EUWE HOOP OOR MENTEN ÊeidócGoutotit ziatische bisschoppen eraden zich over Meeste jongeren zwijgen over het geloof Snel duidelijkheid nodig Frankrijk over Neptunes" Honderd kilometer )A wil meer geld [>r fietspaden Woningbouw moet groeiende uittocht uit Randstad tegengaan BEZETTING WD wil steun PvdA voor abortus-wet Korte metten J. Asberg overleden inaIJÉNLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 PAGINA 9 Ijgen in ,,Velser affaire" zou zijn jond met ontslag van strafvervolging AG (ANP) Volgens Pieter Menten kennis van zaken over de zoge- „Velser affaire" op 20 oktober 1952 )t stopzetten van het onderzoek naar deel in massa-executies in Polen in iitslag van strafvervolging zou hem leend door de toenmalige minister itie Donker. Deze lezing van de in vorig jaar tot 15 jaar gevangenis- eroordeelde Blaricumse miljonair esteund door meerdere getuigenver- zo bleek gisteren voor de bijzonde- gmer van de Haagse rechtbank. destijds veroordeeld wegens het ;en van oorlogsmisdrijven en misdrij- de menselijkheid. Ondermeer zou Èplichtig zijn geweest aan massa-exe- Polen in 1941. Op last van de Hoge oet dit punt nu opnieuw behandeld dent mr. C. Stolk las gisteren uit een rapport van de Haagse rechter-commissaris mr. J. Bakker een naar hij zei „belangrijke verklaring" voor van de weduwe van mr. Kor- tenhorst. Mr. Kortenhorst, de voormalige voor zitter van de Tweede Kamer, was in het begin van de vijftiger jaren de advocaat van Men ten. Mevrouw Kortenhorst heeft nu verklaard dat de minister van justitie Donker destijds aan haar man heeft gevraagd of deze op Men ten invloed wilde uitoefenen opdat deze geen gebruik zou maken van zijn kennis van de „Velser affaire" en de rol van hooggeplaatste personen daarin. In ruil daarvoor zou dan naar de beschuldigingen inzake Mentens even tuele wangedrag in Polen geen onderzoek worden ingesteld. Met de „Velser affaire" wordt gedoeld op de tot nu toe onopgehelder de schilderijenroof uit Mentens villa waarbij een aantal hooggeplaatste Nederlanders zich gecompromitteerd zou hebben. Mevrouw Kor tenhorst stelt in dit verband zich te herinne ren dat er op een dag tussen de privé-post Mr. L.G. Kortenhorst en zijn vrouw op een foto uit 1954 van haar man een brief zat van minister Don ker. Zij herinnert zich dat haar man na lezing had uitgeroepen „De brief van Donker is ge komen. Menten exit, hij krijgt het heilige kruis na". Pieter Menten verklaarde gisteren dat meerde re hooggeplaatste Nederlanders zich voor zijn ontslag van rechtsvervolging hebben ingespan nen. Eén van hen zou prof. S. Gerbrandy zijn geweest, tijdens de oorlog minister-president in ballingschap. Behalve mevrouw Kortenhorst hebben nog an dere getuigen verklaringen afgelegd die in het voordeel van Menten kunnen werken. Een voormalige griffie-ambtenaar uit Haarlem, de heer A.J.A. Grol, heeft gesteld dat hij in 1952 of 1953 een document onder ogen heeft gehad ten bewijze van de buiten-vervolging-stelling van Menten. Zoals bekend is in de archieven van het mi nisterie van justitie niets gevonden dat recht streeks wijst op een dergelijke beslissing. HAAG De rlandse regering óór vrijdag we- Frankrijk be deel te nemen ontwikkeling skosten van de F 28- S, het nieuwe project van Fokker en haar Duitse zuster VWF. Van de beslissing van de Franse rege ring hierover zal in hoge mate afhangen of Nederland straks de Neptune-vliegtui gen van de Marine- luchtvaartdienst zal vervangen door Franse Atlantic-toe- stellen. Minister Van Aarden- ne (Economische Za ken) en staatssecreta ris Van Eekelen (Defensie) hebben dit gisteren meegedeeld na een bespreking met de Franse minis ters Bourges en Le Theule in Voorburg. Het Nederlandse ka binet wil vrijdag een beslissing nemen over de vervanging van de Neptune. Het staat dan voor de keuze tussen de aan koop van dertien Amerikaanse Orion- vliegtuigen of dertien Franse Atlantic-toe- stellen. Tussen beide ligt een prijsverschil van niet minder dan ca. 300 miljoen gul den ten gunste van de Amerikaanse vliegtuigen. De twee Franse be windslieden waren gisteren naar Neder land gekomen met een voorstel dat de Nederlandse verlan gens onvoldoende te gemoet trad. Van Aardenne en Van Ee kelen kwamen daar op met een tegen voorstel, waarop de Franse ministers niet direct konden ingaan omdat ze daarover eerst met hun colle ga's in Parijs willen overleggen. Vijf jaar geleden stelde de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, Westerterp, de snelheidsbeper king in van honderd kilometer per uur op de autosnel wegen, in verband met de toen optredende energie- schaarste. Een jaar later werd besloten de beperking te handhaven, vanwege de belangrijke bijdrage die de maatregel aan de verkeerveiligheid bleek te leveren. WESTERTERPS opvolger, minister Tuijnman, wil de snelheidslimiet nu verhogen tot 120 kilometer per uur. Hij heeft weliswaar een studiecommissie opdracht gege ven om die verruiming te onderzoeken, maar de gretig heid waarmee hij keer op keer vooruitloopt op het re sultaat van die studie geeft weinig hoop dat de minister zich veel geleger^ zal laten liggen aan die commissie als onverhoopt tot handhaving van de honderd kilometer- limiet zou worden besloten. De beide grondslagen van Westerterps snelheidsbeper king van honderd kilometer gelden nog steeds. We moe ten blijvend zuinig zijn op onze energie, en ieder ver keersslachtoffer dat er minder valt dankzij de limiet rechtvaardigt die maatregel al. Het enige dat eigenlijk verandert, is dat de beperking in toenemende mate niet wordt nageleefd. Maar dat mag niet zonder meer een reden zijn om de maatregel dan maar op te heffen. De controle kan immers, vooral met nieuwe electronische apparatuur, verbeterd worden. BlJ onze steeds voller wordende autosnelwegen is de verkeersveiligheid met jachtpartijen op het asfalt steeds minder gebaat. Het is aan de Tweede Kamer, die deze week de verkeersveiligheid bespreekt, om minister Tuiinman met zijn voortdurende pleidooien voor hogere snelheden, tot terughoudendheid te manen. Want wie neemt er nu een snelheidsbeperking nog serieus als de eerstverantwoordelijke minister steeds publiekelijk zegt dat die maatregel eigenlijk verruimd zou moeten wor den? parlementaire re dactie) \AG Het Tweede- ir. P.A.M. Cornelis- A) vindt dat er de jaren meer geld porden uitgetrokken aanleg van fietspa- zou kunnen door iging van de subsi- in in de meerjaren- *10-1983 van minis- tan (Verkeer en It). Die verhoging le tientallen miljoe- :ns" moeten bedra- ikt dienen te wor- een verschuiving et Rijkswegenfonds, ssen werd enkele we eden in een openbare ievergadering van de wat geirriteerd toen ster Tuijnman hoorde dat de „lagere en" (provincies en ge meenten) onvoldoe'nde plan nen uitvoeringsgereed zouden hebben en de op de begroting uitgetrokken bedragen daar om niet zouden kunnen beste den. Het Kamerlid benaderde daarna de provinciale bestu ren met de vraag hoe het staat met hun fietspadenplan nen. Afgaande op de door de provinciebesturen verstrekte gegevens kwam Cornelissen tot de conclusie dat er méér geld nodig is voor de aanleg van fietspaden. Met name de^ provinciebesturen van Dren-~ the, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg hebben Cornelissen bericht dat zij verhoging van de in het uitzicht gestelde subsidies nodig vinden om vertraging bij de uitvoering van de aan wezige fietspadenplannen te voorkomen. irijs omhoog met vijf cent AG Het kleinverbruikerstarief voor aardgas gaat met minimaal vijf cent omhoog. Dat is alleen al mdat dat tarief nu ten opzichte van het algemene rijspeil een achterstand vertoont. Van Aardenne van economische zaken heeft gisteren prijsberekening ingestemd. In 1979 is de verhoging it, in 1980 ook twee cent en in 1981 één cent. Daar- I het tarief in '80 en '81 worden geïndexeerd aan de prijs, als koppeling van dat tarief aan de ontwikke- ïet algemeen energieprijspeil. HOLLAND VERLIEST STEEDS MEER INWONERS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De enige ma nier om de ontvolking van de vier grote streden tegen te gaan en de ongebreidelde groei van de provincies Ge lderland en Noord-Brabant in te dammen is het opvoeren van de woningbouw in de Randstad. Bovendien moet in de Randstad, maar ook daar omheen meer werkgelegen heid geschapen worden, om het forensenverkeer en de enorme filevorming op de au towegen ongedaan te maken. De vier grote steden liepen vorig jaar met maar liefst 31.200 mensen terug. Noord- Brabant daarentegen groeide met 20.400 mensen tot een to taal van twee miljoen,. In Ge lderland kwamen er vorig jaar 14.800 mensen bij. Zuid- Holland groeide slechts matig, ook al door de terugloop van onder meer Den Haag, waar uit vorig jaar 6.200 mensen vertrokken. Uit de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statis tiek, die gisteren verschenen zijn, blijkt, dat de vier grote steden vorig jaar in totaal 31,200 mensen kwijtgeraakt zijn: Den Haag 6.200, Amster dam 9.700, Rotterdam 10,700 en Utrecht 4.600. Desondanks blijven deze vier gemeenten nog steeds de vier grootsten, ook al stond Den Haag eind vorig jaar op 464.000 inwo ners. Overigens behoort Leiden tot die gemeenten, die blijven groeien. In Leiden kwamen er vorig jaar 1.300 bewoners bij. Zoetermeer sprong eruit als een van de weinige gemeen ten, die zeer sterk groeien. Schoolbezettin- gen zijn langza merhand gewone verschijnselen aan het worden. Opvallend hierbij is, dat het dik wijls gaat om het handhaven van een met ontslag bedreig de onderwijzer, of het bevorde ren van een leerkracht. Zo ook in Amster dam, waar ou ders via de be zetting van een school de bevor dering van het wnd. hoofd tot schoolhoofd wil len afdwingen. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT VVD-fractievoorzitter Rietkerk heeft maandagavond op een bijeenkomst van zijn partij in Utrecht een dringend beroep op de PvdA gedaan om zich niet nu al tegen de door het kabinet ontworpen abortusregeling af te zetten. „Ik hoop dat de PvdA in deze zaak, die zo zeer de persoonlijke levenssfeer raakt, het zal kunnen opbrengen om dit voor stel niet vanuit een oppositiehouding te benaderen, maar het op eigen merites te beoordelen. Het zou toch een wel zeer trieste zaak zijn als wij er ook met dit wetsontwerp niet in zouden kunnen sla gen een eind te maken aan de huidige onaanvaardbare situatie waarin wet en praktijk vierkant met elkaar in strijd zijn", aldus Rietkerk. Op een CDA-bijeenkomst in Eindhoven zei de waarnemend fractievoorzitter van het CDA Lubbers gisteren dat de toe tssteen voor het nieuwe abortus-wetsont werp moet zijn de vraag of het beter is dan helemaal geen wet, en niet de vraag of er wel een eerlijk CDA-WD-compro- mis tot stand gekomen is. ijdragè van het chris- om aan het gebed in alsmede de invloed de Aziatische religies iet christelijk gebed, is thema, waarmede deze de federatie van Azia- bisschoppenconferen-» (FABC) zich bezighoudt haar tweede voltalli- inkomst in Barackpo- Calcutta. ■Tste plenaire vergade- van de FABC werd in in Taipeh, de hoofdstad Taiwan gehouden. Toen het onderwerp de evan gelisatie in het Azië van nu. Bij de huidige bijeenkomst zijn delegaties uit ongeveer twintig landen aanwezig. De honderd deelnemers worden gevormd door kardinale- n,(aarts)bisschoppen, verte genwoordigers van orden en congregaties en leken. Bij de vertegenwoordigers van de conferenties uit Bangladesh, Brunei, Hong kong, India, Indonesië, Ja pan, Korea, Macao, Maleisië, Pakistan, Filippijnen, Singa pore, Shri Lanka, Thailand en Vietnam bevindt zich ook de coadjutor van de aart sbisschop van Hanoi, Joseph M. Trin Van Can. Hij is de eerste Vietnamese prelaat sinds 1975, die aanwezig is bij een samenkomst van de kerk van Azië. Aan de bij eenkomst nemen bovendien deel delegaties van de bis schoppenconferenties van Australië, West-Duitsland, Nieuw Zeeland, Papoea Nieuw Guinea en de Salo monseilanden. Het blijft bij de behandeling van het thema ditmaal niet bij theorie alleen, ook de praktijk van het gebed wordt beoefend. Onder meer zullen de deelnemers worden ingeleid in de diverse Aziati sche vormen van gebed. Zij zullen bekend worden ge maakt met vijf verschillende methoden Zen, Yoga, cha rismatisch bidden, oosterse vormen van contemplatief gebed en bijbels bidden. Elke middag zullen de deel nemers samenkomen met een vertegenwoordiger van een van deze richtingen. Daarnaast zijn er werkbij eenkomsten, waarin een zes tal aspecten van spiritualiteit aan de orde zullen komen, die alle tot het gebed in re latie staan. Behalve met dit alles zal de vergadering van de Aziati sche bisschoppen zich ook bezig houden met de versla gen van de secretaris-gene raal en van de afdeling voor menselijke ontwikkeling en opvoeding van de FABC, verslagen van studentenpas tores, alsmede rapporten over oecumenische en inter religieuze relaties en sociale comunicatie. Argentijnse bischoppen ben de regering ge- *gd te proberen ophelde- I te verschaffen over het van duizenden mensen als vermist te boek ta. Duizenden mensen in entinië, onder wie twee Bwelijke religieuzen, zijn dwenen na te zijn ont- rd door gewapende man die zich uitgaven voor a van het leger en de itle. dr. M. Boertien heeft dringende persoonlijke nen besloten geen staf- functie te aanvaarden bij de Wereldraad van Kerken te Genève. Hij blijft verbonden aan de universiteit van Am sterdam. Sinds 1968 is hij hoogleraar in de Hebreeuw se en Aramese taal- en let terkunde aan de faculteit der letteren. Vrijwel alle honderd deelne mers aan de ontmoetingsdag van de beweging „Open Kerk" in Roermond hebben zich uitgesproken voor gelij ke behandeling van mannen en vrouwen in de katholie ke kerk. Hóewei de officiële kerk niets wil weten van toelating van vrouwen tot het priesterambt, constateer den de congressisten dat deze kwestie volop in bewe ging is en dat er toch dui delijk sprake is van groei. Als de kerk dit niet wil in zien moet zij er ernstig re kening mee houden dat haar dit op groot verlies komt te staan. De leken, zo wel vrouwen als mannen, zullen de ongelijkheid van de vrouw op de duur uiet meer accepteren. De aartsbisschop van Can terbury, dr. Donald Coggan, zal in mei en juni van het volgend jaar een bezoek brengen aan enk ele Oosteu- ropese staten. Afgelopen zo-' mer heeft hij de Sovjet-Unie bezocht. Van 24 mei tot 4 juni zal hij de DDR, Honga rije en Polen bezoeken. Het is de eerste keer, dat een anglicaanse primaat Polen en Hongarije bezoekt Als opvolger van ds. C. Boerma zal per 1 februari als secretaris binnenland drs. A. Kik in dienst treden bij de Interkerkelijke Coör dinatie Commissie Ontwik kelingsprojecten (ICCO). Drs. Kik, afkomstig van het Christelijk Jongeren Ver bond, zal proberen de prak tische ervaringen van ICCO met ontwikkelingsprocessen in de derde wereld meer dienstbaar te maken aan de bewustwording in Neder land. De meeste Belgische jongeren zwijgen óver het geloof, omdat er toch niet over te praten valt, uit respect voor de ander ofwel uit taktische overwegingen om scherpe discussies of verwijten te voorkomen. Dit is het voornaamste resultaat van een onderzoek dat de Belgische katholieke jeugdraad heeft ingesteld op verzoek van de bisschoppen. Het deze week verschenen rapport is gemaakt op grond van tachtig groepsge sprekken met jongeren van katholieke jeugdbewegingen. Deze bewegingen blijken ook een niet gering aantal jongeren te bevatten die geen christen (meer) zijn. Voor velen is de geloofsvraag oninteressant geworden of een randverschijnsel. De jongeren komen er doorgaans niet toe om tegenover hun ongelovige leeftijdsgenoten rekenschap te geven van hun geloof. De overgang naar het ongeloof wordt vaak beleefd als een bevrijding. Jongeren, die hun inzet in de samenleving zien als een voortvloeisel van hun geloof, praten daar niet over, tenzij soms in groepen van aktieve christenen. Een van de conclusies van het rapport luidt, dat men niet langer moet praten over het bestaan van God dat te bewijzen zou zijn. Over God moet gesproken worden als een God van liefde die het gezicht heeft van Jezus. De onderzoekers doen een beroep op personen en organisaties die een taak hebben bij de geloofsoverdracht om het geloof niet dood te zwijgen. Ook is het erg belangrijk dat het geloof gestalte krijgt in het leven, zeker in het oog van jongeren, die sterk verlangen om de wereld te veranderen. Evenals de Nederlandse nota's over jongeren is het Belgische rapport vooral samengesteld ter voorbereiding van het vierde symposium van de Raad van Europese Bisschoppenconferen ties, dat volgend jaar te Rome wordt gehouden. In Haarlem is zondag op 78- jarige leeftijd overleden de heer J. Asberg In de uitge verwereld was de heer As berg een bekende figuur. Hij was oprichter en mede-direc teur van uitgeverij „Urbi et Orbi". Sedert 1964 kreeg de heer Asberg vooral bekendheid als strijdvaardig woord- en pen voerder van het maandblad „Confrontatie", dat de behou dende richting in de r.k. kerk verdedigt De heer Asberg verzette zich krachtig tegen de vernieu wingsbeweging in Nederland, die naar zijn mening te ver ging. Hij noemde deze eens een „vijfde colonne, een dolk stoot in de rug" van de kerk. Hij zag de kerk van Neder land bedreigd door vrijzinnig heid, waartegen de bisschop pen en hun medewerkers te weinig stelling namen. In 1967 schreef hij in „Confrontatie" over de kerk van Nederland: „de kerk zal ook de eigentijd se oude afwijkingen te boven komen, er is een goddelijke garantie. Wat de Nederlandse kerkprovincie betreft, de ge schiedenis leert, dat zij die garantie heeft. Ondanks de ergerlijkste obstakels van de machtige vrijzinnigheid, die zich tot op de hoogste plaat sen genesteld heeft Het stof felijk overschot van de heer Asberg wordt donderdag in Bloemendaal begraven.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9