"Spaanse griep", grootste pandemie aller tijden kostte 25 miljoen mensenlevens Spaansche Ziekte Menthaform-Tabletten EEN VOORBEHOEDMIDDEL DESINFECTEEBEN KEEL EN MOND. (58160) Gebruiksaanwijzing op iedere flaoon. Prijs ƒ0.80 per flaoon. VERKELTGBAAB BIJ H.H. APOTHEKERS ENDBOGISTEN N. V. Kon. Pharmac. Fabriek v/h BROCADES O STHEEMAN, MEPPEL Iedere Amerikaanse politieman was verplicht een bacillenmasker te een bericht over deze ziekte. Met de koning gaat het al weer beter, maar nu is de prinses ziek. Schrikwekkend Dat de toen nog goedaardige ziekte een half jaar la ter zou uitgroeien tot een schrikwekkende pandemie, een epidemie die zich over grote delen van de aar de verspreidt, kon niemand voorzien. Maar plotseling was ze er. Na een verschrikkelijk natte nazomer (waarin op 13 september het grote spoorwegongeluk bij Weesp had plaatsgevonden, doordat regen de spoordijk had doen verzakken), meldt de krant op 28 september: „De geheimzinnige epidemie, die in het begin van den zomer zich in geheel Spanje ver spreidde, is teruggekeerd, ditmaal met ernstige ver schijnselen. Vooral in het Zuiden van Spanje heeft de ziekte zich over een groote uitgestrektheid ver spreid en al tal van slachtoffers geeischt". Er wordt melding gemaakt van strenge maatregelen aan de Spaans-Franse grens om de ziekte tegen te houden, maar dezelfde krant bevat al een bericht uit Oldenzaal over 1500 mensen, die daar door de „Spaanse ziekte" zijn aangetast! En op 2 oktober wordt uit dezelfde stad gemeld, dat er in twee we ken tijds 21 mensen zijn overleden tegen normaal 100 in een heel jaar. Als tragische bijzonderheid:' „a.s. Donderdag wordt een jongeman begraven, die voornemens was dien dag in het huwelijk te tre den". Onheilsberichten Dan volgen de onheilsberichten elkaar met de regel maat van een klok op. Uit Rome: 40.000 zieken, van wie er 800 zijn gestorven. Uit Enschede: de enige demie het ergst in het oosten. Behalve de scholen sluiten ook de café's en openbare vermakelijkheden worden afgelast. Een bericht uit Warmond meldt, dat het Groot Seminarie aldaar 50 zieken telt. In Almelo zijn in twee weken 80 mensen gestorven, een derde van het normale aantal in een heel jaar. Uitleen van boeken en leesportefeuilles wordt gestaakt. Er wordt gewaarschuwd voor besmettingsgevaar. Hygiëne is de belangrijkste gedragsregel en ook: hoe zwaar dat moge vallen, kus geen dode ten afscheid! Dat de ziekte zich niet door staatsgrenzen laat te genhouden, is al lang bekend. Dat besmettingshaar den extra gevaarlijk zijn, blijkt uit een bericht uit Wolvega. Drie jongemannen zijn daar aan de griep bezweken. Zij waren juist teruggekeerd van hun werk bij Krupp in Essen. In Enschede, waar kort daarop 700 gastarbeiders uit de Duitse wapensmidse zullen terugkeren, is de ziekte hun al vooruit ge sneld. Er sterven daar per week honderd mensen, tegen normaal hooguit tien. Raadsels Bij een derde van de patiënten gaat de ziekte ge paard met longontsteking. Daar is anno 1918 geen kruid tegen gewassen. Volwassenen worden eerder het slachtoffer dan kinderen. Men staat voor raad sels. Pas in 1935 zal blijken, dat influenza (in al haar vormen) niet door een bacterie, maar door een virus wordt veroorzaakt en dat dit vooral toeslaat bij mensen met bronchiale of longaandoeningen of met een zwak hart. Minder weerstand is ook het gevolg van de virusaanval en dat leidt vaak tot de compli catie van aandoeningen, die door bacteriën worden veroorzaakt. Een virus leeft op levend weefsel, de bacil op dood weefsel. Als het vjrus het weefsel heeft gedood, kunnen de bacteriën hun slag slaan. Het oosten van het land wordt hard getroffen, maar het profiteert soms ook van de epidemie. De ziekte grijpt iedereen, ook de douaniers. Daardoor hebben smokkelaars het gemakkelijk en er valt met smokke len veel te verdienen aan de Duitsers, die nog meer ontberingen moeten lijden dan de Twentse arbeiders. Toch is met name in de textielsteden van Twente de nood groot. Er is veel werkloosheid, nu de fabrieken bijna geen grondstoffen meer hebben. De steun be draagt een tientje per week plus enkele guldens per kind. Een alleenstaande ontvangt acht gulden. Eie ren, belangrijk geacht voor zieken, kosten intussen dertig cent of meer per stuk, nadat de regering in september de eierprijs heeft vrijgegeven. In Gronin gen betaalt een dame voor 50 eieren tien gulden, terwille van haar zieke dochter. Vlucht in de drank Wat doe je tegen de ziekte? Sla van rode bieten is een van de aanbevolen huismiddeltjes. Een commer ciële aanpak klinkt door uit advertentieteksten. Veel mensen denken echter, na de ervaring met slechte levensmiddelen en surrogaten, dat de medicijnen ook niet hun oude kracht zullen hebben en zij vluchten in het universele middel tegen alle kwalen: de drank. Het alcoholgebruik neemt onrustbarend toe, mogen we de zedemeesters in de krant geloven, en waarom zouden we niet? Er is niet alleen gebrek aan geneeskundigen, maar ook aan ziekenhuisruimte. In Arnhem wordt het gym nastieklokaal van een school tot noodhospitaal inge richt. Gewoon de binnendeur dichtgeplakt en het onderwijs kan doorgaan... Omdat een virus zich verschuilt in een plantaardige, dierlijke of menselijke cel, is het zo moeilijk op te sporen. Men was dan ook tot voor kort niet op de hoogte van het bestaan van virussen. En toen ze eenmaal ontdekt waren, was het bijzonder moeilijk om te achterhalen hoe de voortplanting te werk ging. Bij het onderzoek is de electronenmicroscoop een machtig hulpmiddel. Op de foto: een viroloog aan het werk. iwas twintig toen. Mijn ouders waren wel Neder- uiers, maar als zoveel textielarbeiders hadden zij uk gevonden in het Duitse grensgebied. Ik ben \Gronau geboren. Daar ging ik ook de fabriek In, nw tegen het einde van de oorlog verhuisden we m Enschede. Nadat ik tyfus had opgelopen en f«en Nederlands onderzoek bleek, dat het water kGronau niet deugde, moest de fabriek mij niet Mr. Ik ben toen bl| Krupp In Essen gaan weiken. Dar heb ik de revolutie en de Spaanse griep «•gemaakt Later, thuis, heb Ik zelf- die ziekte ok gehad, ledereen in ons gezin was ziek, behal- i mijn moeder. We hebben het allemaal over- m efd; misschien wel door die thee, die de hele tg op de kachel stond. Ik meen dat het kamille- eewas". >ura t relaas van de bejaarde Enschedese is dat van lien, die nu rond de tachtig zijn. Zestig jaar gele- tn woedde in heel Europa en in grote delen van 4 41 rest van de wereld een influenza-pandemie, die JHs „Spaanse Griep" berucht werd. Het relaas, dat erboven staat opgetekend, wijkt in zoverre af van klere verhalen, dat er in de familie van vertelster ten slachtoffers zijn gevallen. Wonderlijk genoeg, ant de Spaanse griep sleepte twee miljoen Europe- in naar hun graf. In de hele wereld maakte het niet minder dan 25 miljoen slachtoffers. Dat is r dan pest of cholera ooit gemaakt hebben, relaas is in zoverre toch anders dan dat van de Leid seste oude mensen, omdat de vertelster uit En- hede de griepgolf in twee landen heeft meege- 10p aakt. Ze vertelt verder: „Omstreeks eind oktober j.p is ik van Essen uit thuis geweest. Al bij het stati- i kwamen me drie begrafenisstoeten tegemoet! De ensen gingen aan de lopende band dood. In Duits- nd was het nog veel erger. Wij waren onderge- acht in een Madchenheim. Je had toen bij Krupp bijna niets meer te doen, want de Duitse legers okken op alle fronten terug. In de stad werd hon- geleden en wij kregen ook niet veel bijzonders, rtqy et een paar meisjes legden we het zo aan, dat we «or machines te poetsèn overuren konden maken, je dan thuis kwam, was de schrale zuurkool op kregen wij pap! Maar de meeste mensen hadden e weinig weerstand. In de stadswijk Alten-Essen was speciaal kerkhof gemaakt voor de slachtoffers de Spaanse griep. Het ging vaak erg vlug. Zó raatte je met de mensen en zó hoorde je, dat ze uod waren. Er was in het Madchenheim ook een leisje uit Berlijn. Op een dag kwamen we thuis len bleek ze te zijn gestorven. De vorige avond weted ik nog met haar zitten praten en was er nog «ets aan de hand", pilau november brachten gewapende matrozen de fachines bij Krupp tot stilstand. Met een extra trein ingen de Nederlanders, die er gewerkt hadden, Bar huis. Meer dan 700 alleen al naar Enschede, latielaar wachtte hun werkloosheid, voedsel- en brand- lofschaarste en... de Spaanse griep.... Vreemde ziekte in Spanje" lees ik in een krant van 9 mei 1918. De tekst van het bericht begint aldus: ■teel 9n9eveer 860 derde van alle menschen in Spanje :i plotseling door een vreemde ziekte aangetast, koning en zijn ministers niet uitgezonderd". Dan olgen ër mededelingen over schouwburgen, waar Bt gespeeld kan worden, trams die niet rijden en 3roe erlaten openbare plaatsen van vermaak. Op 3 juni, under de kop „De epidemie van Spanje", opnieuw ispi vrouwelijke arts, mej. M.C. Metman, 40 jaar oud aan de Spaanse griep overleden. In Almelo 2000 zieken, onder wie drie artsen. Op één ochtend daar tien aangiften van overlijden. Oldenzaal krijgt een gemo biliseerde arts terug uit de militaire dienst, andere plaatsen krijgen versterking van medische hulp door het zenden van militaire artsen. In Glanerbrug wordt zelfs een semi-arts aangesteld. Op 9 oktober is de eerste schoolsluiting, in Enschede. De ziekte woedt dan in het hele land, ook in Am sterdam, waar dievenbenden menige goede slag slaan in de door kolenschaarste slecht verlichte en door de griep slecht bewaakte stad. Toch is de epi- In het Algemeen Handelsblad beschuldigt een medi cus Amsterdam van nalatigheid. In sommige school klassen is de helft of meer van de kinderen ziek, in andere nauwelijks iemand. Daaruit blijkt het besmet tingsgevaar. Men zou alle bijeenkomsten moeten ver bieden en alle scholen sluiten. Zuivere buitenlucht opsnuiven is het beste. Een door hoesten verpeste atmosfeer is desastreus. Dan vliegen de bacteriën in het rond. Het griepvirus is nog niet ontdekt, maar inderdaad kan ook dat zich door hoesten versprei den! Gelukkig maar, dat veel voetbalwedstrijden wor den afgelast. In Rotterdam zijn 170 scholen dicht. Intussen nadert de vluchtelingenstroom uit Noord-Frankrijk, voortge dreven door de terugtrekkende Duitse legers. De ge sloten scholen worden voor hen in gereedheid ge bracht als opvangcentra. Maar in Borne pleit de fabrikant Spanjaard voor het niet toelaten van vluch telingen, vanwege de Spaanse griep! Sympathieker klinkt de oproep aan onderwijzers om de kinderen na hervatting van de lessen veel te laten spelen en niet snel de gemiste leerstof te willen inhalen. Dat de ziekte niet tot eigen land beperkt blijft, klinkt nog een enkele keer in de berichtgeving door. In Batavia sterven per dag honderd mensen aan de Spaanse griep, zo meldt de krant. Maar in het alge meen spitst de buitenlandse berichtgeving zich toe op het naderende einde van de oorlog en de daar mee gepaard gaande omwenteling. „De kronen blij ven over de straat rollen". De vergissing van Troel stra levert wekenlang nieuws op. Berichten over de griep worden schaarser, al sijpelt er nog eentje door uit Bombay, waar 15.000 slachtoffers zouden zijn ge vallen. Een enkel opzienbarend geval in eigen land haalt nog de krantenkolommen. De drie dochters van een boer in Ypelo, die aan de griep overlijden, de vijf leden van een schippersgezin uit Ter Apel. die door de enige nabestaande worden betreurd.... Het is blijkbaar de tol, die betaald moet worden voor het aanbreken van betere tijden, meent het volk. Zijn daar niet de oude profetieën, van genera tie op generatie overgeleverd, die het hadden voor speld: „Wanneer een ongekende ziekte de volkeren teistert, dan is het einde van de grote oorlog na bij"? En inderdaad, Duitsland is verslagen, ook zijn bondgenoten liggen op de knieën. „Volkerenbond" is het woord, dat het krantennieuws gaat beheersen. De doden zijn begraven, de nachtmerrie heeft een einde genmomen. ADRIAAN BUTER fnfluenzavirusop longweefsel. Een virus is een eencellig klompje etwit, dat ztch niet zetfstandig kan voortplanten. Daartoe behoeft het een plantaardige, dierlijke of menseftjtoe eet. Het virus verdwijnt in de Get en begint zich voort ie planten. De verwoeste cel »s veelal een gewillige prooi voor bacteriën, die M slopende werk van het virus vottooieo. Doorgaans vervaardigt het «ensefek lichaam antistoffen tegen het virus. De slechte hygtëne-en voedseltoestanden op het einde van deeorte werefdoortog weren mede verantwoordelijk voorfcet grote aantal slachtoffers van de „Spaanse Griep". De mensen hadden onvofdoeode weerstand. Er stierven zoveel mensen, dat er lijkwagens te weinig waren. De doden moesten in vele gevallen met een bakfiets naar hun laatste rustplaats worden vervoerd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19