Sassenheimse raad treki 3,2 miljoen gulden uit voor nieuwe bibliothee! Noordwijkse raad akkoord metrammelend busrouteplan Gemeente Voorhout wil geen dakkapellendorp99 worden Kantoorgebouw i: Leidschendamse Plaspoelpolder KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PAGINA 'AC Een NZH-bus in de Noordwijkse dorpskern: aan gevaar en overlast komt binnenkort een einde. NOORDWIJK Liever een rammelend busrouteplan dan handhaving van de be staande, onhoudbare situatie in Noord- wijk-Binnen. Tot deze conclusie kwam gisteravond de Noordwijkse gemeente raad. Alle fracties, uitgezonderdWD/Ge- meentebelangen, waren het erover eens dat het gepresenteerde busrouteplan het met een neuslengte won. Na uitvoerige discus sie werd het raadsvoorstel dan ook aange nomen in de hoop in een later stadium nog bij te kunnen stellen. Zoals bekend heeft de totstandkoming van een busrouteplan in Noord wijk nogal de nodige problemen opgeleverd. Over een groot aantal knelpunten kon het gemeentebestuur het niet eens worden met de NZH. (zie LC gisteren). „Het onlangs door de verkeerscommissie aangedragen compromis is door de NZH van tafel geveegd. Nieuwe bevolkingsdichte wijken komen in het bussenplan niet aan bod. Verkeerstechnisch blij ven we met een groot aantal knelpunten zitten. Het enige dat we hebben is een toezegging van de NZH dat ze de zaak nog wel eens zullen bekijken. Voor de WD reden genoeg om het busrouteplan van de hand te wijzen", zo stelde het liberale raadslid Rubing. Ook de progressieve fracties hadden duidelijk hun problemen met het voorstel zoals het gister avond op tafel lag. PPR en PvdA verzochten het collége om het kruispunt Lijnbaan weg/Zee straat en de Quarles van Uffordstraat, Panhuy- senstraat en Beeklaan te reconstrueren om zo een veiliger situatie te creëren. Voorts spraken de progressieve fracties hun tevredenheid uit over de hoorzittingsprocedure die eerder dit jaar het nodige geschuif met nog aan te leggen bushaltes had bereikt. Het CDA dat uiteindelijk de doorslag zou moeten geven voor het omstreden bussenplan, ging bij monde van fractie-nestor De Geus twijfelend accoord. Ook in deze fractie veel aandacht voor de bijwerkingen van het bussenplan. Aangedron gen werd op de reconstructie van het kruispunt Lijnbaanweg/Zeestraat en de Duinweg. De heer De Geus vestigde de hoop op de mogelijkheid om volgend jaar al wat wijzigingen in het routeplan te kunnen bepraten. En dan met name voor het omzeilen van verkeerstechnische knel punten en het aanboren van nieuwe woongebie den in Noordwijk. Sanering Weliswaar niet de hoofdschotel, maar toch zware kost bleek het voorstel aan de raad om 't Stille Zuie aan te wijzen als saneringsgebied. De plannen dateren van 1974 en het saneringsgebied wordt begrensd door de Maarten Kruytstraat, Hoofdstraat, Extorslop en Van Royenstraat. De gemeente Noordwijk wil 50 woningen bouwen in de woningwetsfeer. Het karakter van de nieuwbouw moet geënt zijn op de bestaande karakteristieke bebouwing. Een kans voor de gemeente om huurwoningen te krijgen in het oude dorp voor de huisvesting van de aan de dorpskern gehechte Noordwijkers. Verder zijn er plannen voor het middenstands-collectief „Noordwijk-Actief' om onder het saneringsge bied een parkeergarage voor 240 auto's te bou wen. De raad steunt dit plan en drong gisteravond zelfs aan op een snelle inpassing van de parkeer garage in de bouwplannen. Alleen de provinciale overheid zou nog roet in het eten kunnen gooien. CDA-wethouder Van Duyn beloofde met de actiegroep „Kritisch Noordwijk" te zullen praten over de alternatieve plannen voor het sanerings gebied waar de actiegroep mee bezig is. Later bleek dit wat overhaast, omdat de grote lijnen al zijn gezet in het vooroverleg met de provincie. Er werd besloten om „Kritisch Noordwijk" dan maar te horen over* groenvoorziening in en vormgeving van de nieuwe wijk. SASSENHEIM Onder de nodige res tricties, na een zeer lange discussie, en niet echt van harte ging de Sassenheim se gemeenteraad gisteravond accoord met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om 3,2 miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van de bibliotheek aan de Kerk- laan. Het bedrag waarover de raad gisteravond moest beslissen lag bijna een miljoen gulden lager dan toen het zelfde agendapunt op 24 oktober in de raad aan de orde kwam. De voltallige raad weigerde toen de kosten van de bibliotheek goed te keuren en eiste dat een goedkoper plan gemaakt zou wor den. Toch toonden met name de fracties van de WD en Progressief Sassenheim zich ook nu nog zeer matig tevreden met het voor hen liggende resultaat. Progressief Sassenheim ging er zelfs toe over om na de raadsvergadering een „Zwartboek Openbare Bibliotheek Sas senheim" uit te delen. Dit zwartboek zou dan tevens het eerste boek kunnen zijn wat in de collectie van de nieuwe bibliotheek opgenomen gaat worden, aldus Drenth van Progressief Sassen heim. Het CDA stelde bij monde van de heer Van der Fange dat het zeer zinvol was geweest dat het voorstel van 24 oktober was ingetrokken, omdat, door de zaken nog eens te bekijken, een miljoen gulden is bespaard. Wel zei Van der Fange uitdrukkelijk dat het nu genoemde be drag van 3,2 miljoen een absolute maxi mum is en dat het CDA zeker niet accoord zal gaan met een eventuele toekomstige verhoging van dit bedrag. Minder tevreden dan Van der Fange toonde zich Drenth. Hij hekelde de korte tijd waarin de raadsleden de kans kregen om alle facetten van de bouw van de bibliotheek te bezien. Deze korte tijd was volgens hem de oorzaak van het feit dat er in de periode van 1974 tot 1978 veel te langzaam is gewerkt aan de voorberei dingen. Daarna kwam er echter opeens op 10 oktober een plan uit de bus, waar de betreffende raadscommissies zich al op 12 oktober over moesten beraden. Architectonisch noemde Drenth als be zwaren tegen het plan dat de toekomstige bibliotheek zeer weinig ramen aan de straatzijde heeft, zodat het geheel er weinig uitnodigend uitziet. De ingang vond hij ook weinig aantrekkelijk. „We zijn niet tegen een bibliotheek, maar we zijn wel tegen de manier waarop de gang van zaken rond deze bibliotheek is voobe- reid". Dit zei de WD-er Rotteveel giste ren, die verder verklaarde dat zijn partij „schoorvoetend" met de plannen mee kon gaan. hij stelde dat de exploitatiete korten iedere Sassenheimer ongeveer twintig gulden gaan kosten en mochten de rijksbijdragen in de exploitatietekor ten van de bibliotheek uitblijven, dan wordt het zelfs een last van veertig gulden per hoofd van de Sassenheimse bevolking. Rotteveel zei verder bang te zijn dat het investeringsschema voor Sassenheim zeer krap zou worden en dat er zodoende weinig geld beschikbaar zou blijven voor andere voorzieningen als sportvelden en een overdekt zwembad. Uitdrukkelijk stelde de WD-er tegen het uitgeven van tienduizend gulden te zijn voor het feestelijk openen van de biblio theek, wanneer deze gereed zou zijn. Hij stelde dat het hier niet zozeer een geld kwestie, als wel een principekwestie was. Samenspel „We zullen in de toekomst echt niet meer gaan vragen dan 3,2 miljoen voor deze bibliotheek. Hierbij is het wel zo: de gemeente verstrekt een lening aan de bibliotheekstichting en de stichting gaat met dat geld bouwen. Er zal dus een heel goed samenspel tussen de stichting en de gemeente moeten zijn om binnen de financiële marge te bÜjven. „Aldus begon wethouder Mazee zijn beantwoor ding. In antwoord op Drenth zei Mazee dat niet kan worden gezegd dat in de periode 1974 tot 1978 te langzaam aan de bibliotheek is gewerkt, omdat er in die tijd verschillende stichtingen beston den in Sassenheim die zich met de bibliotheek bezighielden. Die stichtnj moesten eerst tot samenwerking v gebracht, voordat aan een openb bliotheek gedacht kon worden. De hl die het gemeentebestuur had om bibliotheek er in de raad door te li verklaarde Mazee uit het feit dat Sas I heim voort moet maken om nog aanmerking te komen voor de rijks drage. De bibliotheek moet er voor 1 jan staan. De exploitatietekorten waren ,er^r gens de wethouder van tevoren beki J; maar hij tekende hierbij aan, dat dergelijke tekorten voor een voorzier als de bibliotheek niet te zwaar r worden getild. Na de beantwoording van Mazee bi Drenth het door Progessief Sassertf*em£ en de overige raadsleden aan. meester Kret stak hier echter een stcfeegl voor, door te zeggen dat volgens reglement van orde alleen maar stukl dag voor de beraadslagingen mogen won hui: uitgedeeld. Drenth verlangde hia maa schorsing, waarop Kret stelde dat o fe d dit in dit geval niet mogelijk was. „Sch epe sing kan slechts plaats vinden om j0( beraadslagen over zaken die aan de a zijn en niet om te bekijken hoe men één of ander folder het beste kan ken", zei Kret. Het betreffende boek werd hierna aan het eind van vergadering uitgereikt. In de Voorhoutse Frans Halsstraat beheersen dakkapellen binnenkort het straatbeeld? liet ,nei 99 VOORHOUT De Voorhout- se gemeenteraad moet zich in de vergadering van donderdag 23 november bezighouden met het verschijnsel „dakkapellen". Het college van burgemeester en wethouders wil het stand punt van de raad weten alvo rens wordt overgegaan tot het al dan niet afgeven van bouw vergunningen voor een dakka pel in Voorhout Een en ander is het gevolg van een precedent dat de gemeente raad dit jaar schiep door een beroepschrift tegen de weige-' ring van een bouwvergunning alsnog te honoreren. Het ge meentebestuur wil graag weten waar het aan toe is. In het preadvies aan de gemeenteraad wordt gesteld dat het gevaar voor het ontstaan van een „dak kapellendorp" niet denkbeeldig is, nu is afgeweken van de eerder gestelde normen. De bouwvergunning die alsnog aan vijf huisbezitters in Schoo noord werd verstrekt, vormde voor 16 andere bewoners van de wijk Schoonoord aanleiding om ook een bouwaanvraag voor een dakkapel in te dienen. Het gemeentebestuur kon niet veel anders doen dan ook deze aan vragers een vergunning te ge ven. B en W vrezen dat nu het hek van de dam is en dat er De vroegere norm voor de bouw van een dakkapel was dat de dakkapel niet groter mocht zijn dan 1/3 van de gevelbreedte. Deze norm wordt nu dankzij de raadsuitspraak veelvuldig over schreden. Het voorstel aan de raad is nu om voor ieder type woning een dakkapel te laten ontwerpf door de plaatselijke welsta commissie. Wie daarna dan e dakkapel wil bouwen zal i aan het gemeentelijke mo^ moeten houden. Een alterm ve mogelijkheid is dat elke b waanvraag door de welsta commissie moet worden t deeld. Het uitgebrachte advij zou dan door het gemeentel stuur wel in beginsel moe worden gevolgd. ACTIE VOOR PARKJE LEIDSCHENDAM Bewoners van de Spechtlaan en omge ving hebben onlangs met het overhandigen van 300 handteke ningen aan wethouder HL. van Dongen nog eens aangedron gen op het realiseren van een parkje tussen de Spechtlaan en het wooncentrum Duivenvoorde. Stichting Kinderopvang wellicht overbodig LEIDERDORP De subsidie aanvraag van de Stichting Kin deropvang Leiderdorp wordt door de commissie Maatschap pelijk Welzijn nog eens nader onderzocht. De commissie die gisteravond vergaderde meende dat door het teruglopende aantal kinde ren dat gebruik maakt van de kinderopvang een subsidiever lening wellicht weggegooid geld zou zijn. In totaal tien kinderen maken nu nog gebruik van de opvangmogelijkheid. En ook dit aantal zal minder worden. Voor de opvang "zijn thans twee leid sters in dienst. De commissie vond de kosten te hoog worden als er niet meer gebruik van de kinderopvang gemaakt zou worden. Zij stelt daarom voor een nader onderzoek in te stel len naar het functioneren van TROS wint Emmy Award met tv-spel „De Vlieg" HILVERSUM - De TROS-dra- ma-produktie „De vlieg"gere- gisseerd door Jan Keja en ge produceerd door Nel de Clerck, is in New York be kroond met de Amerikaanse televisie-onderscheiding, de Emmy award. Voor het eerst in de geschie denis van de Nederlandse tv werd een inzending uit ons land in Amerika onderschei den. Uit handen van actrice Lynn Redgrave ontving Jan Keja de gouden Emmy, nadat de jury, samengesteld uit voormalige Emmy-winnaars, bekend had gemaakt dat in de categorie fiction de Neder landse inzending uit zes fina listen als beste werd beoor deeld. Eerder ontving Keja Amerikaanse nominaties voor zijn werk. Public Broadcasting, het niet- commerciële netwerk in Ame rika, heeft inmiddels een drie tal stukken van Jan Keja, waaronder „De vlieg" aange- ZOETERWOUDE De com missie van financiën zal zich morgenavond buigen over de begroting voor het jaar 1979. Bijna alle Zoeterwoudse com missie-vergaderingen zijn be sloten. Deze vergadering van de begrotingscommissie is echter openbaar, zodat iede reen van harte welkom is, aanvang 19.30 uur. ZOETERWOUDE Soos „de Ruïne" houdt morgenavond een informatieavond over de positie van de Zuidmolukker in de Nederlandse samenle ving. Een paar Zuidmolukse jongeren zullen wat gaan ver tellen over hun cultuur en leefgewoontes. Verder zal ook de Zuidmolukse band Trash optreden, een band die al het funkgeweld terdege verstaat. Leden hebben gratis toegang terwijl niet-leden 1,50 moe ten betalen. NOORDWIJK De Noord wijkse Pluimvee- en Konijnen fokkersvereniging viert het 25- jarig bestaan met een jubi leumtentoonstelling op 23, 24 en 25 november. Wethouder Ted Jansen zal donderdag avond de expositie openen in het schurencomplex van de firma Alkemade aan de Noordwijkse Pickéstraat. De expositie is verder vrijdag geo pend van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. NOORDWIJK In de foyer van restaurant De Boer aan de Noordwijkse Hoofdstraat zijn in het komende weekeinde enkele honderden vogels van de vereniging Vogellust te be wonderen. Burgemeester J. M. Bonnike van Noordwijk opent de expositie op vrijdagavond om acht uur. Verder is de tentoonstelling op zaterdag van 10.00 tot 21.00 uur, zondag van 11.00 tot 18.00 uur en maandag van 19.00 tot 21.00 uur geopend. DE ZILK Sportvereniging Van Nispen houdt op zaterdag 25 november de jaarlijkse on derlinge gymwedstrijden in de gymzaal aan de Zilker Beu kenlaan voor jeugdleden. De wedstrijden beginnen om half twee, terwijl de prijsuitreiking om half vijf op het programma staat. DE ZILK De plaatselijke vereniging voor Gezondheids zorg vergadert dinsdag 28 no vember in het wijkgebouw aan de Regenvlietweg. Op de agen da staan onder meer bestuurs verkiezingen. LISSE Het Vrouwentref punt heeft woensdag 29 een bijeenkomst in de MVO school aan de Lissese Achterweg. De Nederlandse Ombudsvrouw Annelies van Overbeek be spreekt de problemen van vrouwen in het algemeen en die van werkende vrouwen in het bijzonder. De bijeenkomst begint om acht uur. ZOETERWOUDE In de kantine van v.v. Meerburg is vrijdag 24 november weer ge legenheid om te klaverjassen, aanvang 8 uur. LEIDSCHENDAM Een aantal omwonenden heeft gisteravond tijdens een hoorzitting in „De Witte Kaketoe" aan de D ami aan ernstige bezwa ren aangetekend tegen de plannen van AHOG- BOB in de Klein Plaspoelpolder een kantoren flat te bouwen. Volgens het uit 1963 daterende bestemmingsplan kan de gemeente echter geen toestemming voor de bouw weigeren. Architect Verkade heeft in plaats van de drie afzonderlijke gebouwen van het bestaande plan één gebouw van geschakelde delen ontworpen die in hoogte variëren van 5 tot 7 verdiepingen. De langste gevelwand is gericht naar het stukje Plaspoelkade waar geen woningen staan. In de beschutte hoek, onzicht baar voor de omwonenden, is een zg. parkeerdak gesitueerd met plaats voor circa 300 auto's. De opdrachtgever is van plan het overblijvende terrein aan de gemeente af te staan maar eerst zal daarop een speelterrein worden aangelegd. Het speelveld zal worden ingericht met speeltoe stellen, vissteigers en misschien een trapveldje. In overleg met de gemeente zal een groenbeplan- ting worden aangelegd. Het kantoorgebouw d plaats zal bieden aan 800 personen zal allei via de dr. Reyersstraat zijn te bereiken. Al deze voorzorgen verhinderden niet dat wwj houder H. L. van Dongen door enkele geemofc neerde bezoekers met vragen werd bestooi Waarom heeft de gemeente de grond niet ge kocht? Waarom worden geen voorwaarden 0 steld in het belang van het welzijn van d bewoners? Heeft de Leidschendamse midda stand destijds soms toezegging voor de bou van een kantoorgebouw gekregen in verband mi ft de bouw van Leidsenhage en de daarmee verwachten vermindering van klanten? Kan gemeente niet verhinderen dat de omwonende Bi die al twintig jaar wachten op een speelveld o a opgezadeld worden met weer een kantoorflal fij De wethouder kon alleen maar antwoorden dl di de grond nooit aan de gemeente is aangebode bi wat wel het geval was met de grond van d aj jachtwerf aan de Vlietzijde van de Plaspoelpoldf i en van welke mogelijkheid dan ook gebruik gemaakt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4