Raad wil meer politie "iaad eist daden Van nieuwe wethouder LEIDSE BEGROTING 1979 College handhaaft „Stads- bouwhuis IffliliBililillMI Gemeente moet samen met bedrijfsleven Leiden gaan verkopen kwj AD_ LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PAGINA 3 PACI NeiECIALE aandacht voor wijkagent m ngerd - ancy [DEN Meer politie, is de wens die de ge- ente Leiden opnieuw bij rijk op tafel zou moeten om JPn' De wens is ver" PrJ ord in 6611 motie die het Strofle A-raadslid Joop Walen- gasteren indiende bij behandeling van het nglish ofdstuk openbare orde en Ann veiligheid uit de Leidse rroting voor het volgend Tie (S r de behandeling van de poli- TV-spi aken werd door tal van leties aandacht gevraagd tde positie van de wijka- Mevrouw mr. Hes (PvdA) een uitvoerig theoretisch joog over de rol van de itie als hulpverlener in het atschappelijk bestel. Zij js op de problemen die kun- ontstaan bij de wijkagent aan de ene kant een ver- uwensrelatie met de burge heef t, maar anderzijds ook lid van het opsporings-ap- CDA wil parkeerhostess LEIDEN Dat de fractie van het CDA met de meeste vrou wen in de gemeenteraad ook nog al vrouwgevoelig denkt bewees gisteren het pleidooi van de CDA-er Joop Walen kamp voor de invoering van de parkeerhostess, een vrien delijk en beminnelijk gekleed vrouwspersoon dat de norse, agressieopwekkende parkeer wachter zou moeten vervan gen. Walenkamp verwees daarbij naar steden in het buitenland waar de vrouwelij ke parkeerhostess aanzienlijk minder weerstanden zou op roepen dan haar mannelijke collega. In steden als Londen en Parijs wordt dit werk bijvoorbeeld erg veel door vrouwen ge daan. Burgemeester Vis vond het idee van Walenkamp op z'n minst het overwegen waard, al wilde hij niet zo ver gaan om de suggestie meteen tot de zijne te maken. Volgens de burgemeester bestaat vooralsnog de indruk dat er eerder aanleiding is voor een stevig verweer tegenover de reacties van mensen die een bon krijgen dan andersom. Vis wilde de zaak nader on derzoeken en informeren naar de ervaringen die in het buitenland zijn opgedaan met vrouwelijke parkeercontro- leurs. paraat moet fungeren. In het kader van het stimuleren van het contact tussen burgerij en politie pleitte Walenkamp (CDA) voor meer surveillances te voet en op de fiets, met name in de binnenstad. Zonnevylle (WD) diende een motie in waarin het rijk wordt gevraagd de anderhalve man die Leiden permanent kwijt is aan de on dersteuning van de corpsen van Wassenaar en Den Haag in verband met ambassadebe waking gecompenseerd te krij gen. D'66-woordvoerder Glaubitz vroeg burgemeester Vis een verhoging van de parkeerboe tes, die geëist worden door de rechtelijke macht, te bepleiten en pleitte verder voor het meer rekening houden met de wen sen van de brandweer als het gaat om wegversmallingen en het afsluiten van straten met J. Walenkamp: meer politie paaltjes. Ook vroeg hij zodra de wettelijke mogelijkheid hiervoor per 1 december wordt geopend over te gaan tot het wegslepen van fout geparkeer de auto's. PSP-woordvoerder Van der Putten plaatste vraag tekens bij de gang van zaken rond de voorbereidingen van de bouw van een nieuw politie bureau. Hij stelde te vrezen dat de wijk die het bureau uiteinde lijk zal krijgen daarmee voor een voldongen feit zal worden geplaatst. Van der Putten vroeg voorts een herziening van de APV op punten van het zedelijkheidsbeleid en tekende bezwaar aan tegen de BVD-ta- ken die door de Leidse politie worden verricht waaronder het in de gaten houden van (linkse) politieke bijeenkomsten. Over het algemeen pleitten de meeste fracties gisteren voor een beduidend grotere invloed van de gemeenteraad op het te voeren politionele beleid, dat formeel gezien louter een zaak is van de burgemeester. Dr. Vis wilde dan ook niet op alle punten deze wensen honoreren en verwees opvallend veel vraagstukken naar nader over leg in de adviescommissie die zich met het politionele beleid bezighoudt. Wethouder mr. J. Fase-Dubbelboer e man 1IDEN Wethouder mr. Jos «j se-Dubbelboer zal zich binnen kortste keren moeten ontpop- JJlJ0® d als een daadwerkelijke wet- 19 '15 ader van economische zaken. gl0'nii n haar is de dankbare taak 19.55 men enkele maanden datgene >s. verrichten waar haar voorgan- rv-fllfli r PvdA-wethouder Tinus van rièra [en zo schromelijk tekort ge- ino Is ïoten is. De drie grootste frac- s in de Leidse gemeenteraad, urkrofl VVD en CDA zetten de uwe liberale wethoudster gis- 2 Bten onverbloemd op termijn: de or A<eF*e maanden moet het tennUfgTote deel van de toezeggin- 19.5» die haar voorganger aan de lerikHd deed (maar nimmer is nage ven (men) gestand zijn gedaan en len een half jaar zal het eco- oy^jpisch beleidsplan, waar Lei- r" onder Van Aken vier jaar wachtte, op tafel moeten lig- L >n van deze strekking legden de - bootste fracties gisteren bij mevrouw I Be op tafel tijdens de behandeling het hoofdstuk economische zaken de Leidse begroting voor 1979. ilk, fdA-specialist drs. Alphons Ranner 17 ild een gloedvol betoog waarin hij ad, ienooit tevoren het beleid van zijn uer In rtijgenoot ex-wethouder Van Aken 17.44 grond in boorde: „Over dit beleid It bitter weinig positiefs te zeggen, m reeds jaren toegezegde nota's ram men niet toe, er werd zelfs niet ns aan begonnen. Continuering van dergelijke aanpak is onaanvaard- 9.30 ar"< aldus Ranner. Hij somde een 0 Scl We waslijst met voorbeelden op die falen van het beleid Van Aken een maar benadrukten. De PvdA- oordvoerder pleitte voor een extra tbreiding van de ambtelijke afdeling Roomburg en Ranner'kwam met de opvallende mo tie waarin hij, gesteund door de WD de raad voorstelt te besluiten dat de eerste prioriteit zal worden gegeven aan het bestemmen en bouwrijp ma ken van gronden voor bedrijfsactivi teiten in Roomburg en de noordpunt van het Schuttersveld. CPN-woord- voerder Hoeven ging nog iets verder. Zonder een bepaalde plaats te noemen vraagt hij van de wethouder om voor 1 maart maar een terrein aan te wijzen dat bouwrijp kan worden gemaakt. Namens de PvdA drong Ranner aan op verlaging van de grondprijzen ten behoeve van bedrijfsvestigingen. Ook vroeg hij in een door alle andere fracties ondersteunde motie een uitge breid onderzoek naar de werkloosheid onder vrouwen en de mogelijkheden die er zijn om deze te bestrijden. Ranner drong er tenslotte bij het college op aan in de kontakten met het bedrijfsleven uitdrukking te geven aan de zorg over het feit dat blijkens een KWJ-rapport ook in Leiden onder nemers zich schuldig maken aan on derbetaling van jongeren. VVD: op termijn Naast het CDA stelde ook de WD gisteren wethouder Fase op termij nen. De liberaal Kees van Duyn kwam met maar liefst acht eigen moties over het economisch beleid en ónderteken- de nog een aantal verlangens van PvdA en CPN over het bouwrijpma- ken van bedrijfsterreinen. Van Duyn onderstreepte daarbij nog eens dat de WD tot een samenwerking met de PvdA is gekomen juist op basis van een duidelijke wijziging in het econo misch beleid. Van Duyn signaleerde een toenemende belangstelling van bedrijven die zich in Leiden willen gaan vestigen, ook gezien de komst van de Schiphollijn en vroeg zijn partijgenote wethouder Fase een nauw sluitend schema uit te werken om hierop beleidsmatig in te spelen. Een soortgelijk verzoek deed CDA- woordvoerde Bleijie: „We mogen deze trein niet missen". Ook kwam Van Duyn met een voorstel op korte termijn over te gaan tot uitbreiding van de hotelaccommoda tie, juist ook in het kader van de Leiden-promotion. In een motie vroeg LEIDEN „Samen met organisaties uit het bedrijfsleven als de kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad zou de gemeente Leiden een doelgerichte Leiden-pro- motion ter hand moeten nemen. Al leen zo'n doelgerichte actie zal Leiden na het voltooien van alle werkzaam heden in de binnenstad weer verkoop baar bij het publiek kunnen maken, dat nu de Sleutelstad mijdt omdat het nergens meer kan komen of van de ene kuil in de andere rolt. Samen ook met de VW en deze instellingen uit het bedrijfsleven zal de klant er van overtuigd moeten worden dat dan de misère van opgravingen weer ECONOMISCHE ZAKEN hij vooral aandacht voor overnach tingsmogelijkheden voor jongeren. Zijn D'66-collega Oosterman hield een soortgelijk pleidooi, waarbij hij het Morspoortcomplex noemde als moge lijke vestigingsplaats van een jeugd- hotel in Leiden. Daarnaast is er vol gens Oosterman een plaats voor een uitbreiding van de logiesruimte in de middenklasse. Overigens bleek de ex- wethouder een opvallende draai te hebben gemaakt waar het gaat om de bouw van parkeergarages in de binnenstad. Zag Oosterman als lid van het ex-linkse college zo'n parkeergara ge nog niet zitten, gisteren schaarde hij zich achter het WD-pleidooi voor een spoedige realisering van een par keergarage in de binnenstad om deze zo aantrekkelijk mogelijk te houden. In dat kader vroeg Oosterman ook om een avond- en weekendwinkel in Leiden en pleitte hij voor het behoud van het legermuseum voor de Sleutel stad. voorbij is en de binnenstad weer goed bewandelbaar is. Zo'n actie moet nu al voorbereid gaan worden". Dat stelde het CD A-raadslid drs. W. Bleij ie gisteren bij de behandeling van het economisch binnenstadsbeleid uit de Leidse begroting 1979. Volgens Bleijie zou de klant m de Leidse binnenstad er op dit moment beter aan doen een rupsvoertuig aan te schaffen dan wel een reis- en ongevallenverzekering af te afsluiten. De werken zjn weliswaar noodzake lijk en hebben onze steun, maar wat minder noodzakelijk is, is dat de stad op bepaalde ogenblikken veranderd in ééen grote opgraving", aldus Bleij ie. Hij gaf een bloemlezing van „zo maar een maandagmiddag in okto ber:" Marktenroute afgesloten, Pa pengracht opengebroken, Diefsteeg afgesloten, parkeerhavens op de Steenschuur in gebruik als stenenop slagplaats. Zulke situaties moeten voor een gemiddelde klant een reden zijn de stad te mijden. Kommer en kwel moet de consument overvallen bij een bezoek aan Leiden om vervol gens hun inkopen elders te gaan doen", aldus Bleijie, die daarbij een interview met de voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, prof. Kraa1 aanhaalde, die hiervoor heeft gewaarschuwd. Volgens Bleijie klinkt de zorg voor de binnenstad nog veel te weinig door m de economische paragraaf van de begroting. Vandaar zijn pleidooi voor een doelgerichte promotie-kampagne om de klanten weer naar Leiden te trekken. Ideaal zou volgens Bleijie daarbij zijn als de stad bij het vol tooien van de werkzaamheden aan de Marktenroute ook meteen een aantal publiekstrekkers kon tonen, zoals bij voorbeeld een parkeergarage, een nieuw C en A, een koopcentrum en een winkelfunctie in de huidige stads gehoorzaal, waar ook allang plannen voor zijn. Bleijie legde zijn wensen hieromtrent in een motie vast. Trein missen In een andere motie stelt het CDA wethouder Fase op termijn door een datum vast te prikken waar vóór er een aantal beleidsplannen op tafel moeten liggen. Met steun van WD en PvdA vraagt het CDA de wethou der om haar economisch beleidsplan voor 1 juli 1979 uit te brengen en voor 1 februari te komen met plannen voor de ontwikkeling van bedrijfsterreinen en kantorenvestigingen, respectieve lijk in Roomburg en op het Schutters veld, om toch vooral de eerste trein van de Schiphollijn maar niet te mis sen. In dit verband herhaalde Bleijie zijn pleidooi voor één centraal meida dres voor alle bedrijven die zich in Leiden willen vestigen. peen derde umelage 1 oor Leiden EIDEN Het ontbreekt de 'jneente Leiden aan finan- k. 181 *n en mankracht om een is di rde jumelage aan te gaan. stelde burgemeester Vis jj stermiddag tijdens de behan- r^ling van de begroting. Door van de raadsleden was de ogelijkheid in overweging 'en om een jumelage aan in met een stad in Polen, it is niet omdat wij geen n wensen met een stad x het IJzeren' Gordijn, de praktische mogelijk- tn ontbreken ons ten enen lie", aldus de burgemeester. iar aanleiding van een inge- le motie om de in de be- opgenomen som van 1.000,- voor internationale idariteit te besteden aan de iding van het racisme, Ide de burgemeester op kor- termijn met voorstellen over besteding van dit bedrag te Hen komen. Hij vroeg de idieners de motie in het pre- Hvies aan de raad te mogen Twerken. „Als we nu op stel 1 sPronê deze motie aanne- 1X1 len> zitten we eraan vast. Be il liever wachten totdat we sn afgewogen oordeel hebben ver hoe we het bedrag het best :n besteden", aldus bur- -; .j—cester Vis. dal LEIDEN Het college van b en w voelt er weinig voor te elfder ure de naam van het nieuwe stadskantoor aan de Langegracht te veranderen. Zoals bekend zijn er maar liefst 250 ambtenaren in actie gekomen tegen de keuze van de naam „Stads-Bouwhuis". Tijdens de behandeling van de begroting nam het PPR-raad- slid L. Beijen het op voor de actievoerders. Hij stelde dat de toekomstige gebruikers van het nieuwe stadskantoor op zijn minst in staat moeten worden gesteld, alsnog alter natieve namen aan te dragen. ALGEMEEN BESTUUR Ten overvloede wees wethou der H. van Dam van financiën en algemeen beheer er op dat ongeveer een half jaar geleden een prijsvraag is gehouden on der de toekomstige gebruikers. Uit de inzendingen heeft het college toen de keuze op de huidige naam laten vallen. We liswaar was deze naam niet als eerste voorkeur door de jury aangedragen, maar het college Het nieuwe stadskantoor, volgende maand in gebruik. sector „wonen" erin gehuisvest is," aldus wethouder Van Dam. De verzekering van de wethou der dat een en ander goed door het college was overwogen, was voor het PPR-raadslid met vol doende. Hij diende een motie in waarin hij het college ver zoekt alsnog naar een naam te zoeken, die meer instemming kan vinden bij de toekomstige gebruikers. De motie werd door het college ontraden. Overigens zal in de week van 11 tot 15 december het nieuwe stadskantoor in gebruik wor den genomen. De officiële ope ning heeft in januari plaats. achtte in de naam „Stads- Bouwhuis" de functie van het stadskantoor verwoord. „De naamgeving is niet alleen een kwestie van degenen die er in gaan werken maar ook van degenen die er naar toe moeten komen. In de naam „Stads-Bouwhuis" komt duide lijk naar voren dat het hier om een openbaar gebouw gaat en dat voor een belangrijk deel de PSP pleit voor nieuwe behuizing LEIDEN Het PSP-raadslid mevrouw H. Passchier heeft gistermiddag tijdens de alge mene beschouwingen bij het college gepleit voor een andere huisvesting voor de KWJ, de organisatie voor werkende jongeren in Leiden. Zij bena drukte in haar betoog dat door de uitbreiding van het taken pakket van de organisatie, het huidige onderkomen aan het Noordeinde ontoereikend is. Wethouder Van Dam stelde dat wanneer de gemeente een be paalde organisatie één maal aan huisvesting heeft geholpen, zij niet verplicht kan worden dit voor de tweede maal ook te doen. Hij onderkende de nijpende situatie voor de KWJ, maar zag op korte termijn geen oplossing. Mevrouw Passchier diende daarop een motie in waarin het college wordt gevraagd vóór 1 februari van het volgend jaar met plannen voor een nieuw onderkomen voor de KWJ te komen. Majorettenproces (I) De organisator van het majorettenkampioenschap op zater dag 28 oktober in Leiden, zal zich voortaan wel twee keer bedenken voordat hij onbezonnen uitspraken doet. In de Leidse courant van maandag 30 oktober liet organisator A. van Vliet, die tevens optrad als woordvoerder van de Algemene Unie van Muziekverenigingen, weten een concur rerende bond maar zakkenvullers te vinden. Letterlijk zei de heer Van Vliet over het Holland Institute Twirling Department van de heer Van der Werf: „Deze man vult zijn zakken met het geld dat de meisjes of de ouders met moeite bij elkaar hebben geschraapt." De heer Van der Werf was uiteraard weinig gelukkig met de felle uitspraken van de heer Van Vliet. Hij dreigde dan ook met een proces, indien deze laatste zijn woorden niet zou herroepen. Majorettenproces (II) Op de achtergrond van deze burenruzie speelt zich de strijd af tussen de diverse „bonden" in Nederland. De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM), waar van de heer Van Vliet als woordvoerder optrad, had de kampioenschappen het liefst tijdens de Taptade in Leiden gehouden. Het Taptadebestuur weigerde dit. Reden hiervoor was, dat het kampioenschap werd uitgevochten door louter „bond-majorettes", terwijl niet-leden werden buitengeslo ten. Een toegevoegde verklaring van het Taptadebestuur leerde, dat de kwaliteit van de „wilde majorettes" bedui dend hoger is, dan die van de bonden. De bonden zijn het hiermee niet eens en menen dat het Taptoe bestuur ook „wilde" trekken vertoont Maar dit speelt allemaal op de achtergrond en heeft uiteraard weinig te maken met de onderlinge woordenstrijd tussen de heren Van Vliet en Van der Werf. Majorettenproces (III) Uit de uitspraak van de heer Van Vliet over het zakkenvul len, heeft de heer Van der Werf begrepen, dat hij voor een oplichter werd uitgemaakt. De heer Van Vliet meent dat deze conclusie niet terecht is. „Ik heb helemaal niet gezegd, dat hij een oplichter is, noch heb ik die bedoeling gehad. Als ik bij de ene kapper mijn haar voor een tientje kan laten knippen en bij een ander zestig gulden moet neertellen, dan is die laatste kapper geen oplichter maar hij vult wel zijn zakken," aldus de heer Van Vliet in een goed bedoelde, maar wat twijfelachtige rechtzetting. Hij voegt ter verduidelijking toe: „Het Holland Institute Twir ling Department verkoopt majorettestokjes voor 45 gulden die in een normale muziekwinkel voor 15 gulden te koop zijn." En met deze verduidelijking zal de heer Van der Werf genoegen moeten nemen. Anders krijgt deze burenruzie nog een staartje voor de rechter. Big Jeff De rock and roll formatie Big Jeff and the Hurricane Rollers treedt vrijdag 24 november op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Deze groep is een van de weinige Nederlandse bands, die authentieke rock and roll uit de vijftiger jaren speelt Het repertoire omvat nummers van onder andere Little Richard, Elvis, Cliff Richard, en Chuck Berry. De groep bestaat uit Walter van Zon, sologitaar, Jo van Hamamond, basgitaar. Hank de la Cousine, slaggitaar. Wil Donna, drums en Jeff van den Akker, zang en saxofoon. Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden voor leden van het Vrijetijdscentrum en vijf gulden voor niet-leden. Fenomenologie De r.k. vereniging voor geloof, wetenschap en leven, St. Thomas van Aquino, organiseert dit jaar een lezingensyclus met als onderwerp de fenomenologie. De tweede lezing in deze cyclus wordt gehouden door drs. V. Ch. Ravensloot en heeft als titel: „Het ontstaan van de Fenomenologische Gedachtengang sinds Oudheid en Middeleeuwen". De lezing vindt plaats in het Academiegebouw, Rapenburg 73 in Leiden op donderdag 23 november en begint om 20.00 uur. Kunstmarkt Leden van Ars Aemula Naturae houden in het Ars-expositie- centrum aan de Pieterskerkgracht te Leiden een kunst markt. Op donderdag 23 november van 19.30-22.00 uur, vrijdag 24 november van 12.00-17.00 uur zullen „populaire" kunstwerken te koop aangeboden worden. De markt wordt verlevendigd door demonstraties van Piet de Boer etser en Rob den Tonkelaar met de pottenbakkersdraaischrijf. Vietnam De Vietnam-werkgroep Leiden houdt zaterdag 25 november een straatcollecte ten bate van het Medisch Comité Vietnam. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de uitbreiding van de kinderafdeling van het Nederlandse ziekenhuis in Vietnam. Tijdens de collecte worden in een marktkraam op de Haarlemmerstraat voor de Hartebrugkerk, maandka- lenders met foto's uit Vietnam te koop aangeboden. Tevens zijn er nieuwjaarskaarten, kindertekeningen en Dong Ho- prenten te koop. Eiereetwedstrijd Café „De hut van ome Henne" in de Aagtenstraat stelt vrijdagavond zijn ruimte beschikbaar voor liefhebbers van eieren. Naar hartelust kan er dan gegeten worden van dit geschenk van moeder de kip en wel vanaf 22.00 uur. Tot nu toe hebben zich 5 kandidaten gemeld, maar ome Henne verwacht nog een grote toeloop. Vraatzuchtigen kunnen zich tot 22.00 uur vrijdag melden. Waarschuwing: Sommige geleerden beweren dat het eten van eieren slecht is voor hart en bloedvaten Fietsersbezwaar De eerste enige echte Nederlandse Wielrijdersbond, ENWB, maakt bij wethouder C. Waal bezwaar tegen het betrekken van de fietsers bij zijn laatste verkeersplannen. Zoals bekend wil Waal een verbod instellen voor het verkeer om linksaf te slaan in de Breestraat richting Gangetje, op de Papengracht richting Breestraat en op de Boommarkt naar het Korte Rapenburg. Hij maakt daarbij geen uitzon dering voor het fietsend verkeer. De ENWB heeft hem schriftelijk gewezen op de weinige hinder die fietsers in het verkeer veroorzaken en verzoeken de wethouder alsnog voor deze groep verkeersdeelenemrs een uitzondering te maken bij de komende maatregelen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3