andartsen op de bres oor betere verzorging iekenf ondspatiënten INBREKERS DODEN SLAPENDE VROUW £eidoc6ou/ia/fit Groeiende onrust in Spanje Overvallen automobilisten levensgevaarlijk gewond Kinderen kregen verkeerde pillen Nieuwe hoop op akkoord tussen Israel en Egypte jnenland/buitenland tl De Grondpolitiek Staaf de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 PAGINA 7 De voorzitter van de i ziekenfondsmedewerkers van •derlandse Maatschappij tot Be ring der Tandheelkunde, de heer nedoes, heeft vanochtend aange- igd, dat de tandartsen de bevol- actiever zullen gaan betrekken un strijd voor een betere tand- undige zorg voor ziekenfonds- kerden. op een vergadering van de sectie nnik, dat die verzekerden nu min of us gaat r Polen meer worden afgescheept met een absoluut minimum aan preventieve en curatieve behandelingen, die dan nog met eenvoudige dat wil zeggen lang niet alle de tandartsen ten dienste staande middelen moeten worden uitgevoerd. De verantwoordelijke instanties, aldus Hanedoes, schijnen nog steeds het standpunt in te nemen dat de tandarts uitsluitend is opgeleid om gaatjes te vullen of kiezen te trekken. Het percentage van de ziekenfondspremie dat aan de tandheelkunde wordt besteed vertoont al jaren een dalende tendens. Daardoor is Nederland volgens Hanedoes het qua sociale tandheelkunde slechtst ver zorgde EEG-land geworden. Nu de tandheelkundige verzorging wat meer in de belangstelling komt is er geen geld. „Indien wellicht over een aantal jaren het geld én de prioriteit beide aanwezig zijn, zijn er geen patiënten meer met een eigen gebit. Als die dan massaal door onbevoegden van een kunstgebit zouden worden voorzien, zou het lijken of het probleem zou zijn opgelost", aldus Hane does. JN (AP) Paus Johannes de Tweede wordt op 13 1 U alian het komend jaar ver- aan de Rooms Katholie- liversiteit in de Poolse Lublin, waar hij nog een hoogleraarspost de ethiek. Dat heeft tor, professor Mieczyslaw te, die bovendien een per- jke vriend is van de paus, eo meegedeeld, ic verklaarde dat de paus chijnlijk ook Warschau en jchowa, de heiligste plaats Dien, zal bezoeken. rkennings- chten boven ba hervat GTON De Ameri- regering neemt de aan bid van Mig-vliegtuigen lowjet-makelij op Cuba ig op en heeft de hervat- elast van de verkennings ten boven het eiland van Castro. merikaanse inlichtingen en hebben nog niet kun- aststellen of deze Russi- Destellen, met verstelbare tot de meest recente en behoren die alleen in aiopese landen in dienst en of zij zijn ingericht voor nt, HÉs^e kernwapens, ourar pvatting van de verken- luchten met de Ameri- spionage-vliegtuigen en Wl{ >t nieuwe spanningen kun- leiden tussen Moskou en enerzijds en Washing- nderzijds. Kort nadat zij eden, schortte President r de verkenningsvluchten indeel!" Cuba op om zijn goede tonen voor normalisering e betrekkingen tussen Cu- de Verenigde Staten. Deze ses op ten, begonnen in de jaren vormden een voortduren- itatie voor de autoriteiten vanna. „k Russen laten Iran IRAN Blijkbaar even e heemst als hun Amerikaan- llega's en die van andere lijke landen, verlaten 'delir op het ogenblik Iran. ebellerende arbeiders en ilijke leiders eisen niet al- let aftreden van de Sjah, willen ook dat alle buiten- ie invloed uit het land ver- it- Van de 41.000 Amerika- Iran zijn er sedert het van de onlusten al 4.000 ukken en ook veel Britten :en nadat verscheidene ien door betogers zijn las- fallen. De Sjah van Perzië vrijdag met de traditie "öken om persoonlijk een 'e af te nemen van de strijdkrachten ter ere iet nationale Iraanse jaar- Ondanks de installatie ;n militaire regering op vember worden in geheel anti-sjahbetogingen uden. Itonomie voor aenland BNHAGEN Het Deense öent heeft vrijdag met fcen 24 stemmen, een wets- tel aanvaard, waarbij met van 1 mei a.s. aan Qland gedeeltelijke auto- e binnen het Deense ko- *jk wordt verleend. lieuwe statuut voor Groen- (48.000 inwoners) wordt Bn kracht als de bewoners 88CLer m een referendum in mee akkoord verklaren. WVVi fetenlandse betrekkingen, ls'e en de veiligheid van "land blijven ressorteren 6561 r de regering en het parle- f1* Kopenhagen. Over het JJak van eventuele bodem- nu Iten van Groenland zullen yense en de Groenlandse [iteiten gezamenlijk beslis- CDA WIL WETEN Wat doet regering aan boycot Zuid-Afrika DEN HAAG - De CDA- tweede-kamerleden Mommersteeg en Schol ten willen weten welke stappen de regering on derneemt voor het voor bereiden van de econo mische boycot van Zuid- Afrika in Europees ver band, zoals die met de Kamer is afgesproken. De twee stellen dat in schriftelijke vragen asm minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken'. Aanleiding is een uitla ting van de Westduitse minister van buitenland se zaken Genscher. Die zou zich in het Europese parlement in Straats burg hebben uitgespro ken tegen economische sancties tegen Zuid-Afri ka, zelfs als de regering van dat land niet van mening verandert over Namibië en de eisen van de veiligheidsraad. Tijdens de begrafenis van een donderdag doodge schoten rechter brachten demonstranten in Madrid de facistengroet. MADRID In de Baskische provincie in Spanje hebben demonstranten vrijdag een autoweg naar Frankrijk gebarrica deerd en is het op verscheidene plaatsen gekomen tot confronta ties met de Spaanse politie. Tijdens de begrafenis van de rechter die donderdag werd neergeschoten schreeuwden rechtse Span jaarden in Madrid leuzen tegen de regering. In de Baskische stad San Sebastian werden demonstraties gehouden tegen het politie-optreden. De politie verspreidde de demonstranten met rookbommen en rubberkogels. In Madrid schreeuwden rechtse Spanjaarden „Franco, Franco, Franco", en brachten zij tijdens de begrafenis van de Madrileense hoge rechtbankfunctionaris, die vooral actief was onder het bewind van generaal Franco, de fascistengroet. De Baskische guerrillastrijders eisten vrijdag de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. De verontwaardigde rechtse Spanjaarden bij de begrafenis in Madrid riepen op tot een staatsgreep van het leger opdat een einde zal worden gemaakt aan het Baskische terrorisme. MINISTER Van der Stee van Landbouw heeft de Tweede Kamer vorige week laten weten dat de voor stellen van het kabinet over de grondpolitiek nog wel tot begin volgend iaar op zich zullen laten wachten. Daarmee is de behandeling van deze zo belangrijke wetsontwerpen in het parlement opnieuw voor een aan tal maanden uitgesteld. Bij het aantreden van het kabinet-Van Agt eind vorig jaar leek het duidelijk dat de indiening van de nieuwe grondpolitieke wetsontwerpen weinig tijd meer zou vergen. In hun formatiegesprekken waren van Agt en Wiegel het immers eens geworden over de wijze van berekening van de financiële vergoeding bij grondontei gening, over een voorkeursrecht voor gemeenten bij aankoop van onroerend goed, en over de invoering van 'een landbouwkundige toetsing voor kopers van agrari sche grond. OMDAT voorafgaande aan de kabinetscrisis begin '77 (het kabinet Den Uyl struikelde over de grondpolitiek), én in de zeer langdurige kabinetsformatie van '77 alle mogelijkheden voor de grondpolitiek tot in details op papier zijn gezet, viel aan te nemen dat de formele uit werking van de grondpolitieke voorstellen van Van Agt en Wiegel zeer snel zou kunnen verlopen. Dat blijkt nu echter niet het geval te zijn. Het kabinet heeft, ondanks eerdere toezeggingen om snel met de voorstellen bij het parlement te komen, meer dan een jaar nodig voor de hernieuwde uitwerking. INMIDDELS maken speculanten nog steeds onterechte overwinst op grondtransacties, modderen de gemeente besturen in de stadsvernieuwingsgebieden nog steeds met de aankoop van onroerend goed, en stijgen de prij zen van landbouwgronden voortdurend met grote sprongen. Door de zeer langdurige kabinetsformatie van vorig jaar is voor de nieuwe grondpolitiek al een jaar verspeeld; het valt te betreuren dat het kabinet op nieuw een jaar verloren heeft laten gaan. Tilburgse politie tast in het duister TILBURG De gemeentepolitie van Tilburg tast nog volledig in het duister omtrent de identiteit en motieven van de twee daders die in de nacht van donderdag op vrijdag de 24-jarige mevrouw Bigót Suos in haar woning in Tilburg door het hoofd schoten. Het slachtof fer overleed kort na aankomst in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Haar evenoude man is met een schotwond in de buik in het ziekenhuis opgenomen. De heer Bigöt kwam omstreeks kwart over twee in de nacht van donderdag op vrijdag bij zijn woning aan. In de woonkamer trof hij twee mannen aan die het wandmeubel overhoop haalden. Één van hen schoot vervolgens de heer des huizes in de buik, waarna zij beiden de vlucht namen in de auto van het slachtoffer. Nadat de man weer bij bewustzijn was gekomen, wist hij de buren te waarschuwen, die op hun beurt de politie alarmeerden. Bij inspectie van de woning bleek in de slaapkamer op de eerste etage mevrouw Bigót met een schot door het hoofd op bed te liggen. Zij was omstreeks half twee door vriendin nen naar huis gebracht, nadat zij een popconcert had bijgewoond. Haar man was die avond onder meer op bezoek geweest bij zijn moeder. Volgens zijn verklaring was er in de woning tienduizend gulden aanwezig met het oog op een huizentransactie. De politie heeft dat bedrag nog niet kunnen vinden. Een uitgebreid onderzoek door het 38 man sterke rechercheteam heeft nog geen enkel aanknopingspunt opgeleverd. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam nam gisteren enkele honderden kindertekeningen in ontvangst Hij deed dat namens het gemeentebestuur van Jerusalem, in het kader van een internationale tekenwedstrijd waar 50 steden over de hele wereld aan meedoen. Thema van de wedstrijd is het Oude testament. NIJMEGEN (ANP) De recherche van de rijkspolitie in het district Nijmegen is op zoek naar de daders van twee steekpartij en in en bij Nijmegen. De beide slachtoffers van deze steekpartij en zijn ernstig gewond overgebracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen. De eerste steekpartij gebeurde dinsdagavond tegen middernacht langs rijksweg 52 van Nijmegen naar Arnhem, waarlangs een auto geparkeerd stond met daarachter een gevarendriehoek. Een 31-jarige man zag dat en stopte om te helpen. Toen hij uitstapte en op de stilstaande auto toeliep werd hij plotseling in zijn rug gestoken. Met een diepe wond ter hoogte van de longen werd hij later in het ziekenhuis opgenomen. Een dag later trof de Nijmeegse gemeentepolitie bij de brug over de Waal een auto aan, waarin, naar de agenten dachten, een dronken man zat. Deze bestuurder, een Amsterdammer, bleek echter eveneens in zijn rug te zijn gestoken. De recherche legt verband tussen beide steekpartijen. Vermoedelijke daders zijn twee jongelui in een zwarte personenauto. Zij zijn tot op heden spoorloos. MORNING AFTER PIL INPLAA TS VANFLUORTABLETTEN (Van een onzer verslaggevers) EXLOO - Een huisarts in Exloo heeft een ge zin in de gemeente Odoorn bij vergissing ver keerde medicijnen verstrekt. In plaats van fluortabletten tegen tandbederf kregen de kinderen van het gezin de morning after-pil Er zou hierdoor een verstoring van de hormo nen zijn opgetreden. Het is niet bekend of dit blijvende gevolgen zal hebben. De huisarts, de heer P.R.M. van der Vooren geeft toe dat er fouten zijn gemaakt. Hij geeft er verder de voorkeur aan zich van elk commentaar te ont houden en beroept zich onder meer op be roepsgeheim. Het gezin is over de gevolgen van de vergissing ingelicht. De arts heeft sinds drie jaar een praktijk in het Drentse Exloo. De regionale inspecteur voor genees middelen in de noordelijke provincies gaat een onderzoek instellen naar de toedracht. De inspecteur, dr. Kaufman, zei gisteren dat de arts heeft nagelaten zijn fout bij hem te mel den. pttpost Gebruik'm goed. Opvang in zicht van Vietnamese vluchtelingen GENÉVE De Verenigde Sta ten, Canada en Frankrijk heb ben aangeboden de 2500 vlucht elingen aan boord van het schip „Hai Hong" bij Maleisië onder dak te bieden. Dit is vrijdag in Genève meegedeeld door het bureau van de hoge commissa ris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen. Het bureau deelde mee dat de ambassadeurs van genoemde landen in Koeala Loempoer dit aanbod hadden gedaan aan het Maleisische ministerie van bui tenlandse zaken. Er wordt nu gesproken over selectie van de Vietnamezen en hun registratie. In afwachting van een afron ding van de regeling blijven de vluchtelingen op het schip. TEL AVIV Het welslagen van het vredeso verleg tussen Israël en Egypte hangt momen teel af van het Israëlische kabinetsberaad, dat morgen in Tel Aviv begint. Het kabinet bespreekt dan de deze week voorgelegde Egy ptische voorstellen, die de ontstane impasse zouden kunnen doorbreken. In een vraaggesprek met een Israëlisch dag blad heeft de Egyptische onderminister van buitenlandse zaken Osman El Baz uiteengezet wat de nieuwe Egyptische voorstellen inhou den. In die voorstellen wordt een verband ge legd tussen het vredesverdrag en de toekomst van de Palestijnen in de bezette gebieden. De hoofdpunten van de voorstellen: De onderhandelingen over de autonomie van cis-Jordanië en de Gaza beginnen een maand na ondertekening van het vredesak koord, of na de ratificatie ervan; Zes maanden daarna moeten er in de be zette gebieden verkiezingen worden gehouden; Tien maanden na de ondertekening moet Israël zijn troepen terugtrekken. Gelijktijdig worden de Israëlische troepen uit de Sinaï te ruggetrokken. Zowel cis-Jordanië en de Gaza moeten in de Egyptische visie autonoom worden, maar wel met Egyptische veiligheidstroepen om de sta biliteit te handhaven. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Vance noemde de Egyptische voorstellen constructief. Kabinet unaniem achter ontwerp over abortus (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet staat unaniem achter het wetsontwerp over abortus, dat eerder deze week is ge presenteerd. „Het wordt ge dragen door alle leden van het kabinet", zei Van Agt gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Van Agt zei dat het ontwerp het waard is om verdedigd te worden, en ging niet in op de vraag of hij wat de abortus wetgeving betreft een ommez waai gemaakt heeft. Er zitten wel degelijk normen in het voorstel, de ingreep gebeurt pas na zorgvuldige overwe ging en als er kennelijk geen andere oplossing meer is", al dus Van Agt. De voorzitter van de jongere norganisatie van de CHU, L. Heukels, zei vandaag op een bijeenkomst de rol van de overheid in het abortus-voor stel te passief te vinden. Landingslichten op Sri Lanka werkten niet COLOMBO De landing- slichten van de luchthaven van Colombo op Sri Lanka werkten niet toen daar woensdagavond de veronge lukte IJslandse DC-8 wilde landen. Het vliegruig vloog te laag, waardoor het vlak voor de landing verongelukte. De autoriteiten van Sri Lanka hebben het officiële dodencij fer van de vliegramp terugge bracht van 202 naar 183, 27 vermisten inbegrepen. Die vermisten bevinden zich waarschijnlijk nog onder de wrakstukken. Het vliegtuig had 243 passagiers aan boord, voornamelijk Indonesische Mekka-gangers. Tien procent tankwagens met gebreken DEN HAAG Ruim tien procent van de Nederlandse tankwagens heeft technische gebreken. Dat is gebleken uit een in september gehouden onderzoek. Van in die maand gecontro leerde buitenlandse tankwa gens op Nederlandse wegen bleek bijna achttien procent technische gebreken te heb ben. Mevrouw Smit, staatsse cretaris van verkeer en water staat, gaat deze gegevens nader analyseren. Poliopatiênte kreeg gezonde baby UTRECHT (ANP) - Een 21-ja- rige poliopatiênte uit Aalburg, die zwanger was toen ze deze zomer met verlammingsver schijnselen in het academisch ziekenhuis in Utrecht werd op genomen, heeft een gezonde ba by gekregen. Het kind is na de geboorte met sabin-vaccin geïmmuniseerd. Dit staat in „Medisch Contact"" van deze week.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7