Burgerraadslieden kraken edrag Leidse ambtenaren Santana kreeg dikke voldoende Botermarkt heropend M "5 Studenten ppenbaren geheime 3correspondentie Iran SIL- hoogleraren Onbekende strooit strychnine in Katwijkse wijk Hoornes Santana lokte 16.000 man naar Groenoord hallen ^tap/regio Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Warenhuis Langegracht De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland be treurt het ten zeerste, dat weder om een rapport in het kader van het Regionaal Distributie Plano logisch Onderzoek voor Rijn land door de Leidse Courant op vrijdag 10 november voortijdig en zonder toestemming van de opdrachtgevers in de publiciteit is gebracht. Zij wenst met nadruk te stellen: dat het betreffende rapport niet door haar aan de krant ter hand is gesteld; dat het hier geen eigen rapport van de Kamer van Koophandel betreft; dat het geen „geheim" maar een voorlopig rapport betreft, dat nog volop ter discussie staat bij de opdrachtgevers van het Re gionaal Distributie Planolo gisch Onderzoek; dat zij zich nadrukkelijk distan- cieert van de wijze waarop de inhoud van het rapport is weer gegeven en geïnterpreteerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland drs. A. Berkhout (adjunct-secre taris) A. Koningsveld (voorzitter) (Naschrift redactie: Het rapport is de Leidse Cou rant inderdaad niet door de K.v.K. ter hand gesteld; toe stemming tot publicatie was derhalve niet noodzakelijk, me de omdat het rapport in strikte zin geen KvK-rapport is, hoewel de Kamer wel een van de be langrijke auctores is.) Nieuwveen musiceerde NIEUWVEEN Nieuwveen ge noot gisteravond van de eigen musicerende dorpsgenoten tij dens de massale muziekavond in de aula van Huize Ursula. Vrijwel alle in Nieuwveen be staande verenigingen gaven gis teren acte de présence; het pu bliek was in groten getale op komen dagen. De fanfare van Crescendo, in het nieuw gesto ken, oogstte veel waardering. Dit laatste was er ook voor de uitvoeringen van de leerlingen van de Streekmuziekschool, de Ursulaband en het Mispage- koor. C.v.-installatie ALPHEN AAN DEN RIJN Een vermoedelijk „doe- het-zelver" heeft uit een werkplaats in Ridderveld II te Alphen aan den Rijn een complete centrale verwar mingsinstallatie gestolen met toebehoren. De buit be stond uit een c.v.-ketel, vier radiatoren, een toereikend aantal kranen en leidingen, twee drukvaten, twee ha spels, een vulset, een kamer thermostaat en tangen voor het buigen van de leidingen. De diefstsal die gisteren bij de politie werd gemeld is vermoedelijk gepleegd in de nacht van woensdag op don- die uitgestippeld is om de stu denteninvloed binnen de uni versiteit te verkleinen en een uiteenzetting van de manier waarop men de geschriften van de studentenvakbeweging te pakken kan krijgen. De studen ten beweerden voorts nog dat er archieven gevonden zijn waarin alle pamfletten en na men van de linkse studentenbe weging keurig op een rijtje staan. Mr. Cath, voorzitter van het College van .Bestuur van de Universiteit noemde het een on gehoorde zaak als dit verhaal van de studenten waar zou zijn: „Juist op de Universiteit moet men vrij kunnen denken en spreken zonder enige reserve of angst om opgeschreven te wor den". Overigens kon hij nauwe lijks geloven dat het waar was. De actie van de studenten om de vertrouwelijke stukken in de openbaarheid te brengen noem de hij „Incorrect, daar is een bezetting niet voor". De hoogle raren die met deze openbaarma king getroffen werden zeiden dat zij van de inhoud van het studentenstencil nog geen ken nis hadden genomen, maar dat zij het een „onfatsoenlijke zaak" vonden. Zij geloofden niet dat deze actie de verhouding met de actievoerders zou verslechte ren. Een van hen noemde de daad een „adolescentendaad" en als zodanig moest het-niet te zwaar opgenomen worden. Het van oorsprong Leidse kinderkoor "De Leidse Sleuteltjes" werd gisteravond tijdens een concert in de Amerfoortse Emmakerk gehuldigd. Dit ter gelegenheid van het feit dat de Sint Nicolaas-langspeelplaat van het koor, "24 Sinterklaasliedjes" meer dan 100.000 maal over de toonbank is gegaan. De dirigent van het koor werd een platina-langspeelplaat aangeboden. Ter gelegenheid van de huldiging werd een concert gegeven door het trio Rob van Dijk, dat het kinderkoor op de plaat muzikaal begeleidde, de pianist Louis van Dijk en het koor "The trumpets of the Lord". LEIDEN Sinterklaas kan evenals alle andere inkopende Leidernaars sinds gisteren weer (zelfs met paard of auto) gebruik maken van de Botermarkt. De geheel herstelde en van nieuwe walmuren voorziene straat werd na maanden afgesloten te zijn geweest weer opengesteld voor het verkeer. De rijrichting is intussen omge draaid: het verkeer kan niet meer vanaf het Gangetje de straat in maar slechts vanaf de Koornbrugs teeg/Stadhuis. Met de heropening van de Botermarkt vond gelijktijdig een feestelijke bijeenkomst plaats in lunchroom Snyers, waar allen die bij de werk zaamheden betrokken zijn geweest verrast wer den op een drankje en een boterstaaf. Namens de Botermartkwinkeliers en het LCC sprak de heer J. H. Snyers vele lovende woorden over de goede samenwerking tijdens de werkzaamhe den, zowel met de uitvoerders van de firma Stuifzand als met de ambtenaren van de gemeen te tot aan wethouder Waal persoonlijk toe. De ambtsdrager van stadsontwikkeling liet overi gens bij de heropening van de Botermarkt verstek gaan. Volgens de heer Snyers hebben de winkeliers de laatste maanden heel wat pijn moeten lijden en omzetten moeten derven. „Er waren weken bij dat je maar 50% van de omzet haalde, zeker drie maanden kwamen we niet boven de "70% uit. We hebben pijn geleden maar het was de moeite waard en de samenwerking was voortref felijk", aldus een blijgestemde Snyers. De Boter marktwinkelier, die ook namens het LCC-bestuur sprak, stelde te hopen dat in deze samenwerking een voorbeeld gezien zal worden voor verbetering van de contacten tussen bedrijfsleven en de politieke bestuurders in de toekomst. Over de hoofden van de aanwezigen heen richtte de heer Snyers zich tot de afwezige wethouder met een pleidooi spoedig te komen tot de aanleg van een nieuwe extra voetgangersoverspanning over de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Beschuitsteeg. Daarmee zou volgens hem een uit 1728 daterend raadsbesluit eindelijk worden uitgevoerd. LEIDSE COURANT R[Intimidatie, dreigen, schelden, verdachtmaken, verschuilen EIDEN „Intimidatie, schelden, reigen, onbeschoft behandelen, ver- ïoun achtmaken, goochelen met verschil- 02 (i !Dde petten, omkeren van de bewij- last, toepassing van administratief ge reld, zich verschuilen achter hogere verheden etc. etc." Van deze technie- en wordt volgens mr. Frits Quadekker, urgerraadsman van Leiden, veelvul- |jg gebruik gemaakt door functionaris- van de Leidse overheid, werkne- ners en bestuurders, aanpalende instel ingen, zoals bedrijfsverenigingen en lichtingen als het gaat om de relatie, lie dagelijks onderhouden met de ^idse burgerij. In deze en ook andere (S) jet mis te verstane bewoordingen AVF ^kt Quadekker "de ambtelijke wille- 'Al S keur" waarmee hij tijdens zijn vijf jaar lange ervaring aan het Instituut Bur gerraadslieden te maken heeft gehad. De burgerraadsman onthult deze op de stedelijke bureaucratie gevonden symp tomen in het zogenaamde "werkdos sier" van het raadsliedeninstituut, waaraan hij en mr. Joset Mons (sinds maart) zijn verbonden. Het dossier, bedoeld als terugblik op de ontwikkelingen die het instituut de afgelopen vijf jaar heeft doorgemaakt, is in alle opzichten een onthullend en schokkend verslag geworden. Een ver slag van ellende, grauwheid en misère, in andere termen laat dit werk zich niet lezen. De raadslieden mogen daar mis schien wat anders over denken, ze zullen in de loop der tijd wel wat gehard zijn tegen de in hun dossier aan de kaak gestelde zaken, maar voor de gerouti neerde lezers van rapporten of anders oortig leesvoer, is deze vandaag aan de publiciteit vrijgegeven rapportage een document dat de gemoederen danig in beweging zet, en zal zetten Toen in 1972 bleek dat de pas ingerichte balie van de afdeling voorlichting in het stadhuis met geen mogelijkheid opge wassen was tegen de stroom van 600 burgers per week, die met knellende vragen de voorlichtingsambtenaren overstelpten, is men kort hierna overge gaan tot het oprichten van het Instituut Burgerraadsman. Met de aanstelling van Joset Mons in maart van dit jaar is het achtervoegsel "man" in "lieden" omgezet. Op 15 juni 1974 trad mr. Frits Quadekker in dienst als eerste burger raadsman. Zijn taak was het om: Leiden te verkennen, het instituut vorm te geven, het instituut te introduceren (on der meer bij andere hulpverleningsin stellingen), de dienstverlening te starten en de begeleidingscommissie te laten i functioneren. De praktijk van alle dag laat deze mooie doelstellingen in princi pe wel heel, maar de ervaring heeft uitgewezen dat de accenten enigszins verschoven moesten worden. Hulpverle nen en het signaleren van problemen dienen thans met een dikke onderstre ping bij de taakomschrijving te worden opgenomen. 1 Demonstraties in '•„De Tweesprong fp ALKEMADE De vanmiddag 'nsi Seopende sporthal De Twee- 3.1 sprong in Roelofarendsveen N- staat morgen de gehele dag in het teken van demonstratie- iur wedstrijden. Deze wedstrijden V- beginnen morgenochtend om lei 11.00 uur en duren tot 18.00 uur. Aan de demonstraties nemen de navolgende verenigingen deel: de gymnastiekvereniging Excel- 's s'°r, de tennisvereniging Alke- niade, de basketbalvereniging (S Dunk In, tafeltennisvereniging iei De Treffers, badmintonvereni- d' ging Apolloo., muziekvereni- ging Liefde voor de Harmonie en de volksdansvereniging. Om (i 13.00 staat een rolstoelbasket bal-wedstrijd op het program ma. Rond kwart voor drie geeft Liefde voor de Harmonie acte de présence in de nieuwe unifor- men en om drie uur starten iel tafeltennisdemonstraties met 91 ^ritine Vriezekoop, Ronald 19 .Rijsdorp en Irene Smidt. 4 Dok het zwembad (vroeger Al- Kebad geheten, nu onderdeel van De Tweesprong) is in de feestelijkheden betrokken. Van ^rtgenochtend 10 uur tot half twee is er grais zwemmen. Daar- na, rond de klok van half vier, starten estafettes waaraan alle Alkemadese sportverenigingen ztdlen deelnemen. PAGINA 3 in .EIDEN De studenten van iet Sociologisch Instituut Lei den hebben gisteren de geheime vertrouwelijke briefwisse- van hun hoogleraren on- lerling in de openbaarheid ge tracht. Dit materiaal hadden lij verzameld tijdens de on- jJ, lmgs gehouden bezettingen «n het Sociologisch Instituut w het Stationsplein. De stu- ibo deoten blijven protesteren te- E jen, wat zij noemen, de onde- (S) lócratische besluitvorming op lun Instituut en de politieke irgumenten die tegen de benoe- ning van dr. D. LSpple werden Ingebracht. Zij waren gisteren !jrjj actief naar aanleiding van een P, oratie die gehouden werd door )pj prof. M. de Vall, één van de Co hoogleraren die naar hun me ting marxisten niet lust. Zoals bekend was dr. D. Lapple een aantal maanden geleden als kandidaat voorgedragen voor een lectoraat bij de vakgroep macro-sociologie aan het insti tuut. Deze voordracht werd te- ?en de zin van zowel de studen- 5) ten als van een groot deel van ktude wetenschappelijke staf te- 3yi ruggedraaid. Daarop bezetten de studenten het gebouw, maar ijjmet een gering resultaat. Hoe- ,.iit wel zij niet geloven dat zij door m hun acties gisteren ineens wel de benoeming van Lapple er door zouden krijgen, wilden zij de gelegenheid niet voobij laten l6B6aan om de gang van zaken op C het instituut naar buiten te ^brengen. In de briefwisseling en de noti ties komen ogenschijnlijk vreemde zaken naar voren. Kleingeestigheid van de betref- effende hoogleraren die een maxi mum salaris eisen als voorwaar- r het accepteren van hun hoogleraarschap, een tactiek Honden aan de lijn; katten binnenhouden Katwijk In de Katwijkse wijk Hoornes zijn donderdagavond kort na elkaar zowel een hond als een kat vergiftigd door strychnine. Een andere hond kon door snel ingrijpen van een dierenarts nog gered worden, het dodelijke gif bevond zich, wat de hond betreft in een vers gerookte makreel, die in de omgeving van de Boshuyzenstraat werd aangetroffen. Of de kat van dezelfde makreel heeft gegeten, of dat er nog meer vergiftigde stukken vis in de betreffende wijk aanwezig zijn, is op dit moment nog niet duidelijk. Naar verluid heeft men in de omgeving van de Boshuyzenstraat reeds een parkje uitgekamd om zoek naar nog meer vergiftigd voedsel. Een der gedupeerden is mevrouw Tesser uit de Boshuysenstraat. Het is haar aan te zien dat de dood van Pasja, een achtjarige dalmatiër, haar danig heeft aangegrepen. Ze vertelt: „Ik ging donderdagavond om een uur of tien de hond uitlaten. Het beest had vanwege nierklachten een speciaal dieet. Het is dus logisch dat hij alles pakt wat er aan eetbaars op straat ligt. Het schijnt hier trouwens in de buurt de gewoonte te zijn dat men afval maar op straat gooit. Het parkje hier in de buurt ligt dan ook altijd vol visafval. Deze keer lag er een hele makreel onder een hegje, en voordat ik er erg in had pakte Pasja de vis. Ik heb nog een groot stuk uit zijn bek kunnen trekken, maar een gedeelte had hij al binnen. Na een minuutje zie ik dat de hond door zijn achterpoten zakt en later door zijn voorpoten. Een buurman heeft hem nog snel naar huis gedragen, maar toen we hem op de bank legden was hij al dood." Een duidelijk geëmotioneerde mevrouw Tesser vervolgt: „Ik hoop zoiets nooit meer te zien. Het is werkelijk verschrikkelijk, ik kan het haast niet vertellen. Normaal zou ik het ook vreselijk hebben gevonden als de hond was doodgegaan, maar dat men een dier op zo'n onmenselijke manier aan zijn einde laat komen kan ik niet begrijpen., Als ik op dat moment geweten had wie de dader was, zou ik hem z'n keel hebben dichtgeknepen." Dierenarts Van Gooi, die de vergiftigde dieren heeft onderzocht ontdekte dat er sprake was van een strychnine vergiftiging. Dit is een snelwerkend gif dat spierkrampen veroorzaakt. Zodra de hartspier wordt aangetast treedt de dood in. Dokter Van Gooi: „Als je er erg snel bij bent is er soms nog wat aan te doen met spierverslappende middelen. Dat hangt echter af van de gifconcentratie in het voedsel en de hoeveelheid die is binnengeko men. Een van de vergiftigde honden heb ik op deze manier nog kunnen redden. Ik heb hem vandaag nog gezien en hij was weer helemaal de oude." De dierenarts noemt deze hele kwestie nogal triest en raadt het publiek aan de honden alleen nog aangelijnd uit te laten. Het is overigens niet de eerste maal dat hij met deze vergiftigingsverschijnselen wordt geconfronteerd. Twee maanden geleden heeft hij ook al twee honden met dezelfde verschijnselen moeten behandelen. Hij noemt het dan ook onwaar schijnlijk dat hier van toeval sprake is. De heer Van de Oever, eigenaar van het vergiftigde poesje tenslotte: „Ik kan best begrijpen dat er mensen zijn die een hekel aan honden hebben. Er zijn hier veel mensen die niet naar hun dier omkijken, en het de hele dag de straat opschoppen. Die dieren veroorzaken natuurlijk een enorme overlast, er liggen hier soms hopen voor de deur.... Maar dat men een dier op zo'n wrede manier wil afmaken, vind ik niet normaal meer." LEIDEN In twee concer ten gaf de Amerikaanse groep Santana gisteravond ongeveer 15.000 van haar Ne derlandse fans precies waar zij voor waren gekomen: een enorme stroom hits uit verle den en heden. De Leidse Groenoordhallen stonden bol van het geweld dat door Carlos en zijn mak kers werd gebruikt in num mers als 'Well allright' (zijn huidige hit), 'Black magic wo man', Dance sister dance', 'Europe' en 'I ain't got no body'. Het slagwerkerscircus, dat bestond uit drie percussi onisten en een drummer, vul de als ging het om een Af rikaanse stammenoorlog de verschrikkelijk galmende hal met tomeloos getrommel, dat in de succesvolle televisieserie „Verre volken" niet zou mis staan. De groepsleden gingen uiterst vakkundig te werk maar waren bij tijd en wijle wat te nadrukkelijk en mas saal aanwezig. Carlos kwam meteen tot fel soleren en hield dat het gehe le concert vol. Hij had de vin gers al los gespeeld door in zijn eigen voorprogramma (The Oneness Orchestra) mee te doen. Muzikaal gezien was wat hij daarin ten gehore bracht minder uitgekauwd en dus interessanter dan in het eigenlijke Santana-optreden. De jazzrock-muziek van de Oneness Orchestra liet éen ouderwets improviserende Carlos horen, met een stijl die dichter lag bij zijn Maha- vishnu-periode, waarbij de in het wit geklede gitaarheld werd opgezweept door een lichtelijk bezeten sopraan-sa xofonist. Santana was een voorspelba re, soepel lopende machine, die aan alle wensen van het publiek voldeed. Meezingend en handklappend nam de dei nende meute dan ook in de kleine uurtjes afscheid van de groep die als toegift 'She's not diere' speelde. PAUL WESTCTR ATE LEIDEN Dat de Amerikaanse Jazzrockformatie Santana gisteren en vannacht weer eens twee concerten in Leiden gaf zal maar weinigen in de omgeving van de Groenoordhallen ontgaan zijn. Terwijl de mierenhoop in de hal van voornamelijk in jeans gestoken krullenkopjes tot een gigantische omvang aangroeide, had de Leidse politie buiten de poort handenvol werk om het verkeer in goede banen te leiden. Achttien agenten waren ingezet om op de aanvoer-routes naar de Groenoordhallen het verkeer te regelen en acht motoragenten reden af en aan om een oogje in het zeil te houden. Hoewel het eerste Santanacon- cert al om 19.00 uur begon was de politie om kwart voor acht nog druk doende de concertbezoekers naar het parkeerterrein te voeren. Hoe welvarend de Santanamin- nende jeugd is bleek wel uit het omvangrijk wagenpark binnen en buiten het Groenoordhalter- rein. Wie zijn blik op het terrein zelf kwijt wilde moest daarvoor 1,25 gulden in de gemeentekas storten en dat zorgde op de toevoerwegen voor veel opont houd. Voor het zien en horen van Santana zelf werd zoals bekend 30 gulden per persoon neergeteld en de juffrouw van de retirade eiste haar kwartje gisteren bij vooruitbetaling. Ja, Santana in Leiden is een aardi- zeker als je bedenkt Santana, een soepel lopende machine. dat de Groenoordhal in twee etappes zo'n 16.000 popliefheb bers te verwerken kreeg. De lieve jeugd verdrong zich tien rijen dik voor de voeder steunpunten in de hal om hun opgekropte honger te stillen en dorst te lessen. Hele dozen met blik en bordjes verspreiden zich over de 1600 zit- en 8500 staan plaatsen. En dan... de KRO-dis- ko verstomt, de lichten gaan uit, de duizenden gaan joelen, maar worden korte tijd later over stemd door de eerste geluiden van Santana: „You're all right" wordt hen toegezongen, terwijl alom gasaanstekers aanflitsen. Santana's jongste hit galmt door de akoesties toch wel wat verbeterde Groenoordhal en duizenden handen klappen. Jammer dat de hal tijdens het tweede concert maar voor de helft gevuld was: het kwam de geluidsweergave zeker niet ten goede. Voor het tweede concert een aanvang kon nemen werden zes flauwgevallen en één in de be nen gebeten popliefhebber naar de parate EHD-wagen overge bracht. Verder verliep alles rus tig (vbor zover je bij een concert als dit van rustig spreken kunt), en geroutineerd: toen de tweede lichting Santanabezoekers de eerste afloste was nauwelijks jneer iets te zien van de giganti sche puinhoop aan bierblikjes die hun voorgangers hadden achtergelaten. Zo had iedereen het zijne voor Santana over: het Groenoordhalpersoneel zijn vrije vrijdagavond en talrijke late Santanagangers behalve de hoge entreeprijs ook nog hun nachtrust: de eerste treinen re den pas vier uur nadat de laat ste klanken uit de Groenoordhal weggestorven waren en niet ie- dereen was zo gelukkig een lift of onderdak in Leiden te be machtigen.... Tijdens het optreden van Santa na heeft de Leidse politie een 22-jarige inwoner van Zevenaar aangehouden. De man werd op heterdaad betrapt toen hij een begin had gemaakt met het verkopen van hard drugs aan concertgangers. De man die in het bezit was van heroïne werd gearresteerd en overgebracht naar het bureau. Verder hebben zich tijdens de beide concerten geen problemen voorgedaan. Platina-plaat voor Leidse Sleuteltjes

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3