Vervolging kan hoe an ook voortgezet" [abinet houdt oorlopig vast dan korting p uitkeringen Veel geruchtvorming in Velzer affaire £eidóc@om<cmt Geldgebrek blijkt motief voor moord op echtgenote De koopsompolissen en de belastingmoraal Hervormde synode achter Wereldraad INA NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 icier twijfelt over afdoen zaak Menten HAAG (ANP) Al zon minister gr in 1952 de zaak Menten hebben tan, dan hoeft dat nu geen beletsel alsnog tot vervolging over te gaan. iverigens geen document boven tafel len, waaruit van een seponeringsbe- ilijkt Op deze argumenten baseerde [icier van justitie bij de bijzondere amer van de rechtbank in Den Haag en zijn conclusie dat hij wel degelijk nkelijk is in de vervolging van Men- oor diens oorlogsmisdaden in Polen raadsman, mr. Van Heyningen uit laag, stelde daarentegen dat alles er st dat minister Donker Menten buiten ging heeft gesteld met kennis van de uldigingen uit Polen en Israël. Op dit van de hoogste gezagsdrager bij kan men later niet terugkomen, mr. leyningen achtte de officier dan ook ïtvankelijk. er van justitie mr. R. Schimmel zei nemen dat het openbaar ministerie 2 stilzwijgend heeft besloten de zaak rusten. Het jaar ervoor had Neder- afwijzend gereageerd op het eerste e uitleveringsverzoek, met de medede- dat Menten hier al was veroordeeld dezelfde feiten. „Daarom was het moeilijk om nu toch aan Polen medewerk ing te vragen voor een verder onderzoek naar diezelfde feiten, terwijl dat anderzijds door het ministerie onontbeerlijk werd geacht, nog afgezien ervan dat men weinig vertrouwen in een oprechte medewerking van Polen had. Aldus was de zaak in een impasse geraakt", aldus mr. Schimmel In die impasse bleef volgens hem geen andere keus dan „gewoon niets doen". „En niets doen kan men wat mij betreft gerust vertalen met sepot. Er was geen enkele reden dat aan de verdachte mee te delen". Volgens mr. Schimmel ligt het nergens in de wet vast dat het openbaar ministerie niet terug kan komen op een seponeringsbe- sluit, dat genomen is bij gebrek aan bewijs „met ministeriële zegen", als er aanvullend bewijs op tafel komt. Met een nauwkeurige vergelijking van za ken kwam mr. Schimmel tot de conclusie dat Menten pas gaande de in 1976 opgevatte procedure het idee van de buiten vervolging stelling in 1952 heeft opgebouwd. „Het hele sepotverhaal is uit het niets ontstaan, steeds verder ontwikkeld naarmate er impulsen van derden kwamen. Het is daardoor steeds gedetailleerder geworden". Een document dat het verhaal moet steunen is nergens gevonden, ook Menten heeft er geen kunnen produceren. Menten verweet de officier dat die er gebruik van maakte „dat alle documenten in deze zaak verdwenen zijn". Mr. Van Heyningen betoogde dat minister Donker zijn besluit geheim heeft gehouden om opschudding te voorkomen. Er was justitie in die dagen veel aan gelegen om „tal van affaires", zoals de zogenaamde Velser-affai- re, zonder vorm van proces de wereld uit te helpen „in het landsbelang". Menten beschikte over „alles" in die affaire. „Uit alles blijkt dat men met de affaire in de grootste moeilijkheden zat", aldus de raads man. Overigens heeft niet alleen Mentens advo caat Mr. Van Heyningen kritiek op de aanpak van de zaak, maar roert ook mr. Algra zich in deze kwestie. Algra, vorige week nog in deze krant aan het woord over de zaak Aantjes, vindt dat premier Van Agt destijds in zijn functie van minister van justitie partijpolitiek heeft bedreven in de zaak Menten en ten onrechte de verja ringsregeling niet heeft toegepast. Mr. Algra toont zich ook verbaasd over de Tweede Kamer die zich in dit opzicht niet kritisch heeft opgesteld. Algra schrijft zijn opvattin gen in een boek dat binnenkort zal verschij- De bezetting van het Maagdenhuis heeft een zogenaamd gesloten karakter. Dat wil zeggen dat niemand het gebouw in of uit mag zonder toestemming van de studenten. Studenten bezetten Maagdenhuis AMSTERDAM (ANP) Amster damse studenten zijn gisteravond laat onder leiding van de actiegroep „Geen student de vakgroep uit" overgegaan tot de bezetting van het Maagdenhuis, het administratief cen trum van de Uni versiteit van Am sterdam. De studenten pro testeren hiermee tegen het streven van het college van bestuur om de zogenaamde vak groepbesturen zo danig te hervor men dat het wetenschappeli j k personeel in vaste dienst hierin de meerderheid vormt. Deze meer derheid voor de wetenschappelijk medewerkers wordt voorgeschre ven door de WUB, de Wet Universitai re Bestuurshervor- ming. In een aan tal vakgroepbesturen zijn ze momenteel niettemin in de minderheid. Hoe lang de bezetting zai duren is nog niet bekend. lORSTEL ALLEEN INTREKKEN EXTRA LOONMATIGING ize parlementaire re dactie) \G Als de vakbe- niet bereid is, de sen voor volgend jaar f iets verder terug te even, zal het kabinet r meer vasthouden aan i om per 1 januari op jciale uitkeringen een f van een half procent fcpassen. ^mer Van Agt en minister (Sociale Zaken) heb- Idit standpunt van het ka- gistermiddag op verzoek I de socialist Dolman nog duidelijk aan de Tweede Ter voorgelegd. |deze week of begin vol- i week zal het wetsvoor- Itot korting van de sociale (een onderdeel van Bestek '81) worden inge diend. Het is de bedoeling, dat de Tweede Kamer er nog voor Kerstmis een besluit over neemt. Als het overleg tussen kabinet en sociale partners, waarvan vrijdag de eerste ronde zal worden ge houden, zal leiden tot extra loonmatiging in 1979, kan het wetsontwerp alsnog worden ingetrokken of gewijzigd, zo liet Albeda weten. Mocht het overleg met de sociale part ners nog gaande zijn als het Kamerdebat over de korting op de sociale uitkeringen be gint, dan zal het kabinet voorstellen om per 1 januari een voorlopige korting toe te passen. Deze korting (ergens tussen nul en een half pro cent) kan dan altijd nog te ruggedraaid worden. Provincies krijgen meergeld voor fietspaden (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Tuijnman (Verkeer en Water staat) is bereid meer geld aan de provincies ter be schikking te stellen voor de aanleg van fietspaden. Met deze toezegging kwam de bewindsman gisteravond tege moet aan de wens van CDA- Kamerlid Cornelissen. In de afgelopen jaren is slechts een deel van het geld dat was uit getrokken voor aanleg van fietspaden uitgegeven, omdat de uitvoering van een aantal „fietspaden-plannen" ver traagd was. Het geld dat op overbleef is inmid dels voor andere doeleinden benut. Maar nu de uitvoering van fietspadenplannen beter op gang komt, zal de minister in de begroting voor 1979 ex tra ruimte vrijmaken voor aanlegkosten van fietspaden. Oorlogsmisdadiger overleden MAASTRICHT (ANP) Tij- dens sportoefeningen van ge detineerden in het Maastrich tse Huis van Bewaring is gisteren de wegens oorlogs misdaden veroordeelde Neder lander J.K. (63) door een har taanval getroffen en overleden. De man was eind augustus aan de grens bij Venlo aangehouden. Hij had nog twaalf jaar gevangenis straf te goed. ibtenaar btvreemdde bssier Luns jitricht (ANP) De offi- I van Justitie bij de rech- in Maastricht heeft ren tegen een 30-jarige ict-commies der belastin- y uit Sittard, die uit rancu- egen zijn chefs het belas- "ttssier van Nato- ;aris Luns ontvreemde, maanden gevangenis- if geëist, waarvan vier ardelijk. nbtenaar wilde aanvan- ijk het dossier van Johan uyff meenemen. Maar om- hij die niet kon vinden Vreemdde hij het dossier Luns. De man wilde door daad zijn chefs in op raak brengen. Door het gnemen van de dossiers 'ft hij, aldus de officier, de griteit en de privacy van belastingplichtigen ge- isumenten Kontakt eroep tegen Hjsvernogingen mpinghouders WIJK Konsumenten itakt is bij de Raad van ite in beroep gegaan tegen prijsbeleid van het minis- tie van Economische Za- n. De consumentenorgani- tie vindt dat het partement ten onrechte ex- prijsverhogingen heeft «gestaan aan campinghou- «t beroep wordt gevoerd de hand van een cam- Dg waarvan de eigenaar de dieven met toestemming van. ■t ministerie de tarieven met procent heeft mogen ver- Tilburgse politie lost raadsel op TILBURG Wat aanvankelijk een roofmoord leek, blijkt een zorgvuldig vooraf beraamde moord in koelen bloede te zijn geweest. Tot die conclusie in de Tilburgse politie gekomen in de moordzaak op de Tilburgse 24-jarige vrouw die vorige week donderdagnacht met een kogelwond in het hoofd dood op bed werd aangetroffen. De Tilburgse politie heeft haar evenoude echtgenoot, electro- technisch lasser Jeffrey B., in een Tilburgs ziekenhuis aange houden. Hij bekende gisteren samen met een vriend, een 24- jarige ex-chauffeur, de moord te hebben gepleegd. De politie ziet in de grote financiële moeilijkheden van de jongeman een motief voor zijn daad. Op zijn echtgenote had hij onlangs een levensverzekering van een kwart miljoen gulden afgesloten. Aanvankelijk verklaarde de man dat hij donderdagnacht bij thuiskomst twee inbrekers in zijn huis aantrof. Die zouden op hem geschoten hebben. De man had inderdaad een schotwond in de buik. De zelfde inbrekers zouden ook zijn vrouw hebben doodgeschoten. De man legde in het weekeinde steeds meer tegenstrijdige verklaringen af, waarna hij een gedeeltelijke be kentenis aflegde. Hij schuift nu de schuld op zijn vriend, die echter tot nu toe alles ontkent. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Velzer affaire, tijdens de voortzetting van het proces Menten op nieuw opgerakeld, is gegroeid uit een reeks naoorlogse geruchten betreffende politie mensen uit Haarlem, Aerdenhout en Velzen, die tijdens de bezetting een dubbelrol zou den hebben gespeeld. Enerzijds zouden ze joden en communisten aan de Duitsers heb ben verraden; anderzijds zouden ze actief zijn geweest in het verzet. Na de bevrij ding, aldus nog steeds de geruchten uit die dagen, zouden deze politiemensen de touwt jes in handen hebben gekregen bij de poli tieke zuivering in Kennemerland. Ze zou den deze positie hebben misbruikt om onder de dekmantel van het militaire gezag de villa's leeg te roven van Aerdenhoutse miljonairs, die fout waren geweest - daar onder het huis van Menten. De toenmalige minister van Justitie, mr.van Maarseveen riep op 26 maart 1946 de zoge naamde commissie Versteeg in het leven om de beschuldigingen te onderzoeken. Het zou vier jaar duren voordat het rapport gereed kwam. Conclusie: Drie nog in dienst zijnde Velzer politiemannen waren betrokken ge weest bij op zijn minst dertien zeer ernstige strafbare feiten waaronder het fusilleren van verzetsmensen, het houden van razzia's op studenten, minderjarigen, onderduikers, joden en illegalen, het dienstnemen bij de Duitsers en het plegen van overvallen. Burgemeester Kwint van Velzen weigerde echter tegen de beschuldigde mensen binnen zijn politiecorps stappen te ondernemen. Hij bleef op zijn standpunt staan dat er geen Velzer affaire bestond, maar dat het ging om een politieke campagne. Over dit laatste valt vast te stellen dat de gemoederen na het rapport Versteeg inderdaad zeer hoog oolaaiden, vooral in enkele kranten. Ver schillende malen werd de zaak in het parle ment besproken. Vast staat ook dat er vreemde gebeurtenissen afspeelden. Zo kwa men twee belangrijke getuigen op geheim zinnige wijze om het leven. Hoge namen werden genoemd - zelfs die van prof.Ger- brandy, leider van de Nederlandse regering in Londen en diens zwager mr.Sikkel, in de oorlog op zijn plaats gebleven als officier van Justitie te Haarlem, na de bevrijding procureur-generaal te Amsterdam en leider van de politieke zuiveringen in zijn gebied, hetgeen hem in staat zou hebben gesteld de doofpot te hanteren. Om duidelijkheid te krijgen belastte de nieuwe minister van Jus titie Mulderije in 1951 mr.Grasso uit Rotter dam met een gerechtelijk vooronderzoek. Een jaar later kreeg zijn opvolger, minister Donker, de bevindingen onder ogen en be sloot hij op grond daarvan een streep onder de zaak te zetten. Dagvaardingen tegen de drie Velzer politiemannen, strandden op be zwaarschrift-procedures en de zaak raakte vergeten totdat Menten hem na zijn arresta tie in 1976 weer ter tafel bracht. PIET SNOEREN Het deze week verschenen eindrapport van de com missie-koopsompolissen heeft in ieder geval één belan grijke conclusie opgeleverd: slechts een miniem aantal «vertegenwoordigers heeft zich laten verleiden tot de aanschaf van een koopsompolis, de vanuit belasting- moralistisch oogpunt verwerpelijke nepverzekering die uitsluitend was gericht op het behalen van groot belas tingvoordeel. QlE conclusie is van groot belang, omdat met de af faire van de koopsompolissen wederom bij het grote publiek het beeld is bevestigd van politici, die naast het verwezenlijken van hun idealen vooral uit zijn op het spekken van de eigen portemonnee, en elkaar daarbii de hand boven het hoofd houden. Al blijkt dat beeld nu wat dit betreft ongerechtvaardigd, van de hele affai re zal toch waarschijnlijk wel een negatief tintje bij het grote publiek blijven hangen. DaT is dan te wijten aan de onzurgvuldige aandrager van de mededeling dat „38 kamerleden en acht minis ters, voornamelijk van het CDA" een koopsompolis zouden hebben, de Parool-journalist Van Wiinen. Bo vendien kan achteraf gesteld worden, dat de belasting inspecteurs met hun plompverloren verzoek om een parlementaire enquête (het zwaarste wapen van het parlement, slechts zelden gebruikt), zich. wat al te zeer door hun emoties van het moment hebben laten leiden, iets dat zij zelf nu ook wel zullen toegeven. Maar het meest nog valt de bron van het hele flop-verhaal ver wijten te maken. Dat is een vooraanstaand politicus, van wie Van Wijnen de naam niet vrij heeft willen ge ven. Deze man of vrouw heeft - naar nu blijkt ten on rechte - zijn eigen straatje en dat van zijn vakgenoten bevuild. BEHALVE dat het onderzoek van de commissie-koop sompolissen veel recht heeft gezet, heeft het ook nog een conclusie opgeleverd die aandacht verdient. De be lastingwetgeving van Nederland is veel te ingëwikkeld geworden, en wordt nog steeds ingewikkelder. Dat wordt door de rapporteurs nog eens indringend beves tigd. Daaraan moet snel iets gebeuren, want er zullen ongetwijfeld nieuwe mazen in aie wetten gevonden wor den, die opnieuw zullen worden benut, en die daardoor opnieuw zullen bijdragen aan een verdergaande onder graving van de belastingmoraal. DRIEBERGEN De her vormde synode heeft gistera vond met ruime meerderheid zowel haar erkentelijkheid uitgesproken voor het pro gramma ter bestrijding van het racisme van de Wereld raad van Kerken als jegens de wereldraad zelf. Wel moet het anti-racismeprogramma grondig worden geëvalueerd, vooral met betrekking tot die groepen die in gewapende strijd verwikkeld zijn ge raakt. De omstreden gift van 85.000 dollar aan het Patriottisch Front in Rhodesië achtte de VERPLICHTE AUTOKEURING HARD NODIG WOLVEGA (ANP) De in voering van een verplichte autokeuring is geen overbodi ge luxe. Tot deze slotsom is Veilig Verkeer Nederland ge komen na een veiligheidskeu ring die zij in samenwerking met 153 Bovag-garages in Friesland heeft uitgevoerd. De uitslag van deze keuring, waarbij 3306 auto's betrokken waren, wordt door Veilig Ver keer Nederland verontrustend genoemd. Ruim de helft van de onderzochte voertuigen vertoonde één of meer gebre ken. Vijftien exemplaren moesten terstond van de uit het verkeer genomen worden, omdat doorrijden levensge vaarlijk werd geacht. Opval lend was dat bij veel auto's de accu's en de stoelen niet goed bevestigd waren en zelfs los in de carrosserie stonden. Een loszittende stoel is bij een aanrijding een levensge vaarlijke zaak, waaraan blijk baar nog onvoldoende aan dacht wordt besteed, aldus Veilig Verkeer Nederland. De gisteravond uitgevoerde inval in drie cafés aan de kop van de Zeedijk verliep zonder noemens waardig geweld. Politie in geweer tegen misdaad op Amsterdamse Zeedijk AMSTERDAM (ANP) Met een inval in drie cafés en de aanhouding van 42 personen heeft de Amsterdamse politie gisteren een begin gemaakt met een ac tie die tot doel heeft de criminaliteit aan de kop van de Zeedijk aanmerkelijk in te dammen. Vijfendertig personen werden na verhoor vrij gelaten, zeven bleven er in arrest wegens bezit van verdovende middelen. Tot een gerichte actie tegen de misdaad aan de kop van de Zeedijk, tussen Prins Hendrikkade en Oude- zijds Kolk, is besloten in het zogenaamde „driehoeksoverleg" tussen de hoofdofficier van justitie, de burgemeester en de hoofdcommis saris. Volgens een politiewoordvoerder is afge sproken dat de politie voortaan „regelmatig en intensief" zal optreden tegen ondermeer de handel in hard drugs op de Zeedijk. Ook hoopt men een einde te maken aan de veel vuldig voorkomende afpersingen en andere misdrijven. „We gaan door tot we de zaak volledig in de hand hebben",aldus de woord voerder. Bewoners en winkeliers klagen al ge ruime tijd over de criminaliteit in hun buurt De invallen gisteravond zijn rustig verlopen. De politie is alleen opgetreden etablissementen waarvan volgens haar vaststond dat er hard drugs werden verhandeld. ADVERTENTIE synode symbolisch. De wereldraad heeft duidelijk ge maakt, dat de deelneming van het Patriottisch Front aan on derhandelingen volstrekt no dig is om tot een rechtvaardi ge vrede te komen. Deze constatering leidt echter niet tot vereenzelviging met alle politieke ideeën of methoden van het Patriottisch Front. Vooruitzichten voor vrijdag. Perioden met regen, ook opkla ringen en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: omstreeks 6 graden; max. temp.: omstreeks 8 gra den; kans op een droge periode van minsten 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal 40 pi ocent. Een hogedrukgebied zorgt in Zuid-Europa voor rustig weer met vooral in de nacht en vroege ochtend op veel plaatsen mist. Boven het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan en Skan- dinavië daarentegen zorgen de pressies voor nogal onstuimig weer. Nederland bevindt zich in een zone tussen deze beide weerty pen. In deze zone blijven regen- gebieden en bewolking van de naar het oosten koersende de pressies een stempel op het weer drukken. De zuidwestelij ke wind zal ook morgen nog lucht aanvoeren waarin de tem peraturen voor de tijd van het jaar aan de hoge kant zijn. Innsbruck Klagen hi ft Kopenhagen Malaga München Casablanca Istanboel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13