et maar rustig! Muziekonderwijs te zeer genivelleerd I kraks naar de oopvaardij? Vergeet ).9 1.9 r.5f Spanje kampt nog steeds met groeipijnen Stop opvang Surinamers in kleine gemeenten lezers weer ^4 •m ,98 IAVES AUWELIJKS TOEKOMST MEER OP ZEE choolstaking m LPG-tank Aanrijdingen in Alphen KONINKLIJK CONSERVATORIUM LUIDT DE NOODKLOK RJ 4NNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 NOVEMBER 1978 PAGINA 11 kleuren een IG set Vandaag plaatsen wij het eerste arti kel in een reeks van drie over de si tuatie in Spanje waar dit weekeinde het bestaan bekend werd van een com plot tegen de rege- ring-Suarez. (Van onze correspondent John Hooper) XT JLXUX UX&.1.S.V/XX TT J J/ VXXJVXVX J.JLJ Het afgelopen jaar liggen er nog wel veel ge- tische regimes, maar voor Spanje was het een f f tussen MADRID Al vanaf de dood van gene ral Franco, nu drie jaar geleden, is bet luide lijk geweest dat veel legerofficieren ;en diep wantrouwen koesteren jegens de lervormingen die ingeluid werden door de lieuwe Spaanse grondwet. Eerder deze oaand verzekerde de minister van defen sie het parlement nog dat de officieren de grondwet zouden respecteren, „sommigen met volle overtuiging, anderen met volle discipline". Hoe net staat met die discipline mag wel blijken uit het mislukken van „Operatie Galaxia". de geplande coup van een aantal hoge officieren, die de premier hadden willen arresteren en de regering omver hadden willen werpen. Het plan werd .verraden" door officieren die ook bena derd waren door de samenzweerders. Niet temin is het duidelijk dat er oppositie be staat binnen het leger in Spanje. Die tegenstand heeft er dan ook voor gezorgd dat veel hervormingen minder snel dan ge pland ingevoerd konden worden. De paradoxale geschiedenis van de Spaanse sa menleving en politiek van de afgelopen drie jaar kan ten dele verklaard worden door de dubieuze houding van het leger. Enrique Manises is een sprekend voorbeeld van al die Spanjaarden die met één voet in de oude dictatuur leven en met de andere in de nieuwe democratie. Hij is hoofdredacteur van de Spaan se editie van het Franse maandblad Lui, waarin schaars geklede dames afgewisseld worden met serieuze artikelen oVer actuele onderwerpen. Het afgelopen jaar liggen er nog wel veel ge waagdere bladen te koop bij de Spaanse tijd schriftenhandelaren, zegt Manises. „Dat komt omdat er in andere Europese landen pornowinkels zijn waar ze dit soort bladen ver kopen, maar hier hebben we er nog niet genoeg. Niettemin is het volgens het nog niet gewijzigde wetboek van strafrecht een „publiek schandaal" naaktfoto's af te drukken. „Dus", vertelt Manises, „elke maand wanneer we met een nieuw nummer komen roept de openba re aanklager mij bij zich. Ik ga naar de rechter. Ik verklaar dat ik het geen publiek schandaal vind. Dan komt het vonnis: een boete van 200.000 peseta's (ongeveer 6.000,-), die ik nooit betaal, omdat de bank gewoon garandeert dat het geld er is, en een gevangenisstraf van drie maanden, die ik nooit uitzit omdat de rechter mij direct op erewoord vrijlaat, plus nog een verbod van zes jaar en een dag om mijn beroep als journalist uit te oefenen, wat echter ook nooit doorgaat, omdat ik direct in hoger beroep ga bij het Hooggerechtshof. Daar ben ik nu al 15 keer geweest voor even zoveel uitgaven. Toch zijn de rechters het met ons eens. Ze compli menteren ons zelfs met het nieuwste nummer. Maar de wet is de wet, zeggen ze, en we moeten de wet uitvoeren". Tegenstrijdigheden Zo werden in Spanje, na de dood van Franco, aan de al bestaande tegenstrijdigheden nieuwe toegevoegd. Het echte keerpunt kwam dan ook niet in 1975, maar al in 1959, toen Franco's kabi net het zogenaamde stabilisatieplan invoerde. Tot dan was het economische beleid er op ge richt dat Spanje zich geheel zelfstandig moest bedruipen. Dat was een kenmerk van alle fascis tische regimes, maar voor Spanje was het een bijzonder geschikte filosofie, want het land was nog steeds de paria van Europa. Tegen het eind van de jaren vijftig was het an ders geworden. Spanje was nu lid van de VN, het Internatonale Monetaire Fonds en de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking (OESO). Het Spaanse economische beleid van af gesloten zijn tegenover de rest van Europa, had weliswaar enige belangrijke sectoren versterkt, maar ook inflatie en een chronisch tekort op de betalingsbalans veroorzaakt. Franco, die er nooit voor terugschrok eieren voor zijn geld te kiezen, schoof wat heen en weer met zijn kabinetsposten en zette op de economische ministerszetels tech nocraten. Het stabilisatieplan dat zij op tafel legden was het'vonkje dat leidde tot de grote opleving. De Spaanse handel werd bevrijd van de na de bur geroorlog opgelegde beperkingen. Tegenover de dreiging van de buitenlandse concurrentie en de verleidingen van de buitenlandse markt moest de Spaanse economie wel worstelen of ten onder gaan. Van 1961 tot 1973 steeg het bruto natio naal product gemiddeld met ruim zeven procent per jaar. Er waren tijden dat de Spaanse econo mie sneller groeide dan de Japanse. Alle denk bare cijfers toonden een duidelijke verbetering aan. De kindersterfte, bijvoorbeeld, daalde van 44 tot 12 per 1000, en dat is lager dan in Ameri ka. Maar de samenleving was ontwricht. Ongeveer 4,5 miljoen Spanjaarden, dat is ongeveer één op de zeven, trok van de stad naar het platteland. Deze nieuwe stadsbevolking behoorde in econo mische zin tot de middenklasse, maar in denken en gedrag waren het nog arbeiders. In de vette jaren verdubbelde de bevolking van Madrid. Nog steeds staat de hoofdstad onwennig Propaganda voor de democratie in Span je. Als U democratie wilt, kies dan tussen de oude wereld van meesters en knechten en de nieuwe wereld van automatisering. Voor een moderne wereldstad zijn er opvallend weinig supermarkten, zelfbedieningsrestaurants en was serettes. In veel nieuwe flats wordt nog steeds een extra kamer voor de meid gebouwd, die er soms helemaal niet is. De meeste winkels en kantoren' houden zich aan de oude openingstijden: van negen tot twee en dan weer van vijf tot acht. Oorspronkelijk was dat bedoeld om de werknemers tijd te gunnen voor de siësta. Tegenwoordig wonen de meeste mensen minstens een half uur van hun werk, en hebben daarom geen tijd voor een middagdutje Ze hebben dus elke dag drie uur niets te doen en kunnen meestal zelfs niet naar huis. Aangezien de meeste restaurants pas om half ne gen opengaan, is het met de gemiste siësta vrij wel onmogelijk eens een avondje uit te gaan en toch de volgende dag goed uitgerust op het werk te komen. Terwijl Franco lustig bouwde aan een welvaren de en verstedelijkte maatschappij, liet hij na die nieuwe samenleving ook de vrijheid en facilitei ten te gunnen die gewoonlijk samengaan met ex pansie en groei. Voorbehoedsmiddelen zijn bij de wet verboden, maar de fabricage is wel toegestaan. Volgens het medisch tijdschrift Tribuna Medica lieten in het jaar na Franco's dood 300.000 Spaanse vrouwen zich aborteren. Toch is abortus bij de wet verbo den. Een miljoen huwelijken liepen stuk, maar er be staat geen echtscheidingswet Als een Spaanse jongen een Spaans meisje in een Spaans park een zoen geeft, riskeert hij een boete van 25 pe seta's. Dit soort tegenstrijdigheden ziet men nog volop in het Spanje van vandaag. COPYRIGHT THE GUARDIAN (Van een onzer verslaggevers) ICHT Het schepenbestand van Nederlandse rederijen, het basisgege- oor de werkgelegenheid van zeeva- is schrikbarend teruggelopen, In ar tijd is het aantal grote han- rtschepen met ruim driehonderd iderd. Alleen daardoor al zijn on- 4.500 arbeidsplaatsen voor kapi- en officieren verloren gegaan, In lerking genomen, dat er nog slechts overschot is van driehonderd kapi- ds en officieren, dan moet men aan- men, dat duizenden zeelieden in de of- iersrang ergens anders werk gevonden ronden hebben, op zee of aan de Met deze sombere constatering, hoe slecht het tegenwoordig gaat in de Ne derlandse zeescheepvaart, liet vooorzitter W. CH. van Zuylen vanmorgen in Utrecht op de jaarvergadering van kapi teins en zeeofficieren uitkomen, dat het met de Nederlandse zeevaart slecht gaat. Zo slecht zelfs, dat volgens hem rond de jaren 1980-1981 er nog maar tweehon derd grote handelsvaart-schepen van de Nederlandse rederijen zullen varen. En dan te bedenken, dat per jaar onge veer zeshonderd jongeren in hun stage periode van de zeevaartscholen komen. Financieel en fysiek kunnen de reders, zo hebben zij al laten weten, niet meer dan 220 tot 240 plaatsen voor deze stagi aires beschikbaar stellen. Een kleine re kensom maakt dan duidelijk, dat ruim 350 jongeren niet bij een zeescheepvaart bedrijf terecht kunnen. Vooorzitter Van Zuylen noemde dit niet minder dan een tragedie. Voor een behoorlijke oplossing van dit snel naderend probleem zal ze ker de overheid ingeschakeld moeten worden, stelde hij vast. De heer Van Zuylen toonde er zich ver ontwaardigd over, dat in deze situatie de Hogere Zeevaartscholen, wat hij noemde, onverdroten voortgaan met wervingscam pagnes, die het doen voorkomen dat op zee, in tegenstelling tot de wal, nog volop toekomstmogelijkheden liggen." 1SSEN De 130 leerlin- van de openbare kleuter- basischool in Huissen bij ihem mochten gisteren i hun ouders niet naar ooi uit protest tegen de ebruikneming van een ik voor Ipg (autogas) op chts vijftien meter afstand 'het schoolgebouw. ouders vinden de tank le- isgevaarlijk, en verwijten gemeentebestuur niet tij- erover te zijn ingelicht, tank behoort bij een ben 's estation. De ouders eisen dat de tank buiten ge- 0Jk wordt gesteld tót een °ssing is bereikt. Een op- sing zou kunnen zijn, aldus i( ouders, om het houten 'oolgebouw te verplaatsen. PVDA VRAAGT IN MOTIE: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-fractie in de Twee de Kamer vindt, dat Surinaamse Nederlan ders niet meer gehuisvest moeten worden in kleine gemeenten, waar voor hen gemakkelijk het gevaar ontstaat van culturele en maat schappelijke isolatie. Huisvesting zou alleen nog plaats moeten vin den in grotere gemeenten, waar voldoende Su rinaamse Nederlanders wonen en waar vol doende begeleidingsmogelijkheden (op het gebied van welzijn, onderwijs en vorming) aanwezig zijn. Dit is de strekking van een motie, die de soci alist Molleman gisteren heeft ingediend tijdens een vergadering van de bijzondere Kamercom missie die zich bezighoudt met de positie van Nederlanders van Surinaamse afkomst. Vol gens Molleman moet de regeling, die alle ge meenten in ons land voorschrijft dat vijf pro cent van de woningwetwoningen gereserveerd moeten worden voor Surinaamse Nederlan ders, niet meer letterlijk uitgevoerd worden. In zijn motie stelt hij voor dat provincies en gemeenten in gezamenlijk overleg de voor Su rinaamse migranten beschikbare woonruimte meer aan de grotere gemeenten moeten toede len. Minister Gardeniers (CRM) liet weten, dat zij positief staat tegenover dit idee. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Abortuswetgeving Als een volk dat zich demo cratisch noemt, bij meerder heid in de wet laat vastleggen dat abortus is toegestaan, dus ai& 1. at volk goedkeurt dat het zichzelf gedeeltelijk uitroeit, dan kan men daar niet veel aan doen. Dat is dan echter een ontwik keling met zulke enorme con sequenties, dat die niet kan worden afgedaan met enkele kamerdebatten die, naar te vrezen valt, minder aandacht zullen krijgen dan de zaak Aantjes. Is de Kamer wel een getrou we afspiegeling van de stro mingen in ons volk? Moet de behandeling van een zaak van dergelijke omvang niet massa ler geschieden? Bijvoorbeeld door een volksstemming? Want ieder die je spreekt, van allerlei gezindte, is tegen. Het beschimmelde verhaal dat de ingreep gelegaliseerd moet worden, omdat die anders achterbaks en ondeskundig zou geschieden, geldt niet voor het slachtoffer. Zo'n volksuitspraak zou te vens de verantwoording van een aantal schouders afne men, en een juister beeld ge ven van wat het volk hier nu in werkelijkheid van denkt S.v.d.Valk Wateringen. Aantjes (7) Elke geestelijke zou bij zich zelf te rade moeten gaan of hij nu geroepen is de mens van schuldgevoelens te verlos sen, dan wel hem te veroor delen op grond van politieke gedragingen. Want wat kwam bij de „zaak Aantjes" niet of onvoldoende aan de orde? Of hij bij de SS is gegaan uit politieke overtuiging, dan wel de SS gebruikt heeft als brug tot ontsnapping. Als mr. Aantjes een overtuigd SS-er was geweest,dan had hij 1. Een SS-brandmerk moeten hebben en 2. een eed afgelegd moeten hebben aan de fiihrer. Velen hebben in de oorlog op eigen initaitief moeten hande len, want overal dreigde ge vaar. Niet heel Nederland kon onderduiken. En dan komen nog de vra gen: Heeft Aantjes mensen verraden? Antwoord Voor zo ver bekend, nee. Waarom werden die beschuldigingen nu pas uitgebracht? Als men nu lid wordt van een opposi tiepartij, politiedienst of actie groep, kan men dan over der tig jaar nog ter verantwoording worden geroe pen? En dat als men bewezen heeft verdienstelijk te kunnen handelen tegenover de mens heid? Overal ter wereld wor den mensen gemarteld, overal wordt honger geleden. Is de mens wel waard in vrede te mogen leven? Om tot een reële uitspraak in de zaak Aantjes te kunnen komen, is het nodig alle fei ten van alle kanten te belich ten en het effect van ver dachtmakingen eens na te gaan. J.Köhler Poeldijk. Verleden en toekomst Met alle zorgen in ons eigen land, moet men niet uit het oog verliezen, dat de grootste zorg naderbij komt China en Japen gaan samen werken. China heeft de grondstoffen; Japan de technologie. Dit vormt samen een macht, die een be dreiging kan vormen voor de wereldvrede. Het is daarom van groot belang, dat onenigheid binnen de Navo wordt voorkomen en dat we gezamenlijk deze ontwikkeling volgen, in samenwerking met Rusland en Amerika. We zullen elkaar dan hard nodig hebben, om dit gevaar te keren; mede daarom moeten we afre kenen met het oorlogs verleden. De kerncentrales schieten in Japan en China uit de grond. Atoomafval voor wapens ge noeg producerend. We moeten denken aan de toekomst J. C. Kohier ALPHEN AAN DEN RIJN Op de kruising Van Boetzelaer- straat-Nic. Beetstraat te Alphen aan den Rijn zijn zaterdag twee aanrijdingen gebeurd. Om streeks kwart voor vier verleen de een 20-jarige Alphenaar met zijn personenauto geen voor rang aan een 47-jarige automo bilist uit Boskoop. Beide voer tuigen werden zwaar bescha digd. Er was geen persoonlijk letsel. 's Avonds om acht uur verleen de op dezelfde kruising een 66-jarige automobilist uit Oegst- geest geen voorrang aan een 27-jarige automobilist uit Alp hen. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Ook nu werd niemand gewond. Op de afrit van het Julianabrug te Alphen raakten vier auto's tijdens het afgelopen weekend betrokken bij een botsing. Een 22-jarige Alphenaar merkte te laat een wachtende file bij de verkeer slichten op, en botste op de laatste auto. Deze schoof achter op de volgende auto die vervol gens weer zijn voorganger raak te. Twee auto's moesten met een takelwagen worden wegge sleept. Ook bij deze „kop-staart- botsing" raakte niemand ge- SIJBEKARSPEL (ANP) - De 34-jarige opperwachtmeester S.W. Boorsma is gistermiddag bij het afwikkelen van een aanrijding in Sijbekarspel om het leven gekomen. De Rijks politieman kwam onder de achterwielen van een vracht auto die bij het verkeersonge val betrokken was. Voor morgen worden wolken velden, overwegend droog weer en middagtemperaturen rond 10 graden verwacht. Van het zeegebied ten westen van de Golf van Biscaje tot aan de Zwarte Zee handhaaft zich een langgerekt gebied van hoge luchtdruk. Op de noordflank ervan duurt de westelijke stro ming boven de Oceaan en Noord-Europa voort In deze stroming trekken frontale sto ringen snel naar het oosten. Een frontensysteem, dat gistermid dag Schotland bereikte, trok in hoog tempo naar het oosten, maar bleef boven Engeland en Zuid-Ierland slepen. Het ziet er naar uit, dat dit front het ko mende etmaal nog dichterbij of over ons kan liggen, maar de aktiviteit ervan zal niet groot zijn. Zuidwestelijke winden blij ven vrij zachte en tamelijk voch tige lucht aanvoeren, waarin wolkenvelden voorkomen. Vo lop winter moeten we zoeken in Noord-Skandinavië, waar in de nacht de temperatuur tot tussen de min 20 en min 25 graden zakt. Ook overdag blijft het daar streng tot zeer streng vriezen. Vooruitzichten voor donderdag. Wisselvallig weer met tempera turen tussen 7 en 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: omstreeks 7 gr.; max. temp.: omstreeks 10 gr. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Kindemushandeling.daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dood zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden.Ook door u. Hoe. dat staat te lezen ureen speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag. telefoon. 070 631923. Iedereen dient de mogelijkheid te krijgen w te studeren dat hij of zij zich overeen komstig aanleg en ambitie volledig kan ontplooien. Dat is een goed sociaal begin- »el maar de verwezenlijking ervan levert Qogal wat maatschappelijke problemen op. Komen er te veel afgestudeerden in een bepaald vak, dan moet er op zo'n «udie, die de gemeenschap veel geld kost, wel een rem worden gezet. Onbillijkheden tijn daarbij nauwelijks te voorzien en te vermijden. Aangezien studenten na beëindiging van hun stadie ook bij werke loosheid een minimum aan bestaanszeker heid moet worden geboden, heeft die rem bovendien tot gevolg dat er in de te kiezen studierichtingen verschuivingen optre den, wat vaak ook weer ongewenste conse quenties heeft. Het is wel zeker dat de toeloop naar onze conservatoria mede zo Poot werd doordat aanstaande studenten op universiteiten in het vak van hun keus djet of niet tijdig terecht konden en Wtweken naar een hobby waarvan ze dikwijls met recht en reden ook wel hun beroep konden maken. Op het ogenblik meent de rijksoverheid genoodzaakt te zijn de uitgaven, ook voor het onderwijs, te beperken. Begrijpelijker wijs wil men kleuter- en basisonderwijs ongemoeid laten en zelfs uitbreiden. Daar entegen wil men besnoeien op allerlei vormen van hoger onderwijs en ook op wetenschappelijk onderzoek. Natuurlijk roept dat in de betrokken kringen sterke weerstanden op. Minister Pais zal wel niet de illusie hebben gehad dat hij veel bijval zou vinden toen hij als zijn mening te kennen gaf dat de financiële toewijzing snorm voor kunstonderwijs (in vergelijking met die voor andere sectoren van hoger beroepsonderwijs) gunstig is en dat daar om in de gegeven omstandigheden het kunstonderwijs een veer moet laten. Toch zou dit op zich niet zo onredelijk behoeven te zijn. De onredelijkheid begint hier, net als bij de studiebeperking, met de praktische uitvoering. De juistheid hier van kan pas worden beoordeeld in samen hang met de maatregelen die de voorgan ger van minister Pais reeds had genomen voorgestelde maatregelen zullen hebben. Beperken wij ons hier tot het muziekvakon derwijs dat in 1976 reeds door een bezuini gingsmaatregel werd getroffen. Daama, in 1977, werd voor de financiering van dit onderwijs een landelijke sleutel vastge steld. Voor de vakopleidingen zouden 3,5 leraarlessen per student per week worden bekostigd, voor de voorbereidende oplei dingen 1,5 leraarlessen per leerling per week. Toen deze sleutel werd vastgesteld, zaten echter elf van de vijftien betrokken instituten nog beneden dit landelijk gemid delde. De meesten kregen dus meer arm slag dan zij tot dan hadden gebruikt. Alleen de conservatoria in Rotterdam en Arnhem en de muziekpedagogische akademie in Leeuwarden moesten wat inleveren maar verreweg het zwaarst bloedde het Konin klijk Conservatorium in Den Haag dat van alle instituten de meest gespecialiseerde opleidingen kent, waaronder opleidingen die relatief kostbaar zijn zoals de muziek dramatische afdeling en de elektronische studio. Nu wil minister Pais per 1 augustus 1979 de aangegeven sleutel van 1977 verlagen van 3,5 naar 3,2 en van 1,5 naar 1,2 leraarlessen per student per week. Op nieuw zal door deze uniforme maatregel, die alle instituten over één kam scheert, het Haagse Conservatorium het zwaarst worden getroffen. In het kort komt het hierop neer dat tussen 1976 en 1980, en een tijdsverloop van vier jaar dus, aan dit instituut op zijn gunstigst ruim 577 leraar lessen verloren gaan, dat wil zeggen als het leerlingenbestand op de thans normale wijze blijft toenemen. Zou het leerlingenbe stand niet toenemen maar gelijkblijven, dan moet het Haagse Conservatorium ruim 673 leraarlessen per cursusjaar inleveren en bij een teruglopend leerlingenbestand nog meer. Als het instituut in de loop van 1980 goed en wel in zijn nieuwe, ongeveer veertig miljoen kostende, goed geoutilleer de nieuwe gebouw zit, heeft het dan in het ongunstige geval 17 volledige arbeids plaatsen van leerkrachten ingeleverd op een landelijk totaal van ruim 77 volledige arbeidsplaatsen op dit ogenblik. Ruwweg gezegd ongeveer éénvijfde van het landelij ke totaal door één van de vijftien instituten! En juist door het instituut dat het veelzij- digst en het meest progessief muziekvakon derwijs geeft! Het is bepaald geen wonder dat Jan van Vlijmen die als opvolger van Kees van Baaren het Haagse muziekvakonderwijs in een jaar of tien wezenlijk heeft gemoderni seerd, tegen deze gang van zaken fel protest aantekent Terecht verwijt hij de minister en zijn ambtenaren dat de voorgestelde .maatregelen alleen maar cijfermatig zijn opgezet en daardoor onderwijskundig on nodig nivellerend werken. Het zou mogelijk zijn het aantal leraarlessen op het huidige peil te handhaven als het leerlingenaantal drastisch werd opgevoerd, dat wil zeggen als er per 1 september 1979 bij voorbeeld 80 tot 90 leerlingen méér werden toegelaten dan in 1978 het geval is geweest. Met het opvoeren van het leerlingenaantal zou dan echter de lesduur na 1976 opnieuw moeten worden ingekort en de getalsterkte van de groepen moeten worden vergroot. Is dat aanvaardbaar: de noodzakelijke toelatings drempel verlagen of laten vervallen, de lessen korten en het aantal leerlingen per les groter te maken? Het lijkt nauwelijks nodig op die vragen een antwoord te geven. Het Koninklijk Conservatorium, de enige rijksschool voor muziekvakonderwijs, neemt onder de opleidingsinstituten in ons land een eigen plaats in, vooral door zijn speciale leerplan. In feite heeft het rijk dat erkend door na tientallen jaren wach ten toch te besluiten dit conservatorium op een voor ons land unieke wijze te gaan huisvesten. Het is onlogisch, om niet te zeggen belachelijk, een dergelijk instituut dan op een andere manier zodanig te kortwieken dat het dé doelstellingen, voor de verwerkelijking waarvan het een nieuw gebouw dringend nodig had, niet kan handhaven en uitvoeren. Wie moet bezuinigen, dient dat zo te doen dat de schade zo veel mogelijk beperkt blijft. Het generaliserende plan van minis ter Pais waarover de Staten Generaal zich weldra bij de behandeling van de begroting van zijn ministerie kan uitspreken, geeft daar bitter weinig blijk van. J. Kasander

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11