Niemand is verplicht naar Moskou te gaan" Kwestie Ter Schegget na twee jaar ook via synode niet uit het slop Voorstel voor praatgroepen vrouw en kerk. Voetbaloorlog tussen BBC en commerciële zenders kerk wereld Senatoren vragen gebed voor Midden-Oosten cffiE VOORZITTER LORD KILLANIN VAN IOC: Meer werk scheppen door energiebesparing Comité wil méér verblijfsvergunningen Israël en de Aziatische Spelen Bonn: Belgrado schond verdrag tot uitlevering teL Le i o Korte metten da£p BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 PA( (Van onze correspondent ROGER SI MONS) LONDEN Het is oorlog tussen de BBC en de Britse commerciële televisie, die de oude omroep met alle middelen ten gronde tracht te richten. London Weekend, een van de vijf grote televisie maatschappijen, heeft de BBC in het ge heim praktisch beroofd van de mogelijk heid om vanaf volgend seizoen nog Britse voetbalwedstrijden uit te zenden. Deze manoeuvre gaat London Weekend ongeveer vijf miljoen pond (ongeveer 20 miljoen gulden) kosten. Voor dat bedrag krijgt de commerciële televisie exclusieve rechten, gedurende een periode van drie jaar, op alle wedstrijden van de Engelse voetballiga, inclusief de bekermatches. Voor de arme BBC, die zoveel geld niet kan betalen, blijven alleen enkele inter nationale wedstrijden en de jaarlijkse „Cup Final" over. De BBC is woedend en probeert London Weekend nog een spaak in het wiel te steken. Het conflict zal vermoedelijk ter sprake gebracht worden in het Lager huis. Maar hoewel de definitieve onderte kening van het nieuwe contract pas over veertien dagen doorgang vindt, wordt in kringen van de voetballiga gezegd, dat er niets meer aan te doen is. Kwestie van geld Voetbal is in Engeland een kwestie van "veel geld. De heren, die de 92 Engelse voetbalclubs besturen, zijn even meedo genloos als de zakenlui die tv-maatschap- pijen exploiteren. De hoogste bieder maakt de beste kans. Programma-directeur Michael Grade van London Weekend Television (LWT) zegt: „We hebben een akkoord bereikt en daar blijft het bij. We zijn vast van plan te bewijzen, dat de BBC geen goddelijk recht heeft om sportwedstrijden uit te zenden". De BBC beroept zich evenwel op een on geschreven concordaat dat al tien jaar oud is en geen enkele omroep exclusieve rechten geeft. De voetballiga en de voet balverenigingen hebben dit steeds geres pecteerd. Alle onderhandelingen over de uitzending van wedstrijden werden altijd gezamenlijk gevoerd. De BBC en de commerciële televisie betaalden jaarlijks samen ongeveer 500.000 pond voor het recht om voetbal op de beeldbuis te brengen. Voor het alleenrecht op bepaal de wedstrijden werden geregeld exclusie ve contracten afgesloten. Advocaten van de BBC onderzoeken nu of tegen de voetballiga en LWT geproce deerd kan worden over schending van dit zogeheten concordaat. Alistair Milner, tv-directeur van de BBC, vreest evenwel, dat de bedoelde overeenkomst niet wa terdicht is. Hij neemt het de voetballiga vooral kwalijk, dat zij haar akkoord met LWT afgesloten heeft na geheime onder handelingen. De BBC was zich niet be wust van het dreigende gevaar. Sound of music „Wij hebben altijd eerlijk en openlijk een bod gedaan als het nodig was naar alleenrecht te dingen", zegt Milner. De tv-directeur krijgt nu 'het verwijt te slik ken, dat zijn omroep onlangs tweeeneen- half miljoen pond neergeteld heeft voor het exclusieve recht om de Amerikaanse film „The sound of music" op de beeld buis te brengen. Miljoenen Britse kijkers zouden het verstandiger gevonden heb ben als de BBC er nog tweeëneenhalf miljoen pond extra tegenaan had gegoo id voor drie jaar exclusieve voetbalrech ten. Milner zegt echter: „We hebben „The sound of Music" exclusief aangekocht voor een periode van tien jaar. Dat is spotgoedkoop als je nagaat hoeveel maal wij die lange muzikale film kunnen uit zenden in die periode". Er komt nu een einde aan iedere vorm van samenwerking op sportgebied tussen de BBC en de Britse commerciële televi sie. De huidige oorlog werd vooraf ge gaan door geslaagde pogingen van de onafhankelijke televisiemaatschappijen om populaire artiesten af te snoepen van de BBC, door hen veel hogere gages aan te bieden dan wat de Oude Tante" (zoals de BBC in de omgang genoemd wordt) kan betalen. LWT zendt tegen woordig iedere zaterdagavond een ont spanningsprogramma uit dat telkens 12 miljoen pond kost en alleen tot doel heeft miljoenen kijkers weg te lokken van de betere BBC-shows. Tot nu toe is die opzet echter een complete flop geble ken. Ook sportuitzendingen van de arme BBC zijn stukken beter die van de rijke, com merciële tv-maatschappijen. „Onze sport programma's zijn de beste van Europa", zegt directeur Alistair Milner trots. „Ze worden verkocht aan bijna vijftig lan den. Voor elke voetbalwedstrijd maken wij gelijktijdig gebruik van vijf camera's. Onze techniek is feilloos. Ieder belang wekkend punt van de wedstrijd kan on middellijk opnieuw uitgezonden worden in de vorm van „instant replay". En onze commentatoren zijn de beste onder de zon". Match of the day De Britse commerciële televisie beschikt uiteraard over dezelfde technische moge lijkheden, maar haar commentatoren zijn minder goed. Nu ziet het er evenwel naar uit, dat de voetbalspecial de BBC volgend seizoen zullen komen, ondanks het feit, contracten nog enkele jaren 1<J de nieuwe overeenkomst tussen! de voetballiga uitgevoerd wordt,] meteen een einde aan het BBC-programma „wedstrijd va iedere zaterdagavond. Die „match of the day" duurt nuten. Ze brengt de belangrijk balwedstrijden van de zaterdag I Tot nu toe kon LWT die befaai televisie slechts zondags imite een soortgelijke uitzending. De ciële televisie van Groot-Britta evenwel vanaf volgend seizoen sief voetbalprogramma op de 1 te brengen dat door de BBC op I kele wijze geïmiteerd zal kunnenf Meteen zal de Britse televisie oolP voetbal uitzenden dan dit momerj het geval is. De 92 clubs van dej voetballiga beschouwen dit als voordeel bij de vijf miljoen LWT gaat dokken. LONDEN Lord Killanin, voorzitter van het Internationale Olympische Comité, heeft er gisteren in Londen geen twijfel over laten bestaan dat hij fel tegen politie ke demonstraties is van sportmensen tij dens de Olympische Spelen van 1980 te Moskou. „Ik wil hier nog eens duidelijk stellen", aldus de Ier tijdens een lunch van de Britse associatie van sportjournalisten, „dat het IOC zich bij de keuze van Moskou volledig bewust was van de poitieke problemen. Niemand is verplicht naar Moskou te gaan. Het is ook geen verplichting deel te nemen aan de Spelen. Ik verzeker u dat er onmid dellijk maatregelen worden genomen als een deelnemer in het stadion zich demon stratief gedraagt". Lord Killanin ging nog een stapje verder. „Als iemand tijdens een ceremonie op het podium demonstreert, zal ik hem persoonlijk zo snel mogelijk zjn medaille ontnemen". Lord Killanin verklaarde ook dat het on langs gerezen meningsverschil tusen het IOC en de internationale voetbal federatie hem bezig hield. De FIFA wil Europese en Zuidamerikaanse spelers, die uitkwamen voor de nationale teams, tijdens de strijd om de wereldbeker weren van de Olympi sche spelen. Het IOC wenst geen onder scheid te maken. Lord Killanin verweet president Joao Havelange van de FIFA, die tevens van het IOC lid is, de zaak niet eerder met het IOC besproken te hebben. „Ik geloof niet dat het probleem onoplosbaar is", aldus Lord Killanin. „De situatie is wat ongelukkig. Als er tevoren meer besprekin gen waren geweest, zou het probleem nu misschien niet ter tafel liggen". PLAN VAN PVDA: (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Volgens de Partij van de Arbeid moet er nog veel meer gedaan wor den aan energiebesparing dan het kabinet zich heeft voor genomen. Dit omdat het mes hier aan twee kanten snijdt: werkgelegenheid en een ge ringer gebruik van het aard gas. De Tweede Kamerleden me vrouw Epema-Brugman en Van der Hek hebben een plan gemaakt, waarmee ten koste, van een investering van 510 miljoen gulden 27.750 manja ren werk kan worden gescha pen en een besparing van 1.175 miljoen kubieke meter aardgas per jaar kan worden bereikt. Ten opzichte van de regering- svoorstellen, die een investe ring vergen van bijna 293 miljard, betekent het energie besparingsplan van de socia listen een jaarlijkse „winst" van 900 miljoen kubieke me ter aardgas en 14.700 manja ren (exclusief 100 voorlich tingsfunctionarissen en andere stafleden), zo menen de PvdA-kamerleden. (Van onze correspondent) LONDEN Volgens leden van het Britse Lagerhuis moet de mijnramp van Be- ntley in Zuid-Yorkshire, die gisteren aan zeven mensen het leven heeft gekost, een gevolg zijn van hardnekkige pogingen om de produktivi- teit van de mijnwerkers op te voeren. Daardoor zou het onderhoud van het materieel wel eens verwaarloosd kun nen zijn. De ramp was het ergste ongeluk in Britse steenkoolmijnen sinds vijf jaar. AMSTERDAM Het comité regularisatieslachtoffers is opnieuw een actie gestart, ditkeer om ruim tweehonderd Turken en Pakistani aan een definitieve verblijfsvergun ning te helpen. Het comité zag onlangs de pogingen om de zg. Kerkmarokkanen een verblijfsvergunning te bezor gen via een langdurige en ge ruchtmakende actie met suc ces bekroond. Volgens het comité gelden de gronden waarop staatssecreta ris Haars van justitie uitein delijk besloot om de 182 kerk- marrokkanen een verblijfsvergunning te geven, net zo goed voor de overige buitenlanders die tegen hun uitwijzing bij de Raad van State in beroep zijn gegaan. Het comité heeft nu alle res terende buitenlanders die bui ten de regularisatie zijn geval len, opgeroepen om hun zaak opnieuw aanhangig te maken bij de Raad van State. Mijnramp in Yorksire geweten aan gebrek aan onderhoud Zeven mijnwerkers werden gedood toen gistermorgen het treintje, dat hen achthonderd meter onder de grond veilig terug naar de lift moest bren gen, razendsnel van een hel ling begon te rijden en ont spoorde in een scherpe bocht. Negentien andere arbeiders liepen verwondingen op. Twee gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. In de wagon zaten zeventig man. Volgens de algemene direktie van de Britse mijnen is het nog te vroeg om een oordeel te vellen over de oorzaak van dit zware ongeval. Het staat in ieder geval vast, dat geen enkele van de vier automati sche veiligheidssystemen van het elektrische treintje gewerkt heeft. Zijn topsnel heid mag niet hoger gaan dan 9 kilometer per uur. HOUSTON De Mexicaan Mi guel Canto heeft zijn wereldtitel boksen in het vlieggewicht (ver sie WBC) met succes verdedigd. Uitdager Tacomron Vibonchai werd op punten geklopt. TEL AVIV Het Olympisch Comité van Israël heeft een compromisvoorstel van het organisatiecomité van de Aziatische Spelen verworpen. Voorgesteld was, dat Israël slechts symbolisch aan de Spelen, die volgende maand in Bangkok worden gehouden, zou deelnemen door alleen officials uit te zenden. De organisato ren hadden vorige week besloten uit „veiligheidsoverwegingen" Israëlische atleten van de spelen te weren. Ir. Ad Paulen, voorzitter van de internationale atletiekfederatie die de zitting van het Olympische Comité meemaakte, dreigde met uitsluiting van de atleten die uitkomen op de Aziatiche spelen van de Olympische Spelen 1980 te Moskou. „Israël heeft het recht deel te nemen an de Aziatische Spelen", „Aldus de Nederlander. „Als de organisatoren Israël niet toelaten, zullen alle atleten die in Bangkok aan de start komen, uitgesloten worden voor alle andere evenementen die onder auspiciën van de IAAF worden gehouden. Daartoe behoren ook de Olympische Spelen van 1980 te Moskou". BONN (Rtr) De Duitse re gering is tot de conclusie ge komen dat Joegoslavië het uitleveringsverdrag heeft ge schonden door vier Duitse terroristen vrij te laten. De vier zijn vorige week met on bekende bestemming uit Joe goslavië vetrokken, nadat een rechtbank had bepaald dat het bewijsmateriaal onvol doende was om uitlevering aan West-Duitsland te recht vaardigen. De vier waren in mei van dit jaar gearresteerd. Zij worden in de Bondsrepu bliek verdacht van moord, ontvoering en bankroof. Joe goslavië liet, het viertal vrij, nadat de Westduitse autoritei ten hadden geweigerd vier Kroatische nationalisten aan Joegoslavië over te dragen. Drie gevangenen in VS vragen voltrekking van doodvonnis PROVIDENCE (AFP) Drie ter-dood-veroordeelden in de gevangenis van Providence in de Amerikaanse staat Rhode Island hebben gisteren ge vraagd om onmiddellijke vol trekking van het doodvonnis, dat over hen is uitgesproken, omdat ze geen zin hebben ja ren te wachten op behande ling van alle beroepen die ze kunnen aantekenen. De drie zijn veroordeeld wegens moord. Begin 1977 is op zijn verzoek het doodvonnis voltrokken aan Gary Gilmore, die ook had verzocht het vonnis te vpltrekken, liever dan jaren te wachten in de cel. ALGIERS (AFP) Behalve Franse zijn ook Amerikaanse artsen naar Algiers ontboden om te helpen bij de behande ling van president Boume- dienne. De doodzieke presi dent zou aan blaaskanker lijden. In goedingelichte krin gen in Algiers is gisteren meegedeeld dat Boumedienne in coma ligt en dat zijn toe stand zeer ernstig is. Hij zou thans aan een kunstnier zijn aangesloten. Brieven graag k< duidelijk geschrev redactie behoudt het recht voor int den stukken te bei Abortus Christus heeft onze naasten te bemii onszelf. Dus als wij beschermen, door strafbaar te stellen, d ten wij diezelfde besc ook geven aan onge en wel vanaf de conci mag toch ook een b vermoorden, om een in-nood te helpen, dan wel een kind vóó boorte?. Dat is toch menselijk. Leidschendam, J. H. Ma Positief Zaterdagmorgen neg( zat ik in lijn drie vani on Centraal richting sj de volgende halte wJ se een hond instapd bouviertype ter grooj een kalf. Hij zag slecht uit. Grijs-zwart* Midden op de weg b| wanhopig naar elke trj lopen. Ieder in de tran-pp» mpp W#vtf»rr»m lrolr<an >land e hoe g in merer met v verc an de arrige entni! kandi lorzitti ;en n mee. Wederom keken Achter mij zat eenM vrouw, die resoluut z661111 later naar mijt van Ze stapte uit en om te helpen. Ik aandacht vestigen op pele feit, zo positief E "v tijd en het feit, dat dieus, jong en zeer leek. Mijn respect v menselijk trekje. Mevr. G. Verhart, Goud^ oit i eng« rel 1 s d'".; r zit zeve riegi en ni DEN BOSCH - Mgr. B en de heren Vriends Gooi, officials van de n c, landse Katholieke Spor tie, hebben van de Fran ring de gouden ondersc voor jeugd en sport ont LONDEN De Fransn mde bert Cohen is Europee lat d kampioen zwaarwelter en z\ geworden. De Brit Jirrn at v ten ging in de derde d ga; knock out. Pogingen van het moderamen van de hervormde synode om de impas se te doorbreken in de vacature man de theologische faculteit van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam hebben tot niets geleid. Na twee Jaar is de sogenaamde kwestie Ter Schegget nog in het slop. Dit is het resultaat van een langdurige vergadering, die de sy node aan de kwestie heeft gewijd. Zoals bekend, gaat het om de ver vulling van de vacature ontstaan door het emeritaat van prof.Krijn Strijd. In Amsterdam wil men graag dr. Bert Ter Schegget op deze plaats, de hervormde commis sie van het theologisch wetenschap pelijk onderwijs (TWO) wijst deze kandidaat af. In de discussie ter sy node ging het vooral om de vraag of het moderamen hiermee instemt. Heeft het positie gekozen? Aan het begin had de synode een voorstel van de Amsterdamse predi kant C. B. Roos verworpen. Deze stelde voor om van de kwestie een apart agendapunt te maken. De sy node zou dan knopen kunnen door hakken. De meerderheid stelde zich evenwel achter het moderamen om eerst het rapport van de hervormde commissie van het theologisch we tenschappelijk onderwijs (TWO) af te wachten. Het gevolg was dat er alleen in het kader van de informa tienota over gesproken kon worden, dat wil zeggen in de vorm van vraag en antwoord. Toch kreeg de zaak in een laat sta dium nog een zeer emotioneel ver loop en. direct na afloop van de vergadering werd er zelfs luid ge schreeuwd door enke'e "?r> de aan wezige studenten uit Amsterdam. Zij werden bitter teleurgesteld in hun hoop dat de synode nu einde lijk een besluit zou nemen. Prof. J. M. Hasselaar, adviseur van de synode betoogde, mede namens de collegae dat het in feite gaat om de theologische grondhouding, de inhoudelijke relatie tussen dogma tiek en ethiek. Prof. Roscam Ab- bing voegde daaraan toe dat de vraag of de kandidaat links is, niet ter sprake is geweest in het college van kerkelijke hoogleraren. Na een schorsing voor beraad deel de dr. V. d. Heuvel namens het mo deramen mee, dat er nu geen be sluit kon worden genomen en dat evenmin inhoudelijke vragen aan de orde gesteld konden worden Dat zou pas kunnen als de commis sie TWO als orgaan van bijstand haar werkzaamheden heeft vol bracht of niet verder kan. „Onbe vredigend, maar niet te vermijden. In een van de brieven is geconclu deerd dat Ter Schegget en dr. Bak ker niet kunnen worden aanbevo len, zo luidt de conclusie", volgens V. d. Heuvel. Maar het moderamen wil serieus met de zaak bezig blij ven. Het heeft evenwel de commis sie als orgaan van bijstand, in be scherming genomen. belangstellende aanwezig was kreeg gelegenheid zijn visie te geven en hij deed -dat op zeer emotionele wij ze Hij was van mening, dat aan beide kandidaten groot onrecht ge schiedt en dat hun politieke opstel ling bepalend is voor de afwijzing door TWO. Ook zou het gaan om de afwijzing van hun theologie, waar sprake is van een verstrenge ling van dogmatiek en ethiek. Ds. Spilt kon, nadat het modera men voor de tweede maal in dit de bat voor nader beraad het debat had geschorst, meedelen, dat het moderamen de indruk had, dat deze theologie bij TWO toch niet op verzet stuit. Hij deelde tenslotte mede, dat het moderamen opnieuw met de betrokkenen zal gaan pra ten. Namens premier Begin van Israël, president Sadat van Egypte en president Carter van de Verenigde Staten, hebben de twee AmerL senatoren Mark Hatfield en Harold UnfKwi een oproep gedaan aan de wereld om voor het' Mldden-Oosten-overleg te bidden. Het is de tweede maai dat xo*n oproep wordt De oproep bereikte Nederland via dr. P. H. J. M. Camps uit Nijmegen. Dr. Camps is Nederlands voorzitter van de Wereldconferen tie van Religies voor de Vrede (WCRP) en lid van het Europese comité van deze organisatie, die tien wereldgodsdiensten vertegenwoordigt,- waaronder de Joodse, de Islamitische en de Christelijke, waartoe de drie staatslieden ho- -en. In het telegram zeggen de senatoren de dank over te willen brengen van president Carter aan diegenen, die gehoor gaven aan de eerste oproep tot gebed van 6 september. De president hoopt, dat de gebeden, die zoveel betekenen, voortgezet zullen worden, aldus het telegram. De projectgroep „Vrouw en kerk" van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving heeft een oproep gericht tot de Rooms-katholieke vrouwen in Nederland om deel te nemen aan vrouwenpraatgroepen over de positie van de vrouw in de r.k. lèerk. „Vrouw en kerk" is door de raad opgericht om de emanci patie van de vrouw in de r.k. kerk te bevorderen. Om deze doelstelling te realiseren, heeft de projectgroep besloten om in samenwerking met de Unie Ne- De rooms-katholieke vereniging voor geloof, wetenschap én leven „St-Tho- mas van Aquino" (Evertsenstraat 82 te Leiden) heeft morgenavond weer een bijeenkomst binnen de lezingencyclus van dit Jaar over fenomenologie en wel ln het academiegebouw aan het Rapenburg 73 te Leiden, te beginnen om 20.00 uur. Drs. V. Ch. Ravensloet zal spreken over „Het ontstaan van de fenomenologische gedachtengang sinds oudheid en middeleeuwen". Een groep rooms-katholieken in Rome heeft een bond opgericht om te bidden voor de zielen van verkeersslachtoffers in de gehele wereld. Volgens de bond komen jaarlijks bij verkeersongelukken in de hele wereld naar schatting vier tot vijf miljoen mensen om het leven en lopen miljoenen blijvende invaliditeit op. Volgens de vroegere ambassadeur van Spanje bij de Heilige Stoel, Antonio Garrigues, heeft Franco indertijd zijn veto uitgesproken over een bezoek, dat paus Paulus direct na het tweede Vati caanse concilie aan Spanje wilde bren gen. Met dit bezoek had de paus de spanningen willen verminderen, die door het concilie in Spanje waren ont staan. De oudste Europese ridderorde, de orde van Malta, heeft nu ook een Chinees lid, volgens de groot-kanselier van de orde, de Canadees Quintin Jeremy Gwyn. De Malteser orde heeft momen teel ongeveer tienduizend leden, van wie tien procent een adellijke titel heeft. De orde onderhoudt diplomatieke betrekkingen met ongeveer veertig lan den en internationale organisaties. De leden wijden zich aan charitatieve ta ken. Onder meer houden zij ziekenhui zen in stand, vooral voor lijders aan le pra. Op 11 december zullen de Vaticaanse posterijen een serie postzegels uitgeven ter nagedachtenis aan paus Johannes Paulus I in waarden van 70, 120, 250 en 350 lire. Gebruik is gemaakt van vaak gepubliceerde toto's van de paus. Onder meer is ook de duur van het pontificaat vermeld. Canale d'Agordo, het geboortedorp van paus Johannes Paulus I in het noorden van Italië en het Poolse dorp Wadowi- ce, waar de huidige paus is geboren zullen binnenkort een overeenkomst aangaan van samenwerking en vriend schap, aldus meldt het Italiaanse kerke lijke blad „L'Amico del Popoio". tu ir v; derlandse katholieke Vrou "dig beweging praatgroepen ft het onderwerp, „Vrouw'es kerk" op te richten. ert .Misschien denken som#a h vrouwen: we hebben geenverl vrijding nodig, we zijn afcldl vrijd. Het bevrijdingsproc di evenwel een proces dat rietü ophoudt. Steeds opnieuw jjden ken we in onderdrukkin tuaties, waarvan we ons w °or bevrijden. De positie var&E vrouw in de r.k. kerk daarbij nog veel te we over," aldus de oproep. b De oproep is gestuurd aan vrouwenbladen, bisdom ,m' den, andere bladen en wenhuizen, omdat de pro v| groep ook andere vrou11 tracht te bereiken, die gee> zijn van de Nederlandse K olieke Vrouwenbeweging. projectgroep wil tevens dall katholieke vrouwen meed De projectgroep doet tens -r een aantal praktische su J sties aan beginnende pi ,ve groepen en ze vraagt de gfrist pen een verslag van de bij komsten naar de project# in Utrecht te sturen, zodat verslagen kunnen worden ,00; werkt tot een knelpunten! Ze stelt dan ook voor, praatgroepen uitsluitend lys! ten over knelpunten, diffc, w vrouwen voelen als vrou 60; de kerk. it ïfi]

Leidse Courant | 1978 | | pagina 14