Mendelssohn Trio vergaarde Esta snoert scholieren de mond ►ouw MI VA woningen in eidschendam van start Eerste paal sporthal Voorhout Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. nbare JAN VAN DER MEER: HOE LANG HOU JE DIT VOL? 1 fan van der Meer, con- :ertpianist, man van de - k{iw)de draad" in het liddels wereldbefaam- je Mendelssohn Trio, een ijftig-jarige met de iJcoene en blonde blik van senhi eniand van net in de ft coll 'eertig, maakt even een Bui liepe kniebuiging en mi stó zegt: „ik ben nog lang liet uitgerust". Sinds een stukldag of vijf is hij weer won thuis, in. Leiderdorp, hiernaar de muzikale carrie- datore drijft hem verder: „Sch repeteren met fluitist 1 ,ora Koos Verheul. Dat is 01 .riedels chequen" voor nutoeen gecomhineerd optre- m den tijdens twee concer- van' 'en van Residentie Orkest (waarvan Koos eerste fluitist is) begin yolgende maand in de grote zaal van het Haag se Congresgebouw en daarna in de, veel be roemder, grote zaal van het Amsterdamse Con certgebouw. Wie daar is, kan het duo horen in de Sonatine van Boulez. „Je blijft aan de gang", verzucht Jan en spuit een centimeter slagroom op z'n eerste kop koffie. Het Mendelssohn Trio is net terug van een bijna zes weken durende toernee door Brazilië, de Nederlandse Antillen en Mexico. Volgend jaar kan het ensemble z'n tweede lustrum gaan vieren, maar Van der Meer is zich daarvan nauwelijks bewust. Althans als ik zijn aandacht erop vestig dat het trio sindsdien in gewijzigde samenstelling weliswaar tien jaar bestaat in 1979, reageert Jan met: „alledui- vels, is het alweer zó lang geleden?" Ja Jan, de tijd staat niet stil en de muziek gaat verder. Intussen komen de exponenten van het Mendelssohn Trio, Ameri kaanse violist Richard Kilmer, pianist Jan van der Dreef en Spaanse cellist Elias Arizcuren. bij van de warme concertbeslommerin gen aan de overzijde der Atlantische oceaan. Willem Pijper, Schubert, Haydn, Mendelssohn, Ives en nog méér toondichters zitten hen nog steeds in de vingers en ih de benen, maar in het uitvoerend drietal hebben deze muzikale geesten exellente vertolkers gehad die de Latijnse gemoederen hebben verrijkt en begerig gemaakt. Tussen agaven en éénverdieping hoge cacteeen heeft men de Mendelssohn vaak uitgeleide gedaan in de hoop, ze nog een keer terug te kunnen ontvangen. De toekomst is onzeker. Toen Jan van der Meer op Curasao een ogenblik in de zon lag („zes weken aaneen muziek maken is een on doenlijke zaak") besloot hij een vrolijke ansicht te sturen naar de Leidse Courant. „Verdraaid", dacht ik, na ontvangst, „Jan is weer 'ns bezig", en nu stoor ik 'm bij z'n koffie. Die slagroom", zegt z'n vrouw Coby, „is weer iets nieuws". Tien jaar bestaan vieren van het Trio? Jan peinst er niet over; „ik werk al meer dan 25 jaar met Koos samen en daar hebben we nog nooit aandacht aan besteed. Trouwens, wat is de toe komst helemaal? „Zonder meer was het laatste uitstap je de langste toernee in het bestaan van het Mendels sohn Trio. „Maar ook het drukste seizoen dat we gekend hebben", vindt Jan. In één jaar tijd crosste het trio meer dan 4000 kilome ter per auto door Spanje, deed in vijf weken Indone sië, Singapore en Thailand aan, gleed in een paar weken door Zwitserland en Italië en vloog (na „even" een stel impressario's in Spanje te hebben gespro ken) door naar Zuid-Ameri- ka. Zonder overdreven ophef ofschoon de artistieke resultaten het fabelachtige benaderen vertelt Jan over z'n indrukken. „We hebben concerten gegeven in de enorme stad Sao Paulo, in Brazilië en daar omheen. We ontmoetten er een erg grote belangstelling. Je hebt daar natuurlijk je late avondconcerten, maar we traden ook een keer op om 's avonds half zeven, een tijdstip dat de mensen van hun werk komen, vóór het eten. Zo speelden we op de trappen van de hal in het grote Teatro Municipal, het stedelijk theater, met een uitbundig auditorium van ambtenaren en jongelui om ons heen". „Ik herinner me Santos. Een leuke sfeer bij een serie van moderne muziek. Dat is heel wat, voor die landen. Dat concert was opgezet door kunstzinnige jongelui, met weinig of geen subsidie (in Sao Paolo speelden we onder „patronage" van Mercedes Benz of zoiets en je had ook Nivea dat de nodige peculanten voor een uitvoering van een bekend ensemble had neergeteld). Jong publiek, Dat is me steeds weer erg opgevallen. Dat is bemoedigend. Zo zal me ook dat concert in Piracicaba heugen: bijna 4 uur rijden van Sao Paolo en na afloop weer bijna 4 uur terug; het was ochtend toen we in ons bed lagen. Overi gens was onze aankomst in Brazilië erg onaangenaam. Doodvermoeid. Geen taxi naar het hotel. Passencon- trole duurde meer dan twee uur, in een enorme rij. Alle paspoorten werden ingeno men. Later weer opnieuw in een rij om de passen terug te krijgen. En na de contro le werden de koffers alle maal opengemaakt natuur lijk. Grote moeilijkheden met Elias, want die wilde z'n cello bij zich houden als handbagage; geen wonder, want zijn instrument is meer waard dan een heel dure auto: 60.000 gulden." Geen sinecure, alles bij elkaar, want het (nieuwe) vliegveld van Sao Paolo ligt 80 kilometer verwijderd van de stad. Vanaf de aankomst op die airport kostte het 5 uur om met een bus naar het hotel te rijden. Dat waren de ontberingen van de Mendelssohn-mensen; een now know die met ver moeienissen betaald werd. Veel werd er goedgemaakt. Er was een uitnodiging voor een openbare repetitie in de universiteit. De zaal stroom de vol met allerlei intrumen- talisten. „Al gauw ontspon nen zich hele gesprekken, het werd enorm gewaar deerd. Vragen, vragen, vragen. We hadden de indruk, dat ze daar toch nog niet ons Europese peil van muziekonderwijs hebben bereikt. Later hoorden we van een paar professoren, dat ze het ongelooflijk fijn gevonden hadden. Dat schonk me meer voldoening dan op een podium zitten en drie stukken spelen", vertelt Jan van der Meer. „Ik ben nog een avond naar „de samba" wezen luisteren. Geweldig, wat die groepen er daar van kunnen maken. Opzwepend. Ik zeg nu samba, maar het kan net zo goed een conga zijn geweest Ik bedoel maar. Dagen, in het late voorjaar, van 34 graden." Toen kwam Wil lemstad, op Curagao. In het Caraïbische zeewindje bijkomen van de Braziliaan se inspanningen. Daar waren de helderste wateren die je maar bedenken kunt, het water rond Bonaire. Het mooie Aruba, dat volgens llllllllllllli :!i IDSCHENDAM Donderdag 30 november zal in de nieuwe ijk Duivenvoorde in Leidschendam de eerste paal worden d'dg Klagen voor vijf MI VA-woningen (voor gehandicapten) met bou Erboven tien maisonnettes. dm Het gemeentebestuur heeft dezer dagen met de minister van. iee Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening overeenstemming bereikt* an o over de stichtingskosten waardoor eerder vertraging was ontstaan. Bij het bezoek van de commissaris van de koningin, mr. M. Vrolijk, W ij enkele weken geleden, hebben burgemeester en wethouders de rfljj financiële moeilijkheden eveneens besproken. De drie Leidschen- n damse families die in een brief aan de gemeenteraad een snel jode begin van de bouw van de woningen hebben gevraagd zullen, Mus B. en W. in antwoord hierop evenals andere belanghebben den bij het heuglijk gebeuren worden uitgenodigd. Esta met Kennedy's Children LEIDEN „Kennedy's Children (Robert Pa trick) zag ik twee jaar geleden reeds in Leiden in een Nederlandse versie. Wat mij zo toen teleurstelde, was het geringe emotionele appel van het stuk, terwijk ik van „Kennedy's Chil dren", handelend over de kater van de zestiger jaren, veel meer effect verwacht had. Gister avond, in de Leidse Schouwburg, waar Esta deze terugblik bracht begreep ik beter hoe dat kwam. In „Kennedy's Children" zijn twee niveaus te onderscheiden. Een sterk emotioneel getint laag wordt gereserveerd voor de problematiek: de ondergang van de helden, de neergang van het zestiger jaren elan. Die laag is voor een ieder die de zestiger jaren heeft meegemaakt te begrijpen en/of na te voelen. Maar voor mij is Patricks stuk meer nog een doorsnee van de Amerikaanse samenleving en de positie van de jeugd binnen die samenleving na Vietnam, na de vredesbeweging, na de popmuziek, na de flower-power, na de Kenne dy's na..., ja, na alles wat geweest is. De tweede laag van het stuk is dat typische Amerikaanse karakter. Alle verwijzingen, alle situaties en enkele van de optredende figuren zijn zozeer des states', dat we ze wel kunnen begrijpen maar niet kunnen aanvoelen. Wat zegt Berkeley,, wat Kent, wat zeggen de vredesmarsen de Nederlander? Hoe kan hij precies de na werking van Vietnam beoordelen? De emotionele inpact kan evenwel overkomen. Zoals gisteren bleek zelfs bij jongeren voor wie de jaren zestig slechts hinderlijk legendarisch zijn. Door het bezoek van enkele Esta-acteurs aan scholen, waren enige klassen in de schouw burg aanwezig. Voor de aanvang overheerste rumour en kattekwaad. Tijdens het stuk zaten er slechts muizen in de zaal. Het was de verdienste van Esta dat zij die, zo grote stilte, wist te bewerkstelligen. Paul van der Plank 'AD/REGIO LEIDSE COURANTWOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 Het Mendelssohn Trio in de Antillen Van der Meer „toeristisch de beste toekomst heeft": „Schubert spelen op een schitterende vleugel; hoe is het mogelijk?" Op Aruba is een zeer actieve kunstkring; het Trio had daar een erf fijn concert. Drie dagen Curagao om uit te rusten. Daar is Jan rood geworden. „Ik was nog nooit in Mexico geweest en ik keer er erg verlangend naar uit Mexico City: een mammoetstad, met 12 miljoen mensen en riog meer in de omtrek. Een stad met een luchtvervuiling, waarbij de Rotterdamse vergeleken slechts een kwalijk snuifje is. Men rijdt er op slechte benzine met slecht afgestelde motors. Eén blauwe walm; je loopt te snakken naar frisse lucht. Maar een pubhek! Geweldig. We hebben er drie avonden achtereen gespeeld met allemaal geestdriftige men sen erbij in drie verschillen de zalen. Hoef je hier niet te proberen, met één en het zelfde ensemble, denk ik. Dan die grootste ervaringen in San Luis Potosi, 400 km. ten noorden van Mexico City; onvergetelijke concer ten op zaterdagavond en zondagmiddag; een half uur bleef men zondag stoelen bijslepen. Men kwam bij ons: „heeft u dat gezien?; ze zitten te huilen.Ruim 45 minuten Schuberts Trio nr. 2, Pijper en Haydn. Qua pubhek waren deze Mexica nen het fijnste op onze hele toernee". Terug in Patria. Plannen? „Dat had ik verwacht", antwoordt Jan van der Meer, wat terughoudend. „We zijn nu op een punt aangekomen; onze toernees worden steeds langer. Daar hebben we een beetje ge noeg van. Het is kiezen of delen. Er is een erg reële mogelijkheid om ons defini tief in de Ver. Staten te vestigen, ons te verbinden aan een universiteit, waar je aparte muziekfaculteiten hebt, wat bij ons een con servatorium is. Wonen met je gezin in een bungalow op een campus; lesgeven tussen de 6 en 10 uur per week, toernees maken. Maar ik peins er niet over. In Neder land weten we het niet meer, er zijn te weinig mogelijkheden. Voorlopig wachten we maar af. Maar zes weken in een hotel logeren: ik verzeker je, dat dit niet altijd even leuk is. Oe Blauwe Vogelweg: geen loorgaande route meer. VOORHOUT Wethouder J.G. Huigsloot van sport- en recrea tiezaken slaat maandag 4 de cember de eerste paal voor de bouw van een sporthal aan de .Voorhoutse Jacoba van Beie- renweg. De officiële gebeurtenis die 's middags om drie uur plaatsvindt, wordt begonnen met een bijeenkomst in café restaurant Boerhaave aan de Voorhoutse Herenstraat. De kosten van de sporthal bedra gen 3,4 miljoen gulden. Economisch wel en wee Aan de Levendaal 159 is het Tapijtcentrum verplaatst naar Hoge Rijndijk 90. Aan de Oosterstraat 96 is H.S. van Dam, schoorsteenveger, ge vestigd. O Aan de Haarlemmerstraat 48 is i.p.v. S.V.A'. huishoud, artike- j len, Hachmer, winkel in huish. j artikelen (filiaal van het Vijf j Meiplein 96), gevestigd. 6 Aan de Haarlemmerstraat 67 is i.p.v. het. snel service restau rant „Mr. Hap", Kolibri Leiden BV., pizzeria, crêperie en coffie- shop gevestigd. LEIDEN De Vogelwijk zal in de toekomst bevrijd zijn van sluipverkeer. In het ontwerpbestemmingsplan is het gedeelte van de Blauwe Vogelweg, ongeveer ter hoogte van de Mytylschool aangewezen als fiets- en wandelroute. Hierdoor wordt het onmogelijk voor gemo toriseerd verkeer om de stoplichten op de kruising Rijnsburgerweg/Wassenaarseweg te omzeilen. De meeste bewoners vim de Vogelwijk hebben inmiddels te kennen gegeven het met deze regeling in het ontwerp bestemmingsplan eens te zijn. Enige weerstand bestaat er nog bij de kleine middenstanders, die in de wijk zijn gevestigd. Zij vrezen een deel van hun klantenkring door deze verkeersmaatregel te moeten missen. Tijdens een informatieve bijeenkomst morgen in het clubhuis aan de Nachtegaallaan krijgen de bewoners van de Vogelwijk de gelegenheid hun zegje over het ontwerp-besteinmings- plan te doen. Het ontwerp-plan heeft grotendeels betrekking op de reeds bestaande bebouwing. Er is een grote flexibiliteit voor wat betreft het veranderen van panden met een bedrijfsbestemming tot woonbestemming en omgekeerd. In het plangebied dat begrensd wordt door de Rijnsbur- gerweg, de Wassenaarseweg en de gemeentegrens met Oegstgeest bevindt zich een stuk weiland, dat een agrarische bestemming met landschappelijke waarde heeft gekregen. Dit betekent dat er zonder de toestem ming van b en w niets met het gebied mag gebeuren. Zo zullen de zogenaamde „pestbosjes" (kleine eilandjes in het gebiedje, waar vroeger het aan pest overleden vee werd begraven) bewaard blijven. Het plan voorziet bovendien in de bouw van het Rijnlands Revalidatiecentrum, de Jan Mulderkliniek, op de plaats waar vroeger de Annakliniek stond en waar de Pomona- velden lagen. Hoe dit centrum eruit gaat zien is nog niet bekend, wel stelt het bestemmingsplan dat het vooraanzien van de kliniek vanaf de Lijsterstraat een soortgelijke moet zijn als dat van de Annakliniek. Tevens zijn er mogelijkheden geschapen voor uitbreiding van de orthopedische werkplaats en de Mytylschool. Met hoeveel lokalen de school zal worden uitgebreid, hangt af van het aantal kinderen dat in de Jan Mulderkliniek in de toekomst zal worden behandeld. Er is een uitbrei ding mogelijk met acht lokalen. De Jan Mulderkliniek en de Mytylschool ziillen bereikbaar zijn/blijven vanaf de Wassenaarseweg. Tenslotte voorziet het ontwerp-plan in de bouw van vijftig tot zeventig woningen achter de Mytylschool. Minimaal vijfentwintig procent van het totaal aantal woningen die hier wordt gebouwd, zal bejaardenwoningen zijn. Tevens zal een nog nader te bepalen aantal gestapelde woningen worden gebouwd ten behoeve van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De barakken van het consulta tiebureau voor T.B.C. zullen in 1980 kunnen worden opgeruimd. Dan verhuist het bureau naar Oegstgeest. Op deze plaats zullen gestapelde woningen voor alleen staanden en tweepersoonshuishoudens worden gebouwd. Over de Wassenaarseweg wordt in het ontwerp-plan nog niets vastgelegd. Deze weg wordt in het bestemmingsplan Leeuwenhoek opgenomen. Teneinde de bewoners van de Vogelwijk de mogelijkheid te geven van de voorzienin gen in Leeuwenhoek mee te genieten, zullen waarschijn lijk snelheidsbeperkende maatregelen op de Wassenaar seweg worden genomen. Van herinrichting van de straten in de Vogelwijk kan voorlopig nog geen sprake zijn. In het kader van de aanvullende werken heeft de gemeente onlangs de straten kunnen herstraten. De rijksijdrage was ontoereikend om tevens de herinrichting ter hand te nemen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5