Jazz-rock-mammoet Santana legt Groen oord hall en geen windeleren OTEL MAYFLOWER HEEFT T IESTE VOOR MET LEIDSE CITY NVV breekt lans voor kleine middenstander Tentoonstelling voor ouders en kinderen in Leiden-Noord In jaarverslag 1977 D/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 NOVEMBER 1978 PAGINA 5 Wm hp mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen ien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel en wie u graag in deze rubriek zou willen J egenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan'naar nestel 18 vragen. Vanavond en vannacht is in de Leidse Groe- noordhallen een mil joenen-kwestie aan de orde. Simpelweg heet dat het (dubbele) op treden van de Ameri kaanse jazz-rock-for- matie Santana. Daar doe ik nu verder het zwijgen toe, want dat is een appreciatie ndef aUc a De I iden I verke it ibelle gang ,50 g! n drii Dranj r] ijk g se. Jai '0 eeld dracl J1 Jibedrijf annex "ierie herbergt een tbinatie die zacht egd uiterst vreemd heten. Toch is die ir in Leideh aan- »t. Jan Thomas de Jot, met een broer naar van garage- i-bedrijf De Groot trouwen en be- ;n, vooral de iwtak ziet Jan imas in de toe teruglopen), ft achter zijn gara- aan de Beesten- •kt gisteren een paal laten slaan ir economisch wet- ider mevrouw Jo In dat stukje langs de Sint kjgtenstraat, waar een paar honderd en met betonnen ipen bij moeten len, zal als alles jens verwachting loopt vóór de uwvakvakantie van '79 een motel staan dat tien luxe „studio's" telt. Het gaat Motel Mayflower heten, zo genoemd naar het schip dat Engelse emigrés, die in de 17e eeuw Leidse gastvrij heid hadden genoten, naar Noord-Amerika bracht. Die naam is niet toevallig gekozen; Jan Thomas de Groot, die zich nu al direc teur van Hotel 't Centrum noemt want in zijn brein is zich een nog complexer toestand aan het ontwikke- len-heeft in jarenlange overwegingen gemikt op het promoten van Leiden, waarbij hij in VW-directeur Roel Dekker een vurig medestander heeft „Leiden is het waard, aangedaan te worden. Niet alleen door toeristen, maar ook door mensen die hier voor enige tijd, hetzij uit zakelijke motieven, hetzij om universi taire redenen-ik denk aan bijvoorbeeld gastdocenten- hier voor enige tijd moeten verblijven". Het zijn drieste plannen, die door De Groot in drie jaar zijn Uitgebroed. Zes jaar geleden werd achter het taxibedrijf de oude paarden stal van Dieben, met koets- huis en tuigenkamer, aange kocht. Er was ook een hele hooizolder boven. Het geheel ging tegen de grond en er werd ten dele een garage neergezet-in gedachten althans. Maar daar moest vanwege de gemeentelijke schoonheidscommissie een puntdak bovenop, een kapconstructie derhalve. Daar zaten Jan Thomas en broer een beetje tegenaan te hikken en ze zeiden com- plotterig tegen elkaar: we zetten er een plat dak op. Dat ging een beetje stiekem, zo gaf Jan Thomas me toe." Ik heb uitstel aangevraagd, met de bedoeling er tien j flatwoninkjes, éénkamerwo ningen, op te zetten"; De De Groten zaten een paar jaar te wikken en wegen en overleggen, ook al gezien de hoge kosten ervan. Nu kan het stoute plan van de grond komen. De bouw vergunning ervoor was er. De Groot was inmiddels met febouwwerkzaamheden aan het mini-hotel zijn inmiddels van start gegaan prakkizeren al een stuk verder: „er is in Leiden gebrek aan hotelkamers, aan goeie althans. Daar gaan we nu in voorzien. Er komt een gezellige bar beneden met een keuken voor snacks. Daarboven worden tien ruime motelka mers gebouwd met balkons. Kamers van tien meter lang en 3,5 meter breed, met een keukentje met koelkast, badkamer met douche en toilet, er komt een halletje. Slaap/zitkamers die elk een schrijfbureau met typema chine krijgen en niet te vergeten een t.v.-toestel. Allemaal ruim genoeg voor het ontvangen van gasten en het houden van besprekin gen". De Groots particulier initia tief is gebaseerd op de toekomst. Zoals hijzelf zegt: „met het oog op de Schip- hollijn, op een eventueel doorgaan van een groots opgezet Schuttersveldproject en een oog op een mogelijke parkeergarage onder de Beestenmarkt. Die garage zou ik tenminste graag zien, onder de grond daar; met een halve meter erboven uitstekend, waarop een plantsoen met groen en zitjes een schitterend rust punt zou vormen. De city is dan best bereikbaar. Hope lijk zullen ook B en W inzien, dat ook een econo misch beleid voor Leiden belangrijk is en dat dan het zakenleven niet uit de binnenstad verbannen moet worden; Overal in de buurt kan men bovendien wat eten, in enkele gevallen zelfs exclusief. Over een paar weken hebben we bovendien een vestiging van Mc Do nald (aangeklede sandwiches eten volgens succesvolle formule) naast de deur". Jan Thomas de Groot heeft geleerd, dat het toerisme toeneemt met de creativiteit onder de mensen. „Daartoe zul je accommodatie moeten kunnen bieden om tot groei te kunnen komen. Vandaar dit motelbedrijf aan de St. Aagtenstraat". En in augus tus '79 maar wachten op de eerste gasten, met als ideaal beeld confererende en college gevende hoogleraren en konkelende zakenlieden die er in „Mayflower" gemakkelijk bij kunnen gaan. zitten. apart. Het zijn gelui den van onze tijd, vrij sterke geluiden zelfs die degenen die er qualitate qua bij be trokken zijn de volgen de dag nog in hun bedwelming gevangen houden, zoals Joop de Haas, restaurantmana ger, die nu al weet, dat hij zaterdag „nog drijft op die enorm beukende golf die in m'n hersens is geper st". Maar hij zal het leed gelaten over zich heen doen komen. Want voor het bedrijf is het een glorie, deze duistere Santana-uren die in de aangrenzen de Willem de Zwijger- laanbuurt weer voor de nodige opschudding zullen zorgen. Twee concerten worden het: van zeven tot tien en van elf tot twee uur. Eerste voor stelling uitverkocht: 10.000 begeesterden; de tweede altijd nog goed voor 6000 klanten en wat daar via kaartverkoop nog bijkomt. z.eker 16.000 consumenten, die het restaurant van de Groenoordhallen gisteren al tot een hoogspanning voer den. Na afloop - dan mag je rekenen op een tijdstip dat rond 's nachts half drie ligt - moeten al die mensen de hal uit zijn, want de zaak moet dan weer in orde gebracht worden voor het korfbal op zaterdagmorgen. Waar die mensen moeten blijven? De Haas (die giste ren met een draaiboek in de handen zich aan het voorbe reiden was): „Ik zou het niet weten. De meesten zullen toch wel eigen vervoer hebben en de overigen moeten maar op de eerste openbare verbindingen wachten. Alleen in de hal kunnen ze niet blijven. Van tien tot elf uur is er de tijd om de eerste tienduizend buiten de deur te werken en de hal veegschoon te maken. Daarna begint de pret opnieuw". Vanmorgen vóór tienen waren er al de eerste veertig man, de „roadies" („weg- gies", die almaar voor de groep met technisch vernuft en handigheid onderweg zijn), die de voorzieningen komen treffen. Uit Duits land, Bremen, aangekomen. Met vier trailers vol appara tuur. Eerst een Amerikaans ontbijt van Joop en consor ten: rice crispies, cornflakes, scrambled eggs, yoghurt- soorten, veel zoete broodjes, donuts en uiteraard verse jus d'orange. Voor de mid dag heeft Joop de Santana- trein (de helden zelf ver schijnen pas vlak vóór het optreden) een Brabantse koffietafel aangesmeerd; „daar zijn die buitenlanders gek op, met die Breugeliaan- se effecten, 's Middags krijgen ze van me een jéi- Carlos Santana in actie Boven is een kleedkamer gereserveerd voor Santana zelf: 12 muziekmensen en bijbehorende vrouwen en vriendinnetjes. Die vinden daar een koud buffet gereed staan waar een gewoon iemand in eerbied voor op de knieën valt. Omlijst met thee met honing en met, op speciaal verzoek, 150 kilo ijsblokjes. Waanzinnig, dacht De Haas. Dacht ik ook. Dan zijn er boven (in pakkende sfeer met bloemversieringen) alle dranken die een sterve ling maar kan bedenken. Joop legt het dozijn Santa- na's en nasleep als goden in de watten met zijn werkelijk befaamde koude schotels. Santé op Santana: allerhan de patésoorten, suprêmes van kip, garnalen, zalm, koude vleessoorten op showschotels, een enorme selectie - zeker twaalf soorten - van Franze kazen, aangevuld met vegeta- rieenheden „snelle" snacks (broodjes, slaatjes, kroketten) gesleten kunnen worden. Joop de Haas wijst er intussen wel even op, dat dit gebeuren op pachtbasis een best bedrag oplevert óók voor de gemeente Leiden en' dus Leidse gemeenschap (18 procent van de recette op horecagebied). Dat die duizenden voor drie tientjes op een kale koude vloer willen .zitten (de tribune telt slechts 1600 zitplaatsen, maar die is niet gewild omdat het te ver van het gebeuren verwijderd is), is Joops pakkie an niet „De hal moet een paar keer per jaar van die evenementen kunnen leven. Deze produk- ties dekken andere verlies gevende zaken. De dienst- 1 verlening bijvoorbeeld kost geld, zullen we maar zeggen. Maar na zo'n avond en nacht kun je weer glimla chen. En we blijven enthou siast met zulk soort dingen. Het zijn zaken, die in dit gebouw thuishoren. Het is een hal die gebouwd is op de massa". Als het eenmaal twee uur is geweest zullen er misschien zijn die dolgedraaid en bewogen zullen moeten beamen: „Het was om te janken, zo mooi was het Maar dan heeft Santana (op z'n Amerikaans logerend'in Holiday Inn en zich rustig voorbereidend op een optre den, zaterdag, in Frankfurt) wel even twee ton - één per voorstelling - in de zakken gestopt Maar ook Joop de Haas en zijn mensen komen wellicht in de loop van zaterdag even tot rust: het was weer feest voor de logistiek van de Groenoord hallen inkleding ihtermarkt DEN De dienst Ge- ntewerken begint pas in voorjaar met het plan van bomen aan de Bo- oarkt. In antwoord op' [en van het PPR-raad- L Bei jen stelt het colle-. van b en w dat zolang definitieve inrichting Botermarkt nog niet end is, niet kan worden irgegaan tot het planten de linden die afkomstig van het sportpark eesfrmburg. zitt ie l£ls bekend heeft de gemeen- ad zich uitgesproken voor inrichten van een wandel- .nenade op de Botermarkt, rkai 'r fietsers en bromfietsers •avo ft de Botermarkt ih twee eugwtingen toegankelijk, evenals ir het laad- en losverkeer tot dusd üur 's morgens in één rich- (van Koornbrugsteeg naar /ere Ketje), en a 7ast{ PPR-raadslid heeft het col- t" i i eveneens gevraagd waar de i gekozen is voorsituering van v!tijdelijke parkeerplaatsen 'is het water van de Boter- we rkt. Het college heeft hierop wint totwoord dat hiermee een tu bereikbaarheid van de ,r ei hkels aan de Botermarkt enti tót verkregen. „Het laden en nd i kan dan bij het nog t ti ™ende parkeerverbod aan de der bebouwing plaatsvin- to", aldus het college. 1 LEIDEN In zijn jaarverslag over 1977 I heeft het NVV afdeling Leiden een lans gebroken voor de kleine middenstander, i Het NVV doet een beroep op de gemeente j waar mogelijk activerend op te treden om i de broodbezorger, de melkslijter en de groenteman weer terug te brengen in het straatbeeld. Over milieuvriendelijke in stellingen als de voddeman en de schillen boer spreekt het NVV niet in zijn jaarver slag. Wel stelt de Leidse afdeling van de vakvereniging dat de gemeente haar beleid moet richten op een mentaliteitsverande ring van iedereen als het gaat om het milieu. Overigens stelt de Leidse afdeling tevreden te zijn over de totstandkoming van een PvdA/WD-college. „In het vorig jaarver slag hebben wij wensen en eisen verwoord, i nu kunnen we kijken welke daarvan zijn overgenomen of in ieder geval aandacht hebben gekregen in het college-programma. Pas later zullen we in staat zijn te beoorde len in hoeverre voornemens omgezet zijn in daden", aldus het NW-jaarverslag. Volgens de Kamer van Koophandel voor het Rijnlandse bedrijfsleven zijn de ontwik kelingen wat winst en investeringen betreft j in 1977 heel wat gunstiger geweest dan in het jaar daarvoor. Voor beide onderdelen waren de cijfers 22% hoger dan het landelij ke gemiddelde. De chemische industrie bleef qua omzet achter bij de rest van het land, maar de electro-technische industrie daarentegen stak met kop en schouders boven het landelijk gemiddelde uit en heeft gespannen verwachtingen voor de rest van het jaar. De toestand van de Katwijkse visserij ging wel wat vooruit, maar is toch nog steeds uiterst zorgwekkend. Ook met de textiel-, mode- en confectie-industrie lag de omzet minder gunstig en met de schoeisel- en lederindustrie gaat het in Leiden slecht. Naar aanleiding van deze gegevens laat het NW-jaarverslag ook wat cijfers zien betref fende de werkloosheid:4 In '77 daalde de werkloosheid in Leiden van 3361 werkzoe kenden eind '76, naar 3061, eind '77. Begin '78 echter laat weer een stijging zien van de werkloosheid hetgeen het NVV bezorgd' stemt over de vraag of '78 een slecht jaar zal zijn voor het bedrijfsleven. Het NW raadt de gemeente dan ook aan haar beleid af te stemmen op de vestiging van bedrijven die "probleemoplossend" die nen te zijn. Hiermee worden bedrijven bedoeld die arbeidsplaatsen scheppen voor de Leidse werklozen. Ook meent het NW dat het noodzakelijk is in het kader van de werkgelegenheid dat de gemeente als werkgever het initiatief neemt met betrek king tot zaken als emancipatie en niet-dis- criminatie. Hierbij denkt men aan het scheppen van tweelingbanen en een ruime re toepassing van deeltijdarbeid. Bovendien zou het NW het collegepro gramma aangevuld willen zien met maatre gelen als arbeidstijdverkorting en het uit breiden van vier naar vijf ploegendiensten. Met het oog op de Schiphollijn wil het NW een goed geoutilleerd Congresgebouw op het Schuttersveld en om Leiden als toeris tenstad goed te verkopen moet volgens het jaarverslag de hotelacommodatie uitge breid worden. Bovendien vraagt het promo ten van Leiden een goede aanlegplaats voor pleziervaartuigen. Het NW denkt dan aan het weer geschikt maken van de Haven. Ouderwets NW vindt de paragraaf onderwijs op het gemeentelijk beleidsprogramma te vaag. Zij komt dan ook zelf met een waslijst van aanbevelingen en noodzakelijkheden, die neerkomen op een verruiming van de moge lijkheden op het onderwijsgebied, meer geld ter beschikking stellen, kleinere klassen of de uitbreiding van het volwassenen-onder wijs. Ook wil het NW een soepeler regeling voor onderwijskrachten die al met hun 60e jaar willen pensioneren en de werkloze onderwijsgevenden weer bij het onderwijs te betrekken door de normen voor de grootte van de groepen of klassen te verla gen. De financiële middelen hiervoor moeten uit Den Haag komen. Het NW mist in het programma van de gemeente Leiden plaat selijke bestuurlijke acties ten opzichte van Den Haag op het terrein van de werkelijk heid en het onderwijs. Gebieden die door bestek 81 in het nauw dreigen te raken, vooral in een stad als Leiden met zo weinig financiële armslag. LEIDEN Een groot aantal Leidse instellingen is van plan om van maandag 20 november tot en met donderdag 23 novem ber voor de bewoners van de wijken Groenoord, de Kooi en Noord een informatieve ten toonstelling te houden over de activiteiten die in dat stadsdeel voor baby's, peuters, kleuters en lagere schoolkinderen wor den verricht. In tegenstelling j tot de drie voorafgaande jaren doen er dit maal maar liefst negen instellingen aan deze .mobiele" tentoonstelling mee. Terwijl de afgelopen jaren het accent uitsluitend op kinder speelgoed werd gelegd (een ini tiatief van de onderwijswinkel en de speel-o-theek Pinokkio), zullen ouders en kinderen vol gende week kennis kunnen ne men van het totale activiteiten pakket, dat door de instellingen I is samengesteld. De grote informatie-tentoonstel- i ling wordt niet toevallig gehou den in de tijd, dat Sinterklaas voorbereidingen treft om met zijn volgeladen schip richting Noordzee te koersen. Andere jaren was dat ook al zo en waarom dan nu weer niet? Het thema „speelgoed voor kinde ren" slaat in het najaar goed aan. Niettemin hebben de over koepelende instellingen van Lei- dennoord gemeend om de bewo ners dit jaar wat meer informa tie te bieden dan alleen datgene wat voor belang zou kunnen zijn voor de aankoop van Sintniko- laasgeschenken. In verschillen de clubhuizen en dienstencentra van de stad zal de tentoonstel ling gedurende in totaal vier dagen haar tenten opslaan. In dit geval zijn het stands van waaruit aan de burgerij wordt uitgelegd op welke terreinen de instellingen zich zoal bezighou den. Via folders en affiches wordt de publiciteit hiervoor naar de ouders toegebracht. Iedere in stelling komt met eigen spullen naar de clubhuizen toe. Dit zijn het consultatie-buro, de peuter speelzalen, de speel-o-theek, de onderwijswinkel, de kinderbi bliotheek, de huiswerkbegelei ding, de bijlesdienst, de school adviesdienst. Er zijn op de ten toonstelling veel leuke dingen te zien. Op alle dagen is er speelgoed aanwezig waarmee de kinderen zich, als hun ouders aan de wandel zijn, kunnen vermaken. De kinderbiblio theek neemt voor deze gelegen heid een serie leesvoer mee, kortom van verveling zal er op die dagen nauwelijks sprake kunnen zijn. Speciaal voor de ouders wordt er voorts een vi deo-filmpje vertoond waarin al le wetenswaardigheden betref fende het kinderwerk voor baby tot scholier uit de doeken wor den gedaan. De tentoonstelling wordt op de volgende plaatsen gehouden: maandag 20 november in club huis Groenoord, Musschen- broekstraat, dinsdag 21 novem ber, De Zevensprong, Bernard- kade 35, woensdag 22 novem ber, De Mirt, Lage Rijndijk 64, donderdag 23 november, t Dienstencentrum, Van Hoogen- dorpstraat. Met uitzondering van de opening 's middags in 't Dienstencentrum, is de ten toonstelling tijdens de volgende uren te bezoeken: van 15.30 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 2A.00 uur.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5