Handhaven staat voorop bij Leidse topploegen 'Gezellig' naar Europese top iendschap centraal j A1 van Leidse Boys leidse courant-bal ES, ALGEMENE EN DANAÏDEN WACHT MOEILIJK MICROSEIZOEN Herman Hartevelt. Leids taekwondoka: (Van onze sportredactie) De Leidse Courant-bal, beschikbaar gesteld door 0{s Wout Bergers, is dit keer „toegewezen" aan Leidse Leidse Boshuizerkade-vereniging overhandigde het leer ns aan het Al-elftal. »ndere aan dit elftal, zo vertelt het Boys-bestuur, is dat hap en sfeer duidelijk voorop staan. Een combinatie die eens goed is voor een redelijke puntenwinst tot nu toe. slechts een wedstrijd in de sterkste opstelling kon ingetreden, werden toch al acht punten uit zeven duels Ook stak het elftal zich, al sparend, in een geheel nieuwe itrusting. ■n te meer de Leidse Courant Bal bij dit team te doen Cou ouds den. e korfbalmedewerker) Het Leidse top-korfbal gaat wederom 3 t0r lilijk micro-seizoen tegemoet. De coaches drie overgangsklassers Fides Pacta, De ie en De Danaïden zien weinig mogelijkhe- ndhaven" en „lijfsbehoud" zijn kernwoor- le prognoses van Hans van Zonneveld, Bart en Gerard Bos, al gokt de laatste op wat de lagere regionen zijn de vooruitzichten Iger. TOP en Zuiderkwartier moeten in rden geacht met de top van hun klassen anen. mpioensploeg voor de komende seizoenen" rdeel van Hans van Zonneveld over zijn ctie. „Als we dit seizoen boven Geldrop blijven, op papier zijn dit de zwakste en ons in de middenmoot weten te werken nstu we tevreden zijn." De selectie van Fides 9 rati it ten opzichte van het vorige seizoen nogal we gezichten. Ruud Niesing en Hen Brakel net top-korfbal en een knieblessure noopte ionei ordervliet tot een inactief seizoen. Vervan en H dag- ging werd gevonden in Gerda Stadt, Wim Piket en Daan Carree. Van Zonneveld verkiest hierdoor de routine boven de jeugd, want Henny Piket en Henny de Boer, vorig jaar invallend in het eerste, staan buiten de selectie. Relatief weinig veranderingen kent de ploeg van De Algemene. Enige debutant is Martin Filippo ter Vervanging van Aad Rusman, wiens achillespeesbles sure een langdurige zaak gaat worden. Trainer Bart Lambooy verwacht zijn rentree pas het volgende veldseizoen. Lambooys verwachtingen voor het ko mende microseizoen zijn naar eigen zeggen „gema tigd optiriiistisch". „We spelen nu al tien, elf microsei zoenen in de overgangsklasse en elk seizoen hikken we tegen de degradatie aan. De laatste twee jaar zijn we er in geslaagd om al twee, drie weken voor de afloop van de competitie veilig te staan. Of het dit jaar weer lukt hang ook af van de andere ploegen en van onze mogelijkheden tot het geven van goed tegenspel. Handhaven is in ieder geval het allereerste doel". i Dat is het ook voor Gerard Bos, de trainer/coach van De Danaïden. Maar hij hoopt op iet? meer: „het voordeel van onze zwakke veldstart met alles wat daarbij kwam is in ieder geval dat de ploeg wakker geschud is. De stemming is nu meer van: laten we nu direkt de punten gaan pakken." De Danaïden heeft vergeleken met vorig seizoen een sterke verjonging ondergaan. Hennie Deviles, Joke de Kier en Bea van de Meel drongen nu ook door in de basis voor de micro. Eerste klassers Zuiderkwartier en TOP rekenen beide op een klassering in de kopgroep. Voor Zuiderkwartier lijkt dat wel het minste dat de degradant uit de overgangsklasse kan laten zien. Over de titelkansen is Wim Metselaar echter voor zichtig. „Het is een erg sterk bezette afdeling met als grote kanshebbers Ready, OSCR, TOP en natuur lijk Zuiderkwartier. Maar we hebben dit seizoen doelbewust gekozen voor de veldtitel. Dit betekent natuurlijk niet dat we de strijd uit de weg gaan." In deze zware klasse debuteert ook Crescendo Frans de Haas heeft het er erg moeilijk mee. Het begin van de competitie acht hij al beslissend. „Start je slecht met een aantal nederlagen op rij", zo zegt hij, „dan wordt het erg moeilijk je nog te handha ven." De derde „Leidse" eerste klasser is het Sassenheimse TOP Nog voor de micro officieel startte speelde TOP al voor de competitie tegen OSCR. Het werd een 1011 zege voor de Sassenheimers, die halverwe ge de wedstrijd zelfs een 2—8 voorsprong kenden. In de slotfase kwam OSCR, gesteund door het fanatieke Rotterdamse publiek nog sterk terug. TOP werd zenuwachtig en dat leidde tot fouten die op hun beurt OSCR in staat stelden het TOP nog erg moeilijk te maken. Voor de treffers tekenden Peter Ciggaar (3), Ilse Westerbeek (2), Jan Willem Simme- link (2), Wilma Kuhn, Annemieke Keuning, Harald Simmelink en Wijnand van Vliet. Programma voor de Leidse regio: zondag 5 Meihal: 14.15 De Algemene-Trekvogels, 16.30 Crescendo-Terheijden; Apollohal: 15.45 Zuider kwartierQuick. Competitie-indeling: Overgangsklasse C Fides Pacta, Geldrop, GKV, Die Haghe, PSV, Rust Roest, Samos, SOS. Overgangsklasse D Achilles, De Algemene, De Danaïden, DEVD, HKC. KVS, Sperwers, Trekvogels. Zuid West IB Crescendo QSCR, Quick, Ready, Terheijden, TOP. Het Zuiden, Zuiderkwartier. Zuid West IIA DES, Fluks, Kinderdijk, KOAG, De Meervogels, NIO, Ons Eiland. Zuid West IIB DKC, DKV, KVR, Merwic ODO (D), Pernix, WION. Zuid West III D ALO, Dubbels Zes, DVS '69, Fiks, GKV )Hg), Phoenix, De Zwervers. Rijndelfland I Hoekse SV, KNS, Madjoe, De Raven, SEV, Velocitas, Warmond. LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1978 (Van onze sportredactie) LEIDEN Herman Hartevelt begon'zes jaar geleden met Taekwondo. De toen zeventienjarige Hartevelt moest na een ongeval en een periode van een jaar waarin hij niet kon lopen, een sport gaan beoefe nen. De keuze viel op de oosterse vecht sport Taekwondo, „omdat het zo gezellig was bij Sportschool Leiden". Wat begon als een spelletje is nu uitgegroeid tot serieuze topsport. Hartevelt werd in sep tember eerste bij de Voor-Europese kam pioenschappen in Barcelona, vorige maand eindigde de Leidenaar als derde bij het Europese kampioenschap in West-Duits- land. In Spanje versloeg Hartevelt de huidige Europese kampioen Walino. Ondanks de groeiende populariteit van Taekwondo wordt deze sport door veel mensen verward met Karate. Hartelvelt: „Er bestaat wel degelijk een groot verschil tussen die twee sporten. Karate is een Japanse, Taekwondo is een Koreaanse vechtsport. Bij Karate is het voor tachtig procent werken met de handen, terwijl wij voor het grootste gedeelte met de benen te werk gaan. Karate kent geen lichamelijk contact, Taekwondo kenmerkt zich door het feit dat er sprake is van een echte krachtme ting. Wij proberen in een wedstrijd van driemaal twee minuten zoveel mogelijk treffers op het lichaam van de tegenstander te plaatsen. Vandaar dat een Taekwondoka (iemand die Taekwondo beoefent) wordt beschermd door een pantser. Wij moeten raken en dat maakt het natuur lijk veel realistischer". Bij internationale wedstrijden,is het zelfs toegestaan een op ponent knock out te trappen, Hartelvelt: "Dat mag inderdaad maar ik ga de mat niet op met het idee iemand plat te slaan". Taekwondo is een snel groeiende sport in Nederland. Op het ogenblik nog aangeslo ten bij de Nederlandse Budobond. Volgens Hartevelt wordt er binnen afzienbare tijd een eigen Nederlandse Taekwondobond op gericht. De man achter de successen van Hartevelt is Aad van der Luyt. Het tweetal traint zes dagen in de week bij Sportschool Leiden. Bovendien is er eenmaal in de maand op zondag een training van het Nederlands selectieteam. Voor Hartevelt is het best op te brengen: "Wil je op dit niveau meedraaien dan moet je wel zoveel trainen. Mijn vrouw is het er nog steeds mee eens en zolang ik het kan combineren met mijn werk (Hartevelt is gemeente-ambtenaar) blijf ik doorgaan met Taekwondo". De Leidse Taekwondoka, vechtend in de ge wichtsklasse tot 58 kik), is drager van de bruine band en is nu bezig met voorberei ding op de eerste dan (zwarte band). In februari van het volgend jaar moet hij daarvoor een aantal proeven van bekwaam heid afleggen, zoals: negen schijngevecht stechnieken (Tjongs, gevecht tegen een denkbeeldige tegenstander), een aantal ver- -dedigingstechnieken, sparren (vechten te gen een tegenstander) en breektechnieken (het breken van dikke planken). Al deze onderdelen moeten tot in de perfectie wor den beheerst: "Maak ik' een foutje dan kan ik die eerste dan wel vergeten". Hartevelt heeft het erg goed naar zijn zin bij Sport school Leiden. "Je moet het gewoon zien als een vriendenkring, het is bij ons enorm gezellig. Je kunt het ook zien als een soürt opvoeding. Veel jongens die zijn komen vechten zijn er een stuk rustiger door geworden, ze kunnen hun agressie op de mat kwijt. Er zijn ook veel sportscholen in Nederland waar de zakkenvullerij voorop stat. De leden moeten daar zo gauw moge lijk hun examens afleggen want dat brengt weer extra geld in het laatje. Bij sportschool Leiden doe je pas examen als je er klaar voor bent". Hartevelt is van plan samen met Aad van der Luyt een sportschool in de omgeving van Leiden te beginnen: "Daar bestaan inderdaad vergevorderde plannen voor, ik blijf trouwens gewoon bij mijn huidige werkgever in dienst. Ik beschouw Taekwondo nog steeds als een hobby". Vorige week nog, vocht Hartevelt in het Flying Dutchman-toernooi in Den Bosch, Nederland behaalde daar de eerste plaats en kreeg daarmee zijn revanche op aartsri vaal West-Duitsland. Gerard van den Berg, ook een Leidse Taekwondoka werd met zijn team tweede. Hartevelt's team eindig de op de vierde plaats. Hartevelt: "Bij het Taekwondo moet je je telkens weer bewij zen, voor je het weet neemt iemand anders jouw plaats in. Als er inderdaad iemand is die beter vecht dan ik, dan heb ik daar vrede mee". In maart van het volgend jaar zijn de open Nederlandse kampioenschap pen: "Mijn ambitie is, voor de tweede keer in mijn carrière Nederlands kampioen worden". KEES VAN HERPEN Hartevelt: "Je moet je telkens weer bewijzen" „Hoek" Herman Hartevelt is taekwon doka. Een 24-jarig Leids talent dat ook Europees gezien aan de weg timmert. Wat verwacht je dan als je een gesprekje aan vraagt, een afspraak maakt? Eigenlijk een nogal fors iemand. Een persoon tegen wie je geen gekke dingen moet zeggen om dat je anders wel eens lijfelijk te maken zou kunnen krijgen met die Koreaanse vechtsport een „hoek" is zo gevonden- Uit betrouwbare bron echter, kan nu worden gesteld dat dat allemaal hard meevalt. Harte velt is helemaal niet zo fors, is buiten de mat gewoon een aar dige jongen die in niets laat merken in wedstrijden bezig te zijn „om te raken, treffers te plaatsen." De lieve, bij het verhaal geplaat ste foto kan dan ook niet onder de rubriek „valse voorlichting" worden geplaatst. Leken heb ben, anders gezegd, nog veel te leren Doelpunt En daar hang je dan. Elk week einde weer spelen zich dit soort taferelen af. Elke zaterdag, zon dag opnieuw, werpen doelpun tenmakers zich op als ideaal fotografisch vast te leggen, vro lijke mensen. Uiterst verheugde mensen, waarvoor op zo'n mo ment niets anders meer bestaat dan dat doel, dat net en vooral die bal die zojuist in dat doel tegen dat net, is verdwenen. Afgelopen zondag ook weer. In dat duel tussen SJC en Bernar- dus in de vierde klasse A. Maar ten Plug, op deze plaat het „feestelijk voorwerp" wilde wel weten dat hij die bal net voor de derde maal in het Bernardus- doel had gedeponeerd. Wilde „voor de fotograaf' ook nog wel even blijven hangen. De rest is duidelijk. Als er mensen zijn die sportfotograaf én redactie zo terwille zijn, kun nen we plaatsing niet weigeren. Dan moet zo'n foto gewoon in de krant. Wat bij deze dan ook is gebeurd. Betaald Er zijn in de loop der jaren nogal wat redenen naar voren gebracht waarom een voetbal ler nu precies de overstap naar de betaalde tak. niet maaktfe). Studieperikelen, mentaliteit, ge brek aan zelfvertrouwen een rijtje waaraan nog wel de nodi ge argumenten kunnen worden toegevoegd. De verklaring echter die Jan Willem Bogers, nu al zeven jaar erg opvallend acterend in Noordwijks zaterdag-eerste klasser Noordwijk, geeft voor het feit dat hij zelfs nooit bena derd is voor een betaalde func tie, is echter te aardig om niet nog even te noemen. Afgezien van andere beweegredenen die Bogers zelf van een overstap zouden kunnen afhouden („Voor geld is niet alles te koop" „Sfeer is ook erg belangrijk") stelt Bogers dat „het wel zal liggen in het feit dat ik theologie studeer dat men er nooit aan begonnen is." Op z'n minst een opvallend ar gument.... Prognose Zijn voorbeschouwingen nu echt uit de tijd? Neem nu die zaalvoetbalhoofd klasse van Leiden. We dachten vooraf toch een redelijk gefun deerd geheel te hebben ge maakt. Van de tien ploegen werden er zelfs vijf als grote kanshebbers genoemd. Kam pioen Godyla, Swift Winkeltje, EKL-Boys, Sanitair Sjardin en Glasbergen de Best. Met Oegst- geest als outsider erbij kon het normaal gesproken toch niet fout. Maar, dat kon wel. In de voor gaande weken al, deze week opnieuw. Neem nu afgelopen maandag in Katwijk. Cleyn Duin, vorig jaar matig draaiend, dit s&zoen ook al niet opzienba- rend bezig, klopt toch meer even EKL. En niet met 1-0, nee 5-2 stond er daar in Katwijk na vijftig minuten op het bord. En dan, dat slaat werkelijk al les, dat BMW Van der Plas. Kwam vorig jaar ook al nauwe lijks aan de bak. Verslaat eerst drie „mindere" teams, bindt vervolgens Godyla ook maar even aan de zegekar en wint ook het vijfde duel tegen outsider Oegstgeest met 3-2. Waarmee een officieel „niet ge plaatst" team na vijf duels nog zonder puntenverlies aan kop gaat van de hoofdklasseran glijst. En waarmee de vraag („Moeten voorbeschouwingen en prognoses nog wel zo no dig?") weer brandend actueel is geworden... met de bal vrolijk te zijn... Maarten Plug „hangt"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13