tart verfrissing, maar dat in de micro-oven zwaar oververhit is. Later krijgt hij een kapot gekookte maaltijd voorgezet. Het serveerkarretje blijft tegen hem opbotsen wanneer hij probeert te slapen". „Hij krijgt een plaatsje tussen een hippie die het gebruik van zeep schuwt, en een zeebonk die het gebruik van de fles mint", zo zet Moynahanzijn catalogus van duivelse kwellingen voort. „Ofwel hij wordt naast een 'moeder met een gillende baby gepoot. Zelfs buiten het vliegtuig kan de wraak van de stewardess hem blijven achtervolgen. Ze kan de verkeersleiding op de grond in het oor fluisteren dat ze hem van* smokkel verdenkt. Deze informatie gaat per portofoon naar de douane en de consequentie laat zich raden. Wees trouwens ook maar lief tegen het baliepersoneel", voegt Moynahan er in een terijde aan toe. „Het is een klein kunstje de bagage van een lastige passagier naar een heel ander werelddeel te sturen dan waar hij zijn moet. De collectieve marteling tenslotte. Wanneer het hele cabinepersoneel uit zijn hum is, of wanneer alle passagiers vervelend doen, kan met de verlichting of met de kunstmatige klimaatregeling gespeeld worden totdat je er stapelgek van wordt". Moynahan houdt staande dat dit soort praktijken zich voordoen. Zwaarder tilt hij aan het feit dat stewardessen geen medische opleiding kennen. „Bij veel luchtvaartmaatschappijen heeft de EHBO van de meisjes niets te betekenen. Paniek onder het cabinepersoneel is een .Reddingsploegen Vearouwerï^tellen in ae reddingsploegen op de grond? „Vergeet het", noteert Brian Moynahan. „Veel deskundigen zijn 'van mening dat de brandweren van burgerluchthavens hopeloos tekort schieten in vergelijking met die van militaire vliegbases. Luchtmachten beschikken over reusachtige helikopters voor rampbestrijding. Ze kunnen binnen een minuut of zo op de plaats van het ongeluk zijn, ook al ligt die kilometers ver weg. Ze hebben brandweerlieden, artsen, verpleegsters, medische apparatuur en schuimblussers aan boord. Geen enkele burgerluchthaven is zo grootscheeps toegerust, terwijl de kans op rampen er toch veel groter is dan bij militaire velden. Op de luchthaven Heathrow van Londen stortte een Trident van British Airways neer. Het duurde acht minuten voordat een bluswagen bij het wrak kwam en de eerste ambulance liet achttien minuten op zich wachten. Plunderaars en kijklustigen waren de reddingsploegen lang voor". PIET SNOEREN Ondanks de strenge periodieke keuringen stierven de afgelopen z frs jaar alleen al in Amerika zeventien vliegers aan hartaanvallen in hun cockpit". Raadgeving van Moynahctn aan alle passagiers: „De bekwaamheid van een piloot staat op zijn laagste pitje in de vroege morgen. Probeer dus die vluchten te vermijden". Nu is al het bovenstaande ook weer niet zo verschrikkelijk als het lijkt. De schrijver blijkt eerlijk genoeg om te vermelden dat de kans vaneen passagier om tussen start en landing te sterven, drie op een miljoen bedraagt, ofwel 0.00033 percent. Anders gezegd: wanneer je elke dag vliegt, sterf je als het aan de luchtvaart ligt slechts eens in de 913 jaar. Tot zover de meest ernstige kant van de medaille, getoond vanwege die klemmende vraag: zou zoiets nou ook boven Nederland kunnen gebeuren? Niet alleen op piloten heeft Moynahan zijn pennetje tot vlijmend toe gewet. Lichtere kost, maar voorwaar nauwelijks minder verbijsterend, serveert het hoofdstuk dat over hofmeesters en stewardessen gaat. Wat verhaald wordt over de manier waarop dit boordpersoneel de vliegtuigkeuken plundert op kaviaar, gerookte zalm en bijpassende dure drankjes, waarop zelfs de vliegtuigtoiletten worden ontdaan van stukjes zeep, busjes poeder en flesjes eau de cologne, kan hier onbesproken blijven. Laten de bedrijfsbeveiligingsdiensten er maar op letten; ze zijn ervoor. Of laten de vakbonden van pursers en stewardessen Moynahan wegens laster aanklagen, wanneer hij liegt. Het is onze zaak niet. bejegening krijgt u, de p assagier? En dan blijkt u it de bevindingen van Mv "Jynahan dat u vooral n-b t te lastig dient te zijn. Citi '.at: „Iemand die een slet hte indruk maakt op het cabinepersoneel, moet niet', verbaasd zijn wanneer hij igroet wordt met een hand doekje dat dient ter trekje van veel luchtvaartrampen". In dit verband klinkt de volgende waarschuwing van Brian Moynahan wel „Gehoorzaam de bemanning bij een dreigende calamiteit, maar verwacht niet dat ze erop uit zijn je te redden". Hij haalt ter onderstreping de Boeing 727 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig Airlines aan die op 11 juli 1973 neerstortte bij de Parijse luchthaven Orly. „De zeven bemanningsleden in de cockpit ontsnapten via de zijramen en drie andereh wisten via een noodluik juist achter de cockpit te ontkomen. Het redden van de passagiers lieten ze aan de brandweer op de grond over. Er was slechts één overlevende, 116 passagiers kwamen om. Voor het overgrote deel zaten ze nog in hun stoelen, de veiligheidsgordels om. De doodsoorzaak was gasvergiftiging. Dit trieste verhaal kent een simpele moraal. Passsagiers die dolgelukkig zijn bij het vooruitzicht de schok van een crash te kunnen overleven, en die rustig blijven zitten wachten op aanwijzigingen van de bemanning, sterven. Passagiers die zo snel mogelijk uit het vliegtuig willen ontsnappen en de wegen daartoe kennen, brengen het er levend af". Verkeersvliegers) bestaat uit een schouderophalen. We ?ullen het pas weten wanneer het onverhoopt ooit mocht gebeuren. Wat wel met redelijke zekerheid te zeggen valt. is dat in de luchtvaart ongeveer alles mogelijk is. Een piloot In Maleisië zag tijdens een vlucht opeens een cobra uitzijn instrumentenpaneel kruipen. Het blijft een wonder dat het beest niet aanviel. Een Amerikaanse piloot kreeg te maken met een herdershond die dat wel deed. Het dier werd dol toen de motoren startten, beet zich door het gaas van zijn hok heen en vloog de bemanning in de cockpit aan. De captain moest hem met de brandbijl van het lijf houden en kon ternauwernood een noodlanding maken. Een Perzische vlieger probeerde te landen op de luchthaven van Keiman. maar kreeg geen contact met de verkeerstoren. Hij stelde zich in radio verbinding met de politie en vroeg wat er aan de hand was. Inspecteur Dohwar ging kijken en vond het gebouw totaal verlaten. Op de deur zat een briefje: „Ben naar huis. mijn tijd zit erop". Een gezagvoerder van British Airways merkte tijdens een vlucht op het Verre Oosten dat hij aan het wegdutten was. Hij schudde zichzelf met moeite wakker, keek om zich heen en wat zag hij? Naast hem zat de tweede vlieger vreedzaam te pitten. De boordwerktuigkundige hing snurkend over zijn instrumenten heen. Of het verhaal van die twee Russische vrachtvliegtuigen.... Ze waren in het Engelse luchtruim de weg kwijtgeraakt. De brandstof was bijna op. De piloten spraken geen Engels. Ijlings stuurde de verkeersleiding alle andere machines in het bedreigde gebied naar elders. De luidsprekers op de luchthaven smeekten om iemand die Russisch kende. Goddank bevond zich daar ene mijnheer Usher, een talengek. Dank zij zijn hobby konden de twee Russen naar beneden worden gepraat en bleef een ijselijke ramp achterwege. Is iets dergelijks boven Schiphol mogelijk...? Huiveringwekken De hier vermelde gebeurtenissen raar, maar waar zijn tot ons gekomen via journalist Brian Moynahan van de Sunday Times in zijn (in Nederland nog niet verschenen) boek „Airport International". Een huiveringwekkende van een cup tain bekend die eiste dut zijn thee hem in de cockpit t geserveerd werd op een. zilveren dienblad. Eür. i andere vlieger stond i'ijn boordwerktu ig kundige toe slechts twee s i\ jaretten per uur te roken". „Piloten", zog,a ^t het verhaal verder,kunnen dood blijven aani de stuurknuppel en i c 'oen dat soms ook. Vliegt yergt veel van het hart. Ti idens de start klimt de haii tslag- bij kruissnelheid 8©'* - op tot 140 en tijdens de: landing zelfs tot ee n slopende 150. EenOfiïcieel rapport over een transatlantische vlu »h.t meldt dat de hartsla* jtot 100 steeg, wanneer t Ie stewardess zich mettiaar dienblad over de gezagvoerder boog. igwekkende 000 ntaire van ooopurnalist documentaire. Hij vertelt: „Mijn eerste vlucht vond plaats in 1959 en ging van Parijs naar Porthmouth. De piloot arriveerde te laat en in gezelschap van de stewardess. Hij droeg een colbertje, een blauwe werkbroek en laarzen. De stewardess had ladders in haar kousen en een zonnebril op haar neus. Zondereen woord te zeggen, gingen ze de cockpit binnen. Toen de Britse kust opdoemde, verscheen de stewardess in de cabine. Ze droeg nog steeds haar zonnebril, maar haar gezicht zat onder de lippenstift. „Southend, iemand voor Southend?", schreeuwde ze. De jongen voor me stak zijn hand op. De oude DC-3 kwam met een schok tot stilstand, de jongen werd uit de machine gewerkt en we vertrokken. De stewardess verdween weer in de cockpit. Toen we boven Porthmouth cirkelden, dacht ik: achter die vliegerij zit meer dan je denkt". De ervaring van zijn eerste vlucht is voor Brian Moynahan aanleiding geweest het internationale luchtvaartbedrijf hinderlijk te gaan volgen. Zoals een ander exotische suikerzakjes meebrengt van zijn reizen, zo ging hij feiten en feitjes verzamelen. De collectie, neergelegd in zijn boek, zou zelfs bij een kaal persoon de haren ten berge doen rijzen. Nooit is een schijnwereldje van glitteren glamour zo afdoende ontmaskerd, een ballon zo venijnig doorgeprikt. Moynahan moet bij zijn omzwervingen en naspeuringen de burgerluchtvaart enorm zijn gaan haten, anders had hij deze onthutsende lichamelijk in topconditie zijn en die naar buiten kalm en beheerst lijken, innerlijk een ziedende zee onderdrukken van emotionele troebelen, veroorzaakt door huiselijke moeilijkheden, papieren rompslomp, technische gevaren en vakmoeheid". Echtscheidingen Deze spanningen, constateert Moynahan, vormen een internationaal verschijnsel. Het përcentage echtscheidingen onder piloten ligt hoog, vooral wanneer ze op de lange afstanden vliegen. Dr. Geoffrey Bennett, hoofd medische dienst van het Britse ministerie van Handel en Industrie, schat dat twee procent van alle vliegers alcoholist is en zegt dat ze gedekt worden door hun collega's. „Gezagvoerders", aldus Moynahan, „kunnen ook erg autoritair uit de hoek komen. Ze staan op hun strepen. Een vroegere directeur van British Airways placht ze „verwende kinderen" te noemen. Zo is het geval opsomming nooit boven tafel kunnen brengen. Ter staving van deze boude bewering voert Moynahan een reeks voorbeelden aan. „Toen een stewardess op de luchthaven van St. Louis aart boord ging, hoorde ze gegrom aan haar voeten en voelde ze dat ze in haar kuiten gebeten werd. De gezagvoerder bleek in vol uniform op handen en voeten over de vloer te kruipen. „Ik wil hondje spelen", zei hij. Een piloot met standplaats Boston placht de gekleurde passagiers te tellen dié aan boord kwamen en stelde voor ieder van hen de vlucht tien minuten uit. Een Franse vlieger die over de radio een woordenwisseling kreeg met de verkeersleiding, werd kwaad, liet passagiers en vliegtuig in de steeken liftte 600 kilometer naar Kuis. :entr van "ber van dit jaar boven San Diego ing 727 van de t kojanse rtmaatschappij outh-West en een 'e nc uigje van het type fin 172 met elkaar in 150 Slachtoffers ramp, van wie ^nensen op de ide pech lal onder het lende schroot te !en verwonderlijk tal eigenlijk, dit jezien de igsdichtheld van erzoek bracht de feiten aan het twee toestellen peen hoogte van 1000 meter. Het s voortreffelijk, tuurknuppel zaten aren vliegers Ze geen enkele dsmaatregel ege gelaten. De dhen ende malen voor inde botsing uwd. Anderhalvi ir de fatale jhad gezagvoerder nog gemeld het iigje waar te 'an een technisch it is niets Toch boorden ihineszich, door Ibaar noodlot jelkaar. Het hoe zal eeuwig een lijven. Noch heeft [zin of een absurde ramp eigen zou kunnen i, boven een van in steden. Het Ivan onze gen ihtvaartdienst; teersleiders; ng van indse Gezond verstand Aanschouw het portret dat hij schildert van de piloot aan wie tientallen miljoenen passagiers per jaar hun vege lijf toevertrouwen. „De gemiddelde gezagvoerder is 43, getrouwd, heeft twee kinderen, een hond en twee auto's. Hij bewoont een huis met een grote tuin binnen een straal van 50 kilometer van zijn thuisbasis. Behalve naar vliegen gaat zijn belangstelling uit naar golf, vissen en tuinieren. Zijn politieke en maatschappelijke opstelling is behoudend. Een zeer geruststellend profiel. Helaas bestaat er, om met de Amerikaanse luchtvaartautoriteit dr. Herbert Haynes te spreken, geen doeltreffend middel om vast te stellen of piloten ook geestelijk gezond zijn. Lichamelijk worden ze streng zij het niet altijd met succes gekeurd. Maar naar hun gezonde verstand kijkt niemand". Ziedende zee De Britse deskundige dr. L. T. C. Hayward heeft in het toonaangevende blad Flight Safety geschreven: „Er is reden om aan te nemen dat veel piloten die

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17