Gat in begroting door geringere.stijging aardgasprijs Israël ten dele akkoord met ontwerpverdrag Spanning rond Nicaragua opnieuw naar hoogtepunt CDA VRAAGT VOORSCHOT OP AANSTELLING AMBTENAREN De grote verwarring DEPARTEMENTEN SLAAGS OVER DEKKING Knal alleen bij jaarwisseling 4\ Rotterdammer boos op taalgebruik kamerleden IMPASSE IN VREDESOVERLEG COMPLEET Verkrachter Katwijkse kleuter gegrepen MINDER DODEN DOOR DRIEPUNTSGORDEL TA* Qowva/nt Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Halléwas - redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 22 november 1978,69e jaargang no. 21204 „De grote verwarring", avond vullend themaprogramma over het Nederlandse omroep bestel op Ned.II om 20.32 uur. Ned.I om 20.00 uur Surinaam se speelfilm „Gezichtsverlies voor volle buik" en om 21.05 uur „Ana-Maria Vera speelt Mozart". Vrij zacht Veel bewolking en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 12 graden. Morgen zon op: 08.12, zon onder: 16.40. Hoogwa ter: 08.21 en 20.54, laagwater: 03.48 en 16.17. BnUHEHHH Buigen' van Aardenne kost schatkist 200 miljoen DEN HAAG De verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbrui kers met „slechts" vijf cent in de komende drie jaar, die maandag werd goedgekeurd door minister Van Aardenne (Economische Za ken), levert een gat in de begro ting op van 150 A 200 miljoen gul den. Dit omdat minister Andriessen (Financiën) er vanuit was gegaan, dat de prijs tot en met 1981 met in totaal 7,5 cent zou stijgen. Het is nog niet duidelijk hoe het Kabinet dit gat wil stoppen. Een woordvoerder van het departement van Financiën verklaarde dat Economische Zaken dit probleem maar binnen de eigen begroting moet oplossen. Op het departement van Economische Za ken wees men dit gistermiddag echter ver ontwaardigd van de hand. Gezien de groot te van het bedrag is dat absoluut onmogelijk, aldus de woordvoerder van Economische Zaken. Dat minister Van Aardenne ondanks zijn aanvankelijk verzet uiteindelijk toch ak koord is gegaan met de verhoging van vijf cent, die was overeengekomen tussen de Nederlandse Gasunie en de VEGIN (distri butiebedrijven), komt doordat hij uiteinde lijk terugschrok voor vergaand ingerijpen. De minister realiseerde zich dat het uit vaardigen van een beschikking het uiterste middel is, waarvan alleen bij hoge uitzon dering gebruik kan worden gemaakt. Tot dusver is dat nog nooit gebeurd. Zijn woordvoerder legde uit, dat Van Aardenne niet het risico wilde lopen dat de verhou ding met de VEGIN, die voor het grootste deel bestaat uit lagere overheden (gemeen telijke en provinciale gasbedrijven), ver stoord zou worden. Hieruit volgt, dat de minister, hoewel hij wel gewezen heeft op zijn recht daartoe, ook volgend jaar niet gemakkelijk een ex tra prijsverhoging zal afdwingen. De woordvoerder wees erop, dat Van Aarden ne de gehele meerjarenovereenkomst tussen Gasunie en VEGIN heeft gefiatteerd. Alleen als de prijs van stookolie, waaraan die van aardgas is gekoppeld, aanzienlijk stijgt, zou de noodzaak van een tussentijdse aanpas sing kunnen ontstaan. Economische Zaken sluit dit niet geheel uit, omdat de OPEC- landen weieens zouden kunnen besluiten hun ruwe olie flink in prijs te verhogen. HBMSü Johnny Kraaykamp f Ê&k** Khig Lear Johnny Kraaykamp ROTTERDAM - Johnny Kraaykamp speelt in het komende seizoen de titelrol in King Lear. Dit is besloten door de oostduitse regisseurs Manfred Karge en Matthias Langhoff, die Shakespeare's draama voor het RO Theater zullen re gisseren. Naast deze rol zal Kraaykamp nog en kele belangrijke rollen in andere produkties vervullen onder regie van der artistiek leider van het RO Theater, FranzMarijnen. 9? (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Wees zacht, knal alleen op Nieuwjaars- snacht". Met deze slagzin heeft de Nederlandse Stichting Geluidhinder te Delft zich gewend tot alle burgemees ters, in de hoop daarmee te kunnen bereiken, dat vóór de jaarwisseling zo weinig mogelijk vuurwerk wordt af gestoken. Vorig jaar werd voor maar liefst dertig miljoen gulden verknald, waarvan erg veel -soms ver- vóf de jaarwisse ling. De stichting heeft wel begrip voor de mensen, die zich al in een vroeg stadium willen uitleven met het vuurwerk, maar wijst erop, dat nog veel meer mensen en dieren er veel last van ondervinden. etnamees hip zonken: 10 rdronken ALA LUPUR !en schip met 250 Vietna- vluchtelin- aan boord is ochtend gezon- in de mon- van de ri- Trengannu ie oostkust Maleisië, dan twee- opvaren- zouden zijn raken. ip was gis- ind voor de aangekomen, de Maleisi- autoriteiten ;n geen toe- ig gegeven vluchtelingen te nemen. Zij dden het schip ggestuurd. Kidnapper gepakt In Parijs is gisteren een van de kidnappers van de Belgische baron Empain gearresteerd. Het is Georges Bertoncini, die al eerder was gegrepen maar weer uit de gevangenis was ontsnapt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Rotterdammer, die bij Tweede Ka mervoorzitter dr. A Vondeling had geklaagd over het slechte taalgebruik van de kamerleden, heeft met zijn klacht het Nederlands hart van de kamervoorzitter op staande voet veroverd. Dr. Vondeling zond de brief door naar de kamerleden, met de opmerking, dat hij dergelijke klachten vrij re gelmatig" krijgt. De Rotterdammer had onder meer ge schreven: „wij willen verstaan wat de kamerleden zeggen. Wij willen niet dat «ze regelmatig woorden gebruiken, waarvan wij de betekenis niet weten...". MANAGUA Costa Rica heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Nicaragua verbroken. Aanleiding hiertoe was een gren sincident, waarbij een Costaricaanse soldaat werd gedood en twee anderen gewond. Naar aanleiding van het incident is vandaag de permanente raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Washington bijeenge komen. Het incident deed zich voor bij het grens- plaatsje Penas Blancas. Volgens Nicaragua ge beurde het incident op Nicaraguaans gebied, maar volgens Costa Rica zijn de dode en de twee gewonden door Nicaraguaanse militairen weggevoerd. Inmiddels heeft in Nicaragua zelf de spanning een hoogtepunt bereikt nu het „brede opposi tiefront", waarin de politieke tegenstanders van president Somoza zich hebben verenigd, heeft besloten de contacten met de internatio nale bemiddelingscommissie stop te zetten en heeft verklaard de strijd tegen de regering-So- moza te zullen voortzetten. De meeste mensen blijven in hun huizen, omdat zij een nieuwe uitbarsting van de strijd verwachten. Het oppositiefront had 21 november (gisteren) als uiterste datum gesteld voor het aftreden van president Somoza, die echter heeft gewei gerd en in zijn bunker is blijven zitten. Een Amerikaans voorstel om op 14 januari een re ferendum te houden over de vraag of Somoza al dan niet moet aftreden is door het brede oppositiefront van de hand gewezen. Het San- dinistisch bevrijdingsfront heeft aangekondigd, dat spoedig een nieuwe aanval kan worden verwacht. CAIROJERUZALEM (AP, Reuter, DPA) Egypte heeft gisteren be sloten zijn belangrijkste onderhan delaar bij de vredesbesprekingen in Washington, generaal Kamal Hassan Ali, voor nader overleg naar Egypte terug te roepen. Premier Mustafa Khali 1 zei tegen de pers „dat de Egyptische regering de situatie be studeert in het licnt van de afwij zende beslissing van het Israëlische kabinet". Het Israëlische kabinet verwierp gisteren met vijftien stem men voor en twee tegen de jongste Egyptische eis van een definitief tijdsschema dat de Israëlische te rugtrekking uit de Sinaï en de ge leidelijke instelling van een Pales tijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook met elkaar verbindt. Wel ging het Israëlische kabinet akkoord met een vredesverdrag waarin het tijds schema niet staat opgenomen. Egypte heeft daarentegen nadrukkelijk verklaard dat het geen vredesverdrag zal tekenen, indien er geen overeenstemming over een tijdsschema is bereikt. De Egyptena- ren geloven dat een tijdsschema andere Arabische staten als Jordanië en Syrië zal aanmoedigen deel te nemen aan de onderhandelingen over een vreedzame regeling van het Israëlisch-Arabisch con flict. Premier Begin van Israël zei gisteren na afloop van de kabinetszitting, waarin goedkeuring aan het vredesverdrag werd gehecht, dat over een tijdsschema in Camp David niets is geregeld. Blijft Sadat op een tijdsschema staan, dan hoeft men er niet op te rekenen dat er binnen afzienbare tijd een verdrag on dertekend wordt. Neemt hij echter met een „politieke band" genoegen, zoals de Amerikanen in een compromis hebben voorgesteld, waar ook Israël akkoord mee gaat, dan staat de weg open voor een historisch vredesverdrag. Er is be kend geworden dat Israël, alvorens het gisteren zijn goedkeuring hechtte aan het ontwërp-verdrag, nog enige niet onaan zienlijke concessies op bepaalde punten heeft gedaan. Met name gaat ze akkoord met terugtrekking uit de strook van Gaza zonder dat de status van dit gebied vaststaat. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren telefonisch gesproken met Begin en Sadat. Vooral het gesprek met Sadat zou emotioneel verlopen zijn. „Laat deze historische kans op vrede asjeblieft niet voorbij gaan" zei Carter volgens een Amerikaanse krant. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA-Kamerlid M. van Rooijen heeft giste ren bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken de suggestie gedaan nu reeds de ambtenaren aan te stellen die men in de eerstkomende jaren denkt nodig te hebben om aldus direct extra arbeidsplaatsen te scheppen. Het erbij behorende financieringsprobleem is slechts van tijdelijke aard", aldus dit kamerlid. Van Rooijen bleek ook wel wat te voelen voor herleving van het profijtbeginsel: dat is de mensen laten betalen voor de overheidsdiensten waarvan zij gebruik maken. De socialist J. van der Doef zei evenwel, dat de toepassing ervan noodzaakt tot extra loonstijging omdat de koopkracht gehandhaafd moet blijven. Het alternatieve is dat velen vanwege de kosten geen gebruik (meer) maken van de voorzieningen. Ook de PPR- woordvoerder Jansen dacht er zo over. In verband met het overleg met de sociale partners van vrij dag aanstaande, werd weinig gesproken over het arbeidsvoor waardenbeleid. Wel zei Van der Doef, dat nu reeds moet worden bepaald dat de voorgenomen korting op sociale uitke ringen niet doorgaat om aldus het overleg-klimaat wat te ver beteren. Werktijdverkorting kreeg grote aandacht. De CDA'-er S. Weijers waarschuwde, dat men bij een economisch herstel de regelingen voor vrijwillige vervroegde uittreding niet zal kun nen terugdraaien. Zijn fractiegenoot Van Rooijen wilde aan vervroegde uittreding de eis koppelen dat er echt werk voor een ander wordt geschapen. Speciale aandacht kreeg de jeugdwerkloosheid. Extra loonma tiging voor vervroegde uittreding en vervolgens het opvullen van de plaatsen door jeugdigen kan volgens Van Rooijen al heel wat soelaas bieden. De socialist Hartmeijer stelde, dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid en dat de beschikbare middelen effectiever moeten wórden gebruikt. 'AAL kamerdebatten leveren de Ne- flandse televisiekijkers heel wat oeilijkheden op. Rotterdammer diende zelfs n klacht in tegen het gebruik vele niet Nederlandse woor- tet taalgebruik van de kamerleden 'dus gezuiverd moeten worden.' Katwijk De politie van Kat wijk heeft gistermiddag de ver krachter van een 4-jarig meisje gepakt. Op een anonieme tip afgaande trof de politie om streeks 5 uur 's middags een 16-jarige scholier uit Wasse naar bij de plaats waar op 3 november het misdrijf had plaatsgevonden. De jongeman deed nog een poging om weg te vluchten, maar werd even daarna toch in de kraag gegre pen. Na een verhoor op het politiebu reau bekende de scholier de daad gepleegd te hebben. De politie zegt blij te zijn de compo sitiefoto die op aanwijzing van het slachtoffer en een aantal buurtbewoners gemaakt was, niet aan de pers te hebben vrij gegeven. „De dader lijkt in de verste verte niet op de samenge stelde foto", aldus de politie. Nederlandse piloot verongelukt DEN HAAG (ANP) Op het Westduitse vliegveld Wilden- rath zijn gistermiddag twee Nederlandse starfighters bij het landen op elkaar ingere den. Daarbij is de 32-jarige eerste luitenant H. Elbertse uit Marssum om het leven gekomen. Volgens de luchtmachtvoor lichtingsdienst waren vier starfighters na de landing aan het „uitrollen" toen het derde toestel op het tweede inreed De piloot van het andere toe stel is ongedeerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 - 122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tenminste de helft van het aan tal verkeersslachtoffers, dat in auto's werd ge dood, zou nog in leven zijn, wanneer onder alle omstandigheden driepuntsgordels op de vóórzit tingen waren gebruikt Bovendien zou zeker 80 procent van de inzittenden minder zware verwon dingen opgelopen hebben. Verder zouden er tweehonderd verkeersslachtof fers per jaar minder gevallen zijn, wanneer het wegdek van de Nederlandse rijkswegen niet zo glad geweest was. Dit laatste heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in een rapport samengevat. Voor wat de driepunts autogordels betreft: een onderzoek naar de veiligheid ervan is door de Volks wagenfabrieken uitgevoerd. De onderzoeker dr. Ulrich Seiffert kreeg hiervoor gisteren de Cen traal Beheer Jaarprijs in Apeldoorn. Handgemaakt en niet te koop Deze sportwagen is niet te koop dit ter geruststelling. Carrosseriebouwer Rainer Buchmann uit Frankfurt heeft dit exemplaar met de hand gemaakt, uitgerust met een V-8 motor van Daimler-Benz van 6,3 liter, goed voor een topsnelheid van de auto van 319 km/u. Hij besteedde er ruim drie ton aan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1