Overheid zet aan tot wangedrag automobilisten Ondernemers moeten niet alleen toeschouwer zijn jiis wil nieuw pe studie- ogamma's VVDM: DEFENSIE RONSELT VOOR NAMBIË-KORPS BELASTINGOPBRENGST 5 1/2 MILJARD HOGER ria gaat dicht FNV: regering plukt van minimumloon Helft Nederlanders koopt per post In 1983-'84 een kwart meer studenten Vijftien arrestaties in drugszaak BER ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 pagina 9 irps melt 3 van de C* DAM Het perso- *1* d de biscuitfabriek In Amsterdam heeft jjfsbezetting opgehe- zekering ze|ter is dat de fa- awerker$)en Vakbonden tie van het Ifteneba- waarvan Patria deel werken kt, zijn het in een gevoerd overleg eens d over een drietal ^bonden gestelde ei- gekomen is dat in een studie de productie- theden en de werkge- tot d bij Patria opnieuw worden bekeken. De comme reiging is daarmee l met m- gvan de baan. s E de -« taag. tei j ers bezetten erschool UK (ANP) - Enige Y&Mi n ouders houden IJW liosdag de openbare B3ÖI chool „De Notedop" ijk en N dijk bezet Ze protes- iermee tegen de be- van een Amsterdam- ^-afdel terleidster tot hoofd kortefchool. de ouders is de door benoemde leidster reid de ouders te be- bij de gang van za- de school. in de Dire* IND (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Veel straten zijn zo gemaakt dat ze aanleiding geven tot wangedrag van auto mobilisten. Men rijdt er te snel omdat dat makkelijk kan, ja zelfs logisch is. In Neder land is het aanzetten tot misdaad strafbaar. Men zou kunnen spreken van aanzetten tot doodslag door de overheid bij de aanleg van sommige straten. De overheid heeft de plicht te voorkomen dat de burgers zich bewust of onbewust schuldig maken aan doodslag. Wan neer de overheid daartoe niet alles in het werk stelt, is zij tenminste moreel medeplich tigbij ongevallen. Dit zei ir.H.G.Vahl, Hoofdafdeling Stedebouw Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders gisteren op de jubileum-studiedag van de Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV) in Utrecht. Straten, zo meent ir.Vahl kunnen pas veiliger worden als hard rijden onmogelijk is ge maakt. Gemengd gebruik van straten is ook alleen dan mogelijk. De wet zal de gelegen heid moeten verschaffen om de inrichting van straten op een samen afgesproken rijsnelheid af te stellen. Als sneller gereden kan worden dan de afgesproken snelheid is de inrichting niet afdoende. De overheid faalt dan en niet de automobilist. De eenvoudigste oplossing zou zijn de auto te voorzien van een apparaa tje, waardoor sneller rijden dan bijvoorbeeld 30 kilometer binnen de bebouwde kom onmo gelijk wordt gemaakt. Op een signaal bij het begin van de stad wordt dat apparaatje inge schakeld en wordt de snelheid automatisch te ruggebracht tot 30 kilometer. in onzer verslaggevers) NTER Minister Pais stelt zich voor te scheppen voor een nieuw type van stu- igramma's Hoger Onderwijs die berusten op ■werking van instellingen van Wetenschap- Onderwijs en een of meer scholen van Ho- troepsonderwijs. Hij denkt daarbij aan bij- eeld een combinatie van basiskennis in de iek met sociaal economische elementen voor is in de industriële bedrijven. Aan manage* \en behoeve van de welzijnssector, een na- 3uds itlenschappelijke opleiding voor functies in en Éubescherming en aan een opleiding in de te„ anen van de ruimtelijke ordening. rd meegedeeld in het d in Deventer gehou- imposium over samen- ig en integratie in het izontf Onderwijs. In verband !t Kamerdebat over de antjes kon de minister elf aanwezig zijn. Zijn werd voorgelezen door Bus, directeur HBO Ministerie van Onder in Wetenschappen. Vol- e minister dient er een g^jjU langend stelsel van Ho- ierwijs te komen waa ier de eigen karakter- n van het HBO en het neei schappelijk Onderwijs n irloren mogen gaan. Er "^gezorgd worden voor •tere flexibiliteit van de ken instellingen en be- Jorstromingsmogelijkhe- lartussen opdat de stu denten die opleiding kunnen volgen die het beste past bij hun belangstelling en aanleg. Zelfstudie onder begeleiding zal een belangrijke plaats moeten krijgen, aldus de mi nister. Tenslotte kan worden geprobeerd om het onderwijs op versachillende niveau's te verzorgen om zo tegemoet te komen aan problemen die het gevolg zijn van verschillen in vooropleiding en aan mogelij ke doorstromin'gswensen. teverzuim gestegen HAAG (ANP) Het Itverzuira is ook in het kwartaal van dit jaar [iets gestegen verge^ken ■h ^overeenkomstige perio- lentraal Bureau voor de liek en het Nederlands lut voor Preventieve Ge- f ande TNO hebben bere- [JF dat het ziekteverzuim mannen 8,6 procent en l|i vrouwen 10,6 procent be- In het derde kwartaal JP jaar waren die percen- resP- 8,4 en 10,5. emiddelde verzuimduur Jenderdagen bleef voor ,UR ien gelijk, namelijk 19,2. ïUF Touwen trad een lichte k van een halve dag op, itl en resulteerde in een ge- elde verzuimduur van k 'e™- Z ^rinsere l&ng ïtoverkoop :RDAM (ANP) In i negen maanden van rijn er in Nederland i|iievenveel nieuwe Wjonen-auto's verkocht als delfde periode van vorig de RAI in Amster- waren dat in deze perio- 81.519 auto's tegen 449.291 laar, hetgeen een lichte S van ongeveer een half >t betekent Na het eer- 'artaal was de verkoop- nog 5,5 procent en na fjaar bedroeg het ver- met vorig jaar nog 3,5 M*»! Mogelijk rij-examen voor bromfietsers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministe rie van verkeer en waterstaat overweegt op vrijwillige ba sis een theoretisch rij-examen in te stellen voor bromfiet sers. Dit om de verkeersvei ligheid te vergroten. De plannen sluiten aan bij de resultaten van een onlangs gehouden Nipo-enquête, die uitwees dat 70 van de Ne derlanders een dergelijk exa men wenselijk vindt. Nieuwe vergunning voor loodbedrijf Billiton-Arnhem ARNHEM Het loodbedrijf van Billiton in Arnhem krijgt volgende week van de provincie Gelderland een ver gunning voor de loring van 35 kilo lood per dag in de lucht Het Milieu Actiecentrum Ne derland, de Vereniging Voor komen is Beter en de Socia listische Partij in Arnhem hebben gisteren gezegd dat uit betrouwbare bron te heb ben vernomen. De drie orga nisaties hebben nu al aange kondigd beroep tegen deze vergunning te zullen aanteke nen. Volgens woordvoerders van de organisaties is de norm van 35 kilo tot stand gekomen „onder druk en chantage van Billiton, dat de provincie gedreigd heeft met sluiting van het bedrijf als de bepalingen in de vergunning te streng zouden zijn". Vol gens de actiegroepen is 35 kilo looduitworp veel te hoog. De uitworp zou naar hun me ning kunnen worden terugge bracht tot 10 kilo als er fijne re filters zouden worden gebruikt. Sjoukjeen Cecile Sjoukje Dijkstra (links) proost op het succes van de nieuwste tentoonstelling van de naaldkunstenares Cecile Dreesman „Stenen in bloei". De tentoonstelling in het Singer-museum in Laren werd gisteren geopend. Sjoukje, moeder van één kind, is in verwachting van een tweede. Utrecht (ANP) „De manier waarop de legerleiding dienst plichtigen voor het VN-deta- chement voor Namibië tracht te krijgen heeft verdacht veel weg van ronselen. Soldaten die te kennen hebben gegeven wel belangstelling te hebben voor informatie over Namibië wor den door hun meerderen gere- cruteerd voor dit detachement, terwijl zij dit vaak helemaal niet willen". Dit stelt de WDM in een protest tegen de „voorlichting" die de legerleiding geeft over het Na- mibië-detachement. Nederland heeft een eenheid van 200 man toegezegd aan de Verenigde Na ties, als bijdrage aan de VN- troepenmacht die waarschijn lijk volgend jaar een oogje in het zeil gaat houden bij het onafhankelijk worden van Na mibië (het vroegere Zuid-West- Afrika), dat nu nog onder gezag van Zuid-Afrika staat. De legervoorlichting heeft des gevraagd meegedeeld dat de fensie het recht heeft mensen aan te wijzen voor operaties in het kader van de Verenigde Naties. Het betreft hier twee geneeskundige compagnieën uit Assen en Steenwijk. Volgens de woordvoerder is hierbij de voor keur gegeven aan vrijwilligers. Het aantal vrijwilligers onder de totaal tweehonderd man, be liep volgens hem meer dan 50 procent Volgens de hoofdcommissaris van politie in Utrecht wordt dit het nieuwe vuistvuurwapen van de rijks- en gemeentepolitie. Het is de Sig-Sauer 9 mm van Duitse makelij. De Sig-Sauer 9 mm is de (niet automatische) vervanger van de zeer verouderde Belgische FN 7.65. Voorkeur voor Duits pistool voor politiekorpsen UTRECHT (ANP) Gemeente- en rijkspoli tie zullen vermoedelijk worden uitgerust met het niet-automatische 9 mm Sig-sauer pistool, een wapen van Duits fabrikaat. Het zal het nu nog gebruikte Belgische FN-pis- tool moeten vervangen, waarop de laatste jaren veel kritiek is geuit. Over de invoering van het nieuwe pistool moet nog advies worden uitgebracht aan de ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie). De Utrechtse hoofdcom missaris C. van Doesburg, die een aantal ja ren voorzitter is geweest van de interdepar tementale 'bewapeningscommissie', heeft verklaard dat de commissie tot aanschaf van het Sig-sauer pistool zal adviseren, hoe wel volgens de huidige voorzitter, hoofdcom missaris J. Valken uit Enschede, de commis sie nog niet tot een advies is gekomen. Volgens commissaris Valken is zelfs nog niet bekend op welk wapen de uiteindelijke keus zal vallen. Het Sig-sauer pistool heeft een houder voor twintig patronen (het FN pistool zes) en het schiet veel zuiverder dan het thans gebruik te wapen. In totaal zullen ongeveer dertig duizend pistolen moeten worden vervangen. In verband met de kosten zal de vervanging volgens minister De Ruiter in fasen geschie den. UTRECHT (ANP) - De rege ring is bezig met noodwetge ving om de minimumloners volgend jaar ruim een half pro cent verhoging te onthouden. De FNV is daar falikant tegen. De vakbondskrant van de FNV zegt, dat de kamer binnenkort een wetsontwerp krijgt voorge legd, dat erop is gericht, de index van de regelingslonen die bepalend is voor de ontwikke ling van het minimumloon, „uit te zuiveren". De regering vindt, dat een deel van de verbeterin gen in de bouw-CAO niet mag meetellen, omdat het alleen maar administratief van aard zou zijn. De FNV en ook h« CNV hebben zich overigens ook achter het standpunt van de KWJ-jonge- renbeweging gesteld, dat werk gevers die zich schuldig maken aan onderbetaling strafbaar (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Meer dan de helft van de Nederlanders (51%) koopt regelmatig bij een postorderbedrijf of boeken club. Met name in de kleine steden en op het platteland is de belangstelling voor het kopen per post zeer groot. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting voor Statistiek in op dracht van de Nederlandse Postorderbond heeft uitgevoerd. Het onderzoek wijst ook uit dat het leeuwendeel van de kopers (67 jonger is dan 35 jaar. Om de nadelen van het kopen per post zoveel mogelijk te beperken, wordt binnenkort een onafhankelijke commissie in gesteld, die klachten van klanten zal gaan behandelen. Die commissie kan de de bij de postorderbond aangesloten bedrij ven op het matje roepen. De bond telt op het ogenblik zeventien leden, die dit jaar zo wordt verwacht, een gezamelkijke omzet van 1 miljard zullen boeken. moeten worden. Sancties tegen week dinsdag zal aanbieden aan onderbetalende werkgevers minister Albeda van sociale za- vormen een van de eisen die ken en aan de Tweede Kamer de KWJ steltjin het zwartboek bij de behandeling van de be- onderbetaling, dat zij volgende groting van sociale zaken DEN HAAG (ANP) In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de schatkist 55,8 mil jard gulden aan belastinggeld ontvangen. Dit was 5,5 miljard gulden of elf procent meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Ongeveer driekwart van de stij ging was het resultaat van hoge re inkomsten uit de loon- en inkomstenbelasting en de om zetbelasting. De loon- en inkom stenbelasting bracht 2,7 miljard of 11,6 procent meer op dan verleden jaar en de omzetbelas ting vertoonde een stijging van 1,5 miljard gulden of 10,9 pro cent. Grote ontvangstenstijgingen de den zich verder voor bij de belastingen van rechtsverkeer, die met 252 miljoen of 21,5 procent stegen en de vennoot schapsbelasting, die 253 miljoen of 8,1 procent meer opleverde. De belastingontvangsten, aldus het ministerie van financiën, komen redelijk overeen met de in de miljoenenota 1979 gepre senteerde ramingen. Het wijst er verder onder meer op, dat de tabaksaccijns, die per 1 fe bruari van dit jaar is verhoogd, 150 miljoen gulden meer heeft opgebracht dan verleden jaar en dat de accijnsontvangsten van lichte olie met 125 miljoen gulden zijn gestegen. DEN HAAG (ANP) Universiteiten en hoge scholen zijn in meerderheid bereid om geza menlijk in de jaren 1983—1984 ongeveer een kwart meer studenten op te nemen dan in de laatste twee jaar het geval is geweest. Het personeelsbestand blijft daarbij gelijk, met uitzondering van de rijksuniversiteit Limburg en de landbouwhogeschool te Wageningen. Dit houdt in dat het aantal studentenstops in die jaren kan worden teruggebracht tot zeven (thans twaalf): engels, geschiedenis, biologie, pedagogie, geneeskunde, tandheelkunde en diergeneeskunde. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de eerste fase van de middellange termijnplan ning van het wetenschappelijk onderwijs, zoals neergelegd in het zg. algemeen financieel schema 1980-1983 dat door minister Pais aan het parlement is aangeboden. Voor de perso nele middelen en de hoofdtaken onderwijs en onderzoek liggen aan dit schema meerjarenaf spraken ten grondslag tussen de minister en de universiteiten en hogescholen. Minister Pais heeft gevraagd het schema bij de behandeling van de onderwijsbegroting aan de orde te stellen. ALBEDA HEEFT HOOP OP CENTRAAL AKKOORD: (Van onze sociaal-economische redactie) (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Minister Albeda van Sociale Za ken vindt dat arbeidsvoorwaardenoverleg tussen werkgevers, vakbeweging en overheid mogelijk moet zijn ondanks de verschillen van inzicht die er bestaan over het te voeren beleid. Het gezamen lijk besef van de ernst van de situatie moet vol gens de minister een gunstige uitkomst van het overleg mogelijk maken. Maar dan zullen de werk gevers actief het veld in moeten gaan en niet voornamelijk op de tribune gaan zitten om te zien hoe de vakbeweging en de overheid de menings verschillen uitvechten. Optredend als spreker op de ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen spaarde minister Albeda zijn gastheren gisteren niet Hij zei het nodig te achten dat de werkgevers geïnspireerd meedoen aan het komend centrale loon overleg. „Bij de werkgevers is veelal nog te weinig respons op suggesties van de vakbeweging betref fende verdeling van werk en medezeggenschap. Veel bedrijven hebben het moeilijk. Dat kan leiden tot een defensieve houding. Maar is dit wel ver standig Is het management wel altijd voldoende sociaal inventief Er zouden meer oplossingen be spreekbaar moeten zijn". De minister vroeg aan be ide zijden om meer begrip voor andermans stand punt En ook om meer bereidheid om tot een overeenkomst te komen. De minister zei dat er grote belangen op het spel staan. De werkgelegenheid moet een hoge prioriteit hebben bij het bedrijfsleven. De regering draagt daarbij een bijzondere verantwoordelijkheid. Zij heeft daaraan uiting gegeven met de beleidsvoorne mens van Bestek '81. „Werkgevers én werknemers moeten helpen dit beleid tot een succes te maken. Een gevaar is echter dat de werkgevers zich voor de korte termijn vooral zouden bepalen tot het al leen maar streven naar winstherstel en dat daar mee het overleg komt vast te zitten. Het moet even wel duidelijk worden dat de hantering van de instrumenten uit Bestek '81 inderdaad zal leiden tot herstel van de werkgelegenheid". De minister liet blijken nog altijd een kleine hoop te hebben op een algemeen akkoord tijdens het ko mende overleg. In elk geval moeten deelakkoorden of het globaal vastleggen van een aantal uitgangs punten voor het bedrijfstakgewijze CAO-overleg en de wijze waarop de regering daarop kan inspelen, bereikbaar zijn. Minister Albeda zei in zijn rede ook, dat hij het scheppen van werkgelegenheid in de zogenaamd kwartiaire sector (overheid, onderwijs, gezondheids zorg en dergelijke) nuttig en nodig vindt, doch dat de financiering daarvan in enige omvang problema tisch is zolang het draagvlak (de ondernemingen) niet zal zijn uitgebreid. Eventueel Zou men de be nodigde middelen ook kunnen putten uit particulie re bijdragen. Heffingen voor degenen die van de diensten gebruik maken (het profijtbginsel), eigen bijdragen in ziektekosten, schoolgelden en dergelij ke moeten dan weer bespreekbaar worden. ALMELO (ANP) De Alme lose politie heeft in de loop van oktober en november vijftien personen aangehou den in verband met handel in verdovende middelen en en het plegen van gewapende overvallen. Volgens de politie zal het aantal nog stijgen. De arres tanten hebben bekend betrok ken te zijn geweest bij het verhandelen van uit Amster dam afkomstige heroïne, LSD en dergelijke. Ook hadden zij een aandeel in overvallen in Almelo en omgeving of stel den zij wapens hiervoor be schikbaar. Vervoersbonden FNV: Binnenkort stakingsrecht voor personeel Spoorwegen UTRECHT (ANP) Het spoorwegpersoneel krijgt naar alle waarschijnlijkheid op korte termijn het recht om te staken. Volgens de vervoersbonden van de FNV blijkt dat uit de memorie van antwoord van de regering bij het wetsont werp tot opheffing van het stakingsverbod voor overheid spersoneel. De bonden zeggen uit de tekst af te leiden dat de NS-ers wellicht over een half jaar het stakingsrecht zullen terugkrijgen dat zij in 1914 door de „worgwetten van Kuyper" verloren. Tot nu toe was de verwachting dat het spoorwegpersoneel niet voor 1981 weer zou kunnen beschikken over de wettelijke mogelijkheid tot staken. Geldboete voor fabrikant witte platen" ROTTERDAM (ANP) De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren de 34-jarige inwoner van de Maasstad wegens het persen van „witte platen" veroordeeld tot een geldboete van 15.000 gulden, waarvan 10.000 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man, directeur van een in middels failliet verklaarde platenmaatschappij, had hon derdduizenden platen vervaar digd zonder de verschuldigde auteursrechten af te dragen aan de Stemra. De platen, on der andere de langspeelplaat „Desire" van Bob Dylan, had hij van valse labels voorzien. Veel bewolking met later regen, weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 9 gra den. Max. temp.: omstreeks 12 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Ook morgen blijft Nederland onder invloed van een krachtige westelijke stroming die in stand wordt gehouden door een krachtig gebied met hoge baro meter standen boven Zuideuro pa en de Donaulanden en een keten van lagedrukgebieden be noorden de 60ste breedtegraad. Nabij de Azoren is een depres sie tot ontwikkeling gekomen die het komend etmaal naar onze omgeving zal trekken. Aan de voorzijde van dit lagedruk- genbied wordt nogal vochtige en zachte lucht aangevoerd. We moeten dan ook op veel bewol king rekenen met toenemende regenkansen. Weerbericht van gisteravond 8 uur Eindhoven OenHelder Vlissingen Z-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Franklort Genéve Helsinki Innsbrück Klagenlurt Kopenhagen Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9