongeren precies als hun ouders. Na de opleving leek het in Spanje er op dat je alleen door hard werken en studeren hogerop kon ko men. Helemaal waar is dat niet. De Spaanse jongeren zien onderwijs echter niet als een doel op zich, maar als een middel om een mooie baan te krijgen. Deze onzekere, enigszins a-culturele, ge neratie moet Spanje naar de 21ste eeuw helpen en bijna vanaf de grond een nieuwe cultuur opbouwen. Misschien valt hieruit de populariteit van een van de meest verontrustende „bewegingen" in het huidige Spanje te verklaren. „Los passatos" worden ze genoemd, zij die „passen", zoals bij het kaartspel, zij die nergens aan deelnemen. Punk in het kwadraat. „De mensen hebben in dit land geen idee van creativiteit" zegt Juan Cruz, redacteur culturele zaken bij El Pais. „Wij voelen nu pas het effect van de dictatuur van Franco op de cultuur- De jongeren weten niet waartoe dé democratie dient. Ze kijken naar de po litieke leiders, maar ze vinden niet dat die hen vertegenwoordigen". Copyright The Guardian OP BEZOEK Politiesirenes waaraan die in Amerikaanse politiefilms nauwelijks kunnen tippen, hebben prinses Beatrix en prins Claus gisteren begeleid op een tocht die hen van de moderne universiteitsgebouwen in Amman langs een kamp met bijna zestigduizend Palestijnse vluchtelingen voerde naar de half opgegraven Grieks-Romeinse stad Jerash. De tweede dag van het verblijf van prins en prinses was trouwens een dag vol contrasten. Hij begon met een bezoek aan het Haya-centrum waar leerlingen van allerlei scholen aan vrije expressie kunnen doen (zie de foto waar prins Claus en prinses Beatrix zich onderhouden met een leerling van het Haya-centrum) en werd besloten met een uitgebreid bezoek aan de opgravingen in Jerash. TEHERAN (AP) Militairen hebben gisteren het werk in de electriciteitscen- trale in de Iraanse stad Sjachriar, ne gentig kilometer van Teheran, overgeno men toen daar 2000 werknemers het werk hadden neergelegd uit protest te gen de regering van de Sjah. De stakers eisen onder meer de herinvoering van een burgerlijke regering, het opheffen van de staat van beleg en het vrijlaten van politieke gevangenen. Bij een demonstratie tegen de sjah in het noorden van de hoofdstad Teheran is gisteren een demonstrant doodgescho ten. Dit incident was het eerste na een betrekkelijke periode van rust. Over de omvang van de olieproductie in Iran doen tegenstrijdige berichten de ronde. Volgens de jongste berichten zou de hui dige productie nog altijd maar de helft bedragen van voor de stakingen in de olieindustrie. Sarkis: Libanon valt uiteen BEIROET (UPD President Sarkis van Libanon heeft in een televisietoespraak aan de vooravond van de 35-ste ver jaardag van de onafhanke lijkheid van zijn land van morgen gezegd dat het land „voor onze ogen uiteenvalt". De president bezwoer zijn landgenoten hun tegenstellin gen te begraven, omdat deze „het leven van eenvan de gelukkigste volkeren ter we reld in ellende heben veran derd". De zoveelste wapenstilstand die vorige maand bereikt werd, wordt dagelijks geweld aangedaan door het vuur van sluipschutters tussen beide kampen. De spanning tussen de Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht en de' christelijke milities is weer sterk toegenomen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De sedert maanden aanhoudende droogte heeft in uitgestrekte gebieden in Frankrijk bijna rampzalige toestan den veroorzaakt, met name voor landbouw en veeteelt. Ter wijl het zachte herfstweer de veehouders zou moeten bewe gen de dieren lang buiten te laten, vinden deze in de weidegebieden geen voedsel meer. Tal van veehouders hebben de wintervoorraden al moeten aanspreken. Door de hardheid van de grond is ploegen vrijwel onmogelijk geworden, en zelfs waar geploegd is wachten de boeren met inzaaien, omdat het zaad niet zou ontkiemen. Alleen de ver bouwers van mais zijn tevreden, evenals uiteraard de wijnbou wers die als gevolg van het zonnige najaar een ongewone oogst hebben binnengehaald. In Bourgondië is echter het drinkwater gerantsoeneerd, terwijl het wassen van auto's en sproeien van tuinen verboden is. In de Provence is sedert juni geen neerslag van betekenis meer gevallen. ADVERTENTIE 100 gram Deze week als special de gevulde varkensfilet. Heerlijk mals, mager varkensvlees gevuld met een fijne, licht gekhiide farce. In ca. 12 minuten zacht braden klaar. Smullen maar. K üw Keurslager urom zou u'i met minder dot (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het „proces van de eeuw" heeft de Engelse li berale lagerhuisafgevaardigde Jeremy Thorpe, wiens homo- sexuele gedragingen en moordplannen uitvoerig ten gehore gebracht worden in de rechtbank van het West- Engelse Minehead, kennelijk nog niet beroerd. Hij luistert aandacht toe, maakt geregeld aantekeningen en vertrekt geen spier van zijn gezicht. Peter Bessell (56), een gewe zen liberale afgevaardigde, momenteel woonachtig in Ca- lifornië, heeft tijdens het lo pende vooronderzoek bijna anderhalve dag getuigd tegen Thorpe en de drie zakenlui, die met hem beschuldigd wor- dei van een moordcomplot. Toen Bessell nog Lagerhuislid was, deed Thorpe ook op hem een beroep op mee een oplossing te zoeken voor het. probleem Scott. Thorpe vrees de chantage van zijn homose- xuele vriend. In 1976 kreeg Bessell in Ame rika Thorpe's beste vriend, David Holmes, op bezoek. Rond die tijd zou in Engeland de gewezen vliegtuigpiloot Andrew Newton (33) voor het gerecht verschijnen, omdat hij op verzoek van vrienden van Thorpe de hond van Norman Scott doodgeschoten en de ei genaar van het dier bedreigd had met zijn revolver. Lord Goodman, Thorpe's ad vocaat, had de samenzweer ders aangeraden Bessell om een eigenhandig geschreven brief te verzoeken, waarin deze onthulde, dat hij (Be ssell) had slachtoffer was ge weest van chantage, gepleegd door Scott Die brief moest gericht worden tot de advo caat van Scott Lord Good man zou dan voorstellen de zaken te laten rusten op voor waarde, dat Scott geen ont hullingen deed betreffende Thorpe. Bessell zei gisteren in Minehead, dat Scott nooit chantage gepleegd had tegen hem. Na lang aandringen heeft Bessell echter in 1976 toch een brief geschreven, waarin hij beweerde dat Scott hem bedreigde met onthullin gen over een verhouding met zijn (BesseU's) secretaresse. Peter Bessell ondergaat van daag een kruisverhoor door de aanklager. s

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7